Marine haalt bemanningen van platforms op Noordzee Tegenslagen kunnen inspireren tot vindingrijkheid en vernieuwing9 PZCfi Vogelvrij verklaren meeuwen bekritiseerd Paus graag naar Polen het weer Minder pelgrims in Bethlehem Tweemaal reddingsactie met helikopters DICHTER- POLITICUS ARAGON (85) OVERLEDEN BRIEF AAN KARDINAAL GLEMP sun! Efmelk KONINGIN BEATRIX IN KERSTREDE: MAANDAG 27 DECEMBER 1982 PZC/binnen-buitenland IJMUIDEN (ANP) - Het accomodatieplatform Seafox, dat vrijdag op de Noordzee in moeilijkhe den raakte en waarvan de negen bemaningsleden door twee helikopters van de marine van boord werd gehaald, is zaterdag de haven van IJmuiden binnengesleept. De marine kwam vrijdag later op de dag in actie om 42 mensen te evacueren van het booreiland Transocean IV, dat eveneens in de hoge zee in problemen was gekomen. De kapitein van de Seafox, die werd ge sleept door de Smit Lloyd 116, vroeg vrijdagmorgen om hulp omdat het ei land water maakte en steeds dieper kwam te liggen, zo deelde een woord voerder van de eigenaar, Dutch North- sea Services in Den Helder, mee. De ka pitein vond het gezien de onzekerheid over de weersomstandigheden beter dat de bemanning van boord ging. Vrij dagmiddag werd door een marine-heli- KAPITEIN VAN BIJ SPANJE GESTRAND SCHIP VERMIST LA CORUN A (DPA) - Reddingsploegen hebben vrijdag het zoeken gestaakt naar de kapitein van het donderdag voor de Spaanse noordwest-kust ge strande Nederlandse vrachtschip 'Ca- rebeka-8'. Donderdag werden elf bemanningsle den met een helikopter gered. De (ge wonde) kapitein - een Nederlander - weigerde als enige van boord te gaan. Hij zou zich hebben vastgebonden op de brug van het schip. Vrijdagochtend dreef in de buurt van de inmiddels in tweeën gebroken Carebe- ka de riem, waarmee de kapitein zich had vastgebonden. Van de kapitein zeil is niets meer vernomen. Nautisch bericht Wind: zuidwest-west 4-5, soms aanwak kerend tot 6 Bfl; zicht: eerst nog slecht tot matig, in de namiddag goed zicht; temperatuur kustwater: ruim 6 graden Celcius; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maximum golfhoogte monding Schelde's: circa driekwart meter zeegang tijdens hoog water. ZON EN MAAN 28 december zon op 08.48 onder 16.35 maan op 15.00 onder 06.06 Hoog water Maandag 27 dec. ,.ur Vlissingen 11.09 164 23.46 Temeuzen 11.30 184 Zlerikzee 12.16 Hansweert 12.06 201 Wemeldinge 0.16 153 12.38 146 Kreekrak 0.12 179 12.36 170 Bruimsse 0.45 156 13.05 149 Dinsdag 28 dec. uur cm uur Vlissingen 12.07 183 Temeuzen 0.04 197 12.27 2118 Zierikzee 0.54 136 13.18 135 Hansweert 0.46 213 13.08 219 Wemeldinge 1.21 160 13.42 160 Kreekrak 1.16 187 13.38 186 Bruinisse 1.48 162 14.09 164 Laag water Maandag 27 dcc. jut cm uur cm Vlissingen 5.16 162 17.47- 192 Temeuzen 5.39 174 18.08 203 Zierikzee 6.00 137 18.24 161 Hansweert 5.57 190 18.33 217 Wemeldinge 6.14 158 18.35 182 Kreekrak 6.29 184 18.51 211 Bruinisse 6.26 155 18.46 179 Dinsdag 28 dec. n uur cm Vlissingen 6.19 177 18.41 198 Temeuzen 644 189 19.06 210 Zierikzee 7.00 148 19.17 162 Hansweert 7.06 206 19.33 225 Wemeldinge 7.15 169 19.34 184 Kreekrak 7.30 198 19.48 213 Bruinisse 7.26 166 19.42 180 kopter een bergingsploeg van Smit Tak aan boord van de Seafox gebracht. De vijf man sterke ploeg slaagde er in de vernielde luiken onder uiterst moeilijke omstandigheden te dichten, zodat niet meer water naar binnen kwam. De sleep zette daarna koers naar IJmui den. Het accomodatieplatform was op weg van die plaats naar een boorlokatie van de oliemaatschappij Amoco UK op de Lemanbank bij Great Yarmouth toen het rond 50 mijl west van Den Hel der in moeilijkheden kwam. Aan de reddingsactie rond de Transo cean IV, 60 mijl ten noordoosten van Den Helder, werd deelgenomen door vier helikopters, die van half elf tot half een 's middags in touw waren. In het gebied stond toen windkracht acht. De 42 man werden overgebracht naar de Transocean I, 25 mijl oostelij ker en lager overgevlogen naar vlieg veld Eelde. De Transocean 4, van de Transocean Drilling Compagnywas op weg van een boorlokatie van de Nederlandse Aardo liemaatschappij (NAM) naar het Duitse deel van het continentale plat. Daar zou het platform boorwerkzaamheden gaan verrichten in opdracht van Mobil Oil AG in Duitsland. Dat heeft een woordvoerder van de NAM vrijdagmor gen meegedeeld. De NAM, waarvoor het boorplatform tot voor kort in bedrijf was, had nog een man aan boord van het eiland ter bege leiding van het transport. Volgens de NAM-woordvoerder verkeerde het plat form niet in moeilijkheden. „Het weer is onverwacht erg slecht geworden. Daar om wordt de bemanning uit voorzorg van boord gehaald. Als van te voren de ze weersverslechtering te voorspellen zou zijn geweest, dan waren we niet gaan varen". Het boorplatform werd versleept door de Duitse maatschappij Unterweser uit Bremen. European Gateway De firma Wijsmuller in IJmuiden heeft een contract getekend voor de berging van de 'European Gateway' bij de En gelse havenplaats Harwich. De veer boot European Gateway kapseisde vo rige week na een aanvaring en ligt nu op een zandbank. De stoffelijke resten van vijf opvarenden zijn geborgen; één pas sagier wordt vermist. NOORDZEE - Terwijl de wind met kracht 8 over de zee giert, en golven tot een hoogte van 9 meter opzweept, daalt een helicopter van de Marina voorzichtig achterwaarts op het helicopterdek van het boorplatform Transocean 4'. Weersvooruitzichten voor dinsdag tot en met vrijdag. Wisselend bewolkt en enkele buien. Middag- temperatuur ongeveer zeven graden. Deltagebied Aan het sombere en druilerige weer van de afgelopen kerstdagen komt langza merhand een einde. Een optocht van depressies trekt in het hoge noorden over IJsland en Skandinavië van west naar oost. Boven de Atlantische Oce aan tot ver in Europa staat een brede westelijke luchtstroming. Een zwak front boven Engeland drijft hierin mee in de richting van ons land. Mogelijk valt uit de bewolking hiervan vanmor gen nog wat lichte regen of motregen. Achter het front bevinden zich bedui dend drogere luchtmassa's, die in de loop van de middag de regio zullen be reiken. Opklaringen dringen dan van uit het westen op en in de heldere lucht zal het zicht flink verbeteren. De wind is matig tot soms vrij krachtig uit zuid west tot west en het kwik stijgt vanmid dag tot ruim 7 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: naar noordwest draaiende wind, toenemend tot krachtig en geleidelijk meer buien. BETHELEHEM (RTR/UPI)- Beth lehem, heeft zaterdag minder pel grims getrokken dan voorafgaan de jaren met Kerstmis. Het was voor het eerst sinds Israël Bethlehem in 1967 veroverde dat christenen uit Libanon de kerstvie ring in het pelgrimsoord konden bijwonen. Van deze gelegenheid werd echter zeer beperkt gebruik gemaakt: er waren ongeveer 100 Li- banezen. Winkeleigenaren beklaagden zich over de geringe belangstelling en gaven de schuld aan de oorlog in Libanon en het sluiten van Israëls nationale luchtvaartmaatschappij El Al. De vieringen op kerstavond verlie pen zonder problemen Er waren minder gevallen van dronkenschap door het verbod op alcoholische dranken dat dit weekeinde in Beth lehem van kracht is. OOSTERBEEK (ANP) - De Stichting Kritisch Faunabeheer zal bij de Raad van State in beroep gaan tegen het be sluit van minister Braks van land bouw en visserij waarbij hij zilver- en kokmeeuw vogelvrij heeft verklaard. Dit heeft de stichting op eerste kerst dag meegedeeld. Kritisch Faunabeheer heeft zeer ernsti ge kritiek op de natuurbeschermings- raad, die de minister hiertoe heeft gead viseerd. De natuurbeschermingsraad heeft een nota van haar commissie fau nabescherming, waarin de maatregel werd ontraden, onder ambtelijke druk naast zich neergelegd. „Tegen zilver meeuw en kokmeeuw wordt al jaren lang een hetze gevoerd vanuit de sport- jagerswereld. De natuurbeschermings raad is kennelijk gevoeliger voor jagers sentimenten dan voor wetenschappelij ke feiten", aldus de Stichting Kritisch Faunabeheer. Kok- en zilvermeeuw zijn volgens Kri tisch Faunabeheer niet in algemene zin PARUS - De Franse schrijver en dich ter Louis Aragon is donderdagavond op 85-jarige leeftijd overleden in Pa rijs, zo is vrijdagochtend bekendge maakt door artsen. Hij was met Breton en Soupault een der grondleggers van het surrealisme. Hij wendde zich in la tere jaren tot het communisme ('Les Copjmunistes', 1949). In de jaren daarna werd hij minder doc trinair, getuige het magistrale epos 'Le fou d'Elsa', 1963. Tot een van zijn be langrijkste werken behoort ook de ro man 'Les cloches de bale' ('De klokken van Bazel') 1034. Hij schreef ook Xe voyage de Hollande', 1964. Aragon vocht in de Spaanse burgeroor log en in het Franse verzet tegen de na zi's en werd door Frankrijk de dichter van het verzet. In 'De communisten' be handelde hij de gebeurtenissen van 1939 tot 1940. De in klassieke vorm ge goten gedichten van de "Victor Hugo van de twintigste eeuw' golden als na tionale poëzie en werden in de school boeken opgenomen. Vele chansonniers zoals Leo Ferré en Jean Ferrat brach ten ze over naar het volk. In 1950 werd Aragon lid van het centra le comité van de communistische par tij. Hij was een overtuigde Stalinist, die later echter meerdere malen van de par tijlijn afweek. Zo oefende hij kritiek op de Sowjetrinval in Hongarije en op de processen tegen de auteurs Sinjawski en Daniel. (Zie ook pagina 14) VATICAANSTAD (UPI) - Op eerste kerstdag heeft Paus Johannes Paulus II Gods zegen afgesmeekt over de stad Rome en over de wereld in de traditionele zegen 'Urbi et orbi'. Rond zestigduizend gelovigen hadden zich voor deze zegen op het St.-Pietersplein verzameld. Tiental len radio- en t.v.-stations hebben de plechtigheid uitge zonden. In zijn kerstboodschap nodigde het hoofd van de R.-K. Kerk de christenen van alle kerkgenootschappen en alle gelovige mensen uit om zich in gebed te verenigen met de katholieken, wanneer deze volgend jaar het 'Heilige Jaar der verlossing' vieren. De katholieke gelovigen riep hij op om het Heilige Jaar op passende wijze in hun parochies te vieren. „Mijn grootste wens is", aldus de Paus, „Dat het licht van de kerstnacht al degenen bereikt, die lijden, waar zij ter wereld ook leven en onder welk lot zij ook gebukt gaan". De paus richtte zijn kerstgroeten In 41 talen aan de hele wereld, maar in het bijzonder aan zijn vaderland Polen. WARSCHAU (AFP, RTR, UPI) - Paus Johannes Paulus II heeft te kennen ge geven uit te zien naar zijn reis naar Polen in het Heilige Jaar 1983. „Ik blijf hopen dat het mij gegeven is opnieuw een pelgrimage te maken naar de Vrou we van Jasna Gora (de zwarte maagd van Czestochowa)", zo zegt hij in een brief aan de Poolse primaat, aartsbis schop Josef Glemp, die hem voorlas na de kerstviering in de St.-Janskathe- draal in Warschau. De Paus zegt verder zich te verheugen op de reis en over het feit dat de onder handelingen daarover tussen de (Pool se, red.) regering en het episcopaat zijn begonnen. Hij herinnert verder aan de 'moeilijke tijden' die Polen doormaakt. Aartsbisschop Glemp zei van zijn kant verheugd te zijn dat de vrijgelaten poli tieke geïnterneerden het kerstfeest thuis konden vieren. Maar hij sprak zijn medeleven uit met die gezinnen van wie enkele naasten nog vastzitten. Een vijftal gevangen zittende toplei ders van het verboden Poolse vakver bond Solidariteit heeft een verklaring opgesteld waarin ze beloven de strijd voor de herleving van hun bond te zul len voortzetten, als het moet vanuit de gevangenis. De vijf mannen, die al sinds een jaar geïnterneerd waren, werden af gelopen week officieel gearresteerd we gens samenzwering tegen de staat. De met de hand geschreven verklaring van de Solidariteits-activisten staat ge- dateert op 10 december, minder dan twee weken voor hun officiële arrestatie en twee dagen voordat generaal Woj- ciech Jaruzelski de opschorting van de staat van beleg aankondigde. De ver klaring is uit de Bialoleka-gevangenis in Warschau gesmokkeld. (ADVERTENTIE) Regionaal beleid-Het kabinet is het vnjdag eens geworden over de instel ling van een ministeriële commissie voor het regionaal beleid (MCRB). De MCRB bereidt de besluitvorming door de ministerraad voor over het sociaal- economisch regionaal beleid, daarbij inbegrepen de sociaal-economische problematiek van de grote steden. schadelijk te noemen voor natuur en landbouw zoals de minister doet. In de uitzonderlijke gevallen waar plaatselij ke of tijdelijke schade verondersteld wordt, zijn wetenschappelijk verant woorde oplossingen voorhanden, zo zeggen de natuurbeschermers. „Nu zelfs de voornaamste adviescolleges van de minister gevoelig blijken te zijn voor bovicatieve invloeden", vreest de stichting een volledige afbraak van het met veel moeite opgebouwde natuurbe- sehermingsbeleid in 1982 om van die lekkere Menken-Landbouw melk en I karnemelk te genieten, jammer! >nw ippr ,j Maarrr... gelukkig 1983 heeft nfl@IK ff* weer 365 dagen waarop u... - MENKEN-LANDBOUW HILVERSUM (ANP) - Koningin Bea trix heeft er zaterdag in haar kersttoe spraak voor de radio gewezen dat wij niet uitsluitend oog mogen hebben voor teruggang en verslechtering. Dan komen we in een geestelijke crisis te recht, die misschien erger en hardnek kiger is dan de economische. Economi sche tegenslagen die wij ervaren kun nen ons, aldus de koningin, in bewe ging brengen. Ze kunnen ons aanspo ren tot een nieuwe vindingrijkheid en inspireren tot vernieuwing in ons den ken. Samen zoeken naar oplossingen betekent bereid zijn offers te brengen voor elkaar en voor de gemeenschap, aldus koningin Beatrix. De kersttoespraak was via de zenders Hilversum 12 en 3 en de Nederlandsta lige uitzendingen van Radio Nederland Wereldomroep te horen. De letterlijke tekst van de koningin luidt als volgt: „Kerstmis, het ieest van net nent in ae duisternis, valt in donkere dagen. Meer en meer horen we nu ook spreken over donkere tijden: tijden van teruggang, van crisis, van verslechtering. De werk gelegenheid neemt snel af. produktie en inkomen lopen terug, de wereldecono mie wordt beheerst door sombere voor spellingen. Die economische crisis treft de een harder dan de ander. In ons land komen de klappen het hardst aan bij degenen, die hun plaats in het ar beidsproces verliezen of geen plaats kunnen vinden. Maar dit raakt ons allemaal. Heel ons volk wordt armer als zoveel gaven, zo veel talenten onbenut blijven en men sen met tot hun recht kunnen komen. Nog zwaarder dan bij ons drukt deze tijd van teruggang op de mensen in de arme landen, waar zeer velen thans he lemaal geen kans krijgen. Het leed van anderen kan niemand onbewogen naast zich neerleggen." „Toch mogen wij niet uitsluitend oog hebben voor teruggang en verslechte ring. Elke tijd kent zowel bloei als ver welking, voorspoed tegenover achter uitgang, recht naast onrecht. Zien wij alleen wat het leven somber maakt en bezwaren wij elkaar met de doem die over onze wereld lijkt te hangen, dan belanden wij in een geestelijke crisis, die misschien erger en hardnekkiger is, dan de economische. Verdriet treft de een zwaarder dan de ander. Maar er is geen leven dat alleen maar vreugde kent. Een ieder moet ver drietige ervaringen verwerken. Je pro beert het verdriet wel zijn plaats te ge ven, maar het niet alle plaats te laten opeisen. Verdriet kan naast vreugde be staan. Bovendien kan leed mensen brengen tot diep nadenken, tot een be ter vaan voelen van elkaar en tot bereid heid voor elkaar op te komen." „Tegenslagen die we in economisch op zicht ervaren, kunnen ons eveneens in beweging brengen, ons aansporen tot een nieuwe vindingrijkheid en inspire ren tot vernieuwing in ons denken. De gevolgen van de teruggang komen op ons allen af; ieder worstelt met eigen problemen. Het samen zoeken naar op lossingen betekent bereid zijn offers te brengen voor elkaar en voor de gemeen schap." „Elke crisis dwingt tot verandering. Die verandering kan ook een verbetering zijn. Er ontstaan nieuwe mogelijkhe den. bijvoorbeeld in onze wijze van le ven en samenleven, onze cultuur. Velen zien zulke nieuwe kansen als een licht punt waar zij hoop uit putten. Anderen twijfelen." „In onze wijze van reageren beïnvloe den wij elkaar. Praten wij elkaar aan dat het steeds slechter zal gaan en blij ven wü gefixeerd op de duisternis, of spreken wij elkaar moed in door te wij zen op het goede, op wat licht en hoop brengt in ons leven13" „In het zoeken naar de zin van het be staan is hoop een anker; hoop. die geen illusie is. maar een vast vertrouwen, dat zijn houvast vindt in eigen geestkracht van de mens, in solidariteit met ande ren en in geloof in de belofte die ons in Kerstmis is gegeven. Gods licht valt met Kerstmis in onze duisternis." „Met het teken van de geboorte van Zijn Zoon opent God onze ogen voor de kracht van de zwakke, die boven de machten van de wereld uitstijgt en overwint." „Het is het teken dat uiteindelijk het kwaad moet wijken voor het goede." „In dit licht wens ik u op deze Kerstmis moed en vertrouwen." Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (011841 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,80 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief, Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3