in het voorportaal DEBUUT DE TRAININGSARBEID VAN CARIANNE BERREVOETS jacky westdorp tussen de beste motorcrossers PZC/sport daar maatschappelijk voordeel op", verduidelijkt Hans van Zetten nog eens. pillen Lijnrecht tegenover dat maatschappe lijk voordeel staan de mogelijke nadeli ge gevolgen op lichamelijk gebied. Top- tumen eist verschrikkelijk veel van de fysieke krachten. De medische begelei ding in Papendal moet borg staan voor de gezondheid van de meisjes in de A- selectie. „Maar het is ook een kwestie van vakbekwaam trainen", zegt Hans van Zetten. Cees Berrevoets: „Als Ca- rianne iets had van een afwijking of zo, dan waren ze daar nu al lang achter". Anneke Berrevoets: „In het begin had ik het wel benauwd. Ja, ik was bang voor blessures, maar daar heb ik nu niet zo veel moeite meer mee. Vorig jaar bel de ze ineens op vanuit het ziekenhuis in Arnhem. Ze was gevallen en er moesten foto's genomen worden. Toen wilde ze ons ziekenfondsnummer weten. Op zul ke momenten zou je wel naar Arnhem willen vliegen. Ze kwam ook eens een keer thuis met een paar flesjes vol pil len. Cees is er gelijk mee naar de dokter gegaan om te vragen wat het nou pre cies was. Toen bleken het gewoon vita minepillen te zijn". Hans van Zetten is sinds oktober hoofd trainer bij het KNGV. Hij volgde de ui terst geroutineerde Hongaarse Leona Horvath op. Het vertrek van de Oosteu- ropese trainster deed in de tumwereld nogal wat stof opwaaien. „Vanwege en kele financiële problemen kon ze niet blijven", verklaart Van Zetten. Horvath heeft Indertijd echter aangeboden zon der betaling aan te blijven tot in 1983. „Ik heb alleen gehoord dat ze niet meer te betalen was. Uiteindelijk beslist toch het bestuur", zegt Van Zetten. De 34- tralnd. Daar steekt de Nederlandse aanpak wat schril bij af. De doelstelling in Papendal Is dan ook niet het behalen van de wereldtop. „We kijken naar de subtop. De top van de westerse lan den". stelt Van Zetten. Maar ook een plaats in dat gezelschap is al bijna net zo kostbaar als de aanleg van een vlieg veld in een ondoordringbare jungle. Het kost zestigduizend gulden om een meis je een jaar lang in Papendal te laten vertoeven. De ouders van Carianne Berrevoets betalen honderdvijftig gul den per maand aan het pleeggezin in Arnhem. De turnbond legt daar nog eens vijfhonderd gulden per maand bij. Verder komen daar nog bij de kosten koen mijnheer van medische verzorging, massage, de huur van de accommodatie in Papen dal en de betaling van de gehele techni sche staf. De turnschool bij Arnhem moet dan ook gezien worden als het summum op het gebied van topsport in Nederland. Toch blijft het behelpen. Om de leer plicht niet te ontduiken heeft een aan tal meisjes in overleg met hun ouders gekozen voor een mindere schooloplei ding. Zo volgt Carianne Berrevoets een mavo-opleiding, terwijl ze in nor male omstandigheden op havo-niveau zou studeren. Domweg omdat de mavo voor haar gemakkelijker te combine ren valt met het topturnen. „Maar ik wil na de mavo wel naar de havo toe", zegt ze. In de landen waar 's werelds talentvolste turndwergjes worden ge kweekt is de schoolopleiding van veel minder belang. „Topprestaties leveren De kleine Jacky Westdorp uit Schoondijke had eigenlijk wielrenner moe ten worden. Daar kon hij tegen zijn vriendjes op school zo boeiend over vertellen. „Want mijn vader heeft de Tour nog gereden", zei hij dan trots, maar dat geloofde bijna niemand in de klas. Ze hadden immers nog nooit van Cees Westdorp gehoord. De vroegere profrenner uit 's-Heerenhoek ver zekert: „Toch was ik in die tijd minstens zo sterk als Jo de Roo. Ik kon zelfs nog harder fietsen, maar ik heb alleen niet zoveel koersen gewonnen. Dat kwam omdat ik mijn krachten vaak niet goed gebruikte". Jaren later heeft Cees Westdorp er al gewichten van bijna dertig kilo. en toe wel eens aan gedacht om voor zijn opgroeiende zoon een racefiets te kopen. De inmiddels 20-jarige Jacky Westdorp schafte zich echter al vroeg een bromfiets aan en wilde motor crosser worden. Het bleek na een paar jaar dat hij talent had. „Ik werd lid van de club in Axel", vertelt hij, „en ik reed dus altijd in België. Er zijn jaren geweest dat ik bijna iedere wed strijd won". Het nieuwe seizoen begint voor Jac ky Westdorp over twee weken. Hij is opgeklommen naar de Inters en maakt in die hoogste klasse dit jaar zijn debuut. Dat betekent dat de jon ge Zeeuw van start mag gaan in een Grand Prix, waarin alle beste cros sers aan het vertrek komen. De spon sor in België verwacht zelfs al de ech te doorbraak naar de top. Maar Jacky Westdorp blijft beschei den: „Dat eerste jaar zal wel moeilijk zijn. Voor een Grand Prix ben ik mis schien nog niet goed genoeg. Ik wil het wel proberen, in Spanje over een paar maanden. Die wedstrijd is in de buurt van Barcelona en ik mag er op eigen kosten naar toe. Je moet bij de beste veertig zijn op de training om te mogen starten". glad ijs Dinsdag en donderdag ga ik naar het strand om te lopen. En tussendoor train ik natuurlijk nog twee of drie keer in de week met de motor". werkloos Vorig jaar heeft hij het diploma LTS gehaald in Oostburg en sindsdien is Jacky Westdorp werkloos. Maar hij geeft het eerlijk toe: „Ik zoek niet fa natiek naar werk. Het bevalt me zo eigenlijk wel, omdat ik vrijwel ieder uur van de dag met de sport bezig ben. Het is niet alleen trainen, maar ik steek ook veel tijd in het onder houd van het materiaal. Ik denk dat Het is voorlopig een sprong in het onzekere voor de crosser uit Schoon- dijke. Hij waagt zich, net als Johan Scheele en Rein Dieleman, bij de echte toppers op glad ijs. Hij was het gewend om in België veel crossen te winnen, toen hij vorig jaar al over ging naar de internationale bond. Zoals al de crossers in Axel was Jac ky Westdorp begonnen bij de Belgi sche Iiefhebbersbond. Daar werd hij drie jaar geleden voor het eerst kam pioen van België in de seniorenklas. Vorig jaar haalde hij die titel ook bij de BMB. Dat was delaatste stap naar de internationale klasse, waarvoor hij binnenkort zijn eerste startbe wijs krijgt. De Kerstcross, een paar weken gele den in Valkenswaard, was al een klein voorproeve. Jacky Westdorp won dié wedstrijd bij de nationale rij ders. „Volgende week start ik in Bu- del bij de Inters, dat wordt een eerste krachtmeting. De week daarop be gint het seizoen in België. Ik ben van plan om zoveel mogelijk crossen in de 250 cc te rijden, maar af en toe ook 500. Voor die zware klasse heb lk de laatste maanden veel op kracht ge traind". De training zonder motor is voor Jac- ky Westdorp zo ongeveer een dage lijkse bezigheid. Het schema heeft hij van Frans Sutin, de bekende condi tietrainer uit Hoofdplaat, opgekre gen. „Maandag, woensdag en vrijdag train ik iets meer dan een uur met dat niet samen zou gaan met werken. Ik heb voor mezelf een keuze ge maakt: ik wil motorcrosser worden en daar de kost mee verdienen. Het zal in de komende twee jaar blijken of ik dat kan. Bij de sponsor, de Honda- fabriek in België, hebben ze gezegd dat het helemaal aan mezelf zal lig gen. Ze vinden dat ik in elk geval ta lent genoeg heb". De eerste jaren op weg naar de top zijn voor Jacky Westdorp zélf niet te betalen. Vóór dit seizoen heeft hij pas nog twee nieuwe Honda's moe ten kopen. Hij heeft er, voor het eerst, één van de sponsor gekregen. De andere kost hem ongeveer zeven duizend gulden. „Ik ben in één seizoen vijftien tot twintigduizend gulden kwijt aan ma teriaal en reizen", rekent hij vluchtig ult.„Maar dan moet ik nog niet te veel tegenslag hebben met grote kos ten. Wat ik verdien, aan prijzen, dat is te verwaarlozen. Zeker in die lagere klassen moet er altijd wel geld bij. Het wordt nu pas wat aantrekkelij ker. als ik zo af en toe bij de eerste tien kan rijden". De sponsor helpt de talentvolle Zeeuw een beetje op weg, maar voor de rest is vader Westdorp de belang rijkste financier. „Ik ga ook mee naar iedere cross", vertelt Cees Westdorp. „En ik moet zeggen dat het een fan tastische sport is. De sfeer, tijdens een wedstrijd, is nog wel beter dan bij wielrennen. Ik dacht vroeger altijd: „Die jongen moet maar geen wielren ner worden. Ik heb zelf té veel afge zien, in de Tour bijvoorbeeld". Ik ben een echte Westdorp, dus ik heb hem uitgereden, maar het was een ver schrikkelijke hel. Daarom heb ik er bij Jacky nooit op aangedrongen om op een fiets te stappen Motorcrossen is toch wel mooier, maar het is alleen veel duurder. Het is eigenlijk niet te betalen voor gewone jongens, dót is zo jammer". Daar staat tegenover dat een top- crosser in één jaar tijd vele tonnen terug kan verdienen. Zo weet Jacky Westdorp inmiddels wel al: „Een we reldkampioen, zoals Malherbe des tijds, krijgt soms vijfduizend gulden startgeld. En hij wordt verder be taald door Honda, door de sponsor dus. Het belangrijke verschil is ook, dat die jongens een fabrieksmotor krijgen. Die machines zijn sneller en beter. Daar kim je met een gewone produktiemotor niet tegenaan. Ik heb wel eens gevraagd wat zo'n mo tor zou kosten, als je die zelf zou wil len kopen. Ik weet zeker dat het dicht bij de honderdduizend gulden ligt". ambitie Tussen dat geweld is Jacky West dorp dit jaar nog maar een beginne ling. „Ik heb eens een keer meegere den, in Heerlen. Toen was ik drie keer bij de eerste tien", heeft hij zichzelf al moed in gepraat. „Dat is nog geen Grand Prix natuurlijk. Ik wil ook niet beweren dat ik gelijk al bij de top ga rijden. Het al vaak be wezen, bij Johan Scheele bijvoor beeld ook weer, dat het ontzettend zwaar is. Ik denk wél dat ik meer ambities heb dan Johan en mis schien daarom ook meer kans om te slagen". De eerste Grand Prix in Spapje dient daarbij als een soort examen voor de rest van het seizoen. De kans dat Jac ky Westdorp daar mag starten, is moeilijk in te schatten. „Maar als het lukt. dan wil ik er meer gaan rijden. Van die wedstrijden kun je het mees te leren. Ik heb tot nu toe alleen in Belgiè ervaring op moeten doen. Ze zeggen altijd dat dat de beste leer school is". „De meeste crossers in Nederland zijn vaak alleen maar gewend om op zand te rijden. De Belgen zijn veelzij- diger, die kunnen overal uit de voe ten. Ik woon nu nog in Schoondijke, maar ik denk dat ik over een paar jaar wel Belg zal worden. Dan zit ik dichter bij de wedstrijden". ZATERDAG 8 JANUARI 1983 jarige trainer uit Zoetermeer beseft dat zijn benoeming als hoofdtrainer niet louter positief heeft gewerkt op de A- selectie. „Een vertrouwensrelatie is erg belangrijk in het turnen. Daarom kan je er wel vanuit gaan dat we een jaar verlo ren hebben. Hoe vaker je van trainer wisselt, hoe desastreuzer het is". verdriet „Buiten de turntechnische aspecten", zo vervolgt Van Zetten, „word je door lopend geconfronteerd met pedagogi sche aspecten. Het is niet anders dan in het onderwijs alleen gebeurt hier alles veel intensiever. Uitersten als plezier en verdriet wisselen elkaar snel af'. Het verblijf in Papendal vraagt vooral mentaal erg veel. Bij de samenstelling van de uiteindelijk A-selectie is daar terdege rekening mee gehouden, maar desondanks keerden het afgelopen jaar vijf meisjes huiswaarts. Omdat ze het niet meer zagen zitten of op advies van de leiding, die geen valse verwach tingen wilde wekken. Qua lichaamsbouw is Carianne Berre voets geen uitgesproken turnster, meent Van Zetten. Anneke Berrevoets: „Wat lenigheid betreft komt ze net bo ven de middelmaat". Van Zetten: „Doorzettingsvermogen en kracht zijn de laatste jaren steeds belangrijker ge worden. Dat heeft Carianne genoeg en dat geldt ook voor de andere meisjes hier. Eind vorig jaar heb ik een enquete gehouden. Ik heb gevraagd wie er graag meer zou willen trainen. Toen bleek, dat ze dat allemaal wel wilden". In de praktijk komt daar weinig van terecht. Alleen met de nationale kam pioene Therese Wilmink wordt nu een gok gewaagd. Zij gaat dit jaar wekelijks vier uur extra trainen met het oog op de wereldkampioenschappen in Boeda pest in oktober en de Olympische Spe len volgend jaar. Dat houdt in dat Hans van Zetten haar twee keer in de week van school ophaalt om vervolgens de tumhai in te duiken. Voor de overige meisjes betekent de voorbereiding op de WK een week minder vakantie. „Normaal krijgen we drie weken vakan tie in de zomer en nu maar twee. Meest al train ik in de vakantie een beetje door bij Delta Sport", zegt Carianne Berre voets. De 'echte' vakanties zijn overi gens schaars (vier weken per jaar). De schoolvakanties worden benut voor een vermoeiende trainingsstage. „Als je 's avonds in je bed ligt, dan slaap je snel. Die stages zijn trouwens heel leuk. Je bent met z'n alleen bij elkaar en dat is wel gezellig". fanatisme Het fanatisme zit Carianne Berrevoets Ingebakken Zelfs in de weekends, thuis in Zierikzee. kan ze niet stilzitten. Zwemmen of trimmen om de conditie op peil te houden. Anneke Berrevoets: ..Een poosje terug zei ze nog tegen me: „Ik zou best in Rusland of in Amerika willen wonen, dan kon ik zes of zeven uur per dag trainen" Zelf onthult Ca rianne de achterliggende gedachte: „Ik wil graag de wereldkampioenschappen meemaken. Daar moet je keihard voor trainen. Soms ben ik wel eens jaloers als ik die Oosteuropese meisjes bezig zie". „Soms is het best moeilijk", zegt Anne ke Berrevoets. „Je hebt nog andere kin deren ook tenslotte. Maar ja, je bent er wel trots op. We zijn naar een interland gaan kijken en ze staat er toch maar tussen. Bij het Wilhelmus kon ik wel janken. Ze beseft dat zelf nog niet zo. Ik heb wel eens gevraagd wat ze nou voelt als ze die zaal binnen komt marcheren. Toen zei ze: „Soms wil ik hard terug- rennen"". Nederlandse toptumsters zitten niet dromerig in de schoolbanken. Langzaam wegdoezelen bij de gedachte aan een naderende vakantie, dat is er niet bij. Toptumsters lopen namelijk stage li de vakantie. Zes a zeven uur per dag, trainen terwijl aan de lopende band turntoestellen oidoemen. Kinderarbeid veelal. Meisjes van veertien, vijftien of zestien jaar oud veranderen de sjortzaal in een soort fabriekshal waar het 'loon naar werken' nog een gouden regel is. Toch wordt e:regelmatig gelachen. „Maar", zegt de veertienjarige Carianne Berrevoets uit Zierikzee, „ik ben tch vaak blij als de vakantie afgelopen is". De Schouwse turnster maakt deel uit van de nationale Aselectie. Op doordeweekse dagen verblijft ze in een pleeggezin en traint ze gemiddeld zo'n drie uir per dag in het sportcentrum Papendal bij Arnhem. Alleen in de weekeinden is ze thuis bij haar oiders in Zierikzee. Vnaf haar negende Jaar vertoeft Ca- rinne Berrevoets al ieder weekeinde in Rpendal. B-training heet dat, een vorportaal voor de Nederlandse A-se- lctie. De meisjes worden door de wrin- gr gehaald en er is sprake van een sort 'survival of the fittest': alleen de sïrksten blijven over. Carianne Berre- vets bleef over. Ook dankzij de inspan- mgen van haar ouders. „Als je naar Rpendal gaat, dan mag je mijn auto wl lenen", grapt haar vader Cees Ber- rvoets. „Als je er instapt en je start de rotor dan rijdt-ie vanzelf naar Papen- dl". Cees Berrevoets kan de rit wel dro- mn. Hoeveel kilometer in het totaal? denk dat ik het klokje wel rond heb gceden. Sommige weekends reed ik wl zevenhonderd kilometer. Daar kïeg je twee tientjes onkostenvergoe- dig voor. Haar hobby is onze hobby gworden. Als het nu weer zo zou zijn, dn zouden we het weer doen". Echtge- nte Anneke weet het nog niet zo. „Je bnt eigenlijk gek als je vier jaar lang weel rijdt. Maar als je er eenmaal in- gaeit, dan doe je zoiets". har leven Net alle ouders zullen wild zijn van het iée dat hun dochter buitenshuis een sort Spartaanse opvoeding geniet. In Ppendal traint de topselectie van het K1GV (gymnastiekverbond) ongeveer zstien uur per week. Daarnaast volgen di meisjes een normale schooloplei- dig. „Ouders worden overal bij betrok- kn", verzekert Cees Berrevoets. „En w vinden het heel belangrijk", zegt Aneke Berrevoets, „dat het goed klikt mt het pleeggezin". Maar desondanks wrdt er veel van de toptumsters ge- vcgd. „Ik zou het niet op kunnen bren- gn", verklaart Anneke Berrevoets. „laar dit is wat ze graag wil. Ze vindt ht heerlijk. Dit is haar leven". Dt leven is druk bezet. Naar school gan en daarnaast - voor Nederlandse bgrippen - erg veel training. Trainen oi in het spoor te kunnen blijven van di turnelite in het Oostblok. Nog steds gaapt er een enorme kloof tus- sa de aanpak en de resultaten in het Ostblok en die in de westerse landen. Ht is vechten tegen de bierkaai. „Tant", zo zegt hoofdtrainer Hans van Ztten, „die kloof is niet minder groot gworden te laatste tijd". Bovenal herst in Papendal daarom het besef dt de absolute top niet haalbaar is vor Nederlandse meisjes. „Als je we- ridkampioen wilt worden, dan moet Jiop die doelstelling gaan bouwen met d middelen die je ter beschikking bbt. Hier in Nederland hebben we be- pald niet de middelen om tot een opti mal resultaat te komen. Het pro- beem is, dat de meisjes hier gewoon nar school gaan. In Roemenië bij- uorbeeld komen de leraren naar de ürnhal en als er een uurtje over is, dan 'ordt er geleerd". fötigduizend gulden h de Oosteuropese landen en in de Ver- oigde Staten wordt tegenwoordig al ®rtig tot veertig uur per week ge- Hans van Zetten over Carianne Berrevoets: „Ze heeft doorzettingsvermogen en kracht". frits bakker I - Vil- ,.W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21