Onderwijsbonden opnieuw in conflict met Deetman Alpen bergafwaarts door skiën doden door instorten flatgebouw in Turkije Amsterdamse recherche werkt niet meer over Getuige: Aage M. lokte reeks overvallen uit NEKSLAGVOOR BUITENGEWOON ONDERWIJS Vegin: goedkoper aardgas door lagere olieprijs Ruilhandel Protest milieubeschermers in haven van Cherbourg Gezaghebber van Aruba vraagt ontslag >3 —Woensdag 5 januari 1983 PZC/binnen-buitenland 13 GRONINGEN (ANP) - Het academisch ziekenhuis in Groningen is in de nacht van maandag op dinsdag van twee tot vier uur verstoken geweest van alle elektriciteit. Door kortsluiting in het transformatorstation viel het normale elektriciteitsnet luit. Daardoor kon men ook niet overschakelen op de noodaggregaten omdat die tevens op het normale elektriciteitsnet aangesloten zijn. Als gevolg hiervan moest het medisch personeel in minstens tien gevallen de patiënten op de hand beade men omdat alle apparatuur door de storing was uitgevallen Ook de apparatuur op de intensive care-afdeling was buiten werking gesteld zodat het personeel de patiënten zelf zeer intensief in de gaten moest houden Het licht in het ziekenhuis werd tijdens de storing verkregen door gebruik te maken van acculampen Vol gens de voorlichter van het academisch ziekenhuis. J. Wiessing. heeft de stroom storing geen gevolgen gehad voor de patiënten Dat is volgens hem met name te danken aan de vakbekwaamheid van het personeel DEN HAAG - De drie grote onderwijsbonden hebben het overleg met minister Deetman over de bezuinigingsvoorstellen voor het buitengewoon onderwijs afgebroken. Volgens de bonden zal door de voorgestelde bezuinigingen in de nabije toekomst voor grote groepen leerlingen geen aangepast onderwijs meer gegeven kunnen worden. dus lagere kosten. Daarnaast werd ge- plaatsen hoeven te kosten. De minister zocht naar maatregelen in de persone- denkt daarbij aan natuurlijk verloop. Ie sfeer die niet onmiddellijk arbeids- Zo stelt minister Deetman voor de pinsdagochtend zou over de'voorstel len op het ministerie vertrouwelijk overleg worden gevoerd. ABOP, KOV en PCO hebben dat overleg echter ver laten. omdat naar hun mening de voor stellen de ..nekslag" betekenen voor het buitengewoon onderwijs. In het bui- itengewoon onderwijs wordt het onder wijs verzorgd voor kinderen die om de een of andere reden geen plaats vinden in het gewone onderwijs. De door minister Deetman bij de begro ting ingediende maatregelen hebben ivooral betrekking op scholen of afdelin gen voor voortgezet buitengewoon on derwijs. Volgens Deetman Is de groei van deze sector in het onderwijs zo snel jgegaan, dat, ook als er geen sprake zou zijn van matiging van kosten, er iets aan gedaan zou moeten worden. De maatregelen zijn gebaseerd op een visie die uitgaat van grotere scholen net een breder onderwijsaanbod en APELDOORN (ANP) - Als de olieprij zen verder dalen moet de aardgaspri js voor huishoudens ook naar beneden. Dat zei secretaris drs. G. G. Groencwe- gen van de Vegin, de exploitanten van gasbedrijven, dinsdag in Apeldoorn tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. iGroenewegen stelde zich met dit stand punt lijnrecht op tegenover Gasunie-di recteur Kardaun, die maandag ver klaarde dat de Nederlandse gasprijs voor de kleinverbruiker - thans onge veer 59 cent per kubieke meter - inter nationaal gezine te laag is. De gasbe drijven willen eenzelfde prijs aan de Gasunie betalen als de andere grote gasinkopers in binnen- en buitenland. Deze inkoopprijs volgt de prijs van zwa re stookolie die momenteel een dalende tendens vertoont. De Gasunie wil de I kleinverbrulkersprljs koppelen aan de veel duurdere huisbrandolie. Zou men thans de klein verbruikersprijs vaststellen volgens de Vegin-benade- ring, dan zou het tarief enkele centen lager uitkomen, aldus Groenewegen. Hij vindt begrotingstekorten bij hetrijk geen argument om de gasprijs hoog te houden. Die tekorten moeten door ho gere belastingen worden gedekt, meent hij. Gasprijsbeleid mag niet door schat- kistbeleid worden bepaald, aldus Groe newegen. Sterilisatie - In India zijn vorig jaar 3.4 miljoen mensen gesteriliseerd, me rendeels vrouwen. Het Indiase ministe rie voor gezinszaken maakte dinsdag bekend dat dat er bijna de helft meer zyn dan in 1981. Vooral ln de staat Uttar Pradesh, met zijn meer dan 110 miljoen inwoners, hebben zich veel meer mensen laten be handelen, maar, zo waarschuwt het mi nisterie, er zouden veel meer mensen gesteriliseerd moeten worden om de groei van de bevolking wezenlijk te ver kleinen. India heeft momenteel meer dan 700 miljoen inwoners. Ieder jaar groeit de bevolking met 25 miljoen. VERDACHTE ONTKENT SCHULD ARNEHM (AN) - De in juli vorig jaar wegens medeplichtigheid aan twee ge wapende roofovervallen tot vijfmaan den cel veroordeelde 29-jarige Ben B. uit Grave heeft dinsdag als getuige voor het gerechtshof in Arnhem ex- meesterkraker Aage M. uit Rotterdam aangewezen als het brein achter die overvallen. „Hij was de grote man erachter", aldus B over de 40-jarige M die dinsdag in hoger beroep terecht stond nadat hij medio vorig jaar door de Arnhemse rechtbank al werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. M. zegt zelf volko men onschuldig te zijn. Wegens ziekte van M.'s advocaat mr. J. Heukels werd de behandeling van de zaak dinsdag na het getuigenverhoor aangehouden tot dinsdag 1 februari. Aage M. zou drie mannen er in novem ber vorig jaar toe hebben aangezet ge wapende overvallen te plegen op de Renkumse onroerend-goedmagnaat Harry Spruyt en op de Tielse koppel baas Tijs T. Spruyt werd beroofd van z'n sportauto, achtduizend gulden en z'n gouden horloge Bij koppelbaas T. maakten de overvallers 8.200 Duitse marken buit. Tijdens de politieverho ren en de behandeling van de zaak voor de Arnhemse rechtbank wezen de over vallers Aage M. als het brem aan. Vol gens M. is dat gelogen. Naar zijn mening heeft de politie de twee overvallers een valse, zogenaamd door hen opgestelde, verklaring voorgelegd waaruit blijkt dat M. verantwoordelijk is voor de. ar restatie van de overvallers. Die dachten volgens Aage M vervolgens dat hij ze verraden had, waarna ze met hun be schuldigingen aan het adres van M kwamen. De behandeling ln hoger beroep van de strafzaak tegen Aage M. werd in novem ber ook al aangehouden. Om zijn on schuld te bewijzen wilde M. toen dat - de op dat moment in het buitenland verblijvende - Ben B. door het hof nog eens nader aan de tand zou worden ge voeld B. verklaarde dinsdag dat hij inmid dels al enkele malen anoniem is be dreigd met de waarschuwing geen be lastende verklaringen af te leggen. M. ontkende fel iets met die bedreigingen te maken te hebben. stichtingsnorm voor een school voor buitengewoon voortgezet onderwijs te verdubbelen Dat wil zeggen dat er twee keer zoveel leerlingen nodig zullen zijn om voor subsidiëring van een school voor buitengewoon onderwijs in aan merking te komen Daarnaast wil Deet man het aantal uren vakonderwijs drastisch terugbrengen. Voorts wordt de vervanging van leer krachten beperkt, de leerlingenschaal voor lom-scholen verhoogd, de facilitei ten voor scholen met kinderen uit cul turele minderheden verminderd en het aanstellen van extra-leerkrachten be moeilijkt Voor de onderwijsvakorganisaties zijn al deze maatregelen onaanvaardbaar, omdat ze niets te maken hebben met de inhoud van het onderwijs, maar alles met het bezuinigingsbeleid van dit ka binet. „De kinderen die niet kunnen opkomen voor zichzelf, worden de du pe van dit beleid", aldus Leo Ruiten berg van de KOV. Hogere brutowinst Nederlandse Credietbank AMSTERDAM- De brutowinst van de Nederlandse Credietbank is in 1982 weer verder gestegen. Daar staat te genover, dat het proces van kapitaals vernietiging in het bedrijfsleven ook verder is voortgeschreden en nog niet tot stilstand is gekomen. Daardoor namen de risico's in de kre dietverlening toe, wat betekent dat de voorzieningen ook weer belangrijk moeten worden verhoogd. Het is nog wel te vroeg om concrete uitspraken te doen, maar zeker blijft, dat de netto winst aanzienlijk lager zal uitvallen dan in 1981. aldus de voorzitter van de hoofddirectie van de bank. drs. J.A.H Delsing, in een nieuwjaarstoespraak. In 1981 bedroeg de nettowinst van de bank f.19 min LEIDEN-VALKENBURG - De af deling maritieme historie van het ministerie van defensie in Den Haag is druk aan het onderhande len met een Britse multi-miljonair om een van de twee Neptunes dte nog op het vliegkamp Valkenburg staan, te ruilen vooreen Grumman Avenger TBM 3W2 Hunter. De Grumman Avenger is een vlieg tuigwaarmee de marine tot het be gin van de jaren zestig heeft gevlo gen. Het toestel waar het hier om gaat is het enige in zijn soort en heeft onder meer nog dienst ge daan op het marinevliegkamp Val kenburg DeLeidse student R F.A.J.Roger i Soupart heeft het initiatief geno men voor de ruil. De 23-jarige stu dent Nederlands houdt zich al van jongs af aan bezig met alles wat vliegt Op een van zijn reizen naar Engeland kwam hij de Avenger op het spoor. Het vliegtuig heeft jarenlang dienst gedaan op het vliegkampschip de Karei Doorman, in de West en op Valkenburg. In 1976 werd de Aven ger geruild voor een klein sport- vliegtuig en een aantal vliegtuig motoren Het toestel belandde bij een verzamelaar in Schotland. Eni ge tijd terug werd het geveild voor ruim dertigduizend gulden en kwam in het bezit van de Engelse miljonair. Als de ruil doorgaat is het de bedoe ling dat het vliegtuig naar het Mili tair Luchtvaart Museum in Soes- terberg gaat. Een gewonde wordt uit de puirü t ingestorte flatgebouw gehaald ANKARA (RTR) - Het aantal doden als gevolg van het in storten van een flatgebouw in Di.varbakir in Zuidoost-Tur- kije is gestegen tot ten minste 39. zo heeft het officieuze Anatolische persbureau dinsdag gemeld. Het aantal gewon den bedraagt 35. Het zeven woonlagen tellende gebouw zakte maandagoch tend vroeg in elkaar. Het was pas enkele maanden geleden gereed gekomen. Omdat direct ernstige constructiefouten waren ontdekt, werd opdracht gegeven het gebouw te slo pen Dit was echter met gebeurd De eigenaar die ondanks het feit dat het gebouw was afgekeurd, de 28 flats had ver kocht of verhuur is aangehouden Toen het gebouw instort te, lag het merendeel van de ongeveer 150 bewoners nog in bed CHERBOURG (AFP) - Drie militante milieubeschermers houden sinds maandag in de Normandische havenstad Cherbourg een kraan bezet uit protest tegen de komst van een Japans schip met radioactief afval. Zij hopen met steun van tientallen medestanders him actie verscheidene dagen voort te zetten. Het Japanse schip wordt overigens pas over dne weken verwacht. Het radioactieve afval is bestemd voor de opwerkingsfa briek in het nabijgelegen La Hague De politie is tot dusver niet tussenbeide gekomen, omdat, door de bezetting het functioneren van de haven met in gevaar wordt gebracht Onderzoek naar dood psychiatrische patiënten gevraagd ARNHEM (ANP) - De Clièntenbond. een vereniging van psychiatrische pa- tiénten en ex-patiënten, heeft bij de in spectie geestelijke volksgezondheid van de provincie Gelderland gevraagd om een onderzoek naar de achtergron den van twee recente gevallen van zelf moord van psychiatrische patiënten. Daarbij zou ziekenhuispersoneel vol gens de bond een dubieuze rol hebben gespeeld. De Clièntenbond wil met name uitge zocht zien of dat personeel medisch on juist heeft gehandeld door bureaucra tisch op te treden en geen rekening te houden met de gemoedstoestand van de patiënten. Woordvoerder Van Gaal van de Clièntenbond verklaarde dat beide zelfmoorden plaatsvonden na een ruzie met personeel Natuur en milieu: algemeen verbod van PCB's nodig UTRECHT (ANP) - De Stichting Na tuur en Milieu vindt dat het gebruik moet worden verboden van de slecht afbreekbare, milieuvreemde stofTen polychloorbifenylen (pcb's) in trans formatoren en condensatoren. Boven dien zou de Nederlandse overheid ver scherpt normen moeten stellen aan de hoeveelheid PCB's in dierlijke voe dingsmiddelen. Op dit moment krijgen vooral baby's via de moedermelk nog teveel van deze stoffen binnen, aldus de stichting. Toepassing van PCB's is sinds 1970 in de EG-landen wettelijk toegestaan in condensatoren (bijvoorbeeld tl-verlich- ting) en in transformatoren. Het voor deel van PCB's zou zijn dat het brand veiliger is dan gas, siliconen of kunst hars Dat argument is volgens Natuur en Milieu niet steekhoudend. In Nederland zijn op dit moment zo'n achthonderd transformatoren met PCB's in gebruik, voornamelijk bij de hoogovens en de elektriciteitsbedrij ven. Pcb's komen ook vrij als bijpro- dukt van chemische processen, bij voorbeeld bij de produktie van sommi ge kleurstoffen. PROTEST TEGEN BEZUINIGING AMSTERDAM (ANP) - Het recherche- personeel, de vreemdelingendienst en het bureau jeugdpolitie in Amsterdam werken sinds gisteren niet meer over uit protest tegen de inkrimping van het aantal overuren met 30 uur per re chercheur per maand. Tot 1 januari mocht een rechercheur vijftig uren per maand overwerken bui ten de normale werktijd van veertig uur per week. In een telexbericht aan de (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (CURACAO) - De inte rim-gezaghebber van Aruba. Elio Ni- colaas, heeft maandag nadat hij een week in functie was om ontslag uit zijn functie verzocht. Hij is van mening dat „onder dc huidige omstandigheden zijn aanblijven het Arubaanse volk niet ten goede zou komen". Nicolaas is tot de conclusie gekomen dat samenwerking met de eilandsraad van Aruba onmogelijk Is. De Antilliaan se regering onder leiding van de Cura- gaose politicus Don Martina had zon der overleg met de Arubaanse eilands raad deze met-partygebonden commis saris van politie voorgedragen voor de functie van gezaghebber, wat in Neder land een burgemeester zou zijn De Aru baanse meerderheidspartij, de MEP van Bettico Croes, had evenwel Pedro Bislip als kandidaat voorgedragen De ze vroegere voorzitter van het Antil liaanse parlement werd gesteund door alle Arubaanse partijen Tijdens het overleg over de kandida tuur maakte Bettico Croes bekend dat Aruba in de toekomst zal weigeren nog langer belasting af te dragen aan de centrale overheid. De Antilliaanse rege ring had er daarom weinig vertrouwen in dat Bislip zich zou houden aan de bestaande belastingregelingen Bettico Croes had al directna de benoe ming van Nicolaas als gezaghebber la ten weten dat hij het met eens was met de manier waarop hel een en ander had plaatsgevonden Hij waarschuwde dat het bestuurscollege onder geen enkel beding zou samenwerken met de nieu we waarnemend-gezaghebber hoofdcommissaris van de Amsterdam se politie en het hoofd van de recherche dienst zeggen de mensen van het dis trictsbureau Lijnbaansgracht dat het toen al bijna onmogelijk was de zaken af te handelen. „Een aantal recher cheurs overschreed dan ook het maxi maal gestelde aantal overuren en er ble ven zaken liggen waarvoor geen tijd was", aldus de rechercheurs. Met ingang van 1 januari is het aantal overuren wegens geldgebrek ingekrom pen tot twintig uur per maand. Dit heeft volgens de rechercheurs van de Lijn baansgracht tot gevolg dat er buiten de normale diensttijd niet overgewerkt mag worden aan een verdachte als het misdrijf niet ernstig genoeg is. ook al wordt de verdachte wel in verzekering gesteld. „Omdat het rechercheperso- neel van de Lijnbaansgracht per 1 ja nuari niet is uitgebreid en dit op korte termijn ook niet te verwachten is en het niet aannemelijk is dat het aantal aan giften van misdrijven en verdachten zal verminderen, kunnen wij met zeker heid zeggen dat wij het aangeboden werk niet binnen een redelijke termijn kunnen verwerken", aldus de recher cheurs. „Dit geldt voor ernstige crimi nele zaken. Voor de kleine criminaliteit hebben wij helemaal geen tijd meer. zo dat het niet ondenkbaar is dat het in de toekomst nog onveiliger zal worden om in Amsterdam over straat te lopen", al dus de rechercheurs. Plichtsverzuim Hoofdcommissaris J. Valken van de Amsterdamse politie beschouwt het weigeren om overwerk uit te voeren als plichtsverzuim. Hij heeft de chefs van de diverse recherche-onderdelen dan ook opdracht gegeven in de gevallen waar hier sprake van is dienovereen komstig te handelen. De budgettering van het betaalde overwerk is een rechtstreeks gevolg van de beperking van de door de over heid ter beschikking gestelde financië le middelen. Binnen de beperkte moge lijkheden is een verdeling van de in Asielzoekers - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft be sloten om Turkse asielzoekers, die in afwachting van een besluit over asiel verlening geen toestemming was ver leend om in Nederland te blijven tot ter zake een beslissing is genomen, alsnog het voordeel van de twijfel te gunnen. 1983 uit te betalen overuren tot stand gebracht, hetgeen inderdaad betekent dat minder overuren kunnen worden uitbetaald, aldus Valken. Tweede corrector van VWO-examens wordt wellicht buitenstaander DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs ziet mo gelijkheden om de eigen leraar van eindexamenkandidaten in het voort gezet onderwijs volledig uit te sluiten bij het nakijken en beoordelen van schriftelijk eindexamenwerk. Maar voorlopig handhaaft zij haar stand punt dat de eigen leraar de tweede cor rector van het eindexamen zal zijn. Het kamerlid Konings (PvdA) had zich met schriftelijke vragen tot de staatsse cretaris gewend omdat hij vreesde dat de eigen docent het eindexamencijfer zou kunnen opvijzelen door zijn beoor deling twee of meer punten hoger te stellen dan het cijfer van de eerste cor rector. die in geen geval de eigen leraar van de pupil mag zijn. Mevrouw Ginjaar verwacht dat de ei gen leraren het als hun 'beroepseer' zul len opvatten om het eindexamencijfer objectief vdst te stellen. Maar in de bij zondere commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken wordt overleg gepleegd over een voorstel om de eigen leraar van de correctie van het werk van zijn eigen leerlingen uit te sluiten, aldus mevrouw Ginjaar in ant woord op de vragen van Konings UTRECHT (ANP) - Het kunstmatig egaliseren van berghellingen in de Al penlanden ten behoeve van het pistc- skien veroorzaakt grote schade aan het milieu. Door het machinaal en che misch bewerken van de bodem ont staat een grotere erosie en een ver hoogd lawinegevaar. De vele miljoenen ski-enthousiasten kunnen maar beter gaan tourskien of langlaufen. Dat stelt Alfons Lansink van de Nederlandse milieugroep Alpen in het januarinummer van Natuur en Milieu, het blad van de gelijknamige milieustichting. Vanaf de Olympische Spelen 1964 in Innsbruck heeft het kunstmatig egali seren van berghellingen in Oostenrijk, Zwitserland. Italië en Frankrijk een grote vlucht genomen Om het skiën binnen het bereik van een groot publiek te brengen worden de hellingen met grote machines en chemicaliën be werkt. waardoor de pistes vlakker wor den en langer bruikbaar blijven Door het rooien van bossen en het op blazen van rotsen ontstaat een sterk verhoogde erosie van de bodem Het re genwater wordt niet meer door bodem en begroeiing vastgehouden, maar stroomt vrijwel direct naar beneden de nog aanwezige aarde meenemend, al dus onderzoeker Lansink Het rooien van bos vergroot bovendien de kans op law ines, zo schrijft Lansink „Het vroegere lawinevrije gebied rond het Franse Val d'Isere is sinds het rooi en van beschermde bosgebieden ge troffen door een tiental lawines met over de honderd doden." Het opnieuw inzaaien van de skipistes haalt volgens Lansink maar weinig uit. De plant- en grassoorten zijn meestal niet bestand tegen het alpmeklimaat en als ze dal wel zijn worden ze platge walst door de pistemachine, een aange paste bulldozer Ook het gebruik van chemicaliën om de structuur van de sneeuw te verbeteren, tast de vegetatie ernstig aan. aldus Lansink. Op een persconferentie van de Stich ting Natuur en Milieu dinsdag in Utrecht, zei Lansink niet de illusie te hebben dat zijn oproep om in plaats van piste skiën, het tourskien «op niet be werkte berghellingen) of het langlaufen de voorkeur te geven, veel zal uithalen „Het kan in ieder geval geen kwaad de skitoeristen op de schadelijke gevolgen voor het milieu te wijzen Er is echter een factor die de milieu organisatie in de kaart speelt: de eco nomische teruggang. Dit jaar ver wacht men 500.000 Nederlanders in de skigebieden, terwijl dat er twee jaar geleden nog 800.000 waren," aldus Lan sink. Uitbreiding van skipistes zal daardoor minder of helemaal niet plaatsvinden, zo verwacht hij. Bijna een derde van Nederlanders heeft kunstgebit DEN HAAG (ANP) - Bijna een der de deel van de Nederlandse bevol king van 16 jaar en ouder heeft een volledig kunstgebit. Ongeveer acht procent heeft een 'half kunst gebit (meestal alleen boven). Ne gen procent heeft een plaatje, fra me-prothese of brug. Dit blijkt uit een gezondheids-en quête die het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1981 heeft gehou den. In de leeftijd tussen de 30 en 55 jaar hebben veel meer vrouwen dan mannen een kunstgebit, zo blijkt verder. Ook zijn er opvallende ver schillen tussen ziekenfonds en par ticulier verzekerden. Rond de 50 jaar heeft de helft van de zieken fondsverzekerden een volledig kunstgebit, daarentegen ongeveer dertig procent van de particulier verzekerden. Veel mensen hebben problemen met hun kunstgebit. Slechts de helft van de personen met een volledig kunstgebit kan bijvoorbeeld zonder moeite een stuk van een harde appel afbijten Twintig procent heeft daar moeite mee en voor ruim een kwart is het onmogelijk De problemen blijken toe te nemen met de leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13