Jeugd en volwassenen spelen in Kape/le creatief theater KLASSE BIJ KAARSLICHT cv-, Mulder binnenhuis 'li Opheffingsuitverkoop Weggeefprijsjes voor allerlei artikelen Meulbroek Mode Opheffingsverkoop DEZE LAATSTE WEEK: DOLLE PRIJZEN!!! Meulbroek Mannenmode HEROPEND OPENINGSAANBIEDING Opheffingsuitverkoop MAANDAG 27 DECEMBER 1982 KAPELLE - Op een doordeweekse middag in Kapelle ontvangt een prin ses verschillende delegaties van haar onderdanen. Die burgers, onder wie een bakker, een arts, een smid, een schoolhoofd en een kleermaker, mogen de prinses een cadeau aanbieden. In groepen van vier worden ze voorge leid. De prinses reageert bij ieder ge schenk op een andere manier, soms uit bundig dan weer teleurgesteld. De bur gers mogen er dan een punt aan draai en. Enkele uren later zijn de onderda nen en de prinses weer gewoon jeugdi ge inwoners van Kapelle en rennen ze met een nog wat verhit voorhoofd de decernberkou in. De middag toneelspe len rit er weer voor een week op. De volgende keer kunnen de ongeveer der tig jonge deelnemers van 'Kreater' aan hun tweede periode van drie maanden expressie beginnen. Het eerste kwar taal heeft aangetoond dat de belang stelling voor kindertoneel in het Zuid- bevelandse dorp in voldoende mate aanwezig is. Drie maanden geleden begonnen Ans Schilders, Magda Lok en Ineke Schoen makers met het op poten zetten van de toneelgroep 'Kreater'. Er kwam een groep voor volwassenen met zo'n tien deelnemers en een groep voor kinderen tussen de achten negen jaar. Deze laat ste club telt momenteel al dertig jeugdi ge adspirant-acteurs en -actrices. De leeftijdsgrenzen zijn wat naar boven en beneden geschoven. De jongste deelne mer is zes jaar en de oudste tien. Nog steeds komen er nieuwe liefhebbers bij. De drie initiatiefneemsters denken dan ook al aan een splitsing van de jeugd groep. Ineke, Magda en Ans hebben zelf een opleiding gevolgd bij het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel (ZCA). De cursus regie van het ZCA. waarvoor Ans en Magda dit jaar een stage-perio- de lopen bij hun eigen 'Kreater'. en de opleiding voor jeugdkader liggen onder bestaande stukken met vas to inschre ven rollen. De eigen creativiteit van de deelnemers staat voorop. Vandaar de benaming "Kreater' waarvoor de initia tiefneemsters drie maanden geleden kozen. Het is een samenvoeging van creatief en theater. „Ga je uit van het stuk dat op de plan ken moet komen dan begin je al bij de rolverdeling de beste en de slechtste spelers te selecteren. Een kind dat goed is krijgt de hoofdrol en de minder be- graafden mogen opdraven als boom, grassprietje of wanneer ze geluk heb ben twee of drie zinnen zeggen. Wij wil len dat onderscheid tussen goed en slecht niet maken, maar gaan uit van de mogelijkheden die de kinderen zelf heb ben. Zo kunnen ze altijd op die manier spelen die het best bij him past. Kinde ren zijn creatief genoeg om hun moge lijkheden in het toneelspel volledig te benutten," vertelt Ans Schilders. Begeleiding De begeleiding bestaat vooral uit het leren van de verschillende aspecten die in het theater mogelijk zijn. Op woensdagmiddag wordt op een zolder ruimte in Kapelle zo het één en ander aan toneeloefeningen uit de kast ge haald. Met veel improvisatie wordt die kennis vaak direct in de praktijk ge bracht Na drie maanden moeten de kinderen dan een resultaat laten zien. De prinses met haar onderdanen was zo'n eerste afronding. Na het komende kwartaal mag de jeugdgroep in Mid delburg laten zien wat er is bijgeleerd. Daar draven dan ook jeugdige toneel- spelertjes uit Middelburg op met een eigen stuk. Ans: „Kinderen willen graag naar een resultaat toewerken. Zomaar in het wilde weg acteren heeft voor hen weinig zin. Vandaar ook de combinatie tussen oefenen met nieuwe vormen en het toepassen daarvan." De volwassengroep 'Kreater' pakt het wat anders aan. Toch ligt ook hier de nadruk op het improviseren. De deelne mers 'schrijven' op die manier eikaars rollen. „Het is een duidelijk groepspro ces. De dialogen krijgen wat extra aan- Omzet Zeeuwse fruitveilingen naar 53 miljoen KAPELLE - De omzet van de vier fruit veilingen in Zeeland, verenigd in de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) is in 1982 gestegen tot de nog niet eerder bereikte hoogte van ruim 53 miljoen gulden. In 1981 behaalden de veilingen in Goes, Kapelle, Krabben- dijke en Temeuzen een gezamenlijke omzet van ruim 51 miljoen gulden. CVZ-directeur A. Dommisse deelde dit mee aan het begin van de laatste vei ling van dit jaar, die donderdag in Ka pelle werd gehouden. Uit de toelichting van Dommisse bleek dat de omzetstijging geheel voor reke ning komt van het eerste halfjaar van '82, toen er door de kleine fruitoogst zéér hoge prijzen voor appels en peren werden behaald. Directeur Dommisse zei dat de tegenstelling tussen de prij zen van het eerste halfjaar (hoog) en het tweede halfjaar (laag) nimmer zo groot was als dit seizoen. Hij wees erop dat de nieuwe oogst 1982 weliswaar zeer over vloedig was, maar vooral voor appels erg lage prijzen laat zien. Veel moet be neden de kostprijs worden afgezet Dommisse noemde het een gelukkige omstandigheid voor Zeeland, dat de pe reteelt in deze provincie een grote rol speelt en de peren doen het wat prijs vorming betreft veel beter dan de ap pels. De CVZ-directeur besteedde ver der aandacht aan de voorraden fruit die in de veiling-koelhuizen liggen opgesla- gea Gehoopt wordt die voorraden in een zo regelmatig mogelijk aanbod te kunnen verkopen in het nieuwe j aar, al dus Dommisse. Hij stelde dat 1982 voor de veiling-exploitatie als zodanig niet ongunstig was. De directeur merkte voorts op dat de kleinfruittellt in het bijna afgelopen jaar stabiel bleef in Zee land, met een geldelijke opbrengst van ongeveer 2,3 miljoen gulden. Bij het product rode bessen was er een sterke doorbraak in de richting van aanvoer en eenmalig fust in pondsdozen. Muzikale hulde voor Middelburgse gemeentepolitie MIDDELBURG - Het onlangs op gerichte tamboer- en pijperkorps Sint-Joris in Middelburg zorgde vrijdagmorgen voor een verras sing door een spontaan (eerste) op treden in het plaatselijke politic bureau. De jeugdige leden van Sint-Joris waren van mening dat de politie nogal eens vergeten wordt. Na het spelen van enkele kerstliederen bood het jongste lid van het korps een bloemetje aan voor het politie korps en in het bijzonder voor de mensen die tijdens de feestdagen dienst moesten doen. Uit de reactie van de dienaren van de Herman dad viel op te maken dat zij de ges te zeer waardeerden. dacht van mijn kant en voor de rest telt eigenlijk alleen maar de inbreng van de deelnemers. Echte leiding ontbreekt dus," licht Ans toe. Alleen voor het on derdeel van hun stage-project nemen Ans en Magda de regie op zich. Overi gens gelden ook voor de volwassen- groep 'Kreater' de perioden van drie maanden. Na ieder kwartaal moet er iets klaar zijn. Naast deze twee groepen willen de ini- Schoorsteenbrandje in West-Souburg WEST-SOUBURG - De Vlissingse brandweer is vrijdagavond even na ne gen uur uitgerukt voor een schoor steenbrandje in de Van Borsselestraat in West-Souburg. Met een autospuit en een ladderwagen begaf men zich naar de woning van de familie J. K.. waar met een ramoneur de schoorsteen werd schoongemaakt. De woonkamer van de familie K., die tegen brand is verzekerd, liep een rookschade van ongeveer vijf honderd gulden op. Zaalvoetbal in Middelburg MIDDELBURG - Voor de competitie van het Middelburgse zaalvoetbal zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klas: Amro - De Pinten 10-0, Blauw Wit I - RPM 1*1, Dauwendaele I - Toma 12-1, VPVI - FC Laurens 12-2; 2e klas: Draadkrab bers n - Radja Wali I 3-2, FC Laurens II - SVSW'72 0-2, Maartense n - VCK14-5, VCKI - Middelburg 13-5, Zeelandia I - Middelburg n 3-6; 3e klas: Amemuiden - FC Laurens III 3-2, Amemuiden - FC Laurens IV 2-0, Dau wendaele II - RPM II 1-1, Jong Ambon I - Streekschool 15-2, FC Laurens IV - Dauwen daele II 9-0. RPM n - Jong Ambon I 3-1, Streekschool I - Koper Galjoen I 4-2, Veld zicht n - Kraaien 2-1; 4e klas: Blauw Wit II - Hoechst Boys 1-5. Brandweer - Jong Ambon n0-5. Draadkrabbers m - Streekschool II5-1, FC Dubo - VCK n 1-2, Jong Ambon n - Blauw II7-0, Streekschool n - Brandweer 1 -3. VPV H - FC Duo 3-0; 5e klas: RPM m - CP Boys 1-0, Super Vermeulen - Dauwendaele UI 1-1. Zeelandia K - Koper Galjoen n 7-4. De stand is, le klas: Dauwendaele I 11-9, Blauw Wit 111-17, RPM 111-13, VPV 110-12, FC Laurens 110-10, Amro 10-9, OCMA 9-7, De Pinten 11-7. Toma I 11-6. Draadkrabbers I 10-4; 2e klas: Draadkrabbers n 10-17, Maar tense n 11-15, Middelburg 110-13. Radja Wali I 11-12, Middelburg B 10-11. SVSW'72 11-11, FC Laurens n 11-8, VCK 111-7, Pechiney 9-5, Zeelandia 110-5; 3e klas: Jong Ambon 111-18, Koper Galjoen I 10-16, RPM II 11-13, Ame muiden 10-11, Dauwendaele n 11-11, Veld zicht n 10-10. Kraaien 107. Streekschool I 11-/, FC Laurens m 9-6. FC Laurens IV 11-5; 4e klas: Jong Ambon n 10-8, Hoechst Boys 9-17, FC Duo 10-11, Brandweer 10-10, Draad- krabbers m 10-10, VCK H 10-8, Blauw Wit II 10-6, Streekschool H10-5, VPV n 9-3; 5e klas: Jobse 9-16, Super Vermeulen 9-15, Zeelandia n 9-11, Radja Wall H 8-10, CP Boys 9-6, Dau wendaele Hl 9-6, Koper Galjoen II9-6, Toma II 9-5, RPM Hl 9-5. tiatiefnemers ook nog een derde groep oprichten voor jongeren van twaalf tot zestien jaar, een groep die er nu nog buiten valt. „We hebben al gemerkt dat ook daar belangstelling bestaat voor onze aanpak van de toneel-oefenin gen," zegt Ans. Ze hoopt dat tegen de tyd dat die groep komt en de jeugd groep wordt opgesplitst naar leeftijden meer begeleiders zich komen aanmel den. Die hoop is gevestigd op een aantal deelnemers aan de jeugdkader-cursus van het ZCA, die in februari in Hein- kenszand weer gaat beginnen. Al met al is het Ans, Magda en Ineke gelukt om nieuwe toneel-activiteiten in Kapelle van de grond te krijgen. De ou ders en het schoolhoofd waren die door deweekse decembermiddag getuige van het enthousiasme waarmee de jeugdige spelers hun hobby bedrijven. Met een niet minder groot enthousias me ontplooien de volwassenen in de an dere Kreatergroep hun acteer-talenten. Reden voor de drie initiatiefneemsters om tevreden te zjjn over hun aanzet. „Je hebt echt het idee datje bijvoorbeeld de kinderen iets meegeeft. Ze leren krea- tief denken. En zeker in deze tijd is dat geen overbodige luxe." meent Ans. Korfbaltoernooi voor scholen in Westkapelle WESTKAPELLE - De korfbalvereni ging 'Stormvogels' houdt woensdag 29 december een schoolkorfbal toernooi in de sportzaal 'De Bellink' te Westkapel le. Er doen 13 ploegen mee aan dit toer nooi. Het toernooi begint om 9.30 uur. Om streeks 16.15 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Deze zal verricht worden door de heer T. Fraapje, bestuurslid van de afd. Zuid-West van het Kon. Ne- derl. Korfbalverbond. Een schoolkorfbaltoemooi voor de scholen van Westkapelle en omgeving organiseert de K.V. 'Stormvogels' al ve le jaren tijdens de kerstvakantie. Dit jaar is het de zevende keer dat een der gelijk toernooi plaatsvindt. MIDDELBURG, BURGERZAAL STADHUIS .Kerstconcert bij kaarslicht', gegeven door Rien de Reede en Paul Verhey i[fluitWim Straesser (cello) en Marja Bon (piano). Werken: trio's voor twee fluiten en cello vanJ. C. Bach. J. S. Bach en Carl Stamitz, trio in G voor twee/luiten en piano van F. Kuhlau.duo voor twee fluiten met piano van F. Busoni, Dialodia' voor twee fluiten van Bruno Ma- derna en de drie FrarUasiestücke op. 73 van R. Schumann voor cello en piano. Organisa tie: .Uit' In Zeeland 'tweehonderdvijftigen of daarom trent in een - daardoor - welgevulde ruimte), stemmig (heusch kaarsch- licht) en van hoog gehalte (de uitvoe ringen), in de Middelburgse Burger zaal. Drie musici van het Concertge bouworkest en pianiste Marja Bon luidden er stijlvol kerstmis '82 uit: .Kerstconcert bij kaarslicht' zoals ,Uit' sfeermakend afficheerde. Het had er veel van weg, dat de musici er wat voor over hadden de bezoekers hoffelijk te gemoet te treden: niet alleen was het uur van aanvang (20.30) zo tactisch ge kozen, dat ook liefhebbers van kerst bout de concertruimte ongehaast en welgevuld konden betreden, ook het programma zélf gaf - wat mij betreft - aanleiding tot de veronderstelling van grote welwillendheid van de excecu- tanten jegens de bezoekers. Het programma namelijk liet enige ruimte tot rozig acclimatiseren, met muziek van de jonge, Londense Bach, Bach senior zélf en Carl Stamitz. Muzi kaal gesproken kwam dat, grofweg aan geduid, neer op bekoorlijke lichtvoetig heid, speelse statigheid en onbekom merde, met virtuoos glitterwerk opge sierde speelsheid. Drie trio's voor twee fluiten en cello: ze gaven - hoe voortref felijk ook uitgevoerd - althans deze be zoeker de indruk van een zekere eenzij digheid; een gedachte, die ook de klasse van de oude Bach binnen het totaal niet teniet kon doen. De variatie en meer nog: het avontuur bleken Van Reede, Verhey, Bon en Straesser te hebben bewaard voor de tweede helft. Men gunde toen de bezoe kers een breder doorkijkje in de kamer- muziekliteratuur voor fluit: de werve ling van Madema's .Dialodia' voor twee fluiten, het litanische fluitduo van Bu soni, met een trefzekere begeleiding van Marja Bon en het substantiële trio voor piano en fluiten van de Deen Kuh- lau; en men voegde daar bovendien de romantische gloed van Schumanns Fantasiestücke voor cello en piano aan toe, voor mij het glansstuk van de avond. Opnieuw: uitvoeringen van klasse, met fluittisten, die een brede be heersing van hun instrument toonden en met begeleiding, die naadloos aansloot. Uitvoeringen op dat niveau laten de bezoeker ruimte voor bespiege lingen over de mogelijkheden (virtuosi teit) en beperkingen (expressie) van de fluit: hoe vaak men - zoals Kuhlau - .adagio pathetico' mag noteren, nim mer zal de fluit de zeggingskracht berei ken, die - bij even begenadigde musici - een cello haalt in de Fantasiestücke van Schumann, zelfs niet als de cellist, zoals Staesser zondagavond, zich verre houdt van pathetiek. Er werd, samen vattend, aanstekelijk gespeeld; en de bezoekers hadden geen moeite zich na afloop te verheffen. O ja: de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis zou, ook buiten de da gen, waarop ze kerstsfeer kan opluiste ren, meer voor dit type concerten benut moeten worden. Kees Cijsouw. fP gordijnen - tapijten e 21-23 leletoon (01180) 14077 ALLES MOET WEG Te gekke laatste '82 dagen Heerlijk snuffelen en rommelen en voordeel halen Nw. Burg 27-29 Middelburg K.v.K. 1-11-82/1-4-83) Nu de meest gekke, dwaze, lage prijzen Dat mag u niet missen, kom kijken Segeersstraat 26, Middelburg. (Toest. K. v. K. 1-11-'82/1-3-'83) Wilt u hier rekening mee houden Wij zijn: gesloten op: geopend op: ma 27 dec. di 28 dec. vr 31 dec. wo 29 dec. do 30 dec. van 9.00 tot 16.00 uur Bij voorbaat dank en prettige feestdagen L. DE Wl 1 TE B.V. te Westkapelle Dames- Heren- en Unie Salon Wij zijn blij U te kunnen uitnodigen in onze geheel gemoderniseerde kapsalon. Komt u een kijkje nemen en een glaasje met ons drinken heden maandag 27 december 1982 van 19.00 tot 21.00 uur. Tevens wensen wij U .een paar heel gezellige feestdagen en het allerbeste voor 1983. KAPSALON VAN MUNSTER GERBRANDYSTRAAT 148. 4384 NL VLISSINGEN TEL 01184-60486 Deelpermanent incl. knippen ji eg en drogen Nu busje Kerastaselak van 5-10 KADO Natuurgolf Natuurfcrul Natuurpermanent v.a. 52,50 nu 10,- korting Kerastase- Kerastaselak shampoos nu met busje van 5,10 nu met 33 KADO meer inhoud Aanbieding geldig tot 1 febr. '83, of zolang de voorraad strekt. (Met toest. K. v. K.) Nog 5 weken kunt u profiteren van ongekend goed kope aanbiedingen, o.a. Tricot-en badstofpyjama's van 69,-voor 35,00 Nachthemden tricot van 65,-voor32,50 Flanellen nachthemden van 35,- voor25,00 Dusters in velours van 169,- voor89ioO Dusters arnel-kwaliteitvan 59,-voor35^00 Alle onderjurken voor15,00 Juponsvan 19,95 voor10,00 Katoenen slips, 3 stuks voor10^00 Broekjes, rechte pijp, sublieme kwaliteit van 11,95 voor6,00 Broekjes, lange pijp van 14,95 voor7^0 Luxe hemdjes van 25,- voor15,00 Katoenen hemdjes tot maat 527^50 Panty's15,00 2ö!oO Panty's, lange pijp30,00 Badpakken25,00 Bikini's20,00 Velours shorts15,00 Op alle niet afgeprijsde artikelen 30 KORTING!!! Profiteer zo lang het nog kan! Ellen korsetterie - lingerie Nieuwe Burg 31, Middelburg, tel. 01180-15478 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 4