PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RSV WIL 7.500 BANEN MINDER Meningen botsen in Libanon Vakbonden reageren verbijsterd ONDER CONTROLE Arafat: onbegrip Reagan Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Voor het eerst minder Nederlanders op vakantie Wolkenvelden Droog en wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 7 graden. Matige westelijke wind, kracht 3 225e jaargang no. 304 Woensdag 29 december 1982 MARBELLA (RTR)-De bankrovers die in het kerstweekein de een bank in het Zuidspaanse Marbella plunderdenzijn er vandoor gegaan met een buit ter waarde van naar schatting twintig miljoen gulden. De wijze waarop zij te werk zijn gegaan, gaf de politie de overtuiging dat internationale specialisten aan het werk zijn geioeest. Dinsdag werd gesproken van de grootste roof in Spanje in deze eeuw. Het vorige record vormde de buit bij een overval op een juwelierswinkel in 1980. die ruim zeven mil joen gulden opleverde. Vrijdag moeten de vier of vijf rovers via een hoger gelegen onbewoonde flat de Banco de Andalucia zijn binnonaedron- gen. Daar maakten zij na uitschakeling van de alarminstal latie met snijbranders een gat in de gepantserde deur naar de kluisruimte waar zij ongeveer 200 particuliere safeloket ten openbraken. Na een dag in de kluis te hebben doorge bracht verdwenen zij langs dezelfde weg als waarlangs zij gekomen waren. Vingerafdrukken werden niet aangetrof fen. Waarschijnlijk zal nooit bekend worden hoe groot de buit precies is geweest, aangezien de huurders van safeloketten gewoonlijk niet erg mededeelzaam zijn over de inhoud er van. (Van onze redactie economie) VLISSINGEN - Het scheepsbouw- en metaalconcern Rijn-Schelde-Verolme wil door sluiting, afslanking en verkoop van bedrijven van 7500 banen af. De Raad van Bestuur heeft dat in een mededeling aan het personeel laten weten. De vestigingen in Vlissin- gen en Middelburg zijn bij de reorganisatie betrok ken. De vakbonden zijn van het cij fer „verschrikkelijk geschrok ken" en minister van economi- vaarwegen Hoofdbestuurslid W G. de Meyer van de schippersvereniging Schuttevaer sprak dinsdagavond in Temeuzen van een 'onhoudbare situatie' op de vaar wegen in Nederland Bezuinigingen treffen de binnenvaart vooral in Zee land. urenco De Verenigde Naties willen met dat Urenco urnaium verwerkt, dat uit Na mibië afkomstig is. Nederland ont hield zich gisteren in de algemene ver gadering van de VN van stemming over een resolutie die behalve het arti kel over het uranium ook het uitspre ken van steun voor gewapende strijd en het bepleiten van een volledig isole ment van Zuid-Afrika bevatte. toplaagstorter Voor de afwerking van de stormvloed kering in dc Oosterschelde wordt een speciale toplaagstorter gebouwd. De storter, een grote kraan op een ponton, zal ongeveer 1.2 miljoen ton steen moe ten verwerken. PAGINA 11 studiebeurs Iedere student zou een studiebeurs moeten krijgen Dit standpunt vormt onderdeel van een nieuw plan voor studiefinanciering, waaraan door de betrokken departementen wordt ge werkt. Minister Deetman gaat volgend jaar met voorstellen naar de tweede kamer. PAGINA 13 rossi de beste De Italiaan Paolo Rossi is gekozen tot Europees voetballer van het jaar. Vooral zijn aandeel in de wereldkam pioenschappen was van doorslagge vende betekenis bij de verkiezing. windmolenpark Pas eind volgend jaar wordt er een de finitief besluit genomen over de plaats waar een windmolenpark zal worden aangelegd. Het ministerie van econo mische zaken en de samenwerkende elektriciteitsproducenten hebben al acht plaatsen geschikt bevonden. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 9 Sport: 13 Radio en televisie: 14 en 15 Financiën, economie: 17 sche zaken Van Aardenne heeft al laten weten de Raad van Be stuur niet dadelijk in zijn bere keningen te zullen volgen. Zo wel de minister als de Tweede Kamer en de vakbeweging heb ben het vertrouwen in de huidi ge Raad van Bestuur totaal ver loren. RSV krijgt ondertussen van de staat wel 100 miljoen gulden om voorlopig te kunnen doordraaien. In de tussentijd zullen deskundigen, af komstig van zowel binnen RSV als van daarbuiten, nagaan hoe de toekomst er voor RSV dient uit te zien. De externe deskundigen komen van het Centraal Instituut voor Industrie-ontwikkeling (CIVI), de Nationale Investerings Bank (NIB) en het adviesbureau McKinsey en Co. Aan de hand van hun bevindingen zal het kabinet nog in januari een besluit nemen over de de toekomst van het concern, al dan niet in onderdelen uit eengerafeld. Het zal daarbij „rekening houden met de belangen voor de indus triële structuur en het optimaal veilig stellen van de daarbij behorende werkgelegenheid". Van Aardenne heeft de Raad van Be stuur van het concern, de vakbonden en de vaste Tweede-Kamercommissie van economische zaken dinsdag inge licht over de procedure die hij voor ogen heeft. Vandaag bespreken de vakbon den de gang van zaken met de leiding van het concern. Koningin Beatrix kijkt naar haar jongste zoon, prins Constantijn <13) die met prins Claus in gesprek is. Nood LECH - Ruim veertig fotografen en journalisten verdrongen zich dinsdagmor gen in de sneeuw en de kou om de koninklijke familie op dc plaat vast te leggen. Jaarlijks wordt er tijdens de wintersportvakantie in Lech van koningin Beatrix en haar gezin tijd vrij gemaakt voor het nemen van foto's. Het foto-uurtje heet dat in vakkringen, hoewel „uurtje" niet zo letterlijk moet worden genomen. Vijfendertig minuten zijn het dit jaar. RSV had aan de overheid verzocht om een overbruggingsfinanciering van 300 miljoen. Dat geld werd nodig geacht gezien de financiële nood waar in het concern is geraakt. Met name is daarvan het kolengraafproject in dc Verenigde Staten de oorzaak. De tegen vallende ontwikkelingen daarin heb ben veel geld van RSV opgeslurpt (tot dusver meer dan 400 miljoen) zonder dat daar betalingen vanuit de Verenig de Staten tegenover staan. Het verlies van 3000 banen als gevolg van de reorganisaties die nu volgens de Raad van Bestuur van RSV nodig zijn. ligt 2000 boven het aantal dat in een (Slot zie pagina 4 kolom 7) De belangstelling ging voornamelijk uit naar prins Claus. Zijn verblijf in de universiteitskliniek van Bazel, waar hij tot het begin van de vakantie werd ver pleegd, en de vorige week gedane mede deling dat de pnns het het komende jaar zeer rustig aan moet doen, hebben hem tot een gewild object gemaakt voor allerhande journalisten. Uit Ne derland. Frankrijk. Duitsland en Oos tenrijk is men toegestroomd. Met name in de Duitse boulevardbla den is prins Claus sinds een week weer voorpaginanieuws. Met de waarheid wordt het dan niet zo nauw genomen. Zo wordt maandag groot gemeld dat de prins weer opgenomen is in Bazel. Hij zat echter rustig in Lech. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus. Constantijn. maakte dinsdag duidelijk dat hij de belangstel ling van buitenlandse fotografen voor het gezin bijzonder lastig vindt. Zo blij ken Franse fotografen de familie al da gen van skipiste naar skipiste te achter volgen. Constantijn verklaard erg veel zin te hebben met zijn skistokken enige beschadigingen toe te brengen aan Franse telelenzen. Het blijft echter bij woorden. Koningin Beatrix ondergaat het voort durend geklik van de fotografen opge ruimd. terwijl prins Claus er wat gela ten bij staat. Op alle wensen van de fotografen probeert de koningin in te gaan. „Jongens allemaal die kant op kijken". „Nog een keer naar beneden en dan met dc lift weer naar boven? Oké". Pas na het fotograferen zet de koningin haar bontmuts en haar bril op. De kou had zij eerder bestreden met oorwarmers. Prins Claus zet op een ge geven moment zijn skibril maar op. Hem wordt de harde sneeuw in zijn ogen toch te gortig. Na afloop van de fotosessie skiet de ko ninklijke familie pijlsnel weg. Het con tact met de pers zit er weer op De koningin logeert in het Wighuus, een chalet midden in het dorp Lech. Vorige week donderdag arriveerde de familie en blijft er tot 8 januari. Prins Claus gaat dan weer voor enige dagen terug naar Bazel, terwijl de kinderen Willem Alexander. Friso en Constantijn op 10 januari weer naar school moeten. Behalve koningin Beatrix, verblijft ook prins Carel Hugo met zijn kinderen in Lech. Zij lieten zich echter dinsdag niet zien. Prinses Margriet, Pieter van Vol- lenhove en hun kinderen houden in het bü Zeil am See gelegen plaatje Thum- mersbach vakantie. Prinses Juliana en prins Bemhard vertrekken over het al gemeen half februari richting Lech. DEN HAAG (ANP) - In het vakantie jaar oktober 1981-september 1982 zijn minder Nederlanders op vakantie ge weest. Zij die wel gingen deden dat echter vaker, zodat het totaal aantal vakanties net als vorig jaar op 11,7 mi I- joen bleef staan. Dc vakanties waren korter, dichter bij huis en de overnach tingen goedkoper. Dat blükt uit het CBS-vakantieonder- zoek, dat dinsdag is gepubliceerd. Ten opzichte van 1981 werden er net zoveel binnenlandse (0.8 miljoen) als buitenlandse (1,5 miljoen) winter- vakanties doorgebracht. In de zomer periode deed zich echter een aanzienlij ke daling voor in de buitenlands door gebrachte vakanties ten opzichte van vorig jaar: 4.9 tegen 5.3 miljoen vorig jaar. Het is de eerste daling sedert 1966. De binnenlandse vakantie won flink veld: 4,5 miljoen vakanties dit jaar in eigen land, tegen 4,0 in 1981. De gemiddelde vakantieduur van alle vakanties was met 14,7 dagen nog nooit zo lag. Alleen de wintervakanties in ei gen land duurden langer, 9,7 dagen, wat alleen in 1969/1970 werd overtroffen. Gewapende Israëliërs, tanks en jeeps blokkeren de weg naar het hotel waar gisteren de onderhandelingen begonnen over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. De veiligheidsmaatregelen waren bijzonder scherp. Degenen die het door de oorlog zwaar beschadigde hotel wilden binnengaan werden gefouilleerd. PALM A DE MAJORCA (RTR/UPL' AFP) - President Reagan begrijpt noch steunt het Palestijnse verlangen naar een eigen staat, zei de voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, maandag in Palma de Majorca in Spanje. In een gesprek met journalisten na een in geheimzinrulgheid gehulde ontmoe ting van ruim drie uur met de kanselier van Oostenrijk. Bruno Kreisky. die op Majorca op vakantie is, zei Arafat dat hy en Kreisky hadden gesproken over het vredesplan voor het Midden-Oos ten van de Arabische topconferentie van Fes in Marokko in september. Dat plan pleit voor een Palestynse staat op de Westoever en in Gaza. De leider van de PLO raakte niet recht streeks aan de vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten van president Rea gan van de Verenigde Staten, maar deelde wel mee dat hij binnenkort met koning Hoessein van Jordanië van ge dachten zou wisselen over diens recen te bezoek aan Washington. Kreisky heeft bevestigd dat hij op ver zoek van de familie van acht door dc PLO gevangegehouden Israëlische sol daten een bemiddelingsactie onder nam bij de PLO. Dit verklaarde hij in een vraaggesprek met de Oostenrijkse radio. Kreisky onderstreepte echter dat het een „interventie met een humanitair karakter" betrof. Door onze correspondent) BEIROET - „De agenda is be sproken en er is vooruitgang geboekt". Dat was alles wat de Israëlische, Libanese en Ame rikaanse delegaties dinsdag na de eerste dag van de onderhan delingen gezamenlijk konden verklaren in Chalde nabij Bei roet. Op de openingsbijeen komst waren fundamentele verschillen aan het licht geko men. De volgende bijeenkomst is donderdag in Kiriat Shmone in Noord-Israël. De discussie tussen de Libanese en Is raëlische delegaties, met de Amerika nen in een min of meer neutrale positie, wordt in het openbaar door middel van een heel subtiel juridisch steekspel uit gevochten. Antoine Fatal, de Libanese delegatieleider, gaf te kennen dat de zaak eigenlyk heel eenvoudig is: Israel wil officieel een eind maken aan de staat van oorlog? Dat is overbodig, want Libanon en Israël zyn niet in oor log met elkaar. In 1949 is er een wapenstilstandsover eenkomst gesloten. Die heeft een einde gemaakt aan de staat van oorlog. Wat er nu nog te doen staat, is louter een procedurele zaak: de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon rege len. Een vredesverdrag met Israël is uit gesloten, aldus Fatal, want Libanon kan geen initiatieven nemen die voor uitlopen op datgene wat andere Arabi sche landen doen. De Arabische publieke opinie kan dus tevreden zijn. En tot slot voegt Fatal er als het ware en passant nog aan toe: Als de Israëli's dat willen, kan er ook over „andere" zaken gesproken wor den. Want zo'n wapenstilstand kan na tuurlijk altijd „aangevuld" worden. Een mogelijke opening dus voor de Is raëlische politieke wensen, zoals een open grens, handel en toerisme. De Libanezen komen op die manier tot het volgende agendavoorstel' 1) terug trekking van de Israëlische troepen; 2) veiligheidsarrangementen en 31 de toe komstige betrekkingen tussen Israël en (Slot zie pag. 8 kol. 4) Israël-Libanon naar ver akkoord ijfr TTettotnu toe opvallendste i 1 Xivan de onderhandelingen tussen Israël en Libanon is j- '-dat ze werkelijk op gang ge- 1 komen zijn. Net zo curieus als het rechtstreekse karakter van de besprekingen die volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek tus sen Israël en de Palestynse Bevrijdings organisatie PLO worden gevoerd over de vrijlating van acht Israëlische solda ten. Zoals er by eerdere ontmoetingen tussen partijen in het Midden-Oosten conflict (ontmoetingen, die vele jaren als onbestaanbaar waren beschouwd! lang werd gekibbeld over de vorm van de onderhandelingstafel, zo is de plaats van het gesprek Israël-Libanon inzet van langdurige touwtrekkerij geweest. Van Israëlische kant werd een poging ondernomen om de onderhandelingen afwisselend in Jeruzalem en in Beiroet, te voeren. Maar daarin kregen zij de Li banezen bepaald niet mee. Overleg in Jeruzalem zou de indruk kunnen wek ken dat Libanon deze stad als Israëli sche hoofdstad erkent; en dat is het laatste dat de Libanese president Ge- mayel zich op het ogenblik meent te kunnen permitteren. Tegenover de Arabische wereld zou er in dat geval aan de inhoud van het overleg met Is raël een veel te politiek getint karakter worden verleend. Een apart vredesver drag met Israël, zoals Egypte tot stand heeft gebracht, is de aarzelend opere rende Libanezen op de puinhopen van hun intern verdeelde land veel te ris kant. Vandaar dat uiteindelijk een ak koord is bereikt over twee duidelijk minder politiek beladen onderhande lingsplaatsen: de Libanese havenstad Khalde en het Israëlische grensstadje Kiryat Shmone De eerste ronde van gesprek, die gis teren ongeveer zes uur heeft ge duurd, maakte al meteen duidelijk dat er aan concrete resultaten op korte ter mijn weinig te verwachten valt. Beide partijen zijn met volstrekt verschillen de bedoelingen aan het overleg begon nen. Voor de Libanezen staat het ver trek van de meer dan 80.000 buitenland se militairen voorop. In wezen uitslui tend om die reden zijn ze gedwongen met de Israëli's om de tafel te gaan. Ie dere andere 'officiële' toenadering tot Israël kan in de Arabische publieke opi nie verkeerd worden uitgelegd. En daar heeft Gemayel absoluut geen behoefte aan. Voor de Israëlische premier Begin en zyn minister van buitenlandse zaken Sharon gaat het gesprek vooral om het normaliseren van de wederzijdse be trekkingen met daarby allerlei garan ties dat de veiligheid van Israël aan de noordgrens niet langer zal worden be dreigd. Tot nog toe is er alleen maar gesproken over wat er op de agenda van het overleg zou kunnen komen Daar om is wat er op het ogenblik gebeurt echt niet veel meer dan een begin van gesprek over een akkoord waarvan men zelf nog geen enkele voorstelling heeft. Complete ramp bij RSV-concern Stukje by beetje wordt de omvang van de ramp zichtbaar, die zich be zig is te voltrekken binnen het Rijn- Schelde-Verolme-concem (RSV). Ge schokt reageren personeel, vakbonden en politiek Den Haag op de jongste me dedelingen vade raad van bestuur van de onderneming, waaruit blykt dat het bij RSV in ijltempo bergafwaarts is ge gaan. En het schrikeffect over wat velen al geruime tijd vreesden, maar eigenlijk niet wilden geloven, wordt nog ver sterkt door het volslagen gebrek aan openheid dat de top van het concern over de gang van zaken heeft getoond. Nog geen twee maanden geleden deed de raad van bestuur het voorkomen als of met een reorganisatie, waarbü 1000 arbeidsplaatsen in het geding waren, een redelijke sanering zou kunnen wor den bereikt. Nu blijkt plotseling dat op korte termijn tot ongeveer een halve ring van het huidige personeelsbestand zou moeten worden besloten. Het is dui delijk dat in brede kring de geloofwaar digheid van de huidige RSV-leiding tot het nulpunt is gedaald. De eerste reacties vanuit de Vlis- singse tak van het concern, de Ko ninklijke Maatschappij 'de Schelde', ty peren de complete verwarring waarin het bedrijf momenteel verkeert. Er kan nog niet bij benadering worden gezegd wat in onderdelen de gevolgen zyn van de rampzalige cijfers die RSV kort gele den bij minister Van Aardenne (econo mische zaken) op tafel heeft gelegd. Het kabinet staat nu voor de opgaaf om zijn eigen verantwoordelijkheid te nemen ten opzichte van het concern waarmee de overheid zelf zo nauw is verbonden De wanhoopspoging van de raad van bestuur om zich nu in één klap te ont doen van wat als failliete boedel wordt beschouwd zonder ook maar een po ging tot een oplossing aan te geven, komt er in feite op neer dat men zich min of meer vrijwillig onder curatele stelt. Het is de bedoeling van Van Aar denne om in de loop van januari met 'een afgewogen beslissing over RSV' te komen. Deskundigheid van buiten het bedrijf zal daarvoor worden aangetrok ken. Om in die tussenty d ongelukken te voorkomen heeft de minister een over bruggingskrediet beschikbaar gesteld van ƒ100 miyoen en niet meer Wat eerst en vooral nodig lijkt is duidelyk- heid over de positie van RSV. Tot nu toe is er gegoocheld met bedragen en arbeidsplaatsen zonder dat zelfs de meest direct betrokkenen notie hadden van wat er werkelijk aan de hand is. Da; is een bar slechte zaak. Het drama-RS V heeft zich nu lang genoeg in het vage voortgesleept. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1