Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Openbaar vervoer tot 1987 stukken duurder RAMP VOOR DSM Andropov wil top met Reagan AUTORIJDEN OOK ZWAARDER BELAST VATIC AAN REAGEERT SNEL OP SOW JETS OUD EN NIEUW Droog j Veel bewolking en plaatselijk mist. Middagtemper atuur omstreeks 3 gra den Zuidwestelijke wind. in de kustge bieden vrij krachtig, in het binnenland matig. 225e jaargang no. 306 Vrijdag 31 december 1982 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 LONDEN (DPA)-Baby's die na 1 januari 00.00 uur GMT (01.00 uur onze tijd) in het Verenigd Koninkrijk en zijn kolonies ter wereld komen, hebben geen automatisch recht meer op het volledige Britse staatsburgerschap. Daarmee eindigt een van de traditierijkste wetten van Groot-Brittannië. Na 700jaar van kracht te zijn geweest is daarvoor in de plaats gekomen de omstreden nationaliteitsverordening natio nality act) die drie nieuwe categorieën van burgers met verschillende rechten invoert Alleen het Britse burgerschap' British citizenship) staat onbeperkt rechtop hel wonen en werken op Britse bodem toe. Dat geld voor persoenen met 'nauwe betrekkingen' met Groot-Brittannië, bijvoorbeeld wanneer de ouders Britten zijn of wanneer iemand minstens tien jaar in Groot-Brittannië heeft gewoond Daartegenover hebben mensen uit van Groot-Brittannië afhankelijk gebieden - zoals Hong Kong - slechts het rechtens beperkte 'burgerschap van van Groot- Brittannië afhankelijke gebieden'. Personen uit overzeese gebieden met geen ander dan het Bntse paspoort behoren tol de categorie 'Brits overzees burgerschap'. Critici hebben de verordening van de conservatieve regering in scherpe debatten in het Lagerhuis als racistisch veroordeeld. Zij wezen erop dat zij vooral legen kleurlingen uil de gebieden van het vroegere Britse wereldrijk is gericht. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het openbaar vervoer wordt in de jaren tussen 1984 en 1987 veel duurder. Dit is volgens minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) noodzakelijk om de huidige kwaliteit in stand te houden. In het stads- en streekvervoer gaan de prijzen, naast de gebruikelijke aanpassing aan de inflatie, met gemiddeld 10 procent per jaar omhoog. Bij de Nederlandse Spoorwegen bedraagt de extra prijsstijging 3 proeent. De prijsverhogingen worden aangekon digd in de donderdag gepresenteerde Tarievennota Openbaar Vervoer. De maatregelen zijn een uitvloeisel van het regeerakkoord In een toelichting zei minister Smit-Kroes dat de trend van jaarlijks groeiend tekorten in het open baar vervoer moet worden omgebogen. De minister zei de prijsstijgingen te be schouwen als het repareren van een lek in de financiering.,In 1983 gaan de tarie ven voor openbaar vervoer al met ge middeld 13 procent omhoog, puraoM I PAGINA 2 vuurwerk Bij het stads- en streekvervoer zullen de tariefmaatregelen beslaan uit een duurdere strippenkaart, verhoging van de abonnementsprijzen, vermin dering van de reductie voor jongeren van tien tot achttien jaar en verklei ning van te grote zones in een aantal steden. Smit-Kroes hoopt dat deze keuze van maatregelen zo min mogelijk reizigers zal afstoten. Voor het streekvervoer verwacht ze nauwelijks terugloop. Naar verwachting zal de terugloop van de rei zigers bij het openbaar vervoer in de drie grote steden 1000 en bij de NS 200 arbeidsplaatsen kosten. De minister denkt dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen Tegenover dit verlies van werkgelegenheid staat een uitbreiding van het personeelsbestand met 300 con troleurs De Tarievennota kondigt behalve prijsstijgingen ook efficiency-maatre- gelen aan. Deze hebben vooral betrek king op het vervoer in de grootste ste den, waarde verhouding tussen kosten en baten het slechtst is. Hierbij wordt onder meer gedacht aan maatregelen tegen ziekteverzuim, wijziging van de dienstroosters en de introductie van gecombineerde functies voor het per soneel. Volgens Smit-Kroes vormen de maatre gelen niet alleen een voorwaarde om het openbaar vervoer in stand te hou den, maar ook om het te verbeteren. Ze wijst op de ontsluiting van nieuwe woongebieden, aanleg van nieuwe tram- en buslijnen en investeringen ou tillage ten behoeve van reizigers en per soneel. zoals stations, abri's, wacht ruimten en dergeljke Niet alleen het openbaar vervoer, ook het autorijden wordt duurder. Minis ter Smit-Kroes kondigde dit donder dag aan tijdens een persconferentie over de Tarievennota Openbaar Ver voer. Zij wilde niet zegggen welke maatregelen zij op het oog heeft. Vol gens de minister is alles mogelijk, va riërend van accijnsverhoging op brandstof tot het optrekken van de we genbelasting. Het kabinet zal binnen kort een beslissing nemen. (Zie ook pagina 3/ ROME RTR- Het Vati- caan heeft donderdag de jongste aanval in de Sow- jetrussische pers op de paus in officiële vorm van de hand geioezen. In een verklaring wordt gezegd dat het een dag te voren door het persbureau Tass verspreide artikel in de decemberuitgave van Po- litischeskoye Obrazova- niye. waarin de paus een hardere anti-communis tische houding dan zijn voorgangers werd verwe ten, nauwelijks commen taar verdient. In zijn ongewoon snelle reactie noemt het Vati- caan het artikel, „dat de paus persoonlijk aanvalt en Vaticaanse instellin gen van antisocialisti sche activiteit in Polen en andere landen beschul digt" in strijd met de fei ten „en met een toestand die aan allen goed be kend is". De internatio nale openbare mening heeft daarover een oor deel geveld dat niet een voudig valt te weerleg gen. aldus het Valicaan. Staat van beleg Polen opgeschort WARSCHAU (REUTER/UPI- De staat van beleg in Polen is om middernacht opgeschort. Dat heeft het officiële Poolse persbureau PAP bekendge maakt. De Poolse regering heeft overigens eer der deze maand van het parlement spe ciale bevoegdheden gekregen die het haar mogelijk maken vaste greep te houden op veiligheid en economie De autoriteiten kunnen de staat van beleg op ieder gewenst moment weer van kracht verklaren. PAP kondigde aan dat met de opschorting van de staat van beleg, die op 13 december van het vorig j'aar van kracty werd. het weer mogelijk wordt direct internationale te lefoongesprekken te voeren In het ka der van een opschorting van de staat van beleg werden deze maand alle geïn terneerden vrijgelaten. Zeven kopstuk ken van de verboden vakbond Solidari teit werden echter weer gearresteerd. Aardschokken - Een aantal ernstige aardschokken heeft donderdagmorgen vroeg Noord-Jemen getroffen Hierdoor is de schade van een zware aardbèving eerder deze maand nog verergerd. De verkoop van vuurwerk kwam giste ren goed op gang. Dit jaar zal er waar schijnlijk meer worden verkocht dan in 1981 De politie meldt dat er niet veel problemen zijn met. het vroegtij dig afsteken van vuurwerk PAGINA 3 verzet Suriname De '8-december-beweging" heeft de voormalige Surinaamse president Henk Chin A Sen de leiding aangebo den van een raad, die de Surinaamse opposltlezou vertegenwoordigen Er is echter nog geen enkel definitief besluit genomen over de wijze waarop verzet zal worden gepleegd tegen het regime van Dcsl Bou terse sluizen De schippersvereniging Schuttevaer is boos over de trage bediening in de sluizen in Wemeldinge en Hansweert. Volgens de schippers is er meer perso neel nodig om de kunstwerken vlot te bedienen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 9 Financiën, economie: 10 Radio, televisie: 44, 45 en 47 Oudejaarsbijlage: 13, 14, 15, 17, 19, 25, 26, 27, 29, 31. 37 en 39. HEERLEN-UTRCHT (ANP) Ook voor DSM is 1982 een bijzonder slecht jaar geweest. Het verlies zal waarschijnlijk dichter in de huurt van de f 200 min komen dan van de f 150 min, zo valt te lezen in de nieuwjaarsboodschap aan hel personeel. Over 1981 boekte DSM nog een nettowinst van I' 101 min op een omzet van f 18,3 miljard. In de eerste helft van 1982 werd een nettoverlies voor inflatie correctie van f22,2 min geleden. Verwacht werd in augustus, dat in het tweede deel van 1982 een beperkt verlies geleden zou worden. DSM noemt als voornaamste reden voor de verslechtering van de resulta ten de ontwikkeling van de kunstmest- activiteiten. Deze gaven in 1981 nog re delijke resultaten te zien. In 1982 zag de kunstmestindustrie zich echter voor onverwacht grote problemen geplaatst. De exploitatieresultaten van de chemi sche divisies van DSM (meststoffen, chemische produkten, kunststoffen) waren aanzienlijk lager dan in 1981 als gevolg van een combinatie van hogere gi'ondstolfenprijzen, stagnerende of da lende afzet en vooral lagere verkoop prijzen. Deze factoren hadden een ver schillende invloed op de afzonderlijke produktgroepen. De raad van bestuur van DSM schrijft verder in haar boodschap aan het per soneel. dat voor de sector chemische produkten - maar ook bouwmaterialen en andere produkten - geldt, dat behou den en versterkt moet worden, waar DSM goed in is De activititeiten. die verlies blijven geven, zal DSM moeten staken. In 1982 leidde dit plaatselijk al tot ver lies aan arbeidsplaatsen en buiten DSM Limburg op beperkte schaal tot ontslag. Een woordvoerder kon niet zeggen met hoeveel het aantal perso neelsleden is afgenomen. Nu tegenover de toenemende kosten geen evenredige groei van de omzet staat, gaat DSM de noodzakelijke ruimte zoeken bij de ar beidskosten. DSM zegt er naar te streven om een en ander te bereiken zonder collectief ontslag, maar er kan geen garantie w orden gegeven. ér t Wim Kan verzorgt vanavond zijn inmiddels legendarische oudejaarsconfe rence De cabaretier is onder meer te zien als lid van de Amsterdamse bereden politie. Het programma is te zien vanaf vijf voor tien via Nederland 2. (Zie ook pag. 44) Nederland op z'n smalst aan zee. Onbarmhartig schetst tekenaar Jan San ders een lange warme zomer in de speciale PZC-oudejaarsbijlage, waarin aandacht voor: geld verdelen Wie is bereid om te delen? Wie ge looft er nog in de Hollandse rede lijkheid? Oud-staatssecretaris Ien Dales en oud-minister Wil Albeda (beiden van sociale zaken) over de sociaal-economische ontwikkelin gen. Verder in de PZC-oudejaarsbijlage aandacht voor euthanasie, de ma rine, voetbal en een terugblik op hel jaar 1982 in de vorm van een fotopuzzel. De oudejaarsbijlage vanaf pagina 13. (oen (de crisis) De recessie van de jaren dertig Veel ontslagen, schrijnende armoe de. genadebrood. Maar ook. met de Vlissingsche Courant van dinsdag 31 december 1935: moed en ver trouwen. nu (europa) De voorzitter van het Europees parlement, de Nederlander Piet Dankert, aan het woord over de economische moeilijkheden en het antwoord dat we daar samen (in Europees verband) op moeten vin den. bijstandsmoeders Voor bijstandsmoeders is de 'een malige extra uitkering voor bij standstrekkers' het snoepje van het jaar. Rest alleen likkebaarden voor de etalages. gered John Franse was zijn eigen thera peut. De enige overlevende van de ramp met de sleepboot Temi IV vindt varen nog steeds een prach tig beroep. MOSKOU (UPI) - De Russische partij leider Joeri Andropov heeft donderdag verklaard dat hij een topontmoeting met president Ronald Reagan van de Verenigde Staten zou verwelkomen. Hij stelde wel de voorwaarde dat voor een dergelijke ontmoeting passende voorbereidingen worden getroffen. Andropov zei voorts: „We zijn voorstan der van een verbetering van de Sowjet- Amerikaanse betrekkingen en voor het ten uitvoer leggen van wederzijds voor delige verdragen en overeenkomsten die zijn gesloten tussen onze twee sta ten. We verwelkomen alles dat tot dit doel leidt" Het was het officiële Russische persbu reau Tass dat de uitspraken van Andro pov publiceerde. Volgens Tass zijn de opmerkingen afkomstig uit een inter view dat de Sowjet-leider had met de Amerikaanse journalist Joseph Kings- bury-Smith. Het was Andropovs eerste vraaggesprek met een buitenlandse journalist sinds hij op 12 november se cretaris-generaal werd van de commu nistische partij van de Sowjet-Urue als opvolger van Leonid Brezjnev Andropov neemt in hel interview een vriendelijke toon aan die in scherpe tegenstelling staat tot de stijl van w ij len president Brezjnev. De Sowjet-lei- der wenst het Amerikaanse volk voor 1983 welzijn, geluk en 'vooral vrede". „Heden ten dage hebben het Sowjct- volk en de Amerikanen een gezamen lijke vijand, de dreiging van oorlog en alles dat dit vergroot aldus de partij leider. Op de vraag of naar zijn mening de me ningsverschillen over bewapening tus sen de regenng-Reagan en het Kremlin overbrugd kunnen worden, antwoord de Andropov: „Ja natuurlijk" De Rus sische wapenvoorstellen bieden oplos singen die ..geen van de partijen be voordelen en die leiden tot een radicale vermindering van de bewapening aan beide zijden'zo verklaarde de Sowjet- leider. Andropov toonde zich optimistischer dan gebruikelijk over de vooruitzichten van de Amerikaans-Russische bespre kingen in Geneve over een beperking van de middellange-afstandsraketten in Europa. In het verleden uitte de Sow- jet-leidmgzich altijd pessimistisch over dit'overleg. De beschuldiging luidde veelal dat Washington dit overleg dwarsboomde. Andropov meent dat de Sowjet-Unie en de VS een overeen komst kunnen bereiken over een beper king van de kernwapens en troepen m Europa. De journalist Kingsbury-Smith heeft overigens niet persoonlijk gesproken met Andropov. Hij heeft zijn vragen schriftelijk ingediend. De journalist werkt voor de Hcarst-bladen in de VS. In een reactie op Andropov's opmer king over een Russisch-Amerikaanse topontmoeting zei Alan Romberg, een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington don derdag, dat hij niets wist van plannen voor de regeling van zulk een conferen tie. Hij zei dat de regering vasthoudt aan een verklaring van vorige maand van minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz, dat het nog te vroeg was voor een topontmoeting. De regering had laten weten dat 'een zorgvuldig voorbereide topontmoe ting zou worden overwogen wanneer het zich liet aanzien ook vruchtbare resultaten konden worden geboekt", aldus Romberg. Bevoorrecht in vergelijkingen ret jaar-van-de-rake- w Lpen, was 1982. In veel op- -X/? I zichten. Daarom is terugkïj- ken op wat er gebeurde in de r—wereld, in eigen land en dicht bij huis dit keer op Oude jaarsdag een ver van vrolijk stemmen de bezigheid. Met uitzondering mis schien van de herinnering aan een lan ge. warme en zonnige zomer, ook in Ne derland. een van die zeldzame, maar ge lukkig nog altijd terugkerende zegen i n - gen in een doorgaans nogal nukkig kli maat. Wie dé feiten van 1982 aan zich laat voorbijtrekken ontdekt dat het beeld van het jaar overigens wordt be paald door veel schaduwpartijen. Eco nomisch dook de wereld een crisis bin nen, die haar weerga sinds de tweede wereldoorlog niet kende. Alleen al in de landen van de Europese Gemeenschap is het werkloosheidscijfer de 12 miljoen ruimschoots overschreden. Bedrijfs sluitingen. gedwongen ontslagen en sterk teruglopende rendementen in on dernemingen horen als verkeersonge vallen bij de dagelijkse portie nieuws En raken velen zeer persoonlijk. Voor de schoolverlatende jeugd is werk een winnend lot uit de loterij en zijn de voor uitzichten uiterst somber Zelfs in 'rij ke' westerse landen begint de armoe te rug te keren. Nederlands sociéüe para dijs is bezig in zijn voegen te Kraken Bezuiniging, of duidelijker gezegd: te ruggang in inkomen is het wachtwoord van veel beter gewend geraakte samen levingen geworden. Met gevoel voor cy nisme riep deze week het Amerikaanse weekblad Time niet een mens. maar de computer uit tot 'man van het jaar'. Ve len vragen zich bezorgd af of massapro- duktie, hoog ontwikkelde techniek en automatisering de maatschappij van vandaag niet dol beginnen te draaien en zich tegen ons keren Vergelijkingen met de jaren '30, de diepste crisis van deze eeuw. raken in de mode. Economen en politici grij pen ernaar. Ze appelleren ermee aan de herinnering van een nog levende gene ratie, die deze periode zelfheeft meege maakt en aan de herkenning uit overle vering bij anderen. Aanvankelijk nog als een waarschuwing aan wie de ernst van de huidige economische malaise nog met wilde inzien. Inmiddels roepen ook de feiten een parallel met de jaren '30 op. De rampzalige gang van zaken bij het RSV. deze week in het nieuws, staat model voor een schrikbeeld van economisch verval zoals in die periode aan de orde van de dag was. Treffend is ook het record aan faillissementen in Nederland dat het afgelopen jaar voor zich liet noteren. In deze Oudejaars krant van de PZC verhalen uit die jaren '30. Verhalen op basis van gesprekken, met mensen die de tijd van stempello kalen en werkverschaffing, van crisis- steuncomité's en gaarkeukens, van ontreddering en dreigend oorlogsge vaar persoonlijk hebben meegemaakt. Toch is de door Lubbers voorspelde winter in de economie van vandaag, de winter die Jan Splinter moet zien door te komen, op geen stukken na te verge lijken met de winter van vele miljoenen in 1935. Voor de betrekkelijkheid van parallellen tussen de omstandigheden van nu en die van toen een noodzakelij ke kanttekening Waar Nederland in 1982 vrijwel uit sluitend had te maken met econo mische problemen en hun sociale weer slag. heeft het afgelopen jaar in grote delen van de wereld een hoeveelheid vooral schokkende feiten opgeleverd, die onze samenleving - daarbij vergele ken - nog altijd in een bijzonder bevoor rechte positie plaatst. Polen had zijn staat van beleg met daarin de volledige ontmanteling van de vakbond 'Solida riteit', het symbool van vrijheidsdrang in een tientallen jaren onderdrukt volk. Libanon had zijn helse oorlog en zijn bloedbaden in de Palestijnse vluchte lingenkampen. Engeland en Argentinië hadden nun krankzinnig Falklandcon- flict, een eigenlijk voor onbestaanbaar gehouden vorm van wapengekletter. Ierland. Israël, Spanje en Turkije had den hun geweld in de vorm van bom men en aanslagen. Vanuit Latijns-Ame rika weinig méér dan eindeloos lijkende berichten over onderdrukkingspraktij ken van militaire dictaturen (El Salva dor, Guatemala, Argentinië, Peru, Suri name). Afghanistan had - nog steeds zijn Russische bezetting. Irak en Iran hun onbegrijpelijke Arabische broeder oorlog. Soedan. Ethiopië. Oeganda. Na mibië hun vluchtelingenprobleem. De zwarten in Zuid-Afrika hun niet aflaten de apartheidsregime Natuurrampen en toenemende politieke en militaire spanningen tussen Oosten West (inclu sief het steeds klemmender probleem van de atoombewapening), armoe en honger in veel ontwikkelingslanden completeren het beeld. De afstand tussen de Nederlander die er. wat zijn economische om standigheden betreft in het komend jaar weer net zo voor zal staan als in 1976. en dat alles uit bovenstaande op somming is nog altijd erg groot. Hij was er niet rechtstreeks bij betrokken, had er niet onder te lijden, kon er in vrijheid over praten en schrijven, kon daartegen én tegen veel in eigen land protesteren, hij had het voorrecht te helpen en actie te voeren, mocht zelfs in één jaar drie keer naar de slembus. Terugkijken op de gebeurtenissen van 1982 is bepaald geen opgewekte bezigheid Maar ze mag best eens het gevoel opleveren, on rustig dankbaar te zijn voor een samen leving die veel vnjer. weerbaarder en democratischer is dan waar op veel plaatsen van de wereld alleen maar var. wordt gedroomd. En zo is er nog veel reden voor 'de beste wensen' bij de jaar wisseling '82-'83 vdM L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1