Engels bedrijf levert Taiwan verrijkt uranium Deetman: fraude in onderwijs toegenomen NEDERLANDERS Rijkspremie koophuizen niet omlaag SPONTANE PROTESTEN IN ITALIË TEGEN REGERING ANP stoot banen af Herstel prins Claus verloopt langzaam GEZA GHEBBENDE KRINGEN IN TAIPEH: Banenplan niet voor kleinere gemeenten VISUM VOOR Dwars door Australië op zonne-energie ORGANISATIES ONTKENNEN Lichtpuntje in EG-opinie-onderzoek Oplichting banken met Eurocheque Russen niet zonder meer naar Rotterdam ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PZC/binnen -buitenland 13 PEN HAAG - De rijkspremies op koopwoningen blijven per 1 januari gelijk. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting schrijft in een brief aan de gemeen ten dat de dalende rente en de ongewijzigd hoge premies koopwoningen nu meer bereikbaar maken voor mensen met lagere inkomens. a»j De stichtingskosten van de 33.000 woningwetwoningen die voor 1983 op het pro- gramma staan mogen gemiddeld niet hoger zijn dan 118.000 gulden iel i Directeur-generaal Koopman van de volkshuisvesting heeft dit de hoofdinge nieur-directeuren van de volkshuisvesting in de provincies vrijdag in een brief laten weten. De gemiddelden variëren van 109.400 gulden (in Drenthe en Gelderland) tot 128.600 gulden (Rijnmond). In Zeeland is het bedrag 112.800.-. Voor premiehuur- en premiekoopwoningen gelden geen streefgemiddelden, maar maximum-bedragen. In de categorie woningwet-eenheden mag het gemiddeld stichtingskostenbedrag niet hoger uitkomen dan 71.350 gulden. Dat geldt zowel voor nieuwbouw- als verbouw-eenheden. DEN HAAG (ANP) - De Engelse Rio Tinto Zinc Co heeft met de Taiwan Power Company een contract getekend over de levering van 4.000 ton verrijkt uranium, aldus is van gezaghebbende zijde in Taipeh meegedeeld. Tot nu toe werd steeds gesproken over 4.000 ton uranium die, vanaf 1989, in een periode van vijftien jaar zou worden geleverd. Vooropgesteld 'dat de Taiwanese mede deling over de levering van verrijkt ura nium juist is. achten deskundigen het uitgesloten dat Rio Tinto, een van de grootste Europese mynbouwondeme- nungen en uraniumproducent, een le veringscontract zou sluiten zonder ze kerheid te hebben dat dit uranium ook kan worden verrijkt. Verrijkingsinstallaties bevinden zich in de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie. Frankrijk en in Engeland en Nederland, die hun installaties hebben ingebracht in het verrijkingsconsortium Urenco dat zij met West-Duitsland hebben ge vormd Het is volgens de woordvoerder van het ministerie van economische za ken onmogelijk buiten Urenco om ver rijkingswerkzaamheden te verrichten in Almelo, het bedrijf van Ultra Centri fuge Nederland (en de Westduitse Uren co- 'poot' Uranit). of in Capenhurst, waar de verrijkingsfabriek van British Nuclear Fuels Ltd., de Engelse 'poot', is gevestigd. Ultra Centrifuge Nederland heeft ver klaard mets te maken te hebben met het contract dat Rio Tinto met het staatsbedrijf Taiwan Power heeft geslo ten. Indien Rio Tinto zou menen garanties te hebben dat het voor Taiwan bestem de uranium in een van de drie partner- Bestuur opleiding bouwvakkers weer compleet DEN HAAG (ANP)- Het bestuur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB) is weer voltallig. De tien werk geversvertegenwoordigers in het be stuur, die hun zetel twee maanden ge leden ter beschikking stelden, hebben bun plaatsen opnieuw ingenomen. De stichting heeft dit vrijdag meegedeeld. Waarnemend voorzitter Onderdijk blijft voorlopig als zodanig functione ren. De in november weggestemde voorzitter ing. C. Slingerland blijft als gewoon bestuurslid voor de bouwvak opleiding werken, aldus Onderdijk. De vakbonden hadden zich gestoten aan een in augustus gepubliceerd in de openbaarheid gekomen intern rapport van de hand van ing. Slingerland. Hy wilde de rol van de bonden in de bouw vakopleiding beperken. Uiteindelijk leidde dit tot zijn 'val' waarop de werk geversleden uit het bestuur traden. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten met minder dan 20.000 inwoners hoeven voorlopig niet te rekenen op extra steun van het rijk voor werkgelegen heid in de kwartaire sector (niet-com- mercièlc dienstverlenende instellin gen), zoals omschreven in het 'werkge legenheidsplan 'uitbreiding werkgele genheid in dc kwartaire sector". Dit blijkt uit het antwoord van staats secretaris Van Amelsvoort van binnen landse zaken op vragen van de CDA- kamerleden Van der Linden en Mate- man. Een verbreding van de werking van de maatregel naar de kleine gemeenten zal ten koste gaan van de grotere gemeen ten en dat wil de staatssecretaris niet. Hoewel de vorige minister van binnen landse zaken had toegezegd eind 1982 inzicht te zullen geven in de werkgele genheidseffecten van het plan ziet de huidige staatssecretaris daartoe nog geen kans. SYDNEY (UFI) - Een op zonne- energie lopend wagentje dat er uit ziet als een omgekeerde badkuip is in Sydney aangekomen na een reis van meer dan vierduizend kilome ter dwars door Australië, die niet meer heeft gekost dan ongeveer tien dollar, de prijs van twee fiets banden die onderweg moesten worden vervangen. De Australische coureur Larry Per kins en zijn uit Denemarken af komstige reisgenoot brachten hun „Quiet Achiever" vrijdag onder grote belangstelling voor de trap pen van de opera van Sydney tot stilstand, bijna twintig dagen na hun vertrek uit Perth in West-Au- stralië. De door zonnecellen gevoe de elektromotor had toen 172 uur gelopen zonder mankementen. Slechts twee keer moest onderweg een band worden vervangen van de fietswielen waarop het voertuig reed. Perkins was ervan uitgegaan dat de reis vier weken zou duren. Het bleek in minder dan drie weken te kunnen doordat de zonnepanelen bovenop het wagentje meer energie leverden dan was verwacht. landen kan worden verrijkt, zo dan niet in Almelo dan in Capenhurst. is dat op z'n minst voorbarig, aldus de woord voerder van economische zaken. Overcapaciteit. Urenco heeft, zoals bekend, de gemeng de commissie die moet instemmen met verrijking voor andere landen dan de dne partners, verzocht na te gaan of Taiwan vemjkingsdiensten mogen worden aangeboden. Aangezien de pro cedure voor deze uit regeringsvertegen woordigers bestaande commissie vrij lang duurt, geloven kringen in Den Haag die wel een verband leggen tussen het contract van Rio Tinto en het ver zoek van Urenco, dat het consortium de gemengde commissie, en via deze com missie de drie regeringen, zo vroeg mo gelijk heeft willen benaderen, zelfs al beginnen de leveranties pas in 1989. De woordvoerder van UCN legde er de nadruk op, dat in de gehele wereld een overcapaciteit aan verrijking bestaat, die volgens hem in Frankrijk het groot ste is. Gebruikers van verrijkt uranium in Nederland, Engeland en West-Duits- land betrekken niet noodzakelijk hun brandstof van Urenco. Zo laat de kern centrale in Borssele uranium in de Ver enigde Staten verrijken en laten West duitse elektriciteitsmaatschappijen verrijkt uranium uil de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie komen. Daaren tegen hebben Britse kerncentrales zich tot nu toe geheel door Urenco la ten bevoorraden. TUNESIE DEN HAAG (ANP) - Individuele Ne derlanders die Tunesië willen bezoe ken zullen vanaf 1 februari over een visum moeten beschikken. Deze ver plichting geldt niet voor toeristen die als groep of in het kader van een geor ganiseerde reis Tunesië bezoeken, al dus heeft de Tunesische ambassade in Den Haag vrijdag meegedeeld. Deze mededeling kwam nadat van ge zaghebbende zijde in Tunis was gemeld dat de Beneluxlanden vanaf 1 februari visa verplicht willen stellen voor Tune- slêrs, Marokkanen en Senegalezen. Het Tunesische besluit, individuele Neder landse bezoekers aan een visumplicht te onderwerpen, is genomen op basis van strikte wederkerigheid: zouden Ne derland, België en Luxumburg eerst la ter dan 1 februari een visum van Tune- siërs verlangen, dan zal ook in de invoe ring van de visumplicht voor individue le Nederlanders - en naar men mag aan nemen, Belgen en Luxemburgers - wor den uitgesteld. (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - Er is in ons land wel sprake van een „griepgolf", maar niet van een epidemie. Dat blijkt uit de cij fers die het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft ver zameld. Overigens lijkt deze golf al weer over zijn hoogtepunt heen. De meeste zieken (gemiddeld 40 per 10.000 inwoners) waren er in dc weck die met de kerstdagen eindigde. De ..griepgolf' begon omstreeks de Sin- terklaasweek. De statistiek laat zien dat het gemiddelde getelde aantal griepgevallen toen plotseling van 9 per 10 000 inwoners naar 27 sprong Volksgezondheid spreekt pas van een epidemie als het aantal gemelde griep- Voor het bureau van premier Fanfani werd oproerpolitie ingezet tegen de betogers ROME (AFP - RTR) - Duizenden woedende arbeiders hebben vrijdag de belangrijkste stations in Napels, Flo rence en andere steden bezet in spontane protesten te gen de bezuinigingsmaatregelen van de regering. In Rome werden drie mensen gewond bij incidenten tus sen betogers en de politie voor het bureau van minister president Fanfani. Daar was het kabinet bijeen ter be spreking van de tweede fase van het regeringsplan voor herstel van de economische situatie. Die fase behelst vermindering van de staatsuitgaven in de sociale en de gezondheidssector. Eerder waren belastingmaatregelen en een forse verhoging van de tarieven van de openbare diensten bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - Gespreid over dit jaar zullen bij het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) zeker 16,5 ar beidsplaatsen worden opgeheven of vooralsnog onbezet gelaten. Voor het eerst in de 50-jarige geschiedenis van dit persbureau, waar 325 mensen werken, kunnen gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten. Dit zei direc teur C. van Ditshuizen vrijdag in zijn nieuwjaarstoespraak tot het perso neel. Automatisering zal er onvermijdelijk toe leiden dat in enkele niet-joumalis- tieke sectoren van het bedrijf geleide lijk arbeidsplaatsen verdwijnen. Een lichte vermindering van het aantal ar beidsplaatsen bij de redacties zal naar verwachting noodzakelijk zijn. De slechte economie, dalende oplage cijfers en opnieuw verminderde adver tentie-inkomsten voor de afnemers van het nieuws van het ANP zijn de oorza ken van het banenverlies. ..Verdergaande ingrepen" zijn verme den. aldus Van Ditshuizen. doordat de Raad van Beheer instemde met voor stellen van de directie om het tarief dat de afnemers voor het nieuws van het ANP betalen voor 1982 met 17,2 procent te verhogen en voor dit jaar met 4,5 pro cent. DEN HAAG (ANP) - Uit steekproeven die de inspectie van het onderwijs heeft genomen, is een verontrustende toename van strafbare feiten geble ken. Deze is voor het departement aan leiding geweest om de daadwerkelijke controle te verscherpen. Dit heeft het ministerie van onderwijs en weten schappen vrijdag meegedeeld. De steekproeven werden in 1981 en 1982 genomen. Daarbij werden respectieve lijk 902 en 641 scholen voor kleuter- en lager onderwijs betrokken. Van de 902 scholen hadden er 64 een verkeerde op gave verstrekt van aantallen leerlin gen: vier hadden te weinig en zestig te veel leerlingen opgegeven. In twintig gevallen of 2,2 procent zou de opgave Voorzitter NCO - Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking heeft dr. H. J. Roethof (61) benoemd tot voorzitr ter van de Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ontwikke lingssamenwerking (NCO). Hij volgt Dolf Coppes op. De minister heeft de voordracht gevolgd van de plenaire commissie van de NCO. Dr. Roethof was van 1969 tot 1982 lid van de tweede kamer voor de Party van de Arbeid. hebben geleid tot aanstelling van een extra leerkracht. Van de 641 scholen die vorig jaar wer den onderzocht, gaven er 51 een onjuis- Orders voor Philips Medical Systems uit Columbia en Egypte EINDHOVEN (ANP) - De hoofdindus- triegroep Medical Systems van Philips heeft orders van ca. f24 min elk verkre gen uit Columbia en Egypte. Van het Columbiaanse Ministerie van Gezondheid werd een opdracht ontvan gen voor de levering en installatie van zeven computer tomogralën, die in ver schillende universiteitsklinieken in het gehele land zullen worden geplaatst. De opdracht omvat tevens een meerjarig onderhoudscontract. De gehele appa ratuur wordt in Best vervaardigd. De Egyptische order betreft de bouw en inrichting van een radiologisch en ra- diotherapeutsch centrum in Cairo, al dus Philips. Intarco, een dochteronder neming van Philips, treedt hier op als bouwer en projectbegeleider. te opgave van het leerlingental. Voor 33 scholen of 5.1 procent zou dit een extra leerkracht hebben opgeleverd als de opgave niet was herzien, aldus het mi nisterie. De toename van strafbare feiten was voor het ministerie aanleiding zijn ambtenaren een circulaire te sturen over de te volgen gedragslijn bij ver moeden of vaststellen van een strafbaar feit. De scholen krijgen volgende week een rondschrijven over deze kwestie, al dus het ministerie. De onderwijsorganisaties hebben boos gereageerd op de beschuldigingen die minister Deetman woensdag via een circulaire voor departements-ambte- naren en inspectie naar buiten bracht. Zonder uitzondering ontkende men zich schuldig te maken aan frauduleu ze handelingen zoals het rommelen met aantallen leerlingen en het ont vreemden van geld en goederen en vroeg men Deetman om met duidelijke bewijzen te komen. gevallen boven de 50 tot 60 per 10.000 uitkomt. Uit de statistieken blijkt ook dat er grote verschillen bestaan tussen plattelandsgebieden, verstedelijkte ge bieden en grootstedelijke regio's. In de grote steden, waar uiteraard de besmet tingskans groter is. kan men spreken van een verloop dat dicht tegen ..epide misch" aan ligt. DEN HAAG (ANP) - De gezondheid van prins Claus, die in Bazel wordt behandeld wegens klachten van depressieve aard, heeft de afgelo pen weken geen aanleiding gege ven tot ongerustheid. Het herstel van de prins, die de win tersportvakantie met zijn gezin in het Oostenrijkse Lech heeft door gebracht. verloopt evenwel niet zo snel als in oktober bij het begin van zijn behandeling werd aangeno men De rijksvoorlichtingsdienst heeft dit vnjdag desgevraagd mee gedeeld. De nabehandeling van Claus door professor Klelholz in de universi teitskliniek van Bazel zaï nog onoe- kende tijd duren. Vermoedelijk te gen het einde van januari kan enige duidelijkheid komen of en hoe vaak de prins nog voor zijn nabehande ling terug moet. Op dit moment valt daar nog niets zinnigs van te zeggen, aldus een woordvoerder van de RVD. Prins Claus heeft zijn vakantie tot tweemaal toe onderbroken voor be zoeken aan de kliniek in Bazel. Dat waren evenwel reguliere bezoeken. Berichten als zou de prins een hart aanval hebben gehad, zoals een aantal Westduitse bladen meldde, zijn volgens de RVD volstrekte on- Diplomaten uitgewezen - Twee Sowjet-diplomaten die in Genève werk zaam waren, hebben Zwitserland moe ien verlaten omdat de regering in Bern hen verdacht van spionage. Een consul op het consulaat-generaal in Geneve en een medewerker van de permanente vertegenwoordiging van de Sowjet-Unie by de internationale or ganisaties in Genève. zouden hebben geprobeerd agenten te werven. (Van onze correspondentt BRUSSEL - Ondanks alle sombere economische vooruitzichten is Neder land nog steeds het gelukkigste land in Europa. Dat althans blijkt uit de zgn. Eurobarometer uit oktober 1982, een onderzoek onder 9000 mensen naar de publieke opinie in de tien landen van de Europese Gemeenschap. Op de vraag of men werkelijk gelukkig, is antwoordde 44 procent van de Neder landse ondervraagden met „ja", nog eens 47 pet zei „gelukkig genoeg" te zijn. Het geluksgevoel is wel wat gedaald sinds de vorige Eurobarometer m 1979. toen 3 procent der ondervraagden zei „niet erg gelukkig te zijn". Dit aantal is nu gestegen naar 8 procent. Deson danks vloeit Nederland nog steeds van geluk over, vergeleken bij andere lan den. Werkelijk gelukkig waren in 1982 in Italië slechts 9 pet van de onder vraagden, in Frankrijk 15 pet, in Enge land 16 pet en in Duitsland 13 pet. Het Nederlandse geluk hang niet direct samen met de manier waarop Neder land geregeerd wordt In Nederland was namelijk maar de helft van de on dervraagden tevreden over het functio neren van de democratie in ons land. in Duitsland was dat 66 pet en in Enge land 58 pet., maar in Italië was het bar en boos met slechts 19 pet Meerderheid vóór Ook de financiële situatie per huishou den blijkt het geluk met direct te smo ren, want daarover zijn de Nederlan ders met 40 pet minder tevreden dan in vorige jaren. Voor Europa zelf geeft de Eurobarome ter gemengde resultaten. Er is gemid deld nog steeds een ruime meerderheid van zo n 70 pet in de lidstaten vóór de Europese eenwording, maar de tevre denheid over het inmiddels bereikte is niet zo groot In alle landen hadden de ondervraagden merkwaardig genoeg het idee dat hun land minder van Euro pa profiteert dan andere lidstaten. In Nederland, dat objectief met zijn zuivel flink aan de Europese samenwerking verdient, had 22 pet van de ondervraag den desondanks de indruk dat we min der dan andere landen profiteren, ter wijl 20 pet het tegendeel gelooft In Groot-BriUannie is die verhouding ronduit dramatisch 75 pet van de on dervraagden meent dat Groot-Brittan- niê te kort wordt gedaan, slechts 5 pet had de indruk dat Engeland wèl van Europa profiteert. Somber ronduit zijn de meningen over het Europese Parlement. Van de men sen die wel eens iets lazen over het Par lement, en dat waren heus niet alle on dervraagden, had 27 pet gemiddeld daar een goede indruk aan overgehou den. 33 pet een slechte en maar liefst 40 pet had geen enkele indruk eraan be waard En dat laatste is weinig opwek kend voor het Parlement, dat het ko mend jaar de Europese kiezers moet zien te interesseren voor de in 1984 te nouden nieuw e Europese verkiezingen. Niet opgewekt De stemming onder de bevolking van de tien EG-lidstaten was aan de voor avond van het jaar 1983 bepaald niet opgewekt. Van de ondervraagden is 38 procent duidelijk pessimistisch waar het de verwachtigingen voor 1983 be treft. Vijfentwintig procent is optimis tisch. De meerderheid van het publiek in de meeste EG-landen verwacht een toename van het aantal stakingen en arbeidsconflicten. Over de internatio nale leefsituatie is men ronduit pessi mistisch. De vrees voor een nieuwe wereldoorlog is echter gedaald vergeleken met die in de jaren 1977 tot 1980:18 procent van de Europeanen acht zo n conflict op we reldschaal nu „warschijnlijk" tegen 24 procent eind 1981 en 34 procent eind 1980. HEERENVEEN - De 23-jarige M. H. alt Tjalleberd bij Heerenveen heeft tegen over de politie bekend vijf banken in Friesland voor totaal een kwart mil joen gulden te hebben opgelicht. De man, die al maanden gezocht werd, meldde zich maandag vrijwillig bij de politie van Heerenveen. H. begon zijn oplichtingspraktijken en kelejaren geleden. Bij vijf banken open de hij privérekeningen. Steeds vroeg hij Eurocheques aan, die niet door hem werden verzilverd. Een half jaar gele den verdween H. plotseling. De banken kregen met name uit het buitenland af rekeningen van ingewisselde cheques. Volgens een woordvoerder van de poli tie heeft H. in totaal duizend cheques verzilverd zonder dat daar enige dek king tegenover stond. Van het geld is niets terecht. De politie sluit niet uit. dat H. alles heeft opgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet wil een Sow- jet-vertegenwoordiging in de Rotter damse haven toestaan, mits Moskou garandeert dat Nederland daar econo misch voordeel van zal hebben. Pre mier Lubbers zei dit vrijdag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Over ongeveer een week verwacht hij een beslissing. Lubbers houdt bedenkingen tegen een Sowjet-vertegenwoordiging in de grootste haven ter wereld, maar is be reid tot „een praktische oplossing" van het conflict hierover Dat betekent niet, zo beklemtoonde hij, dat Nederland wijkt voor druk van Moskou. De Russische ambassadeur in Den Haag. Beletsky, zette onlangs grote druk op de ketel. Hij dreigde dat de Sowjet-Unie een belangrijk deel van het scheepvaartverkeer naar Antwerpen zal dirigeren, als het verzoek om een consulaire vertegenwoordiging niet zou worden ingewilligd. De Russen vragen daar al jarenlang om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13