'Nederland mag lijkschouwingen op gedode Surinamers verrichten' Guerrilla-acties teisteren buurlanden Zuid-Afrika PZCfi FNV wil ADM redden met korter werken het weer PZC/binnen-buitenland BOUTERSE IN GESPREK MET LE MONDE: Khomeini: slechtste leider ter wereld9 STAAT DER NEDERLANDEN 7LENING 1983 PER 1987/199Ü Monroe-sou venirs Heseltine opvolger Nott Smeergeldzaak bij gemeente Rotterdam IIJ DAG 7 JANUARI 1983 DEN HAAG - „Als Nederland wil, kunnen ze dokters sturen om hier lijkschouwingen te verrich ten". Dat zegt de Surinaamse legerbevelhebber Desi Bouterse in een interview dat vandaag in het Franse dagblad Le Monde staat afgedrukt. Bouterse herhaalt dat de vijftien vooraanstaande Surinamers die op 8 december werden gedood „op de vlucht zijn neergeschoten", en dat er sprake was van een voor Kerstmis geplande coup. Als „belangrijkste bewijzen" noemt hij de verklarin gen van de (later gedode) gearresteerden. Een woordvoerder van het ministerie <3p het ogenblik zijn we met veel meer. toon. Wat ons ontbrak, was een cen- „Tot 8 december hebben we een rustige trum die de politieke activiteiten coor- revolutie geleid, zonder machtsver- dineerde en richting gaf. We hebben van buitenlandse zaken reageerde gis teravond zeer afhoudend op het „aan bod" van Bouterse om artsen te sturen. „Hij heeft dat tegenover ons nooit geop perd", aldus de woordvoerder, die bena drukt dat niets Bouterse in de weg staat om het zelf te laten doen. Overigens is de vraag of een lijkschouwing na een maand in de tropen nog veel gegevens kan opleveren. De verslaggever van Le Monde sprak Bouterse op zijn kantoor in Fort Zee- landia, waar hij zich al maanden heeft verschanst. De vraag of hij denkt te kunnen rekenen op de steun van de meerderheid van de bevolking, ont wijkt hij: „Het is zeker waar dat de oude partijen in staat zijn meer mensen op te trommelen dan wij, maar wij militanten weten veel beter wat wij aan het doen zijn... Onze tegenstanders denken al leen maar aan hun voorrechten, de be langen van het volk interesseren hen niet. Toen we met de revolutie begon- nên, waren we maar met zijn zestienen. onze tegenstanders te veel vrijheid ge laten, en zij hebben daarvan geprofi teerd om te proberen het verloren ter rein terug te winnen. Daarom is het leger op het ogenblik ook veel meer op zijn hoede en is het er op uit de volks mobilisatie voor te bereiden. Er zal plaats zijn voor iedereen die deel wil nemen aan de revolutie, maar in het belang van het volk dienen de bevoor- Weersvooruitzichten van hpt KNMI voor zaterdag lot en met dinsdag. Half tol zwaar bewolkt en mogelijk een bui. Middagteraperatuur ongeveer zes graden. Deltagebied ZON EN MAAN op 08.46 op 03.04 Hoog water Vrijdag 7 januari uur cm uur cm Vlissingen 8.09 163 20.53 167 Terneuzen 8.30 186 21.14 186 Zlerikzee 9.15 130 22.08 139 Hansweert 9.03 201 21.50 200 Wemeldinge 9.36 150 22.22 161 Kreekrak 935 174 22.21 189 Bruinlsse 10.04 153 22.50 164 Zaterdag 8 januari uur cm Vlissingen 919 157 22.05 158 Terneuzen 9.39 180 22.26 179 Zierikzee 10.25 126 23.15 134 Hansweert 10.10 196 23.00 193 Wemeldinge 10.40 147 23.31 154 Kreekrak 10.38 171 23.29 182 Brulnisse 11.09 150 23.57 158 llaag water Vrijdag 7 januari uur cm uur cm Vlissingen 2.09 141 14.55 172 Terneuzen 2.33 152 15.18 184 Zierikzee 3.00 116 15.39 149 Hansweert 2.55 167 15.38 200 Wemeldinge 3.20 132 15.47 167 Kreekrak 3.37 154 16.05 195 Brulnisse 3.32 134 15.59 167 Zaterdag 8 januari uur cm Vlissingen 3.21 137 1600 167 Terneuzen 3.42 149 16 24 178 Zierikzee 409 114 16.44 145 Hansweert 4.01 164 16.41 193 Wemeldinge 427 132 16.53 163 Kreekrak 4 45 153 17.11 188 Bruinisse 4 35 132 17 06 162 NEW YORK (UPI)—Irans revolutionai re leider Ajatollah Khomeini staat bo ven aan een lijst van slechtste leiders in de wereld die is samengesteld door 51 deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek op verzoek van het Amerikaanse tijdschrift Parade. Het onderzoek stond onder leiding van de columnist Jack Anderson. De uit slag is donderdag bekendgemaakt in New York. De Libische leider Gaddafi werd twee de. Premier Begin van Israël werd vijf de, terwijl president Reagan op de twaalfde plaats kwam. Aan het onder zoek namen buitenlandspecialisten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, het ministerie van defensie en de inlichtingendienst CIA deel. Voorts deden journalisten, academici en buitenlandse diplomaten aan het onderzoek mee. Aan hen werd gevraagd vijf criteria in aanmerking te nemen despotisme, ondoelmatigheid, onver antwoordelijkheid. persoonlijke inha ligheid en persoonlijke instabiliteit, al dus Parade. De lijst ziet er als volgt uit: 1 Ajatollah Roehollah Khomeini, Iran; 2 Muammar Gaddafi, Libië; 3 Mobutu Sese Seko, Zaire: 4 Jean Claude Duvaher ("Baby Doc'), Haiti; 5 Menachem Begin, Israel, 6 Alfredo Stroesner, Paraguay, 7 Au- gusto Pinochet, Chili; 8 Ferdinand Mar cos, Filippijnen; 9 Leonid Brezjnev, Sowjet-Ume, 10 Generaal Leopoldo Galtieri en de hele Argentijnse junta; 11 Pieter Botha, Zuid-Afrika; 12 Ronald Reagan, Verenigde Staten; 13 Pol Pot. van de guerrillabeweging Rode Khmer in Cambcija; 14 Kim Il-Sung, Noord-Ko- rea; 15 Roberto D'Aubuisson, El Salva dor; 16 Fidel Castro, Cuba; 17 Indira Gandhi. India; 18 generaal Efrain Rios Montt, Guatemala; 19 generaal Mo hammed Zia ul-Haq. Pakistan, 20 En- ver Hoxha, Albanië. IADVERTENTIE rechten zich daar verre van te hou den". „Onze tegenstanders hebben gepro beerd de revolutie uit zijn evenwicht te brengen door de bevolking tegen ons te mobiliseren. De vakbonden hebben stakingen georganiseerd. De studenten hebben een hervorming van de univer siteit gevraagd, de radio en de kranten hebben de mening geconditioneerd en zelfs de rechterlijke macht heeft aan het complot deelgenomen door wetten toe te passen die een erfenis waren van het kolonialisme". Over het Nederlandse besluit om de ontwikkelingshulp op te schorten zegt Bouterse: „Onze economie is zo zeer af hankelijk van het buitenland, dat som mige landen zich van deze afhankelijk heid bedienen om onze politieke plan nen te dwarsbomen. Het zou voldoende zijn wanneer ik beloofde het parlemen taire systeem weer te herstellen voor een land als Nederland om zijn hulp aan ons weer op te vatten, die het eenzijdig heeft stopgezet. Maar wij willen met meer aan de lijn lopen. Dat moet heel duidelijk worden gezegd" Op de vraag waarom hij het gebouw van de Mocderbond heeft vernietigd, antwoordt Bouterse: „Het was het knooppunt van de contra-revolutie. We weten dat de werkers daar niet ver antwoordelijk voor waren. Maar het was een symbool en moest worden ver nietigd. Het is een symbolische over winning van de revolutie. En de men sen zijn gevoelig voor symbolen". Weduwe Mao - De weduwe van Mao Zedong, Jiang Qing, die twee jaar gele den als leidster van de 'bende van vier' ter dood werd veroordeeld, wordt vol gens het Chinese ministerie van justitie niet terechtgesteld. Ook haar mede plichtige, ex-vice-premier Zhang Chun- qiao, kan op gratie rekenen. PARIJS - De legendarische - overleden - filmster Marilyn Monroe is in Frankrijk nog altijd bijzonder populair Zo populair, dat de exploitatie van de herinnering aan het idool een dik belegde boterham oplevert. Op de foto is de etalage van een winkel in Parijs te zien, gevuld met Monroe-souveniers. De nabestaanden van de actrine hebben donderdag besloten paal en perk aan deze handel te stellen door gerechtelijke stappen te ondernemen. VOLGENDE WEEK OVERLEG Een diepe depressie die gisteren bij IJs land lag veroorzaakt wisselvallig weer in ons land. Deze depressie trekt nu langzaam in betekenis afnemend naar het zeegebied ten noorden van Noorwe gen, maar heeft ook vandaag nog in vloed op otis weer. De zachte lucht, waarin gisteren de temperatuur tot een graad of 11 opliep is vannacht uit ons land verdreven. We bevinden ons nu in wat koelere en onstabiele lucht, waarin naast enkele opklaringen ook veel be wolking en enkele buien voorkomen. De middagtemperatuur wordt vandaag met een graad of 7 flink wat lager dan gisteren. De wind die vannacht naar het westen draaide en tijdelijk afnam, krimpt in de loop van de ochtend weer naar zuidwest en neemt geleidelijk weer toe tot hard. Zaterdag heeft de de pressie zijn invloed op het weer groten deels verloren, 's Nachts daalt de tem peratuur dan tot een graad of 4, over dag wordt het ongeveer 6 graden. Het is half tot zwaar bewolkt met mogelijk nog een bui en een vrij krachtige, westelijke wind. Intussen trekt een volgende diepe depressie naar het zeegebied ten zuiden van IJsland, die zondag het weer on gunstig zal beïnvloeden. Vooruitzichten voor zondag: veel be wolking, perioden met regen, toene mende wind, maar weer iets oplopende 'temperaturen. bedrag open bedrag (vaststelling na de inschrijving) koers de koers wordt op 10 januari vóór beurs bekendgemaakt rente jaarlijks op 1 februari aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 1 februari 1987 af inschrijving 11 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 februari 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Nautisch bericht Wind: zuidwest tot west 5, later weer krimpend zuidwest en toenemend 6-7 zicht: goed: temperatuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximale golfhoog te monding Schelde's: vanochtend bij hoog water circa één meter, vanavond bij hoog water circa anderhalve meter. onder 16.47 onder 13.19 e correspondenten, BRUSSEL. DEN HAAG - In finan ciële en regeringskringen in Brus sel ontstond donderdag enige on rust na het bericht dat de Belgi sche overheid telefoons mag af luisteren bij het vermoeden van belastingfraude. Volgens een ant woord van minister De Clerck van financiën op een kamervraag, blijft de Belgische overheid bin nen de wettelijke bevoegdheden als er telefoons om deze redenen zouden worden afgeluisterd. Zou den worden, want het gebeurt in werkelijkheid niet, zo benadrukte de woordvoerder van minister De Clerck donderdag desgevraagd. En ook minister De Croo van ver keer en telefoonzaken heeft don derdag meegedeeld dat er in de praktijk geen gebruik wordt ge maakt van deze bevoegdheid en dat dit ook niet in de bedoeling ligt. „We worden overstroomd met tele foontjes over deze zaak", aldus de wouicivoeiuei van financiën don derdag, „maar er is echt mets aan de hand, dus alstublieft, panikeert uw mensen niet" In Nederland is het afluisteren van telefoongesprekken door officiële instanties met de nodige waarbor gen omkleed. Het is strafbaar, ten zij het in opdracht van de rechter commissaris gebeurt. Deze kan op verzoek van een officier van justitie iemands telefoon laten afluisteren als er sterke verdenking bestaat dat de betreffende persoon een strafbaar feit heeft gepleegd De mogelijkheden voor het aftap pen van telefoons door de Binnen landse Veiligheidsdienst zijn nog geringer. Als de BVD meent dat de staatsveiligheid in het geding is, en onze geheime dienst wil ge sprekken afluisteren, dan moeten officieel maar liefst vier ministers hun toestemming verlenen. De mi nister-president en de ministers van binnenlandse zaken, justitie en verkeer en waterstaat. DEN HAAG (ANP) - Werktijdverkor ting, een flexibeler en wellicht kortere werkweek zijn mogelijkheden die de Industriebond FNV ziet om de bedreig de ADM-werf in Amsterdam met de huidige personeelsbezetting van 1300 man door het dal in de scheepsrepara- tie te trekken. Dat viel te beluisteren uit opmerkingen van G. Honing, districtsbestuurder van de industriebond, na afloop van overleg tussen de ministers Van Aardenne van economische zaken en De Koning van sociale zaken en de ADM-directie, de vakbonden, de ondernemingsraad, de gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland, donderdag in Den Haag. De werf heeft dringend geld nodig om in welke vorm dan ook door te kunnen draaien. Van Aardenne zal de zaak van daag in het kabinet aan de orde stellen, maar ook dan zal geen besluit over eventuele steun worden genomen. Hij liet weten dat de benodigde bedragen Michael Heseltine. LONDEN (AFP/DPA)- De Britse minis ter van milieu, de 49-jarige Michael Heseltine, wordt minister van defen sie. Dat is donderdagavond in Londen bekendgemaakt. Hij volgt John Nott (50) op, die besloten heeft de politiek te verlaten. Na de oorlog met Argentinië om de Falklandeilanden had Nott zich voor genomen af te treden, hij wil werk vin den in het bankwezen. Heseltine, een man die zichzelf opwerkte, rijk, ener giek en welbespraakt, is een van de 'ido len' van de conservatieve partij. Hij is een vijand van het socialisme. Heseltine werd in 1933 in Swansae, m Wales, geboren. Hij studeerde met mid delmatig resultaat politicologie, filoso fie en economie in Oxford. Na zijn mili taire dienst stortte hij zich in het zaken leven. Hij werd in 1966 parlementslid. Velen zien inhem de conservatieve lei der bij uitstek en de premier van de ja ren negentig. Volgens een medestander heeft Heseltine de 'twee kwaliteiten die nodig zijn voor politiek succes: hart stocht en platvloersheid' Premier Thatcher heeft een lagere func tionaris van het ministerie voor milieu zaken, de 49-jarige Tom King, benoemd tot minister van dat departement. (Van onze correspondent JOHANNESBURG - Mozambique. Zimbabwe en Malawi worden geteis terd door acties van de Mozambikaan- se guerrilla-organisatie MNR (Mocam- bique National Resistance). Deze orga- niatie, die vermoedelijk door Zuid- Afrika gesteund wordt, heeft de olie pijpleiding tussen de haven van Beira en Umtali verschillende keren door sa botageacties onderbroken en het pompstation in Beira zelf door een ont ploffing vernield. De sabotage-acties hebber ertoe geleid dat Zimbabwe met ernstige energie problemen te kampen heeft en nauwe lijks nog over brandstof beschikt. Veel benzinestations hebben al sinds Kerst mis geen brandstof meer en talrijke toeristen uit Zuid-Afrika zitten in Zimbabwe vast. Reeds voor Kerstmis werd duidelijk dat de brandstofvoorraden, die ofwel via de pijpleiding ofwel met tankwa gens via /.uid-Afrika aangevoerd wor den, ten einde liepen. Bovendien bleek dat de autoriteiten niet in staat waren een doeltreffende rantsoenering en distributie te organiseren. Ook het buurland Malawi, het enige land in Afrika dat nog diplomatieke betrekkingen met Pretoria heeft, is nu al enkele keren het slachtoffer gewor den van de acties van de MNR-rebel- len. Ook hier moest de brandstof ge rantsoeneerd worden omdat de guer rilla's herhaaldelijk treinen van Beira naar Blantyre hadden aangevallen en het vervoer over de weg belemmerden. Transport Door de acties van de MNR zijn trans porten over de weg geheel tot stilstand gekomen; 85.000 ton kunstmest, die Malawi dringend nodig had, kon slechts met grote problemen en gedeel telijk via Zuid-Afrika uit de haven van Beira vervoerd worden. Alhoewel er tot nog toe geen officiële bewijzen zijn. menen waarnemers in Zuidelijk-Afrika dat de MNR-opstande- lingen steun in de vorm van wapens en opleiding van Pretoria ontvangen. In Maputo wordt gezegd dat de guerrilla's onder het bevel staan van blanke offi cieren, die uit Zuid-Afrika komen. In november verleden jaar waren zestig opstandelingen en drie blanken betrok ken bij een vuurgevecht met Mozambi- kaanse troepen dat drie uur duurde. De rebellen vluchtten daarna over de grens naar Zimbabwe. Volgens bronnen in Maputo beschik ken de opstandelingen over goede ra dio-verbindingen en staan zij geregeld in verbinding met het hoofdkwartier van het Zuidafrikaanse leger in Preto ria. Een spreker van het Zuidafrikaanse ministerie van defensie noemde deze beschuldigingen herhaaldelijk „bela chelijk" en zei verder dat het blijkbaar de gewoonte is Zuid-Afrika telkens te beschuldigen als er ergens in Afrika iets mis gaat. Hoe dan ook, de MNR-guerrilla's, die een vertegenwoordiger in Portugal heb ben en wellicht ook steun krijgen van vroegere kolonialistische kringen in Lissabon, hebben de laatste maanden enorme schade aangericht door treinen en pompstations op te blazen, het goe derenverkeer tussen de havens aan de Indische Oceaan en Zimbabwe te ont wrichten, de waterverzorging van Beira af te snijden en verschillende andere sa botagedaden uit te voeren. Na overleg tussn de leiders van Zim babwe en Mozambique. Robert Muga be en Samora Machel, zijn nu dan ook eenheden van het leger van Zimbabwe in Mozambique gestationeerd om de MNR met geweld uit te roeien. Ook Tanzania verleent militaire steun aan de troepen in hun strijd tegen de Mo- cambique National Resistance. buitengewoon hoog en moeilijk te over bruggen zijn. Begin volgende week pra ten de partijen verder nadat de gedach ten die donderdag op tafel lagen verder zijn uitgewerkt. Een besluit moet ech ter snel vallen, zo bleek uit woorden van ROTTERDAM - De gemeente Rott dam heeft een onderzoek ingesteld naar het mogelijk aannemen van steekpenningen op haar afdeling inter ne zaken. Het onderzoek van de ge meentelijke accountantsdienst zal twee maanden duren. Tot die tijd is het hoofd van de betrokken afdeling, J. W. J., met behoud van salaris door de ge meentesecretaris mr. H. Bannink naar huis gestuurd. Bij een in november be gonnen bedrijfsonderzoek naar het functioneren van de dienst kwamen zaken naar voren die niet klopten. De onstane geruchten wezen in een be paalde richting. Naast het feit dat J. „autoritair leiding" zou geven, deden ook verhalen de ronde dat hij geld zou hebben aangenomen van leveranciers. De afdeling interne zaken is belast met onder meer de bibliotheek, de typeka mer, keukens en de chauffeurs van het Rotterdamse stadhuis. J. is ook verant woordelijk voor de aanschaf van kan toormeubilair- en machines en repro- duceerapparaten. J. ontkent geld te hebben aangenomen van leveranciers. Bisschoppen moeten met ziekenhuizen over abortus praten UTRECHT - De Vereniging van Katho lieke Ziekeninrichtingen en de Vereni ging van Katholieke Geestelijke Ver zorgers in Ziekenhuizen hebben de Ne derlandse bisschoppen aangeraden over de nieuwe abortuswet te gaan praten met de besturen van katholieke ziekenhuizen in hun bisdommen. Bij die gesprekken moeten zo mogelijk vrouwenartsen aanwezig zijn. Beide verenigingen hebben dit naar vo ren gebracht tijdens gesprekken met een delegatie van de Nederlandse bis schoppen ln Utrecht. Namens de bis schoppen waren kardinaal Willebrands en de bisschoppen De Kok (Utrecht), Moller (Groningen) en Simonis (Rotter dam) bij het gesprek aanwezig. De gesprekken werden gehouden naar aanleiding van de brieven die kardinaal Willebrands en de bisschoppen Simo nis en Gijsen (Roermond) afgelopen na jaar stuurden naar besturen van katho lieke ziekeninrichtingen in hun bis dommen. In die brief benadrukten de bisschoppen nog eens dat de katholie ke leer abortus verbiedt en dat dus een ingreep die deze naam draagt in geen enkel geval gerechtvaardigd kan wor den. De Vereniging van Katholieke Zieken inrichtingen zal de bisschoppen bin nenkort een lijst met zeer concrete en praktische vragen voorleggen, waarop de bisschoppen een antwoord zouden moeten geven Men was het erover eens dat het beleid van een katholiek zieken huis niet mag worden bepaald door een vergunningenstelsel. werf-directeur ir R. H. Bosman. Het geld is op. Leden van FNV- en andere jongerenor ganisaties protesteerden voor het begin van het overleg op economische zaken tegen de sluiting van de bedrijfsschool van ADM, in hun ogen toch al een van de laatste leerplaatsen die Amsterdam nog telt. Zij wezen op de al uiterst moei lijke situatie op de arbeidsmarkt voor jongeren in Amsterdam. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (011001 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraot 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is dc centrale redac tie bezet van zondag I'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven: 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3