Bewuster stoken in Goese torenflats spaart energie Goese woningwetwoningen leeg ondanks rij woningzoekenden NEUS GESCHONDEN Koninklijke onderscheiding voor agrariër Van den Berge WISSELBEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC INITIATIEF VAN BEWONERS agenda Oud-burgemeester van Poortvliet overleden blouses 25,- rokken 25,- blazers 25,- Meulbroeh Mode Maandag 3 januari 1983 streek SOES - Iedereen heeft de mond vol over energiebesparing, de een uit ideologische overwegingen, le ander uit praktisch financiële overwegingen. Initiatieven om tot energiebesparing te komen porden vaak door de overheid aangegeven. Maar ook individuele ideeën kunnen het nodige ipleveren. Dat is in de drie Goese torenflats Boszicht, Weidezicht en Bongerd gebleken. Op rerzoek van nagenoeg alle bewoners van die flats is de verhuurder, de christelijke woningstich- ling voor Zuid- en Noord-Beveland, overgegaan op een ander systeem voor de berekening van de itookkosten. pór de verandering werden de stook kosten van alle bewoners van een flat bij elkaar opgeteld en door het aantal bewoners gedeeld. Dat betekende dat jemand die als het ware met de ramen jpen stookte, evenveel moest betalen »ls iemand die de knop van de radiator maar spaarzaam open draaide. Dat zin- jle een aantal bewoners niet en via de bewonerscommissies torenflats is daar (perk van gemaakt. In overleg met het idministratief en beherend orgaan van de Goese woningbouwcorporaties, de itichting samenwerking Goes (SSG), is (ezocht naar een systeem waarmee een oofdelijke omslag van de energiekos ten kon worden bereikt. Dat werd ge bonden in het monteren van zogenaam de warmtemeters in iedere flat. Die zit- Belgisch schip past op havendam in Hansweert J1ANSWEERT - Het Belgische motor schip 'Johanna H' (2321 brt) heeft op Nieuwjaarsdag ruim een uur vastgeze ten op de havendam in Hansweert. Het Schip, beladen met 2200 ton mais en onderweg van Gent naar Rotterdam, liep rond 15.00 uur door de sterke stroom uit het roer en boorde zich met volle kracht in de havendam, waarna het muurvast kwam te zitten. Het schip liep daarbij ernstige lekage op. Met behulp van de sleepboot 'Bombs hell' en de pompboot 'Tijgerhaai' kon het schip worden losgetrokken en drij vende gehouden worden. Nadat het schip de haven was binnengesleept bleek, dat er drie flinke gaten in de bo dem zaten. Ook de havendam hep aan zienlijke schade op. Het schip zal van daag, maandag, onder begeleiding van het pompschip Tijgerhaai' naar Rot terdam worden vervoerd. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, jl5.30-16.30 uur: Uitzending Nomen Nes- V1IDDELBURG - Gasthuis, 20-21.30 luur: Uitzending Rawa. |VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- jziekenhuis, 20-21.30 uur: Uitzending Filmvoorstellingen BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,20 uur: E. T., al; Roxy II, 20 uur: De vier vuisten hebben de tropenkolder, a.l.; iCinem'Actueel 1,20 uur: Young doctors in love, 12 jr.; jCinem'Actueel II, 20 uur: De boezem vriend. a.l.; Cinem'Actueel m, 20.30 uur: La strada, 12 jr. GOES - Grand, 20 uur: De boezem vriend. a.l. HULST - De Koning van Engeland. 14.30 en 20 uur: Young doctors in love, a.l.; 14.30 uur: Summerlovers, a.l.; 14.30 en 20 uur: De boezemvriend, a.l.; 14.30 uur: Weekendsex in paradijs, 18 jr.: 20 uur: Life at the Hollywood bowl, a.l.; 20 uur. Eye of the tiger, 16 jr. MIDDELBURG - City, 20 uur: De boe zemvriend, a.l. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: De boe zemvriend, a.l.; 20 uur: Van de koele meren des doos, 16 Jr.; VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Class of 1984, 16 jr.; i Alhambra II, E.T.. a.l. TENTOONSTELLINGEN BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. BURGH/HAAMSTEDE - De Burght', 10-12 en 14-17 uur: 'Rondom 'de bijbel', werken Abraham Blanckers. DOMBURG - Biologisch Museum, 10- 17 uur: 'De natuur in Zeeland'; HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen; HULST - Galerie Van Geyt, 9-12 en 14- 18 uur, 'Feest der kleine formaatjes (tm 9/1); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 17 uur: Litho's van Odilon Redon (t/m 6/1); TERNEUZEN - Hal Ter Schorre. 11-21 uur: .werken van Ferdinand Slock (t/m 21/1); Museum, 13-17 uur: werken van Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (Urn 14/ 1); VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Expositie levende reptie len, amfibieën en insekten; Zaal Bellamy 19/Museum, 10-12.30- en 13.30-17 uur: werken Hans Andriga (t/m 7/1); UZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel 01100- 14444 (ook voor milieuklachtem. Zceuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance: Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251, van 10.00-24 00 uur- weekends van 20 00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur ten bij de radiatorknop en zijn gevuld met een vloeistof. Die vloeistof ver dampt meer of minder, naar mate het warmer of kouder is in de flat. De me ters worden regelmatig, in aanwezig heid van de bewoner, afgelezen en aan de hand van de stand van de meter kan worden nagegaan hoeveel energie in de bewuste flat is gebruikt. Daar komt nog bij dat de bewoners van een flat, op de hoogste verdieping en op de hoeken een andere schaalverdeling op hun meters hebben omdat dat wat het energiever bruik betreft, ongunstige plaatsen zijn. Nadat nu één seizoen met de meters is gewerkt heeft het nieuwe systeem al vruchten afgeworpen. Enige tijd gele den zijn de kosten berekend en daarbij bleek dat in het seizoen 1981-1982 al een besparing op het gasverbruik meetbaar was van 16 procent, ofwel 66.500 kubie ke meter gas minder. Dat houdt in dat een aantal bewoners minder voor hun energiegebruik moet betalen dan het jaar daarvoor. Er zullen er ook wel zijn die meer moeten betalen, maar dat al les is afhankelijk van het gebruik per flat. Naar verwachting is de besparing deze winter nog groter in verband met de tot nu toe warme buitentempera tuur. OFFICIËLE PUBLIKATIE GEMEENTE BORSELE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Bor- sele brengen ter algemene kennis dat het voornemen bestaat over te gaan tot de inrichting van een begraafplaats op de percelen, kadastraal bekend ge meente Borsele, sektie Z, nummers 68 en 69. gedeeltelijk, gelegen aan de Noordlandseweg te Heinkenszand. Daarbij dient onder meer de bouw van een berging plaats te vinden. Genoemde percelen zijn gelegen in het bestemmingsplan 'Uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Heinkens zand'. Het plan tot de inrichting van een begraafplaats en de bouw van een berging is in strijd met genoemd be stemmingsplan. Voorts zijn genoemde percelen gelegen in het gebied ten aanzien waarvan de raad op 6 april 1982 heeft besloten te verklaren een bestemmingsplan voor te bereiden. In verband met het vorenstaande lig gen de hier bedoelde plannen vanaf 4 januari 1983 tot en met 18 januari 1983 voor een ieder ter inzage ter gemeente secretarie van Borsele te Heinkens zand. Stenevate.10, afdeling ruimtelijke ontwikkeling. Gedurende die termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen die plan nen bij burgemeester en wethouders van Borsele indienen. Heinkenszand, 3 januari 1983. Burgemeester en wethouders voornoemd. G. C. G. van den Heuvel, burgemeester. J. L. M. van Put, secretaris. POORTVLIET - Op 64-jarige leeftijd is afgelopen zaterdag de oud-burgemees ter van de voormalige gemeente Poort vliet, Willem Jan van Doorn, overle den. Van Doorn was vanaf 1952 tot aan de herindeling van Tholen op 1 juli 1972 'eerste burger' van Poortvliet. Hierna was hij burgemeester van de gemeente Kamerik-Zegveld, De Heer van Doom. die 26 september 1918 te Temeuzen werd geboren, was ook Rentmeester van de ambachts heerlijkheid van Oud en Nieuw-Vosse- meer en Vrijberghe en ridder m de orde van Oranje Nassau. Naast het burge meesterschap van Poortvliet vervulde Van Doom in Zeeland veel functies op maatschappelijk en bestuurlijk gebied. Zo zat hij onder andere in het dagelijks bestuur van de Zeeuwse bestuurs- school en was hij hoofdingeland van het waterschap Tholen. De heer Van Doom wordt woensdag 5 januari om 14.00 uur op de algemene begraafplaats van Poortvüet begraven. De begrafenis wordt voorafgegaan door een rouwdienst in de Nederlands her vormde kerk. De maatregel is in de torenflats met groot enthousiasme ontvangen. Toen het idee gelanceerd werd waren 208 van de 210 bewoners bereid er aan mee te werken. Volgens de directeur van de SSG, J. F. J. Franken is duidelijk geble ken dat de mensen bewuster gaan sto ken als ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun energieverbruik en de daar aan verbonden kosten. Het systeem is ondertussen ook al in andere comple xen, die onder het beheer van de SSG staan, toegepast. Dat zijn huizen in de Brandweer in Heinkenszand rukt voor niets uit HEINKENSZAND - De vrijwillige brandweer van Heinkenszand is vrij dagmiddag voor een rokende schoor steen uitgerukt. Omwonenden hadden bij de hervormde kerk in Heinkenszand een enorme rookontwikkeling waarge nomen. Daarop belden verontruste mensen de vrijwillige brandweer. Dit bleek echter loos alarm. Eenmaal op de plaats van de 'brand' aangekomen, ont dekten de brandweerlieden dat de rook ontstond, doordat de koster de kachel aan het opstoken was. Brand in schuurtje en broeikas nabij Kapelle KAPELLE- De korpsen van de vrijwil lige brandweer van Kapelle en Wemel- dinge zijn zaterdagmiddag uitgerukt voor een brand in een schuurtje en een broeikas bij een woning aan de Wemel- dingsezandweg bij Kapelle. De brandweer van Kapelle kreeg de brandmelding kort voor halfvijf. Om dat het moeilijk was voldoende water voor de bestrijding van de brand te krij gen werd de assistentie van het korps van Wemeldinge ingeroepen. In totaal waren zaterdag, nieuwjaarsdag, onge veer twintig brandweerlieden in touw. Zij konden evenwel niet voorkomen dat zowel de schuur als de broeikas geheel uitbrandden. Het aan de schuur vastge- bouwde woonhuis liep geen schade op. Dit weekeinde kon nog niet worden vastgesteld hoe groot het schadebe drag was. De technische recherche van de rijkspolitie begint vandaag (maan dag) in samenwerking met de brand weer een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Colijnhof en Gerbrandyhof te Goes en in de kleine wooneenheden in de Goese Voorstad en in de Schuur te Kapelle. Ook van de bejaardenwoningen aan de Lenshoeklaan en Boersmastraat te Kloetinge zal te zijner tijd de verwar ming worden aangepast. Wat aan aanpassen van woningen be treft legt de SSG momenteel de laatste hand aan een omvangrijk complex in het Goese plan de Grenadier. Dat zijn de Schengestraat, Couwervestraat, de Scheldestraat, de Rommerswaele- straat en de Westsingel. Daar nadert de voltooiing van in totaal 117 woningen die in de periode 1978-1982 zijn gereno veerd. Deze woningen zijn neergezet in de periode 1920-1923 en het totale com plex bestond uit vier typen. De renova tie is gepaard gegaan met de nodige in spraak van de huurders. Van xomplex tot complex werden vertegenwoordi gers van huurders bij de bouwvergade- ringen betrokken. Tijdens de renovatie konden de huurders in wisselwoningen. Veel huurders hebben van die mogelijk heid gebruik gemaakt. Anderen maak ten van de verhuispremie, die aan de renovatie was verbonden, gebruik en vertrokken naar een ander deel van de stad of daarbuiten. De huren van de nu gerenoveerde woningen bedragen on geveer ƒ300,- Met het plan de Grenadier heeft de SSG in Goes 344 woningen gereno veerd. In uitvoering zijn nog 63 wonin gen, in voorbereiding 67 in de Naere- boutstraat en Zuidvlietstraat en er be staan nog plannen voor de renovatie van 127 huizen in de Abel Tasman straat, de Rembrandtlaan en de Karei Doormanstraat. Ook voor de dorpen bestaan renovatieplannen. Het gaat om 34 huizen in 's-Heer Arendskerke, 25 in 's-Heer Hendrikskinderen, 15 in Kattendijke, 47 in Wolphaartsdi jk, 5 in Oud-Sabbinge en 16 in Wilhelmina- dorp. Nieuwe regent wezen-armbestuur Sint-Annaland SINT-ANN ALAND - De heer A. J. Kaas hoek heeft afscheid genomen als regent van het wezen-armbestuur. Hij be kleedde die functie ruim 23 jaar. De af scheidsbijeenkomst trok veel belang stelling. Voorzitter van het bestuur. M Ph. van der Weele sprak een afscheids woord. De scheldende regent kreeg een 'workmate' aangeboden. Hij wordt op gevolgd door M. M. de Rooij. 'Suidwest aardappelen' bijeen in Sint-Annaland SINT-ANNALAND - De actiegroep 'Suidwest-aardappelen' hield donder dagmiddag een bijeenkomst in het dorpshuis aan de Kloosterstraat in Sint-Annaland. Tijdens deze kijk- en praatbijeenkomst werd informatie ver strekt over ondermeer de teelt, kwali teit en de bewaring van aardappelen. Hoe was dat ook met die klap en die daalder? Wat dacht u van Lange Kerkstraat 28 - Goes HANSWEERT - De Nederlandse coaster Luther is be paald niet met zijn neus in de boter gevallen. Het zwaar- beschadigde schip kwam zaterdagmiddag door het slui- zencomplex te Hansweert. De Luther was op de dag voor kerstdag, vrijdag 24 december, op Belgisch grondgebied in aanvaring gekomen met het Joegoslavische schip Ja- la Puti. De afgelopen week is de Luther van België naar Slikker veer gesleept door de sleepboten Mustang en Resnova. In Slikkerveer zal de coaster weer worden opgeknapt. De Luther is een/linke coaster van 1400 brt. Het schip is 71 meter lang en 11.5 meter breed. Rond het middaguur passeerde het de grote sluis te Hansweert en voer in de richting Wemeldinge om vandaaruit de reis naar Slik kerveer voort te zetten. MEER DAN 36 JAAR LANDARBEIDER KRABBENDIJKE - Adriaan van den Berge uit Krabbendijke heeft vrijdag ochtend behalve het jaar 1982, ook zijn loopbaan als agrarisch medewerker uitgeluid. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal speldde de scheidende voorman vanwege zijn jarenlange ver diensten een koninklijke onderschei ding op: de e re-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Na- ssau. De laatste 36 jaar heeft Van den Berge gewerkt bij het landbouwbe drijf van de familie Lenshoek in Krab bendijke. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. De werkgever van de voorman. E. P Lenshoek, stelde tijdens de bijeen komst in Krabbendijke dat Van den Berge geen dag heeft stilgezeten. „Er zijn veel mensen waar hij altijd weer voor klaarstaat", meende Lenshoek. „Zo al en toe verschijnt hij dan met een hark of een ander stuk gereedschap om bijvoorbeeld de tuin wat bij te houden". De Krabbendijkse werkgever betoogde dat Van den Berge het niet makkelijk heeft gehad. „Het werk was met altijd eenvoudig en plezierig", aldus Lens hoek. .Maar ik heb je niet anders gezien als een tevreden man". Van den Berge kon niet nalaten om deze opmerking van commentaar te voorzien. „Ik was ook weieens ontevreden", zei hij. De Krabbendijkenaar heeft hard moeten werken om zijn gezin het nodige voed sel te kunnen bieden. Zo ontving hij in de jaren na de tweede wereldoorlog voor het laden van 1000 kilogram bieten slechts 40 cent. Burgemeester Boer noemde Van den Berge een bevoorrecht man. „U stond altijd dicht bij de natuur", vertelde Boer. „En er is niets boeiender of verras sender". De Reimerswaalse burge meester ging voorts in op de enorme veranderingen - waaronder de macha- nïsatie - die de landbouw na de tweede wereldoorlog doormaakte. „U zet nu een streep eronder. Ik hoop dat u en uw vrouw nog een lang en gelukkig leven mogen leiden", besloot Boer. Een grote goep belangstellenden be zocht de bijeenkomst in het cultureel centrum in Krabbendijke. Niet verwon derlijk. want Van den Berge heeft een grote familie: dertien kinderen en zeve nentwintig kleinkinderen (volgens Boer een 'respectabel aantal'). Van den Berge en zijn vrouw kregen nog enkele presentjes overhandigd. De uitreiking van de koninklijke onderscheiding aan de heerA. van den Berge uit Krabbendijke ilinksi door burgemeester H Boer van Reimerswaal. Bestuursschool kan gebouw in Goes voor twee ton kopen GOES - Voor twee ton mag de Be stuursschool Zeeland het schoolge bouw aan de Westsingel in Goes kopen. De prijs voor dit toekomstige onderko men van het opleidingsinstituut voor gemeente- en provincie-ambtenaren bedraagt eigenlijk 250.000 gulden, maar de gemeente Goes is bereid daar 50.000 gulden van te laten vallen. Dit in ver band met achterstallig onderhoud aan het gebouw. Dat is samen met noodza kelijke aanpassingen geraamd op 113.000 gulden. Vrijwilligers hertenkamp 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - In het verhaal over he,t nieuwe hertenkamp in 's-Hee renhoek is de naam van de heer J. West dorp uit 's-Heerenhoek weggevallen als een van de vrijwilligers. Ook hij heeft zich intensief ingezet bij de bouw van het hertenkamp, samen met de andere mensen die in het verhaal zijn ge noemd. Het verhaal stond vrijdag in de PZC. TE DUUR, TE GROOT EN VER AF GOES - Een totaal aantal woningzoe kenden van 1374 in Goes en toch zijn er woningwetwoningen die de Stichting Samenwerking Goes (SSG) - het behe rend en administratief orgaan van de drie Goese woningbouwcorporaties - niet verhuren kan. Het gaat om een complex woningen dat gebouwd is in de Spinne in de Goese Polder. Volgens de directeur van de SSG, J. F. J. Fran ken, zijn er drie oorzaken die er toe leiden dat de nieuwe woningen leeg blijven staan. Allereerst is het de huurprijs van ge middeld zo'n 570 gulden, die velen te hoog vinden, ten tweede is het de lig ging in de Goese Polder ver van het stadscentrum En dan is er naar de me ning van Franken nog een derde reden, namelijk de slechte naam die de Goese Polder - naar de mening van Franken ten onrechte - bij een aantal mensen nog steeds heeft. Daarnaast is het volgend Franken zo dat woningzoekenden die een huur van 570 gulden kunnen betalen eerder naar een particuliere verhuurder stappen, bijvoorbeeld een makelaar, omdat ze dan de indruk hebben dat meer waar voor hun geld krijgen. Wat de Goese situatie betreft is het overigens wel op merkelijk dat in Goes-noord vlakbij de binnenstad binnenkort huizen gereed komen, die maar een paar tientjes in huur goedkoper zijn. En voor die huizen heeft de SSG wel genoeg gegadigden. Om toch de woningen in de Spinne te kunnen verhuren heeft de eigenaar van de woningen, de woningbouwvereni ging Nieuw Goes al een brochure ge reed gemaakt waarin uitvoerig de hui zen staan beschreven. Belangstellen den voor de woningen kunnen die afha len bij de SSG. Verder is ook in de Zee land-woonkrant, die gratis onder alle huurders van de SSG verspreid wordt aandacht voor de huizen gevraagd Dat heeft ertoe geleid dat ondertussen van de 54 woningen die zijn opgeleverd er 31 bewoond zijn. Het ziet er echter naar uit dat de ovenge 23 moeilijker aan de man gebracht kunnen worden Temeer daar er enkele meters van deze woningen vandaan ook een groot aan tal woningen gereed is gekomen van een particuliere verhuurder. Deze wo ningen hebben vergelijkbare huren. Overigens zit er volgens Franken ook wel een schaduwzijde aan de min of meer wervende activiteiten die de SSG momenteel ontplooit. De verhuur van die woningen kan namelijk de gebrui kelijke woningtoewijzing doorkruisen. In theorie kan het zo zijn dat iemand die zich inschrijft als woningzoekende bin nen enkele weken een huis in de Spinne kan hebben als hij geen bezwaar tegen zo'n woning heeft, terwijl anderen maanden moeten wachten. Franken voegt daar wel aan toe dat bij de ver huur van die huizen de gebruikelijke re gels gehanteerd worden en ze eerst aan de meest urgente woningzoekenden worden aangeboden Als die ze echter niet willen hebben dan blijft er niets an ders over dan ze te verhuren aan wo ningzoekenden die wat minder urgen tie hebben Om de woningen zuotio mo gelijk te kunnen verhuren zijn ze ook beschikbaar voor alleenstaanden die bijvoorbeeld met z'n drieén zo'n huis nemen. Met dat systeem neemt de SSG momenteel proeven in de torenflats waar flats worden opgesplitst ten be hoeve van alleenstaande jongeren De leegstand van de grote woningen is mede het gevolg van het feit dat wo ningbouw vaak achterloopt ten op zichte van de behoefte die op een be paald moment aan een zeker soort wo ningen bestaat. Zo is er op dit moment in Goes vooral behoefte aan huizen voor een- en twee-persoonshuishou dens. Voor die categorie staan 485 wo ningzoekenden ingeschreven. Daar naast hebben 222 woningzoekenden te kennen gegeven dat ze aanmerking willen komen voor kleinere eensge zinswoningen en staan er 229 zestig plussers ingeschreven als woningzoe kende bij de SSG. Voor deze catego rieën worden momenteel juist weer erg weinig huizen opgeleverd. Over service gesproken.... VLISSINGEN - Soms is de polüie écht nog wel je beste kameraad. De heer J. J. Wolf uit Zoutelande kan geen kwaad woord over de politie horen. Want dankzij de bemoeie nissen van een behulpzame Ierse politieman kon hij een vnend in Dublin, die hij al geruime tijd uit het oog verloren had, een voor spoedig '83 toewensen. Dat zat zo. Door allerlei omstandigheden was het contact tussen meneer Wolf en zijn Ierse vriend verwaterd. Eigen lijk jammer, vond de inwoner van Zoutelande. En hij probeerde het adres van zijn vriend te achterha len. Een telefoontje naar diens voormalige werkgever bracht geen uitkomst. Maar. zo werd hem gead viseerd, belt u eens met de politie. Een hulpvaardige politiebeambte hoorde het hele verhaal aan. En een paar uur later was de man al opgespoord. Restte nog één pro bleem: de kennis van meneer Wolf bleek geen telefoon te hebbenGeen nood. De politie stuurde een pa- trouilleivagen naar het adres en bracht via de mobilofoon telefo nisch contact met Zoutelande tot stand. En zo kon het gebeuren dat meneer Wolf dankzij de Ierse poli tie na al die jaren zijn vriend weer aan de lijn kreeg. Over service ge sproken....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15