PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie doden en twintig gewonden bij treinramp Uitkeringen in maand met 25.000 gestegen Rechtstreekse onderhandelingen Israël en PLO over gevangenen Computer 'man van het jaar' ROOD LICHT NIET OPGEMERKT vandaag Belasting in VS omhoog? GEVOLG WERKLOOSHEID CRESPO PREMIER PORTUGAL EG zet Nederland onder druk Bewolking Wisselend bewolkt met in de ochtend nog enkele regen- of hagelbui. Middag - temperatuur rond zes graden. Vrij krachtige, aan de kust harde wind uit west tot noordwest. 225e jaargang no. 303 Dinsdag 28 december 1982 Oe nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. NEW YORK (DPA/AFP) - Het Amerikaanse weekblad Time heeft de computer uitgeroepen tot 'man van het jaar' omdat die het afgelopen jaar 'in goede of in slechte zin grote invloed heeft uit geoefend'. Vijfenvijftig jaar lang was de 'man van het jaar' van Time een mens of een groep mensen. Maar op het titelblad van het zondag verschenen nummer prijkt een beeldscherm. De Israëlische premier Begin, de Britse premier Thatcher en het buitenaardse wezentje uit de film 'E.T.' waren andere kandidaten voor de titel. (Van onze verslaggevers ROTTERDAM - De frontale botsing van twee treinen te Rotterdam, maandag morgen om tien voor half elf, was niet gebeurd als de drie betrokken baanvakken waren voorzien van ATB, een extra beveiligingssysteem dat treinen tot stilstand brengt wanneer de machinist een sein te snel of ten onrechte voorbij rijdt. Vrij kort nadat het ongeluk was gebeurd waarbij drie doden en 20 gewonden vielen, kwam vast te staan dat de stoptrein uit de richting Den Haag-Schiedam 716 meter eerder door rood was gereden. De machinist van deze stoptrein, de 49- jarige J. J. Heijnen uit Rotterdam, is om het leven gekomen. De twee andere slachtoffers zijn de 57-jarige J. G. de Jong uit Den Haag en een maandag- PAGINA 2 bouw De Zeeuwse gemeenten mogen offi cieel in 1983 1405 gesubsidieerde huur woningen bouwen. Al eerder gedane toezeggingen in aanmerking genomen worden er slechts 754 'nieuwe' huurwo ningen onder de gemeenten verdeeld. Een groot aantal van deze huizen zal in Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge bouwd. Suriname De voormalige president van Surina me Henk Chin a Sen overweegt de vor ming van een regering in ballingschap. Chin a Sen is onderweg naar Neder land om hier een reeks gesprekken te voeren binnen de Surinaamse gemeen schap. De voormalige president zoekt naar middelen waarmee de democra tisch gezinde oppositie zijn aikeunng van het regime Bouterse kan laten blij ken. herstel haven Vlissingen heeft de hulp ingeroepen van het provinciaal bestuur om de her inrichting van de Vissershaven toch nog grootscheeps te kunnen aanpak ken. Zelfc eenvoudig werk aan de ha ven kost al honderdduizenden gul dens. boter De Europese Commissie kan niet ver hinderen dat Unilever in West-Europa een margarine verkoopt, waarvan de smaak die van echte boter benadert. De commissie antwoord dit op vragen van een Nederlands lid van het Euro parlement. goedkoop reizen Ongeveer duizend Britse reizigers zijn in het buitenland blijven steken om dat de reisonderneming waarbij zij boekten. Magic Bus. financieel aan de grond zit. Twee-tot drieduizend men sen zijn nu in het bezit van waardeloze reisbiljetten. anti-pr otectionisme West-Duitsland. per 1 januari de nieu we voorzitter van de Europese Ge meenschap, is van plan ten strijde te trekken tegen het neo-protectionisme dat overal de kop opsteekt. De West duitsers willen proberen te voorko men, dat er tussen de EG en de Ver enigde Staten een handelsoorlog uit breekt over landbouwprodukten Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 Radio en televisie: 15 Financiën, economie: 17. avond nog niet geïdentificeerde vrouw. Van de 20 gewonden zijn er vier zeer ernstig gewond. In totaal negen gewon den zijn in Rotterdamse ziekenhuizen opgenomen. Hiertoe behoort de machi nist van de aangereden D-trein. Hij heeft een shock opgelopen. De elf ande re gewonden zijn poliklinisch behan deld en konden in de loop van de och tend htm reis vervolgen. Het viersporige baanvak tussen Rotter dam CS en Schiedam is door de botsing geheel versperd. Met behulp van vier hijskranen zijn de wrakstukken maan dagavond uit elkaar getrokken. In de loop van de afgelopen nachten vanmor gen worden sporen en bovenleiding ge repareerd. NS veronderstelde dat de treindienst op dit drukke baanvak van daag om twaalf uur kon worden hervat. De botsing gebeurde even ten oosten van de bruggen over de Dellhavense Schie. juist op de splitsing van sporen van Schiedam naar Rotterdam CS (en Brabant) en naar Rotterdam-Noord (en Utrecht). Aan Üe westkant van deze bruggen toonde het sein rood voor de stoptrein uit Den Haag. wegens de komst van een D-trein uit Utrecht die op weg was naai Hoek van Holland. De D-trein. een loko- WASHINGTON (RTR) - De Ameri kaanse minister van financiën, Donald Regan, meent dat er aan belastingver hogingen in de Verenigde Staten niet meer valt te ontkomen nu blijkt dat het tekort op de nationale begroting voor het op 1 oktober begonnen finan ciële jaar 1983 de 200 miljard dollar gaat naderen. Dit heeft de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van financiën, Marlin Fit- zwater, maandag verklaard. Volgens Fitzwater is minister Regan nog bezig na te gaan of een belasting verhoging noodzakelijk is. „Hij maakt serieus studie van de harde werkelijk heid van de begrotingssituatie". Veel economen, ook in regeringskringen, vrezen dat het begrotingstekort ook bij een opleving van de economische be drijvigheid zal blijven toenemen. Bo vendien zal de rente erdoor gaan stij gen. waardoor het economische herstel dat volgens velen in de loop van het komende jaar moet intreden in de kiem gesmoord zou kunnen worden. motief met zes wagens, moest het spoor oversteken waarop de stoptrein reed. Juist toen de lokomotief dit spoor kruiste, werd hij aangereden door de stoptrein, twee treinstellen van elk twee wagens. 'GOUDEN BOEK' SRI LANKA COLOMBO IANP) - Bij opgravin gen in het noorden van Sn Lanka, het voormalige Ceylon, is een 'gou den boek' gevonden, dat meer dan 1500 jaar oud zou zijn. Naar maandag officieel werd be kendgemaakt, gaat het om zeven gouden platen met teksten in het Sanskriet. Het geheel weegt onge veer twee kilo. De vondst is het waardevolste stuk dat een door de Unesco gesteund opgravingspro- gram op Sri Lanka tot dusver heeft opgeleverd. Ondanks het veel grotere gewicht van D-trein - de lokomotief weegt 108 ton en de hele trein circa 225 ton - werd hij ongeveer 15 meter teruggeduwd door de 170 ton wegende stoptrein. Daarbij werd de voorste wagen van de stoptrein volledig vermorzeld door de lokomo tief. De wrakstukken van deze wagen kwamen dwars over de lokomotief heen te liggen, waardoor tegelijk alle vier sporen versperd werden. Ook de eerste wagen achter de lokomotief en de drie andere van de stoptrein werden ernstig beschadigd. Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft maandagmiddag een be zoek aan de plaats van het ongeluk te Rotterdam gebracht. Eerder op de dag waren daar NS-president drs. Leo F. Ploeger aangekomen, de voorzitter van de Spoorwegingevallenraad prof. dr. V. J. A. van Dijk uit Utrecht, en de plaats vervangend voorzitter, burgemeester Kieboom van Vlaardingen. Voor de verwijdering van de wrak stukken heeft NS twee eigen kranen naar Rotterdam gestuurd, een uit Zwolle en een uit Eindhoven. Twee an dere zijn in Rotterdam gehuurd en werkten vanaf een weg naast de spoor baan. Bussen vervingen de treindien sten tussen Rotterdam en Schiedam. Doorgaand treinverkeer van Amster dam via Rotterdam en verder naar het Zuiden werd omgeleid via Gouda of in tweeën geknipt. Zie ook pagina 3). ROTTERDAM - Overlevenden van de treinramp in Rotterdam verlaten maandagmorgen met hun bagage het spoorterrein. Rechts loopt een EHBO-er naar de plaats van het ongeluk. DEN HAAG (ANP) - Het aantal personen dat een uitkering ont vangt krachtens de werkloosheidswet (WW), de wet werkloos heidsvoorziening (WWV) en de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (RWW) bedroeg eind november 585.000. publiceerde cijfers van het Centraal Bu- Dat is bijna 25.000 meer dan een maand daarvoor en 160 000 meer dan eind no vember 1981. Dit blijkt uit vandaag ge- Overzicht van de ravage: rechts de locomotief van de internationale trein die zich in de stoptrein boorde links). reau voor de Statistiek (CBS). De stijging van het aantal mensen dat een uitkering ontvangt krachtens deze drie regelingen houdt - over het jaar gezien - ongeveer gelijke tred met de stijging van het aantal bij de arbeidsbu reaus geregistreerde werklozen. Er zijn belangrijke verschillen waarneembaar in de mate van stijging bij de verschil lende uitkeringsregelingen, zo blijkt uit de cijfers. Zo is de stijging by de WW in een jaar tijd ruim 18.000 of bijna 14 pro cent. Voor de WWV zijn die cijfers res pectievelijk ruim 77.000 of 46 procenten voor de RWW 65.000 of 53 procent. LISSABON (DPA) - De Portugese mi nister van onderwijs en wetenschap pen Vitor Pereira Crespo (49) moet de nieuwe regeringsleider van Portugal worden. Dat is, naar maandag bekend werd. het resultaat van dagenlange onderhande lingen tussen de aftredende minister president Francisco Pinto Balsemao. de top van zijn sociaal-democratische partij en de coalitiepartners in de rege rende.'democratische alliantie'. Pereira Crespo was minister in de cen trumrechtse regeringen van de afgelo pen drie jaar De verdeling van de 585.000 uitkerings ontvangenden over de drie regelingen was per eind november als volgt: WW 151.000 personen, WWV 246.000 perso nen en RWW 188.000 personen. De stij ging in de maand november met 25.000 personen vond voor de helft plaats in de groep WW-ontvangenden. Binnen die groep is het grootste deel van die stijging (8000) toe te schrijven aan de stijging van de werkloosheid in de bouwnijverheid, aldus het CBS. NEW YORK - (UPI/RTR/AFP) - Voor de eerste keer in de ge schiedenis onderhandelt Israël rechtstreeks met de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO). Het wil zo acht Israëli sche soldaten vrij krijgen. Dat heeft het Amerikaanse week blad Newsweek in zijn jongste editie gemeld. De regering van premier Begin heelt een politicus benoemd om de vrijlating van de gevangenen door de PLO te be werkstelligen. maar het blad zegt met wie. De besprekingen worden in Oos tenrijk gehouden, onder toezicht van kanselier Bruno Kreisky. In ruil voor de invrijheidstelling van de Israëliërs eist de PLO de vrijlating van duizenden Palestijnen die vastzitten in gevangenissen in Zuid-Libanon en Is raël. Newsweek zegt niet wanneer de Is raëlische soldaten gevangen werden ge nomen en wanneer de onderhandelin gen in Oostenrijk zijn begonnen Oos tenrijkse noch Israëlische functionaris sen waren beschikbaar voor commen taar Israël heeft altijd geweigerd recht streeks met de PLO te onderhandelen omdat die organisatie het bestaans recht van de staat niet erkent- De PLO ontzegt Israël dat recht zolang haar geen gebiedsgarantie in het Midden- Oosten wordt verleend Libanon De voorbereidingen voor de Libanees- Israèlische onderhandelingen, die vandaag beginnen, waren maandag in volle gang. Israëlische en Libanese mi litairen grendelden de omgeving af rond hel hotel in de Libanese kust plaats Khalde, waar het overleg zal plaatsvinden. Steeds duidelijker wordl dat de onderhandelingsposities van de gesprekspartners nog ver uit eenlopen, zo werd in regeringskringen in Jeruzalem en Beiroet vernomen. Israël heeft tanks en geschut gestatio neerd in de heuvels die uitkijken op Khalde, Het wil hiermee voorkomen dat er opnieuw gevechten uitbreken tussen de milities van rechtse christe nen en linkse druzen. die de afgelopen week geregeld strijd leverden om de controle over de zuidelijke toegangswe gen tot Beiroet. Het opstellen van een agenda zal vol gens diplomalen en regeringsfunctio narissen in de twee landen nog genoeg voeten in de aarde hebben. Israël en Libanon stellen verschillende priori teiten met betrekking tot de onderhan delingen. De Libanezen hebben herhaaldelijk verklaard dat de terugtrekking van alle buitenlandse troepen van hun grondge bied en het herstel van de volledige soe vereiniteit van de Libanese regering hun voornaamste doelstellingen zijn Maar een hooggeplaatste Israëlische regeringsfunctionaris gaf te kennen dat voor Israël andere prioriteiten gelden De voornaamste zorg van de regering- Begin is volgens hem de normalisering van de betrekkingen met Libanon Je ruzalem wil dat er een einde komt aan de staat van oorlog. Ze streeft open grenzen en een vrij handelsverkeer tus sen de beide landen na. Op de tweede plaats wil Israël een rege ling die veiligheid van Noord-Israel ge- randeert. Ze bepleit de instelling van een veiligheidszone van 45 kilometer in Zuid-Libanon De Israëlische regering sluit niet uit dat majoor Haddad. sinds lang een Libanese bondgenoot van Is rael. hierbij een rol krijgt toebedeeld. Ten slotte wil Israël ook spreken over de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon Volgens een Libanees nieuwsagent schap. dat goede contacten heeft met de Libanese president Amin Gemayel, legt de Libanese regering de nadruk op een terugtrekking van de troepen en wil ze niets weten van een blijvende rol van Israël in Zuid-Libanon, direct of via Haddad. DEN HAAG IANP) - Nederlam heeft ondanks herhaalde verzoe ken geweigerd de Europese com missie inlichtingen te verstrekken over heffingen door Nederlandse produktschappen. Dit heeft de commissie, het 'dagelijks bestuur' van de gemeenschap, verklaard in antwoord op vragen van een West duits lid van het Europees parle ment. de christen-democraat Ernst Mueller-Hermann. Mueller-Hermann had geïnfor meerd in hoeverre de door Neder landse produktschappen geinde heffingen bij de invoer van vruchte sappen, visconserven. diepgevro ren spinazie en wijn van invloed zijn op de concurrentie voor bin nenlandse produkten en voor pro- dukten die uit andere landen van de Europese gemeenschap worden ingevoerd. Een landgenoot van Mueller-Hermann. Jahn. had enige tijd geleden soortgelijke vragen ge steld. De commissie zegt ondanks vele tot Ndcderland gerichte verzoe ken niet over de inlichtingen te be schikken die voor het beantwoor den van de vraag nodig zijn. „De commissie zal echter niet aarzelen een beroep te doen op de procedu res van het EEG-verdrag om deze inlichtingen te verkrijgen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1