Terneuzen pakt vandalisme aan Meer aandacht buitenlandse vrouwen en jongeren nodig Kinderboerderij De Sterre Oinge nadert voltooiing Gebruik naam failliet bedrijf niet gewenst NOG EEN TON NODIG VOOR LAATSTE FASE COMMISSIE BESPREEKT RAPPORT ONDERZOEK MINDERHEDEN IN TERNEUZEN: PZC/streek TERNEUZEN - Vrouwen en jongeren van de 'tweede generatie' buitenlandse werknemers moeten extra aandacht krijgen in het minderhedenbeleid van Terneuzen. Veel vrouwen leven in een min of meer geisoleerde positie, waardoor de mogelijkheden tot aanpassing aan de Nederlandse samenleving beperkt zijn. In het emencipatieproces lopen zij in dubbel opzicht achter: als vrouw én als lid van een minderheidsgroep. De jongeren van de tweede generatie verkeren tüssen twee culturen. Hun perspektieven in de Nederlandse samenleving zijn ongunstiger dan die van leef tijdsgenoten, die niet tot een minderheidsgroep behoren. In hun land van herkomst (of dat van hun ouders) hebben ze al evenmin toekomst. Dit is één van de aanbevelingen uit een onderzoek naar de positie van minder heidsgroepen in Terneuzen, ingesteld door het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland in opdracht van de gemeente. B en w willen op basis van het stuk en na een inspraakprocedure komen tot een minderhedenbeleid. Het rapport signaleert dat er medio fe bruari '82 786 bewoners van Terneuzen tot een minderheidsgroep behoorden 373 Turken, 83 Joegoslaven, 73 Surina- mers, 73 Antillianen (bet was niet moge lijk om exacte aantallen te verzame len), 72 woonwagenbewoners, 49 Italia nen, 25 Chinezen, 19 Marokkanen en 19 'overigen'. De Italianen verblijven het langst in ons land, de Marokkanen het kortst. De groep Turken nam - gemeten in absolute aantallen - de laatste jaren het sterkst in aantal toe: met gemid deld 35 mensen per jaar sinds 1978. Ver houdingsgewijs hebben de Marokka nen de meeste kleine kinderen: 42 pro cent van deze groep is jonger dan 10 jaar. Leden van minderheidsgroepen wonen in de meeste gevallen in een woning van de twee woningbouwverenigingen, die actief z(jn in Terneuzen. De hoogste dichtheid wordt gesignaleerd in de bo men- en bloemenbuurt en de wijk Ou- delandse Hoeve. Werkloosheid De Stichting Zeeland komt op grond van cijfers van het Gewestelijk Arbeids bureau tot de slotsom dat de werkloos heid onder minderheidsgroeperingen beduidend hoger is dan onder de Neder landse bevolking- Het GAB heeft alleen materiaal beschikbaar over de hele Ka naalzone (dus inclusief Axel en Sas van Gent), maar gesteld dat de minder- CDA-wethouder 'Open brief EVP getuigt van machteloosheid' TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-wetbouder J. van Rooijen vindt dat de Evangelische Volks partij beter met de christen-demo craten kan meedenken (ook als er kritiek is) en niet langer te hande len uit verdeeldheid. Van Rooijen reageert in het contactblad van zijn partij op een 'open brief van de basisgroep Zeeuwsch-Vlaande ren van de EVP aan alle CDA-leden in het gebied met het verzoek het kabinetsbeleid bij te sturen op on derdelen als kernbewapening en bezuinigingen. „De genoemde probleemvelden hebben de volledige aandacht van het CDA in al zijn geledingen", meent hij. „Het CDA-verkiezings- program spreekt wat dat betreft duidelijke taal". Volgens Van Rooijen straalt de bnef van de EVP 'een gevoel van machteloosheid' uit, 'een machte loosheid die de EVP als jonge poli tieke partij enigszins verblindt'. Hij vervolgt: „Want waarom roept deze partij de CDA-leden op om "werk te maken van hetgeen zij zo propage ren?'. Kan het zo zijn dat de EVP niet bij machte is datgene waar te maken dat zij zo propageert of is het de behoefte aan de vertrouwde hand van de 'moederpartij?'. Wij weten niet waarom de EVP wil dat de CDA-leden werken voor de za ken waar zij voor staan: het realise ren van een samenleving waarin mensen zich verantwoordelijk voe len voor elkaar". heidsgroepen naar evenredigheid in Terneuzen zouden wonen, dan was 18 procent van de Turkse mannen eind maart vorig jaar zonder baan en 29 pro cent van de Turkse vrouwen. Voor An tilliaanse en Surinaamse mannen be droeg dat percentage gemiddeld 8, voor vrouwen 10. groepen naar de basisschool en ruim driekwart bevolkt de gewone lagere scholen, méér dan in ons land gemid deld het geval is. Het schoolverzuim ligt boven het Nederlandse gemiddelde. De belangstelling van ouders van woonwa genkinderen voor het onderwijs is 'zeer gering'. Het rapport: 'Geen enkel woon- De Stichting Zeeland achterhaalde dat wagenkind haalt bij het verlaten van de 15 procent van de leden van een min derheidsgroep (119 van de 786 Temeu- zenaren, die in deze categorie thuisho ren) een uitkering krijgt en dat daarmee per maand ruim 120.000,- is gemoeid. Van alle inwoners van Terneuzen die bij de gemeentelijke sociale dienst een uit- kering ontvangen hoort 9 procent tot een minderheidsgroep, waarbij de Tur ken met 2,5 procent de eerste plaats in nemen, gevolgd door Surinamers en Antillianen (2,1 procent) en woonwa- lagereschool het peil van de zesde klas'. Aanbevelingen 'Minderheidsgroepen in Terneuzen' - een onderzoek dat 25.000,- kostte en dat is betaald door het ministerie van binnenlandse zaken - besluit met 20 be leidsaanbevelingen, die in dit stadium overigens nog niet door b ,en w zijn overgenomen. Enkele suggesties: de woningbouwver- woonwagenbewoners buiten beschou wing gelaten, dan woont 45 procent van de uitkeringstrekkers in de componis- tenbuurt (Oudelandse Hoeve) en 27 procent in de bomen- en bloemenbuurt. Er gaan 228 kinderen van minderheids- Jazz-concerten in Porgy and Bess in Terneuzen TERNEUZEN - Het Pihama-jazzkwar- tet, dc trots van jazzminncnd Zeeuwsch-Vlaandercn, verzorgt zon dagmiddag een nieuwjaarsconcert in Torgy and Bess' in de Terneuzense Noordstraat. Het concert begint om drie uur en duurt tot omstreeks zes our. 'Pihama' (twee leden van het kwartet luisterden eerder deze week de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur van Terneuzen op) speelt voornamelijk eigen werk. Bo vendien is de kans groot dat zangeres Mia Swart aan het concert zal meewer ken. Vanaf donderdag 13 januari valt het kwartet trouwens weer regelmatig te horen in 'Porgy and Bess'. Eens in de veertien dagen - en altijd donderdag avonds - repeteert het kwartet er in het openbaar). Op zondag 16 januari is erin 'Porgy' een jazzconcert, verzorgd door Jack van Poll (piano). Freddy Rottier (drums), Roger van Haverbeke (bas) en Harry (Sweets) Edison (trompet). En op donderdag 20 januari verzorgt de meest jazzy huisarts van Zeeuwsch-Vlaande ren, de Temeuzenaar Hans Zuiderbaan, een lezing. Hij laat die avond jazz (uit de eigen platencollectie) horen, waarbij hij het accent legt op persoonlijke stijl van een aantal beken de en minder bekende solisten uit de geschiedenis van de jazz. of aansluitend bij de bebouwde kom, waardoor de bewoners optimaal kun nen deelnemen aan voorzieningen. Het huidige centrum in Sluiskil komt in aanmerking voor (snelle) renovatie. Het is nodig om meer projekten van in tercultureel onderwijs te starten en de ouders daarbij te betrekken, zoals op dit moment (succesvol) gebeurt in Sluiskil. In Terneuzen moeten organi saties van minderheden, buurt- en wijk- verenigingen. vakbonden en bedrijven aan relatie-opbouw werken om begrip te kweken tussen de 'eigen' bevolking en minderheidsgroepen De nota is deze week verzonden aan de raadscommissie voor sociale zaken. Wethouder J van Rooijen, die het min- derhedenbesluit in zijn portefeuille heeft, wil de minderheden intensief be trekken bij de inspraak over het stuk, dat uiteindelijk moet uitmonden in een beleidsnota (onderdeel van het sociaal- cultureel vierjarenplan). B en w denken rond februari/maart hun visie kenbaar te maken. genbewoners (1.5 procent). Worden de enigingen moeten buitenlanders uit voeriger informeren over de toewijzing van huizen, liefst in hun eigen taal. Dat geldt ook voor informatie over indivi duele huursubsidiemogelijkheden. Terneuzen moet snel plannen maken voor een tweede woonwagencentrum in Koffieconcert in Sint-Jansteen SINT-JAN8TEEN - De fanfare Sint. Jan verzorgt zondag 16 januari een kof fieconcert in het gemeenschapscen trum De Warande in Sint-Jansteen. Vanaf 11 uur zullen drie gezelschappen beurtelings musiceren. De kinderboerderij op het terrein van 'De Sterre' in Ctinge nadert haar voltooiing. C'LINGE - De bouw van de kinderboer derij op het terrein van het zwakzinni geninstituut Huize De Sterre in Clinge vordert snel. Sinds de eerste steenleg ging, op 23 oktober van vorig jaar, is er al heel wat werk verzet. Als alles goed loopt is de verwachting dat het boerde rijgedeelte in de loop van dc maand mei of juni klaar zal zijn. De voltooiing van de laatste fase van het totale pro ject, de ontmoetingsruimte, is afhan kelijk van de financiële steun van der den. Norbert van der Vorst, woordvoerder van de Stichting Kinderboerderij: „De eerste fase, de aanleg van het terrein met wandelpaden en een grote vijver, heeft ruim een ton gekost. De tweede fase, het boerderijgedeelte kost onge veer twee ton en de derde en laatste fase, de ontmoetingsruimte kost nog eens twee ton. De financiële situatie is op het moment zo, dat we nog ongeveer 100.000,- nodig hebben. De helft van dit bedrag kunnen we naar alle waar schijnlijkheid via diverse landelijke fondsen verwachten, voor de resteren de 50 mille hebben we nog geen oplos sing gevonden, maar we hebben goede hoop". „We streven ernaar om in april of uiter lijk mei over het ontbrekende bedrag te beschikken, want dan kan de bouw van de ontmoetingsruimte direct aanslui ten aan de bouw van het boerderijge deelte", aldus Van der Vorst. Het ont brekende bedrag van 100.000.- zal in hoofdzaak worden besteed aan bestra ting, zowel buiten als in de stal, de in richting van de stal, het hekwerk, en de vaste inrichting en inventaris van de ontmoetingsruimte. De Stichting Kin derboerderij heeft overigens het tot nu Kerstbomen in Hulst verbrand HULST - Na eerst de vele honderden kerstbomen met een brandbaar "vocht' te hebben besprenkeld, de bomen wa ren door de regen door en door nat ge worden, werd vrijdagavond in Hulst de jaarlijkse kerstboomverbranding gehouden. De 'brandstapel' lag dit jaar in het plan 'Moerschans' aan de Moer- schansstraat. De verbranding trok veel belangstelling van veelal kinde ren. Deze week haalde de gemeente in alle kemen van de gemeente Hulst de kerst bomen op. Ondanks die service van de gemeente gaven toch nog veel kinderen in gezelschap van him ouders de voor keur om de kerstboom zelf naar de brandstapel te brengen. Tijdens het grote 'vuurwerk' hield de vrijwillige brandweer uit Hulst en de dienst open bare werken een oogje in het zeil. Tot slot werden de laatste resten door de brandweer geblust. MEUBELBEDRIJF VERDEGEM Turkse vrouwen in een Terneuzense stadswijk: Extra aandacht MIDDELBURG - Een kort geding is niet de aangewezen manier waarop de curatoren van het zes weken geleden failliet verklaarde meubelbedrijf Ver- degem in Oostburg trachtten te voor komen dat de directeur van dat bedrijf deze naam opnieuw gebruikt. Wel is het terecht dat de directeur inmiddels alsnog heeft afgezien om de naam Ver- degem te verbinden aan een andere, pas opgerichte, meubelwinkel. De pre sident van de arrondissementsrecht bank in Middelburg, mr G. R. André de la Porte, zei dit vrijdag in de uitspraak in een kort geding, dat de curatoren van de failliete zaak Verdegem tegen de voormalige directeur van deze zaak hadden aangespannen. Directeur H. L. Verdegem had, kort na dat zijn bedrijf failliet was verklaard, een nieuwe winkel in meubelen en wo ningtextiel opgericht. Aanvankelijk noemde hij die winkel "Verdegem' en hij adverteerde ook onder deze naam in een in Zeeuwsch-Vlaanderen verschij nend huis-aan-huis blad. Na het uit brengen van de dagvaarding voor het kort geding, dat de curatoren die het met deze gang van zaken verwarrend vonden voor het publiek, tegen hem hadden aangespannen, wijzigde de heer Verdegem de naam van de nieuwe zaak. Dat was terecht, vond mr Andre de la Porte vrijdag, "want de naam 'Verde gem' was in Zeeuwsch-Vlaanderen on losmakelijk verbonden met het failliet TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen bindt de strijd aan met het vanda lisme. De vernielzucht neemt ook in Terneuzen hand over hand toe. In '81 werd in de gemeente voor zo'n 80.000 gulden schade aangericht. Daarbij ging het om vernieling van lichtmas ten, speelwerktuigen, plantsoenban- ken, beplanting, verkeersborden, maar ook schade, die werd aangericht aan scholen en andere gebouwen. Reden voor b en w van Terneuzen om een ambtelijke werkgroep in te stellen. die zich diende bezig te houden met het terugdringen van de vernielzucht. Die werkgroep ging in de zomer van '82 aan de slag en heeft nu een uitvoerig rap port gepubliceerd, waarin een aantal aanbevelingen wordt gedaan. Het 'vandalismerapport' komt woens dagavond ter sprake in de raadscom missie voor jeugdzaken en een dag later in die voor onderwijs. B en w besloten tot de instelling van een werkgroep na dat er vanuit de 'Terneuzense samenle ving' regelmatig was aangedrongen op maatregelen tegen het vandalisme. De ambtelijke werkgroep vindt dat er - om het vandalisme in Terneuzen terug te dringen een breed samengestelde projectgroep moet komen, die wordt belast met het opstellen van een actie plan. Bovendien zouden de gegevens over vandalisme centraal moeten wor den vastgelegd, zodat er een beter over zicht ontstaat. Verder muet een van de afdelingen van de gemeentesecretarie de opdracht krijgen zich bezig te gaan houden met het vandalisme. Ook moeten er maatregelen op langere termijn worden geformuleerd. Voorop staat, volgens de werkgroep, een goede registratie en inventarisatie van de schade. Het rapport: „Op die manier kan de aanpak ook beter wijk- en pro- bleemgericht zijn". De politie wordt een meer signalerende functie toege dacht. „Vanuit een beter inzicht in aard en omvang van de problematiek zou dan veel beter en gerichter actie kunnen worden ondernomen". Belangrijk 'in de strijd' is dat de politie toe Dereikte financieel resultaat m een betrekkelijk korte tijd weten te verwe zenlijken. In november 1981 is ze voor de eerste maal naar buiten getreden met verzoeken om financiële steun. Tot nu toe zijn enige honderdduizenden guldens bijeengebracht via bijdragen van fondsen en stichtingen, diverse gif ten en opbrengsten van acties. Norhert van der Vorst ziet de toekomst dan ook met veel vertrouwen tegemoet en is er van overtuigd dat het totale project zal worden verwezenlijkt. Beheerder Ondertussen is ook de sollicitatiepro cedure voor een boerderijbeheerder opengesteld. Norbert van der Vorst hierover: „De reacties op de vacature zijn overweldigend, ondanks dat er pittige eiden worden gesteld aan de persoon, die uiteindelijk zal worden geselecteerd". Naast de vaste aanstelling van een boerderij beheerder zijn er ook vrijwilli gers nodig om allerhande werkzaamhe den te verrichten. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Huize De Sterre. Verder hoopt de Stichting Kin derboerderij. dat bij de exploitatie van de kinderboerderij eventueel werklo zen mogen worden ingezet, overigens met behoud van hun uitkering. Deze suggestie heeft burgemeester P. J. G. Molthoff van de gemeente Hulst ge daan bij de eerste steenlegging van de kinderboerderij. Als de gemeente deze mogelijkheid toelaat, zal de exploitatie ook niet al teveel problemen met zich meebrengen. Eind van deze maand komt het voltallig stichtingsbestuur van de Kinderboerderij bij elkaar Dan komt onder meer het inschakelen van werklozen aan de orde. Verder wordt bekeken of de laatste fase van het pro ject uitgevoerd kan worden. verklaarde bedrijf. De rechtbankpresi dent liet zich evenwel niet uit over de eis van de curatoren om de heer Verde gem te dwingen een rectificatie-adver tentie te plaatsen. „Zo'n advertentie hoeft niet door Verdegem geplaatst te worden, maar kan heel goed door de curatoren zelf worden opgegeven. In wezen wensen de curatoren dat Verde gem de kosten van de advertentie be taalt. Zo'n eis, de betaling van een geld som, is niét spoedeisend te noemen. Daarom moet die eis worden ontzegd", aldus de uitspraak. Goederen Tijdens het kort geding, donderdag 30 december, beschuldigde de raadsman van de schuldeiser Hobo-Faam, mr A. Huizenga. de heer Verdegem ervan om goederen ter waarde van acht ton uit de failliete boedel te hebben onttrokken. De raadsman van Hobo-Faam, die naar eigen zeggen nog twee miljoen gulden tegoed heeft van de failliete Verdegem- zaak, zei daarbij, zoals bekend, op het spoor van de vermoedelijke verduiste ring te zijn gekomen na inzage in de boekhouding van Verdegem. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft al bevestigd dat de districtsrecherche in Middelburg de zaak in onderzoek heeft. Tijdens de behandeling van het kort geding heeft de heer Verdegem de ze beschuldigingen met klem tegenge sproken. Wintercompetitie bridgeclub Hulst HULST - De bridgeclub Hulst speelde in het kader van het eerste gedeelte van de wintercompetitie de vijftiende en laatste wedstrijd in het gemeenschaps centrum 'Den Dullaert' in Hulst. In de A-groep werd gespeeld met een howell tien met tien paren. De uitslag: 1 de heer en mevrouw Kint, 2 de heer Beuzenberg - de heer Biesbroeck en de heer Snuyverink - de heer Burggrave, 4 mevrouw Goossen - mevrouw Nijen- huis, 5 mevrouw Borm - mevrouw Kint. In de B-groep werd gespeeld met een howell zes met zes paren. De uitslag: 1 de heer De Booy - de heer Van Aart, 2 mevrouw Aars - mevrouw Bar. 3 de heer Van de Dries - de heer De Nijs, 4 me vrouw Neve - mevrouw Van Damme. 5 de heer Teulings - de heer Heydrickx. In de C-groep werd gespeeld met een howell zes met zes paren. De uitslag: 1 de heer Gijs - de heer Van Laere. 2 me vrouw Snoodijk - de heer Van Leeuw. 3 mevrouw Hillige - mevrouw Van de Vel de. 4 mevrouw De Kort - de heer Van Leeuwe, 5 mevrouw Voet - mevrouw Van Hootegem. zo dicht mogelijk bij de mensen staat Het rapport: „Een decentrale wijze van (wijkgericht) werken zal dit gestalte kunnen geven. Overigens bestaan bij de gemeentepolitie reeds vergevorder de plannen om voor de kem Terneuzen tot een dergelijk werkwijze te komen". En daarnaast wordt uiteraard veel ver wacht van mentaliteltsverbetering, snelrecht én de bereidheid van de be volking om aangifte te doen. De commissievergadering begint zowel woensdag als donderdag om half acht Disco-avond in Vogelwaarde VOGELWAARDE - Het feestcomité Vogelwaarde hield vrijdagavond voor de jeugd uit Vogelwaarde en omstreken een disco-avond in zaal 'Het Wapen van Zeeland' in Vogelwaarde. Het muzikale gedeelte was in handen van disco radio 'Nightingale' uit Hulst. Voor de disco avond bestond veel belangstelling. Kerstboomverbranding in Cadzand-Bad CADZAND-BAD - Morgen, zondag wordt een kerstboomverbranding ge houden op het strand bij hotel Noord zee in Cadzand-Bad. De verbranding Wordt georganiseerd door het Re bel lenkwintet en begint omstreeks kwart voor zeven 's avonds. Er worden oliebol len geserveerd. Bingo-avond TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse Kynologenclub houdt vrijdag 14 Janua ri een bingo/quizavond in cafe Atlanta in Sluiskil. Het gebeuren begint om 20 uur. ZATERDAG 8 JANUARI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 39