Bouterse: democratie voor Suriname voorbij Tegemoetkoming gehandicapten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belastingaftrek groot onderhoud tot 20.000 CHIN A SEN ONTMOET POLITICI vandaag Moskou valt Vaticaan en paus aan EERSTE KAMER AANVAARDT MAATREGELEN Wolkenvelden Droog en wolkenvelden. Plaatselijk voorkomende mist en in de ochtend lichte vorst. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Weinig wind, kracht 2 oj minder 225e jaargang no. 305 Donderdag 30 december 1982 De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen in ons land dat zich tot een kerkelijke gezindte rekent, neemt zienderogen af. In tien jaar tijd is het aantal 'ongelovigen' met zo'n 3.5 procent gestegen. In 1981 beschouwde 27 procent zich niet gebonden aan een of andere kerk, terwijl dat percentage in 1971 nog 23,5 bedroeg. Dit blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van het CBS over een schatting van de omvang van de kerkelijke gezindten in Nederland. Vooral het aantal Nederlands Hervormden moest het ontgelden: 22 procent aan hang in 1981 tegen 25 procent in 1971. De daling onder de rooms-katholieken was in vergelijking gering met één procent 39 procent in 1971 tot 38 procent vorig jaar i. Het aantal gereformeerden bleef nagenoeg gelijk met een percentage rond de negen procent. Tegenover de leegloop bij deze kerken is er een toeneming te constateren bij de aanhang van overige kerkelijke gezindten van 3.5 procent in 1971 naar 5.1 in 1981. De cijfers uit 1971 zijn ontleend aan een integrale telling (de volkstelling) terw ijl die uit 1981 berusten op een analyse van steekproeven van beperkte omvang. Het CBS merkt op dat deze wijze waarop de bevolking wordt gevraagd of zij behoren tot een kerkrichting de schatting van de omvang zeer sterk beïnvloed. Bij ge bruik van andere vraagstellingen loopt de schatting van de onkerkelijkheid in 1981 op tot 40 tot 45 procent. PARAMARIBO (ANP) - Er zal nooit meer een parlementaire democratie komen in Suriname, zolang legerbevelhebber Desi Bouterse aan de macht is. Dit heeft Bouterse gezegd in een vraaggesprek met de televisie in zijn land, zo meldde het gecontroleerde persbureau SNA woensdag. Bouterse stelde dat de parle mentaire democratie in Surina me nooit heeft gefunctioneerd. Hij herinnerde aan de „wilde ta ferelen in het parlementsge bouw, waarbij parlementariërs beslist niet het landsbelang dienden," zo meldt SNA. Volgens Bouterse wordt nu „rustig" gewerkt aan een nieuw regeerpro gramma en een nieuwe regering. Hij stelde verder dat „een van de grootste landen in de regio" zich bereid heeft verklaard de nodige financiële steun te verlenen „ter overbrugging van de hui dige periode". Om welk land het gaat zei Bouterse niet. De lening moet worden gezien als een „politieke lening". De lening moet volgens Bouterse voor komen dat er sociale en economische chaos ontstaat in Suriname, als gevolg van de stopzetting van de financiële steun door Nederland. Bouterse her haalde dat Suriname .juridisch, diplo matiek en internationaal" de stopzet ting van de ontwikkelingshulp zal aan vechten. „Nederland zal dat geld moe- rsv De centrale ondernemingsraad van Rijn-Schelde-Verolme heeft het over leg met de raad van bestuur van het bedrjjf opgeschort De COR Is verbol gen over de totale ontreddering waar in het consern ls achtergelaten Vooral de raad van bestuur, de raad van com missarissen en de regeringswaarne mer worden bekritiseerd. De onderne mingsraad wil wel praten met de des kundigen, die het bedrijf in opdracht minister Van Aardenne gaan door lichten landschapsplan Rijkswaterstaat heeft een landschaps plan gemaakt om het nieuwe Bathse Spuikanaal zoveel mogelijk zonder het verlies van natuurlijke waarden in te passen. Rond het kanaal komen be perkte recreatieve voorzieningen Het nieuwe kanaal zal vrijwel overde gehe le lengte te voet of per fiets bereikbaar zijn uitkeringen, inkomens Een overzicht van de nieuwe sociale uitkeringen, bijstandsuitkeringen en kinderbijslagen, die per 1 januari 1983 van kracht worden: een pijnlijke bere kening van de inkomens van volgend kernfusie lukt In de Verenigde Staten is een mijlpaal bereikt op het gebied van kernfusie Aan de universiteit van Princeton slaagden onderzoekers erin een expe rimentele kemfusiereactor een fractie van een seconde te laten werken. isolement kamerleden In een analyse van de samenstelling van de tweede kamer waarschuwt de werkgeversorganisatie VNO een maat schappelijk isolement van kamerle den Door de grote doorstroming van de parlementariërs wordt het contact met de belangenorganisaties bemoei lijkt. aldus de VNO Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3,9 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 Varia: 13 Kunst en cultuur: 14.15 en 17 Radio en televisie: 18 Financiën, economie: 19 ten betalen. Wij hebben er recht op." zo zei de militaire machthebber. Volgens Bouterse heeft Suriname op geen enke le wijze het samenwerkingsverdrag met Nederland geschonden en kan ons land niet door middel van „manipulatie met ontwikkelingsgelden" bepalen wat er in Suriname gebeurt. Chin A Sen De Surinaamse ex-president Henk Chin A Sen zal in Nederland praten met een „dwarsdoorsnede" van de Ne derlandse politici over de situatie in Suriname. Dat heeft hij woensdag ver klaard in een gesprek met het ANP. „Ik (Slot zie pag. 8 kol. 6) TEL AVIV - De Amerikaanse actrice Elizabeth Taylor maakte gisteren in het ziekenhuis van Tel Aviv een praatje met het 10-jarige Libanese jongetje El Daba Yasser. Het kind werd tijdens de recente oorlogsgebeurtenissen gewond, maar knapt nu weer op. Naast El Daba Yasser kregen ook gewon de Libanese en Israëlische soldaten in het ziekenhuis bezoek van de actrice. Liz Taylor verklaarde enige tijd geleden naar het Midden-Oosten te zullen gaan om daar op haar manier een bijdrage te leveren in het tot stand brengen van een oplossing voor hel Palestijnse probleem. MINISTERS WILLEN 'FORFAIT' VERHOGEN De 'bevelhebber' Bouterse. DEN HAAG (ANP) - Het aftrekbare be drag voor groot onderhoud aan de ei gen woning is vastgesteld op maxi maal 20.000 gulden per jaar. Kosten mogen pas worden afgetrokken als zij een drempel overschrijden van twee en een half maal het zogenaamde huur waardeforfait (de netto-huurwaarde van de eigen woning die voor de belas tingaangifte bij het eigen inkomen moet worden opgeteld), met een mini mum van tweeduizend gulden. Om de aftrek te financieren hebben minister Ruding en staatssecretaris Koning van financiën voorgesteld het forfait te verhogen met tweetiendc procent punt tot anderhalf procent van de waarde van de woning in bewoonde staat. De bewindslieden hebben woensdag een brief gestuurd naar de Tweede Ka mer over de tijdelijke verruiming van de fiscale aftreKabaarheid. Het wets ontwerp zal zo spoedig mogelijk wor den ingediend. In de nieuwe regeling willen de bewindslieden het huidige be grip groot onderhoud handhaven. Dat betekent dat aftrekbaar ziin de kosten van onderhoud die noodzakelijk zijn om de woning in stand te houden. Daar bij valt te denken aan werkzaamheden wegens verzakking of verrotting van balken, de vervanging van de elektri sche bedrading, het vervangen van een kapotte riolering of van verrotte raam kozijnen en het opheffen van gebreken aan de dakconstructie Schilderwerk komt alleen in aanmer king als het direct verband houdt met groot onderhoud. In de nieuwe regeling worden ook de kosten van thermische isolatie aftrekbaar, echter ook voor zover deze kosten direct samenhangen met groot onderhoud, dus als bijvoor beeld een dak wordt gerepareerd en ge lijktijdig geïsoleerd. Deze aftrek moet gezien worden als een specifieke maat regel ter bevordering van energiebespa ring. aldus Ruding en Koning in hun brief aan de kamer. hoge schatting zouden de gevolgen van het aftrekken van groot onderhoud op jaarbasis wel eens 150 miljoen gulden kunnen belopen. Om het gat tussen de opbrengst en af- (Slot zie pag. 8 kol. 7) Opbrengst Op jaarbasis verwachten de bewinds lieden door verhoging van het huur waardeforfait een opbrensgst van on geveer 85 miljoen gulden. Volgens een GRONINGEN - Er heerst, voor het eerst sinds vier jaar. weer een griepepidemie in Nederland. De Rotterdamse viruloog prof. dr. H. Masurel. directeur van het Nationale Influenza Centrum voor Nederland van de Wereldgezondheidsorgani satie spreekt van „een uitgegroeide epidemie" die zeven tot twaalf procent van de Nederlanders (een miljoen tot anderhalf miljoen landgenoten) in bed doet belanden met hoge koorts, droge kriebelhoest en een vermoeid gestel. Eind november begon het volgens prof Masurel duidelijk te worden dat er weer een griepepidemie in aantocht was. Meestal duurt zo'n epidemie tien weken. Het hoogtepunt wordt doorgaans na vier weken (nu dus) bereikt. De besmetting wordt veroorzaakt door een influenza A-virus dat sinds 1968 wordt beschouwd als de verwekker van de zogeheten Hongkong-griep. Mensen die zich tijdig hebben laten vaccineren hebben volgens prof Masurel 80 procent kans niet ziek te worden Dat het virus in zo'n vroeg stadium massaal om zich heen grijpt komt volgens prof. Masurel door de verminderde weerstand van veel mensen. „Sinds vier jaar is er geen griepepidemie meer geweest. Daardoor hebben de mensen te weinig afweerstoffen tegen influenza opgebouwd". „Aanhoesten". „aanniezen" en licha melijk contact vormen de voornaamste manieren w aarop het griepvirus wordt overgebracht. MOSKOU (DPA AFPi - Een tijdschrift, in de Sowjet-Ume heeft de „anti-com munistische politiek van het Vaticaan" veroordeeld. Het blad verwijt paus Jo hannes Paulus II dat hij jegens de lan den van Oost-Europa een „behouden dere en hardere"politiek voert dan zijn voorganger. Het maandblad 'Polititsjeskoje Sa- moobrasowanie' schrijft in zijn uitgave van december, dat de plaatsvervan ger van de heilige Petrus"spreekt in het belang van de heersende kapitalisti sche klasse, ofschoon hij christelijke taal bezigt. Onder de dekmantel van de religie bedrijven talrijke „diensten en organisaties" van het Vaticaan op gro te schaal een anti-communistische pro paganda Het Vaticaan leidt „specialis ten in de verbreiding van het katholicis me" op en stuurt hen naar Oosteurope- se landenaldus het tijdschrift. Het Sowjet-blad noemt de gebeurtenis sen in Polen een bewijs voor de activi teiten van reactionaire krachten in de katholieke kerk. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) is be reid om gehandicapten een ex tra tegemoetkoning via de wao te verschaffen. De bewinds man deed deze toezegging woensdag in het debat in de Eerste Kamer over het inko mensbeleid voor 1983. De Se naat had hier in een motie una niem op aangedrongen. De woordvoerders van CDA. PvdA. WD en D'66 vertelden de staatssecre taris dat een nieuwe wettelijke regeling, die de samenloop van uitkering met in komsten uit arbeid moet verhinderen, voor bepaalde groepen extra slecht dreigt uit te pakken Deze groep ar beidsongeschikten verdiende voorheen een hoger dagloon uit arbeid dan het wettelijke maximum dagloon. In de nieuwe regeling wordt de hooeste uitkering beperkt tot 80 procent van het wettelijk maximum-dagloon Daar door zien de getroffenen hun inkomsten meer dan evenredig dalen. De Eerste Kamer wil dan ook dat het kabinet de mogelijkheid opent dat een uitkering tot 100 procent van het maximum dag loon kan bedragen De Graaf het weten na te zullen gaan ol de betrokken wao'ers recht hebben op boven-wettelijke uitkeringen. Zoals was verwacht, aanvaardde de Senaat met de stemmen van CDA. WD en klein rechts het volledige pakket bezuinigingsmaatregelen. Met uitzon dering van de voorgestelde verhoging van de ww-premie stemde de PvdA te gen alle wetsvoorstellen. Ook D'66 en CPN wezen grote delen van het pakket af. Minister De Koning isociale zaken» liet in zyn antwoord blijken niet ontevre den te zijn over het feit dat meer dan de helft van alle werknemers voorlopig geen prijscompensatie uitbetaald krijgt. Hij verwacht dat in nog meer be drijfstakken werkgevers en vakbonden zullen besluiten tot de voorlopige op schorting van de compensatie. Hij is teleurgesteld over Shell en de Voedingsbond FNV. die beide hebben laten weten dat de compensatie ge woon uitbetaald moet worden. De Ko ning verwacht echter dat ook zij op den duur zullen besluiten tot loonma tiging. Op dit moment is het beeld nog niet volledig, maar de eerste indruk ken noemde De Koning „niet onbevre digend". Surinaams verzet 'in ballingschap' :\_ri xv warring uit de eerste da- gen na de moordpartij in Pa- ramaribo een weinig lijkt ver- werkt begint het verzet tegen het regime-Bouterse zich on der de Surinamers in Nederland min of meer te organiseren. De komst van ex- president en voormalige premier Henk Chin a Sen uit het Amerikaanse Pitts burg is in dat opzicht tekenend. In de vrij verdeelde Surinaamse gemeen schap in Nederland wordt deze medicus met eigentijdse politieke ervaring ken nelijk beschouwd als een samenbinden de figuur. Bovendien heeft hij voorzich tig te kennen gegeven een rol te willen spelen bij pogingen om het militaire be wind van Bouterse ten val te brengen Daarbij komt dat Chin a Sen. eerst als premier en nadien tevens als president (opvolger van Ferrieri na de militaire staatsgreep van 25 februari 1980 twee jaar lang heeft gepoogd de 'revolutie terug te voeren naar democratische verhoudingen. In dat niet haalbaar ge bleken proces heeft hij aanvankelijk met Bouterse samengewerkt, maar stond hij gaandeweg meer en meer te genover de militaire machthebbers, die uiteindelijk het laatste woord hadden Hij kent dus de 'bevelhebber' van nabij en dat heeft zo zijn voordelen Al eerder is trouwens gebleken dat het gematigd optreden van Chin a Sen destijds in vrij brede kring, ook in Nederland, respect en vertrouwen heeft gewekt Vandaar dat hij wordt geacht over de capacitei- ten en invloed te beschikken om een soort van 'eenheidsfront' tegen Bouter se en zijn kliek op poten te zetten. Binnen de duidelijk aangeslagen Su rinaamse gemeenschap laait de dis- cusie over de vorm van het te organise ren verzet in deze dagen hoog op. Daar bij is de vorming van een regering in ballingschap overwogen. Dat het idee daartoe onder de 180 000 Surinaamse Nederlanders, diep bezorgd over de ont wikkelingen in 'hun' land als ze zijn. niet onbelangrijke aanhang vindt is op zichzelf begrijpelijk. Bouterse heeft met de liquidatie van op zijn minst 15 'te genstanders', enkele weken terug, het kritisch kader in Suriname dat zijn stem durfde verheffen of de pen durfde hanteren vrijwel volledig uitgescha keld. Wie niet werd gearresteerd is ge vlucht. En bij de Nederlandse ambassa de in Paramaribo staan de mensen in de rij voor een visum om met dat docu ment in de hand het land zo snel moge lijk te verlaten. In Suriname zelf zal het derhalve erg moeilij k zijn om gezagheb bende en invloedrijke organisatoren van het verzet tegen het militaire regi me te vinden. Bouterse zelf intussen laat niets na om naar buiten de indruk te wekken dat hij zijn greep op de sa menleving in Suriname sinds de ge beurtenissen van 8 december danig heeft verstevigd. Zijn snoevende kerst toespraak. waarin hij de Nederlandse regering van misdadigheid betichtte wegens de opschorting van de ontwik kelingssamenwerking. was daarvan een voorbeeld- Gisteren nog heeft hij daar enkele sterke teksten aan toege voegd. In een toespraak deelde de 'be velhebber' mee dat er wat hem betreft, nooit meer sprake zal zijn van terug keer van de parlementaire democratie. Bovendien kon hij de Surinaamse be volking melden dat hij inmiddels via leningen elders vervanging had gevon den voor de nu uitblijvende Nederland se ontwikkelingsgelden Redenen genoeg om ernstig bezorgd te zijn over de naaste toekomst van Suriname, waar rechtszekerheid en vrijheid volledig afhankelijk zijn gewor den van de nukken en politieke grillen van een stel machtsbeluste militairen Het ligt dan ook voor de hand dat de .Surinaamse gemeenschap in Neder land zich op het standpunt stelt dat de druk om het regime-Bou terse te verja gen van buitenaf, vooral vanuit Neder land. zal moeten komen. Naast directe maatregelen om Bouterse c.s. te Isole ren en internationale stappen is er de roep om directe actie. En Chin a Sen bezon zich daarbij op de kansen voor de vorming van een schaduwkabinet in Nederland. Terecht stuitte een derge lijk voornemen in Den Haag op duide lijk verzet Met een Surinaamse rege ring in ballingschap binnen onze gren zen zou Nederland in een moeilijke po sitie komen En daarbij is het gevaar van allerlei complicaties en averechtse uitwerkingen niet denkbeeldig De pro blemen in verband met Manusama's Zuidmolukse kabinet in ballingschap behoeven wat dat betreft geen nadere uitleg. Chin a Sen heeft de Nederlandse en de Amerikaanse regering geprezen om hun daadwerkelijke optreden tegen het regime-Bouterse door met de mili tairen van dit moment in Paramaribo verder geen zaken meer te doen. Daar uit - en uit andere reacties - valt af te leiden dat de Surinaamse bevolking en de Surinaamse gemeenschap in Neder land zich duidelijk gesteund weten door Den Haag Maar dezelfde Chin a Sen moet ervan worden overtuigd dat hij het best maar zo snel mogelijk defi nitief kan afzien van het plan om bin nen Nederland een soort van tegenrege ring met een min of meerofficièle stat us te vormen. De mogelijkheden van Ne derland om medeverantwoordelijkheid jegens de bevolking van Suriname tot gelding te doen komen zouden door een dergelijk politiek omstreden waagstuk bepaald niet worden vergroot. vdM Mijnongeluk - Bij het instorten van een gang in een kolenmijn tn de Zuid poolse stad Katowice zijn dinsdag vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Het ongeval deed zich voor op een diep te van ongeveer 630 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1