Rumbonen niet aanvaard als excuus alcoholpromillage 'Colour Guard Concours' in Axel op 22 januari ACTIVITEITEN GEHANDICAPTEN 'We hebben te maken met volwassen mensen' Coöperatie moet meer i doen voor l jonge boer PZC/provincie POLITIERECHTER MIDDELBURG Maand gevangenisstraf voor leeghalen woning en rijden onder invloed j wRUDAG 7 JANUARI 1983 MIDDELBURG - De 53-jarige A. B. uit Den Bommel kreeg donderdagmiddag tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg geen gehoor voor zijn verhaal dat het eten van een doos rumbonen mede-oorzaak was geweest van een hoog alcoholpromillage in zijn bloed. B. moest voorkomen omdat hij in Bruinisse na een ongeval was doorgereden. Nadat de rijkspolitie hem had aangehou- dtj den, bleek hij een promillage van 1,69 te bezitten. Het ongeval vond 20 november 1981 plaats aan de Parallelweg bij Bruinisse. B. verklaarde donderdag niet doelbewust doorgereden te zijn. De verdachte zou een eindje uit de weg zijn °!|j gegaan om het opruimen van de scherven te vergemakkelijken. Enkele honderden meters verder D zou de zaak dan bij een restaurant afgehandeld kunnen worden. vendien op dat er een groot tijdsver schil bestond tussen tijdstip van het voorgevallene en van behandeling bij de politierechter. Politierechter mr No- mes had weinig oor voor de kritiek op de vormfouten en vonniste conform de eis van de officier. Feestje j Politierechter mr G. H. Nomes stelde J echter dat B. in werkelijkheid zich aan i een vluchtmisdrijf had schuldig ge- !y maakt en slechts na een enkele kilome- 1 ters lange achtervolging door de politie i alsnog aangehouden kon worden. Offi- u cier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer voegde de verdachte toe dat het ver- ij haal over de beïnvloeding van het alco- holpromillage door rumbonen weten- i schappelijk elke grond mist en geloofde er dan ook niet in. Hij eiste een geldboe- te van 1200 gulden en negen maanden nhe Jongen stak weg q over: met beenbreuk 'ïj naar ziekenhuis Goes salf GOES - De 6-jarige E. B. uit de Goese riit Polder is woensdag gewond geraakt bij en een botsing met een personenauto, be- stuurd door de 54-jarige W. C. de R. uit I 's-Heer-Hendrikskinderen. De jongen liep van achter een autobus plotseling I de Van Hogendorplaan in Goes op. I Daarbij kwam hij tegen de auto van De kR. terecht. Hij is met een beenbreuk op genomen in het ziekenhuis Bergzicht. rijontzegging onvoorwaardelijk. Poli tierechter Nomes legde, nadat verdach te erop had gewezen zijn auto voor zijn werk nodig te hebben, de gevraagde geldboete en negen maanden rijontzeg ging op. waarvan echter vier maanden voorwaardelijk (twee jaar proeftijd). Ook G. J. de K. (41) uit Goes stond te recht wegens rijden onder invloed en doorrijden na een ongeval. Hij reed 20 november 1981 op de linker rijbaan van de Postweg bij Lewedorp. Na aanhou ding bleek uit de bloedproef dat De K. een promillage van 1.97 bezat. De ver dachte verklaarde slechts een geringe hoeveelheid bier te hebben genuttigd. Voor het afnemen van de bloedproef had hij. vanwege de schrik, een limona deglas vol jenever gedronken en daar door zou het promillage gestegen zijn. „Een veelgehoorde smoes, gelooft u er zeifin?" vroeg de politierechter. Officier van justitie mr Nijmeijer hechtte even min waarde aan het limonadeglas. „Dit zou opgevallen zijn bij de politie. Getui gen wijzen erop dat u slingerend reed en op de linkerweghelft terechtkwam". De officier eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken (twee jaar proeftijd), een geldboete van 1200 gulden en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden (zelfde proeftijd) met de bij zondere voorwaarde van het gedurende een jaar niet mogen rijden op zaterda gen en zondagen. Raadsman mr J. Boogaard vond dat er schoonheidsfouten kleefden aan de op gemaakte processen-verbaal. Hij ver langde een lagere straf en wees er bo- P iz gjf BIEZELINGE - De coöperaties - per slot van rekening van en door de boe- n.. ren - moeten veel meer doen voor de - jongere agrariërs. Het beleid zal zich sp; vooral moeten richten op faciliteiten bd rondom de bedrijfsovername. In het j kader van solidariteit tussen boeren is bij die extra aandacht voor de beginnende va boeren zeker verantwoord. Het maakt dij bedrijfsovername in elk geval gemak- W keiijker en het biedt de coöperaties een m ideale mogelijkheid tot ledenwerving, elf Gedacht kan worden aan het lenen van dj geld onder aantrekkelijke voorwaar- ri» den en het versneld uitbetalen voor igf producten, iii Eén en ander kwam donderdag naar vo ren tijdens een bijeenkomst van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) te Biezelinge. Voorzitter Peter de Koeyer legde er de wensen op tafel. Hij wees erop dat de coöperaties steeds verder van de boeren (ofwel de leden) af komen te staan: „Ze zijn zo groot gewor den dat ze in zakelijke contacten niets anders zijn dan particuliere onderne mingen" De Koeyer stelde vast dat jon ge boeren eigenlijk alleen nog uit tradi tielid worden van coöperaties. Hij acht te de aanwezigheid van sterke coöpera ties overigens noodzakelijk, opdat de boeren afzetkanalen in eigen hand hou den, „maar die coöperaties moeten de leden dan wel wat te bieden hebben" Ir D. Luteijn, voorzitter van de natio naal coöperatieve raad (NCR), probeer de een antwoord te geven op de verlan gens van de jonge boeren. Duidelijke toezeggingen kon hfj echter niet doen. In het algemeen was Luteijn wel van oordeel dat enige solidariteit met de be ginnende boeren best tot uiting mag komen in het beleid van de coöperaties, zij het op behoedzame wijze. Hij vond dat jonge agrariërs zich zeker bij het coöperatieve gebeuren moeten aanslui ten. vooropgesteld dat dé leden ervan duidelijk bevoorrecht worden boven niet-leden. De NCR-voorzitter betoog de dat de risico's die aan lidmaatschap van een coöperatie verbonden kunnen zyn, duidelijk overzienbaar behoren te zijn Hij bepleitte een verbetering van de eigen vermogensvorming van de co öperaties. in plaats van teveel een ac cent leggen op prijsvoordelen op korte termijn. Zo'n sterke eigen vermogens positie is volgens hem nodig, teneinde extra faciliteiten te kunnen verlenen aan (jonge) leden. Luteijn beklemtoon de wel dat de coöperaties geen geschikt instrument zijn om inkomensverdeling te bevorderen. Rentevoordeel De voorzitter van de NCR merkte op dat een sterk eigen vermogen en een f stabiele prijsvorming van producten 'i gewenst zijn om wat meer te kunnen doe n voor de leden. Hij noemde onder meer het doorschuiven van rentevoor- i deel, al was hij geen voorstander van vooruitbetaling op te leveren produc ten. Luteijn zag verder het zo maximaal mogelijk uitbetalen van de productie aan jonge boeren (gedurende de eerste 5 jaar na een bedrijfsovername) als moge lijkheid Hij vestigde er de aandacht op dat ook meer en meer gekeken moet worden naar de persoon van de onder nemer in plaats van naar de onderpand- waarde Ir Luteijn zei dat trouwens niet alleen de coöperaties aangesproken moeten worden voor faciliteiten ten be hoeve van de jonge boeren. Hij verwees in dit verband ook naar verruiming van demogelijkheden die het borgstellings fonds voor de landbouw geeft. POLITIERECHTER MIDDELBURG: MIDDELBURG - Twee autoritten had den C. V. (38) uit Retranchement en zijn zich 'Etienne' noemende Belgische maat nodig om de buit van een inbraak in een vakantiewoning aan de Noten- dijk in Terhole weg te krijgen. De op brengst was dan ook niet gering: een kleuren-tv, een portable zwart-wit tv, een cassettedeck en een stereocombi natie, een filmprojector plus scherm, 26 lp's, een dekbed, een koffer en 148 flessen wijn. V, en zijn maat pleegden de mbraak in de nacht van 26 op 27 november 1981 Tevoren hadden zij de zaak al eens in ogenschouw genomen. Alleen V. stond donderdag voor dit feit terecht tijdens de zitting van de Middelburgse politie rechter Hij moest ook voorkomen om dat hij 3 maart vorig jaar onder invloed had gereden op de Hulsterweg bij Kloosterzande (promillage van 1,87). Officier van justitie mr C. M. P. Nijmeij er wees erop dat V. het laatste feit pleeg de na kort tevoren voor rijden onder invloed veroordeeld te zijn. Hij achtte ook de diefötal bewezen en eiste zes we ken gevangenisstraf en een jaar rijont zegging. Mr J. J. Brugge, raadsman van V., wees erop dat zijn cliënt nogal in de proble men zat en daarom ontspanning in ca- fé's had gezocht. Daar was hij 'Etienne' tegen het lijf gelopen. De raadsman was van mening dat V. alleen medeplichtig heid verweten kon worden en dat het om een eerste geval van diefstal ging. Hij verlangde een lagere straf dan geëist. De officier was het met het laatste niet eens en beklemtoonde dat de spullen met de wagen van V. waren afgevoerd. V. zei daarop dat het in de bedoeling had gelegen om het voertuig van zijn maat te gebruiken. „Bedoelingen zijn in het strafrecht niet relevant" aldus de officier, Politierechter mr G. H. Nomes was het met de officier eens dat de ten- lastegelegde feiten bewezen waren. Hij veroordeelde V. tot een gevangenisstraf van twee maanden (waarvan één voor waardelijk met twee jaar proeftijd) en een jaar ontzegging van de rijbèvoegd- heid. P. J. S. (41) uit Rilland had 20 december 1981 iets te vieren, dronk stevig en stapte vervolgens in zijn auto. Bij aan houding op de rijksweg ter hoogte van Kapelle bleek hij te rijden onder in vloed. De bloedproef wees het hoge promillage van 2,43 uit. S. erkende de feiten. Hij nuttigde achtereenvolgens wijn, pils, jonge jenever en irish coffee. Raadsman mr D J. Olie wees erop dat zijn cliënt normaliter altijd het principe van glaasje op, laat je rijden hanteert. Deze keer was er sprake van een black out geweest. S. was zover heen geweest dat hij zich met vergewiste van de geva ren van het zelf gaan rijden. Mr Olie wee bovendien op het feit dat zijn cliënt zijn rijbewijs nodig heeft in verband met zijn baan. Dit pleidooi kwam nadat de officier twee weken gevangenisstraf en een jaar rij-ontzegging had geëist. Politierechter Nomes hield rekening met de werksituatie en legde S. de ge vraagde gevangenisstraf op maar han delde anders bij de rijontzegging. Deze werd voorwaardelijk voor een jaar op gelegd met de voorwaarde van niet rij den op zaterdagen en zondagen voor dezelfde periode. L. CF 39uit Hoek kwam 12 november 1981 op de Hoekseweg bij Temeuzen frontaal in botsing met een tegenligger. F. bevond zich toen op de linkerweg- helft. De bloedproef wees een promilla ge van 2,02 uit. De verdachte hield vol zes glazen sherry te hebben gedronken. De officier hield dit voor onmogelijk, ge zien de hoogte van het promillage. Con form de eis werd hij veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. GERECHTSHOF Bevestiging vonnis inwoner Zierikzee DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft, zij het op gewijzigde gronden, de 31-jarige P. G. C. uit Zierikzee veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, we gens oplichting. De politierechter in Middelburg had verdachte reeds eer der tot eenzelfde straf veroordeeld. Verdachte had in zijn woonplaats kans gezien bij een bank een lening af te slui ten door gebruik te maken van valse papieren. Iets dergelijks zou verdachte reeds eerder hebben uitgehaald. Te vens was hij betrokken geweest bij het plegen van een meineed. De procureur- generaal had in zijn eis eveneens beves tiging van het vonnis geeist. AXEL - Muziek, het startschot, wappe rende vlaggen, danspasjes. De entoura ge van een 'Color Guard Concours; zo als dat op zaterdag 22 januari plaats vindt in de Axelse sporthal 't Spor- tuus. Aan dat concours, een primeur voor de provincie Zeeland, nemen in totaal elf vlaggengroepen van nationa le muziekkorpsen deel. Daaronder de Nederlandse kampioen: 'Excelsior* uit Baarn. Het concours is een initiatief van de Axelaar Frans Wieland, die de organisatie samen met de stichting Drum Corps Holland voor zijn reke ning nam. Axel is druk doende landelijk een naam op te bouwen wat betreft de organisatie van muziekconcoursen. Verleden jaar vond voor de eerste keer een omvang rijk Drumcorpsconcours plaats op de sportterreinen van de voetbalvereni ging AZW. Dat concours wordt in juni herhaald, waarby de deelname van (op nieuw) nationaal en internationaal be kende muziekkorpsen is gewaarborgd. Nu dus dan ook een 'Color Guard Con cours', wedstrijden speciaal voor de vlaggengroepen van de muziekkorpsen in de 'stille' periode van november tot en met april De concoursen worden binnenshuis in de sport- en evenemen tenhal georganiseerd op het moment dat de muzikanten van de korpsen het nieuwe programma voor het komende seizoen instuderen. Voor de 'Color Guard', de vlaggenisten; een rustige tijd, omdat de showfiguren pas in een later stadium met de band worden inge past Reden waarom vanaf enkele jaren terug speciaal voor hen concoursen werden opgezet. De 'Color Guard Concoursen' worden in ons land georganiseerd in navolging van showland Amerika. In totaal wor den er drie concoursen gehouden (Axel. Dordrecht en Huizen), waaruit tenslot te de winterkampioen tevoorschijn moet komen. De show van elke groep duurt maximaal zevenenhalve minuut, waarbij de groep minimaal moet be staan uit acht personen en maximaal uit dertig. Gejureerd wordt er volgens de regle menten van de stichting Drumcorps Holland. Dat reglement is weer geba seerd op de Amerikaanse maatstaven. In Axel treden op De A-en B-groep van Excelsior Baam. Beatrix Hilversum. Jubal Dordrecht, Wesopa Weesp. Oran- je-Nassau Vlissingen. Oranje Huisen Oosterkwartier Baam Volant Blanche Laren, Don Bosco Rijswijk en show band Axel Het concours begint om 20.00 uur. Kaartverkoop vanaf maan dag 10 januari in de ABN-bank in Axel. - tbc 5BaB* V SassT- CèWSSsS m T 'Volant Blanche Laren', op 22 januari van de partij tijdens het 'Color Guard Concours' in Axel. Deelnemers aan het werk in het huidige activiteitencentrum voor gehandicapten. Al jaren kampt het activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten in Goes met ruimtegebrek. Het huidige onderkomen aan de Keizersdijk bergt inmiddels zo'n dertig deelnemers. Dit aantal blijft gestadig toenemen. Kenmerkend voor het gebrek aan ruimte is de drukte op dinsdagen en donderdagen, vertelt hoofd Jurgen Heiand van het centrum. Tijdens het koffie-halfuurtje zit de groepszaal bomvol. „Ik voel me sms net een sardine in blik", illustreert Heiand, met een gebaar of hij bekneld zit tussen een enorme massa mensen. Het hoofd van de Goese voorziening hoeft zich even wel voorlopig geen zorgen meer te maken. Eind januari verhuist het activi teitencentrum naar het zojuist afgebouwde onderkomen aan de Valckeslot- laan. Een aanzienlijk groter aantal mensen met een handicap zal in deze nieuwe accommodatie terecht kunnen: vijftig tot zestig. De mensen van het activiteitencen trum modderen al jaren aan. Sinds 1976 moeten ze het doen met tijdelij ke voorzieningen. Het eerste - kleine - groepje kwam bijeen in het verpleeg huis Maria Terweel. Daarna vond het sterk wassende gezelschap een on derkomen in twee panden van win kelcentrum de Bussel in Goes, van februari 1977 toten met januari 1981. De afgelopen twee jaar was het acti viteitencentrum ondergebracht in gebouw De Veste aan de Keizersdijk. Jurgen Heiand spreekt achteraf van een noodsprong. Hij wijst erop dat het centrum al jaren aan de gang was met meuwbouwplannen. „Alles bij elkaar heeft het lang geduurd", vindt hij. Maar ondanks de slechter wor dende financiële omstandigheden, moest het rijk over de brug komen. Het Goese activiteitencentrum had jarenlang zijn bestaansrecht bewe zen. De verhuizing betekent een vergro ting van de capaciteit van 24 naar 40 plaatsen In de praktijk komt dat neer op vijftig tot zestig bezoekers, omdat niet elke deelnemer een volle dige plaats bezet. Het nieuwe onder dak komt de werkgelegenheid ten goede. Door de uitbreiding zal het aantal activiteiten-begeleiders kun nen worden uitgebreid met vijf Mo menteel werken zes begeleiders in het centrum. Deze professionele krachten hebben een verzorgende, handreikende en begeleidende func tie. Naast deze medewerkers, zijn aan het centrum nog een begeleidings team en een viertal vrijwilligers ver bonden. Het gebouw aan de Valckeslotlaan is in zijn geheel gelijkvloers. Alle voor zieningen zijn aangepast aan rol stoelgebruikers, bijvoorbeeld de toi letten. lichtschakelaars, kookplaten en het gereedschap. De totale opper vlakte van het gebouw beslaat 3870 vierkante meter. Deelnemers van het centrum zijn al druk bezig de nieuwe tuin in te richten. Zo wordt onder meer een sierlijke kunstboom met vogels vervaardigd. Alle ruimten zijn geconcentreerd rond de groepszaal. Er zijn een hout- en metaalbewer kingsruimte, een kleine sport-en speelzaal, een donkere kamer (voor het ontwikkelen en afdrukken van fo to's) en verschillende rustkamers, waarvan enkele ingericht om huis houdelijke taken te verrichten. De totale kosten belopen ongeveer 2.727.000 gulden. De deelnemers verschillen onder ling veel. Er zijn mensen, die vroeger hebben gewerkt en weer an deren, die vanaf hun geboorte met een handicap leven en die kans niet hebben gehad. Ook de vaardigheid van de bezoekers loopt uiteen. Veel van hen zijn rolstoelgebruikers. De vrouwen zijn verreweg in de min derheid: zij vormen ongeveer een kwart van de dee nemers. Het activiteitencentrum be- stnjbi ut ueie provincie Zeeland. De voorziening is een onderdeel van de stichting accommodaties gehandi capten te Goes. In Nederland zijn in totaal negentien van dergelijke cen tra. Het idee van het Goese centrum is ontstaan na het gereedkomen van het gezinsvervangend tehuis 'De Schans' in Goes. De nadruk bij de activiteiten ligt op het zelfstandig maken van de deelne mers. „Hulpverleners hebben veel te lang tegen gehandicapten gezegd wat ze moeten doen", stelt Heiand, "we hebben te maken met volwassen mensen". De deelnemers moeten - zo luidt de mening van het hoofd - in het centrum juist hun mogelijkheden le ren kennen, zodat zij in het dagelijks leven betere keuze kunnen maken. „Daarom proberen we de deelnemers zo veel mogelijk bij alles te betrek ken". vervolgt hij Als voorbeeld noemt Heiand het samenstellen van het activiteiten-programma Het centrum probeert eveneens als een springplank te dienen naar andere instellingen zoals de sociale werk plaats. Dit blijkt evenwel steeds moeilijker te lukken. Heiand neemt het woord integratie liever niet meer in de mond als hij het over gehandicapten heeft. Hij keert zich tegen het idee dat gehandicap ten zich moeten aanpassen aan de normen van niet-gehandicapten ..Veel deelnemers zeggen: dat hoeft van mij niet. Ik heb een handicap en daar wil ik mee leven". Voorts wordt in het centrum gestreefd naar een zinvolle tijdsbesteding van de gehan dicapten. En wat zinvol is, maken de deelnemers zelf wel uit. Productiege- richt denken in ieder geval niet. Het motto: wie werkt, telt mee. moet af geschaft worden, aldus Jurgen He- land. Mensen met een handicap zijn snel geïsoleerd. Maatschappe lijk werkster Laja de la Mar, verbon den aan het centrum, geeft aan dat er sprake is van een grote drempel vrees op allerlei gebieden. Ook bij de aanmelding voor het centrum. Heiand betoogt dat de Nederlandse 'hokjes-filosofie' afgebroken moet worden. De mensen moeten de kans krijgen om zich aan elkaar te presen teren, is zijn mening. Niet-gehandi capten aan gehandicapten en ander som. De juiste volgorde is - zo meent Heiand - confrontatie, acceptatie en dan integratie. Om dergelijke ontmoetingen te be werkstelligen, staan er ook in het nieuwe centrum al activiteiten op stapel. De mensen van de voorzie ning willen onder meer met de buurt vereniging gaan praten om gezamen lijk nieuwe dingen te ondernemen Er üggen al ideeën voor een peuter speelzaal. Daarnaast wordt gedacht aan een speel-o-theek. „De deelne mers zouden de reparatie van speel goed op zich kunnen nemen", vertelt Heiand. Verder ligt het in de bedoe ling regelmatig informele middagen te houden voor de buurtbewoners. De la Mar: ,jHet is weieens jammer dat het centrum nog weinig bekend is. Er zijn mensen die jaren thuis heb ben gezeten en er dan pas toevalliger wijs achter komen dat het bestaat René Groeneveld Het nieuwe onderkomen voor het activiteitencentrum voor gehandicapten in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9