PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hypermoderne SAM-5 op Syrische bases Taiwan wil levering van verrijkt Urenco-uranium Hondsecontrole in Kampen Warschaupact kondigt 'vredesoffensief' aan ISRAEL EN VS BEZORGD FELLE KRITIEK OP REA GAN Kleurlingenpartij steunt premier Botha NOG GEEN BESLISSING KABINET Minder bewegings vrijheid gevangenen IJslandse Kroon met 9 procent gedevalueerd Enige tijd regen Half tot zwaar bewolkt en enige tijd. regen. Middagtemperatuur ongeveer 226e jaargang no. 3 Woensdag 5 januari 1983 KAMPEN (ANP) - Onder de hondenbe zitters in Kampen is nogal wat onrust ontstaan over het besluit van de ge meente om de meteropnemers van het energiebedrijf ook te belasten met de controle op de hondenbelasting. Vlak voor de jaarwisseling werden de meters in Kampen opgenomen. De parttime-meteropnemers moesten op het formulier ook een aantekening ma ken wanneer ze op de adressen een hond zagen of hoorden blaffen. Een hondenbezitter vindt deze vorm van controle een regelrechte aantas ting van zijn privacy. ,Als ik dit van te voren had geweten, was de meteropne- mer bij mij niet in huis gekomen. Ik be taal keurig hondenbelasting, daar niet van, maar controle op deze manier vind ik beneden peil". Wethouder JD. Bossink noemt de con trole niet onrechtmatig. „De meterop nemers stellen geen vragen. Ze gaan niet in huis zoeken. Als ze een hond ho ren of zien, zetten ze alleen een kruisje op de kaart. Daarna gaat een bevoegde ambtenaar controleren of de betreffen de inwoner echt een hond heeft en be lasting betaalt", aldus de wethouder. Overigens is er tenminste één melerop- nemer die weigert het 'hondenkruisje' op de kaart te zetten. „Ik ben gemach tigd om meters op te nemen en niet om spionnetje te spelen". TEL AVIV (AFP/UPI) - Syrië is bezig op zijn grondgebied twee bases te bouwen voor de hypermo derne Russische luchtdoelraket van het type SAM-5. Dit meldde het Israëlische opperbevel dinsdag. Waar de bases worden aangelegd, wilde de woordvoerder van het opperbevel niet zeggen. Wel wilde hij verklaren dat de raketten nog niet operationeel zijn. De bekendmaking heeft kennelijk te maken met de opmerkingen van de Is raëlische minister van buitenlandse za ken, Yitzhak Sjamir, maandag voor een parlementaire commissie. Sjamir liet de commissie voor buitenlandse zaken en defensie weten dat Israël en de Ver enigde Staten een onderzoek doen naar mogelijke verschepingen van Russisch militair materieel naar Syrië. De Israë lische regering is bezorgd over de be richten dat Syrië onlangs scheepsladin gen hypermoderne Sowjet-wapens heeft ontvangen die nooit eerder aan landen buiten de Sowjet-Unie zijn gele verd, aldus Sjamir. De SAM-5 is een van de laatste en mo dernste luchtdoelraketten van Sowjet- makelij. In tegenstelling tot de SAM-6, die door de Israëlische luchtmacht ge makkelijk werd vernietigd in de Liba nese oorlog, heeft ieder SAM-5 haar ei gen vuurleidingssysteem en is ze niet afhankelijk van een op de grond gesta tioneerde centrale radareenheid, zo be richtte de Israëlische radio. De buitenlandse pers meldde intertijd dat de Israëlische luchtmacht de SAM- 6 tamelijk probleemloos kon uitschake len door af te gaan op de signalen van de radareenheden op de grond I met de 'onvervreemdbare' rechten van de Palestijnen. Sharon Het Israëlische parlement heeft dins dag met grote meerderheid een motie van de oppositie afgestemd waarin het aftreden werd geëist van minister Sha ron van defensie wegens zijn gedrag tijdens de oorlog in Libanon. WASSENAAR (ANP) - Cheetah-moeder Moja heeft op nieuwjaarsdag in het Wassenaarse dierenpark het leven geschonken aan zes kleintjes. Een ander jachtluipaard, Ilse genaamd, bracht dezelfde dag vier jongen ter wereld. Jachtluipaarden behoren tot de bedreigde diersoorten, reden waarom men in Wassenaar blij is met dit fokresultaat. temeer daar Cheetah-voortplan- ting in dierentuinen niet al te vaak voorkomt. Vredesplan reorganisatie Door een reorganisatie bij Aqua Delta Beheer bv in Bruinisse zullen mogelijk tien werknemers hun baan verliezen. Om efficiënter en goedkoper te kun nen werken is bij het gewestelijk ar beidsbureau in Zierikzee een ontslag aanvraag ingediend. Bij Aqua Delta werken momenteel 411 bevrijding Ex-president Chin A Sen wordt de voorzitter van 'De raad voor de bevrij ding van Suriname', die gisteren in Ne derland is opgericht. De raad zal voor al activiteiten ontplooien op het ge bied van publiciteit en het leggen Van internationale contacten. PAGINA 7 geen ontslagen Bij het warenhuis Trefcenter in Mid delburg zullen geen gedwongen ont slagen vallen, zo meent de leiding van het bedrijf. De zaak maakt deel uit van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), waar - zoals bekend - een reorganisa tie op handen is. ski-pistes Het milieu in de Alpenlanden wordt sterk aangetast door het op grote schaal aanleggen van ski-pistes. Door het rooien van bossen en het opblazen van rotsen ontstaat een verhoogde er osie van de bodem en wordt de kans op lawines groter. PAGINA 15 steun De officiële sponsor van de KNSB- kemploegen, de Kaasunie, wil dat de schorsing van wereldkampioen Hil- bert van der Duim ongedaan wordt ge maakt. De KNSB-sponsor verzoekt de tuchtcommissie, die vandaag over de ze 'reclame-affaire' bijeenkomt, ver zachtende omstandigheden in aan- merking te nemen. PAGINA 19 herstel Een aantal Amerikaanse economen meent dat de daling van de rente zich nog verder zal doorzetten. Binnen zes maanden wordt een licht herstel van de Amerikaanse economie verwacht. De deskundigen rekenen voor dit jaar op een inflatie van gemiddeld vijf pro cent. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 16. Financiën: 19. De Egyptische president Hosni Moeba rak heeft de arabieren en Israël dins dag opgeroepen het vredesplan van president Reagan te gebruiken als ba sis voor de onderhandelingen om vre de in het Midden-oosten te bewerkstel ligen. Moebarak brengt op 27 januari een be zoek aan Washington. In het vredes plan van Reagan wordt gepleit voor een federatie tussen Jordanië en een Pale stijnse autonome 'eenheid' op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Het werd afgewezen door Israël en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie vond dat het geen rekening hield MOSKOU/WASHINGTON/PRAAG (RTR/AFP/DPA) - Het Warschaupact wil een 'vredesoffensief inzetten dat zich vooral op de Westeuropeanen richt en waarbij de bewapeningspoli tiek van president Reagan fel wordt veroordeeld. Daarnaast wii het een ontwapeningsinitiatief bekendmaken dat gebaseerd is op de jongste voorstel len van de Russische leider Joeri An dropov. Dit werd dinsdag vernomen in Praag, waar de partij- en regeringsleiders van de Sovjet-Unie, de DDR, Tsjechoslowa- (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De kleurlingen arbeiderspartij in Zuid-Afrika heeft op haar congres in Eshowe (Zoeloe- land) dinsdagavond met 300 stemmen tegen 9 besloten onder bepaalde voor waarden de hervormingsplannen van minister-president P. W. Botha te steu nen. Dit gebeurde ondanks het feit dat Gats- ha Buthelezi, de leider van de Inkatha- beweging en voorzitter van de Zwarte Alliantie, de afgevaardigden van de partij waarschuwde dat het aanvaar den van de richtlijnen van de regerings voorstellen het accepteren van een on geneeslijk gezwel in het lichaam van de zwarte eenheid zou betekenen. Buthe lezi zei dat een dergelijke breuk tussen de zwarten en de kleurlingen nooit meer overbrugd zou kunnen worden. De leider van de kleurlingen-arbeiders partij, die als de sterkste politieke ver tegenwoordiging van de kleurlingen wordt beschouwd, dominee Allan Hen- drickse, zei in zijn rede dat hij zich nog steeds als een zwarte beschouwt, maar dat het aanvaarden van de hervor mingsplannen van Botha, die daarvoor zijn eigen politieke loopbaan riskeerde, betekent dat men van binnenuit het lot van de zwarte mensen in Zuid-Afrika kan verbeteren. kije, Polen. Hongarije, Roemenië en Bulgarije zijn samengekomen voor een tweedaags beraad. Zoals het Tsjecho- slowaakse persbureau CTK het formu leerde, moet het 'vredes offensief de Europese veiligheid zeker stellen en het oorlogsgevaar verkleinen. CTK repte echter tegelijk van een 'gemeenschap pelijke inspanning tot versterking van de verdddigingsbereidheid'. De Prawda heeft dinsdag een waar schuwing doen uitgaan naar kringen binnen de Verenigde Staten en de NA VO die 'krankzniige scenario's voor be perkte atoomavonturen' voor bereiden en streven naar militaire superioriteit over de Sowjet-Unie, De waarschuwing is vervat in een artikel van de Prawda- correspondent in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag. DEN HAAG - Taiwan wil dat Urenco uranium gaat verrijken ten behoeve van Taiwanese kerncentrales. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken bevestigde dit gis teren, maar hij voegde eraan toe dat er nog geen beslissing was genomen. Het zou gaan om een hoeveelheid van vier duizend ton. Volgens een Urenco- woordvoerder is dat ongeveer eenvijf de van het huiige contactenbestand. Binnen Urenco werken Nederland. En geland en West-Duitsland samen bij de verrijking van uranium. Dat gebeurt onder meer in de ultracentrifuge-fa- briek in Almelo. Urenco levert momen teel behalve aan de lidstaten zelf, aan Brazilië en Zwitserland. De beslissing ligt voor Nederland in eer ste instantie bij de ministers Van Aar- denne van economische anken en Van D€ZWGI'€tl den Broek van buitenlandse zaken. Als de regering eventueel instemt met leve ring, dan zal ook het parlement er nog mee akkoord moeten gaan. Dat is be paald bij de oprichting van Urenco voor het geval van levering aan landen die het non-proliferatieverdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet heb ben ondertekend dat Brazilië niet vrij kan beschikken over het plutonium, dat bij het gebruik van verrijkt uranium vrijkomt. Pluto nium is geschikt voor de aanmaak van atoomwapens. Kernwapens ALMELO - Het UNO-complex, onderdeel van Urenco. in Almelo. Urenco, hel con sortium waarin Nederland, Engeland en West-Duitsland samenwerken bij de verrijking van uranium, zal Taiwan mogelijk 4.000 ton verrijkt uranium leveren. Minister Van Aardenne zou voorstan der zijn van levering, tegen de achter grond van de grote afzetproblemen voor de fabriek in Almelo, terwijl mi nister Van den Broek er naar verluidt grote bezwaren tegen heeft. Een van de bezwaren is dat Taiwan door Neder land, noch door de twee Urenco-part- ners, als land wordt erkend. Een twee de bezwaar is dat Taiwan het non-pro liferatieverdrag nooit heeft onderte kend. Dat verdrag verplicht de deelne mende landen af te zien van het aanma ken van kernwapens. Twee jaar gele- den ontstonden politieke spanningen door de levering vanonderzeeérs aan Taiwan. Nederland heeft in het verleden altijd zeer grote waarde gehecht aan het non- proliferatiebeleid. dat beoogt het aan tal kemwapenlanden beperkt te hou den tot de huidige vijf (Amerika. Rus land, China, Frankrijk en Engeland). Het besluit tot levering aan Brazilië, dat ook het non-proliferatieverdrag niet heeft ondertekend, is in 1978 door de Tweede Kamer met zeer veel aarze ling goedgekeurd, onder de voorwaarde Taiwan behoort tot de gi^oep landen, waaarvan algemeen wordt aangeno men dat zij in staat zijn op korte ter mijn kernwapens te produceren. Tai wan werkt op het gebied van de nu cleaire technologie nauw samen me Zuid-Afrika en Israël, die ook geach worden over de technologie te beschik ken voor het aanmaken van atoomwa pens. De Verenigde Staten hebben onlangs besloten strengere voorwaarden te stel len aan Taiwan voor de levering van verrijkt uranium. De Amerikaanse ei sen komen in grote lijnen overeen met de veiligheidsnormen die door het In ternationale Atoom Bureau zijn vastge legd, en die ook niet door Taiwan zijn aanvaard. Dat bureau in Wenen houdt toezicht op de kernenergiecyclus van aangesloten landen, om te voorkomen dat er militair gebruik van wordt ge maakt. Het is niet bekend of er enig verband bestaat tussen de strengere Ameri kaanse eisen en de Taiwanese pogingen in Europa uranium te laten verrijken. De Taiwan Power Company heeft on langs reeds contracten getekend met het Franse bedrijf Cogéma en met de Engelse Rio Tinto Zinc Company. DEN HAAG - Gevangenen krijgen minder bewegingsvrijheid omdat als gevolg van bezuinigingen op justitie minder toezichthoudend personeel kan worden aangesteld. Dat is dinsdag bekend geworden. De ambtenarenbond Abva-Kabo noemt de bezuiniging op Justitie onaanvaardbaar en heeft reeds ac ties van gevangenisbewaarders aangekondigd. De bezuiniging van 40 miljoen gul den op justitie valt samen met de uitbreiding van het aantal cellen in ons land. Door versnelde nieuw bouw en het opknappen van oude huizen van bewaring is justitie te gemoet gekomen aan de roep van vooral het openbaar ministerie naar meer cellen. Door het opvoe ren van de cellencapaciteit zouden 700 extra bewaarders nodig zijn. Er is echter voor maar 350 nieuwe per soneelsleden geld besohikbaar. Staatssecretaris van justitie, me vrouw Korte-van Hemel, zei dins dag in het NOS-journaal dat de consequentie van de bezuiniging is dat „gedetineerden in een wat strakker leefklimaat zullen moeten verblijven". Dit betekent concreet dat de gevangene meer in zijn cel opgesloten blijft. De bezuiniging is een gevolg van de in het voorjaar 1982 uitgebrachte heroverwegingsnota. Daarin staat dat gevangenissen en huizen van bewaring tussen de 12 en 20 pro cent moeten gaan bezuinigen. Dat levert in totaal zo'n 40 miljoen gul den op. Ons land kamp al jaren met een groot cellentekort. Op dit moment zijn er naar schatting 800 plaatsen te weinig in gevangenissen. Het to taal aantal cellen ligt nu op 3900. De dagen van de onzekere start Tn deze eerste week van .1.1983, vol van nieuwjaars- toespraken, goede wensen en onzekerheid in vooruit- - zichten, begint de discussie over de benutting van de eco nomische ruimte zich uit te kristallise ren. Op de valreep van het oude jaar heeft het kabinet een aantal maatrege len op het gebied van belastingen en sociale premies genomen en tegen 1 april aanstaande nog nieuwe in het vooruitzicht gesteld. Loon- en salaris administraties cijferen zich suf om de effecten daarvan voor 'hun' personeel te verwerken. Het bedrijfsleven maakt (voorlopig) de kas op om een beeld van de resultaten in het voorbije jaar te kunnen krijgen en voorzichtig te kun nen aangeven wat de verwachtingen voor 1983 zouden kunnen zijn. Overal waar bezuinigingen en aanpassingen aangekondigd zijn beginnen die nu voelbaar te worden. Intussen storten nationale voorspel- en onderzoeksbu reaus hun nieuwste bevindingen al weer over ons heen. Zo laat het Centraal Planbureau (CPB), de thermometer van de vaderlandse economie, weten dat we rekening moeten houden met minder groei van de export dan eerst verwacht, met een daling van het prijspeil van de invoer, met een lagere loonsomstijging in de bedrijven, met een kleine stijging van de investerin gen, maar daartegenover met een forse stijging van de werkloosheid. Een pei ling van het Economisch Dagblad leid de zelfs tot de conclusie dat dit jaar ver moedelijk nog meer dan 200.000 werk nemers in het Nederlandse bedrijfsle ven hun baan zullen kwijtraken. Uit alles wordt duidelijk dat het ge vecht om het behoud van banen de inspanning van het jaar zal moeten worden. En dat daarbij vraag nummei één is: hoe hoog is de prijs die daarvoor moet worden betaald. Tot de laatste da gen van 1982 was het antwoord nog min of meer theoretisch. Er was het onver wachte akkoord tussen werkgevers en vakbeweging over aanbevelingen voor het arbeidsvoorwaardenoverleg, dat kortweg neerkwam op inleveren van loon voor (meer) werk. Er waren in de tweede kamer de schermutselingen met het kabinet over het 'inkomens- plaatje', dat maar niet echt zichtbaar wilde worden. Nu. in deze eerste week van het nieuwe jaar, komt het erop aan duidelijk te maken waar het allemaal precies op staat. En dan breekt er bin nen de vakbeweging al meteen een fikse ruzie los over al dan niet uitbetalen van de prijscompensatie, zoals in het geval van Unilever, waarbij de Industriebond FNV en de Voedingsbond FNV als kemphanen tegenover elkaar staan. Dan is er vanuit dezelfde FNV een nota met modellen voor arbeidstijdverkor ting onder het motto 'Korter werken voor meer banen'. Om de werkloosheid op korte termyn in te dammen wil de vakbeweging naar een drastische vorm van herverdeling van arbeid. In hoever arbeidstijdverkorting een ruilobject moet worden voor (evenredige) inleve ring van loon wil de vakbeweging voor lopig nog open laten. En dat zal toch het punt zijn waar straks in het overleg de schoen wringt. Immers: aan de andere kant van de tafel wordt veel minder aan een recht streekse 'vertaling' van bezuinigingen in behoud en verbetering van werkgele genheid gedacht. Het gebrek aan eens gezindheid by de opschorting van de uitbetaling prijscompensatie is daar van al een aanduiding. Het simpele feit dat in het aanvankelijk nogal bejubelde centraal akkoord slechts globale af spraken zijn gemaakt met het oog op komende CAO-onderhandelingen geeft al aan dat er in de bedrijfstakken en in afzonderlijke bedrijven straks nog gro te problemen zullen ontstaan als het er om gaat inlevering van loon ook inder daad om te zetten in meer werkgelegen heid. Vandaag bijvoorbeeld gaan de ambtenarenbonden met minister Riet kerk (binnenlandse zaken) om de tafel voor overleg over de bevriezing van de ambtenarensalarissen. Maar het is zeer de vraag of dat gesprek ook maar iets zal opleveren in de zin van 'banen in ruil voor prijscompensatie en korter werken'. Het heeft allemaal nog iets van een onzekere start, in deze eerste dagen van het nieuwe jaar. Lang zal dat overi gens niet duren. De eerste voorzetten zijn al gegeven. En ze komen stevig aan. Langzaam, maar heel zeker wordt dui delijk dat het een harde wedstrijd zal worden in 1983. met een overigens nog volstrekt onvoorspelbare uitslag. vdM REYKJAVIK - De regering van IJs land heeft dinsdag besloten de kroon met negen procent te devalueren. De handel in de IJsland-valuta was eerder op de dag al opgeschort. De IJslandse kroon is gekoppeld aan een 'mandje' valuta's, vooral van lan den waarnaar IJsland vis exporteert. IJsland kent met ongeveer zestig pro cent een aanzienlijk hogere inflatie dan zijn belangrijkste handelspartners en is om dit verschil te vereffenen wel ge dwongen zijn munt regelmatig te deva lueren. In het afgelopen jaar werd de waarde van de kroon tweemaal vermin derd, met twaalf procent in januari en met dertien procent in augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1