ADM volgens deskundigen na forse afslanking te redden auioiop Personeel bezet filialen van het warenhuis Galeries Anspach PZCfi Bouterse: geen keuze tussen oost en west Israël bevestigt gesprek met PLO over gevangenen Argentinië wil Falklands nog altijd terug weer ZUURKOOL EN GEHAKT PRUSStAG INJECTIE VAN 20 MILJOEN VOLDOENDE BENZINE GOEDKOPER 'PARLEMENTARISME AFGEDAAN' SHAMIR: GEEN POLITIEKE BETEKENIS FAILLISSEMENT VIA RADIO EN TV BEKENDGEMAAKT DINSDAG 4 JANUARI 1983 BUENOS AIRES/LONDEN (UPI/RTR) - In een boodschap ter gelegenheid van de 150-ste verjaardag van de vestiging van het Britse gezag op de Falkland-cilanden heeft Argentinië maandag de herovering van de eilanden een 'authentiek natio naal doel' genoemd. De Britse regering zond de bewoners van de eilanden maan dag haar gelukwensen. De militaire leiders in Buenos Aires riepen de bevolking op om 12 uur enkele minuten stilte te betrachten ter ere van de meer dan 700 doden en vermisten tijdens de oorlog met Groot-Brittanniê om de eilanden vorig jaar. In Londen stuurden koningin Elizabeth en premier Thatcher gelukwensen naar de bewoners van de eilanden. Mevrouw Thatcher heeft afgezien van een bezoek dat zij in februari aan de Falklands had willen brengen, wanneer de officiële herden king plaatsvindt. Volgens welingelichte kringen was haar een bezoek afgeraden omdat het te riskant zou zijn en bovendien kon worden beschouwd als een provo catieve koloniale daad. The Observer meldt dat de regering geen pogingen in gevaar wil brengen om in Zuid-Amerika landingsrechten te verkrijgen voor gere gelde vluchten naar de Falkland-eilanden. Van onze redactie economie) DEN HAAG - Voor de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) is alleen toekomst weggelegd als ze sterk wordt ingekrompen. Het personeelsbestand zou moeten worden teruggebracht tot ten hoogste om en nabij de 800 werknemers. Dat zou betekenen een vermindering van het huidige aantal personeelsleden met 400 tot 600. Van de overheid zal daarvoor een financiële bijdrage nodig zijn van 20 miljoen gulden. Tot deze conclusies komt de commissie cludeert dat er geen indicaties zijn voor een spoedig herstel van het aanbod van die in de laatste weken van december een onderzoek heeft gedaan naar de toekomstmogelijkheden voor het Am sterdamse bedrijf. De commissie con- Deltagebied Hoog water dlns. 4 jan. Vlissingen 5.24 218 17.47 220 Temeuzen 5.46 240 18.08 •ifl de de Zierikzee 6.10 157 19.16 Hansweert 6.34 248 19.00 250 Wemeldlnge 7.14 181 19.32 Kreekrak 7.13 211 19.32 0! 0 Brulnlsse 7.45 185 20.03 199 Woens 5 jan. uur cm uur cm Vlissingen 6.11 200 18.44 198 Temeuzen 6.35 222 19.05 221 ve Zierikzee 7.03 148 20.07 157 Hansweert 7.20 234 19.51 231 Wemeldlnge 7.59 171 20.24 183 Kreekrak 7.58 199 20.23 212 b! Bruinisse 8.29 175 20.55 186 Laag water Dlns. 4 Jan. laag water uur cm uur cm Vlissingen 12.05 215 Temeuzen 12.35 226 Zierikzee 0.04 138 12.36 174 Hansweert 0.22 212 13.00 242 Wemeldlnge 0.25 159 12.57 197 Kreekrak 0.43 184 13.15 230 Bruinisse 0.37 155 13.09 192 Woens. 5 Jan. uur cm uur cm Vlissingen 0.10 169 12.58 199 Temeuzen 0.41 180 13.26 210 Zierikzee 0.57 130 1333 164 Hansweert 1.69 197 13.49 227 Wemeldlnge 1.17 148 13.47 187 Kreekrak 1.34 173 14.05 217 Brulnlsse 1.31 147 14.01 185 werk. Structurele zowel als conjunctu rele factoren liggen daaraan ten grond slag. „De invloed van de marktsituatie op de ADM openbaart zich in de kwetsbare positie waarin het bedrijf zich thans be vindt", aldus de commissie, die onder voorzitterschap stond van drs. R. Zijl stra. „Geconstateerd is dat de ADM de laatse jaren veel leegloop en ziektever zuim heeft gehad. Dat is in feite de be langrijkste oorzaak van de grote verlie zen. Het wijst erop dat de ADM in het huidige marktpatroon een te uitgebrei de outillage, maar vooral een te groot aantal werknemers heeft". Uit de analyse van de huidige situatie is volgens de commissie gebleken dat het „perspectief voor de ADM bij handha ving van het aanwezige personeel en voor de totale outillage, als weinig rooskleurig dient te worden aange merkt". De commissie stelt tevens vast dat de overige Nederlandse scheepsrepara- teurs nauwelijks beter zullen worden van een eventuele sluiting van de ADM, dit mede gezien de Westeuropese concurrentie. De commissie meent dat met een sterk afgeslankte ADM een behoorlijke scheepsreparatiefunctie in de Amster damse haven behouden kan worden. Daarbij is echter een financiële injectie door de overheid nodig. Dat is vooral noodzakelijk door het in 1982 geleden verlies. Bovendien moet volgens de ra mingen van de commissie zeker ook ADVERTENTIE Weersvooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempcratuur omstreeks 7 graden. Het wisselvallige en winderige weer blijft aanhouden. Boven de Atlantische oceaan, de Britse eilanden tot boven onze omgeving staat een brede en le vendige westelijke stroming van vochti ge en zachte luchtmassa's. Deze lucht stroming wordt in stand gehouden door meerdere diepe depressies, die snel via Engeland naar het noordoosten koersen. In dit weerbeeld is voorlopig nog weinig verandering te verwachten. Hoe zacht de aangevoerde lucht was, bleek gisteren uit de temperatuurme- tingen. De normale maximum tempera tuur voor deze tijd van het jaar be draagt voor onze regio bijna 5 graden. Gisteren werd het in Zierikzee echter ruim 11, maar dit is eigenlijk het enige positieve dat over het weer te meidenis. Vanochtend en waarschijnlijk ook nog vanmiddag is er een uitgestrekt wol kendek waaruit het soms regent. Pas wanneer vanmiddag een nieuw sto- ringsgebied passeert, stroomt wat dro gere lucht met opklaringen binnen. De wind neemt vanmiddag pas wat af tot vrij krachtig, maar voor morgen staat er nog een harde en bij vlagen storm achtige zuidwester. De temperatuur daalt iets tot zo'n 9 graden, maar blijft dus ruim boven normaal. Vooruitzich ten voor woensdag: het ziet er naar uit dat het wisselvallige weer blijft aanhou den en er blijft veel wind uit het zuid westen. Nautisch bericht Wind: zuidwest overwegend 7 soms 8, vanmiddag iets ruimend west en afne mend 6 Bft; zicht: meestentijds matig en in neerslag slecht, vanmiddag goed; temperatuur kustwater: 5 graden; af- urijking waterstanden: circa een halve meter verhoging; maximum golfhoogte mondingScheldes: tijdens hoog water een zeegang van ongeveer één meter. ZON EN MAAN 4 januari Zon op 08.48 onder 16.42 Maan op 23.21 onder 12.06 Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Zuurkool Qrl naturel, hutomk pakje 500 g Gehakt, 500 g 5r*S4.48 kilo aam 's Lands grootste kijtidenier blijft op de kleintjes letten. voor 1983 nog rekening worden gehou den met enig verlies, maar een verbete ring van het rendement zou mogelijk worden wanneer de algehele conjunc tuur zou aantrekken. Wanneer voor een afslanking wordt ge kozen zoals de commissie die om schrijft. zal die slechts met vrucht kun nen worden doorgevoerd indien de overheden bereid zijn de noodzakelijke ondersteuning te verlenen..Maar even zeer zal het slagen afhankelijk zijn van de bereidheid van directie en medewer kers om zich voor een dergelijke oplos sing in te zetten". De ADM had bij het ministerie van eco nomische zaken een ondersteuningsbe drag van 30 miljoen gulden gevraagd. Minister Van Aardenne wil zover niet gaan. Ook hij gaf indertijd al aan dat er wellicht een mogelijkheid zou zijn om de ADM in sterk verkleinde vorm te handhaven. In overleg met vakbewe ging. ondernemingsraad en raad van bestuur van ADM werd in de loop van december besloten met een onafhanke lijke commissie de positie van de ADM nog eens door te nemen. In de commissie zaten behalve drs. Zijlstra, Ir. J. van der Meer (oud-be stuurder van de NDSM) en B. P. Mole- veld, accountant in Rijnsburg en vice- voorzitter van het Nederlands Insti tuut voor registeraccountants. De ADM-directie wilde maandag nog geen commentaar geven. Het rapport is in studie. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft positief gereageerd, maar meent dat nagegaan moet wor den of meer arbeidsplaatsen behouden kunnen blijven. De Industriebond FNV vindt de rapporten te somber en on aanvaardbaar. DEN HAAG - De benzineprijzen gaan in deze eerste dagen van 1983 over de gehele linie omlaag. Esso ging maandag voor, BP volgt van daag, Shell verlaagt de prijzen morgen. Andere maatschappijen volgen ze ker. De zogenoemde vrije handel is een verlaging geadviseerd van ruim een cent. Desi Bouterse PARAMARIBO (ANP) - „Pogingen van Nederland en andere buitenlandse machten ons door middel van leugen en laster in het kruisvuur tussen oost en west te plaatsen" gedoemd zijn te mislukken. „Wij hebben geen enkele behoefte aan een internationale keuze tussen oost en west. Wij zijn wel in een legitieme strijd voor dekolonisatie en tegen imperialistische onderdrukking en uitbuiting verwikkeld. Onze bui tenlandse politiek zal er daarom on verkort en ondubbelzinnig een blijven van ondersteuning van en participatie in de 'non-aligned movement', de be weging der niet-gebonden landen". Dit heeft de Surinaamse legerleider Desi Bouterse het afgelopen weekeinde in een nieuwsjaarsrede gezegd. Volgens Bouterse heeft „Suriname met de revo lutie voorgoed afgedaan met het on vruchtbaar gebleken westerse parle- AMSTERDAM - Tijdens een bijeenkomst luistert het personeel van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij naar de uitkomsten van het rapport, dat door enkele deskundigen in opdracht van het ministerie van economische zaken en de scheepswerf werd opgesteld. JERUZALEM (GPD, AFP, UPI) - De Is raëlische minister van buitenlandse zaken Shamir heeft indirect bevestigd dat Israël rechtstreeks onderhandelt met de PLO over de vrijlating van krijgsgevangen. Toen Shamir hierover gevraagd werd, zei hij dat „volgens de joodse traditie alles in het werk ge steld moet worden om mensenlevens te redden". Shamir noemde dat een „menselijke daad die verder geen poli tieke betekenis heeft". Verder wilde Shamir er niets aan toevoegen. Het is echter bekend dat onder andere in Wenen een afgezant van de Israëli- Veel doden door instorten flat ANKARA (AFP, DPA) Door het instor ten van een flatgebouw in Diyarbakir, in zuidoost-Turkije zijn maandagoch tend ten minste dertien mensen om het leven gekomen en zesentwintig ge wond. Gevreesd wordt dat er nog tal rijke bewoners onder het puin bedol ven liggen. Het zeven woonlagen tellende gebouw was pas enkele maanden geleden ge reed gekomen. Aangezien er direct al ernstige constructiefouten waren ont dekt, hadden de autoriteiten opdracht gegeven het gebouw te slopen. Daarvan was echter nog niets gekomen. In het gebouw dat 28 appaftementen bevatte, woonden ruim honderd mensen. sche regering via de bemiddeling van kanselier Kreisky met de PLO onder handelt. Die regeringsafgezant is een van de linkse leiders in Israël, Lova Eliav, die ook in het verleden bij dialo gen met de PLO betrokken is geweest. De PLO heeft acht Israëlische krijgsge vangenen in handen, die zij wil uitwis selen tegen ruim 6000 Palestijnen die de Israëli's vasthouden in het kamp Ansar in Zuid-Libanon, plus nog een aantal Palestijnse gevangenen die in Israëli sche gevangenissen straf uitzitten in verband met terreurdaden. Naar ver luidt zou Israël alleen de Ansar-gevan- genen vrij willen laten en geen veroor deelde Palestijnen. De uitwisseling van krijgsgevangenen met de PLO is voor Israël problema tisch. Aangezien Israël de PLO niet er kent, hebben Palestijnse gevangen daarom geen status van krijgsgevange nen. Volgens Israël is het oorlogsrecht op hen niet van toepassing. Zij worden door Israël juridisch gesproken als ge wone misdadigers beschouwd, die lid zijn van een terreurorganisatie. Om de Israeli's vrij te krijgen zullen zeer veel Palestijnen worden vrijgelaten, en belangrijker nog: internationale orga nisaties zoals het Rode Kruis moeten er zo veel mogelijk buiten gehouden wor den. Want als die worden ingeschakeld, komt de status van krijgsgevangenen om de hoek kijken. Met de onderhandelingen tussen Israël en Libanon over terugtrekking van de Israëlische troepen wil het nog niet best vlotten. Maandag konden de partijen die deelnemen aan de onderhandelin gen, Israël, Libanon en de VS. het we derom niet eens worden over een agen da voor de besprekingen. De Israëli's willen als belangrijkste gespreksonder werp de normalisering van de betrek kingen met Libanon, terwijl Libanon de terugtrekking van alle Israëlische troe pen boven aan de agenda wil plaatsen. De situatie in Tripoli in Noord-Liba- non is dinsdavond snel verslechterd. Bij de strijd tussen pro-Syrische en an- ti-Syrische facties zijn dinsdag 30 men sen omgekmen en 50 gewond. Dit is van politiezijde in Beiroet meegedeeld. In middels zouden Syriërs een bemidde lingspoging ondernemen. Muitende Afghanen doden officieren ISLAMABAD (AFP, UPI) - Muitende Afghaanse soldaten hebben op 31 de cember bij de stad Khost, in de ooste lijke provincie Paktia, dertig officie ren en onderofficieren gedood. Volgens in Islamabad ontvangen be richten openden ongeveer honderd sol daten het vuur op hun meerderen, sta ken een munitiedepot in brand en lie pen daarna over naar verzetsstrijders, die zich in een naburig dorp verschanst hadden. (ADVERTENTIE) BOM6WT441 G&WS0// mentarisme, dat onder het mom van democratie ons volk heeft overgeleverd aan koloniale machten. Ons streven naar nieuwe democratische structuren heeft tot doel dit voor ons land onbruik bare parlementarisme te vervangen door een systeem van waarachtige de mocratie, waarin echte invloed van het gehele volk op het overheidsbeleid op alle niveaus aanwezig zal zijn", aldus de legerleider. „De thans gebleken mogelijkheden van diversificatie van financierings bronnen voor onze ontwikkeling zul len in de komende periode verder moe ten worden uitgebouwd", aldus leger bevelhebber Desi Bouterse. Hij be sloot zijn toespraak met de aankondi ging dat binnen enkele weken de hoofdpijlers van het beleid in een nieuw regeerprogram zullen worden uitgewerkt. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Voor 900 Belgen begon het nieuwe jaar in ieder geval niet vrolijk. Hun bedrijf, de warenhuisketen Gale ries Anspach, is failliet; de winkels openden maandag hun deuren al niet meer. Terwijl het Brusselse publiek maandag in het winkelcentrum mas saal de feestinkopen leek voort te zet ten, bleven dc etalages van de Galeries Anspach donker. De feestpakken en slingers voor oud en nieuw lagen nog achter de ruiten, met 15 procent kor ting, maar dat lokkertje bleek ook al niet te hebben geholpen. Het personeel mocht zondag per radio en televisie vernemen dat de Anspach- directie er financieel geen gat meer in zag en de werknemers beleefd verzocht maandagochtend thuis te blijven. De woede, de verontwaardiging was alge meen, zeker onder de honderden perso neelsleden, onder andere in Brussel, Leuven, Mechelen en Charleroi, die het verzoek van de directie trotseerden en toch kwamen. „Ze hebben ons uit de naad laten werken met de feestdagen. En dat al leen maar om de baas in staat te stellen zoveel mogelijk binnen te halen voor dat hij ging sluiten. Niemand wist er iets van af zei een boze verkoper in Brussel. Dat het met de Galeries moeilijk ging. was geen nieuws. Het concern, dat ooit 3000 man in dienst had, moest de afge lopen jaren door verkeerde financiële transacties onder verschillende eigena ren al fors afslanken tot de 900 die nu over zijn. In 1981 leidden financiële pro blemen tot uitstel van betaling en een reddingsoperatie waaraan het perso neel ook nog zo'n 10 procent loon af stond. En dat nu allemaal tevergeefs? Personeel en hun bonden willen er niet aan. Terwijl afdelingen van het bedrijf bezet zijn onderhandelen de vakbon den met de directie om nog zoveel mo gelijk van de werkgelegenheid bij de Galeries te redden. Niet alleen het Anspach-personeel, maar ook de .22.000 werknemers by de wankelende Waalse staalgigant Cocke- rill-Sambre gaan een somber 1983 tege moet. De Belgische premier Martens heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar zijn tanden laten zien. Er moet een eind komen aan de miljarden verliezen die zich de afgelopen jaren hebben opge stapeld doordat papieren sanerings plannen niet werden uitgevoerd. Coc- kerill-Sambre moet weer gezond wor den, het personeel zal daartoe zo'n 5 tot 10 procent van het loon moeten inleve ren voor een sanering die tot 7000 a 10.000 ontslagen kan leiden. „Het dra ma met Cockerill is veel groter dan men heeft willen zeggen", zei premier Mar tens. Het is voor de meeste Belgen inmid dels duidelijk dat 1983 financieel een weinig gezegend jaar gaat worden. Martens is vast van plan de besnoeiin gen op de overheidsuitgaven door te zetten en wil het parlement daarvoor opnieuw speciale volmachten vragen. „We leefden jarenlang boven onze stand. Voor het eerst is de economische crisis nu aan het doordringen tot de doorsnee-burger", zo zei de Belgische premier. Directie; K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlfssingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 '/ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23