Rustige jaarwisseling met enkele incidenten Wens tot ontwapening meer dan gewettigd Moord op blanken in Zimbabwe PZCfi Arafat: PLO blijft bij militaire optie SPOORWEGBOND REAGEERT BOOS: LEZING NS BOTSING DEUGT NIET IN EEN JAAR ZESDUIZEND DODEN IN EL SALVADOR PZC/binnen-buitenland TWINTIG ARRESTATIES IN DEN HAAG het weer Esso verlaagt benzineprijs I Laag water Oostduitser ernstig gewond bij vlucht NIEUWJAARSTOESPRAAK PA US: HftBbI f rm Onder nul MILITAIRE ACTIE TEGEN AANHANGERS NKOMO MAANDAG 3 JANUARI 1983 UTRECHT (ANP) - Het is onwaarschijnlijk dat de machinist van de stoptrein loeiden-Rotterdam die maandag om het leven kwam door de treinbotsing in Rotterdam-Blijdorp, dat ongeluk heeft veroorzaakt, omdat hij dan niet een, maar drie waarschuwingsseinen over het hoofd zou hebben gezien. Dat meent de federatieve spoorweg vakvereniging (FSV) die na een aantal boze reacties van Rotterdamse machinisten haar ergernis over de snelle conclusie van de spoorwegen heeft verwoord in een woedende brief aan NS-directeur L. Ploeger. Volgens FSV-voorzitter Joop Kruse is het bijna ondenkbaar dat de machinist van de stoptrein, een Rotterdammer en zeer bekend op het baanvak waar het ongeluk gebeurde, dne seinen achter elkaar niet zou hebben opgemerkt. De eerste twee seinen zouden op geel hebben moeten staan, die de machinist waarschuwden voor het naderende rode sein en hem de opdracht gaven de snelheid te verminderen. Omdat de stoptrein bij de botsing 90 kilometer per uur reed. is dat laatste niet gebeurd. In de brief stelt de spoorwegvakvereniging dat ook het beveilingssysteem van de spoorwegen feilbaar is. DEN HAAG - In de oudejaarsnacht zijn elf Haagse agenten licht gewond geraakt tijdens een charge die gericht was tegen jongeren die brandweerlieden met stenen bekogelden. Bij de ongere geldheden werd een groot aantal winkelruiten ingegooid. Zaterdag en zondag werden in totaal 20 arrestaties verricht. Ook in Tilburg moest de brandweer het ontgelden. Daar werden twee mensen wegens openlijke geweldpleging aange houden. Groepjes jongeren richtten in Groningen voor duizenden gulden schade aan. De poltitie van Leeuwar den arresteerde zes mensen na het Verstikking - In het Zuidlimburgse Geullejgem Meerssen) is een baby van twee maanden op oudejaarsavond door vermoedelijk verstikking om het leven gekomen. Rond half twaalf 's avonds kwam in haar wiegje op de eerste etage een bran dende prop papier terecht afkomstig uit een rooktunnel van de open haard op de beneden verdieping. Haar moe der bevond zich toen beneden waar zij samen met familieleden en kennissen oudejaarsavond aan het vieren was. plur leren van een winkel. In de Bra bantse gemeenten Helmond en Gel drop moest de politie in actie komen toen feestgangers op straat met elkaar op de vuist gingen. Zes mensen werden naar het poltiebureau meegenomen. De Haagse politie zegt dat het tijdens de jaarwisseling rommeliger was dan vorig jaar. Ook de materiële schade is aanzienlijk groter. Zondagavond wa ren al bijna veertig aangiften van scha de bij de politie binnen. De incidenten ontstonden toen grote groepen jongens en meisjes de blus werkzaamheden van de brandweer wil den belemmeren. Een aantal slooppan- den was door de jeugd in de brand ge stoken. De Mobiele Eenheid moest er aan te pas komen. Bij de vechtpartijen, waarbij de politie van de wapenstok ge bruik maakte, werden elf agenten licht gewond. Zes van hen konden de dienst niet meer voortzetten. Vijf Hagenaars werden direct opgepakt. Zondag volg den nog eens 15 arrestaties. Meer aan houdingen worden verwacht In Tilburg deden zich soortgelijke inci denten voor. De brandweer die was uit gerukt om enkele vuurtjes te doven werd met stenen ontvangen. In Gronin gen voerde de politie enkele charges uit nadat jongeren een groot aantal vernie lingen had aangericht. In Hoogkerk (prov. Groningen) was het wegdek op een brug niet bestand tegen de hitte van een groot vuur. Toen de politie het vuur wilde doven ontstond een vecht partij met de jongeren. Er werden vijf mensen gearresteerd, ook vanwege het ingooien van ruiten van scholen en be drijven. De politie van Rotterdam en Amster dam spreekt van een rustige jaarwisse ling. pij dinsdag 2,4 cent omlaag, nadat Shell en BP al een prijsverlaging van 2 cent hadden aangekondigd. LPG wordt 1.5 cent goedkoper. Een liter normale benzine kost vanaf morgen bij Esso f 1,56 (zelftank). Super is zes cent duurder. Diesel gaat 1,17 kos ten en LPG 0,60 gulden per liter. De dalende dollarkoers en de dalende no teringen op de vrije oliemarkt maakten volgens Esso de benzineprijsverlaging mogelijk. DEN HAAG - Esso verlaagt de benzi neprijzen dinsdag met 1,6 cent per li ter. Shell gaat nog niet direct mee met een prijsdaling voor benzine maar zal in de loop van de week mogelijk vol gen. Wat de andere oliemaatschappij en met de prijzen gaan doen is ook niet bekend. Esso heeft zich aangesloten bij de prijs dalingen die eerder vorige week zijn aangekondigd voor dieselolie en LPG. De dieselolie gaat bij deze maatschap- Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag Vm vrijdag: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur circa 7 graden. Deltagebied Het weer staat vandaag geheel onaer invloed van een diepe depressie, die vanmiddag nog net ten westen van Schotland ligt. De depressie voert met stormachtige wind zachte en vochtige lucht naar ons land. Het regengebied zal ons in de vroege ochtend bereiken. Vanmiddag zijn er iaat schaarse opkla ringen; de temperatuur bereikt dan de acht graden. Vooruitzichten voor dinsdag: morgen blijft het weer nog steeds onder invloed van de oceaandepressie. Er blijft veel bewolking en af en toe regen. Tempera tuur ongeveer zeven graden. Nautisch bericht Wind: zuidwest 7, aan de kust soms 8, zicht: matig, temperatuur kustwater: 5 graden Celsius, afwijking waterstan den: een geringe verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: bij hoog water morgenmiddag ruim een meter. ZON EN MAAN 3januari Zon op 08.48 onder 16.41 Maan op 22.01 onder 11.43 CAIRO (UPI/RTR/AFP) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal geen afstand doen van haar 'militaire optie' omdat zij geen illusies heeft over de bereidwilligheid van de Amerikaanse regering om Israël onder druk te zetten. Dat heeft PLO-leider Yasser Arafat gezegd in een vraaggesprek met het Egypti sche politieke weekblad 'Rose el-Youssef', dat zondag werd gepubliceerd. Arafat bevestigde tegenover het Can- reense blad wel de nieuwe opstelling van de PLO met betrekking tot de pro blematiek van vrede in het Midden- Oosten. Hij zei: „Wij steunen elk posi tief punt in de vredesvoorstellen die naar voor zijn gebracht". Arafat vertel de dat Palestijnse guerrillastrijders achter de Israëlische linies in Zuid-Li- banon 361 militaire operaties hebben uitgevoerd gedurende de laatste drie maanden „waarbij 340 Israëlische sol daten werden gedood of gewond en 43 pantserwagens werden vernietigd". Yasser Arafat heeft zaterdag in een nieuwjaarsboodschap een beroep op al le joden gedaan hun steun te geven aan een rechtvaardige vrede in het Midden oosten. In Tripoli, de hoofdstad van Noord-Li- banon. zijn volgens de eerste schattin gen zaterdag 35 personen gedood bij schermutselingen tussen pro- en anti- Synsche organisaties. Dit heeft het fa- langistische radiostation „de stem van Libanon' aan het eind van de middag gemeld. Verder zouden op de weg tus sen Tripoli en het noordelijker gelegen Akar vijf lichamen zijn ontdekt, wat de spanning in dat gebied heeft opge voerd. De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon zal niet opnieuw ver schijnen voor de commissie die een on derzoek instelt naar de massaslacht- ning in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Chatila in Beiroet. Dit heeft een woordvoerder van de Commissie zondag bij verrassing aan gekondigd. Sharon had in de loop van zondag voor een tweede keer (achter gesloten deuren) moeten getuigen. Het verzoek daartoe was gedaan door het hoofd van de militaire inlichtingen dienst van Israël, generaal Yehoshua Saguy. Hoog water Ma. 3 jan. Vlissingen 4.32 229 16.55 235 Temeuzen 4.54 249 17.17 255 Zlerikzee 5.25 160 18.31 172 Hansweert 5.42 255 18.11 264 Wemeldlnge 6.25 187 18.44 203 Kreekrak 6.23 218 18.43 235 Brulnisse 6.48 191 19.13 208 dlns. 4 Jan." uur cm uur cm Vlissingen 5.24 218 17.47 220 Temeuzen 5.46 240 18.08 241 Zlerikzee 6.10 157 19.16 165 Hansweert 6.34 248 19.00 250 Wemeldinge 7.14 181 19.32 195 Kreekrak 7.13 211 19.32 226 Bruinisse 7.45 185 20.03 199 Ma. 3 jan. uur Vlissingen 11.12 226 23.23 184 Temeuzen 11.43 236 23.55 194 Zlerikzee 11.44 181 Hansweert 12.07 252 Wemeldinge 12.06 204 Kreekrak 12.24 239 Bruinisse 12.16 197 Dins. 4 jan. laag water uur cm uur cm Vlissingen 12.05 215 Temeuzen 12.35 226 Zierikzee 004 138 12.36 174 Hansweert 0.22 212 13.00 242 Wemeldinge 0.25 159 12.57 197 1 Kreekrak 0 43 184 13.15 230 Bruinisse 037 155 13.09 192 SAN SALVADOR (DPA) - In de Middenamerikaanse staat El Salvador zijn in het jaar 1982 minstens 6.000 burgers om het leven gekomen. Dit blijkt uit voorlopige schattingen van organisaties die zich inzetten voor de mensenrechten. In deze cijfers zijn niet meegerekend de militairen en de guerrillastrijders die het afgelopen jaar in de strijd vie len. De maand waarin de meeste doden vielen was april 1982. Toen werden door de verschillende organisaties 805 doden geregistreerd. Sinds 1979, het jaar waarin de gewelddadigheden in El Salvador een uitgebreid en permanent karakter kregen, zijn in het land zeker 35.000 mensen om het leven geko men. El Salvador telt een bevolking van 4,5 miljoen. Kwart pensioenfondsen vulde enqüete over pensioenbreuk niet in DEN HAAG (ANP) - Van de 1.057 aan geschreven pensioenfondsen hebben er 283 (26.77) procent) niet gereageerd op verzoeken van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid mee te werken aan een enquete die inzicht moet verschaffen in de mogelijkheid de 'pensioenbreuk' gedeeltelijk onge daan te maken. Op 3 mei 1982 werden de enquêteformu lieren verstuurd, op 14 juni en op 5 no vember werd 'gerappeleerd'. Inmiddels hebben de ambtenaren op het ministe rie van sociale zaken het hoofd in de schoot gelegd, zo blijkt uit een brief van het departement aan de tweede kamer. De gegevens van de pensioenfondsen zijn nodig om aan de soziaal-economi- sche raad advies te vragen over de mo gelijkheid pensioenaanspraken bij be- drijfs- of bedrijfstakpensioenfondsen van mensen die van baan veranderen niet langer te 'bevriezen', maar te inde xeren. In de regeringsverklaring werd die adviesaanvrage reeds aangekon digd. Om vertraging bij die adviesaanvrage te ontlopen zal niet alleen worden af gezien van verwerking van gegevens van het kwart van de pensioenfondsen dat tot dusver het formulier nog niet heeft geretourneerd. HANNOVER (DPA, AFP) - Een 22-jari- ge schaapherder uit de DDR is in de nacht van zaterdag op zondag zwaar gewond geraakt tijdens een vlucht naar de Westduitse deelstaat Neder- s aksen. Volgens de politie in Hannover werd de vluchteling in beide benen geraakt door zeven schotenuit een wapen dat automatisch afgaat, toen hij probeerde over de Oostduitse grensversperringen heen te komen. Ondanks zijn verwon dingen slaagde de schaapherder erin de Bondsrepubliek te bereiken. Volgens Westduitse statistieken zijn in 1982 on geveer 280 burgers uit de DDR erin ge slaagd WestrDuitsland te bereiken. AMSTERDAM - Op het dak van een al brandend autowrak laten jongeren nieuwjaarsnacht op de Hoofdweg in Amsterdam wat vuurwerk tot ontbranding komen. VATICAANSTAD (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de wens tot ontwapening 'meer dan gewettigd' genoemd, maar gezegd dat het probleem van de wereldvrede moeilijk eenzijdig kan worden opgelost. „Het probleem van ontwapening neemt een belangrijke plaats in het zoeken naar vrede in, en de wens dat de dialoog in dit opzicht concrete resultaten af- De paus tijdens het uitspreken van zijn nieuwjaarsboodschap. werpt is meer dan gewettigd," aldus de paus in zijn preek tijdens de mis in de Sint-Pietersbasiliek. „Maar tevens moet het verzoek om vooruitstrevende vermindering van nucleaire en conven tionele wapens gelijktijdig worden ge richt aan alle partijen in het conflict", zei hij. „De machten die tegenover elkaar staan moeten gezamenlijk door de di verse stadia van ontwapening kunnen gaan en zichzelf in ieder stadium in ge lijke mate betrekken. Het is daarom moeilijk voor te stellen hoe het pro bleem van vrede in de wereld op eenzij dige wijze kan worden opgelost, zonder deelneming en betrokkenheid van al len". Nieuwjaarsdag, aldus de paus, is de ge legenheid voor „een bijzonder gebed voor vrede op aarde". „Alle mensen van God, alle mannen en vrouwen van goede wil moeten voort durend in vrede worden onderwezen", zei de paus. Na de mis verscheen de paus voor het venster van zijn werkka mer om de naar schatting 30.000 bede vaartgangers en toeristen op het plein voor de basiliek de traditionele nieuw jaarsgroet te brengen. „Buon anno a tutti", zei hij. Het is zeer waarschijnlijk dat paus Jo hannes Paulus II dit jaar Zuid-AMka zal bezoeken. Volgens goedingelichte katholieke kringen is hij in elk geval van plan om vlak na Pasen deel te ne men aan een bisschoppenconferentie in Zimbabwe, waaraan alle katholieke bisschoppen in geheel Zuidelijk Afri ka aanwezig zullen zijn. Iraanse bank in Londen beroofd LONDEN (REUTER, UPI) - Naar zater dag is bekend geworden is de Iraanse 'Sepah'-bank in de Londense city op vrijdag 3 december beroofd van akten met een gezemenlijke waarde van meer dan 9 miljoen pond sterling en ruim 30.000 pond sterling in baar geld. De Londense politie deelde mee dat de dieven het alarmsysteem van de bank hadden omzeild en een 'thermolans' hadden gebruikt om in de kluis te kun nen komen. De gestolen waardepapie ren zijn geblokkeerd en kunnen niet verzilverd worden. De politie kon niet zeggen waarom de diefstal zo lang ge heim gehouden is. De Sepah-bank is een overheidsinstelling in dienst van de Iraanse krijgsmacht. i MOSKOU IAFP- In Mos kou is de thermometer in de nacht van zaterdag op zondag gedaald tot 27 graden Celsiusonder nul. terwijl de Russische hoofdstad in december nog vele warmterecords boekte. Ook in de rest van de Sourjet-Unie heerst strenge koude, waarbij Sibenê met 58 graden on der nul aan kop ging. De weersvooruitzichten voor het land wijzen echter op een temperatuurverho- ging. Foto: 'Koning Winter' wenst vanaf een enorme poster in Moskou de voor bijgangers een gelukkig nieuwjaar toe. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - In de provincie Matabeleland is het leger van Zimbab we met een grote militaire actie tegen aanhangers van Joshua Nkomo begon nen, die op oudejaarsavond tenminste zeven mensen vermoordden. De bloe dige overvallen, waarbij zes blanken werden gedood, vonden in de nabij heid van Bulawayo plaats, waar de Za- pu-leider en ex-minister Joshua Nko mo nog steeds zijn hoofdkwartier heeft. Nkomo staat op zeer gespannen voet met Mugabe. De gebeurtenissen hebben de regering van Robert Mugabe - die toch al met ernstige economische en energie-pro blemen te kampen heeft-in grote verle genheid gebracht. Naar verwachting zullen nu nog meer blanken, die Robert Mugabe om hun opleiding, ervaring en kennis dringend nodig heeft, het land verlaten. De minister-president waarschuwde dan ook in zijn nieuwjaarsrede de da ders dat zij met de hoogste straf moeten rekenen, die er bestaat, namelijk de dood. De overvallers hadden reeds op kerstavond een bus op de belangrijke autoweg Bulawayo-Gweru overvallen en daarbij drie mensen gedood en 21 gewond. De nieuwe overval kwam op oudejaarsavond twintig kilometer noordwestelijk van Bulawayo op de weg naar de Victoriawatervallen. De onbekende opstandelingen bescho ten de auto van de jonge boer David Walter. In de wagen bevonden zich ook zijn twee zoons, Shaun (4) en Michael (2), alsmede zijn zwager en een vriend. Ook een zwarte landarbeider werd ge dood. De familie Walters was slechts enkele weken geleden met hun werk op een boerderij begonnen, die tot de Brit se maatschappij Lonhro behoort. Vijftig kilometer noordelijk van Bula wayo ontvoerde een andere groep op standelingen eveneens op oudejaars avond de 71-jarige boer Beny Williams en diens 24-jange kleinzoon David Bi- lang. De ontvoerders dwongen de oude man een boodschap aan zijn vrouw te sturen, waarin zij de vrijlating van Za- pu-gevangenen eisten en tevens ver langden de teruggave van boerderijen en andere bezittingen die aan de partij van Joshua Nkomo behoorden en enke le maande geleden in beslag werden ge nomen. omdat daar grote wapenop slagplaatsen waren ontdekt. Reeds in juli van verleden jaar ontvoer den Zipra-opstandelingen in de nabij heid van Bulawayo zes buitenlandse toeristen, die ondanks een intensieve zoektocht en een hoge beloning nooit werden gevonden. Vermoedt wordt dat ook deze toeristen inmiddels gedood zijn. Ook in de nabijheid van Umtare (vroeger Umtali) werden ongeveer ter- zelfdertijd drie Engelse toeristen ge vonden. die door onbekenden waren vermoord. Joshua Nkomo en drie Zapu-ministers werden in februari 1982 uit het kabi- net-Mugabe ontslagen, nadat men in verschillende gebieden van Matabele- land wapenopslagplaatsen had gevon den. Sindsdien stierven meer dan 80 mensen in Matabeleland een geweld dadige dood. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grbte Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post f 72,-; per maand 21,-, losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21