PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou: VS schuldig aan impasse Genève Nieuwjaar in Londen: drie doden Minstens tien doden in nieuwjaarsverkeer Boycot Nederlandse schepen Denemarken RAMSES IN DE REMISE vandaag Knaller AMERIKANEN VERWERPEN VERWIJT Harde wind Half tot zwaar bewolkt en in de avond regen. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zuidwestelijke wind, in de kustgebieden hard 226e jaargang no. 1 Maandag 3 januari 1983 De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. WASHINGTON, MOSKOU, PARIJS - De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten in het nieuwjaars- weekeinde verantwoordelijk gesteld voor de impasse bij de onderhandelingen over vermindering van strategische kernwapens (START) in Genève. De Amerikaanse onderhandelaar, ex- generaal Edward Rowny, die vorige week verklaarde dat de kans bestaat om in 1983 een akkoord te bereiken, be schouwt de Russische beschuldiging als een onderhandelingsmanoeuvre. Hij zei zondag voorzichtig optimistisch I PAGINA 2 jaarwisseling Op een aantal plaatsen in Zeeland is het tijdens de jaarwisseling tot kleine j ongeregeldheden gekomen, enkele vechtpartijen, vernielingen en brand jes Verder nam de politie in Brulnlsse een grote party vuurwerk van enkele duizenden guldens in beslag. PAGINA 13 uit pret Is UIT-met-de-pret óók goed voor U? Het doek ïykt te vallen voor Jeugd en Muziek-Zeeland nu tot opschorting van alle manifestaties is besloten Als UIT-smyter was er een zeer geslaagd Nieuwjaarsconcert in Vlissingen te blijven, dat „met goede wil aan Sow- jet-zijde in dit jaar iets kan worden be reikt". Ook Paul Warnke, die namens presi dent Carter het nooit geratificeerde SALT 2-akkoord tot stand bracht en Carters voormalige adviseur voor na tionale veiligheid Zbigniew Brzezinski bestempelen de Russische aantijging als een manoeuvre, vóór de hervatting van de onderhandelingen, eind januari. Mét Rowny menen zij dat de Russen op deze manier proberen de openbare me ning in het Westen verder onder druk te zetten. Dc Amerikanen bedrijven in Geneve 'praktische obstructie' omdat zij vast houden aan 'volledig eenzijdige' voor stellen. Dat schreef zondag het Russische par tijblad Pravda. Voor de jaarwisseling had partijleider Joeri Andropov nog verklaard dat een compromis bij de START-onderhandelingen in Genève "objectief gesproken' mogelijk zou moe ten zijn. In een niet-gesigneerd artikel schrijft de Pravda over Russische voorstellen bij de START-besprekingen die de Amerikaanse president Ronald Rea gan "verwrongen" zou hebben weergege ven. Het partijblad gaat daarbij uitvoe rig in op de voorstellen die Andropov heeft gedaan ter vermindering van de strategische wapensarsenalen aan bei de kanten, voorstellen overigens die van Russische kant reeds afgelopen zo mer in Genève op tafel werden gelegd. Volgens deze voorstellen wil Moskou tot 1990 een trapsgewijze vermindering van het totale aantal te land en ter zee gestationeerde intercontinentale ra ketten tot een gelijk niveau van elk 1800 raketten. Dat zou een vermindering be- tekenn van ongeveer 25 procent. Volgens de Pravda zou er tussen Rus land en Amerika eveneens een overeen komst moeten worden totstandge- bracht over een vermindering tot een gelijk niveau van den aantallen kern koppen. Voorwaarde daarbij is echter wel. aldus het blad. dat de Amerikanen bij een dergelijke overeenkomst ook an dere (niet-strategische) kernwapens die (Slot pagina 7 kolom 6) KOPENHAGEN (ANP) - Deense havenarbeiders hebben vrijdag besloten twee maanden lang Nederlandse goederen en schepen te boycotten. Dit heeft het Deense persbureau Ritzau bevestigd. De actie is een protest tegen de vrijlating van een Nederlandse vrachtwagenchauf feur die enkele dagen geleden een stakende havenarbeider doodreed. Een recht bank bepaalde dat de chauffeur niet schuldig was aan de dood van de havenarbei der. Volgens de Deense vakbonden reed de vrachtwagenchauffeur in op een groep je postende stakers in het vissersstadje Hirthals in Noord-Jutland. Enkele haven arbeiders konden zich nog uit de voeten maken, maar een van hen werd geschept en overleed ter plaatse- Volgens Ritzau is de boycot momenteel alleen effectief in Kopenhagen, maar zullen andere havens volgen. De Deense havenarbeiders zijn sinds twee weken in staking uit protest tegen een verlaging van de werkloosheidsuitkering voor havenarbeiders die 1 januari ingaat. NEW YORK (AP)- Na bijna een eeuw te zijn vermist, is in een verlaten tramremise in Chautaugua in de Amerikaanse staat New York een 3000 jaar oud Egyptisch standbeeld uil de tijd van Ramses II teruggevonden. Het één meter hoge, zwart granieten beeld, dat de wagenmenner Merenptah voorstelt, was ongeveer een eeuw geleden van de Nijldelta overgebracht naar het British Museum. Het is nog niet bekend hoe het in Amerika is terechtgekomen Het beeld zal bij het veilinghuis Southeby Parke Bemet in New York onder de hamer komen. Het uit 1300 voor Christus daterende beeld werd in de jaren '80 van de vonge eeuw door de Britse Egyptoloog William Matthew Flinders Petrie opgegraven bij Defen- neh. LEEUWARDEN - De Leeuwarder vuurwerkfabrikant B. uit Leeu warden blijkt duizenden mensen in Nederland en België voor in to taal enkele tonnen te hebben opge licht. De man, die inmiddels spoor loos is, inde het geld voor de opge geven bestellingen maar leverde in de meeste gevallen niets af. Vorige week zegden verschillende banken de rekeningen van de vuur werkhandelaar op B had namelijk in advertenties in een groot aantal kranten gesuggereerd dat de ban ken garant zouden staan voor even tuele terugbetaling van overge maakt geld. De banken lieten snel weten dat van geen enkele garantie sprake kan zijn. De politie van Leeuwarden heeft vrijdag al tweeduizend telefoontjes te verwerken gekregen van veront ruste klanten van B. In de provin cie Groningen en Drente blijkt een aantal mensen hun bestelde vuur werk wel te hebben ontvangen. Verondersteld wordt dat het daar bij gaat om klanten die in de buurt wonen van het distributiecentrum van B. te Beilen. Elders in het land bleef aflevering uit. Omdat de vuurwerkfabrikant in zijn advertenties de bepaling heeft opgenomen dat voor niet-geleverd vuurwerk het geld zal worden te ruggestort. is de politie nog niet tot actie overgegaan. Aan de goede be doelingen van de Friese koopman werd echter, ook door de politie, sterk getwijfeld. Zondagavond was B. spoorloos verdwenen. Vrijdag zijn tegen hem vele telefonische be dreigingen geuit Dc politie sluit niet uit dat B. het vuurwerkgeld over een tijdje toch zal terugbetalen. Zijn „winst" vormt in dat geval de rente over een paar honderduizend gulden. SCHAGEN - Brandweerlieden halen zondagmiddag een auto uit het kanaal Schagen-Kolhom, nadat deze daar kort tevoren door onbekende oorzaak in terecht gekomen was. Een vrouw en haar kindje verloren het leven. De echtgenoot overleefde het ongeluk. sylvesterloop De Portugese atleet Carlos Lopes heeft op oudejaarsnacht eindeiyk zyn droom in vervulling zien gaan. Na di verse vergeefse pogingen bracht hi) eindelijk de traditionele Sylvesterloop in de straten van Sao Paulo op zijn naam Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Varia: 8 Sport: 9, 10 en 11 Kunst, radio en televisie: 12 en 13 LONDEN - Bij de traditionele festiviteiten rond de jaarwis seling op het Londense Trafal gar Square zijn twee vrouwen om het leven gekomen toen zij door een grote menigte onder de voet werden gelopen. Meer dan 500 mensen liepen verwon dingen op. Het was gisteravond nog niet duidelijk wat er precies op Trafalgar Square is gebeurd, enkele minuten nadat de Big Ben met twaalf slagen het nieuwe jaar had ingeluid Op dat moment waren ze ker 30.000 mensen op het plein verza meld. en waren er nog eens 35.000 feest vierders in de straten rond Trafalgar Square te vinden Zij waren daar om getuige te zijn van de grote jaarlijkse happening op dit cen trale plein van Londen, waar de jaarwis seling gewoonlijk zeer luidruchtig wordt gevierd. Halfdronken Britten die in de fonteinen op Trafalgar Square rondspringen, dat hoort bij een Engelse jaarwisseling zoals plumpudding bij Kerstfeest Kond tien over twaalf ontstond er in eens een begin van paniek in de menig te, aldus ooggetuigen. De twee vrou wen kwamen om het leven, toen drang hekken bij de zuidoostelijke hoek van Trafalgar Square omvielen onder het gewicht van honderden vallende en duwende mensen. Waarom juist daar de chaos ontstond, is niet zeker Sommige ooggetuigen zeggen, dat mensen die het plein wilden verlaten, botsten op een grote groep feestvierders die nog naar Trafalgar Square toe wilden. Anderen houden het erop dat een groepje stomdronken jon geren. dat op wanorde uit was, begon te duwen. Behalve de twee vrouwen, kwam elders op Trafalgar Square ook nog een jonge man om het leven die een asthma-aan- val kreeg en niet snel genoeg geholpen kon worden. Van de 500 gewonden moesten er 141 in een ziekenhuis wor den behandeld. Scotland Yard heeft inmiddels aange kondigd, een onderzoek naar de ge beurtenissen op Trafalgar Square te zullen houden. Dat zou, aldus een woordvoerder van de politie, kunnen leiden tot 'andere methoden om menig ten onder controle te houden'. SCHAGEN (ANPi - Hel afgelopen weekeinde waarin nieuwjaarsdag is gevierd, heeft tenminste tien verkeersslachtoffers geëist. Zondag kwamen bij het Noord hollandse Schagen de 21-jarige mevrouw C. Tesselaar-Roos uit Tuitjenhom en haar anderhalf jaar oude zoontje Mark om het leven toen de auto waarin zij meereden van de provinciale weg raakte en in het kanaal Schagen-Kolhom terecht kwam. De wagen werd bestuurd door de echtgenoot van het slachtoffer, die nog tevergeefs trachtte zijn vrouw en zoontje te redden. Zondagmiddag is door nog onbekende oorzaak een auto in het water van de Spui nabij Dordrecht geraakt. Het on- Conflict Times - Het arbeidsconflict bij het Britse dagblad The Times is vrij dag opgelost. De 92 elektriciens, die sinds 20 december in staking zijn, heb ben besloten weer aan het werk te gaan. Door de actie van de technici kon de krant niet verschijnen. De technici ei sten extra betaling voor het werk met nieuwe aparatuur. Dit jaar bedraagt het verlies van de krant ongeveer 13 miljoen pond (circa 52 miljoen gulden). geval gebeurde dichtbij de vaarroute van de pont tussen Nieuw-Beijerland en Hekelingen, die daarna uit de vaart is gehaald gedurende enkele uren. Dui kers deden gisteravond een tweede po ging om de auto uit het water te halen, maar waarschijnlijk heeft de sterke stroming de auto meegenomen. De po litie kon nog niet meedelen hoeveel mensen er in de auto zaten. Een 52-jarige inwoner van Schagen is kort na de jaarwisseling achter het stuur van zijn auto overleden als gevolg van een hartaanval De auto raakte daarna te water, waardoor een van de overige vier inzittenden ook een hart aanval kreeg. Door mond-op-mondbea deming en hartmassage kon hij echter worden gered. Zijn toestand is thans re delijk. Het slachtoffer had de hele avond al last van zijn hart gehad. Kort na mid dernacht ging hij met enkele anderen op pad om een arts te raadplegen. Op weg naar de arts kreeg hij de fatale aanval. OPEC-vergadering - Volgens de mi nister van olie van de Verenigde Arabi sche Emiraten (Aboe Dhabii, Mana Said Al- Oteiba, is er een kans dat mi nisters uit de landen van de OPEC (Or ganisatie van Olie Exporterende Lan den i de komende weken opnieuw bij el kaar komen om een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de pnjzen en de produktie van olie. Hij deelde dat don derdag mee aan het nieuwsbureau van de VAE. Ambassadeur Israël Mr M. P, S. van Berckel wordt de nieuwe Nederlandse buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in Israel met als standplaats Tel Aviv. PAGINA 9 hilbert van der duim Een week voor de nationale titelstrijd in Deventer is schaatswereldkam- pioen Hilbert van der Duim in een ern stig conflict verzeild geraakt met de KNSB Hy kreeg een voorlopige schor sing naar aanleiding van zyn optreden in een tv-programma waarin hij op trad met een andere sponsor-naam winnaars Opnieuw waren Wim Wegman en Vi vian Blanckaert de sterksten in een sterk tienkamp tafeltennistoemooi in Tilburg. Wim Wegman won de finale by de heren en Vivian Blanckaert won bij de dames. PAGINA 11 gelijkspel De oud-internationals, met m hun midden de nog 'verse' International Plet Schrijvers hebben in hun 51e wed- stryd legen de koninklyke HFC het. niet verder gebracht dan een gelijk spel (2-2). LONDEN - Feestvierders staan in de nacht van oud en nieuw schouder aan schouder op Trafalgar Politiemensen verzamelen bezittingen die nieuwjaarsvierders op Trafalgar Square tijdens de paniek Square in Londen. achterlieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1