PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Visserij-oorlog op punt uit te breken Andropov voor Warschau-Pact conferentie in Praag FNV: bij een kortere werkweek terug naar werken op zaterdag Bedrijven u DENEN IN BRITSE WATEREN Verbruik van gas en stroom fors omlaag 2 Kustvaarder geplunderd na stranding op Britse kust Reactorgebouw kerncentrale ontruimd na waterverlies GEEN EVENREDIGE INLEVERING LOON Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer 9 graden Zuidwesten wind, vrij krachtig, kracht 5. aan de kust en op het IJsselmeer hard, kracht 7. 226e jaargang no. 2 Dinsdag 4 januari 1983 PZC zie pagina 16 DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Schols van Den Haag is er niet van gediend dat mannen hem op de wang zoenen om hem een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Een jongeman die dat maandag avond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente toch deed. werd sa men met een aantal medestanders met harde hand uit het stadhuis ver wijderd. Hierbij trok een van de in burger aanwezige politiemensen zijn pistool De betrokken jongeman zei na afloop van het incident dat hij de zoen niet als demonstratie had bedoeld. „Alle vrouwen die de burgemeester geluk kig nieuwjaar toewensen vliegen hem toch ook om de hals. Waarom ik niet?" De burgemeester en zijn echtgenote bleken dit standpunt echter niet te delen. Burgemeester Schols gaf zijn personeel opdracht de jongeman uit het stadhuis aan de Groenmarkt te verwijderen, „omdat hij zich niet wist te gedragen". Hetzelfde geldt voor tien kennissen van de jongeman, die op luide toon tegen de uitzetting pro testeerden. Politie in burger zorgde er samen met enkele verontwaardigde bur gers voor dat de jongelui uit het stadhuis werden gewerkt. Hierbij vielen enkele klappen. Voor een van de politiemensen was dit aanleiding om zijn pistool te trekken. Geünifor meerde politie zorgde er voor dat de homo's niet opnieuw het stadhuis konden binnendringen. LONDEN - Een visserijoorlog tussen Engeland en Denemarken lijkt zeer waarschijnlijk nadat een groot aantal Deense vissersschepen gisteren de havens verlaten heeft. De schepen zijn onderweg naar hun traditionele visgronden bij de Shetland-eilanden. De Denen hebben gedreigd binnen de 12-mijlszone rond het Verenigd Koninkrijk te zullen vissen. Het kan nog wel een dag duren voor de Deense vissers in Britse wateren aanko men, omdat een harde wind op de Noordzee de oversteek naar Engeland bemoeilijkt. De Britse marine is echter al m staat van verhoogde paraatheid gebracht. Schepen en vliegtuigen pa trouilleren sinds gisteren onafgebro ken. De Deense vissers lijken het koste wat compromis De Kroon meent dat het buitendijks gebied bij Port Rammekens een be stemming moet hebben die een com promis vormt tussen de verschillende belangen van natuur en dijkverhogin gen. Een status als 'beschermd na tuurgebied' is niet gewenst. De Kroon heeft dit bepaald bij de definitieve vaststelling van het bestemmingsplan 'Buitengebied' van de gemeente Vlis- singen PAGINA 3 afslanking Alleen een sterk afgeslankte Amster damse Droogdok Maatschappij heeft toekomstmogelijkheden Dat bete kent dat bij het bedrijf 400 tot 600 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen zo dat het personeelsbestand op om en nabij de 800 werknemers komt. De overheid moet daarvoor een financiële bijdrage van 20 miljoen gulden leve ren. PAGINA 9 ptt De PTT raamt de winst voor 1982 op een half miljard gulden Voor dit jaai zijn de verwachtingen minder oplimis tisch. Vooral de postgiro (verlies 210 miljoen guldenmaar ook de post (ver lies 100 miljoen gulden) zullen ver in het rood komen te staan. banen Uit een enquête waarbij 16 branches van het Nederlandse bedrijfsleven wa ren betrokken, blijkt dat dit jaar ver moedelijk nog meer dan 200.000 werk nemers hun baan zullen kwijtraken, De aanhoudende recessie is er de oor zaak van dat allerlei saneringsproces sen nog nauwelijks resultaten hebben opgeleverd. PAGINA 11 opgestapt Het voltallige bestuur van het district Zeeland van de Koninklijke Wielren Unie (KNWU) heeft besloten op te stappen. Als reden voert het district 'de gehele voorgeschiedenis tot erken ning van de wielervereniging Zeeland en de huidige houding van deze vereni ging ten aanzien van het district' aan. PAGINA 12 ledenwinst De VPRO heeft het oude jaar afgeslo ten met een spectaculaire winst van ruim 156.000 leden. De omroep kwam daarmee op 351.971 leden tegen 195.688 op 31 december 1981. Ook de Evangelische Omroep groeide fors van 227.000 leden naar 266,000 leden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Radio en televisie: 12. Financiën: 13. het kost op een confrontatie met de Britten te willen laten aankomen. Zij willen daarmee mede protesteren tegen de EG-visserijpolitiek, die vorige maand door alle EG-lidstaten, min De nemarken, werd overeengekomen. De Denen zijn met name kwaad over de regeling dat zij als gevolg van de ge meenschappelijke visserijpolitiek niet langer op makreel kunnen vissen in de buurt van de Shetland-eilanden, en bij de westkust van Schotland. Zij eisen het recht daar minstens 20.000 ton ma kreel te mogen vangen. De Deense Europarlementariër Kent Kirk, eigenaar van een trawler, heeft gisteren aangekondigd zich bij de boze vissers te zullen voegen, en niet te zul len aarzelen binnen de Britse mijlszone op sprot te vissen. Hij wil daarmee het Europese Hof dwingen de oude rechten van de Deense vissers te herstellen. Buitenlandse vissers die zich met hun schepen in Britse wateren begeven, stellen zich daarmee bloot aan boetes van ten hoogste 50.000 pond (220.000 gulden), en verbeurdverklaring van hun netten en vangst. DEN HAAG/BIDEFORD (ANP) - De in Panama geregistreerde kustvaarder 'Johanna' (1425 ton) is, na op nieuw jaarsdag op de rotsen bij Ilartland Point in Devon (Groot-Brittannië) te zijn gelopen, totaal leeg geplunderd door honderden streekbewoners. Volgens de Nederlandse kapitein Adriaan Broekmeulen (37) uit Maas sluis hebben de plunderaars de 25 jaar oude kustvaarder niet alleen geplun derd. maar is er ook veel vernield en zijn veel persoonlijke eigendommen gesto len. „Kleren, koffers, hele patrijspoor ten, je kunt het niet zo snel bedenken of de horde heeft het wel meegenomen. Ik heb nog geprobeerd ze tegen te houden, maar dat was onbegonnen werk. Als je tegen twee van die mensen zei dat ze de spullen moesten neerleggen, liepen twee seconden later anderen er weer mee weg. Het was een onbegonnen zaak om er iets aan te doen", aldus kapitein Broekmeulen maandag vanuit zijn ho tel in Bideford in een telefoongesprek met het ANP ESBJERG - De Deense visser Kent Kirk, lid van het Europees Parlement, stapt aan boord van zijn trawler ivaarmee hij naar de Britse wateren is vertrokken GRONINGEN/ARNHEM - Zowel het gasverbruik als het stroomverbruik zijn in 1982 flink gedaald. De omzet van de Gasunie viel terug naar het peil van 1973; een daling van 10,3 miljard ku bieke meter tot 70,6 miljard kubieke meter. De Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) maken melding van een daling van het stroomverbruik van 2,2 procent. Hoofd-directeur ir G. Kardaun van de Gasunie kondigde aan, dat er dit jaar opnieuw onderhan deld moet worden over de gasprijs voor particuliere verbruikers. Er zal daarbij met name rekening worden gehouden met de marktwaarde van het gas. De SEP verwachten voorlopig geen veran dering in de dalende lijn van het stroomverbruik. De oorzaak wordt vooral in de recessie gezocht. Ondanks de geringere behoefte aan stroom, zul len de komende jaren gas- en oliecen trales omgebouwd worden voor kolen- stook om kosten te besparen. Nieuwe centrales komen er echter de komende acht tot tien jaar niet bij. aldus een woordvoerder van de SEP (Zie ook pagina 13) (Van onze correspondent) WENEN - De leiders van de Warschau- pactlanden komen deze dinsdag in Praag bij elkaar voor een topconferen tie die door geheimen wordt omgeven, maar die niettemin doorzichtig van opzet is. Woensdag aan het slot van de conferen tie onder voorzitterschap van de nieu we Russische partijleider Joeri Andro pov - tevens zijn eerste optreden in het Pym niet welkom in Saoedi-Arabië tVan onze correspondent i LONDEN - Saoedi-Arabië heeft gewei gerd de Britse minister Pym (buiten landse zaken) te ontvangen als protest tegen de Britse weigering, onlangs, de PLO-minister van buitenlandse zaken Kaddoumi te accepteren als lid van een delegatie van de Arabische Liga naar Londen. Doel van de delegatie is het Liga-vredesplan voor het Midden- Oosten te verduidelijken. Pym zou vrijdag in Saoedi-Arabië aan komen aan het begin van een tocht langs de Golf-staten die hem ook naar Oman en de Verenigde Arabische Emi raten zal voeren. De Britse minister wil de met de Saoedi's praten over de slech te betrekkingen tussen de twee landen. Engeland is bang da^t Saoedi-Arabië Britse bedrijven zal u|Lsluiten van toe komstige orders uit protest tegen de houding van de regering-Thatcher inza ke het Palestijnse bevrijdingsleger, de PLO. De Saoedi's boycotten enkele ja ren geleden Britse bedrijven ook al uit protest tegen de uitzending van de om streden tv-film 'Dood van een prinses buitenland sinds hij de overleden Rus sische staats- en partijchef Leonid Brezjnev is opgevolgd - wordt een do cument ondertekend, dat maandag al door de ministers van buitenlandse za ken van de Warschau-pactlanden is voorbereid. Het zal ongetwijfeld de nieuwe Russische ontwapeningsvoor stellen bevatten en tot officieel beleid van het Warschau-pact worden ver klaard. De topconferentie had vorig jaar juni al in Boedapest moeten plaatsvinden, on middellijk na de conferentie van de Co mecon (de Oosteuropese economische gemeenschap) Er was en bleef toen echter onenigheid over de vraag hoe veel economische hulp de verschillende Warschau-pactlanden elkaar veschul- digd zijn, en ook waren er moeilijk te overbruggen problemen over de ver schillen in opvatting van de communis tische economieleer. Na verscheidene verschuivingen werd ten slotte een datum in december vast gesteld voor de conferentie, met als plaats van handeling de hoofdstad van Tsjechoslowakije. Praag. Maar de dood van Leonid Brezjnev leidde opnieuw tot een verschuiving. MIDDELBURG/BORSSELE - De kern centrale in Borssele is maandagoch tend om elf uur afgeschakeld, nadat in gebouwde meet-apparatuur verlies van water in een der hulpsystemen van de reactor had gesignaleerd. De afscha keling geschiedde automatisch. Het reactorgebouw werd uit voorzorg tij delijk door het daar werkende perso neel ontruimd. Nadat de druk in het primaire systeem, waarvan de kernreactor het hart vormt, was verlaagd, kon het personeel de si tuatie ter plaatse inspecteren. Daarbij werd duidelijk, dat een pakking in een van de reinigingskringlopen, die deel uitmaakt van de reactor-hulpsyste men, water doorliet. Het water had op het moment waarop het uit het systeem vloeide een reinigingsproces onder gaan waardoor het slechts in geringe mate radio-actief besmet was. Gevaar voor de gezondheid van de omwonen den of voor het personeel van de centra le is dan ook niet opgetreden, aldus de exploitant® van de kerncentrale, de NV PZEM maandag. Met het vervangen van de defecte pak king zal naar verwacht wordt één dag gemoeid zijn. Er is geen water buiten het reactorgebouw terecht- gekomen Als de reparatie voltooid is kan het wa ter weer in het proces worden gebruikt, aldus de NV PZEM. De kerncentrale zal vandaag dinsdag i in de loop van de dag weer volledig in bedrijf zijn Het feit dat Andropov bij deze confe rentie, waarvan de betekenis niet on derschat mag worden, op de voorzit- tersstoel zit, geeft het geheel een volko men nieuwe dimensie. Na deze confe rentie zullen de verschillende partners van het Warschau-pact en de leiders van de binnen het pact verbonden lan den weten wat hun positie is in de ogen van de nieuwe leider van het Kremlin- regime. De conferentie, die achter slot en gren del in de Praagse Burcht plaats vindt en die absoluut geheim blijft, op het al geschreven communiqué na. behandelt een agenda waarop behalve de ontwa peningsvoorstellen onderwerpen staan als Polen. Roemenië en de algemene crisis in de Oostbloklanden. Van de gro te meningsverschillen over hulp van de meer welvarende Warschau-pactlan den aan landen die op de rand van het bankroet balanceren, zal in het officiële communiqué wel niets te vinden zijn. Hoe nerveus de sfeer in Praag is, wordt geïllustreerd door het feit dat, behalve een paar vlaggetjes langs de weg van het vliegveld naar de stad en een paar extra verkeersborden en een bericht in de kranten onder aan de pagina, waarin wordt meegedeeld dat de straten rond om de Burcht een paar dagen afgeslo ten zullen worden, er tot maandag geen enkele officiële mededeling was gedaan over de ophanden zijnde topconferen tie- Westerse correspondenten die naar Praag wilden reizen, werd meegedeeld dat alleen correspondenten die perma nent in Praag zijn geaccrediteerd, Tsjchoslowakije konden binnenrei- zen. Voor de pers zijn geen faciliteiten aanwezig, in tegenstelling tot twee jaar geleden bij het bezoek van Brezj nev aan Tsjechoslowakije. FNV-bonden maken ruzie over prijscompensatie Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Werken op zaterdag kan weer gewoon worden. Het zou trouwens hard nodig kunnen zijn om een drastische verkorting van de werktijd per werknemer betaalbaar te houden. De werkdag zou ook - maar dan bij voorkeur tijdelijk - langer kun nen worden. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) noemt de moge lijkheid van een arbeidsdag van 9 uur, bij een vierdaagse werkweek. De FNV heeft een aantal modellen voor arbeidstijdverkorting neergelegd in de nota.Korter werken voor meer banen De nota is bedoeld als leidraad bij on derhandelingen over verkorting van de werktijd. Voornaamste criterium zal daarbij steeds zijn, dat verkorting van de arbeidstijd per werknemer extra werkgelegenheid moet opleveren. De FNV stelt daar het behoud van banen (voorkomen van ontslagen) mee gelijk De winst aan werk wordt vooralsnog ge schat op 250.000 arbeidsplaatsen Verkorting van de werkweek mag geen hogere kosten voor de bedrijven veroor zaken. Dat is voor dc FNV echter heel wat anders dan evenredig inleveren van loon. Zo zou verlenging van de bedrijfs tijd (de uren waarop een onderneming open is) kunnen bijdragen aan een be teugeling van de kosten, meent de FNV Meerproduktie Door bedrijven langer open te houden kan een grotere produktie worden be werkstelligd (wanneer er ten minste afzet voor is) en kunnen machines effi ciënter worden gebruikt; er worden immers meer uren per dag benut. Zo zou in de becijferingen van de FNV een deel van de extra kosten kunnen wor den terugverdiend. Waar bedrijven thans als regel open zijn tussen half acht en een uur of vijf, zou den straks bedrijfstijden mogelijk kun nen worden van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven uur en zouden de werkne mers in ploegen van bijvoorbeeld elk zes uur kunnen werken. Ook worden mogelijkheden aangegeven voor werk weken van afwisselend vier en vijf da gen waarbij de extra vrije dag volgens vaste roosters wordt opgenomen. De FNV geeft in de nota geen richtlij nen. Per bedrijfstak of bedrijf zal moe ten worden nagegaan welke de beste vorm van arbeidstijdverkorting is en hoe de extra kosten ervan kunnen wor den gedekt. Verlagen van het bruto loon. zoals dat al wordt betaald, is voor de FNV in ieder geval taboe. Wel zou met-uitbetalen van de prijs compensatie (zoals in december trou wens ook al in het centraal akkoord is aangegeven) een eerste bijdrage kun nen leveren. Dat als gevolg daarvan de bruto-lonen niet stijgen, heeft als bijko mend voordeel dat de minimumlonen niet omhooggaan en de daaraan gekop pelde uitkeringen geen groter beslag gaan leggen op de uitgaven van de over heid. Dc herverdeling van de arbeid die het gevolg zal zijn van de arbeidstijdver korting. zal ook leiden tot een beper king van de werkloosheid, met als ge volg daarvan een beperking van de premies voor de werkloosheidsvoor zieningen. Ook dat is een voordeel dal de FNV bij de zogenoemde inverdienef fecten wenst mee te rekenen, als hel erom gaat vast te stellen hoe de extra kosten van arbeidstijdverkorting en het opvangen van de lege uren door nieuw personeel kunnen worden opge vangen. AMSTERDAM - F NV-voorzitter Wim Kok maandag in Amsterdam tijdens de presentatie van het rapport 'Korter werken voor meer banen UTRECHT (ANP) - Dc Industriebond FNV is woedend op de Voedingsbond FNV omdat deze laatste bond door vast te houden aan uitbetaling van de prijs compensatie van eind 1982 overleg over vermindering van banenverlies bij enkele Unilever bedrijven zou blok keren. De Unilever-directie is volgens bonds- bestuurder A. Lakerveld van de Indus triebond FNV bereid om te praten over het redden van werkgelegenheid bij en kele in moeilijkheden verkerende on derdelen van het concern (waaronder de Betuwe in Tiel en de diepvriesbedrij- ven) in ruil voor het inleveren van de prijscompensatie. Dit overleg wordt echter onmogelijk gemaakt omdat de Voedingsbond de prijscompensatie uit betaald wil zien. aldus de Industrie bond. De Voedingsbond is alleen bij de cacaofabriek van Unilever in Utrecht cao-partij en niet bij alle andere Unile- ver-bedrijven. maar omda er een over koepelende cao is voor het concern be tekent dit een blokkade bij alle onder delen. aldus Lakerveld. De voedings bond FNV was maandagavond niet voor commentaar bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1