Een buitenbeentje in de televisiewereld Producer Piet van een kwis ontzettend moeilijk HET SUCCES VAN KWISMASTER FRANK KRAMER SPORT OP DE RADIO Platenverkoop: Kan matig, De Jonge prima radio ZATERDAG HILVERSUM-1 ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PZC/radio -tv en kunst Door Dick Versteeg Als vanavond de Frank Kramer Show voor de derde maal dit seizoen de ether wordt ingezon den, zal de man naar wie het programma is genoemd zich niet bevinden in het gezelschap van de om en nabij 2,5 miljoen televisiekijkers. In tegenstelling tot sommige collega's bestaat het leven van Frank Kramer uit méér dan televisie alleen. Naast zijn activiteiten als onderwijzer, ruimt hij veel tijd in voor het voetballen. Zoals vanavond, wanneer Kramer tijdens de uitzending van zijn televisieshow met zijn club Volendam moet spelen voor de nationale bekercompetitie. Door een toevallige samenloop van om standigheden trad Frank Kramer aan het begin van het vorige tv-seizoen by de KRO in de voetsporen van Willem Ruis. Een lastig karweitje, om als vol strekt onervaren kwismaster een gat van dat formaat te dichten, zo lijkt het. Frank Kramer: „Zoiets is beslist niet moeilijker of gemakkelijker dan in de voetsporen te moeten treden van Fred Oster of Ted de Braak. Als je begint, denk je nog wel een paar weken aan degene die vóór jou geweest is, maar in dit geval werd het ook automatisch ge scheiden. omdat Willem Ruis daarna by de VARA te bewonderen viel. An ders zou het geweest zijn, wanneer hij helemaal zou zijn gestopt als kwismas ter. Ik zie het daarom ook niet als een vervanging. Er is in feite alleen maar een nieuwe kwismaster bijgekomen". - Heeft dal eerste seizoen aan de ver wachtingen voldaan? „Ik heb praktisch geen verwachtingen gekoesterd. Het was volkomen nieuw voor mij. Mijn grootste kick was het feit dat ik voor deze baan in aanmerking kwam. Dat ze mij er geschikt voor von den, daar was ik erg door gestreeld". „Ik kom uit de voetballerij, en daar wordt altijd iets van je verwacht. Qua instelling was er dus voor mij eigenlijk niets nieuws aan de hand toen ik aan dit werk bij de KRO begon" „Als ik nu de programma's van de laat ste keren vergelijk met die van een jaar geleden, dan zie ik toch tot mijn grote vreugde dat er sprake is van een vooruitgang. Dat is ook een absoluut vereiste, denk ik, anders is het natuur lijk snel afgelopen, want er staan net als in de voetballerij heel veel mensen klaar die dit werk ook kunnen". - Echte, goede kwismasters lijken mij anders dun gezaaid. „Ach, het is volgens mij stukken moei lijker om zo'n kwis te bedenken dan hem uit te voeren". - Ogenschijnlijk gaat het jou vanaf het begin vrij gemakkelijk af. „Over mezelf heb ik met zo'n goed oor deel. maar ik weet wel dat ik lef heb. Ik ben met bang. En ik denk dat zoiets al een heel belangrijke vereiste is". Zenuwen „Zeker in het begin werd ik behoorlijk gekweld door zenuwen. Ik heb die eer ste uitzendingen daarom eigeylijk nooit terug durven zien. Gelukkig gaat het de laatste tijd stukken beter. Je hoort weieens dat die zenuwen voor sommigen een soort noodzaak zijn om een goede prestatie te leveren. Ik kan daar wat mezelf betreft geen peil op trekken. Ik ben weieens heel nerveus en dan is dat ook zichtbaar te merken aan mijn prestatie, maar evengoed ge beurt dat weieens precies andersom. Ik houd meer van de theorie dat je ze nuwen dank zij bepaalde trainingen in bedwang kunt houden". - Zoals bij het voetballen „Inderdaad. Het enige verschil is. datje je bij een voetbalwedstrijd een beetje kunt verstoppen. Dat is bij zo'n televi sieshow niet mogelijk. Alles wat daar met je fout gaat, ziet iedereen meteen. Ik presenteer zoals ik voetbal Ik zie in In de NCRV-radiorubriek 'Zaterdag Sport' wordt vandaag, zaterdag, (Hil versum 3 -16.13 uur) aandacht besteed aan de wedstrijden Quick Boys - SSS en Usselmeervogels - Spakenburg uit de zaterdag amateurcompetitie, aan het Nederlands kampioenschap schaatsen in Deventer, aan de volleybalcompeti tie, aan het Nederlands biljartkam pioenschap bandstoten in Schagen en aan een concours hippique in Veen- dam. De NOS-radio zal vandaag, zaterdag, en zondag uitgebreid aandacht beste den aan de Nederlandse schaatskam pioenschappen in Deventer. Zaterdag komen verslagen op Hilversum 1 na de nieuwsuitzendingen van 12.00, 13.00, 14.00,15.00,16.00 en 17.00 uur en op Hil versum 3 vanaf 16.03 uur in Zaterdag- sport van de NCRV. Zondag zijn de uit zendingen op Hilversum 1 om 12.02 uur, om 13.15 uur en in 'Langs de lijn' vanaf 14.02 uur. Verslaggevers zijn Theo Koo- men en Henk Kok. beide gevallen het publiek op de tribu ne zitten, van de bovenste tot de onder ste rij. Niets in mijn omgeving ontgaat my". -Zowel de kijkcijfers als de waardering van de show zijn in stijgende lijn. Hoe belangrijk is dat voor jou? Houvast „Je kunt wel zeggen dat het je niet inte resseert, maar het is natuurlijk toch wel belangrijk. Het geeft een indicatie. We moeten een programma maken voor mensen van zes tot 80 jaar. Dat is de opdracht. Wc moeten er dus heel breed mee scoren. En als je goede cij fers krijgt, dan is dat toch een teken dat je een goede weg bent ingeslagen. Het is een houvast". - Je maakt een opvallend nuchtere in druk. Sommige collega's van je zijn dag en nacht met hun tv-programma bezig. Ze denken aan vrijwel niets anders meer. „Ik ben er natuurlijk in gedachten ook wel vaak mee bezig, maar niet voortdu rend. Dat wordt intensiever naarmate de dag van de opnamen nadert. Maar ik ben beslist met totaal mesjogge van die televisie. Ik kan gelukkig ook nog over andere dingen praten". „Ambities? Het klinkt misschien vreemd, maar die heb ik niet. Ik heb begrepen dat iedereen die op tv ver schijnt zichzelf in staat acht een praat show te doen. Maar ik denk toch dat er velen geroepen zijn en weinig uitver koren. Bovendien, ik ben momenteel erg tevreden met wat ik heb. Mij is dit natuurlijk in de schoot geworpen. Ik heb onzettend veel mazzel gehad. Wil lem Ruis naar de VARA en ik met ruzie weg bij de AVRO. Als die dingen zich een maand later hadden afgespeeld, was het totaal anders gelopen. Dan had ik hier nu echt niet gezeten". „Ik ben dus eigenlijk niet zo te vergelij ken met anderen in die tv-wereld. Daar hebben sommigen wel heel veel ambi ties en werken daar vaak stapje voor stapje naartoe. Soms krijgen die men sen dan datgene waar ze jarenlang naartoe hebben gewerkt Maar de meesten krijgen het net niet. En dan komt de klap veel harder aan". Frank Kramer met enkele gasten in zijn t.v.-programma. HILVERSUM-Bij de VARA zijn dit jaar na de oudejaarsconference van Wim Kan minder bestellingen voor de plaat met die gebeurtenis binnengekomen dat in voorgaande jaren. Er zijn in eer ste instantie 50.000 exemplaren van de ze plaat geperst, maar her en der zitten zaken met zoveel voorraad dat zij de plaat beneden de vaste pnjs verkopen. Van het optreden voor de IKON-televi- sie van Freek de Jonge zijn in eerste instantie 10.000 platen geperst. De ver koop loopt volgens een woordvoerder van platenmaatschappij Ariola zeer goed De plaat ts alleen in januari tegen een lagere prijs te verkrijgen. (Door Dick Versteeg Toen Piet van Hest werd gevraagd zich bezig te gaan houden met de maandelijkse voorbereidingen van de Frank Kramer Show, kwam zijn 'ja' met enige aarzeling over de lippen. Hij was immers tot op dat moment met veel plezier bezig in de drama-sector. Van Hest: „Ik had al wel enige ervaring opgedaan op het gebied van het amuse ment. met Berend Boudewijn en Wil lem Ruis. Toen ik de produktie ging doen van de Frank Kramer Show. ont dekte ik opnieuw hoe ontzettend moei lijk zo'n kwisprogramma eigenlijk is. Vooral omdat het een gemakkelijk pro gramma voor een groot pubhek moet zijn. Wat ik dan ook als heel hinderlijk ervaar, is dat de buitenwacht, maar ook je eigen collega's, alles menen te weten over hoe je zo'n programma moet ma ken. „Het luistert echt allemaal heel nauw keurig. Alles moet vrijwel tot op de se conde kloppen. De dosering moet per fect zijn. Als er daarmee iets mis gaat, ben je weg. Een heleboel mensen menen daar van alles over te kunnen zeggen. Maar het valt zó ontzettend tegen. Elk loopje van Frank is belangrijk. Ieder woord dat hij zegt. Eén verkeerd woord of een iets te lange stop en je gaat de mist in. Je valt dan weg uit een soort spanningsboog, die je elke keer zorgvul dig wilt opbouwen". - De Frank Kramer Show zoals die maandelijks tot ons komt, is afgeleid van het kwisprogramma waarmee de KRO. vooral dank zij de inbreng van Berend Boudewijn, ooit sier maakte. Later werd de show aangepast aan een nieuw fenomeen in de vaderlandse showbusiness- Willem Ruis. En toen diens ster door de VARA aan het KRO- firmamenl onttrokken werd, volgde op nieuw een aanpassing Het oog viel op Frank Kramer. Uitgebraakt door AVRO's Sportpanorama, maar meer dan goed genoeg bevonden voor de op volging van Ruis. Nog nadrukkelijker dan in zijn eerste seizoen als kwismas ter, wordt gebruik gemaakt van het feit dat Frank Kramer bekendheid geniet als voetballer. Piet van Hest: „Het uitgangspunt van de voetballer die een tv-show presen teert sprak mij heel erg aan. Die formu le blijkt ook erg goed te werken. Frank draait nu ook veel meer dan vorig jaar intensief mee in het produktieproces". Klein team „We werken met een klein team. De re gisseur hoort daar uiteraard ook bij, maar hij kan door drukke werkzaam heden voor andere programma's bijna nooit alle vergaderingen bijwonen. Blijven over. naast de presentator en de producer, Herma van der Dragen als programma-assistente, Bep Westen berg als degene die de vragen bedenkt, en mede-presentator Pierre van Osta- de. Wij laten de uitgeselecteerde sport clubs hun eigen kandidaten aanwij zen. We doen dat om onnodige spannin gen bij die mensen weg te halen". - Die selectie van sportclubs leverde bij de KRO geen enkel probleem op Eén oproep van Frank Kramer aan het be gin van het vorige seizoen was voldoen de. Er kwamen toen zoveel re xcties bin nen dat in één klap geput kon worden uit een reservoir waarmee men mis schien wel tien jaar vooruit zou kun nen. Van Hest „Wij kiezen het liefst clubs die dicht bij de mensen staan In het programma van zaterdag hebben we een dames-biljartclub die naar de leuke naam 'Miss Stoot' luistert. Het kiezen van de echtparen door de clubs loopt in de praktijk heel goed. Ik heb nog nooit in myn hart nee gezegd tegen een echt paar. Laatst hebben we wel moeten lo ten. omdat een club te veel leuke kandi daten had. Maar dat zijn uitzonderin gen. „We zoeken de clubs steeds met ons he le team op. We doen dat om hen alvast met ons kennis te laten maken. Belang rijker dan je zo op het eerste oog zou denken. Je hebt tijdens de opnamen zelf kunnen zien dat iedereen dan zó druk in de weer is, dat je eigenlijk on voldoende tijd voor die mensen hebt. En het blijven toch onze gasten. Tij dens die bezoekjes aan de clubs leggen wij de gang van zaken uit; hoe het er aan toe gaat in de studio. We horen vaak ook aardige details die tijdens de uitzending kunnen worden genoemd. Gasten „Verder praat een van de teamleden al tijd nog even apart met de uitgekozen echtparen. De kandidaten laten we op de dag van de opnamen iets eerder ko men We laten hen een beetje wennen aan de entourage en eten een hapje met hen. Bij dit programma is één ding heel heilig voor ons: we willen tot elke prijs voorkomen dat de kandidaten na af loop ook maar één moment het gevoel krijgen dat ze misbruikt zijn ter wille van de show. De formule van het pro gramma brengt met zich mee dat er na de opnamen vrijwel niet meer behoeft te worden gemonteerd. Er wordt hoog uit iets ingekort als gasten wat lang van stof zijn geweest". Voordat het programma op beeldband wordt gezet, repeteert het team eerst uitgebreid 'droog', daarna een dag in de studio. Ten slotte loopt men op de twee de studiodag 's ochtends de hele show door. om in de middaguren de uiteinde lijke opnamen te maken. Haastwerk Piet van Hest „Frank houdt doorgaans de hem toebedeelde tijd goed in de ga ten. We geven hem weieens aanwijzin gen via bordjes. Bepaalde onderdelen, zoals dat waarin de weddenschappen zitten, kunnen wij niet in tyd voorberei den. Dat is een heel onzekere factor. Bij dat soort onderdelen loopt het ook meestal uit Dat moet Frank dan terug winnen in de rest van de show. De enige zekerheid is de eerste ronde van het spel, die een half uur mag duren". Frank Kramer vult aan: „Het is heel vervelend als ik het bordje 'plus 5' zie opsteken, Dat betekent dat ik vijf mi nuten moet inlopen, en dat is zeker in de slotfase van het programma bijna niet meer mogely kIk vind dat de moei lijkste momenten van de show. Er wordt dan een beroep op je gedaan om op een heel natuurlijke wijze te gaan haasten. Dan luister je ook niet meer naar anderen Je hebt minder aandacht voor de kandidaten en je richt je alleen op het stellen van vragen en het zo snel mogelijk krijgen van een zo kort moge lijk antwoord Het kan er daardoor slor dig gaan uitzien Piet van Hest ten slotte; „De totale voorbereiding van elke show neemt gemiddeld tien volle dagen in beslag. Je kunt dus stellen dat we twee weken intensief in de weer zijn voor één uur amusement per maand". NOS 09.30 Nieuws voor slechthorenden 10.30 Teleac. Kantoorinnovatie. Ontwerpen met computers. 11.00 En 17 jier fierder. Fries programma. 13.00 Nieuws voor slechthorenden RVU 15.30 Kaap de Goede Hoop. Af 1.1Experimentele arbeidsprojecten voor jeugdi ge werklozen. VARA 16.00 De Smurfen. „De leerlingsmurf". Tekenfilmserie 16.25 Roffel. Gevarieerd jeugdprogramma, met zang, dans en wetenswaardigheden. TELEAC 18.10 Open school. Follow me: Engels voor beginners. 18.25 Gezondheidsvoorlichting epilepsie. AVRO 18.55 Minibios. Kinderfilmprogramma met o.a. „Koning Arthur" en de „Briljantino's". 19.15 Babbelonië. Spelprogramma o.l.v. Pim Jacobs, met Lous Haas- dijk, Willem Duys en Jos Brink. NOS 20.00 Journaal AVRO 20.28 Dallas. Amerikaanse serie met Barbara Bel Geddes, Larry Hagman, Patrick Duffy e.v.a.„Adoptie". De familie Ewing is blij dat Sue Ellen weer op Soulhfork is verschenen. J.R. overlaadt zijn ex-vrouw met atten ties... 21.20 World Cup Latin American 1983 voor amateurs. Rechtstreekse uitzending vanuit het Kurhaus te Scheveningen van de halve finale en de finale van de danswedstrijd „World Cup Latin American 1983 voor Amateurs", waaraan 21 landen deelnemen. 22.20 Televizier Magazine. Actualiteitenrubriek. 23.00 AVRO's Sportpanorama. Actuele sportinformatie. Presentatie: Joan Haan appel. NOS 23.35 Journaal 23.45 Nieuws voor slechthorenden NOS 13.00 Nieuws voor slechthorenden 17.30 Studio Sport-Extra. Nederlands Kampioenschap schaatsen in Deven ter. Commentaar: Heinze Bakker en Mart Smeets. 18.15 Nieuws voor slechthorenden 18.20 Paspoort. Informatie voor Marokkanen. 18.30 Sesamstraat 18.45 Toeristische tips 19.00 Journaal KRO 19.11 De Frank Kramer show. Spel-showprogramma o.l.v. Frank Kramer geassisteerd door Pierre van Ostade. 20.26 Lou Grant. „Race tegen de klok". Amerikaanse serie met in de hoofdrol Ed Asner als chef stadsredactie van de Los Angeles Tribune. 21.10 En het is van ons... „Y es nuestra". Documentaire over de Aymara- indianen van de Noord-Chileense hoogvlakte, hun strijd tegen de oprukkende mijnbouw en hun wil te overleven. 21.50 Wordt verwacht. Filmtips gepresenteerd door Dieuwertje Blok (fo to). zien van de zaalhandbalwedstrijd Swift-Leverku- sen (West-Duitsland) en de volleybalontmoeting Voorburg-VVC. KRO 23.15 Kassbach. Oostenrijkse speelfilm (1978) naar de roman van Helmut Zenker, onder regie van Peter Patzak, met Walter Kohut, Immy Schell, Maria Englstorfer: Kassbach, een onopvallende winkelier in Wenen, wordt lid van een "uiterst rechtse organisatie. Hij ontpopt zich als een gefrustreerd en agressief man, die in zijn ongenuanceerde strijd voor orde en ge zag het geweld niet schuwt... 16.00 The Optimists. Britse film (1973) van Anthony Simmons met Peter Sellers (foto), Donna McLane en John Chaffey: Liz en Mark zijn dikke vrienden met straatmuzikant Sam en diens gedresseerde hond Bella. Als de kin deren een beetje geld hebben verdiend kopen ze een hondje voor zichzelf. De ouders van Liz en Mark willen echter niets van het hondje weten. Teleurge steld en verontwaardigd lopen Liz en Mark van huis weg en zoeken hun toevlucht bij de oude Sam. 18.00 Tik tak. Animatie voor de allerkleinsten. 18.05 Merlina. Codenaam „Waterman", Eerste aflevering van een nieuw Vlaams jeugdfeuilleton met Paul Ricour, Lea Cousin en Mieke Boure. 18.35 De hond van Dartmoor. (Danger on Dartmoor). Britse jeugdfilm van David Eady: Louise logeert in Dartmoor bij haar neven Jonathan en Robin. De buurt wordt onveilig ge maakt door een grote hond, waarvan men denkt dat hij schapen doodt. Als de kinderen een onder zoek instellen worden ze door een ontsnapte ge vangene in een grot opgesloten. Ze vinden echter een bondgenoot in de hond, die een erg vriendelijk dier blijkt te zijn. 19.30 Aubrey's boot. Korte film. 19.35 Tiercé: uitslagen, lotto-trekking, mededelingen en en programmma-overzicht. 19.45 Journaal 20.10 Kunst-zaken 20.15 Marva si Marva la (2). Amusementsprogramma. Marva ontvangt: Ann Michel, Rocco Granata, Gene Summer, Joe Harris, combo o.l.v. Jacky Coppejans. 21.05 Terloops. Nieuws in de marge. 21.50 Uit elkaar. (Breaking up). Amerikaanse tv-film (1978) van Del- bert Mann met Lee Remick, Granville Van Dusen, Vicki Dawson: Een vrouw op zoek naar haar identi teit wanneer zij na 15 jaar huwelijk door haar man wordt verlaten. 23.25 Journaal. Aansluitend: Sport op zaterdag en Coda. FRANSTALIGE PROGRAMMA'S 22.15 Algemene Loterij Nederland NOS 22.30 Journaal 22.45 Studio Sport In Studio Sport wordt aandacht besteed aan het bekervoetbal in ons land. Voorts zijn beelden te BELGIE FRANS 1 10.35 Eilikoum. Magazine voor de Arabische gemeenschap in Bel gië. 11.05 Yoga 11.30 La pensee et les hommes 12.00 -12.30 Interwallonie. „Ciao amici". Magazine voor de Italiaanse gemeen schap in België 14.00 Economische en sociale tribune 14.30 Quand ch'teot l'orvue (1). Revue van het Waals cabaret met Eloi Baudimont en Christian Bridoux. 16.30 Seniorama. Magazine voor de derde leeftijd met o.a. poëzie, 17.00 Diététique. Keuken en gezondheid. 17.30 Capital nature. Natuurmagazine: Bilan. 18.05 Pitilipop. Kinderprogramma. 18.10 Generation 80. Jongerenmagazine met amusement, reportage en film van de week. 19.00 Teletourisme. Toeristisch magazine. 19.23 Lotto 19.30 Journaal 19.55 Le jardin extraordinaire. Natuurmagazine. „Alaska". 20.30 Cent dollars pour un sheriff. (True grit). Amerikaanse western (1969) 22 35 Journaal en lotto. HILVERSUM-2 MG H)2m 746 kHz. FM (na 17.00 uur): 99.8 MHz kanaal 13 HILVERSUM-3 MG 445 m 674 kHz. FM 95.0 MHz. kanaal 2 ZATERDAG 12.03 Tussen Barend en Van Dorp 13.06 Hoe sociaal-democratisch is de PVDA? 15.03 Muziek uit. Studio I. 16.02 De speeldoos. 17.30 Wie in 't Nederlands wil zingen. 17.55 Meded 18 06 Dingen van de dag. 18.30 Blaastesl. 19.02 Van 'opus one' tot nieuwe stukken of andersom 20.03 Het Metropole Orkest o.l.v Ken neth Alwyn. NOS "20 30 Langs de lijn, sport en muziek. (21.40 Paardekoersen 22 02 Metro's speciaL 23.02 Met het oog op morgen. ZATERDAG NOS: 12.26 Meded. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. TROS: 12.36 Aktua. 12.55 Agrana. 13.00 Nws. 13.10 Omroep in West-Duitsland. 13.30 Nws. 13.33 Voorzichtig Breekbaar. 14.00 Hobby hoek 14.30 Nws. 14.33 Prentjes in ge luid. RVU: 15.10 Brandstof voor discus sie. AVRO. 15.30 Nws. 15 32 AVROdite 16.30-16.32 Nws.) 17.00 Vlag met blau we wimpel. 17.30 Nws. 17.36 AVRO's Radiojournaal. 17.50 Per Saldo. 18.00 Nws. 13 10 AVRO's Radiojournaal. P.P. 18.20 Uitz. van de Centrum Partij. OVERHEIDSVOORLICHTING: 18.30 Een uitzending van het ministerie van financien. AVRO 18.40 Richting. 18 50 Jazz Spectrum. EO: 19 45 3xM Wereld wijd. (29 00 Nws.) 20.45 Laat ons de rust dag wijden. 21.26 EO Metterdaad. TE- LEACl 21.30 Kunstgeschiedenis. 22.00 Kantoorinnovatie EO: 22.30 Nws. 22.40 Deze week. 23.55 Nws. ZATERDAG 12.03 Los Vast. (13.30 Dikvoormekaa show). 14.30 Tussenuur. 15.03 Disco-e press. 16.03 NCRV-Zaterdag-Spoi NOS: 18.04 De Avondspits. NCR1 19.02 Op Stap. 20.03 Elpee-pop. 211 Country Style. 22.02 Weekend blue 22.30 Pers Vers, 23.02 Jazztime. HILVERSUM-4 kanaal IS ZATERDAG 12.00 Kamermuz. van Carl Nielser NOS 13.00 Nws. 13.05 Diskotabel 15.0 Akkoord. KRO: 15.30-17.00 Hilversum op z'n breedst. KRO. 20 00 Onbekenc 21.15 Spektakel. 22.15 Laudate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22