KNMG bepleit toetsing alternatieve geneeswijzen Reizigers gedupeerd Dat gaat maar door! Lage prijzen bij Shell. Vijf doden bij botsing EG: geen verkoopverbod 'veredelde' margarine snel weg beperking roken PZC/i WERKGROEP WIL WETENSCHAPPELIJKE AANPAK Hogere straf wegens moord taxichauffeur VRAGEN OVER 'SMAAKNABOOTSING' Explosieve open haard Shell helpt, óók met lage prijzen Kernproef in Sowjet-Unie 982 DINSDAG 28 DECEMBER 1982 binnen-bui ten land 11 UTRECHT (ANP) - Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) beeft bepaald, dat huisartsen met ingang van 21 december van hun particulier verzekerde patiënten 23,25 gulden mogen vragen voor een consult en 35 gulden voor een visite. Begin oktober had het COTG de tarieven al voorlopig en met terugwerkende kracht tot 1 juli verhoogd van 22 tot 23 gulden voor een consult en van 33 tot 34,50 gulden voor een visite De nieuwe tarieven zullen volgens de LHV-woordvoerder waarschijnlijk gelden voor een groot deel van 1983 UTRECHT (ANP) - Een werkgroep van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunde (KNMG) meent, dat de gezondheidsraad - een wetenschappelijk adviesor gaan van de regering - de geneeskundige betekenis van alternatieve geneeswijzen zou moeten toetsen aan de stand van de wetenschap van dit moment. De KNMG heeft de werkgroep in april 1981 ingesteld om een commentaar voor te bereiden op het rapport van de commissie alternatieve geneeswijzen DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft maandag de 25-jarige Luxemburger Marc S. veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens lijn aandeel in de moord op de Amster damse taxichauffeur Schols, oktober vorig jaar. Er was achttien jaar geëist. S. was eerder door de rechtbank tot twaalf jaar veroordeeld. Het hof veroordeelde de tweede ver dachte in deze zaak, de 19-jarige Belg Bernard J tot twaalf jaar cel. Dezestral is conform het vonnis van de recht bank. De procureur-generaal by het hot had tegen J. vijftien jaar geëist. De der de verdachte. Jahil B. (16) is al eerder, gezien zijn minderjarigheid, door recht bank en hof veroordeeld tot tucht school Het. drietal had in de vroege ochtend van 17 oktober 1981 in Amsterdam een taxi genomen met het plan de chauffeur te beroven. De chauffeur, Schols. werd gedwongen naar Den Haag te rijden. Bij Alkemade lieten zij Schols de wagen stoppen. De chauffeur werd daar met een mes de keel doorgesneden en be roofd van enige honderden guldens. Mr. I Vos, de verdediger van S, zei na afloop dat hij zyn cliënt zal ontraden om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De advocaat van J. zei zich hierover nog te willen beraden Scholier bekent ook tweede moord AMSTERDAM (ANP) - Dc 20-jarige scholier C. II. uit Amsterdam, die vori ge week vrijdag werd aangehouden op verdenking van moord op dc 86-jarige vrouw P. C. J. Van Tuijl-Hom en die moord bekende, heeft ook toegegeven op 9 juni de 87-jarige M. Awick-Aue om het leven te hebben gebracht. Dit heeft een woordvoerder van de politie in Amsterdam maandag bekend ge maakt. Mevrouw Van Tuijl-Horn werd donder dag dood in haar woning in de Kyk- duinstraat in de hoofdstad aangetrof fen met een mes in het hart. Het li chaam was gedeeltelijk ontkleed. Een bejaardenhelpster ontdekte het mis drijf Uit een buurtonderzoek kwam naar vo ren dat ook H. wel eens by de vrouw op bezoek kwam. Hy is een zoon van de bejaardenhelpster. De jongeman bood zelf aan naar de politie te gaan als getui ge. In zyn verklaring kwamen volgens de woordvoerder echter zoveel tegen strijdigheden voor. dat een nader on derzoek werd ingesteld. Vrijdag beken de H mevrouw Van Tuijl-Hom te heb ben vermoord na haar huis binnenge drongen te zyn met de bedoeling haar sexueel te misbruiken. Hij verklaarde ach sterk tot oudere vrouwen aange trokken te voelen. Omdat de moord op de bejaarde vrouw veel overeenkom sten vertoonden met die op mevrouw Awick-Aue voelde de politie H. ook daarover aan de tand. Uiteindelijk be kende hij ook deze moord. Pim Gaanderse (36) mede-hoofdredacteur Brabants Nieuwsblad ROOSENDAAL- De heer P. Gaanderse (36) is per 1 januari benoemd tot mede hoofdredacteur van het Brabants Nieuwsblad. Hij neemt de algehele lei ding van de redactie over van hoofdre dacteur Cor Meerbach, die op medisch advies heeft verzocht ontheven te wor den van een aantal van zijn verant woordelijkheden. De directie van de Grondwet, uitgeef ster van het Brabants Nieuwsblad, ho noreerde door deze benoeming een door hoofdredacteur Meerbach en gekozen leden van de redactieraad uitgebracht advies. Dat advies kwam tot stand na een open sollicitatieprocedure, waarbij ook externe kandidaten betrokken wa ren. Pim Gaanderse werd in september 1979 belast met de leiding van de nieuws dienst; Cor Meerbach (60). inmiddels achttien jaar hoofdredacteur van het Brabants Nieuwsblad, draagt op 1 ja nuari zijn management-taken alsmede de dagehjkse journalistieke leiding over aan de nieuw benoemde mede hoofdredacteur. Medio 1984 bereikt hij de VUT-leeftijd Tot dan toe zal hij zich. behalve adviserend, uitsluitend bezig houden met praktisch journalistiek werk zoals het schrijven van commen taren, analyses, achtergrondverhalen en zyn wekelykse Media-column (de commissie-Muntendam) Intussen heeft de regering in juni van dit jaar al een standpunt over het rapport be kendgemaakt Daarin legt ze meer dan de commissie de nadruk op de vraag ol alternatieve geneeswyzen al dan niet effectief zyn en minder op de maat schappelijke betekenis ervan. Ook de KNMG-werkgroep hecht veel waarde aan het vaststellen van de effecten en resultaten van alternatieve methoden. Volgens haar is dat nog nauwelijks ge beurd. Verder gaat ze er in haar com mentaar vanuit, dat alternatieve ge neeswijzen waarvan de doeltreffend heid wetenschappelijk kan worden vastgesteld deel zullen gaan uitmaken van de reguliere geneeskunde. Daarom zien ze ook geen heil in de aanbeveling van de commissie-Muntendam aan de regering, een permanaente commissie voor overleg en advies en een nationaal informatie- en documentatiecentrum inzake alternatieve geneeswijzen in het Amnestie - ue Sowjet-Unie heeft maandag een amnestie afgekondigd voor een 'aantal mensen' ter gelegen heid van de 60e verjaardag van de staal Dit heeft het officiële persbureau Tass bekendgemaakt Het gaat om gevange nen die straffen uitzitten tot maximaal vyf jaar De maatregel geldt niet voor degenen die de veiligheid van de staat in gevaar hebben gebracht, aldus Tass. MA GIC BUS IN PROBLEMEN LONDEN (RTR) - De Britse goedkopc-reizcnorganisatie Magic Bus zit aan de grond met het gevolg dat ongeveer duizend Britse reizigers, voor het merendeel jongeren, in het buitenland zijn blijven steken. Dat heeft een woordvoerder van de onderneming meegedeeld. tant die een maand geleden in het Directeur Cranleigh-Swash van Magic Bus heeft laten weten dat het bedrijf niet meer aan zijn ver plichtingen kan voldoen en op kerstavond zijn activiteiten heeft gestaakt Magic Bus is eigendom van Greg Williams Hij begon met busreizen naar het Verre Oosten. In de afgelo pen drie jaar heeft hy een organisa tie tot ontwikkeling gebracht voor goedkope reizen naar Belgie, Ne derland. West-Duitsland, Frank rijk. Sparye en Griekenland met bussen die hij van andere bedrijven huurde. De tarieven van Magic Bus bedroegen slechts eenkwart tot eenderde van de normale lucht- vaarttaneven. Cranleigh-Swash is een accoun- bestuur van Magic Bus werd opge nomen om de financiële proble men tot een oplossing te brengen. Naar zijn zeggen zijn twee- tot drie duizend mensen in hel bezit van waardeloze reisbiljetten. Het be drijf heeft schulden van ongeveer 200 000 pond sterling (850 000 gul den) aan busverhuurondernemin- gen en van eenzelfde bedrag aan veerdiensten. Blijkens een bericht op het ant woordapparaat van het Londense telefoonnummer van Magic Bus zal op 31 januari a.s. een crediteuren- vergadering worden gehouden en kunnen voordien geen aanvragen tot terugbetaling van reisbiyetten in overweging worden genomen. Mensen die reeds geboekt hebben, proberen informatie te knjgen bij het Amsterdamse kantoor van Magic Bus leven te roepen. Ook het aanbevolen advies van de Ziekenfondsraad acht de werkgroep overbodig, omdat alterna tieve geneeswijzen toch wel in het ver strekkingenpakket terecht zullen ko men als blijkt dat ze positieve effecten hebben Controle De werkgroep is het met de commissie eens, dat de patiënt daar hulp moet kunnen zoeken waar hij die denkt te vinden. In dit verband merkt ze wel op, dat controle op niet officiële hulp moeilijk is. De reguliere geneeskunde zou met na me bij chronisch zieken geen te opti mistische verwachtingen over mogely- ke kansen op verbetering mogen wek ken en meer de nadruk moeten leggen op langdurige zorg Verder stelt de werkgroep, dat van alternatieve ge neeswijzen wel wordt gezegd dat ze 'de hele mens' benaderen, maar dat ook in de reguliere geneeskunde steeds meer aandacht ontstaat voor een integrale benadering Het aantal contacten van patiënten met alternatieve genezers wordt op vijf a zes miljoen per jaar ge schat. Volgens de werkgroep is dit 4.5 procent van het aantal contacten tus sen patiënten en huisartsen en patiën ten en specialisten en met acht procent, zoals vaak wordt beweerd. De werk groep verwijt de commissie, dat ze geen verschil maakt tussen wetenschap en pseudo-wetenschap. Ook is ze het niet met haar eens. dat de effecten en resul taten van alternatieve geneeswyzen al leen zouden moeten worden getoetst op schade en kosten Dat gebeurt bij de reguliere geneeswijzen ook niet en bo vendien vindt de werkgroep een derge- lyke marginale toetsing onaanvaard baar als de alternatieve behandelwij zen worden toegepast door mensen die niet voldoen aan wetteiyke opleidings eisen. Een van de aanbevelingen van de werkgroep is, eens na te gaan 'of in de belangstelling voor de alternatieve be handelwijzen een tijdverschijnsel een rol speelt'. GRONINGEN (ANP) - Een frontale botsing tussen twee auto's op rijksweg 43 van Groningen naar Drachten, vlak bij de stad Groningen, heeft zondagavond laat aan vijf mensen het leven gekost. Verder werden een inzit tende zwaar en een licht gewond. De rijksweg is ongeveer twee uur voor het verkeer afge sloten g~ De vijf slachtoffers zijn een echtpaar uit Leeuwarden, een echtpaar uit Gorredijk en een man uit het Friese Bakkeveen Het ongeluk ontstond volgens de politie door inhalen op een stuk weg met een inhaalverbod. In de auto van het echtpaar uit Leeuwarden zat nog een kennis, die ernstig gewond raakte In de andere auto zaten twee echtparen. De echtgenote van de man uit Bakkeveen werd even eens ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 27-jarige W A Bos uit Leeuwar den. de 27-jarige H Groenhof uit Leeuwarden, de 62- jange H. Meyer uit Gorredijk. zijn 59-jarige echtgenote C Meyer en zijn 67-jange broer H Meyer uit Bakkeveen Foto het afvoeren van de geheel vernielde auto's DEN HAAG (ANP) - Dc Europese commissie, hel 'dagelijks bestuur' van de gemeenschap, kan de verkoop van een nieuwe margarine waarvan de smaak die van boter benadert niet beletten. Maar op grond van een Europese richtlijn over etikettering en reclame moeten de EG-landen de nodige maatregelen kunnen nemen om te voorkomen dat de consument wordt misleid en deze margarine met boter zou verwarren. Dit heeft de commissie verklaard in antwoord op vragen die een Nederlands lid van het Europees parlement, de so cialist Eisso Woltjer, had gesteld over Unilever, die „probeert haar margarine verkoop uit te breiden ten koste van Douaniers Douanebeambten van landen die deel uitmaken van de Euro pese gemeenschap die toeristen uit an dere EG-landen vragen hoe lang zij wil len blyven en wat zij denken te doen gaan buiten hun boekje.^o blijkt uithet antwoord van de Europese commissie op vragen van een lid van het Europees Parlement De vragen hadden betrekking op Britse douaniers. DEN HAAG (ANP) - Het grootste deel van de naar schatting 10.000 open haar den en allesbranders die op een c.v.- installatie aangesloten zijn, is onvol doende beveiligd. Hierdoor is het ge vaar van ontploffingen direct aanwe zig. Dit blijkt uit een onderzoek van het stoomwezen. Volgens het onderzoek van deze onder het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vallende dienst ont breekt in de meeste gevallen een deug delijke veiligheidsklep op de verbin ding Regelmatig doen zich ongelukken voor waarbij gewonden vallen en de materiële schade vaak niet onaanzien lijk is. Volgens het stoomwezen is het zelfs een keer voorgekomen dat een huis instortte als gevolg van een explo sie in de open haard roomboter Dit gebeurt door introduc tie van een nieuwe margarine met. al dus Woltjer „een zogenaamde boters- maakAlleen al in Nederland hoopt Unilever het eerste jaar 5.000 ton af te zetten. De commissie zegt niet te weten hoe veel van deze margarine, onder de naam 'Krona' het afgelopen jaar in Groot-Brittanniè is verkocht. Maar de prijs is ongeveer de helft van de boter- prijs. en de verkoop heeft ..belangrijke gevolgen" gehad voor het boterver- bruik, dat in één jaar met zes a zeven procent is gedaald. Een soortgelijke margarine als 'Krona' wordt in Nederland op de markt ge bracht onder de naam 'Morgen', aldus een woordvoerder van Unilever. Woltjer had gevraagd of de. commissie zou kunnen en willen optreden tegen deze zijns inziens „oneigenlijke con currentie door kunstmatige smaakna- bootsing". De commissie, zo blijkt uit haar antwoord, meent dat de nationale regeringen over voldoende bevoegdhe den beschikken. 'ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag Op vrijwel al onze stations - ook langs desnel- weg - is de benzine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel En tijde lijk betaalt u voor'n flakon ruitontdooier* zelfs héél weinig Voor f 1,50 (normaal f 3,15) krijgt u hartje winter uw ruiten moeiteloos boven nul. Zodat u 'n uitstekend zicht houdt op de weg én op de lage prijzen bij Shell DE BILT (ANP) - Het KNMI heeft zon dagmorgen om 04.35 (Ned. tijd) een on dergrondse kernproef in de Sowjetu- nie geregistreerd. Dit heeft een woord voerder van het instituut maandag be kend gemaakt. De proef werd gehouden in het gebied van Semipalatinsk in Oost-Kazach- stan. Ze had een sterkte van 5,6 op de schaal van Richter, hetgeen volgens de woordvoerder overeenkomt met onge veer 50 tot 60 kiloton. DEN HAAG (ANP) - De Stichting Volksgezondheid en Roken en Konsu- menten Kontakt hebben in een brief aan de staatssecretarissen van volks gezondheid en van economische zaken erop aangedrongen het wetsontwerp ter beperking van het tabaksgebruik ten spoedigste bij de tweede kamer in te dienen. De organisaties vermoeden, dat het eer der door de regering aangekondigde wetsontwerp tijdens de recente rege ringswisseling in een lade verzeild ts ge raakt. In de brief benadrukken de organisa ties voorstander te z(in van een beper king van de verkoop van rookartikelen tot de tabaksspectaalzaken Deze maatregel dient onvoorwaardelijk ge nomen te worden Geleidelyke invoe ring zal problemen opleveren. De door de tabaksindustrie zelf aange nomen reclamecode voor sigaretten en shag mag een wettelijke regeling met in de weg staan, menen de briefschrijvers De wet moet de mogelijkheid bieden in te grypen waar en wanneer deze code met doelmatig blijkt te zijn. De organi saties denken aan een verbod op recla me-uitingen \yaarin verband bestaat of gelegd wordt met sport De code laat teveel ruimte om een relatie te leggen of te suggereren met activiteiten die als gezond worden ervaren. Voorts zijn de Stichting Volksgezond heid en Roken en Konsumenten Kon- takt van mening dat het gratis uitdelen van sigaretten door zelfregulering van de sigarettenindustrie volstrekt onvol doende bestreden kan worden. Nog steeds verstrekken verschillende be drijven gratis monsters by sportfestij nen en disco-shows Deze evenementen worden vooral door jongeren byge- woond. Er moet daarom zo spoedig mo gelijk een wettelyk verbod komen op deze vorm van reclame maken De orga nisaties overwegen publiciteitscam pagnes tegen bedrijven, die gratis siga retten bliiven uitdelen. Overigens menen de briefschrijvers dat een algeheel verbod voor tabaksre clame de beste manier is om de promo tie van het roken te controleren. Ten slotte willen zij een beperking van hel roken in publiek toegankelijke ruim tes en het terugdringen van de teer- en nicotinegehalten in sigaretten. Bedrijven: maak buiten schilderwerk aftrekbaar DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers in het schildersbe drijf hebben maandag in een tele gram aan premier Lubbers ge vraagd van buiten-schilderwerk een aftrekpost voorde belasting te maken. Voor het kerstweekeinde maakte Lubbers bekend dat het ministerie van financien deze week met een uitgewerkte regeling zal komen voor de fiscale aftrek van kosten voor groot onderhoud aan de wo ning. Duidelijk werd al wel dat al leen hoge onderhoudskosten af trekbaar zullen zyn. De schilders denken dat hun werkzaamheden niet onder de regeling zullen vallen en zyn derhalve teleurgesteld en verbaasd In het telegram wy zen zy erop dat de werkloosheid in hun be drijfstak ruim dertig procent be draagt. Dit percentage komt over een met bijna 10.000 man. Als bui ten-schilderwerk met aftrekbaar wordt, verwachten zij een verdere stijging van de werkloosheid onder schilders De bouwbond van het CNV is even als de schilders teleurgesteld over het gegeven dat alleen kosten voor groot onderhoud aftrekbaar zullen worden. Bij groot onderhoud moet worden gedacht aan daken, riole ringen en funderingen. De fracties in de Tweede Kamer krijgen ko pieën van het telegram aan de pre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13