Rechtszaak tegen verdachte oorlogsmisdaden opgeschort Chin A Sen gaat Raad voor de bevrijding van Suriname leiden PZCfi Vakantietoeslagen worden gehalveerd Beperking wachtgeld van ambtsdragers overwogen het weer VOORONDERZOEK VERGT MEER TIJD Spaanse koning scheurt bekken KLAP VOOR MIDDENINKOMENS Frankrijk blijft import video beperken NA VRAGEN OVER AFFAIRESCHWIETERT Vijf jaar voor 'Karate Bob' WOENSDAG 5 JANUARI 1983 PZC/binnen -buitenland ARNHEM - De 17-jarige A. B. uit Arnhem is gistermiddag ernstig gewond ge raakt toen hij bij een poging uit het Arnhemse Hoofdbureau van Politie te vluchten een val van tien meter maakte. De jongen is in zorgwekkende toestand opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. B.. zondag aangehouden wegens een aantal bromfietsdiefstallen, wilde gisteren tijdens het verhoor naar het toilet. Hij werd daarbij begeleid door een rechercheur. Deze bleef echter voor de deur van de toiletgroep wachten. De rechercheur kreeg a toen hij niets meer hoorde. In het toilet zag hij het raam openstaan. De jongen lag op dat moment al bewusteloos, tien meter beneden hem op het trottoir voor het politiebureau- Onderzoek heeft uitgewezen dat de jeugdige arrestant niet uit het raam is gespron gen. Hij is met de bedoeling langs de gladde gevel te klimmen uit het raam gegaan en is aan het kozijn gaan hangen. Personeel van de Vreemdelingendienst, dat direct onder de toiletgroep huist, zag benen voor het raam bengelen. Een recher cheur, die verbaasd het raam opendeed, kreeg van B. te horen: „Help me, ik kan me niet meer houden". Voordat de hulp kon worden verleend, viel B. MAASTRICHT (ANP) - De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Maastricht heeft dinsdag middag de rechtszaak tegen de 63-jarige Albert T. tot 31 maart geschorst. De 63-jarige in Oosten rijk wonende Nederlanderwordt verdacht van het plegen van misdrijven tegen de menselijkheid tussen september 1944 en januari 1945 tegenover joodse dwangarbeiders in een Duits gevangenen kamp. De rechtbank besloot tot schorsing op verzoek van de officier van justitie, mr J. Nabben, omdat het omvangrijke vooronderzoek nog niet is afgerond. De rechtbank wees een verzoek van de verdediging af om de voorlopige hechtenis van de verdachte op te heffen. Het onderzoek in deze zaak vergt veel tijd, omdat vele getuigen in het buiten land, met name Israël, Verenigde Sta ten. Canada en Australië, gehoord moe ten worden. De officier van justitie ver wacht zelfs, dat de termijn van drie maanden, tot 31 maart, nog eens ver lengd zal moeten worden. Met het dag vaarden van T. dinsdag werd voldaan aan de wettelijk voorgeschreven ter mijn van drie maanden waarbinnen een gedetineerde voor de rechtbank moet worden gedaagd. kamp in de nabijheid van de Duitse plaats Kaufbeuren verbleef. T. was zelf gevangene maar door de SS belast met de interne zaken in één barak van het uit drie barakken bestaande kamp waar 800 tot 1.200 mensen gevangen za ten. melijk letsel met dodelijk gevolg ten laste. Op dit punt spreekt de dagvaar ding van genvangenen die in ernstig on dervoede toestand verkeerden en door ontberingen waren uitgeput. schorting van de gevangenhouding van T. omdat, als T. al als kampoudste zou hebben gefungeerd - wat hij ont kent -. dit een volstrekt onvrijwillig karakter zou hebben gehad, omdat hij zelf gevangene was. Ook wees de ver dediging erop, dat er geen vluchtge- vaar bestaat. De rechtbank wees het verzoek tot opschorting van de voorlo pige hechtenis af, omdat er naar haar mening te veel verdenkingen tegen T. bestaan. Blokoudste De officier van justitie beschuldigt T. in de dagvaarding van het plegen van misdrijven tegen de menselijkheid in de periode dat hij als blokoudste in een In de dagvaarding legt de officier T. in de eerste plaats ten laste, dat hij een aantal in het kamp verblijvende gevan genen opzettelijk en met voorbedachte rade van het leven heeft beroofd door hen met een knuppel of stok dood te slaanVervolgens legt de officier het op zettelijk toebrengen van zwaar licha- MADRID (RTR) - De Spaanse koning Juan Carlos is gevallen en heeft zijn bekken gescheurd toen hij in Zwitser land aan het skiën was. Hij hield daar vakantie met zijn vrouw Sofia en hun drie kinderen. Ontkenning T. ontkende tijdens de korte zitting de ze zware beschuldigingen. Hij had nog nooit in zijn leven iemand mishandeld, laat staan met een knuppel doodgesla gen. Het waren allemaal verzinsels, zo zei hijOok ontkende hij in dienst te zij n gegaan van de Duitsers. Daar was geen sprake van. „Je werd gewoon voor be paalde zaken aangewezen en als je je niet schikte werd je gewoon doodge schoten", zo benadrukte hij. De verdediger, mr A. Pfeil, vroeg op- Geen blaam - Volgens een officieel onderzoek naar de redenen waarom En geland totaal niet was voorbereid op een Argentijnse aanval op de Falkland- eilanden treft premier Thatcher geen directe blaam. Dit heeft de Londense krant de Daily Mail dinsdag gemeld. Meerdaagse weersvooruitzichten voor Ne derland, geldig voor donderdag tot en mei zondag: Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Deltagebied De depressie die gisteren een noord wester storm veroorzaakte werd van nacht gevolgd door een rug van hoge druk, waarin de wind belangrijk af nam. Dit was echter maar van korte duur. Een nieuwe storing trekt van daag over Engeland. De regenzone er van bereikt ons in de ochtenduren. De wind wordt dan weer zuidwest en wak kert aan tot krachtig en aan de kust tot stormachtig. Later in de middag zijn er opklaringen en de wind ruimt naar west en neemt daarbij ook wat afin kracht. De temperatuur is voor januari erg hoog, namelijk 9 graden. Vooruitzichten voor donderdag: actie ve storingen blijven het weerbeeld be heersen. Veel wind en af en toe regen. Nautisch bericht Wind: zuidwest 7-8, mogelijk enige tijd 9, later ruimend en afnemend; zicht: ■matig, later goed; temperatuur kustwa ter: 5 graden; afwijking waterstanden: bij hoog water vanmiddag ongeveer een halve meter verhoging: maximum golfhoogte monding Schelde's: ruim één meter. ZON EN MAAN 5 januari Zon op 08.48 onder 16.43 Maan onder 12.25 ZON EN MAAN 6 januari, L.K. 05.00 Zon op 08.47 onder 16.44 Maan op 00.38 onder 12.42 UTRECHT (ANP) - De middeninko mens gaan er in 1983 volgens de Unie BLHP te fors op achteruit in hun vakantietoeslag. Het korten op deze toeslag betekent voor mensen met een bruto inkomen tussen de 36.000 en 60.000 gulden dat zij een derde tot bijna de helft kwijtraken van de vakantie toeslag die zij in 1982 nog ontvingen. 'Beul van Praag' Gerke overleden DORTMUND (AFP) - Het voormalige hoofd van de Gestapo in Praag, Ernst Gerke bijgenaamd 'de beul van Praag' is op 7 november vorig jaar overleden in een ziekenhuis in Eckemforde in het noorden van de bondsrepubliek. Hij is 73 jaar oud geworden. Dit heeft het 'centrale bureau voor de opsporing van oorlogsmisdadigers in Noordrijn-Westfalen' dinsdag in Dort mund bekend gemaakt. Gerke, die van 1942 tot 1945 aan het hoofd stond van de gestapo in Praag, stond op de vierde plaats van de lijst met oorlogsmisdadi gers van de Tsjechoslowaakse regering. Volgens gegevens van de nationale Tsjechoslowaakse opsporingscommis sie was hij verantwoordelijk voor dui zenden politieke moorden. Na de oorlog heeft Gerke verschillende beroepen uitgeoefend onder een valse naam. Tien jaar geleden werd hij be noemd tot juridisch adviseur van een verzorgingscentrum in Bethel bij Biele feld. Een officieel onderzoek tegen Ger ke is tot twee maal toe gesloten wegens De netto vakantietoeslag bij 36.000 gul den loopt terug van 1292 tot 861 gulden netto, bij een salaris van 48.000 gulden bruto gaat de vakantietoeslag van 1847 naar 1323 gulden en bij 60.000 gulden van 2048 naar 1114 gulden schoon, zo heeft de Unie berekend. De vakantieplannen voor dit jaar zou den hierdoor wel eens fors doorkruist kunnen worden, aldus de Unie. De ver schillen zijn vooral het gevolg van stij ging van de loonbelasting en andere verdeling van de wao-premie. De mid deninkomens zijn volgens de vakbond voor middenkader helemaal de dupe omdat zij niet alleen de meeste vakan tietoeslag moeten inleveren maar ook de grootste korting op het maandsala ris te verwerken krijgen. De Unie BLHP vindt dat het korten op de vakantietoe slag een 'onacceptabele' druk op deze inkomens oplevert. PARIJS (RTR) - Frankrijk heeft tegen de wens van de Europese Commissie in op 1 januari geen eind gemaakt aan de maatregelen die het verleden jaar heeft genomen om zijn invoer van vi deorecorders aanzienlijk te bemoeilij ken en is dat voorlopig ook niet van plan, zo is dinsdag van ambtenaren van het Franse ministerie van handel vernomen. Ze zeiden dat de Franse regering de commissie vermoedelijk vóór het einde van de maand zal antwoorden maar voegden eraan toe dat de kans klein is dat Frankrijk op de eisen van de com missie zal ingaan, tenzij in Europees verband bevredigende maatregelen worden genomen om een beter even wicht te scheppen in de handel met Ja pan. De recorders die Frankrijk invoert komen voor negentig procent uit Ja pan. In december bepaalde de commissie dat Frankrijk het besluit om alle video recorders in te klaren via Poitiers in het centrum van het land op 1 januari moest opheffen omdat ze in strijd zijn met de regels voor de vrijheid van de handel in de gemeenschap. De maatre gel bemoeilijkt de invoer aanzienlijk doordat het dounekantoor in Poitiers het aanbod onmogelijk aankan en er voor de importeurs hoge kosten ont staan. Frankrijk heeft ook bepaald dat alle documenten die de apparatuur be geleiden in het Frans moeten zijn ge steld. DELFT (ANP) - De ongeveer 100 medewerkers van de technische dienst van het energiebedrijf Delfland (gas en electriciteit) hebben dinsdagmorgen bij wijze van prikactie voor één dag het werk neergelegd. De staking is gericht tegen de bevriezing van de ambte narensalarissen. Vandaag is hierover overleg tussen mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de centrales van overheidspersoneel. De Abvakabo-leden bij de ge meentelijke diensten in Dordrecht onderbraken dins dagmiddag het werk voor een demonstratieve rondrit door de stad. In Schiedam werden dinsdagavond de tv- programma's via de kabel korte tijd onderbroken. DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) bestudeert de mogelijkheid om de algemene pen sioenwet politieke ambtsdragers (AP- PA) zo te wijzigen dat het recht op wachtgeld voor ministers en staatsse cretarissen die slechts korte tijd hun ambt hebben uitgeoefend, wordt be perkt. Er moet echter voor worden gewaakt dat zo'n wijziging tot gevolg heeft dat aangezochte kandidaat-bewindslieden het risico te groot vinden om het ambt te aanvaarden, aldus Rietkerk in ant woord op vragen van de PvdA-kamerle- den Stoffelen en Knol. Naar aanleiding van de affaire-Schwei- tert hadden zij de minister gevraagd de uitkeringregeling voor kort dienende ministers en staatssecretarissen in overeenstemming te brengen met die voor kamerleden, gedeputeerden en wethouders. De laatsten hebben slechts zes maanden recht op wacht geld als hun ambtstermijn korter dan drie maanden heeft geduurd, terwijl be- ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag de 34-jarige Joegoslaaf Slobodan M. beter bekend als 'Karate Bob', veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte op 7 december in een tussenvonnig bewezen dat 'Karate Bob', tijdens een strafonderbreking - hij zit dertien jaar uit wegens een poli- 'gebrek aan voldoende beschuldigin- tieke moord op drie landgenoten - drie gen'. Niettemin liep ten tijde van zijn verkrachtingen pleegde. De straf die dood nog een onderzoek dat in 1981 was hem nu is opgelegd is gelijk aan de eis van de officier van justitie. DEN HAAG - Tweede Kamer-voorzitter van onderwijs Van Kemenade, tijdens Kamergebouw. Dolman (l) in gesprek met oud-minister zijn nieuwjaarsreceptie, dinsdag in het windslieden twee jaar lang een uitke ring krijgen. Rietkerk wijst erop dat ministers en staatssecretarissen hun bestaande be trekking van de ene op de andere dag moeten opgeven. Wethouders en ka merleden kunnen hun banen wel aan houden, aldus de minister. Reisvergoeding Kamervoorzitter dr. D. Dolman ver klaarde op een nieuwjaarsbijeen komst met de parlementaire pers dat, het onaanvaardbaar zou zijn als de reisvergoeding voor leden van de Tweede kamer lager zou worden dan voor topambtenaren. De Tweede Ka mer besloot vorig jaar zomer uit bezui- ningsoverwegingen niet langer eerste Kritiek Kerk op militarisering Oost-Duitsland OOST-BERLUN (UPD - De leiders van de Katholieke Kerk in Oost-Duitsland hebben afgelopen weekeinde voor de eerste maal openlijk kritiek geleverd op de Oostduitse autoriteiten wegens de 'toenemende militarisering' van het leven in hun land. De kritiek wordt geuit in een brief die tijdens de jaarwisseling is voorgelezen in de katholieke kerken in de DDR. Het schrijven is ondertekend door de bis schoppen. Zij spreken hun zorg uit over ,het groeiende denken in militaire cate gorieën' op scholen en opleidingscen tra. De bisschoppen prijzen de Oost duitsers die om .religieuze of andere re denen' weigeren hun militaire dienst plicht te vervullen Amnestie - In Iran zijn 528 gevange nen vrijgelaten ter gelegenheid van de jaardag van de geboorte van de profeet Mohammed, zo heeft radio-Teheran dinsdag bekendgemaakt. Van de vrijgelatenen waren er 441 ver oordeeld door revolutionaire tribuna len en 87 door burgerlijke instanties. Doodskisten - Turkse gevangenisau toriteitenhebben 32 linkse vrouwelijke gevangenen in houten 'doodskisten' opgesloten om zo bekentenissen los te krijgen over hun anti-regeringsactivi teit. Dit is dinsdag uit bronnen van de Turkse advocatuur vernomen. klas te reizen, maar dan moet minister Rietkerk (binnenlandse zaken) dezelf de maatregel nemen voor ambtenaren. Het voorstel van CDA-kamerlid Van der Burg betekent slechts een bezuini ging van enkele tienduizenden guldens, meent Dolman, maar „alle beetjes hel pen". De kamerleden nemen echter al leen genoegen met een tweede-klasse- kaartje als dat ook voor ambtenaren zal gelden. Daarom is afgesproken dat ka merleden in februari bij de behandeling van de begroting van binnenlandse za ken, op het voorstel terug zullen ko men, aldus Dolman. Verder vindt de kamervoorzitter het een goed gebruik dat de kamerleden ondersteuning van medewerkers krij gen. De parlementariërs zijn volgens de voorzitter politieke, „manusjes van al les" en hebben daarom met de tijd om alles zelf bij te houden. Bovendien wordt het van ministers ook aanvaard dat zij uitgebreide steun ontvangen van de ambtenaren, aldus Dolman. Vlissingen uur 6.11 200 uur 18.44 cm 198 Temeuzen 6.35 222 19.05 221 Zierikzee 7.03 148 20.07 157 Hansweert 7.20 234 19.51 231 Wemeldlnge 7.59 171 20.24 183 Kreekrak 7.58 199 20.23 212 Bruinisse 8.29 175 20.55 186 Donderdag 6 januari Vlissingen 7,04 179 19.45 179 Temeuzen 7.26 202 20.05 200 Zierikzee 8.06 138 21.05 145 Hansweert 8.06 216 20.46 211 Wemeldinge 8.42 158 21.19 169 i Kreekrak 8.41 184 21.18 197 Bruinisse 9.12 163 21.49 172 Laag water Vlissingen uur 0.10 cm 169 uur 12.58 cm 199 Temeuzen 0.41 180 13.26 210 Zierikzee 0.57 130 13.33 164 Hansweert 1.69 197 13.49 227 Wemeldinge 1.17 148 13.47 187 Kreekrak 1.34 173 14.05 217 Bruinisse 1.31 147 14.01 185 Donderdag 6 januari uur cm cm Vlissingen 105 154 13.54 184 Temeuzen 1.33 164 14.19 196 Zierikzee 1.56 121 14.35 157 Hansweert 2.00 181 14.41 212 Wemeldinge 2.17 139 14.45 177 Kreekrak 2.34 162 15.03 206 Bruinisse 2.31 139 14.57 176 DEN HAAG (ANP, GPD) - Naar Neder land uitgeweken Surinamers hebben dinsdag „de Raad voor de bevrijding van Suriname" opgericht. De raad zal worden geleid door de Surinaamse ex- president en ex-premier Chin A Sen. De raad is opgericht in samenwerking met Surinaamse organisaties in Neder land en in Nederland woonachtige Suri namers, aldus een woordvoerder van de raad. De officiële presentatie van de be- vrijdingsraad zal waarschijnlijk in de loop van volgende week plaatsvinden. Pas dan zullen ook namen van be stuursleden worden bekendgemaakt. Een aantal bestuursleden van de raad zal nog worden aangezocht. Het gaat om een 'breed' samengestelde raad, waarin verschillende politieke stromin gen zijn vertegenwoordigd. „Erin zitten mensen die democratie in Suriname willen", aldus de woordvoerder. De raad zal vooral activiteiten gaan ontplooien op het gebied van publici teit en het leggen van internationale politieke contacten. Wat betreft de pu bliciteit wordt ook gedacht aan voor lichtingsactiviteiten voor Surinamers in Suriname zelf, bijvoorbeeld via een eigen radiozender. Verder wil de raad politieke contacten gaan leggen met in ternationale organisaties als de VN en de ILO (de internationale arbeidsorga nisatie van de VN) en regeringen dit om het regime-Bouterse te isoleren. Een en ander zal nog nader worden uitgewerkt. De raad zal verder fondsen gaan werven om de diverse activiteiten te financie ren. Chin A Sen, die in Pittsburgh woont, zal zich mogelijk in Nederland vestigen om van hieruit de activiteiten te leden. Bezoek Chin A Sen heeft maandag in alle stilte een bezoek gebracht aan minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. Hij meende de Nederlandse re gering op de hoogte te moeten stellen van het doel van zijn komst naar Ne derland, namelijk om te onderzoeken hoe de anti-Bouterse-krachtcn in Ne derland gebundeld kunnen worden. De minister heeft van zijn kant de maatregelen uitgelegd die tegen Suri name zijn genomen na de executie van 15 vooraanstaande leden van de oppo sitie in het land op 8 december jongstle den. Ook heeft Van den Broek de hou ding van de regering uitgelegd ten op zichte van groeperingen in Nederland die zich tegen de Surinaamse bevelheb ber keren. Hun activiteiten moeten bin nen de Nederlandse rechtsorde blijven, aldus de woordvoerder van de minister dinsdagochtend. Veiligheid Chin A Sen werd evenals „een stroom andere Surinamers", op buitenlandse zaken ontvangen als een 'vooraan staand Surinamer'. Er is met opzet geen ruchtbaarheid aan het bezoek ge geven uit zorg voor de veiligheid van Chin A Sen. Concrete aanwijzingen over bedreiging van de veiligheid van de voormalige Surinaamse president waren echter niet voorhanden. De woordvoerder van de minister be vestigde overigens de uitspraak van de minister dat het hervatten van de hulp aan Suriname afhankelijk is van uit zicht op 'meer' democratische verhou dingen in het land. Dit betekent dat een 'volledig' herstel van de parlementaire democratie geen absolute voorwaarde is. De uitspraak van bevelhebber Bou- terse op nieuwjaarsdag, dat hij nooit meer een parlementaire democratie in Suriname wilde, is echter, „niet erg bevorderlijk voor dat uitzicht op meer democratische verhoudingen", aldus de woordvoerder. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Veide. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20: franco per post 72.-; per maand 21.-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.l. Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3