Conflict tussen taxichauffeur en klant gewelddadig beslecht ISOLATIE-TOETS SCHIPPER REDDINGBOOT KI Eis 750 gulden boete tegen Goese politieman 'Wat is daar nu eigenlijk voor moois aan?' HOORT. ZIET if PZC/provincie POLITIERECHTER HAD LAATSTE WOORD 3 WOENSDAG 5 JANUARI 1983 MIDDELBURG - Onenigheid over de verleende diensten en de daarvoor gepresenteerde rekening tussen de Oost-Souburgse taxichauffeur P. A. C. V. (23) en zijn klant C. P. V. (29) uit Middelburg leidde tot een hevige scène tussen beiden, nadat de taxichauffeur zijn passagier in november 1981 op een adres aan het Oostkerkplein in Middelburg had afgezet. C. V. had tijdens de rit al aanmer kingen gemaakt op de omweg die de chauffeur zijns inziens maakte en bij het afrekenen liep dat uit op ruzie. De chauffeur probeerde het pleit te beslechten met een klap van een honkbalknuppel die hij in zijn wagen meevoerde. Daarom moest hij zich voor de politierechter in Middelburg verantwoorden voor mishandeling en verboden wapenbezit. De passagier passagier had zich ook (niet onbetuigd gelaten, maar had zich jbu het afreageren van zijn woede be perkt tot de taxi, die hij een paar forse deuken in het kofferdeksel toebracht. De Middelburgse taxicentrale vroeg daarvoor een schadevergoeding van 1440 gulden. Officier van justitie mr J. van Marion vond dat C. V. deze zou moeten betalen en eiste daarnaast nog ,een boete van 150 gulden wegens de ver ijdeling Na inzage van de nota bracht C. V de politierechter onder het oog dat deze niet klopte. Omdat dit zitting niet was vast te stellen, wees politierechter Hulster reisclub viert jubileum met feestavond (HULST - De reisclub Hulst viert zater dag 8 januari haar 75-jarig bestaan met ten feestavond in café-restaurant R. de Vilder in Hulst. Naast een etentje en een dansje worden zes jubilarissen ge huldigd. De heren St. Kramers en J. Smits zijn al veertig jaar lid terwijl A. Buysse, G. Gijsel, E. Seghers en A. de Block al 25 jaar lid zijn van de Hulster reisclub. (Opzet was dat één keer per jaar de man nen op reis gingen terwijl de vrouwen thuis bleven. Tijdens de eerste leden vergadering werd de heer J. de Bruyn als eerste voorzitter gekozen. In die functie werd hij bijgestaan door de be stuursleden J. Schelfout en J. d'Hondt, die beiden de Hulster reisclub van de pond hielpen. De eerste uitstapjes werden met een boerenkar gemaakt. Omdat in die Jaren geen notulen werden gemaakt en ook geen enkele reis op papier werd vastge legd, is het voor het huidige bestuur erg moeilijk om historische feiten te achter halen. A Freytier hanteert nu de voorzitters hamer en A. de Blok doet secretariaats- werkzaamheden. In 1958 kreeg de reis club een ander gezicht, nadat de vrou wen het welletjes hadden gevonden dat hun mannen alleen op reis gingen. Be- sloten werd toen om samen op reis te gaan. Dat gebeurde toen ook niet meer per boerenkar of tram, maar per luxe toeringcar. De Hulster reisclub telt mo menteel ongeveer twintig leden en maakt op eerste pinksterdag haar jaar lijkse reis. Burgemeester Boer opent uitgebreide LHNO-school KRUININGEN - Burgemeester H. Boer van Reimerswaal opent donder dag 27 januari de vernieuwde en uitge breide prinses Beatrix-school in Krui- rnngen. Dat gebeurt om 16.00 uur in de aula van het schoolgebouw aan het Clercqswegje. Naast een grondige op knapbeurt zijn er aan de school voor lager huishoud- en nijverheidsonder wijs (LHNO) enkele lokalen bijge bouwd. De school wordt bestuurk door de zuidelijke landbouwmaatschappij. Scheldegalm brengt toneelstuk in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Na het succes van 'Gelijk een vlam' brengt de toneel- i vereniging 'De Scheldegalm' uit Kloosterzande vrijdag 14 januari de première van het in Oost-Zeeuws- Vlaams dialect gesproken toneelstuk "Nen Vrimden Kostganger' van Jo Eg- germont. Plaats van handeling is de grote zaal van hotel Van Leuven in Kloosterzande. Met dit stuk hoopt de actieve vereni ging de toneelliefhebbers uit Klooster zande en omstreken opnieuw een leuke ontspanningsavond te bieden. De regie is in handen van Leonard van Goethem en Nelly Boogaert-De Bakker. Na de première wordt het stuk ook opgevoerd op zaterdag 15, 21. 22 en 24 januari in zaal Van Leuven in Kloosterzande. De aanvang is steeds om 20.00 uur. De acteurs en actrices zijn: William As- selman, Beppy Goossen-van Maelen, Theo van Meelen, Christian de Kruyf- De Kort. Gyon Asselman (met zijn 11 i jaar de jongste acteur), Tinny de Bak ker, Wies Boogaert, Peter Goossen, Jo van Overmeeren, Wies Boogaert, Shes- ka van Kruyssen. Afscheidsreceptie loodsen Vlissingen VLISSINGEN - De Vereniging Neder- landse Loodsen Sociëteit in Vlissingen houdt zaterdag 29 januari een af- scheidsreceptie in de Loodsensociëteit 51, yoor een aantal collega's die met pen- la- sioen gaan. De receptie begint om 15.30 k9 uur. Bingo-dansant 's-Heerenhoek 'S-HEERENHOEK - In het vereni gingsgebouw 'De Jeugdhoeve' in 's- Heerenhoek wordt, zaterdag een bingo dansant gehouden. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur. The Old Comrades' zorgen voor de dansmuziek. mr J. H. Verstegen de civiele vordering af. Hij veroordeelde C. V. echter wel conform de eis tot de boete. Taxichauffeur P. V. stond behalve voor de genoemde feiten ook nog terecht voor rijden onder invloed (1,66). Even eens overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk, 800 gulden boete en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Verder moet hij nog 50 gulden boete betalen voor het bezit van de honkbalknuppel, die verbeurd ver klaard werd. De Domburger G. J. M. (39) veroorzaak te in november 1981 een aanrijding in zijn woonplaats door in de Schuurman straat een bocht over het hoofd te zien. Hij raakte een op de stoep geparkeerde auto. De volgende ochtend al kreeg hij de politie op bezoek die proces-verbaal opmaakte voor doorrijden na een onge val. M's verzekering dat hij van plan was nog diezelfde dag het gebeurde bij de politie te melden mocht hem niet meer baten. In zijn woonplaats werd M. vorig jaar bovendien kort achtereen aangehouden met alcoholpromillages van 2.76 en 2,03 Vooral die feiten eiste de officier 4 weken gevangenisstraf waarvan 2 weken voorwaardelijk, 1200 gulden boete en een jaar rijontzegging. Alleen op het punt van de boete was mr Verstegen iets coulanter: die werd 1000 gulden. Na flink in het glas gekeken te hebben (1,65 promille) belandde R. K. (23) uit Goes op rijksweg A58 bij Rilland tegen de vangrail. Overeenkomstig de eis kreeg hij daarvoor een week voor waardelijk, 750 gulden boete en een half jaar rijontzegging voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. H. W (51uit Zierikzee maakte geen on gelukken maar viel op door zijn onzeke re rijgedrag. De bloedproef wees uit dat hij te veel gedronken had (1,55). Reke ning houdend met zijn schone strafblad kwam de officier tot een eis van 1000 gulden boete en een halfjaar voorwaar delijke rijontzegging met een proeftijd van twee Jaar. Mr Verstegen vonniste conform. G. J. R. (27) trok de aandacht omdat de verlichting van zijn auto niet in orde was. De agenten roken drank en bij de Auto in botsing met boekhandel TERNEUZEN - De Temeuzense auto mobilist M. A. V. is maandagavond om zes uur in botsing gekomen met de ge vel van de boekhandel Bruna in de Vlooswijkstraat V. wilde richting Nieu- wediepstraat rijden, maar toen hij wil de remmen, trapte hij op het gaspedaal. Er ontstond zware schade. bloedproef scoorde R. 1,43 Hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot 800 gulden boete en vier maanden voor waardelijke rijontzegging Tijdens een discussie met zijn passa giers over welk cassettebandje er opge zet moest worden verloor D. R. M. A. 19) uit Nisse de macht over het stuur en reed bij Heinkenszand in de sloot. Alco- holcontróle gaf aan dat hij niet nuchter aan het stuur zat (1,34). Eis: 800 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke rijontzegging. Vonnis: conform de eis. Afscheid mijnmeester Jacobs in Breskens BRESKENS - De gemeente Oostburg neemt zaterdag 15 januari afscheid van mijnmeester J. B. Jacobs van de vis mijn in Breskens. Er is van 16.00 tot 18.00 uur receptie in hotel 't Wapen van Breskens' Open dag lagere school IJzendijke IJZENDUKE - De rooms katholieke lagere school in IJzendijke gaat zich meer naar buiten presenteren. In dit kader wordt aan het eind van dit schooljaar een grote open dag gehou den. De open dag zal, aldus Rudie van Limmen, voorzitter van de oudercom missie van de rooms katholieke lagere school, een fancy-fair-achtig karakter krijgen. De dag wordt georganiseerd door de leerkrachten in samenwerking met het oudercomité. Volgens Van Limmen is de open dag niet bedoeld om nieuwe leerlingen te werven. „Er gebeurt een heleboel op school. Daar willen we meer bekendheid aan geven". VLISSINGEN - De Nieuwe Vlissingse Sleepdienst krijgt volgende maand de beschikking overeen nieuwe sleepboot De 'Olivierssen'. De sleepboot, die momenteel wordt afge bouwd op de scheepswerven van v/h Bodewes in Millingen aan de Rijn, is 30,70 meter lang en heeft een diepgang van 3,80 meter. Twee Stork Werkspoordieselmotoren van elk 1500 pk zorgen voor een vaarsnelheid van circa 13,5 mijl per uur. De 'Olivierssen' is speciaal ontwikkeld voor de specifieke oiiiK»*-""-" die m de regio Vüssmgen worden uitgevoerd Naast het verlenen van assistentie aan grote olietankers, is de sleepboot ook geschikt voor offshore sleepdiensten. Bo vendien zijn op het stuurhuis twee waterkanonnen gede monteerd, die elke een capaciteit hebben van 14.000 liter water per minuut. Er kan zowel met bluswater als met schuim worden gespoten. Tevens is de 'Olivierssen' uitgerust met twee trommels voor de sleepdraden, die zijn uitgerust met een automatische reminrichting voor beveiliging van de werkzaamheden met de kabels rADVERTENTIEj (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie besparing in m1 aardgas per m- opper vlak per jaar aantal m- dat in uw woning te isoleren is totaal aantal m1 aardgas per jaar Spouwmuunsulatk- Dakisolatie: 10 x 6 x 5 x Dubbelglas/voorzetramen: 30 x - slaapkamer 20 x 9 x Leidingisolatie (per strekkende meter) Totaal aantal ms aardgas Besparingen:. m1 aardgas per jaar a 58,6 cent f Deze besparingscijfers gelden voor woningen waarin 3500 tot 3700 m:i aardgas per jaar wordt verbruikt Schipper Kees Schot is altijd een man van weinig woorden geweest. Zelfs nu hij sinds de jaarwisseling gepensioneerd is, maakt hij duidelijk ook als 'vrij man' geen uitbundig verteller te zijn over zijn leven als schipper van de reddingboot de President Jan Leis. Schot vindt namelijk dat hij als zodanig gedurende de afgelopen achttien jaar uitsluitend zijn plicht en helemaal niets bijzonders heeft gedaan. „Met de Leis of de Atlantic Dolfijn moest ik tenslotte alleen maar naar plaatsen waar anderen juist vandaan wilden. En ik vraag me af wat daar nu eigenlijk zo voor moois aan is". Schot, een geboren Tholenaar. is zijn hele leven m feite de 'vissersman' ge bleven die hij daadwerkelijk van kindsbeen af in hart en nieren was tot hij op zijn 42ste schipper werd op de Jan Leis van de 'Zuid' (Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, KZHMRS). De maatschappij had de reddingboot toen juist in verband met de afsluiting van het Veerse Gat in Burghsluis gestationeerd, en dat kwam Schot goed uit. Want als gar- naienvisser kende hij onder andere de Schouwse kustwateren door en door, met name de gevaarlijke gron den van de Banjaard. Voor een be schrijving van een aantal van zijn be levenissen verwijst Schot naar 'Red ders van de Zuid', het boek van Jean ne van Leeuwen, over het werk van de KZHMRS. Daaruit blijkt dat de activiteiten van de Jan Leis veelal gericht zijn op de pleziervaart maar dat ook wel hulp wordt verleend aan vissersschepen. „Menig jachtopva- rende dankt zijn leven en soms ook het behoud van zijn boot aan de man nen van de reddingboot. Op de Zeeuwse wateren varen ook veel Bel gische jachten waarmee schipper Schot van Burghsluis en zijn mannen een aardig contact hebben". Geboekstaafde verslagen - aan de hand van rapportjes van de schipper - geven aan dat Schot met de Jan Leis de jaren door vele zoekacties naar sportvissers en jachtjes heeft ver richt, vaak onder barre omstandig heden. „Bij een enkele actie kwam de redding te laat". Dat is zo. aldus Schot „We hebben ook trieste din gen meegemaakt". Overigens is er ook wel gelachen op de reddingboot, zo vertelt Schot (bij monde van de schrijfster) „We zou den eens uitvaren voor een jacht dat bij de kust gesignaleerd was. Net voor we wegvoeren kregen we het verzoek van de rijkspolitie om niet aan boord te gaan voor zij er waren. Het jacht bleek gestolen te zijr. Nou. het jacht lag niet direct gevaarlijk en de opvarenden konden dus ook voor lopig weinig kwaad, dus wij wachten hè, een paar uur Toen de politie kwam was het jacht al over het Nieu we Zand heengegooid en lag tegen de palenrij aan de vuurtoren. De dieven vluchtten vandaar de duinen in. Be sloten werd het jacht vlot te trekken en mee te nemen. Dus de tros in de rubberboot en samen met Roon en Landegent op naar het jacht. Maar toen ze daar aankwamen, kiepte de rubberboot en Landegent ging over de muur. Toen hij weer terug was, maakten we vast aan het jacht. Lan degent stapte over en wat denk je: Roon over de muur. Dat was een hele consternatie Uiteindelijk is de hele operatie gelukt, en hebben we het jacht meegenomen naar Burgh sluis". Schot is in oktober 60 geworden en heeft inmiddels gebruik gemaakt van het recht bij het bereiken van die leeftijd als schipper op te stappen. Overigens zegt hij best bereid te zijn om in noodgevallen nog eens met de Leis uit te willen varen. De maatschappij is momenteel op zoek naar een machinist voor de reddingboot in verband met de aan stelling van de machinist Roon tot schipper. En die nieuwe machinist krijgt de kans om over enige jaren Roon weer als schipper op te volgen. aldus inspecteur B. R. de Jong van de 'Zuid'. Desgevraagd zegt hij: de KZHMRS verwacht nog deze maand opdracht te kannen geven voor de bouw van een nieuwe snelle red dingboot ter vervanging van de in 1932 gebouwde President Jan Leis". De nieuwe boot komt vermoedelijk tegen het eind van dit jaar gereed en op de huidige plaats van de Leis te liggen, namelijk in de werkhaven van Noordland bij Neeltje Jans. Schot is overigens nog niet helemaal uitgeva ren, want hij is van plan zo nu en dan aan het roer van de sportvisboot van zijn zoon te gaan staan die daar zelf dit jaar door ziekte vermoedelijk moeilijk toe in staat zal zijn- Terugkijkend stelt hij vast dat het reddingwezen een gezond en vrij le ven in gebondenheid is. „Ik ben nog nooit een dag ziek geweest, vaste werktijden heb je niet, maar je moet ten allen tijde bereikbaar zijn". Schot heeft geen hekel gekregen aan sportvissers die in veel te kleine bootjes en soms door eigen schuld bij nacht en ontij in de problemen ko men. „Als je nagaat wat een onbeva ren volkje het water opgaat, gebeurt er eigenlijk nog maar weinig. Maar ik vind dat de mens die geen fouten kan maken, niet goed waard is om te le ven". De reddingmaatschappij houdt het uitluiden van de Schouwse schipper Kees Schot nog een tijdje in petto. Want naar gebruik van de 'Zuid' gaat dat pas gebeuren bij gelegenheid van de jaarlijkse directie- en inspectie tocht naar he t reddingstation Burgh sluis. En die zal niet voor september gemaakt worden. Jan Jotigschaap MIDDELBURG - Tegen de 29-jarige Goese politieman H. van G. is dinsdag voor de politierechter in Middelburg 750 gulden boete geëist wegens mis handeling van een arrestant die pro beerde zich aan de greep van de politie te onttrekken. Tijdens de worsteling, die volgde op de vluchtpoging, schopte Van G. dc man tegen het hoofd, waar van licht letsel het gevolg was. Van G. had de man staande gehouden omdat hij met gladde banden reed en daarvoor al meerdere keren was ge waarschuwd, maar hij had nooit gevolg gegeven aan het advies de ondeugdelij ke banden te vervangen. Bij de controle ging de automobilist er met gezwinde spoed vandoor, waarop Van G. op zijn dienstmotor de achtervolging inzette door de nauwe straatjes van de Goese binnenstad. Op het terrein van de keu ringsdienst van waren ontdekte hy de auto van de vluchteling, die deze had geprobeerd te verbergen achter struik gewas. Omdat de man weigerde zijn au to naar het terrein van de politie te brengen, vroeg Van G. om assistentie. Daarop werd hem gevraagd de contact sleutels af te geven, wat hij eveneens weigerde. Bij een poging hem in de poli tiewagen te krijgen, rukte hij zich los en rende weg. De politiemannen zetten te voet de achtervolging in, waarbij een collega van Van G. samen met de arres tant in een rozenperk terechtkwam. De arrestant bleef zich hevig verweren en Van G.ziende dat zijn collega ln gevaar was, schopte de man op dat moment tegen het hoofd. Voor de politierechter verklaarde Van G zijn reactie door het feit dat hij. gehinderd door zijn mo- torkleding, zijn wapenstok niet snel ge noeg kon grijpen om met behulp daar van het verzet van de arrestant te bre ken. In bedwang Officier van justitie mr J. van Marion achtte het gebruik van geweld op zich zelf wel gewettigd in deze situatie, maar was van oordeel dat Van G. nog wel andere mogelijkheden had gehad dan een trap tegen hel hoofd. Jk heb begrip voor de irritatie die er onge twijfeld in deze verhitte zaak is ont staan. Verdachte had echter zijn irrita tie in bedwang moeten houden. Daar voor is hij politieman", aldus de offi cier. Mr D. Olie, die Van G. verdedigde, be toogde dat zijn cliënt in 't geheel niet vanuit irritatie had gehandeld, maar dat hij uiterst koelbloedig had gehan deld, toen hij zijn collega te hulp moei lijke situaties had getoond over tact en zelfbeheersing te beschikken. Omdat bij Van G. niet de opzet aanwezig was geweest om het slachtoffer pijn of letsel toe te brengen en het gebruikte geweld zijns inziens geheel gerechtvaardigd was, vroeg hij vrijspraak van de tenlas- te gelegde mishandeling. Verder merk te hy op dat de strafmaat van de els ln geen relatie stond tot de boete van 400 gulden die een Middelburse politieman onlangs kreeg voor het mishandelen van een arrestant Politierechter mr J. H. Verstegen wilde nog niet onmiddel lijk een oordeel vellen en doet over 14 dagen uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9