Storing in kerncentrale Borssele werd verholpen Aqua Delta wil tien medewerkers ontslaan Noordzeecommissie geïnstalleerd almanak Zeventien sleepboten krijgen tanker vlot Stroomstoring legt treinverkeer stil Tijdelijk ontslag 20 vrouwen visfileerbedrijf in Breskens PZC/provincie ONTSNAPTE WATER WORDT AFGEVOERD ZEEUWSE SCHIP LIEP GEEN SCHADE OP Gs blijven bij besluit over CNC op Tholen Gs: ontheffing woningbouw 's Gravenpolder IN VERBAND MET GERINGE VISAANVOER WEGENS REORGANISATIE Motorrijder bij ongeval nabij Sluiskil gedood WOENSDAG 5 JANUARI 1983 DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dinsdagmid dag op haar Haagse departement de Noordzeecommissie geïnstalleerd, een com missie verbonden aan de Raad van de Waterstaat. De Noordzeecommissie moet de regering adviseren over het te voeren beleid ten aanzien van de Noordzee, en in die adviezen alle betrokken belangen op aanvaardbare wijze afwegen. Dat zei minister Smit althans: „Externe adviezen, die niet meer doen dan het etaleren van in de maatschappij levende tegenstellingen, schuiven het zoeken van oplos singen door naar de regering, hetgeen slechts leidt tot vertraging bij de besluit vorming". De commissie, die onder voorzitterschap staat van dr. ir. W. F. Schut, die ook voorzitter van de Raad van de Waterstaat is. is heterogeen samengesteld: zij heeft vertegenwoordigers uit de vakbeweging, uit de waterstaatswereld, maar ook uit bijvoorbeeld de Werkgroep Noordzee. Die werkgroep had liever een zelfstandige Raad voor de Noordzee gezien, maar de regering stelt zich terughoudend op bij het in het leven roepen van zelfstandige, nieuwe adviesorganen, zoals mevrouw Smit opmerkte. Vertegenwoordiger Peet van de Werkgroep gaf, ter illustratie van de zorg die hij en zijn geestverwanten hebben ten aanzien van de Noordzee, de minister en dr. Schut een boek met cartoons over vooral een vervuild water. De commissie moet de regering adviseren op een breed terrein: het gaat bijvoor beeld om scheepvaart, de visserij, maar ook om recreatie en offshore-industrie. Dat vergt, aldus de minister, een gedegen en geintegreerde advisering. Het eerste stuk waarover de commissie zich moet buigen is de nota Harmonisatie Noordzeebeleid, die in mei '82 is uitgekomen. Mevrouw Smit wil al over enkele maanden een advies dat. aldus dr Schut, niet meer dan een voorlopig karakter zal kunnen hebben. BORSSELE - De storing die maandagochtend ontstond in de kernenergiecentrale in Borssele is in de nacht van maandag op dinsdag door eigen personeel van de NV PZEM verholpen. Dinsdagoch tend om negen uur was de reactor weer bedrijfsklaar en tegen drie uur was het gehele systeem weer op de vereiste druk gebracht. Tegen vijf uur kwam de centrale weer op het net. De storing - die in totaal 30 uur heeft geduurd - heeft volgens de PZEM een te verwaarlozen invloed gehad op de bedrijfstijd van de kerncentrale sinds de splijtstofwisseling begin vorig jaar. Die bedraagt ruim 83 procent. Maandagmorgen om 11.00 uur lekte on geveer 30 kubieke meter (30.000 liter) licht radio-actief water uit een pakking van een waterreinigingskringloop, een hulpsysteem van het primaire (radioac tieve) circuit. Een onderdeel van dit rei nigingssysteem vormen drie pompen die via een persleiding met het reactor gebouw zijn verbonden. De pompen werken om beurten elk twee maanden achtereen, dit om een zo hoog mogelij ke bedrijfszekerheid te bereiken. Ze hebben als taak het gereinigde water weer in het primaire circuit te brengen. Toen maandagmorgen naar een andere pomp werd overgeschakeld, werd in de regelzaal een storing in het waterreini- gingssysteem geconstateerd. In het reactorgebouw ontstond een stijging van druk en temperatuur, als gevolg van het feit dat heet water onder hoge druk uit een - naar later bleek - lekken de pakking van de persleiding spoot. Dit water vloeide voor het grootste deel naar het daarvoor bedoelde opvang re servoir op de bodem van het reactorge- Schip vermoedelijk in aanvaring met container HANSWEERT - De plaats waar ver moedelijk een container, geladen met stijfsel in de Westerscheide ligt, is be kend. Zoals gemeld viel een dergelijke container, samen met een container met oefenmunitie, vorige week bij een aanvaring van het Thaise schip Jum- pa. De container met munitie werd vrij snel geborgen. Maandag kwam ook wat meer duidelijkheid over de ver moedelijke lokatie van de andere colt*" tainer, toen het binnenvaartschip Ger tie T. met het roer op een onbekend voorwerp liep. Het vermoeden bestond maandag al dat het schip wel eens de container kon hebben geraakt die nog ergens in de Westerscheide moest drijven. Het is niet uitgesloten dat de aanvaring door de Gertie T. een gat in de container ver oorzaakt heeft, want de bemanning zag kort na de aanvaring dat er bellen en schuim naar boven kwamen. Van dat schuim is een monster genomen dat momenteel wordt onderzocht. Volgens een woordvoerder van de scheepsverkeerspost Hansweert is het mogelijk dat de container maandag na de aanvaring gezonken is. Sonar-onder- zoek dat dinsdag is uitgevoerd, wijst ook in die richting. Als het inderdaad om de bewuste container gaat ligt deze ongeveer 300 meter ten zuiden van de verkeerspost Hansweert op een diepte van zo'n 30 meter. Volgens de employee van de verkeerspost is het echter pas zeker dat het de container is als een duiker in het water een kijkje heeft ge nomen. Als de bewuste container met stijfsel daar ligt zal ze daar vermoede lijk nog wel enige tijd blijven. De contai ner ligt diep genoeg en niemand in de weg, zo luidt de conclusie in Hansweert. Voornemen ,Ja, laat ik ook eens wat doen met mijn mooie voornemens", sprak de man in zichzelf mompelend terwijl hij moeizaam tegen de stormwind in fietste. ..En vooral zuinig zijn", sprak hij monter, de daad bij het woord voe gend. door bij een bosje huisvuil langs de stoeprand af te stappen om een korte inspectie te kunnen houden. Ja. dat stoeltje leek hem wel wat. De mensen gooien toch ook maar alles weg. Alleen jammer van die ontbrekende armleuning. Even aanbellen dacht de man, om te vragen of ze die er nog even bij zouden kunnen leveren. De potige vrouw die in de deurope ning verscheen, had haar commen taar gereed: „Dat is het 'em juist", sprak ze bits, „als die stoel com pleet was geweest had ik hem ook niet afgedankt". bouw. Het aanwezige personeel - een vijftal mensen - kreeg opdracht het reactorgebouw te verlaten. Vanuit de regelzaal werd na verloop van tijd - aldus de lezing van PZEM- woordvoerder A.F. Koopman -het lek in VLISSINGEN - De Liberiaanse tanker Sterling (30.082 brt), die maandag avond rond 18.00 uur op een zandbank is gelopen op de Westerscheide, ter hoogte van Borsele, is dinsdagochtend om 4.30 uur weer vlot getrokken. Daar voor zijn zeventien sleepboten ingezet. Het schip heeft geen schade van bete kenis opgelopen en geen brandstof ver loren. De met 49.000 ton zware stookolie ge vulde tanker lag in een zijstroom van de Everingen brandstof te bunkeren, toen ze omstreeks 17.00 uur maandagmid dag in moeilijkheden kwam. Het schip sloeg door de storm van zijn ankers en kwam vervolgens met de ebstroom te recht op een zandbank. In de daarop volgende nacht is al begonnen met het overpompen van epn deel van de lading in twee lichters, de Pax van 1300 ton en de Marie Louise VII van 3500 ton. In totaal is 2,5 duizend ton stookolie over gepompt, die dinsdagochtend weer te rug in het schip is gepompt, nadat het vlot was getrokken. Daarvoor heeft de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst de sleep boten Breedbank, Evertsen, Bankert en Van Woelderen uit Vlissingen inge zet en de Kwintetbank, Sandettiebank en Dortsebank uit Europoort, terwijl het bergingsvaartuig Onlust 'stand by' bleef. De Unie van Reddings- en Sleep diensten heeft de Fighter, Boxer, Jero me Letzer, Jaques Letzer, Leie, Michel Gerling, Wenduine, Wielingen, Wande laar en Westhinder ingezet. De Sealion en Seahorse uit Zeebrugge zijn niet meer in actie gekomen. Het schip kwam iets voor hoog water vlot. De werk zaamheden namen nauwelijks een uur in beslag. Een eerdere poging, maan dagavond om half zeven, om het schip los te trekken mislukte, omdat het toen al anderhalf uur na hoog water was. de persleiding gelokaliseerd en - na het 'dichtsturen' van twee afsluiters - de fout 'geïsoleerd'. Temperatuur en druk in het reactorgebouw werden toen weer normaal. Daarna volgde 'visuele in spectie' in het reactorgebouw, het wa- tervrij maken en vervolgens kon de re paratie - het vervangen van de lekge- raakte pakking beginnen. Afval Het ontsnapte water is met behulp van speciaal voor dat doel in het reactorge bouw geïnstalleerde pompen in con tainers overgebracht. Het zal volgens de PZEM-woordvoerder in tegenstel ling tot eerdere berichten niet in het primaire systeem worden terugge bracht, maar als afvalwater worden bewaard en worden verdampt, waarna het residu als radioactief afval zal wor den behandeld en afgevoerd. Volgens de PZEM is het water zoals ge zegd slechts in geringe mate radioac tief. Om die reden bestond er, aldus de PZEM. ook geen gevaar voor personeel en omwonenden. Niettemin kreeg het Zeeuwse energiebedrijf een stroom van reacties van de nationale en internatio nale pers (onder meer uit Zweden, En geland en Amerika). Met name de ont ruiming van het reactorgebouw - vol gens de PZEM een normale procedure bij het optreden van een storing - leidde tot verontrusting. Overigens was er ook belangstelling van andere exploitanten van kernenergiecentrales die bij de PZEM informatie over het voorval in wonnen. Brandstof Vlissingse agent voor de Sterling is Best and Osterrieth. Het schip was naar Vlissingen gekomen om brand stof in te nemen. In verband met het slechte weer van dinsdag wordt aar- mee gewacht, tot de storm enigszins is geluwd. De tanker gaat daarna weer naar zee. De plaats van bestemming is niet bekend bij de scheepsagent. Een woordvoerder van de bergers ver klaarde, dat de tanker midscheeps op een 'ruggetje' heeft gezeten. Daarom heeft gevaar voor plooien van het schip bestaan en voor het vrijkomen van de lading. Het schip heeft zich echter goed gehouden. Met behulp van een sterke overstroom en een sterke wind mee, kon het snel vlot worden getrokken. Illegale Chinezen aangehouden in Oostburg OOSTBURG - De groep Oostburg van de rijkspolitie heeft dinsdagmiddag omstreeks vijf uur twee illegaal in ons land verblijvende Chinezen aangehou den in het Chinees-Indischrestaurant 'Lotus' aan de Markt in Oostburg. Het tweetal werd aangehouden tijdens een routinecontrole in het restaurant. De twee Chinezen zijn overgebracht naar het groepsbureau van de rijkspoli tie in Oostburg en blijven daar voorlo pig. Het onderzoek is nog gaande VLAKE - Het treinverkeer tussen Goes en Bergen op Zoom is dins dagmiddag geruime tijd gestremd geweest doordat de stroom in de bovenleiding was uitgevallen. Het mankement deed zich voor ter hoogte van de Vlakebrug bij het punt waar de bovenleiding even ophoudt, zodat de brug geopend kan worden. Door de zeer harde wind ter plaatse was een stukje zo genaamde geleiderail verschoven, waardoor de stroom uitviel. De storing begon omstreeks het mid daguur en was rond kwart over vier weer opgeheven. In de tussentijd zijn de NS-reizigers met bussen tussen Goes en Bergen op Zoom vervoerd. Volgens schat tingen van de NS in Roosendaal zijn ruim 1000 personen met de bus vervoerd. Vanaf zowel Goes als Bergen op Zoom reden steeds drie bussen heen en weer. Overigens hadden de reizigers die rond die tijd, vanuit Zeeland naar Amsterdam gingen wel bijzonder veel pech. In Lage Zwaluwe moes ten ze namelijk weer overstappen in een bus die ze naar Dordrecht bracht. De reden van dat opont houd was precies dezelfde als die in Vlake: de leiding ter hoogte van de Moerdijkbrug was als gevolg van de harde wind eveneens in het on gerede geraakt. Deze storing werd om tien voor half zeven dinsdag avond opgeheven. In beide geval len viel de dienstregeling in beide richtingen uit. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de bezwaarschrif ten verworpen, die zijn ingebracht te gen het besluit van het Zeeuwse colle ge om toe te staan, dat in de Slabbe- coornpolder op Tholen grond bouw rijp wordt gemaakt en de weg wordt verbreed voor de vestiging van de Coö peratieve Nederlandse Championkwe- kersvereniging (CNC). Bedenkingen tegen de verklaring van geen bezwaar waren binnengekomen van onder meer het coördinatie-orgaan en de Be langengroep Oud-Vossemeer. Gs schrijven nu, dat er geen nieuwe ar gumenten en gezichtspunten zijn aan gevoerd, die een herziening van het eer dere besluit rechtvaardigen. „Wij zijn en blijven van mening terzake een ver antwoorde en planologisch juiste be slissing te hebben genomen," aldus het Zeeuwse college. De indieners van de bezwaarschriften worden erop gewe zen, dat beroep mogelijk is bij de afde ling Rechtspraak van de Raad van Sta te. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft burgemeester en wethouders van Borsele en de wo ningstichting Borsele laten weten, dat men alsnog geen bezwaar heeft om de bouw van negen woningen in het plan .Weltevrede' te 's Gravenpolder moge lijk te maken. In september hadden ge deputeerde staten geweigerd die bouw toextexstaan volgens de ontheffings- regels van artikel 19 van de wet ruim telijke ordening toe te staan. Gs komen op dat besluit nu, na „nader ingewon nen advies" terug. Het plan van Borsele omvat 28 wonin gen in .Weltevrede'. Waar het nu om gaat, is de bouw van 9 woningen: vier aan de Magnoliastraat. 5 aan de Jas mijnstraat. Bij gs bestond vrees voor een te hoog bouwtempo. Het college laat Borsele nu weten, dat nadere ad viezen hebben duidelijk gemaakt, dat de voorschriften voor dit plan niet zijn vertaald in een .jaarlijks aantal te bou wen woningen, maar in een aantal in aanbouw te nemen woningen per perio de, die langer is dan een jaar. Gs stellen, dat daardoor een „flexibeler fasering" aan de orde is. De bouw van de 9 betrok ken woningen past volgens het college in die fasering. Ook laat men weten, dat de Inspectie Volkshuisvesting in Zee land voldoende financiële ruimte aan wezig acht binnen het contingent voor de periode 1982-1983. Aan enkele parti culieren, die tegen de plannen van Bor sele bezwaren hadden, hebben gs laten weten dat beroep volgens de wet admi nistratieve rechtspraak overheidsbe schikkingen mogelijk is. BRESKENS - Het visverwerkingsbe- drijf Zeeland Vis Industrie in Breskens heeft - tijdelijk - ruim twintig vrouwe lijke personeelsleden naar huis ge stuurd omdat er voorlopig geen werk meer voor ze is. Dat heeft te maken met VLISSINGEN-Vier auto's, die stonden digd door een omgevallen boom. De geparkeerd aan de Steenenbeer in Vlis- Vlissingse brandweer heeft de boom, singen, zijn dinsdagochtend bescha- die werd geveld door de storm, in stuk ken gezaagd. De wortels van de boom bleken te zijn aangetast, evenals van andere bomen in de omgeving. De dienst gemeentewerken heeft dan ook een tweede boom zelf omgezaagd. Drie andere bomen, tegenover het voorma lig postkantoor, worden vandaag (woensdag) verwijderd. Als het enigzins kan worden er volgens ing P. R. van der Pool van de Vlissingse plantsoenendienst weer nieuwe bomen geplant op dezelfde plaats. De aantas ting van de wortels is volgens hem geen gevolg van een ziekte, maar van ouder dom en verslechterde groeiomstandig- heden. In de omgeving van de bomen zijn namelijk verschillende nieuwe ka bels en leidingen gelegd, waardoor veel minder ruimte is ontstaan voor de wor tels. Afhankelijk van de nog beschikba re ruimte, ook op langere termijn, wordt besloten of het nog zinvol is nieuwe bo men te planten. De Vlissingse brandweer werd inge schakeld om de omgevallen boom in stukken te zagen en te verwijderen. Dat gebeurde met behulp van een luchtkus sen. dat onder de stam werd geplaatst om de boom op te heffen. Enkele gepar keerde auto's waren zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden wegge sleept. de extreem slechte weersomstandig heden van de afgelopen weken. De prijs van schol is daardoor zodanig ge stegen dat het Breskense bedrijf geen vis meer heeft aangekocht. Als de prij zen weer enigszins 'normaal' worden zal de produktie weer op het oude peil komen. De - Turkse - vrouwen, die van af deze week kunnen thuisblijven, worden dan weer in dienst genomen. Het tijdelijk afstoten vaqde personeels leden is mogelijk omdat het Breskense bedrijf pas sinds augustus draait. De werkneemsters hadden een tijdelijk ar beidscontract tot het einde van het jaar. Dat contract is - tegen de bedoelin gen in niet verlengd. Directeur T. Boersma van het Breskense bedrijf sprak daar dinsdagavond zijn teleur stelling over uit. „Het is ontzettend jammer dat dit heeft moeten gebeu ren". zei hij. „Maar de vrouwen zullen straks in ieder geval weer in dienst wor den genomen". Volgens Boersma maken alle visver- werkende bedrijven momenteel een slechte tijd door, omdat de aanvoer we gens het barre weer enorm is gekelderd. De prijzen voor schol zijn daardoor zó hoog geworden dat het volgens Boers ma onverstandig is nu door te gaan met de aankoop en de verwerking vair de vis. Het naar huis sturen van personeel komt volgens hem momenteel in de he le visverwerkende bedrijfstak voor. „Het gaat beslist niet slecht met ons bedrijf', benadrukte hij gisteren. „Inte gendeel. we hebben in de eerste maan den van ons bestaan erg lekker ge draaid, ondanks het feit dat niemand op ons zat te wachten". Juist omdat het Breskense fileerbedrijf momenteel nog tamelijk kwetsbaar is. durft hij nog geen grote risico's te nemen door rela tief dure vis aan te kopen voor de ver werking. „Dan is het verstandiger een week of twee te wachten", zei hij. In de WW Omdat er door de slechte weersom standigheden ook nauwelijks kabel jauw wordt aangevoerd, is er geen 'vervanging' voor de dure schol voor handen. Het bedrijf draait nu door met ruim tien mensen. De Turkse vrouwen komen allemaal uit de Zeeuws-Vlaam- se kanaalzone. Omdat het arbeidscon tract niet werd verlengd komen ze au tomatisch in de WW terecht. Hoe lang de produktievermindering nog zal duren kon Boersma niet precies zeggen. „Als de kabeljauw komt. kun nen we volgende week alweer volop aan de slag", zei hij. Als de weersomstandig heden verbeteren en de vissers op schol het zeegat kiezen zal het nog wel twee tot drie weken duren voordat deze vis in Breskens onder het mes zal komen. FNV-districtsbestuurder Peter Koning hoorde dinsdag voor het eerst van het tijdelijke ontslag. Hij gaat zich vandaag (woensdag) nader informeren over de achtergronden. BRUINISSE - Aqua Delta Beheer bv in Bruinisse heeft bij het gewestelijk ar beidsbureau in Zierikzee een ontslag aanvrage ingediend voor tien werkne mers. Medewerkers van het arbeidsbu reau stellen een vooronderzoek naar de aanvrage in. Nog deze week zullen zij met de direc tie van Aqua Delta Beheer rond de ta fel gaan zitten om een en ander te be spreken. Vervolgens zal de directie van het gewestelijk arbeidsbureau in Goes de motieven van de ontslag-aan vrage beoordelen om er daarna een be slissing over te nemen. Volgens directeur C. Galjé is de aanvra ge ingediend om efflciénter te kunnen gaan werken. Dat wil zeggen, centraler en goedkoper. Om dit te kunnen be werkstelligen zullen tien mensen hun baan op moeten geven. „We nemen de ze maatregelen omdat de eigenaren wat meer rendement van him woningen wil len zien", aldus Galjé. „We dachten dat het met deze ontwikkeling wel zou luk ken". De directie van het recreatiepro ject - zo stelt Galjé streeft naar een 'beter niveau'. De voornaamste besparing van ar beidskrachten moet voortkomen uit het centraliseren van de drie recepties van het bedrijf. Door dit aantal tot één terug te brengen, zullen er zes mensen op straat gezet worden. Voorts kan de administratie met twee medewerkers uitgedund worden. Tenslotte is het de bedoeling dat de afdeling 'congressen' het met twee mensen minder gaat doen. Aqua Delta Beheer bv telt thans 41 werknemers. Ontslag van tien van hen zal dus een inkrimping met eenvierde deel tot 31 werknemers teweeg bren gen. Galjé verklaarde de voedings bond FNV in Rotterdam op de hoogte te hebben gebracht. Districtsbestuurder F. Bom van de voed ingsbond CNV in Goes zei dinsdag nog van niets te weten, hoewel bij Aqua Delta Beheer enkele leden van de voedingsbond CNV werkzaam zijn. „Ik ga er van uit dat wij bij een drastische reorganisatie op de hoogte worden ge bracht", zei Bom. „Voorlopig zijn we nog door niemand benaderd". Ook bij de voedingsbond FNV. zowel In Goes als in Rotterdam, was dinsdag avond nog niets van de ontslag-aanvra ge bekend Districtsbestuurder W. J. van den Bremen van de voedingsbond FNV in Rotterdam stelde dat de bond in ieder geval de zaak nader gaat onder zoeken. TERNEUZEN - De 20-jarige F. A. M. Ackerman uit Axel is dinsdagmorgen vroeg om het leven gekomen bij een ongeval op de Oostkade bij Sluiskil. De heer Ackerman reed met zijn motor richting Terneuzen en kwam bij de af slag Lange Blikstraat in frontale bot sing met een vrachtwagen, bestuurd door G. N. uit Terneuzen. De motorrij der was op slag dood. De heer Ackerman werd als gevolg van de aanrijding van zijn motor geslin gerd; zijn lichaam werd later in een sloot gevonden. Na het ongeval werd zijn motor overreden door de Westdorp- se automobilist F. P. L. E. Jubileumavond FNV in Vlissingen VLISSINGEN - De Industriebond FNV, afdeling Vlissingen, houdt vrijdag 14 ja nuari in gebouw 't Anker een jubilaris- senavond. Gastspreker is W. Waumans, districtsbestuurder, die eveneens de in signes zal uitreiken voor het 25- en 40- jarige lidmaatschap. De feestavond be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2