Tachtig ton stookolie na aanvaring Westerschelde ML. Buit 2000 gulden bij overval op postkantoortje in Scharendijke V erbruikers-informatiesysteem bij PZEM in werking gesteld B en w Axel overwegen meer dan één centrum woonwagenbewoners PZC/provincie SAEFTINGE AAN RAMP ONTSNAPT ZEEUWSE almanak ENERGIENOTAVOORTAAN MAANDELIJKS NAAR LIMBURGS VOORBEELD JEUGDIGE DADER NOG SPOORLOOS Hulstenaar reed door na aanrijding MAANDAG 27 DECEMBER 1982 HANSWEERT - Na een botsing tussen twee zeeschepen op de Nederlands/Belgische grens ter hoogte van het Verdronken Land van Saeftinge, is in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer 80 ton stookolie de Westerschelde ingestroomd. Schepen van rijkswaterstaat werden direct ingezet om de verontreiniging te bestrijden. Bij de aanvaring deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel was er een zware materiële schade en verdwenen er twee containers in het water, gevuld met stijfsel en oefenmunitie. De schepen, de Erato uit Hamburg en de Jumpa uit Bangkok, zijn in de haven van Antwerpen afgemeerd. De aanvaring vond plaats om ongeveer twee uur 's nachts. De Duitse Erato van 8.795 bruto-registerton kwam geladen met containers uit Antwerpen. In om gekeerde richting, vanaf Vlissingen, na derde de Thaise Jumpa van 20.789 bru to-registerton, eveneens geladen met Houten vloer in brand door open haard Middelburg MIDDELBURG - De brandweer in Middelburg kreeg op eerste kerstdag een weinig voorkomende klus op te knappen in een woning aan de Seissin- gei 12: de houten vloer onder de open haard bleek te hebben vlamgevat. De melding kwam omstreeks vijf voor half elf's avonds binnen. Het duurde tot tien voor half twaalf voor dat het sein brand meester gegeven kon worden. De brandweerlieden moesten namelijk met een licht aggregaat onder de vloer kruipen om het vuur op te sporen. De vloer moest daarbij voor een deel wor den gesloopt. Zoekactie naar marihuana langs Zeeuwse stranden MIDDELBURG - De vondst van een pakketje waarvan de inhoud op marihuana leek heeft vrijdag geleid tot een zoekactie langs de Zeeuwse stranden. Behalve de rijkspolitie nam daaraan ook de gemeentepolitie van Vlissingen deel. Het pakje spoelde aan op het strand tussen Westkapelle en Zou- telande. Het zoeken naar meer ma teriaal leverde niets op. Overigens noemde een woordvoerder van de rijkspolitie de kans dat het pakje werkelijk marihuana bevat klein. Voor alle zekerheid wordt de in houd onderworpen aan laborato riumonderzoek. (ADVERTENTIE) varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Signaleringsmeldingen Volgens verzekeringseisen met TBBS-afleveringsbewijs WISSE-VAREL B.V. 01100-27072. Verrijn Stuartweg 3. 4462 GE Goes. TBBS-erkend beveiligmgsbedri|l Egeltje Vandaag een wat stekelig verhaal, dat echter gelet op de vertederende inhoud best past in het kader van de kerstgedachte. Het gaat over een winterslaapdronken egeltje, dat zich naar de bijkeuken van een woning in Wemeldinge had ge sleept om zich te goed te doen aan een laatste restje melk op het scho teltje van de poes. Daarna was de slaap hem echter weer te machtig geworden en zo werd hij gevonden door de dochters van de rechtmati ge bewoner. Ze brachten het diertje naar een donker plekje tn de garage voor een zorgeloze voortzetting van zijn winterslaap. Verwondering dan ook alom, toen het egeltje de vol gende morgen in geen velden of we gen meer was te bekennen. Maar het leven gaat door en de oudste dochter des huizes begaf zich naar haar werk in een ver pleeginrichting. op de brommer, met de in ons klimaat onafscheide lijke plastic tas met regenkleding onder de snelbinders. Voordat ze aan het eind van de middag naar huis terugkeerde, deed ze nog wat boodschappen. Nadat haar thuiskomst was aange kondigd door het vertrouwde ge luid van de brommer, werd de fami lie opgeschrikt door een ijseltjke gü uit de garage- Dochterlief had bij het uitpakken van regenkleding en boodschap pen een stekelige ontdekking ge daan. Het egeltje had haarde gehe le dag gezelschap gehouden. Ach, als het straks lente wordt en het diertje echt ontwaakt ondereen conifeer, zal hij wel denken: „Wat een malle droom". containers. Toen de Erato net op het Nederlandse gedeelte van de Schelde was aangekomen - dus bij het Verdron ken Land van Saeftinge - liep het schip bij nadering van boei 78-A plotseling uit het roer. Het gevolg was dat de Erato zich met flinke vaart boorde in de opva rende Jumpa. Volgens een woordvoerder van de rijks politie te water zat het Duitse zeeschip 8 a 9 meter in de zijde van het schip uit Thailand. Na de botsing bleven beide vaartuigen muurvast in elkaar zitten en dreven ze snel af, richting Nauw van Bath. Inmiddels waren sleepboten en bergingsvaartuigen van de Union uit Antwerpen gealarmeerd en met behulp van sleepboten lukte het de aaneen ge smede schepen vast te zetten op de plaat ter hoogte van de Oost-Ketel bij de Reigersbergsche polder. Kort na vijf uur zondagmorgen gelukte het de Era to los te trekken uit de Jumpa. Een eerste opname van de schade wees uit dat het Duitse containerschip bo ven de waterlijn aan het voorschip zwaar beschadigd was. In eerste aanleg ging de boot voor anker in het Schaar tje van de Oude Doel. De Jumpa was zowel boven als onder de waterlijn (ADVERTENTIE) STRANDHOTEL ■M/> VLISSINGEN ©Oudejaarsavond loop eens warm voor een mooie koude schotel zwaar beschadigd; het schip maakte water. Bergings vaar tuigen en een reeks pompen wisten het schip drijvende te houden Het werd in de loop van de dag naar Antwerpen gebracht. Daar arri veerde. op eigen kracht, ook de Jumpa. Van de twee containers die vanaf de Jumpa de Westerschelde induikelden. werd het exemplaar met oefenminutie teruggevonden door de sleepboot Waesland van Muller uit Temeuzen. Bestrijding Het verhes van een flinke hoeveelheid stookolie zorgde voor uitvoerige alar mering. Nog diezelfde nacht werden de dienstvaartuigen Harmsen en Dullaert van rijkswaterstaat naar de onheils- plek gedirigeerd. Daar werd begonnen met chemische bestrijding van de stookolie, die operatie duurde de hele zondag. De vervuiling kon niet volledig worden tegengehouden. Stookolieplas jes werden tot in Hansweert waargeno men. Op het moment van de aanvaring was het afgaand wateren een zuidelijke wind. Die situatie heeft mede het na tuurgebied Verdronken Land van Saef tinge voor een ramp behoed. Aanvan kelijk werd gevreesd dat het gebied door de stookolie getroffen zou worden. MIDDELBURG - „De PZEM sluit het jaar 1982 af met een administratief hoogstandje". Dat zei voorzitter W. Don van de PZEM-raad van bestuur toen hij vrijdagmorgen in de kantine van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij het nieuwe Verbruikers Informatie Systeem officieel in wer king stelde. In zijn toespraak stelde de beer Don vast dat met de in gebruikna- me van dit systeem - VIS bij afkorting genaamd- een nieuw stukje dienstver lening aan de verbruikers tot stand is gekomen. Door middel van dit VIS-systeem kan de electriciteits- en gasnota nu éénmaal per maand worden aangeboden. De heer Don zei er dit van: „De verbruikers in onze Zeeuwse samenleving hebben het vandaag de dag moeilijk met het betalen van de door ons geleverde ener gie. Dat komt niet omdat Zeeland zulke hoge tarieven heeft. In tegendeel: de kleinverbruikers mogen landelijk ge zien zeer tevreden zijn met de prijs die de PZEM voor de electriciteit vraagt. De prijs van het aardgas is een ander hoofdstuk, maar daarover heeft ons be drijf geen zeggenschap. Ik noem het een goede zaak" - aldus de heer Don - „dat het Zeeuwse energiebedrijf door het VIS per 1 januari kan overgaan op maandelijkse facturering. De twee maandelijkse bedragen waren dermate hoog geworden, dat we feitelijk van een levensbelang mogen spreken dat de nu te betalen bedragen door de maande lijkse facturering wat kleiner gaan wor den. De lasten van de kleinverbruikers zullen nu in tijd wat meer uitgesmeerd worden, en dat is een goede zaak". Volgens de heer Don heeft de invoering van het VIS (een müjoenenzaak) meer geld gekost dan aanvankelijk gedacht, maar het bestuur van de PZEM heeft die kosten er graag voor over gehad om dat ze ten goede komen van de Zeeuwse verbruikers. Nota Een belangrijk aspect noemde de heer Don ook de nieuwe afrekennota van de PZEM: „Ik heb het gevoel dat in het verleden het eindbedrag van die nota wel eens uitging boven de duidelijk heid". De PZEM-voorzitter zei onder de Gedeputeerde W. Don stelde vrijdag het nieuwe verbruikers-informatiesysteem van de PZEM in gebruik. indruk te zijn van de vele gegevens van de 140.000 verbruikers, die het nieuwe systeem via de computer binnen enkele seconden op het beeldscherm kan krij gen. Hij drukte de PZEM-medewerkers op het hart in contacten met de verbrui kers de rechtvaardigheid voor ogen te houden, waarbij hpt voorhanden heb ben van gegevens, die 'bij' zijn een be langrijke rol spelen. De heer Don stelde dat 'alleen in uiterste noodzaak tot ver breking van energietoevoer moet wor den overgegaan. „Want ook al is het ei gen schuld van een verbruiker, het blijft een trieste zaak". Alvorens zijn toespraak te houden had voorzitter Don het informatie systeem in werking gesteld. Nadat VIS-project- leider Minderhoud de computerappa ratuur startklaar had gemaakt, bedien de de heer Don het toetsenbord van een 'terminal' en toverde een voorgepro grammeerde tekst 'lang leve onze VIS' op het beeldscherm. Aan het begin van de bijeenkomst met genodigden en het betrokken personeel had adjunct-di recteur economische zaken A. M. Kan- nekens een uiteenzetting gegeven over de geschiedenis die tot invoering van het VIS, de automatisering van de ver- bruikersgegevens heeft geleid. Het is te danken aan de inzet van alle betrokken medewerkers, zei hij, dat de gestelde in- voerdatum van 1 januari 1983 is ge haald. Voordelen De maandelijkse facturering die nu mo gelijk is geworden zal neerkomen op een gemiddeld bedrag van 209,- per maand per klant. Het VIS is nu nog al leen maar in gebruik bij de debiteuren en verbruikersadministratie, maar kan voor veel meer afdelingen en doelen worden gebruikt. Ook andere Zeeuwse bedrijven hebben hun belangstelling voor het systeem getoond. Eén van de voordelen voor de klant zal ook de mogelijkheid van veel snellere terugbetaling van teveelbetaalde be dragen zijn. Het voordeel voor de PZEM bedraagt in eerste instantie 525.000.- per jaar. Op het nieuwe systeem is drie jaar gestudeerd en het is in twee jaar gebouwd. De heer Remeijnse uit Kamperland bij zijn damherten op de Haring vreter in het Veerse Meer, met op de achtergrond het silhouet van Veere. KAMPERLAND - Landbuwer Jo hannes A. Remeijnse heeft een nieu we bron van inkomsten ontdekt. Op het eilandje De Haringvretcr in het Veerse Meer, dicht bij zijn woon plaats Kamperland, houdt hij dam herten. Hij wil met de dieren gaan fokken en de „opbrengsten" verko pen. Geslacht, wel te verstaan en panklaar afgeleverd. Een nieuwe vorm van veeteelt, naar Duits mo del. Bij de oosterburen wordt al ge ruime tijd op diverse boerderijen geëxperimenteerd met het fokken van wild voor de consumptie. Het damhert is daaraan een voorbeeld, maar ook het edelhert, rendier en de eland. Deskundigen vermoeden, dat er een markt is voor dit handtam opgegroeide, maar van origine toch „wilde" produkt. Wildgerechten ko men in steeds meer gezinnen op tafel en juist in de kersttijd is er veel vraag naar. Remeijnse probeert uit te vinden, hoe groot de belangstelling in Neder land is voor gefokt hertenvlees. Daar is zeker sprake van, getuige de vele reacties, die hij inmiddels uit het hele land heeft binnengekregen. Van geinteresseerde hotelhouders, onder anderen. Het eilandje in het Veerse Meer is een unieke lokatie voor de fokkerij. Met Domeinen heeft Remeijnse een be heersovereenkomst gesloten. Hij mag de weidegronden op het eiland - totale oppervlakte 70 hectare waar van 40 a 50 ha weide - gebruiken, mits hij voor het onderhoud zorg draagt. Het gras wordt kort gehou den door koeien en paarden en sinds begin dit jaar ook door damherten. Deze dieren kunnen overwinteren op het eiland en dat bespaart Remeijnse een hoop werk. Als het idee inderdaad geld zal ople veren, wil Remeijnse langzaam maar zeker het hele eiland voor de herten farm gebruiken. Voorlopig gaat hij bij wijze van experiment tot 60, maar er is ruimte voor zo'n 500 dieren, een aantal overigens dat nodig is om de exploitatie werkelijk lonend te ma ken voor iemand, die er zijn boter ham mee wil verdienen. Remeijnse speelt met de gedachte een van zijn zonen later de fokkerij zelfstandig te laten runnen. Regelmatig vaart bij met zijn oude sleepboot EU naar het eiland. afhemen. De prijs lijkt nog mee te vallen ook: 16 gulden per kilo. Het geslacht gewicht is ongeveer 25 kilo. De eigenaar verzekert, dat het vlees zeer smakelijk is. „Puur natuur, de dieren voeden zich met uitsluitend de beste spullen". Geen regels Twintig De damherten zijn veilig weggebor gen achter afrasteringen. Er zijn er twintig, momenteel. Het pronkstuk van de verzameling is een bok met een fraai gewei. Remeijnse heeft ze gekocht op een landgoed op Walche ren. In de daar lopen trouwens ook nog „dammen" in het wild. De die ren op het eiland zijn gewoon mak. Ze hebben zelfs nauwelijks angst voor het autootje dat Remeijnse voor het gemak ook op het eiland heeft gestationeerd. De hindes zijn alle drachtig. Volgend jaar juni komen de kalveren, de eerste uitbreiding. Pas als ze anderhalfjaar oud zijn, gaan ze weg. Remeijnse laat ze slachten door een ervaren slager. Wil je Zeeuws damhert eten, dan moet je wel het hele dier in een keer Aan het fokken van damherten zijn geen regels verbonden. Iedereen mag er in principe een damhert op na hou den. Je mag het beest zelf slachten en het vlees hoeft niet gekeurd te wor den. Maar als de fokkerij op grote schaal toegepast gaat worden in Ne derland, zouden die regels er wel kun nen komen. Remeijnse stemt daar op voorhand mee in. Zover is het nog niet, maar de instanties houden nu al wel de ontwikkelingen op De Haring- vreter nauwlettend in de gaten. Maar negatieve opmerkingen zijn er nog niet geweest, aldus de landbouwer. Integendeel, het recreatieschap Het Veerse Meer, dat onder meer de re creatiemogelijkheden op en rond de waterplas onder zijn hoede heeft, is er blij mee, naar een woordvoerder liet weten, omdat de toeristen het prach tig vinden. Kans. dat de damherten van het ei land kunnen ontsnappen is er nau welijks. Ze lijken er niet veel moeite mee te hebben achtereen afrastering te moeten leven. Dat is ook de reden, dat Remeijnse juist voor deze soort koos. Er zijn hem overigens nog wel andere ideetjes aan de hand gedaan. Onlangs werd hij door iemand ge beld, die aanbood hem een partij la ma's te leveren... AXEL - Het college van b en w van Axel gaat zich beraden over het aan wijzen van meer dan één lokatie voor woonwagencentra binnen de gemeen te om zo het aantal plaatsen per lokatie te kunnen verkleinen. Naar aanleiding van bezoeken aan woonwagencentra in onder meer Venlo enkele dagen gele den hebben b en w van Axel besloten om het voorstel om Vroegtij als lokatie voor een woonwagencentrum van 12 plaatsen aan te wijzen, van de agenda af te voeren. Het bezoek dat de delegatie van leden van het college, de commissie ruimtelij ke ordening en de lokatiebeoordelings- commissie hebben gebracht aan Lim burg, heeft volgens secretaris A. Diele- man nieuwe gezichtspunten opgele verd. die het college nader wil bestude ren. In Venlo bijvoorbeeld zijn woonwa gencentra ingericht met drie en vier plaatsen voor woonwagens. Wordt deze situatie 'omgeslagen' op de gemeente Axel (12 woonwagens) dan zou de ge meente twee tot vier plaatsen voor cen tra moeten aanwijzen. Het dagelijks be stuur van de gemeente Axel vindt de Limburgse situatie in elk geval interes sant genoeg om te bekijken of zoiets ook in Axel gerealiseerd kan worden. Begin januari zullen burgemeester en wethouders zich over de materie bui gen. De tijd dringt, want Axel is toch al vrij laat met het aanwijzen van een lo katie, aldus secretaris Dieleman. Von- ge week maandag lieten inwoners van Axel zoals gemeld een zeer krachtig 'nee' horen tegen de plannen van b en w om Vroegtij als lokatie voor twaalf woonwagens aan te wijzen. Het voorstel viel ook niet in goede aarde bij de toe komstige bewoners en de leden van de commissie ruimtelijke ordening. Een vertegenwoordiger van de woonwagen bewoners stelde op die vergadering dat de lokatie Vroegtij 'mensonwaardig' is. De commissieleden gaven wethouder H. de Mul, die die vergadering voorzat, de raad mee om het voorstel maar in te trekken en de zaak nogmaals goed te bekijken. SCHARENDIJKE - Bij een overval op het hulppostkantoor in Scharendijke - vrijdag aan het eind van de middag - is voor een bedrag van ongeveer 2.000 gulden buitgemaakt. Van de jeugdige dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Volgens de rijkspolitie was er sprake van een brutale, snel uitgevoerde roof overval. Opvallend was, aldus de woordvoerder van dc politic, dat om wonenden niets van de overval hebben gemerkt en ook derhalve de dader niet hebben zien komen en gaan. Enkele ja ren geleden was het postkantoor in Scharendijke ook al doelwit van een overval. Toen kon de politie de dader enkele dagen later in Renesse inreke nen. De overval vond om ongeveer 16.00 uur plaats. Het was al flink donker en er viel regen en natte sneeuw. Op het moment van de actie waren er nog enkele klan ten in het hulppostkantoor aan de Julianastraat (een tijdelijke voorzie ning in de vorm van een zogenaamde portocabine). De dader - leeftijd onge veer 18 jaar, donkerblond haar, gekleed in onder meer spijkerbroek - bood aan de balie van het kantoor een pakje aan. Terwijl de kantoorhoudster mevrouw Kiesenberg zich met de verwerking er van belastte, forceerde de overvaller de toegang tot de balie. Hij sprong erover heen en graaide uit de kas een hoeveel heid bankbiljetten, om vervolgens weer over de balie te springen en in het don ker te verdwijnen. De actie werd in een snel tempo uitgevoerd. Daarbij werd nog een geldkistj e met pasmunt - d at op de balie stond - op de grond geslingerd, waardoor de vloer bezaaid was met munten. Kantoorhoudster Kiesenberg. uiter aard met de schrik in de benen, maar volgens de politie erg doortasten en op lettend. sloeg meteen alarm. Met onder anderen hulp van de technische recher che uit Middelburg, begon de rijkspoli tie Schouwen-Duiveland een onder zoek. Informatie in de buurt leverde op vallend weinig op. De politie verzoekt mensen die iets te melden hebben dat te doen bij opperwachtmeester O. Priem in Scharendijke (01117-19141 of bij het groepsbureau in Zienkzee (01110-4055). Politiemensen in actie na de overval op het hulppostkantoortje in Scharendijke. ZWAARGEWONDE HULST - De groep Hulst van de rijks politie heeft vrijdagavond omstreeks elf uur de automobilist L. B. uit Hulst in zijn woning aangehouden. De n had eerder die avond een ernstig onge val veroorzaakt en was daarna doorge reden zonder zich bekend te maken. Bij dit ongeval raakte de Hulster brom fietser W. A. zwaar gewond. B. werd een bloedproef afgenomen. Het ongeval gebeurde omstreeks hall elf in de IJzerenhandstraat in Hulst. De autmobilist reed op de verkeerde weg helft en kwam daardoor frontaal in bot sing met een tegemoetkomende brom fiets. bestuurd door A. Het slachtoffer werd met een gebroken en een verbrij zeld been en ernstige hoofdwonden per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis in Gent (B). Door de harde klap waren verschillende bewoners van de IJzerenhandstraat uit hun woning ge komen. De automobilist was toen ech ter al verdwenen. De politie begon on middellijk een uitgebreide speuractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2