Grote drukte op eerste dag van vuurwerkverkoop Minder doden in verkeer Protest Domburgers tegen besluit verbindingsweg ACTIE VAN CSM TEGEN STANK IN SAS VAN GENT m Met de koenkelpot op pad POLITIE: GEEN PROBLEMEN almanak Raad Waterstaat: gelden veilig stellen voor verzwaren dijken Inbraken in Terneuzen BEZWAAR MAANDAG IN HOORZITTING OPVALLEND AANDEEL ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PZC/provincie VLISSINGEN - De vuurwerkverkopers in Zeeland doen goede zaken. In de meeste Zeeuwse gemeenten is donderdagmorgen de officiële verkoop van vuurWerk begonnen. In het merendeel van de gemeenten in Zeeland is de verkoop van vuurwerk alleen tijdens de laatste twee dagen voor de jaarwisseling toegestaan. Daarmee volgen de gemeentebesturen de richtlijnen die zijn uitgegeven door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Volgens woordvoerders van de gemeentepolitie in de vier grootste Zeeuwse steden hebben zich tot nu toe geen problemen rond de vuurwerkverkoop voorgedaan. Soortgelijke geluiden bij Gramm Strips in Vlissingen ..We hebben zeer beslist niet te klagen. Het gaat vreselijk goed". De politie had aangekondigd dit jaar extra streng op te zullen treden tegen voortijdige verkoop van vuurwerk. Ook houdt streng gelet op het te vroeg afsteken van vuurwerk. Woordvoer- Gistermorgen is ln Zeeland een ware run op de vuurwerkwinkels ontstaan. Ook in de rest van het land was dat het geval Een steekproef wees donderdag middag uit. dat de vuurwerkhandela ren beslist geen reden tot klagen heb ben. Verwacht wordt dat dit jaar meer vuurwerk verkocht zal worden dan het vorig jaar. Een paar reacties: „Het is verschrikke lijk druk Zo druk zelfs, dat een aantal van onze artikelen al uitverkocht is", zo meldde een woordvoerder van Gerja in Middelburg. Ook tevreden gezichten achter de toonbank van dumphandel 'Den entrepot' in Temeuzen. „Het gaat erg leuk. Als het zo doorgaat halen we een grotere omzet dan vong jaar". ADVERTENTIE ders van de gemeentepolitie in Middel burg. Vlissingen, Terneuzen en Goes meldden gistermiddag dat de politie tot nu toe nauwelijks heeft moeten op treden. De indruk bestaat dat de han delaren en het publiek zich goed aan de voorschriften houden. Jaarlijks gebeuren in Nederland vele DEN HAAG - In een advies aan minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft de Raad van de Waterstaat gewezen op de noodzaak gelden beschikbaar te stellen om de verbeteringen van de zeeweringen veilig te stellen. Er is aanstonds geld nodig om de voortgang van de werken in 1983 te verzekeren. Uitstel van de dijkversterkingen stuit volgens de Raad op ernstige beden kingen. Niet alleen uit het oogpunt van veiligheid; ook voor de continuiteit van de werkgelegenheid is voortzetting van de werkzaamheden van belang. De Raad is dan ook verheugd, dat het kabinet het jaar 1990 aanhoudt als voltooiing van de verzwaring van de zeewering. Jaarlijks, zo schrijft de Raad van de Waterstaat, zullen gelden moeten worden gereserveerd om de verzwaring van de zeewering in 1990 te voltooi en. De verzwaring van de dijken langs de grote rivieren moet in 1998 gereed zijn. Er dient een uitvoeringsprogramma te worden opgesteld, zodat de onveiligste zeeweringen het eerst aan bod komen. Van de 1300 km zeewaterkering (dijken en duinen) is tot nu toe duizend kilometer op de vereiste sterkte en hoogte gebracht. Eind vorig jaar was bijna 30 kilometer in uitvoenng en moest nog 280 kilometer worden ver sterkt. honderden ongevallen met vuurwerk Volgens het Infocentrum van het Vei ligheidsinstituut in Amsterdam wor den per jaar gemiddeld zestig slachtof fers van vuurwerkongevallen, van wie de helft met oogletsel, in een ziekenhuis opgenomen. Bij de poliklinieken van de ziekenhuizen worden jaarlijks zo'n ze venhonderdvijftig slachtoffers van vuurwerkongelukken binnengebracht. De huisartsen krijgen bijna zevendui zend vuurwerkletsels te behandelen. De dierenbescherming heeft een drin gend beroep op de eigenaren van huis dieren gedaan om hun dieren van avond vooral binnen te houden. tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit TERNEUZEN - Tussen dinsdag en woensdag zijn uit de woning van F. M. G. F. aan de Alvarezlaan in Terneuzen stereo- en video-apparaluur, een fo totoestel, een naaimachine, een geld kistje en twee koffers gestolen. Uit een nachtkastje in het huis van M. S. aan de Nassaustraat in Temeuzen verdween tussen /rajdag en maandag een gouden ring met een diamantje. Medewerkers van de CSM voegen chloor- en bleekloog toe aan het water van de bezinkvijvers. SAS VAN GENT - Een actie van de Centrale Suikermaat schappij heeft donderdag een eind gemaakt aan de 'rotte spruitjeslucht', die bijna een etmaal boven Sas van Gent en een deel van Westdorpe hing. De stank werd veroorzaakt door de beluchting van de bezinkvijvers met rottende bie- tenresten in combinatie met het mistige weer. Na overleg met de gemeente Sas van Gent, provinciale wa terstaat en de technologische dienst van de Zeeuwse water schappen voegde de CSM donderdagmiddag chloor- bleekloog aan het water van de bassins toe om de bacterie- groei af te remmen. Er werd voorts een voorzichtig begin gemaakt met oppervlaktebeluchting en tenslotte pompte de suikerfabriek water over naar andere bezinkvijvers om het bietenbezinksel beter te spreiden. Een woordvoerder van de Sasse dienst gemeentewerken zei eind van de middag de indruk te hebben dat de overlast was verholpen, al blijft het altijd mogelijk dat de stank zich her haalt wanneer het weer omslaat. SLUITING VAN PZC-KANTOREN De kantoren van de PZC in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Hulst zullen vandaag (Oude jaarsdag) na 16.00 uur voor het pu bliek gesloten zijn. Een aantal kinderen in Yerseke ging gisteren al op pad met de koenkelpot. YERSEKE- Ondanks het feit dat de koenkelpot in Zeeland elk jaar weer een zeldzamer voorwerp is, liet een aantal kinderen uit Yerseke donderdag blijken vast van plan te zijn de traditie voort te zetten. Luidkeels zongen ze voor het huis van de familie Bom-Koster in de Irenestraat om hun vastbera denheid te demonstreren. Vandaag (vrijdag) is het de aangewezen dag om met de koenkelpotten langs de deuren te gaan. „Magge w'is koenkele?", luidt dan de vraag. En wanneer deze bevestigend wordt beantwoord, zullen de kinderen - begeleid door het zoemende gegons van de koenkelpotten - het oude jaar vaarwel zingen en het nieuwe jaar aankondigen. Hoe oud het gebruik van de koenkel pot precies is, valt moeilijk te zeggen. Zeker is dat het 'koenkelpotten' stamt uit een tijd, waarin een groot deel van de Zeeuwse bevolking met zo welgesteld was. Met name de kin deren van arme gezinnen gingen in vroeger jaren de deuren langs. Zij hoopten op deze wijze wat geld of voedsel te vergaren. Vandaar de af en toe droevige teksten van de liederen, die de kinderen ten gehore brengen. En ook het geluid van de koenkelpot getuigt niet bepaald van vrolijkheid. De traditie wil dat de monotone deun wordt voortgebracht door een Keul se pot of oude melkkan, bespannen met een varkensblaas (een overblijf sel van hethuisslachten). Doordat de kinderen een rietje in de blaas bewe gen, ontstaat het gegons. Daar deze materialen niet meer zo gemakkelijk voorhanden zijn, is een en ander veel al vervangen door blikken bussen en plastic. Natuurlijk is eveneens de 'be- delgedachte' van de koenkelpot ver dwenen. Het is de kinderen tegen woordig meer om het plezier te doen. Het 'koenkelpotten' vindt zijn oor sprong in de kernen van Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen. De kinderen gaan vooral 's morgens de deuren af. Uit de praktijk blijkt dat 's middags de koude handen en vermoeidheid parten gaan spelen. De teksten van de liederen vormen een mengelmoes van dialect en Hol lands. Het was namelijk de bedoeling in vroeger tijden géén dialect te zin gen: 7c En zó lank mie de koenkelpot elóö- pen 'k En gin centje om 'n bróódje te kóó- pen Allebakkerij, allebakkerij Gee m'n centje, dan ga'k vöbij 't Nieuwe jaer is zoete 't Ferken ei vier voeten Voer voeten en 'n staert t Is gin 'alve cent mi waerd Dubbeltje op de planke 'k Saj'er voe bedanken 'Ouiv wat, geef wat Kommende jaer'a wé wat 'k Sat al in 'n schuitje 'k Gooide al mie 'n kluitje Driemael, driemael, paar. paar paar Mergenochtend is't nieuwejaar ZEEUWSE Andere wereld Het was nu niet bepaald een 'mo daal' vakantiereisje. Een maand naar Singapore. Het had veel geld gekost, ze hadden er jaren voor ge spaard, maar het was het dubbel en dwars waard geweest. Drie weken geleden kwamen die meneer en me vrouw uit Goes terug, enkele dui zenden guldens armer en vele tien tallen ervaringen rijker. Maandag gleden de dia 's door de brievenbus. Buren en familieleden werden uit genodigd om al dat schoons te ko men bewonderen. Op het projectie scherm verschenen de kleurrijke beelden van een wereld waar het zo heel anders toegaat dan in het Zeeuwse land. Margje, het acht ja rige buurmeisje, zat vol bewonde ring te kijken. Tot er een ricksja in beeld kwam. „Sjee, wat hebben ze daar een gekke paarden, dal lijken wel mensen" VLISSINGEN - Er zijn op de Zeeuwse wegen dit jaar min der doden in het verkeer geval len dan in voorgaande jaren. Voor zover nu bekend, kwa men in Zeeland dit jaar 45 men sen om bij ongelukken op de weg; vorig jaar lag het aantal verkeersslachtoffers met 46 eveneens beneden de 50, in 1980 waren er 52 verkeersdoden, een aantal dat echter aanzien lijk beneden de cijfers van de jaren zeventig lag. Opvallend is. evenals vonge jaren, het grote aandeel, dat Zeeuwsch-Vlaande ren in het Zeeuwse aantal verkeersdo den heeft, achttien mensen verongeluk ten er dodelijk, rond veertig procent van het totale aantal. Ook op Schou- wen-Duiveland kwamen, in vergelij king met vorige jaren, veel mensen om ln het verkeer, namelijk twaalf, tegen acht in 1981 en zes in het jaar daarvoor. Op Zuid-Beveland kwamen 6 mensen om bij ongelukken, evenals op de Wal- cherse wegen. Op Noord-Beveland ver ongelukten twee mensen dodelijk, op Tholen één. In een opmerkelijk hoog aantal geval len was er sprake van eenzijdige onge lukken, waarbij verkeersdeelnemers van de weg raakten en tegen vangrails, bomen of in sloten terecht kwamen, bij elf ongelukken was dit het geval. Een belangrijke oorzaak bij de verkeerson gelukken met dodelijke afloop werd voorts gevormd door overstekend lang zaam verkeer, voetgangers en ibrom- Ifietsers, dat werd gegrepen door au to's; in dertien gevallen deed zich deze situatie voor Daarnaast vormden voor rangskwesties en inhaalmanoeuvres de oorzaak van verschillende botsingen met doden Inhaalmanoeuvres of rijden op de lin kerweghelft, gevolgd door een frontale botsing, was de oorzaak van drie van de vier aanrijdingen in Zeeland, waarbij meerdere slachtoffers om het leven kwamen Dne doden vielen bij een fron tale botsing op 8 november op de Zee- landbrug. Eveneens drie doden waren het gevolg van een frontale aanrijding op rijksweg 18 bij Oosterland op 20 de cember. De beide andere verkeersonge lukken met meerdere doden gebeurden in Zeeuwsch-Vlaanderen: een even eens - frontale botsing op 18 augustus op de provinciale weg Zaamslag-Terho- le bij Vogelwaarde, waarbij twee men sen omkwamen; en het ongeluk met de ernstigste gevolgen - vier doden bij Aar denburg, op de kruising van de provin ciale weg tussen St. Kruis en Water landkerkje op 9 augustus, als gevolg van een voorrangsfout, waarbij de inzit tenden van een personenauto werden gegrepen door een vrachtwagen. Statistieken De ongevallen-statistieken van enkele gemeentelijke politiekorpsen over een groot deel van 1982 tonen een duidelij ke daling van het aantal aanrijdingen. Zo werden bij de Temeuzense politie tot en met september 414 ongelukken 'geboekt' tegen 469 over dezelfde perio de van 1981. Een sterke teruggang van het aantal aanrijdingen in Vlissingen: tot vóór de kerst w erden 749 ongeluk ken geregistreerd, tegen 887 over heel 1981. In Middelburg ligt het aantal aanrijdingen dit jaar (tot de kerst) op ruim 450, honderd beneden het aantal van 1981. Ook het aantal mensen, dat ernstig of licht letsel bij deze aanrijdingen opliep daalde. In Middelburg werden 43 men sen gewond tegen 82 vorig jaar; in Vlis singen 113 tegen 121 in 1981 en in Ter neuzen liep het aantal mensen met ver wondingen als gevolg van aanrijdingen iets op: tot en met september 85 tegen 82 vorig jaar. De politie acht het moge lijk. dat de daling van het aantal gemel de aanrijdingen samenhangt met het zelf afwikkelen van schade, die uitslui tend materieel is Het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen was in 1982 als volgt gespreid Zeeuwsch-Vlaanderen il8 doden): Aar denburg 4; Vogelwaarde 2; Sas van Gent (Driekwart) 2; Retranchement 2; IJzendijke 1; Graauw 1; Axel 1; Eede 1; Breskens 1; Oostburg 1, Westdorpe 1; St. Jansteen 1. Walcheren (6): Vlissingen 3; Middelburg 1. Biggekerke 1; Koudekerke 1. Zuid-Beveland (6)' 's Heer-Arendskerke 2Wolphaartsdij k 1O vezande 1Yerse ke 1; 's Heerenhoek 1. Noord-Beveland (2) Wissenkerke 1, Kortgene 1. Tholen/St. Philipsland (1). Poortvliet (1). Schouwen-Duiveland (12) Zeeland- brug 3; Oosterland 3; Renesse 2; Kerk- werve 1; Zierikzee 1; Noordwelle 1; Brui- nisse 1. ASSERLAAN 1, MIDDELBURG TEL. 01180-25188 Wenst u een voorspoedig 1983 Zware schade bij aanrijding in Axel AXEL - Op ae Vaartwijk te Axel deed zich donderdag omstreeks drie uur 's middags een aanrijding voor tussen twee personenauto's, die beide in de richting Temeuzen reden. De bestuur der T. F A. C. uit Vogelwaarde minder de vaart en gaf richting aan om linksaf te slaan. Om onverklaarbare redenen wilde bestuurder W. C. uit Den Haag toch nog zijn voorganger inhalen met de aanrijding als gevolg. De eerste auto kwam door de klap aan de overkant van de sloot terecht Beide auto's zijn zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. handeld in strijd met de in het alge meen rechtsbewustzijn levende begin selen van behoorlijk bestuur", en noe men in dit opzicht het beginsel van zorgvuldigheid en de motiverings plicht. Zij wijzen erop. dat het ging om een zonder enige motivering staande de raadsvergadering ingediend initiatief voorstel „Er is geen afweging van de betrokken belangen geweest", is het verwijt aan de raad. Daarbij meent men voorts, dat de raad in strijd heeft gehan deld met het beginsel van .fair play'. omdat de rondweg nu wordt bestem peld als .ontsluitingsweg' De indieners van het bezwaarschrift vinden dat de raad door haar besluit ook de rechtszekerheid geweld heeft aangedaan. In dit verband wijst men erop, dat in februari 1981 is besloten dat de rondweg niet zou worden aange legd en dat de tracés planologisch zou den worden geschrapt. Daardoor is - zo stelt men - bij de burgers een bepaald vertrouwen gewekt. Dat heeft ertoe ge leid. dat verschillende mensen grond en woningen hebben gekocht cn daar bij geen rekening meer hebben gehou den met de aanleg van die weg. De pro testerende bewoners menen, dat de raadsmeerderheid in november heeft gehandeld tegen het woord van Mat- theus 5: „Laat het ja dat Ge zegt ja zijn en het neen, neen". Kritische aanvullende vragen hebben de bezwaarden aan b en w gesteld over de kosten van het rondweg-project. Zij willen daarover meer duidelijkheid en wijzen erop, dat tussen november en de cember 1982 verschillende investe ringsbedragen zijn genoemd, variërend van 465.000 gulden tot acht ton De tien bewoners hebben gs van Zee land van hun bezwaarschrift volgens de wet AROB (administratieve recht spraak overheidsbesluiten) op de hoog te gebracht. Zij wijzen erop. dat ver schillende mensen door de recente be sluitvorming van de raad in hun belan gen zijn getroffen. Gs wordt gevraagd geen toestemming te geven als de ge meente geld voor dit project wil uitge ven; zoals bekend moeten gedeputeer de staten uitgaven van de gemeenten goedkeuren. Voor de hoorzitting van aanstaande maandag zijn de fractievoorzitters uit de Domburgse raad uitgenodigd. Zij zullen na afloop advies uitbrengen aan b en w, welk college op zijn beurt de gemeenteraad zal adviseren hoe er ge handeld moet worden. Krijgen de te genstanders van de rondweg hun zin met, dan kunnen ze via de afdeling rechtspraak van de Raad van State proberen het gelijk aan hun kant te krij gen. De gemeenteraad besloot 16 november dat ten spoedigste begonnen zou moe ten worden met het gereedmaken van de plannen. Inmiddels is de voorberei ding voor de aanbesteding in volle gang. (ADVERTENTIE) Directie en medewerkers willen wij al onze klanten hartelijk bedanken voor hun vertrouwen. Wij hopen het in 1983 wéér waard te zijn, en wensen u voor 't nieuwe jaar 't al lerbeste. DOMBURG - Tien inwoners van de gemeente Domburg hebben een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van de gemeenteraad om tussen de Schuur- manstraat en de Roosjesweg een verbindingsweg aan te leggen die zevenhon derdduizend gulden gaat kosten. Het bezwaarschrift wordt behandeld tijdens een openbare hoorzitting die maandag 3 januari om 16.00 uur wordt gehouden in het gemeentehuis van Domburg. Het besluit tot aanleg werd 16 novem ber dit jaar genomen met steun van Christelijke Groepering, WD en Ge meentebelangen, die samen zes van de elf raadszetels bezetten. CDA en PvdA (tezamen vijf zetels) stemden tegen. De drie fracties die voor waren hadden het voorstel overigens zelf op de agenda la ten zetten als een initiatiefvoorstel, het was dus niet van b en w afkomstig Een en ander gebeurde nogal op een haasti ge manier en stuitte op fel verzet van de tegenstemmende fracties. Tegenstan ders buiten de raad spraken van 'ge sjoemel', 'een overval' en 'politieke ach terklap'. De tien Domburgers, die nu bezwaar hebben gemaakt, wonen allen in het ge bied van het bestemmingsplan Roos jesweg. Daar moet de nieuwe verbind- singsweg, die de naam dr Joh C. Mez- gerweg zou krijgen, komen. De bezwaarden voeren verschillende argumenten aan tegen het (meerder heidsbesluit van de Domburgse raad. Ze verwijten de raad, dat die heeft „ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2