PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israëlisch-Libanees overleg start morgen Surinaamse missies op zoek naar steun Bij vliegramp in China 23 doden Huren vijf procent omhoog en groot onderhoud aftrekbaar kleintjes Wallenberg tien jaar geleden in Rusland gezien LANGDURIGE ONDERHANDELINGEN VERWACHT Drie vermisten na omslaan jacht op Maas Vrij zacht Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Temperatuur omstreeks 8 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestenioind. 225e jaargang no. 302 Maandag 27 december 1982 TEL AVIV (RTR) - Een man die zich onlangs in Israël heeft gevestigd, heeft verklaard dat hij in maart 1972 vier dagen samen met de verdwenen Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg in een gevangenishospitaal in het Russische Swerdlowsk is behandeld. Dit hebben Israëlische bladen zondag gemeld. De zegsman, Asher Hanukaiev. verklaarde dat Wallenberg toen op een brancard lag en dat hij, naar zijn eigen zeggen, maagklachten had. Wallenberg wist toen hij in de tweede wereldoorlog op de Zweedse ambassade in Boedapest werkte, duizenden joden uit handen van de nazi's te redden. Kort nadat Russische troepen de Hongaarse hoofdstad hadden bezet, verdween hij Naar verluidde zou hij naar de Sowjet-Unie zijn overgebracht. Wat er precies met Wallenberg gebeurd, is nooit vastgesteld. (Van onze correspondent! JERUZALEM - De onderhandelingen tussen Israël en Libanon zullen dinsdag in Chalde, even ten zuiden van Beiroet, beginnen, als er tenminste niets tussen komt. De Israëlische regering gaf zondag een officiële verklaring uit, waarin werd aangekondigd dat de onderhandelingen iedere dinsdag in Libanon en iedere donderdag in Israël plaats zullen vinden. De plaats die Israël voor onderhandelingen heeft uitgekozen is Kiriat Shmone, in Noord-Galilea: Ook de libanese regering heeft nu be vestigd dat de onderhandelingen dins dag zullen beginnen, al is in Beiroet geen officiële verklaring uitgegeven. Er kunnen echter nog spaken in de wielen komen, omdat er in de buurt van Chal de de laatste dagen hevig wordt ge vochten tussen de christelijke falangis- ten en druzen. De druzen, die nu al we ken strijd voeren met de christenen in het Sjoef-gebergte, hebben de bergen rond Chalde veroverd, zodat de plaats van onderhandelingen, een hotel aan het strand, in gevaar dreigt te komen. Het aanvankelijke optimisme dat de Israëlische regering uitstraalde over de kansen van slagen van de onderhan delingen, zijn weggeëbt. Minister van defensie Sharon, die afgelopen donder dag naar Beiroet reisde om een Libane se handtekening te krijgen onder 'zijn' beginselakkoord, dat hij eerder in Bei roet had bereikt, keerde met lege han den terug. In dat 'akkoord', waarover Sharon met door Gemayel gemachtigde mensen had onderhandeld, stond dat partijen zouden onderhandelen over een over eenkomst die een einde maakt aan de staat van oorlog, en dat bovendien de betrekkingen tussen Israël en Libanon normaliseert. Open grens, handel en toerisme moeten volgens dat akkoord een de facto vrede teweegbrengen. Maar Sharon meldde het Israëlische kabinet zondag dat de Libanezen van gedachte zijn veranderd en in dat 'ak koord' alleen maar een Israëlisch agen- davoorstel zien. Sharon schreef die stap terug toe aan de Libanese premier Shafiq el Wazan en de Verenigde Staten, die volgens Sharon de Libanezen hadden aangemoedigd hun handtekening niet onder zijn docu ment te zetten. Van zijn kant bevestig de premier El Wazan dat er geen over eenstemming is over de agenda, laat staan een beginselakkoord over de Is- raëlisch-Libanese betrekkingen Vol gens premier Wazan zal Libanon louter over militaire zaken onderhandelen die verband houden met de Israëlische te rugtrekking uit Libanon. Moeizaam aanvaring Na een botsing tussen twee zeesche pen ter hoogte van het Verdronken Land van Sneftinge, is in de nacht', zaterdag op zondag ongeveer 80 stookolie ln de Westerschelde ge stroomd. Schepen van de rijkswater staat werden direct ingezet om de verontreiniging te bestrijden. Bij de aanvaring deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor 0 ton redding j Het accommodatieplatform Seafox. dat vrijdag op de Noordzee in moeilijk- i heden raakte en waarvan de negen be- manningsleden door twee helikopters van de marine van boord werden ge- i haald. is zaterdag de haven van IJmui- den binnengesleept Eveneens vrijdag f kwam de marine voor de tweede keer i in actie om 42 mensen te evacueren van het booreiland Transocean IV. dat in de hoge zee in problemen was geko men. PAGINA 7 sanering De Raad van Bestuur van Koninklijke Bijenkorf Beheer heeft nog geen be slissing genomen over aanbevelingen die het organisatie-adviesbureau McKinsey heeft gedaan om het con cern gezond te maken. De studie be helst een inventarisatie van alle moge lijkheden. Als vervolg daarop zal de Raad van Bestuur hieruit een beleids keuze maken. prof/amateurs Het ZeeuWs (amateurlelftal krijgt vol gend jaar een heel bijzondere tegen stander. Voor het eerst in de geschie denis is er een elftal geformeerd dat bestaat uit profvoetballers die uit de provincie afkomstig zijn. Alle uitgeno digde profs hebben in principe toege zegd aanwezig te zullen zijn voor de ontmoeting, die waarschijnlijk zater dag 4 juni in Vlissingen zal worden ge speeld. PAGINA 13 motorcross Jacky Westdorp heeft zondag in Val- L kenswaard de traditionele kerst-mo- i torcross in de klasse super 500cc ge wonnen. In twee reeksen kwamen de beste internationale óOOcc-crossers te gen elkaar uit. Westdorp werd zesde en eerste, wat hem in het algemene klas sement de eerste plaats opleverde. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 en 7 Sport: 9,11 en 13 Varia: 14 Radio en televisie: 15. PEKING (AFP/UPD - Een brand aan boord van een Chinees vliegtuig op de luchthaven van Kanton heeft vrijdag aan 2 mensen, onder wie twee Ameri kanen, het leven gekost. Er raakten verder 20 inzittenden gewond, onder wie een Japanner en een Mexicaanse, zo heeft een functionaris van de Chine se staatsluchtvaartmaatschappij (CAAC) bekendgemaakt. Hij zei dat dit de definitieve balans is die is opge maakt na een onderzoek ter plekke. De functionaris verklaarde dat de vier genoemde slachtoffers de enige buiten landers aan boord van het toestel wa ren, een Iljoesjin-18 van Russische ma kelij die met 58 passagiers en elf beman ningsleden voor een lijn vlucht op weg was van Lanzhou, de hoofdstad van de westelijke provincie Gansu. naar Kan ton. Er waren ook enkele Chinezen uit Hongkong en Macao onder de passa giers, maar nog onduidelijk was of en kelen van hen onder de slachtoffers wa ren. Volgens het officiële persbureau Nieuw- China brak het vuur uit in het achterste gedeelte van het toestel en vloog het vliegtuig in brand na de noodlanding op Kantons luchthaven Baiyun 'witte wolk"). De omgekomen Amerikanen waren volgens CAAC een professor en een medewerker van het Amerikaanse reisbureau 'Panda'. De verwondingen van de Japanse passagier waren van zeer lichte aard, zo werd verder bekend. Zoals de zaken er nu voor staan, wordt in Jeruzalem dan ook een langdurig en moeizaam onderhandelingsproces verwacht met veel ups en downs. Maar Sharon, die zijn poot stijf wenst te hou den, is op een politiek succes uit, te meer omdat zijn positie geschaad kan worden naar aanleiding van het onder zoek van de staatscomissie inzake Sa- bra en Shatilla. Hij zal alles doen om een politiek akkoord af te dwingen. Tot zolang zal Israël niet bereid zijn haar troepen uit Libanon ook maar een centimeter terug te trekken - als het tenminste aan Sharon ligt. DENVER (AFP/RTR) - Zware sneeuwstormen in het westen van de VS hebben aan minstens drie mensen het leven gekost. Wegen, spoorwegen en vliegvelden werden door meters hoog opgewaaide sneeuw geblokkeerd. Vooral het noorden van New Mexico, Colorado, Wyoming en het westen van Nebras ka zijn getroffen. In de zwaarst getroffen staat. Colora do. is de noodtoestand uitgeroepen. In de hoofdstad Denver viel in 24 urn- ruim zestig centimeter sneeuw, waar mee een van 1885 daterend record werd gebroken. Meer naar het zuiden hebben wervelstormen voor grote schade gezorgd. In Jackson (Missis sippi), waar in een dag meer regen viel dan in alle voorgaande dagen van december, is een deel van de be volking geëvacueerd vanwege een dreigende overstroming. In het oos ten van de VS is het ongewoon warm In Washington en New York was het zaterdag rond de 21 graden Celcius. In het midden en het westelijke deel van Joegoslavië zijn zaterdag naar schatting duizend mensen het dak boven hun hoofd kwijtgeraakt door dat de rivieren na hevige regenval buiten hun oevers traden. Dorpen raakten geïsoleerd, het trein- en weg vervoer werd ontregeld, electriciteit en telefoonverbindingen vielen uit. Meeste uitkeringen voor minima nog deze week DEN HAAG (ANP) - Acht van dc tien huishoudens met een mini muminkomen kunnen ervan opaan dat zij dc eenmalige uitke ring voor dit jaar nog vóór oude jaarsavond in hun bezit hebben, Deze conclusie kan worden getrok ken uit een telefonisch onderzoek van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid bij een aantal gemeenten dat twintig pro cent van de Nederlandse bevolking vertegenwoordigt. De gemeenten moeten de betaling van de uitke ring regelen. Minister De Koning heeft dit het kamerlid Willems van de PSP laten weten, aldus zijn de partement vrijdag. AANVAL BOUTERSE OP NEDERLAND PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Surinaamse missies zijn sinds een week op pad op zoek naar alternatieve economische steun nu Nederland de hulp heeft opgeschort. Legerleider Bouterse liet zaterdag in een vraagge sprek met het Braziliaanse blad 'Esta- do do Sul' weten dat afgelopen maan dag een diplomatieke missie is ver trokken naar twee landen om geld te vragen ter vervanging van dc Neder landse hulp. Vrijdag vertrok een ande re missie 'naar een specifiek land', al dus Bouterse tegenover een verslag geefster van het blad in Paramaribo. De Surinaamse legerleider bevestigde met zijn uitlatingen indirect het vertrek afgelopen maandag van de Surinaamse ambassadeur in Nederland. H. Herren- berg. die volgens waarnemers in Para maribo naar Bolivia was vertrokken, Herrenberg was kort daarvoor vanuit Nederland naar Suriname gereisd. Bou terse verwachtte dat de eerste missie zondag in Paramaribo zou terugkeren. TELEURSTELLING OVER UITSLUITING SCHILDERWERK (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De huren van woningen en kamers gaan komend jaar vijf pro cent omhoog, één procent minder dan dit jaar. Bij dc vaststelling van het per centage heeft het kabinet rekening ge houden met de dalende bouwkosten. De ministerraad besloot vrijdag ook om met ingang van 1 januari voor een periode van drie jaar het groot onder houd aan eigen woningen fiscaal af trekbaar te maken. Naast de jaarlijkse huurverhoging die nu door het kabinet op vijf procent is bepaald, blijft de extra verhoging voor oude, relatief goedkope huizen van kracht. Die is bedoeld om de prijzen van nieuwe en oude huizen versneld gelijk te trekken. Inclusief de normale jaar lijkse verhoging mag geen enkele huur woning in 1983 meer dan tien procent duurder worden. Hoewel de bouwkosten aanzienlijk minder stijgen, besloot het kabinet de huurverhoging niet lager dan vijf pro cent te bepalen. De begroting van de meerjarenplannen in de bouw zou an ders in gevaar komen, aldus premier Lubbers. Bovendien wees hij op een achterstand in de huurprijsontwikke ling, doordat ook bij hogere bouwkos tenstijging de huren de laatste jaren niet meer dan zes procent stegen Aftrekbaarheid Voor de aftrekbaarheid van de kosten van groot onderhoud aan dc eigen wo ning bij dc inkomstenbelasting zal staatssecretaris Koning (financiën) de ze week de precieze regelingen bekend maken. De ministerraad besloot vrij dag tot een verruiming van de aftrek mogelijkheden voor een periode van drie jaar. Daarbij gaat hel uitsluitend om werkelijk groot onderhoud, dus geen schilderwerk. De regeling zal een minimum aftrek baar bedrag aan groot onderhoud be vatten, dat afhankelijk is van de huur waarde van de woning waar het om gaat. Er komt ook een maximum, dat voor iedereen gelijk is. Percentages en bedragen wilde Lubbers nog niet noe men. dat zal de staatssecretaris deze week doen. Het kabinet rekent er op, dat de helft van de belastinginkomsten die het rijk door deze regeling derft terugkomt via belasting en premies van bouwvakkers die extra aan het werk komen. De ande re helft van de kosten van de nieuwe regeling zal worden gedekt door „een zeer bescheiden verhoging" van het huurwaardefortfait in de inkomstenbe lasting niet bedrag dat bezitters van een eigen huis bij hun inkomen moeten optellen). Oogmerk van de herinvoering van de fiscale aftrekbaarheid is het stimuleren van groot onderhoud aan eigen wonin gen, waardoor de werkloosheid in de bouw verlicht kan worden. Daarnaast denkt het kabinet dat een deel van het werk dat nu „zwart" wordt gedaan straks „wit" wordt Teleurstelling Het besluit van het kabinet is door de Bouwbond CNV een tegenvaller ge noemd. Volgens dc bond gaat de maat regel niet ver genoeg. Verwacht was dat ook hel schildcrswcrk onder de af trek zou vallen. De maatregel zal dan ook weinig invloed hebben op de werk gelegenheid, aldus het CNV. De legerleider zei niet welke landen zijn bezocht. Bouterse kondigde in het vraaggesprek aan dat ook in januari verschillende missies zullen worden ondernomen 'naar tien tot vijftien landen'. „We heb ben vrienden genoeg in de wereld", al dus Surinames sterke man. Bouterse bevestigde dat Venezuela en Brazilië bezocht zullen worden. Cuba zal er niet bij zijn. „Dat land is slim genoeg zich niet in Surinaamse zaken te mengen. We hebben er wel een goede verstand houding mee", zo zei Bouterse. Volgens de legerleider is ongeveer dertig mil joen dollar nodig om de lopende projec ten voort te zetten.Als we zoeken moe ten we dat kunnen vinden", aldus Bou terse tegenover het Braziliaanse blad. Eerder had Bouterse in zijn kersttoe spraak gezegd dat Suriname er voor een deel al in geslaagd was vervangen de middelen te vinden. Hij zei niet waar die middelen vandaan komen. Hij deed in zijn toespraak opnieuw een felle aan val op Nederland en kondigde juridi sche en diplomatieke stappen aan om het 'misdadig' handelen van Nederland in relevante internationale verbanden aan de kaak te stellen en ervoor te zor gen dat Nederland zijn verplichtingen 'tot de laatste termijn en de laatste cent zal nakomen'. Slechts weinig bewoners van Parama ribo hebben de kans gegrepen om in de nacht van vrijdag op zaterdag de straat op te gaan, hetgeen mogelijk was doordat het militaire gezag de avondklok voor één keer had verscho ven van 19.00 uur naar 2 uur 's nachts. De krijgsraad in Suriname heeft zeven Fries ontvoerd in Bondsrepubliek LEEUWARDEN (ANP) - De 38-jarige bloemenkoopman Johannes Speelman uit het Friese Itens is vermoedelijk in West-Duitsland ontvoerd. Volgens de rijkspolitie in Bolsward heeft de man zaterdagavond een kort telefonisch contact met zijn vrouw gehad, waarin hij te kennen gaf dat hij werd vastge houden. De bloemenkoopman wordt sinds za terdag vermist toen hij niet met zijn bloemen op een markt in het Duitse Nordenham verscheen. De politie neemt aan dat Speelman in de nacht van vrijdag op zaterdag inbrekers be trapt heeft in zijn flat in het Westduitse Oldenburg. Deze hebben hem meege nomen. maar waarom de man nog niet is vrijgelaten is de politie niet duidelijk geworden. mensen vrijgesproken die ervan wer den verdacht betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep in maart van dit jaar. Dit is zaterdag gemeld door het gecontroleerd Surinaamse persbureau SNA. Volgens SNA gaat het onder meer om de oud-parlementariers Sal am Somo- hardjo en Saleh Rasam. Verder zyn vrU- gesproken Jamin Marsha, A. Pawirod- jojo. Na-in Kasmin. Sunildad Bikharie en Humphrey Watson. Een aantal andere verdachten kreeg een 'korte' vrijheidsstraf, aldus het persbureau. Dit zijn Djorai Moham med Nazir Ali (tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk) en de militairen Maharadjiun Tjanderperdsad en Ni- dansingh. die beiden vijftien maanden kregen. Twee militairen werden ont slagen uit het leger en kregen gevange nisstraf: Dennis Gobardhan (twaalf maanden, waarvan vier voorwaarde lijk) en Djarap Ashokkoemar (vijf maanden, waarvan twee voorwaarde lijk). GRAVE (ANP) - Twee ongeveer 30-ja- rige vrouwen en een 12-jarig kind uit Duitsland worden vermist nadat het plezierjacht waarop zij zaten zondag middag op de Maas nabij Grave tegen een brugpijler is gebotst en omgesla gen. Twee Westduitse mannen raakten te water maar wisten zich in veiligheid te stellen. Omstreeks kwart voor vier raakte het Duitse motorjacht, dat stroomafwaarts voer. in moeilijkheden. Volgens de poli tie had het jacht niet lang daarvoor ave rij aan het roer gehad. Het mankement werd gerepareerd maar voor de stuw van Grave bleek het schip niet onder controle te houden. Door de sterke stro ming dreef het plezieijacht in de rich ting van een brugpijler naast de schut sluizen. Hetschip botste tegen de pyier. sloeg om en bleef daar hangen. Een van de mannehjke opvarenden wist langs de pü Ier op de brug te klaute ren. de andere man werd door het water meegesleurd naar de stuw Later be reikte hy zwemmend de kant. Volgens de politie is het niet duidelijk of de drie vermisten zich nog in de boot bevinden of datzezijn verdronken. Op klopsigna len van de brandweer werd niet gerea geerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1