Mb, GS willen MO-opleiding vasthouden en uitbreiden Kleine ongeregeldheden tijdens jaarwisseling HOECHST-HOLLAND NV UIT DE RODE CIJFERS KOUDE DUIK almanak PZC/provincie Vuurpijl door ruit Breskens TE WATER IN STEDEN RUSTIG VERLOOP VOORSTEL SUBSIDIE NUTSACADEMIE Gematigd optimisme over vestiging Vlissingen MAANDAG 3 JANUARI 1983 VLISSINGEN - Op een aantal plaatsen in Zeeland is het tijdens de jaarwisseling tot kleine ongeregeldheden gekomen: enkele vechtpartijen, vernielingen en brandjes. In Kapelle veroor zaakte een groot aantal jongeren een schade van ongeveer vijf- tot zesduizend gulden. Bij een vechtpartij in Kortgene raakte een vechterbaas dermate gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In Bruinisse werd op oudejaarsdag een grote partij vuurwerk ter waarde van enkele duizenden guldens in beslag genomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag om streeks drie uur trokken drie groepen jongelui door Kapelle en vernielden na genoeg alles wat zij op hun weg tegen kwamen. Op het Kerkplein, de Bieze- lingsestraat, de Ooststraat en de Dreef kraakten ze de vlaggemasten van een drukkerij en bankgebbouwen. Recla- mebborden werden omver getrokken en kapot gegooid, tuinmuurtjes werden omgetrapt, buitenlampen van enkele woningen werden aan diggelen ge gooid, fietsenrekken moesten het ont gelden en van twee telefooncellen werd het glas ingeslagen en -getrapt. De schade wordt voorlopig op vijf- tot zes duizend gulden geraamd. In totaal wa ren er zo'n zestig jongeren bij betrok ken. De politie heeft drie 16-jarige jon gens (J. P. G., S. C. D. en W. L. M., allen uit Kapelle) aangehouden. Ze hebben bekend. In de Hoofdstraat te Kortgene kwam het in diezelfde nacht eveneens rond drie uur tot een treffen tussen ongeveer vier inwoners van het dorp en een vijf Benzinedieven in Goes gepakt GOES - De Goese gemeentepolitie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag (oudejaarsnacht) vier jongens aan gehouden op verdenking van benzine diefstal uit auto's. Drie jongens, R. S. (18) uit Goes, A. M. V. (19) uit Goes en E. H. G. 16) uit Kapelle werden eerst aangehouden in de Zuid- vlietstraat te Goes. Later kon de politie nog een vierde persoon aanhouden. Dat was de achttienjarige M. A. Z. uit Goes. De diefstallen zijn in de buurt van de Zuidvlietstraat gepleegd. GOESENAAR LAG DOOD IN WONING GOES - De Goese politie heeft donder dag de 52-jarige J. J. Fieret dood in zijn woning in de Goese Polder aan getrof fen. De man is vermoedelijk van de trap ge vallen en aan de gevolgen van die val overleden. De politie ging een kijkje in de woning nemen nadat buren hadden laten weten dat ze al enige tijd niets meer van de man hadden gehoord. Het slachtoffer heeft vermoedelijk een aan tal dagen dood in de woning gelegen. BRESKENS - Het onjuist afsteken van een vuurpijl door J. M. uit Oostburg was er de oorzaak van dat op oudejaars avond een ruit met dubbel glas sneuvel de bij de familie J. te Breskens. De vuur pijl vloog door de dubbele beglazing in de woning. De ravage in de woning was groot. ADVERTENTIE man sterke groep Goesenaren. De 21- jarige M, S. uit Geersdijk werd zo zwaar toegetakeld, dat hij overgebracht moest worden naar het ziekenhuis in Goes, De aanleiding tot de vechtpartij is niet duidelijk. Illegaal vuurwerk Vrijdagmorgen omstreeks elf uur nam de rijkspolitie bij een rijwielhandel in Bruinisse een omvangrijke partij ille gaal vuurwerk in beslag. De eigenares se van de winkel (mevrouw C. C. uit Capelle aan de IJsse) was niet in het bezit van de vereiste vergunningen. In de winkel trof de politie een voorraad van ongeveer vijftien kilo aan. In een nabij de rijwielhandel geparkeerde auto, die kennelijk gebruikt werd als onopvallende opslagplaats, werd ne gentien kilo gevonden. De politie on derschepte bovendien een auto, die met een voorraad van nog eens 92 kilo vuurwerk onderweg was naar Bruinis se. Tegen de eigenaresse van de winkel, de chauffeur van de auto (de 20-jarige G. L. C. uit Capelle aan de IJssel) en een ver koper in de rijwielhandel (de 18-jarige A. V. uit Krimpen aan de IJssel) is pro- ces-verbaal opgemaakt. Ongeveer een week eerder had de politie op hetzelfde adres een partij van ongeveer honderd kilo illegaal vuurwerk in beslag geno men. In Krabbendijke ontstonden in de nacht van vrijdag op zaterdag vecht partijtjes tussen rotjes gooiende jonge ren en omwonenden. In Amemuiden was het ook vrij onrustig. Op diverse plaatsen in het dorp werden brandjes gesticht en in de vooravond werd een ruit van het politiebureau ingegooid. De politie verrichtte één aanhouding. In Serooskerke (Walcheren) werd een zijdeur van het politiebureau aan de Noordstraat ingetrapt. Enkele onbe kenden stelden de brandweersirene in werking. De brandweer moest herhaalde malen uitrukken om brandjes (aangestoken of veroorzaakt door vuurwerk) te blussen. In Oostdijk bijvoorbeeld ontstond brand in twee schuurtjes. De brand weerkorpsen van Kruiningen en Krab bendijke waren dit vuur snel meester. Aan de Rijnstraat in Oost-Souburg raakte een personenauto in brand. De brand ontstond, doordat vuurwerk in de auto was gegooid. Op nieuwjaarsdag omstreeks half twee moest de Vüs- singse brandweer uitrukken voor een brandje in een container aan de Middel burgsestraat. Ook hier is vuurwerk waarschijnlijk de oorzaak geweest. Dat gold eveneens voor een brandje dat za terdagavond rond zeven uur in een schuur achter een woonhuis aan de Wil lem van de Veldelaan uitbrak. Zater dagmiddag tegen twee uur ontstond brand in een woonkamer op de boven verdieping van een woning aan de Rij- straat in Oost-Souburg. Volgens de po litie is de brand vermoedelijk veroor zaakt, doordat de jeugdige bewoner en enkele vrienden in de kamer met vuur werk aan het gooien waren. De kamer brandde geheel uit. De gemeentepolitie heeft vier jongelui op verdenking van brandstichting aangehouden. Enkelen van hen worden bovendien verdacht van een serie vernielingen en een in braak in de Louise de Colignyschool aan de Alexander Gogelweg in Vlissin gen. Rustig De jaarwisseling is in Vlissingen vrij rustig verlopen. Bij een buurthuis in Westerzicht en de Marijkeschool in West-Souburg werden enkele ruiten in gegooid. Ook kwamen er enkele mel dingen binnen over brievenbussen die door vuurwerk vernield waren, Ook een woordvoerder van de gemeen tepolitie in Goes sprak van een uiterst rustig verlopen jaarwisseling. Bij de Goese politie waren alleen meldingen ter) draait op het ogenblik op een laag pitje. Dat is een gevolg van het stagne ren van de afzet. Van Heel: „De DMT- markt is niet gemakkelijk. Er is nu een terugval, maar daaruit moet nu ook weer niet direct worden afgeleid, dat het helemaal de verkeerde kant op gaat". Onderzoek Zoals bekend, wil de Raad van Bestuur van Hoechst Holland het bedrijf laten doorlichten door het onderzoeksbu reau McKinsey. Aan de centrale onder nemingsraad is advies gevraagd over de inschakeling van het bureau en over de formulering van de opdracht. Alle onderdelen van het concern zullen bij het onderzoek betrokken worden. De Raad van Bestuur verwacht dat uit het onderzoek zal blijken dat het aantal arbeidsplaatsen bij Hoechst Holland ingekrompen moeten worden. Volgens de Raad van Bestuur is op dit moment niet duidelijk om hoeveel arbeidsplaat-j sen het gaat. Eerst zullen de resultaten van het onderzoek afgewacht moeten, worden. Zoals eind vorige maand in de PZC ge meld, vreest de Unie BLHP dat er (de huidige afslanking van Breda buiten beschouwing gelaten) bij Hoechst Hol land nog eens 200 arbeidsplaatsen ge vaar lopen. De klap zal volgens de Unie BLHP het hardst aankomen in Amster dam. Daar zouden mogelijk ruim 100 arbeidsplaatsen verdwijnen. (ADVERTENTIE) STRANDHOTEL VLISSINGEN fëïji Wij en Wim Kan die maken er wat van VLISSINGEN - Koud dat het was, koud.... Een groot aantal sportduikers heeft zaterdag meegedaan aan de traditionele nieuwjaarsduik, georgani seerd door het duikteam Zeeland. Ruim honderd sportduikers (onder wie de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. P. Boersma) trotseerden zaterdagmiddag rond twee uur bij de Boulevard Evertsen in Vlissingen de snijdende wind en gingen kopje onder in het ijskoude Westerscheldewater. Sommigen van hen hadden zelfs de duikkleding op het strand laten liggen en spurtten slechts gekleed in een zwembroekje de branding tegemoet. In ieder geval een probaat middel om goed wakker te worden. Het ijzingwek kende tafereel trok vele kleumende toeschouwers. Ruim een half uur bleven de koene duikers in het IJswater dobberen. Daarna ging het op een holletje naar de kleedcabines waar de hete Gluhwijn stond te wachten. varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinsiallaties Signaleringsmeldingen Volgens verzekermgseisen met TBBS-afleveringsbewijs WISSE VAREL B V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3, 4462 GE Goes TBBS-erkend beveiligingsbedrijf ZEEUWSE Wim Kan 'Vanavond komt Wim Kan'. Deze vrijdag meer dan eens in een Mid delburgsefamilie door oma gedane mededeling, wekte de groeiende nieuwsgierigheid van het klein dochtertje Terwijl de oudejaars- viering in de gezellige familiekring in volle gang was, bleef het meisje nauwlettend op oma's deurbel let ten. De bel bleef zwijgen. Dat werd het kind te machtig. Met luide stem - om boven het toenemende geroe zemoes uit te komen - riep zij: 'Oma... wanneer komt die meneer Kan nou'. Op dat moment begon cabaretier Wim Kan zijn zo ruim schoots aangekondigde oudejaars conference op de televisie. 'Daar is meneer Kan', kreeg de tóch lichte lijk teleurgestelde kleindochter te horen. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil het de .Nutsaca- demie' te Rotterdam financieel moge lijk maken de MO-opleidingen vanuit Middelburg ,vast' te houden en uit te breiden. Gs stellen daartoe de staten voor de Nutsacademie te subsidiëren met éénmaal 40 mille en tot en met 1986 jaarlijks met 10 mille. „Het streven de MO-opleidingen in de dependance Middelburg uit te breiden past in het provinciaal onderwijsbeleid en doet tevens recht aan de inspanningen en de middelen, die de Nutsacademie de af gelopen jaren in haar Zeeuwse vesti ging heeft geïnvesteerd," zegt het col lege in het voorstel, dat op 25 februari in de Zeeuwse staten wordt behan deld. Het college wijst erop, dat de Nutsaca demie sinds 1978 en na „goed overleg" met de beide pedagogische academies en het ministerie van onderwijs de MO- opleidingen in Zeeland onder haar hoe de heeft. Dat heeft ertoe geleid - schrij ven gs - dat cursisten in Zeeland profite ren van de voordelen dat een regulier MO-instituut de opleidingen verzorgt; met name geldt dat de gespreide, vrij stellende tentamens die tijdens de cur sus regelmatig door eigen opleiders worden afgenomen. Het heeft ook het cursusaanbod verbreed, onder meer met MO-opleidingen Duits en pedago giek, studieprogramma's zijn ver nieuwd en de studie wordt praktisch ge richt ondersteund. consolidatie De raad van beheer van de Nutsacade mie heeft in het verzoek om een provin- cieoijdrage gesteld, dat men intussen veel heeft geïnvesteerd in de depen dance Middelburg: het aanbod van op leidingen is vernieuwd en verbreed en financieel heeft men 57 mille in de ves tiging gestoken. „Zonder enige finan ciële steun vanuit Zeeland loopt de consolidatie van de veelbelovende ontwikkeling van de MO-opleidingen gevaar," zeggen gs. Dat geldt met name de nog niet door het rijk gesubsidieerde opleiding MO- pedagogiek, die is begonnen vanwege de grote belangstelling vanuit Zeeland. De Nutsacademie zelf verklaart in haar verzoek om provinciegeld, dat men „bij andere deuren zal moeten aankloppen" nu het rijk de koorden van de beurs ste viger dan ooit in handen houdt. En men zegt: „Dat zullen géén gemeentelijke deuren zijn: de meeste Zeeuwse ge meenten leveren te kleine aantallen studenten om een subsidie in overwe ging te nemen, de gemeente Middel burg, die het grootste aantal levert, zou zeker in aanmerking komen, maar zij ziet in het instituut eerder een bron van inkomsten dan een object voor geldelij ke steun". Gs stellen in hun voorstel aan de sta ten: „Wij zijn van oordeel, dat de Nuts academie heeft bewezen de ontwikke ling van haar Zeeuwse vestiging krach tig te bevorderen. Tevens draagt zij in algemene zin veel bij in de ontwikkeling van het hoger onderwijs in Zeeland, on der meer in de totstandkoming van een studiecentrum Open Universiteit". Men vindt de provinciesubsidie verant woord om de Nutsacademie in staat te stellen „op de ingeslagen weg verder te kunnen gaan". Sommige sportduikers lieten de duikkleiding op het strand liggen en gingen getooid in een zwembroek in het koude water. De jaarwisseling in Vlissingen. De man liep een steekwond op in zijn zijnadat er ruzie was ontstaan toen een van de barbezoekers zijn vriendin zou hebben lastig gevallen. Het slachtoffer moest naar het Bethesdaziekenhuis worden overgebracht, waar de wond is gehecht. De Vlissingse politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. binnengekomen over het ingooien van drie ruiten van woningen aan de Bech- stede en de Van Hallstraat in de Goese Polder. In Middelburg was het volgens een woordvoerder van de politie en brand weer rustiger dan in voorgaande jaren. De brandweer moest alleen uitrukken voor een kerstboombrandje op de Var- kensmarkt en een in brand gestoken autoband op de Seisbinnenbrug. Ver der gooiden enkele jongelui een ruit in bij de textielzaak van R, op de Markt en de Lange Delft te Middelburg. De brandweer in Nieuw- en Sint Joos- land bluste een brandje in een contai ner op de hoek van de Veerstraat en de Konneweg. In Zeeuwsch-Vlaanderen werd op in getogen wijze de jaarwisseling ge vierd. Volgens de woordvoerders van de verschillende politieposten was het overal opmerkelijk rustig en was het aantal klachten over in brievenbussen gestopt vuurwerk, zeer beperkt. In Zaamslag werd op het Plein door jon gelui een vreugdevuur ontstoken. De politie greep niet in. De brandweer bluste het resterende vuur aan het eind van het 'feest'. De politie in Klooster- zande meldde dat in de oudejaarsnacht bijzonder weinig volk op de been was en daar bestond de indruk dat er min der vuurwerk de lucht is ingegaan dan in voorgaande jaren. De verschillende politiewoordvoerders spraken van 'het gebruikelijke oudejaarsbeeld'. VLISSINGEN - Bij de Keersluisbrug in Vlissingen is zondagmiddag een personenauto met twee inzittenden te water geraakt. Het ongeluk gebeurde rond drie uur. De auto, bestuurd door C. A. van S. (21) uit Vlissingen kwam in een slip, ramde een paal, sloeg over de kop en dook vervolgens het water in. Zowel de bestuurder als zijn passagier (zijn 14-jarige broer R. van S.) slaagden er in uit de auto te komen. Met behulp van duikers van de brandweer en een takelwagen werd de auto weer op het droge gezet. VLISSINGEN - Hoechst Holland NV is uit de rode cijfers. Het chemische con cern zal 1982 afsluiten met een positief resultaat. Dat staat in het jongste num mer van Hoechst-Inform, het perso neelsblad van het bedrijf. In dat blad wordt de heer K. W. Köliler, lid van de Raad van Bestuur, geciteerd. Hoechst Holland maakte over '79 een netto winst van bijna 23 miljoen gulden, in 1980 was die winst ruim 11 miljoen, terwijl over 1981 een verlies van bijna 15 miljoen gulden geleden werd. Hoechst is in 1982 begonnen met de uit voering van een driejaren plan (dat uit eindelijk zal resulteren in het verlies van ruim 200 arbeidsplaatsen) om de vestiging in Breda weer gezond te ma ken. Dat heeft er toe geleid, dat het ver lies in Breda (in '81 enkele tientallen miljoenen guldens) het afgelopen jaar kon worden gehalveerd. De resultaten van Vlissingen. Weert en Amsterdam waren positief. In hetzelfde blad toont vestigingsdirec teur ir. H. P. van Heel zich gematigd optimistisch over de toekomst van Hoechst-Vlissingen. „Ik weet niet of de wereldeconomie nog dieper in het moe ras zal zakken, maar zoals het er nu naar uitziet heb ik goede hoop dat de vesiging Vlissingen ook in 1983 weer een bescheiden positief resultaat zal halen". De DMT-fabriek van Hoechst-Vlissin- gen (DMT is een grondstof voor polyes- Man gestoken tijdens ruzie Vlissings café VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag is een 22-jarige jonge man (A. B.) uit Middelburg tijdens een vechtpartij in een bar aan het Bella- mypark in Vlissingen gewond geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2