CRISIS VOETBAL zeeuwsch elftal i'achter de donkere wolken schittert een levenschenkende zon 952 VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PZC/°ut,/nieuw-'82/'83 37 Uit het jaarverslag van de Zeeuw- sche voetbalbond, seizoen '38-'39. Ais secretaris van bovengenoemde commissie rust op mij thans weder om de taak een verslag uit te bren gen over de onsportiviteiten. welke in het afgeloopen Bondsjaar op on ze voetbalvelden hebben plaats ge vonden en over de maatregelen, welke wij in verband daarmede hebben genomen. De hieronder vermelde cijfers ge ven U een beeld van de laatste 3 jaren. '36-'37 '37-'38 '38-'39 Totaal aantal strafzaken 81 74 57 Totaal aantal hierbij betrokken pers. (ongev.) 117 105 83 Aantal strafzaken waarin tegen 1 of meerdere personen straffend werd opgetreden.. 69 62 48 (Waarschuwingen en berispingen ook als straf in aanmerking nemend) Berispingen 10 6 Waarschuwingen 20 13 13 Voorw. schorsingen6 9 21 Schorsingen 2-3 wedstrijden 10 7 2 4 wedstrijden 18 6 4 5-8 wedstrijden 5 8 2 1-6 maanden17 15 11 7-9 maanden 7 1 l-2jaar4 4 3 3jaar 2 1 4jaar1 2 1 5jaar2 2 1 Terechtwijzingen 5 4 Opdrachten aan personen 4 2 Gedurende 'n zekeren tijd geen grensrechter 3 5 3 Levenslang geen grensr 1 1 Geen toegang op terrein (-en)2 6 1 Berisping met waarschuwing aan vereenigingen wegens wanordelijkheden op terrein2 5 2 Terwille van het interessante heb ik eens nagegaan, waaruit de straf bare overtredingen in het jaar 1939- '39 hebben bestaan en kwam tot de volgende conclusie- Trappen (l)en natrappen (8) 9 Poging tot trappen en natr. tegenst. Onbehoorlijk(7)enruw(3)spel 10 Uiten dreigende taal tegenover tegenst. 3 Aannemen dreigende houding tegenover tegenstander4 ishandeling tegenst.1 In verband met tegenstanders 29 Mengen in wedstrijdleiding16 Uiten onbehoorlijke taal tegenover de scheidsrechters5 Beleedigen Scheidsrechters 6 Uiten dreigende taal tegenover scheidsr. 4 Aannemen dreigende houding tegenover scheidsrechters1 Slaan of stompen scheidsrechter. 1 In verband met den scheidsrechter...33 Ongemotivieerd verlaten speelveld3 Wangedrag15 Onbehoorlijke taal 2 Vloeken9 Opzichzelfstaand29 Uit de Vlissingsche Courant van 6 mei 1933: VOETBAL Door den K.N.V.B. geschorst Door den K N V B. zyn met ingang van 1 Mei 1933 tot 1 Mei 1938 ge schorst de volgende spelers van 'Hansweert'. wegens het ter hand stellen van een frauduleus ingevuld ruil- en wedstrijdformulier, het on derteekenen van een valsche ver klaring, als aanvoerder voor ac- coord teekenen daarvan, en niet al le mogelijke middelen te baat ne men om te voorkomen dan m den wedstrijd op 18 December 1932 tus- schen Sinoto en Hansweert onge rechtigde spelers uitkwamen A Wijnands. H van Koeverdinge. C J M. Mazure. J Kools en H Wig man. Uit het jaarverslag van de Zeeuwschc voetbalbond, seizoen '33-'34: WEDSTRIJD ZEEUWSCH ELFTAL - ZWALUWEN ELFTAL De kaartverkoop te Middelburg bedroeg1.362,60 De verkoop van zitplaatsen bedroeg24.50 Totaal 1.387,10 Deze wedstrijd bracht de volgende kosten met zich mede: Kaarten Z.V.B.-bestuur en officials stedelijke belasting183,70 TerreinhuurGemeentelijk Sportterein50.00» Verteer spelers tijdens de rust7.60 Ballen v.d. wedstrijd en kousen v.d. spelers26.15 Reclame (aanplakbiljetten)8,00 Levering zeep wasschen shirts en handdoeken 5.37 Vervoer van de stoelen2.00 Autokosten2.50 Reiskosten spelers en officials Zeeuwsch Elftalf 40.02 Diner spelers, benevens kosten van logies spelers en officials Zeeuwsch Elftal Rekening De Nieuwe Doelen' 223.00 Declaratie Scheidsrechter J I H Kapgen.'s-Hertogenbosch20,45 Kosten suppoosten voor de wedstrijd11,50 Telefoonkosten en kosten drukwerk (gereserveerde plaatsen)10.30 Rekening 'Zwaluwen-elftal' Logies 71,50, reiskosten 121.- Wasschen shirts en kosten Bondstrainer (K.N.V.B. 30.75 223.25 Declaratie grensrechter J. Schrijver, Goes1.30 Totaal 815,14 Totaal Opbrengst van de wedstrijd1 387 .10 af Totaalbedrag aan kosten815.14 Voordelig saldo 571.96 terugdenkt aan de jaren dertig. ..Hoog staande mensen in de KNVB schreven in almanakken dat het voetbal toen verruwde omdat arbeiders er aan deel namen. Arbeiders zouden verruwend werken op het speltype, maar ik heb arbeiders gekend die alles met een bal konden". Adrie van Varik vervolgens „Er werd stevig gevoetbald. Niet direct zo gemeen. Ze waren toen nog niet ver standig genoeg om gemeen te spelen. Trainers had je praktisch nergens. Te genwoordig is het veel smenger Als je dat Spaanse voetbal ziet. verschrikke lijk" Tap Verhage: „Ja, je had er wel schoppers tussen zitten. Je had er altijd wel een gemene bij". scheidsrechters Jaarverslag Zeeuwsche Voetbal bond seizoen '31-32. Scheidsrech ters. Kwantiteit zoowel als kwali teit laten te wenschen over. Vijf jaar later. Jaarverslag seizoen '36- '37. Nog steeds is het Scheidsrechters- wezen een zorgenkind. Bij alle moeite welke met zich heeft gegeven en nog geeft van dag tot dag. is er geen onfeil baar Scheidsrechterscorps te verwach ten. Onfeilbaar zal de arbitrage nooit worden, maar er ligt een groote marge tussen onvoldoende en onfeilbaar. Te veel Scheidsrechters hebben nog het idee dat het scheidsrechteren bestaat in het aantrekken van een soort Lei ders-uniform en het uitstooten van en kele klanken op een blikken fluit. Er komt echter heel wat meer kijken voor degenen, die werkelijk den naam „Scheidsrechter" met een hoofdletter waardig willen worden. Zij dienen even zeer en nog meer zelfs dan de voetbal lers zelve zich lichamelijk en geestelijk fit houden. „Je hebt nu nog slechtere scheidsrech ters". vindt Tap Verhage. „Vroeger had je alleen meer ontzag voor de scheids rechter. Als je iets zei, of naar je hoofd wees, dan mocht je verdwijnen". Toch ging, blijkens het verhaal van Adrie van Varik, ook vroeger niet elke arbi Voetbalschoenen hadden vroeger stalen neuzen. Lekker 'punteren' tegen een bal die in natte omstandigheden meer water absorbeerde dan de meest geprezen zeem. Het onwrikbare schoeisel boezemde vaak ontzag in, want er werd ook wel naast de bal gepunterd. Zo maar per ongeluk, midden in een pannekoek, want koeien hielden nooit rekening met de sportieve mens. Tegenwoordig meer dan waarschijnlijk ook niet, maar nu hebben beide soorten hun eigen heilig dom. Toen - zo'n halve eeuw geleden - moest er nog wel eens een kudde weggejaagd worden voordat de 'kicksen' ondergebonden konden worden. Een gruwel, die voetbalschoenen. Zwaar als lood en harder dan menig scheenbeen. ter vrijuit. „Ik kan me nog herinneren dat wc met Zeelandia tegen Hero moesten spelen. Twee minuten voor het einde geeft de scheidsrechter een vrije trap voor Hero zonder dat er iets gebeurde en even later geeft hij ook nog een strafschop tegen ons. Dat kost te ons het tweede klasserschap. Na de wedstrijd zagen we de scheidsrechter met een speldje van Hero op zijn hoed. Hij stond tussen die jongens van Hero te dansen en te springen en bier te drin ken". ..De scheidsrechters waren netzo slecht of net zo goed als nu", meent Chiel de Kok. „Slecht voetbal of spelverruwing, dat ligt niet aan de scheidsrechter. Bo vendien krijgen ze tegenwoordig een lesje van de commissie als ze slecht flui ten. Het verschil is dat de jeugd nu niet meer met zich laat leuren. Als ze werk loos zijn. dan krijgen ze steun Ze heb ben niets te klagen In de vorige crisis moest je twee keer per dag stempelen. En elke avond stond er een verklikker bij de bioscoop. Als ze je snorden, dan werd je steun ingetrokken, want het was niet mogelijk dat je dan genoeg geld had om naar de film te gaan Ook als iemand anders voor jë betaalde, als je bijvoorbeeld met je familie ging. moest je op het matje komen" bedreigen Jaarverslag Zeeuwsche voetbal bond. Seizoen '36-'37. Van de straf- commissie: I....I Het bedreigen en slaan van een tegenstander of zelfs van den Scheidsrechter heeft ook in dit Bondsjaar weer plaatsge vonden. al zij het dan ook gelukkig „slechts" in enkele gevallen. Het opzettelijk trappen van een tegen stander. het gemeen en ruw spelen kwam ook voor. doch vooral het beleedigen enJof onheusch bejege nen van den Scheidsrechter heeft den boventoon gevoerd. Ondanks die uitwassen - toen ook al - bleef het geweld vaak beperkt tot in het veld. Supporters kwamen af en toe weliswaar in opspraak, maar comple te mini-oorlogen waren uit den boze. „Er waren wel eens meningverschil- len, maar er was geen antipathie", ver zekert Adrie van Varik. „Amokmakers heb je in elke plaats, maar het was niet zo dat de tribune werd afgebroken als de scheidsrechter iets verkeerd deed. Ook als je het in het veld niet met de scheidsrechter eens was, dan liet je dat op gepaste wijze blijken. Dat gele pa piertje had je toen trouwens nog niet". De huidige generatie wordt vanaf de ge boorte tot in het graf in de watten ge legd. zo meent het drietal. „Ze krijgen een uitkering, ze hebben het maar ge makkelijk", zegt Chiel de Kok opnieuw. „Maar een mens is hebberig. De solida riteit wordt minder als het wat slechter gaat". Tap Verhage is eveneens van me ning dat het tegenwoordig gemakkelijk overleven is. „Maar je kan je eigen zoons toch moeilijk opvoeden zoals je zelf opgevoed bent. Dan hebben ze geen vreten. Je krijgt nu wel rotzooi op de tribune. Dat komt omdat wij het ze te gemakkelijk gemaakt hebben. Vroeger keek je daar wel voor uit. Bang voor de politie? Schei uit. daar deed je het voor in je broek". 64 miljoen Een advertentie in de Vlissingsche Courant (1932): Alleen reeds in de eerste helft van 1932 kostte de werkloozenzorg aan ons land 64 millioen gulden. Dit zal niet meer noodig zijn. als door ruimeren af zet voor onze voortreffelijke Ne- derlandsche producten meer ople ving komt in Neerlands landbouw, handel en industrie. Een advertentie in diezelfde krant. Een foto van een voetballer met een bal onder zijn arm terwijl hij een sigaret rookt: 'Chief Whip', het beste voor uw gezondheid. „De spelverruwing van nu", zegt Chiel de Kok, „staat in verband met het be roepsvoetbal. Die profs helpen ook het amateurvoetbal naar de bliksem. Toch zie ik af en toe nog heerlijke wedstrij den. Maar indertijd konden ze er ook al wat van. Piet Vogel (onlangs overle den, red.) van Middelburg bijvoor beeld. Geweldig, wat een speler. Hij draaide drie keer om je heen zonder dat jé hem zag". Een glimlach speelt over zijn gezicht als Chiel de Kok terugdenkt aan die tijd. Het zijn vaak herinneringen van een Gerard Cox-achtig kaliber „Arm en toch gelukkig". De Kok wordt binnen kort 72 jaar. Hij maakte de crisis in de jaren dertig mee. Mooie verhalen over voetbalschoenen met stalen neuzen. „We hadden niet eens geld om voetbal schoenen te kopen. Ik speelde op werk lasten waar m'n vader leren noppen on der geslagen had. Die dingen staken aan de binnenkant door je zool heen, maar daar trok je je maar niets van aan", verhaalt hij. Later kreeg hij af dankertjes vari een bevriende speler die wat beter in de slappe was zat. Versle ten schoeisel, waar de scherpe kantjes nog niet van afgelopen waren. De stalen versteviging was hier en daar al door het leer heen gesleten. Scheidsrechters bemoeiden zich in die tijd nog niet met de hoeven van de knapen. „En dat was maar goed ook. want het gebeurde wel eens datje een bal ermee lek schopte", verzekert Chiel de Kok werkloosheid Jaarverslag Zeeuwsche voetbal bond (ZVB), seizoen '33-'34: Werk loosheid en daardoor sterk ver minderde draagkracht van leden en supporters nopen de Vereeni gingen bepalingen ten aanzien van contributies en dergelijke in het leven te roepen, welke de ont vangsten zeer ongunstig beïnvloe den. Moge het een tijdelijke in zinking zijn, welke de kiemen in zich draagt van een gezond en krachtig herstel. Lou 'Tap' Verhage (70) uit Temeuzen heeft geluk gehad. In de crisistijd zat hij niet dikwijls zonder werk. Veel van zijn vrienden waren wel werkloos. „Het was niet gemakkelijk om vast werk te krij gen", zegt hij. Verhage 'scharrelde' wat. „Ik had op een gegeven moment geen werk. Er moest een voetbalwedstrijd gespeeld worden, maar het veld was on- dergesneeud. Toen hebben we met een paar jongens dat veld schoongemaakt. We dachten dat we iets konden verdie nen, maar op het moment dat we de sneeuw verwijderd hadden, kwam de penningmeester van Temeuzen naar ons toe en hij zei dat hij wel iets van onze contributieachterstand zou af trekken". Adrie van Varik (83) is al zeventig jaar lid van de Middelburgse vereniging Zeelandia. Bij de drogisterij Schulte en Thieme in Middelburg klom hij op van loopjongen tot filiaalhouder. „In die tijd kwam het wel eens voor dat we een gulden of één-vijftig kregen als zakgeld bij een uitwedstrijd. De spe lers die zonder werk zaten kregen dat geld dan van ons. Die mensen hadden helemaal geen zakcenten en je voelde met elkaar mee. Je kon er niets aan doen dat je werkloos was. Degenen die zonder werk zaten hoefden trouwens geen contributie te betalen", vertelt Van Varik. die de crisis zelf nooit zo aan den lijve ondervond. Chiel de Kok was een van de oprichters van Zeeuwsche Boys in Goes. Een ar beidersclub die vanaf 1927 als tegen hanger moest dienen van de voetbal vereniging Goes, in die tijd een 'witte boordenclub' Zeeuwsche Boys be stond tien jaar voordat de club werd opgeslokt door de w Goes. Goes zocht goede voetballers, terwijl driekwart van de leden van Zeeuwsche Boys op zoek was naar werk. „De centen waren op, maar we hadden goede voetballers want we trainden geweldig hard. Goes kwam op dat moment een beetje zonder spelers te zitten", verklaart De Kok. De oplossing lag voor de hand. Goes en Zeeuwsche Boys smolten samen tot een vereniging is, te strijden voor Uw vereeniging, voor den ZVB, de Zeeuwsche en Nederlandsche Voetbalbeweging. Tap Verhage, een Terneuzenaar in hart en nieren. Verhage is nog steeds voet- balmaf. De opstelling van Uruguay tij dens de Olympische Spelen van '28 in Amsterdam? Geen probleem. In rap Zeeuws-Vlaams somt hij de samenstel ling van het Zuidamerikaanse gezel schap op. En nog een keer „want dan hoef je niet te denken dat ik je zo maar wat vertel". Voetbal zorgde voor wat af leiding. „Er waren geen centen om iets te doen. Nee, er werd ook niet veel ge dronken. Dat kon niet. Ik heb in die tijd nog met kranten gelopen. Het geld dat je verdiende werd afgetrokken van je steun. Dat gebeurt nu ook, maar het is toch niet te vergelijken met toen. Als je nu twee dagen in de week werkt, dan kan je al voor je eten zorgen. De andere dagen werk je alleen voor luxe dingen Vroeger moest je puur voor je boterham werken. Je kon al nauwelijks contribu tie betalen. Er werd wel eens tegen je gezegd dat het eens tijd werd datje ging betalen, maar dat was erg moeilijk want je had nauwelijks centen om te eten", vertelt Verhage. Chiel de Kok denkt rood. „Ik ben een socialist, dat mag je best weten". Hij stamt uit een arbeidersmilieu. Zijn va der was stoker op een gasfabriek. „Bij ons thuis waren op een gegeven mo ment drie jongens werkloos. Maar wij kregen geen cent. M'n vader moest daar voor opdraaien". Op de arbeids beurs werd nog wel eens een klusje aangeboden. Een kolenschip lossen bijvoorbeeld. „Dat werk was je na tuurlijk niet gewend. Je begon 's och tends vroeg en om half negen was je al helemaal geradbraakt". Met zijn club, Zeeuwsche Boys, ging het op finan cieel vlak niet voorspoedig. Af en toe werd er vergaderd in een weiland. Het water steeg de club tot aan de lippen. Een voorstel om te fuseren met Goes werd niet in dank afgenomen. De leden vonden het een schande. „Toen heb ik gezegd: Goed we blijven bestaan, maar dan moeten jullie nu de contribu tieachterstand betalen. Daar was geen sprake van natuurlijk. Ik denk dat van de dertig leden er vijfentwintig werk loos waren", herinnert Chiel de Kok zich. ruw spel Jaarverslag Zeeuwsche voetbal bond, seizoen '31'32. Ruw spel Ook dit verschijnsel neemt in Zee land steeds grooter afmetingen aan. Het aantal gerapporteerde gevallen is evenwel met in gelijk percentage gestegen als de uitbrei ding van den bond bedraagt. Hier valt wel op te merken, dat in som mige elftallen ruw spel nog nimmer of vrijwel nimmer voorkomt, in an dere elftallen regelmatig. Neem bijvoorbeeld Souburg, dat thans reeds 3 jaar inZVB-verband speelt waarvan nog nimmer één geval voor de strafcommissie is gekomen en stel daartegenover Zeeuivsche Boys, van ivier eerste elftal geen enkele speler ongestraft is. Gefronste wenkbrauwen Dat deel van het geheugen is kennelijk goeddeels uitgewist door de tand des tijds. De romantiek is blijven hangen, maar niet veel meer dan dat. Geen kamikaze-ach- tige charges waar het hedendaagse voetbal bij tijd en wijle door geken merkt wordt. „Ruw spel? Nee. dat ge loof ik niet", zegt Chiel de Kok als hij duistere toestanden Jaarverslag Zeeuwsche voetbal bond, seizoen '34-'35: Een zeer moeilijk tijdperk is ingeluid met het Bondsjaar 1934-1935. De zon is ondergedoken achter dikke wol ken en het is te voorzien, dat het thans nieuw begonnen jaar geen opklaring in deze duistere toestan den zal brengen. Mede te werken aan den opbouw van een krachtiger maatschappij, door het helpen opvoeden tot een gezond en krachtig volk. dat is het schoone werk. waarvoor Gij Uw krachten te geven hebt en zelfs nu, in deze moeilijke lijden, kunt Ge dal doen. als de wetenschap, dat achter de donkere wolken schittert een le- venschenkende zon, U geeft de be- Tap Verhage: „Nu werkje voor luxe. Toen voorjc boterham" u zieling om met alle energie die in U Adrie van Varik: „Ze waren niet verstandig genoeg om gemeen te spelen". Chiel de Kok. „Je schopte wel eens een bal lek"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 37