rlOVi: !GIALE ZEEUWSE COURANT Denen dienen klacht in bij het Europees Hof Reagan wil voorstellen van Warschaupact overwegen E Deventer wil energietarief naar draagkracht invoeren Dieselprijs gaat twee cent omlaag BRITTEN BRENGEN SPROTVISSER OP f keukens Protestblokkade in Veisen tegen kernafval Kamer krijgt binnenkort brief Urenco-Taiwan Kouder Ha\f tót zwaar bewolkt en een enke le bui. Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Meestentijds krach tige wind uit zuidwest tot west. 226e jaargang no. 5 Vrijdag 7 januari 1983 DE JAGER-TOLHOEK monKe 5: Houtkade7,tel 01100-21250' saterdag van 10.00-12.00 affinotte KEUKENS 1001 bouwmaterialen onder één dak! ROTTERDAM (ANP) - De prijs van dieselolie blijft onverminderd dalen als gevolg van de prijsontwikkeling op de internationale produktenmarkt en de dalende dollarkoers. Shell heeft donderdag aangekondigd de prijzen voor dieselolie, gaso- lie, huisbrandolie en petroleum met ingang van zaterdag met twee cent per liter (inclusief btiv) te verlagen. De prijs van dieselolie is bij Shell sinds begin november I9S2 met negen cent omlaag gegaan. Ook BP en Esso hebben, beiden met ingang van maandag voor de dieselolie een prijsverlaging van twee cent aangekondigd. De huisbrandolie gaat bij BP even eens met twee cent (inclusief btw) omlaag en bij Esso 1,4 cent exclusief btw). De lage prijzen op de internationale produktenmarkt zijn ook een gevolg van de zachte winter die ons land op dit moment kenmerkt. Vorige week nog werd de prijs van dieselolie door de grote oliemaatschappijen al met twee cent per liter ver laagd. De dieselolie gaat vanaf zaterdag bij S heil gemiddeld 115,8 cent per liter kostenbij BP eveneens 115,8 cent en bij Esso 115.4 cent. Deze prijzen gelden voor de zelflank f Van onze correspondenten BRUSSEL, LONDEN - De Deense regering heeft besloten een klacht bij het Euro pese Hof van Justitie in te dienen tegen Groot-Brittannië wegens hét verbod voor Deense vissers om binnen de Britse 12-mijlszone te vissen. Deze klacht is volgens de Deense minister van buitenlandse zaken, Ellemann Jensen, bedoeld om een echte confrontatie tussen de Denen en de Britten te voorkomen. De Deense minister heeft dit gisteren in Brussel meegedeeld aan de voorzitter van de EG-ministerraad, de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher. Genscher had een gesprek geor ganiseerd met de Deen en de vice-voor- zitter van de Europese Commissie, Or- toli, om te proberen een oplossing te vinden voor het visserijconflict tussen Denemarken en Groot-Brittannië. PAGINA 2 vormingscentra De bezuinigingsplannen van het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur vormen een bedreiging voor het voortbestaan van de drie Zeeuwse vormingscentra. De Neder landse centra moeten dit jaar 11,5 mil- joen gulden inleveren, PAGINA 3 lijkschouwingen De Surinaamse legerbevelhebber Desi Bouterse heeft er geen bezwaar tegen als Nederlandse dokters lijkschouwin gen verrichten op de vijftien in decern- ber neergeschoten Surinamers. Bou- terse blijft bij zijn stelling dat ze 'op de ij vlucht zijn neergeschoten' en dat er te- gen hem een coup werd beraamd. PAGINA 7 klachten De milieuvereniging Belgisch-Neder lands grensoverieg regio Antwerpen (Benegora) wil Zeeuwse vrijwilligers inschakelen bij het registreren van mi- lieudelicten. Het gaat daarbij met na- i me om klachten over stankhinder uit Zeeuwsch-Vlaanderen en het oostelijk j deel van Zeeland. PAGINA 13 water De EG-richtlijnen ter bescherming van grond- en oppervlaktewater ten behoeve van de produktie van drink- water zijn ondoelmatig. De wateriei- dlngbedrij ven vinden vooral de uitvoe ring van de beleidsdoelstellingen zwak en ontactisch. PAGINA 15 Genscher zei na afloop van het beraad donderdag in Brussel „gematigd opti mistisch te zijn" over een oplossing van het visserijconflict. Volgens hem zal er echter geen sprake van zijn dat er op nieuw onderhandelingen zullen begin nen over het Europese visserij-akkoord dat in december vorig jaar door alle lan den van de Europese Gemeenschap met uitzondering van Denemarken werd aanvaard. De besprekingen over het visserij ge schil zullen dinsdag worden voortgezet in Straatsburg, waar Genscher de zit ting van het Europese Parlement zal bijwonen. Confrontatie De eerste confrontatie in de 'visserij oorlog' tussen Engeland en Denemar ken heeft donderdag plaatsgevonden. De Deense visser en Europarlementa riër Kent Kirk werd door mariniers te gengehouden terwijl hij binnen de Britse 12-mijlszonc een poging deed sprot te vangen. Kirk werd verzocht zijn netten binnen te halen en de Britse marineboot te vol gen naar het Noordengelse havenstadje North Shields. Daar zal worden onder zocht of de Europarlementariër zich aan strafbare feiten heeft schuldig ge maakt. Dit alles is precies de bedoeling van Kirk, die, na een veroordeling door een Britse rechter, de zaak van de Deense vissers wil voorleggen aan het Europese Hof. Hij denkt voor dit hof te kunnen bewijzen dat de door Engeland afge kondigde 12-mijlszone illegaal is. De Deense visser en Europarlementa riër heeft van zijn aanhouding even bui ten de Britse kust in de eerste plaats een publiciteitsstunt gemaakt. Aan boord van zijn trawler bevonden zich 12 Deense en Britse journalisten, die de confrontatie op de Noordzee van mi nuut tot minuut hebben gerapporteerd. De aanhouding zelf gebeurde op de meest hartelijke wijze. Kirk hielp zelf de mariniers van het patrouillevaar tuig Dumbortan Castle aan boord, baalde direct zijn netten binnen toen hem dat werd gevraagd (hij bleek geen enkele vis te hebben gevangen) en nut tigde later samen met de Britten ge noeglijk de lunch in de kajuit. f i Bi i „1 VELSEN (ANP) - Naar schatting honderd demonstranten hebben donder dagmiddag gedurende vijftig minuten een van de rijbanen door de Velser- tunnel geblokkeerd. De actie was gericht tegen het plan van de regering om radio-actief afval op te slaan op een terrein in Velsen. De blokkade veroorzaakte files aan beide zijden van de tunnel. De meeste demonstranten beëindigden vrijwillig hun actie. Een aantal werd door politieagenten weggesleept. Er werden geen aanhoudingen verricht. EXTRA HEFFING TWEEMAAL MODAAL DEVENTER (ANP)- Het college van b. en w. van Deventer laat op het ogen blik een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om de tarieven voor gas, water en elektriciteit naar draag kracht te heffen. In de visie van b. en w. is het noodzakelijk om voor de laagste inkomens maatregelen te treffen in de sfeer van de woonlasten. De Deventenaren die meer dan twee keer modaal verdienen zouden een toe slag op de tarieven moeten betalen. Het college heeft de plannen voor advies voorgelegd aan de diverse verenigingen van energieproducenten. Er zal ook ad vies worden gevraagd aan de minister van economische zaken. Wanneer de adviezen positief uitvallen en de gemeenteraad met de plannen in stemt dan wil hel gemeentebestuur van Deventer de nieuwe tariefopzet na de zomervakantie invoeren. Niet enthousiast De verenigingen van exploitanten van gas- en elektriciteitsbedrijfen in ons land toonden zich donderdagavond in een eerste reactie op de plannen van b. en w. van Deventer weinig enthou siast. Een woordvoerder van de Ver- NORTH SHIELDS - De Deense traioler-schipper en Europees parlementslid Kent Kirk is gisteren door de Britse marine aangehouden. Zijn schip is opgebracht naar de havenplaats North Shields wegens vissen in de hoaalf mijlszone. DEN HAAG (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken en van economi sche zaken, Van der Broek en Van Aardenne, zullen in de loop van de volgende week de tweede kamer een brief sturen over het verzoek van Urenco, uranium voor Taiwan te mogen verrijken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag donderdagavond meegdeeld. De kwestie Urenco-Taiwan staat niet op de agenda van het kabinet, aldus de woordvoerder. Dit sluit overi gens niet uit dat ministers er toch over van gedachten kunnen wisselen. Het kabinet lijkt echter niet bereid op aandrang van Urenco een principe-uit spraak over toekomstige leveringen van verrijkt uranium aan Taiwan te doen. eniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (Vegin) zei bij in voering van de maatregel onder meer te omvangrijke praktische problemen te voorzien. Een woordvoerder van de Veen, de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven, zei dat de plannen structureel niets oplossen. „Energiebeleid en inkomensbeleid moet je niet door elkaar halen", aldus de Veen-woordvoerder. Volgens hem zal de invoering van energietarieven naar draagkracht zelfs belemmerend werken op het voeren van een inko mensbeleid. Hij meent bovendien dat elektriciteit een bepaalde kostprijs heeft die voor iedereen hetzelfde hoort te zijn. „Voor het oplossen van draag krachtproblemen zijn andere maatre gelen te bedenken", aldus de woord voerder. Bakker favoriet Brits Schalij is, nu Hilbert van der Duim de reclame-perikelen nog niet heeft verwerkt, de nieuwe favoriet voor het Nederlands kampioenschap schaatsen. Schalij heeft zelf nog een suidere naam in gedachten: 'Ycp Kra- ris ook hard gaan rijden. De laatste ,j (pn wns pr pppn vprsehil mppr Ins. bouw Het verwachte produktieniveau in de bouwnijverheid zal in 1983 maar iets hoger zijn dat het niveau van 1966. De daling van de produktie (2,8 procent) zal dit jaar kleiner zijn dan vorig jaar (5;5 procent). Dat is vooral te danken aan een verhoging van de herstel- en verbouwactiviteiten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 19 Financiën: 21. WASHINGTON, LONDEN, BONN, PA RIJS, DEN HAAG (GPD, ANP, UPI, RTR. DPA) - De Amerikaanse presi dent Ronald Reagan heeft woensdag nacht tijdens een persconferentie ge zegd, dat een niel-aanvalsverdrag tus sen de NAVO en het Warschaupakt ze ker moet worden overwogt n en con sultatie vergt met de Atlantische bondgenoten. Het Warschaupakt heeft woensdag, na zijn topconferentie in Praag, gezegd tot zo'n overeenkomst bereid te zijn. Reagan verklaarde zich ook in beginsel voorstander van een topconferentie met de Russische leider Andropov, mits zo'n ontmoeting tot resultaten leidt, Ten aanzien van de beschuldiging dat de Russische KGB en de Bulgaarse geheime politie de aanslag op de paus hebben beraamd, zei Reagan groot ver trouwen te hebben in het Italiaanse on derzoek, maar geen commentaar te wil len geven tot dit is afgesloten. „Als het zo is", zei hij wel, „zal dat een effect hebben, een wereldwijd effect", op de betrekkingen met het communisme. Zegslieden van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bestem pelden het voorstel van het Warschau pact als niet nieuw en onpraktisch. Het Oostblok echter blijft de voorzetten ge ven in een propaganda-offensief dat ten doel heeft de VS verantwoordelijk te maken voor het uitblijven van betere betrekkingen en vermindering van be wapening. Regeringen van westelijke landen heb ben donderdag beloofd een oproep van het Warschaupact voor een niet-aan- valsverdrag met de NAVO te bestude ren. Maar veel functionarissen uitten twijfel of deze oproep zou bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tus sen oost en west. De positieve reactie kwam van West-Duitsland waar mi nister van buitenlandse zaken Hans- Dietriech Genscher zei dat het War schaupact nu iets meer neigde naar aanvaarding van enkele westelijke denkbeelden over ontwapening. Bondskanselier Helmut Kohl zei in een vraaggesprek alle niet-aanvalsvormen met instemming te begroeten, maai Moskou zou aan het denkbeeld meer gewicht kunnen geven door concrete stappen op het ontwapeningsoverleg. Volgens de socialistische kandidaat voor het bondskanselierschap, Hans- Jochen Vogel, dient het voorstel ernstig overwogen te worden. Het zou vooruit gang kunnen betekenen. In Londen be loofde een woordvoerder ernstige be studering. Frankrijk gaf te kennen dat de beste manier van bevordering van vrede is de aanvaarding van de be staande verplichtingen en niet de toe voeging van nieuwe vredesbeloften aan die, welke al vervat zijn in het handvest van de Verenigde Naties. Ook Nederland reageerde voorzichtig. Met het voorbehoud dat men nog niet over de officiële tekst van het aanbod beschikte, zei een woordvoerder van buitenlandse zaken desgevraagd dat de regering op grond van persberichten de indruk heeft dat het gaat om een inten tieverklaring die niet in de plaats kan treden van concrete wapenbeheer- singsafspraken. Het voorstel tot een niet-aanvalsvcr- drag was het belangrijkste besluit van de tweedaagse conferentie van staats- en partijleiders van de landen van het Warschaupact die woensdag in Praag werd beëindigd. Het voorstel was ver vat in een 'politieke verklaring' van 28 pagina's die donderdag in Praag is ge publiceerd. Daarin werd de NAVO-landen voorge steld onverwijld directe besprekingen te beginnen over het niet-verhogen en het wezenlijk verlagen van de militaire uitgaven. Het dubbelbesluit van de NA VO (stationering van 572 Kruis- en Pershingraketten in Europa als het ont wapeningsoverleg in Genëve niet voor eind 1983 succes heeft) werd als een 'ul timatum' veroordeeld. Voorgesteld werd de kernraketten voor middellange afstand in Europa op basis van gelijke veiligheid wederzijds 'radi caal' te ontmantelen. Dit zou een 'ge schikte' tussenoplossing zijn voor het geval een 'echte nul-optie' (verwijde ring van alle atoomwapens uit Europa) met mogelijk is. Dat is ook de mening van de Vegin. Vol gens de woordvoerder dient de prijs van gas gerelateerd te zijn aan de marktwaarde en niet aan andere za ken. „Een soort lastenverdeling via de gasrekening zien wij niet zo", aldus de woordvoerder. Bovendien is het vol gens hem daarnaast nog de vraag in hoeverre tarieven naar draagkracht dan wel doorgevoerd moeten worden. „Straks misschien ook twee verschil lende prijzen bij de bakker?" DE GRAAF WIL BKR VERLAGEN MET 7,6 MILJOEN DEN HAAR (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken wil uiter lijk 1 maart tot een verlaging van de beeldende kunstenaars regeling (BKR) in 1983 komen van 7,6 miljoen gulden. Hij heeft daartoe advies gevraagd aan de centrale commissie complementai re arbeidsvoorziening beeldende kun stenaars, aldus het ministerie van so ciale zaken donderdag. De staatssecretaris vindt de wijziging noodzakelijk omdat verwacht wordt dat het aantal kunstenaars dat van de regeling in 1983 gebruik maakt, stijgt van 3450 tot 3650. Het'uitgavenbedrag zou daardoor stijgen tot 138,4 miljoen gulden. Dat is 7,6 miljoen gulden meer dan het voor 1983 voor de bkr begrote bedrag van 130,8 miljoen gulden De door de staatssecretaris voorgestel de wijzigingen betreffen onder meer een verlaging van de vrijlating van buiten de bkr verworven inkomsten van 33 procent tot 15 procent van de weeksom, het vervallen van de mogelijkheid de contributie te vergoeden die de beel dende kunstenaar verschuldigd is aan zijn beroepsvereniging en een verlaging van de vergoeding van de premiekosten voor de vrijwillige ziektekostenverze kering van 67 naar 50 procent De verklaring van Praag Het pakket vredes- en ont- wapeningsvoorstellen i rXfj I van de leiders van de War- schaupactlanden - de zoge- heten 'politieke verklaring van Praag' - zou gemakkelijk gebruikt kunnen worden voor een meerkeuzevraag bij een examen. Zo in de geest van: kies het juiste antwoord uit a, b, c en d. Er is slechts één goed antwoord. Dit is uw keuze: a. een propa gandastunt van de Sowjet-Unie en haar satellieten, b. een serieus bedoelde po ging van de Oostbloklanden een eind te maken aan de onmenselijke wapen wedloop tussen Oost en West, c. een be wijs dat de Sowjet-Unie de dienst uit maakt in Oost-Europa, d. de bevesti ging van het onbetwiste leiderschap van Joeri Andropov, Helaas leent de po litiek zich niet voor een matematische benadering. Het antwoord zal variëren naar gelang iemands plaats in het poli tieke spectrum. De deelnemers aan de Praagse conferentie roepen in koor, dat zij met een nieuw, groot vredesvoorstel zijn gekomen, terwijl politici en staatslieden in het Westen zich voor zichtig en terughoudend opstellen en al onmiddellijk naar adders in het gras aan het zoeken zijn. Onder hen zijn er die eerder aan een propagandastunt denken dan aan een eerlijke poging van de Russen om de vrede te willen dienen. De relatie tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie kenmerkt zich door een wederzijds wantrouwen, dat al tientallen jaren bestaat en dat diep is geworteld. Wie er ook op welk moment met wat voor voorstellen zou komen, hij moet altijd rekening houden met dat kennelijk onuitroeibare wan trouwen. De eerste reactie is er altijd één vanWat zit er nu weer achter? Wel ke winst beoogt de tegenpartij te beha len? Tegen die achtergrond is de reactie van president Ronald Reagan van de Verenigde Staten zelfs positief te ne men. Reagan wijst de Russische plan nen niet zonder meer van de hand. Ze zijn het zeker waard om bestudeerd te worden. Die houding laat een opening om te onderzoeken of het de Russen ernst is een betere relatie op te bouwen met het Westen. Het zou echter onjuist zijn de Russische voorstellen als dé op lossing voor de ongelimiteerde bewape ningswedloop te zien. Het gaat in feite om oude voorstellen, weliswaar aange past en in een nieuw jasje gestoken en nog een extra opgepoetst om vooral de indruk van 'nieuw' te bevestigen, maar desondanks voorstellen die het Westen al in velerlei vormen hebben bereikt in het verleden. Om een voorbeeld te noe men: een niet-aanvalsverdrag tussen Navo en Warschaupact kan nauwelijks als iets nieuws worden aangemerkt; 24 jaar geleden opperde de Sowjet-partij- leïder Chroesjtsjow dit idee al. Achter liggende gedachte bij de Russen is dat voorkomen moet worden dat de Navo 572 Pershing II- en kruisraketten in West-Europa plaatst, die gericht zijn op West-Rusland. Het Kremlin laat niets na om het Westen ervan te overtuigen, dat plaatsing van deze raketten ernsti ge gevolgen zal hebben voor de ont spanning in Europa. Het is in elk geval opmerkelijk hoe de Verklaring van Praag het stempel draagt van de nieuwe Sowjetrussische partijleider. De wisseling van de wacht m het Kremlin heeft weliswaar geen po litieke koersverlegging tot gevolg (ge had), maar de wijze waarop Andropov politiek bedrijft is heel wat directer en pragmatischer dan wat wij in het Wes ten van Brezjnev gewend waren. In Praag voelde de Sowjet-leider zich als een vis in het water: in een aantal vroe gere functies was Oost-Europa zijn spe cialiteit. De topconferentie met de rege ringsleiders van de overige Warschau- pactlanden zal dan ook van Praag tot Wladiwostok worden uitgelegd als een groot succes voor de Sowjet-partijlei- der. In zekere zin is dat juist. De satel- lietlanden hebben zich enthousiast achter de plannen van de Russen ge schaard. De wrevel, die het optreden van Brezjnev de laatste jaren opwekte in Oost-Europa, lijkt niet meer te be staan, Aan prestige heeft Andropov heel wat gewonnen, ongeacht of zijn vredes en ontwapeningsvoorstellen uit eindelijk zullen leiden tot wederzijdse afbraak van de enorme arsenalen dode lijke wapens die West én Oost-Europa bedreigen. Of er een topontmoeting met Reagan uit zal voortkomen, valt slechts op termijn te bezien. De Ameri kaanse president is niet ongenegen om met Andropov rond de conferentietafel te gaan zitten, maar, zo vindt hij, tevo ren zal vast moeten staan of zo'n ont moeting ook daadwerkelijk resultaten oplevert. Door het aldus te formuleren plaatst Reagan de voorstellen van An dropov - officieel de politieke verkla ring van Praag - in het juiste perspec tief. Niets overhaasten en zeker geen valse hoop koesteren. Daar heeft nie mand wat aan. Dim Centrumpartij - Burgemeester Po lak van Amsterdam is van mening dat zolang de Centrumpartij een officieel toegelaten en in de staten generaal ver tegenwoordigde partij is, er geen moge lijkheid bestaat haar bijeenkomsten zonder meer te voorkomen of te beëin digen. Polak schrijft dit in antwoord op vragen van het PPR-raadslid Dick van der Horst naar aanleiding van de rel op 17 december bij een vergadering van de Centrumpartij in Krasnapolsky in Am sterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1