B en w van Borsele willen miüeu-adYies kolencentrale Aanvraag ruim 700 werktijdverkorting voor Scheldewerknemers Hond highvan hasj op strand Container boven water Staatssecretaris bespreek!; fusie Oostburgse scholen 1 Andere ministeries mogelijk benaderen om geld Oosterschelde almanak PZC/provincie GEMEENTE IN OVERLEG MET PZEM: Sloegebied zou vrije D-zone' moeten worden SMIT-KROES: VOORBEELDFUNCTIE VOOR NEDERLAND BIJ GROOT AANTAL AFDELINGEN FNV wil naar rechter voor sociaal plan RSV-concern ZATERDAG 8 JANUARI 1983 VROUWENPOLDER - Op het strand bij Vrouwenpolder heeft de politie vrijdag tien halfponds-plakkcn hasj aangetroffen. De hasj moet echter al langere tijd in het zand danwel het water hebben ge legen en is niet meer geschikt voor con sumptie. Het verdovende middel was verpakt in linnen zakjes, die evenwel grotendeels verteerd en kapot waren, waardoor de inhoud was gaan rotten. De onbruikbare hasj zal vernietigd worden. De groep Veere van de rijkspolitie was op het spoor van de hasj gezet door een inwoonster van Vrouwenpolder, die de vorige dag op het strand was wezen wandelen met haar hond. Het dier speelde daar met iets wat in haar ogen een stuk hout leek. 's Avonds werd de hond zo ziek, dat zijn bazin de dieren arts waarschuwde. Deze sprak het ver moeden uit, dat het dier in aanraking was gekomen met verdovende midde len. Dankzij de behandeling van de arts maakt de hond het inmiddels weer goed. maar mevrouw stelde de politie toch maar op de hoogte van de bevin dingen van de dokter. De politie volgde haar aanwijzingen en vond de hasj, die in ongerepte staat zo'n waarde zou hebben vertegenwoordigd van 1500 a 2000 gulden. Nu kan de partij echter als waardeloos worden be schouwd. De rijkspolitie van Veere zal de omge ving van de eerste vondst afzoeken naar mogelijk meer hasj. Verder wordt een onderzoek ingesteld naar de herkomst, maar dit zal onder meer worden be moeilijkt door het feit, dat nauwelijks valt te bepalen hoelang de hasj in het water of het zand heeft gelegen. Volgens een woordvoerder van de politie zou dat een half jaar kunnen zijn, maar mis schien ook wel twee jaar. HEINKENSZAND - In verband met de door de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij gewenste bouw van een kolengestookte energiecentrale bij Borssele, zal een zogenaamde milieu advies rapportage worden opgesteld. Dit advies acht het gemeentebestuur van Borsele beslist noodzakelijk, onder meer om er de afgifte van een bouwvergunning aan te kunnen toetsen, terwijl het ook voor de hinderwetprocedure van belang kan zijn. Bedoeling is dat het milieu-advies rapport (MAR) zal worden voorbereid door medewerkers van de gemeente, PZEM en de inspectie volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu. Dit liet burgemeester G. C. G. van den Borssele tot één kolengestookte centra- Van den Heuvel merkte op dat het over- Heuvel van Borsele vrijdag weten na le. Daarvoor is inmiddels een krediet leg niet voor z'n tijd was. De PZEM afloop van overleg tussen het dagelijks van ruim 802 miljoen gulden gevraagd heeft met het project flkse haast. De bestuur van de Zuidbevelandse platte- aan de aandeelhouders van de PZEM. nieuwe centrale moet eind 1986/begin landsgemeente en vertegenwoordigers van de PZEM (leden dagelijks bestuur, directie en staf). Dat overleg was er ge komen op aandrang van het Borselse college van burgemeester en wethou ders, dat eindelijk wel eens wilde weten wat het provinciale nutsbedrijf precies van plan is met de ombouw van de hui dige twee oliegestookte centrales bij DEN HAAG - Het Sloegebied bij Vlis- singen zou, evenals de Eemsmond, Al melo, Moerdijk en Heerlen in aanmer king moeten komen voor het instellen van een Deregulerings-zone. Dat is een gebied waarin bedrijven geen of wei nig belasting betalen, minder regels gelden en minder vergunningen nodig zijn. De Stichting D-Zone Marketing (DZM), die het instellen van D-zones probeert te stimuleren, breekt een lans voor de vijf gebieden in een brief aan minister president Lubbers. De stichting heeft de premier geschreven ter gelegenheid van het verschijnen van een wet die het instellen van dergelijke gebieden in België mogelijk maakt. Deze wet bepaalt dat er eind april 350 hectaren belastingsvrij industrieter rein aangewezen moet zijn. De Belgen spreken daarbij van Tewerkstellings zones (T-zones). Verwacht wordt dat de terreinen in juli in gebruik kunnen wor den genomen. Almelo en Moerdijk hebben zich bij de regering al kandidaat gesteld voor een D-zone. Volgens de Stichting DZM zou den ze samen met de andere gebieden 80.000 nieuwe arbeidsplaatsen kunnen opleveren, mits ze snel tot D-zone wor den uitgeroepen. (ADVERTENTIE) Ventevogel Financiële T Service Groep bv assurantiën makelaardij o.g. data service financiële adviezen Burgemeester Van den Heuvel 1987 in bedrijf zijn en dat houdt in dat eind 1983 daadwerkelijk met de bouw begonnen moet worden. „Danmoetdus al eerder de bouwvergunning verleend zijn", aldus drs Van den Heuvel. „We hebben over de te volgen procedure duidelijke afspraken gemaakt en daar bij is ook de milieu-advies rapportage aan de orde gekomen". De burgemees ter maakte duidelijk dat zo'n speciale rapportage verplicht is voorgeschreven in het door de Borselse gemeenteraad aanvaarde bestemmingsplan voor het Sloe (dat nog niet door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd). Van den Heuvel stelde dat het gemeen tebestuur voor nieuwe activiteiten wél het aanvaarde bestemmingsplan wil toepassen en dus ook in dit geval de MAR. „Dat is nog een leuke zaak ook. We kunnen gelijk kijken of de uitgangs punten van het' bestemmingsplan werkbaar zijn". Volgens de burgemeester is er tijdens het overleg niet gepraat over het los sen, transporteren en opslaan van de gigantische hoeveelheden kolen die voor de centrale nodig zijn. De PZEM wil een ouderwetse, droge methode toepassen. Het gemeentebestuur is voorstander van een door een Rotter dams bedrijf, met overheidssteun, ont wikkelde natte methode. Van den Heu vel ging ervan uit dat hierover in het verdere verloop van de procedure nog gepraat zal worden en dat daarbij vooral de milieuhygiënische aspecten een rol behoren te spelen. Voorzitter W. Don van de raad van be stuur van de PZEM verklaarde dat het nutsbedrijf als zodanig geen problemen heeft met het opstellen van een milieu advies rapportage. Hij beklemtoonde dat het daarbij vooral gaat om de plaats voor - in dit geval - de kolengestookte centrale. Gedeputeerde Don wees erop dat in het kader van de milieu-wetge ving allerlei andere rapportages en af wegingen aan de orde zullen komen. „Daarover is het overleg inmiddels be gonnen", aldus Don. Evenals burge meester Van den Heuvel gewaagde hij van een goed en sfeervol gesprek,,' ge sprek. ZEEUWSE ~Mp Zo was er nog eens een automobi list, die, rijdend over een Walcherse binnenweg, een kip voor zich uit zag rennen. Een kip met driepoten. Lekker boutje", dacht de man. „Daar valt nog eens wat extra's aan te kluiven", en hij zette ijlings de achtervolging in. Maar de kip was hem te snel af. Bij een oprit naar een boerderij verdween het beest plotseling uit het gezicht. De komst van de auto op het erf bleef niet onopgemerkt. Wat me neer er had te zoeken, zo wilde de naar buiten gekomen agrariër we ten. En toen vertelde de automobilist het verhaal van de driepotige kip. De boer keek er niet van op: „Die kweek ik zelf', deelde die onom wonden mee. En daarop vertelde de boer het verhaal hoe hij daarop was gekomen. Met z'n drietjes aan de dis gezeten was het altijd een strijd wie zich over een poteboutje mocht ontfer men, vandaar dus die kweek van kippen met drie poten". „Ensmaken ze nog een beetje?", vroeg de automobilist lik kebaardend. „Weet ik niet", reageerde de kippe- boer bedrukt. „Jou lukte het toch ook niet om er één te pakken te krij gen?". DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat sluit niet uit, dat zij bij andere ministeries moet aan kloppen om de financiering van de Oosterschelde-werken rond te krijgen. Dit blijkt uit haar antwoord op vragen vanuit de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat. De bewindsvrouw verweert zich daarin tegen de kritiek, dat het Oosterschelde- project alsmaar duurder wordt, terwijl de kosten van weg- en waterbouw over het algemeen omlaag gaan als gevolg van de verhevigde concurrentie tussen aannemers in deze sector. Volgens de bewindsvrouw is men bij de Ooster- scheldewerken gebonden aan een raamcontract, dat voorziet in prijsstij gingen. De ontwikkelingen in de markt werken dus niet door in het project. Het financieringstekort op de Ooster- scheldewerken is in de eerste helft van vorig jaar opgelopen tot 162 miljoen gulden, zoals blijkt uit het zogeheten twaalfde voortgangsrapport. In haar antwoord op vragen over dat rapport stelt ze dat op de eerste plaats gezocht zal worden naar mogelijkheden tot be zuinigingen binnen het project. Dit laatste past in afspraken die binnen het kabinet gemaakt zijn over de over heidstekorten, maar de voorganger van Smit-Kroes, Zeevalking, heeft al aan zienlijke versoberingen aangebracht in het project. Tegenover de afspraken in dit kabinet staat dat in het verleden ook is besloten, dat het in principe mo gelijk is dat kosten van het project ver haald worden op andere ministeries dan verkeer en waterstaat. Dit laatste heeft dan betrekking op voorzieningen die niet getroffen worden ten behoeve van de waterkering, maar bijvoorbeeld ten behoeve van het milieu. Andere ministeries Minister Smit-Kroes stelt nu in haar antwoord op de vragen vanuit de ka mercommissie dat als bezuinigen bin nen het project onmogelijk mocht blij ken, zij 'genoodzaakt zal zijn te streven naar exogere financiering', hetgeen neerkomt op financiering buiten het eigen ministerie. Overigens blijkt uit het antwoord van de minister dat het werk inmiddels ver der vertraagd is. Het is echter nog niet duidelijk in hoeverre die vertraging kan worden ingehaald en dus ook niet in hoeverre die financiering gevolgen zal hebben. Het voortgangsrapport over de tweede helft van vorig jaar zal over eni ge maanden verschijnen. WALSOORDEN - Onder het toe ziend oog van enkele korpsleden van de groep Hontenisse van de rijkspo litie en een groot aantal belangstel lenden, i3 vrijdagmorgen de bijna twee weken vermiste container met stijfsel van het Thaise zeeschip 'Jumpa' uit de haven van Walsoor den opgetakeld. De container met een vol gewicht van 20 ton, maar door het nat worden van de inhoud werd het totaal gewicht geschat op zo'n 25 a 30 ton, werd met behulp van twee mobiele kranen van de firma's Stoffijn en Dees uit Terneuzen op een zware oplegger geplaatst en ver volgens afgevoerd. De eerste poging om de container te bergen mislukte toen één van de twee kranen begon over te hellen. Na dat die vervolgens nog dichter bij de kade was geplaatst, verliep de ber ging vlekkeloos. Daarvóór hadden duikers van het sleep- en bergingsbe drijf Willem Muller uit Terneuzen de steilen kabels aan de container vast gemaakt. Nadat de container op de oplegger was geplaatst nam, voordat de container kon worden afgevoerd, de politie enkele monsters om de in houd te bepalen. Daarna werd de container voor vervoer vrijgegeven. De container werd woensdag ont dekt in de haven van Walsoorden toen de bodem van een schip de con tainer raakte. Duikers van de water sportvereniging 'De Schelde' en van de vrijwillige brandweer uit Terneu zen hebben daarna de container gelo kaliseerd. Vervolgens werd een plan ontworpen om de container te ber gen. De container met stijfsel, en de con tainer met oefenmunitie die al eerder werd geborgen, gingen tijdens het kerstweekeinde overboord bij een aanvaring in de Westerschelde nabij het Verdronken Land van Saeftinghe tussen de Thaise 'Jumpa' en het Duitse zeeschip 'Erato'. Beide con tainers kwamen van de Jumpa. Bij het overboord gaan moeten beide containers aan elkaar hebben vast gezeten. Toen direct na de aanvaring de opsporing naar de munitiecontai ner begon, en die werd gevonden, werd hij vervolgens naar de haven van Walsoorden gesleept. Bij het bin nenvaren van de haven moet de con tainer met stijfsel hebben losgelaten. Partij munitie tot ontploffing gebracht bij Banjaard KAMPERLAND - Vrijdag is op het strand bij de Banjaard te Kamperland een partij munitie tot ontploffing ge bracht door de Explosieven Oprui mingsdienst uit Vlissingen, in samen werking met de groep Kortgene van de rijkspolitie. Dit oorlogstuig, bestaande uit een 12 cm scheepspantsergranaat, wat kleine- en lichtspoormunitie was afkomstig van een landingsvaartuig dat bij de lan ding in 1944 op Walcheren in Domburg is getorpedeerd. Door de storm van de laatste dagen is dat op het strand bloot komen te liggen. In verband met de aandelen voor het waterwingebied in Domburg vond men het te riskant om het op die plaats tot ontploffing te bren gen. (ADVERTENTIE) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspeciahteit OOSTBURG - Dinsdag 8 februari komt de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, mevrouw Gin jaar-Maas, naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen om te overleggen over de fusie van de drie middelbare scholen in Oostburg. De fusie is noodzakelijk in verband met het teruglopend leerlin genaantal. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren vervult met de fusieplannen van de rijksscholengemeenschap koningin Wilhelmina, de rk-scholengemeen- schap Sint Eloy en de christelijke ma vo een voorbeeldfunctie voor heel Ne derland. Volgens de inspecteur van het voortge zet onderwijs in Zeeland, de heer J. M. C. Crousen, betreft het een heel gevoeli ge zaak, omdat de positie van het bij zonder en het openbaar onderwijs in het geding is. De staatssecretaris zal 8 februari een breed overleg voeren met vertegenwoordigers van de drie scho len, de verschillende schoolleidingen en afgevaardigden van het personeel en de ouders. De hele fusie-kwestie speelt nu ongeveer zes jaar in Oostburg. De con rector van de rijksscholengemeen schap koningin Wilhelmina, de heer C. van Waterschoot, deelde vrijdag mee dat er naar gestreefd wordt om uiterlijk in 1984 met de saiueiiy oeging begin nen. „Afgezien van enkele technisch-or- ganisatorische kwesties is de zaak rond. De rechtsposities van de scholen zijn bijvoorbeeld nog een punt van dis cussie. Er functioneren nu verschillen de besturen, die moeten nog in elkaar worden gepast", aldus Van Water schoot. De samenvoeging van de scholen is noodzakelijk om hetzelfde onderwijs kundige aanbod te kunnen blijven bie den. Momenteel valt de terugloop van het aantal leerlingen nog mee. Op de rijksscholengemeenschap Wilhelmina, die de afgelopen jaren nog is gegroeid, kan er nog een praktisch vrije vakken pakketkeuze worden verzorgd. De prognoses zijn echter dermate ongun stig dat het binnen enkele jaren niet meer mogelijk zal zijn. Van Water schoot: „Nu begint er in het aantal aan meldingen een zekere terugloop te ko men. Als we hetzelfde onderwijsaanbod als in de rest van Nederland willen hou den, dan moet er worden gefuseerd". Een gevolg van de samenvoeging zal wel zijn, dat er op langere termijn perso neel moet afvloeien. Volgens Van Wa terschoot zou dit echter ook zonder de fusie het geval zijn door het teruglopen de leerlingenaantal. Onderwijsinspecteur Crousen bei» g, drukt dat Oostburg met de scholend) sie een voorbeeldfunctie in Nederland' zal vervullen. Volgens hem is dit ook def reden dat de staatssecretaris persoon lijk naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen komt om zich over de fusie te laten in formeren. Een andere reden is dat de positie van het openbare en het bijzon der onderwijs in Nederland nog altijd een uiterst gevoelige kwestie vormt. Al le betrokkenen hopen dat met dit breei overleg een goed en spoedig resultaal kan worden bereikt. VLISSINGEN - De directie van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' heeft vrijdag voor ruim 700 werkne mers werktijdverkorting aange vraagd. Districtsbestuurder Wil Wau- mans van de Industriebond FNV in Zeeland heeft dat vrijdagavond beves tigd. KMS-directeur drs C. Hartog er kende gisteravond dat een aanvraag tot arbeidstijdverkorting de deur uit is gegaan. Hij weigerde echter aan te ge ven om hoeveel werknemers het gaat. Hartog wilde niet vooruit lopen op de komende besprekingen met de ar beidsinspectie. Volgens districtsbestuurder Waumans geldt de voorgenomen maatregel voor KMS-directie de vakbonden al geïnfor meerd. De aangevraagde arbeidstijdverkor ting heeft, volgens Waumans, betrek king op nagenoeg het voltallige perso- een groot aantal afdelingen binnen het neel (400 werknemers) van de scheeps bedrijf. In december van het vorig jaar réparatiewerf Scheldepoort. Voorts zou had de KMS-directie al aangekondigd dat een dergelijke maatregel in voorbe reiding was. Vrijdag zijn de onderne mingsraad en het personeel op de hoog te gesteld. Donderdagavond had de werktijdverkorting zijn aangevraagd voor bijna 100 werknemers van de afde ling machinebouw (350 personeelsle den), 120 werknemers van de afdeling ketelbouw (ongeveer 600 mensen), 100 werknemers van 'De Schelde' in Ter neuzen (150 man) en 20 van de 160 per soneelsleden van 'Scheldebouw' Mid delburg. Het bedrijf wil op deze manier de stag natie in verschilleuiii, vangen. Tot nu toe gebeurde dat door gaans middels een wachtkaartregeling. Aanzienlijk Een woordvoerder van de arbeidsin spectie in Breda meldde gisteravond dat de aanvraag van de KMS-directie nog niet was binnengekomen. Er zijn, zo zei hij, wel informatieve besprekin gen met de directie geweest over de plannen om tot arbeidstijdverkorting over te gaan. Over de exacte omvang van de door de KMS-directie gewenste werktijdverkorting kon hij nog geen mededeling doen. Maar ik weet wel, dat het om een aanzienlijke arbeidstijd verkorting gaat". ROTTERDAM - De Industriebond FNV wil via een gerechtelijke uit spraak bereiken dat het Rijn- Schelde-Verolmeconcern de voor dit bedrijf geldende bovenwette lijke afvloeiingsregeling (OSBH) handhaaft. Vorig jaar maakte de Raad van Bestuur van RSV een einde aan deze regeling, nadat de overheid had laten weten dat er geen sprake meer kan zijn van ex tra uitkeringen aan werknemers die bij reorganisaties worden ont slagen. De Industriebond FNV is van oor deel dat er sprake is geweest van ongeoorloofde contractbreuk, om dat het sociaal plan eenzijdig is op gezegd. Voor beëindiging is volgens de bond ook goedkeuring vereist van de vakbonden. De Industrie bond FNV wil dat het van 1972 da terende sociaal plan ook van toe passing is op de personeelsleden van RSV die bij de komende reor ganisaties worden ontslagen. In de loop van volgende week be slist de Industriebond FNV via wel ke juridische weg wordt gepro beerd om de OSBH-regeling in stand te houden. Er wordt niet ge dacht aan een kort geding. Volgens bestuurder Dick Nas van de Indus triebond zal bij de rechtbank in Rotterdam vermoedelijk een zoge noemde verkorte procedure wor den aangespannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2