PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poolse geïnterneerden op zeven man na vrij Hoteleigenaar vuurt op Amsterdams krakersprotest Stopzetting ontwikkelingshulp treft economie Suriname zwaar Zweden wijst twee Sowjet-diplomaten uit Pi)£G»GM£NÉ B.V. TOP SOLIDARITEIT VAN KAMP NAAR GEVANGENIS CHEYSSON NAAR SOWJETUNIE Bijkomen van de verwarring Zachter v eel bewolking, enige tijd regen, moge lijk voorafgegaan door sneeuw Tem peratuur in de middag ongeveer 2 gra den. in de avond oplopend Zuidenwind, aan de kust toenemend tot krachtig, windkracht 6. 225e jaargang no. 301 Vrijdag 24 december 1982 Automobielbedrijf AnjtMWtlrut J-7 «««0 AC Go«S T.l.looo 01100-1M10 Prettige kerstdagen en een voorspoedig 1983 Uw DAF-trucks Volvo- en Mazda-dealer DEN HAAG (ANP) - De kokmeeuw en de zilvermeeuw hoeven niet langer te worden gerekend tot de beschermde vogelsoorten. Deze mening heeft de natuur- beschermingsraad in een advies aan minister Braks van landbouw en visserij verkondigd, zo blijkt uit een donderdag verschenen bericht van de raad. De natuurbeschermingsraad vindt dat de twee vogels vanaf 1 januari twee jaar lang uit het rijtje van beschermde soorten moeten. Volgens de raad brengen de beide meeuwen schade toe aan natuur en landbouw. (Van onze correspondent) WENEN - De Poolse minister van binnenlandse zaken heeft donderdag opdracht gegeven alle geïnterneerden vrij te laten en de interneringskampen over het hele land te sluiten. Maar de vreugde bij deze belangrijke aankondiging, waardoor meer dan 200 bestuursleden van Solidari teit die meer dan een jaar achter de tralies hebben gezeten vrij komen, werd onmiddellijk getemperd door de aankondiging dat zeven man het kamp moeten verwisselen met de gevangenis cel. Alle zeven zijn bestuursleden van Solidariteit, onder wie de waarnemend voorzitter en tweede man binnen het hoofdbestuur na Walesa. De zeven die gevangen blijven en die in staat van beschuldiging worden ge steld wegens samenzwering om de rege ring omver te werpen, zijn Andrzej Gwiazda, plaatsvervanger van Walesa en vaak de scherpste criticus en een van de bestuursleden van de afdeling Gdansk. Seweryn Jaworski. waarne mend voorzitter van de afdeling War schau, Marian Jurczyk, voorzitter van de afdeling Szczecin, Karol Modzelews- ki. waarnemend voorzitter van de afde ling Lodz, adviseur en dissident, die al een aantal jaren gevangenis achter de record De vismijn van Breskens heeft over l 1982 een recordomzet van 14 mihoen j gulden geboekt De Breskens 32 van i schipper H. Fenijn bracht donderdag morgen de vis binnen waarmee het magische bedrag werd bereikt Wetr I houder Vergouwe bood de beman ningsleden van de Breskens 32 elk een fles wijn aan PAGINA 3 uitstel De Bouwbond FNV heeft alsnog inge stemd met uitstel van de betaling van de prijscompensatie. De bond was daar aanvankelijk niet toe bereid, om dat de werkgevers nog geen concrete toezeggingen zeiden te kunnen doen over de manier waarop een verkorting van de werktijd gestalte zou moeten krijgen PAGINA 11 tumult De Zeeuwse liefhebbers lusten elkaar met meer. Dat is althans de indruk na het tumult dat binnen de Zeeuwse Ren- en Toerclub Theo Middelkamp in die categorie is uitgebroken. Drie Be- velandse renners zijn uit onvrede met het optreden tijdens wedstrijden van enkele Walcherse clubmakkers opge stapt bij die vereniging en meldden zich aan bij de WV Zeeland PAGINA 13 rug heeft, Jan Rulewski, voorzitter van de afdeling Bydkoszcz, die bijna twee jaar geleden door leden van de veilig heidsdienst met grove middelen werd neergeslagen met als gevolg dat er bij na een landelijke staking uitbrak. Andrzej Rozplochowski. een vakbonds leider uit het belangrijke kolenmijnge- bied in Silezié. en Grzegorz Palka. radi caal vakbondsleider in de textielindus trie bij Lodz. Lech Walesa zei vanuit zijn woning in Gdansk dat het nieuws van de arresta ties bij hem zorg en verdriet heeft ver oorzaakt en dat hij alles in het werk zal stellen hen vrij te krijgen. Proces Door deze zeven op te pakken, hebben de militaire autoriteiten, die ondubbel zinnig hebben duidelijk gemaakt dat zij terecht zullen moeten staan voor een militair gerechtshof voordat de oorlogs toestand geheel is opgeheven, de zeven meest radicale leden van Solidariteit uitgeschakeld Drie van de vier advi seurs van Solidariteit, die eveneens van subversieve activiteiten worden be schuldigd, wachten inmiddels op een proces. Het zijn Jacek Kuron, Adam Michnik en Jan Jozef Lipski, die vrijwil lig uit Londen naar Polen is terugge keerd en die, naar wordt aangenomen, in een ziekenafdeling van een gpvange- ms is opgenomen. Twee jaar geleden gaf de openbare aan klager achter de rug van de hoogste in stanties om algemene instructies aan dertien plaatselijke officieren van justi tie om bewijsmateriaal te verzamelen tegen veertien leiders van Solidariteit om hen subversieve activiteiten in de schoenen te schuiven. Het geheime do cument, dat in handen van Solidariteit viel, duidde de veiligheidsdiensten dat zij gebruik mochten maken van elk eer baar of oneerbaar middel, als zij maar met bewijsmateriaal op tafel kwamen. Van hun prooi hebben zij er tien binnen. Een verblijft in het buitenland. De an deren. onder wie de voorzitter van de afdeling Warschau, Zbigmew Bujac en de voorzitter van de afdeling Gdansk, Bogdan Lis. hebben het hele j aar onder gronds overleefd, maar de molensteen van de communistische vervolging maalt onvermijdelijk in hun richting. De secretaris-generaal van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie, Joeri Andropov, zal en bezoek brengen aan Polen. Hij aanvaardde „met dank baarheid" een uitnodiging daartoe vande Poolse partijleider Wojciech Ja- ruzelski, aldus meldde donderdag het officiële Russische persbureau Tass. Wanneer het bezoek zal plaatsvinden is niet bekendgemaakt. Embargo Alle tien EG-lidstaten hebben er for meel mee ingestemd de beperking van de importen uit de Sowjet-Unie vanwe ge de situatie in Polen met een jaar te verlengen. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft dit donder dag bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder heeft ook Griekenland donderdagmiddag als laatste lidstaat verlenging van het em bargo goedgekeurd, hoewel het zich zo veel mogelijk van actie m overeenstem ming met de boycot tegen Moskou zal trachten te onthouden Tijdens ongeregeldheden werd vanuit één van de panden niet ver van de ontruim de woning geschoten Zeker 20 keer zocht de man een doel voor zijn munitie Daarbij raakte zeker één man aan een been gewond In een auto zaten diverse kogelgaten. RUITEN SNEUVELEN NA ONTRUIMING AMSTERDAM - De 64-jarige hotelei genaar H. van V. uil Amsterdam is don derdag door de politie aangehouden nadat hij met een jachtgeweer op de monstranten had geschoten. Dit ge beurde na de ontruiming van een kraakpand in de Vondelstraat dat door Van V. is gekocht. De politie die het kraakpand via het dak binnenging heeft de dertien bewoners wegge stuurd. Korte tijd later ontstond m de Vondel- straat een oploop en demonstranten STOCKHOLM fRTR) - Zweden heeft besloten twee Sow jet-diplomaten uit te wijzen wegens activiteiten die onverenigbaar zijn met hun diplomatieke status. Het Zw eedse ministerie van buitenlandse zaken maakte dit donderdag bekend. Het betreft Joeri Avenne, consul in de westelijke Zweedse stad Gotenburg. en Piotr Skirokij. assistent militaire attaché van de Sowjet-ambassade in Stock holm. De Russische ambassadeur, Boris Pankin, werd op het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Daar werd hem te verstaan gegeven dat de twee diplomaten zo snel mogelijk het land moeten verlaten. Er zijn geen officiële mede delingen gedaan, maar volgens de Zweedse pers zou het gaan om spionage bij de produktie van militaire apparatuur gooiden stenen door de ruiten van het hotel naast het kraakpand. De politie heeft traangas gebruikt om de menigte te verspreiden De hoteleigenaar heeft tegenover de po litie verklaard dat hij een groot aantal kerstgasten had dat net aan het ontbijt zat toen de ruiten van zijn hotel werden ingegooid. Uit kwaadheid en „om zijn haven en zijn goed te beschermen" heeft hij zijn geweer gegrepen en heeft hij naar hijzelf zegt niet gericht mee ge schoten. Toch is een 32-jarige man in zijn rechteronderbeen geraakt. Hij moest in het ziekenhuis worden geope reerd. Zeker vier kogels troffen een ge parkeerde auto voor het hotel. De hotel eigenaar zal poging tot doodslag, ver nieling en illegaal vuurwapenbezit ten laste worden gelegd. Volgens een woordvoerder van de hoofdstedelijke politie beschikte de man niet over een vergunning voor het wapen. Rond het middaguur heeft een groep PARIJS (AFP) - De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheys- son gaat een 'politiek' bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Hij wilde donder dag niet zeggen wanneer, maar in Pa rijs wordt verondersteld in februari. .Wij willen meer van gedachten wisse len en de toegankelijkheid van onze cul turen vergroten aldus Cheysson bij het afscheid van Sowjet-ambassadeur Stepan Tsjervonenko. demonstranten tachtig ruiten inge gooid aan de achterzijde van het Am sterdamse stadhuis. Het bureau voorlichting kreeg de volle laag. Een aantal ambtenaren moest op de gangen schuilen. De gemeentelijke voorlichters hebben de stenen laconiek bij de stapel tegels gevoegd die bij vori ge demonstraties zijn geworpen. Het bewonerscomité uit de Vonaei- buurt vreest dat het ontruimde kraak pand zal worden verbouwd tot hotel en tegen de bestemmigsplannen in zal worden onttrokken aan het woningbe stand. Er is een langdurige juridische weg bewandeld om het bewuste pand te ontruimen. Volgens de kraakbeweging is tenslotte gebruik gemaakt van een procedure waarbij de rechter de bewo ners van gekraakte panden niet meer behoeft te horen. Een nieuwe eigenaar kan eisen dat de vorige eigenaar „en de zijnen" het pand verlaten Deze hande ling staat bekend als de Huidenstraat- truc Burgemeester Polak heeft een uit spraak van de Hoge Raad 14 januari) niet willen afwachten omdat hij concre te aanwijzingen had dat het pand in de Vondelstraat sterk gebarricadeerd zou worden Donderdagavond is in Amster dam een reeds lang aangekondigde de monstratie gehouden tegen de zoge naamde Huidenstraat-truc. belasting Als een pleziervaartuigenbelasting wordt ingevoerd, zou dat bij voorkeur een provinciale bestemmingsbelas ting moeten zijn. De opbrengsten van een dergelijke belasting moeten wor den gebruikt om schade als gevolg van de watersport te repareren en voorzie ningen voor die recreaUevorm te tref fen mies Met een niet aflatende en haast wellus tige ijver hebben televisiecritici zich gedurende het eerste kwartaal van het nieuwe seizoen massaal aan het AVRO-programma MIES vergrepen Als betrof het een gezamenlijke aanpak, maakte de ene na de andere recensent melding van de onlustge voelens die de vemchtingen van Mies Bouwman vrijwel unaniem bij hen op- nepen Al zitje nog zo lang in het tele visievak en gewend aan kritiek, pijn moet het toch blijven doen Nieuws uit Zeeland: 2,4, 5, 7 en 9 Binnen en buitenland: 3 en 13 Sport: 11 Financieel: 12 Kerstbijlage: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 27 Radio en televisie: 28 en 29 FRED DERBY MOET VERHAAL BOUTERSE BEVESTIGEN Bejaarde vrouw met mes vermoord AMSTERDAM (ANP) - Een 86-jarige vrouw is donderdag vermoord op bed in haar woning in de Kijkduinstraat in Amsterdam aangetroffen. De vrouw is om het leven gebracht door een mes steek in het hart. Dit heeft een politie woordvoerder donderdagavond mee gedeeld. Het mes zat nog in het lichaam van de vrouw, toen de politie haar vond. Het misdrijf werd ontdekt door een vrouw, die boodschappen voor het slachtoffer wilde doen. Volgens de woordvoerder was de vrouw gedeeltelijk ontkleed DEN HAAG - De Surinaamse mach thebbers beginnen langzamerhand te beseffen wat de gevolgen zullen zijn van een langdurige opdroging van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Be halve het stilleggen van een honderd tal projekten. zijn er ook belangrijke neveneffecten, die desastreus kunnen uitwerken op de hele Surinaamse eco nomie. Aanleiding voor de Nederland se regeringsmaatregel vormde de exe cutie van vijftien vooraanstaande Su- rinamers door het militaire bewind van Desi Bouterse. Een week geleden kondigde bevelheb ber Desi Bouterse nog vol goede moed op de televisie aan dat hij ..de hele we reld zal afreizen om dat geld bij elkaar te sprokkelen". Maar uit de schamele reacties die nu van officiële zijde in Pa ramaribo zijn te krijgen, valt op te ma ken dat de klap zeer hard is aangeko men. De geheimzinnigheid rond het bezoek van de Surinaamse vakbondsleider Fred Derby aan ons land wijst erop dat er een paniekstemming aan het ont staan is bij de Surinaamse autoriteiten Derby zou in ons land de officiële lezing over de dood van de vijftien oppositie leiders („op de vlucht neergeschoten") moeten bevestigen. Het feit alleen al dat zijn familie nog in Suriname verblijft, betekent dat aan eventuele verklaringen van Derby in Nederland weinig waarde kan worden toegekend. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken sloot gisteren desgevraagd niet uit dat een gesprek met Derby zou plaatsvin den. als daartoe een verzoek zou bin nenkomen. Poging Het bezoek van Derby, dat volgens in gewijden in opdracht van Bouterse zelf plaatsvindt, lijkt een krampachti ge poging Nederland op het besluit tot opschorting van de hulp terug te laten komen. Zo ook de op hoge toon gestel de nota's van de Surinaamse regering over de opschorting van de uitvoering van het verdrag uit 1975. waarbij Ne derland aan Suriname 2.7 miljard gul den ontwikkelingshulp toezegde voor een periode van tien tot vijftien jaar. Hoe sterk zijn nu de gevolgen van de Nederlandse maatregelen'' De Amster damse econoom van Surinaamse af komst. drs. Henk Chin, in de jaren zes tig onderdirecteur van het Surinaamse planbureau, spreekt van „rampzalige gevolgen" voor met name de werkgele genheid. „Als dit doorzet zal de econo mie van Suriname in een sterke neer waartse spiraal komen Volgens Chin, die doceert aan het Is- mog (instituut voor ontwikkelingseco nomie van de Universiteit van Amster dam), komen naast de 6000 mensen die direct hun werk zullen verliezen bij stopzetting van de ontwikkelingspro jecten „nog eens hetzelfde aantal men sen indirect zonder werk te zitten". Dat leidt grofweg tot een verdubbeling van de werkloosheid, die toch al enorm hoog is in Sunname Door het wegvallen van koopkracht wordt de handels- en dienstensector eveneens zwaar getroffen Het aantal orders voor Surinaamse bedrijfjes, die vaak voor honderd procent afhankelijk zijn van ontwikkelingsprojecten, zal dramatisch afnemen. Ook zuilen Suriname verder toenemen, omdat de werknemers in de buitenlandse bedrij ven (vooral de bauxietondernemingen Suralco en Alcoa) toch al aanzienlijk beter verdienen en van de jongste Ne derlandse maatregelen weinig last zul len ondervinden Gevoegd bij het grote verlies aan koopkracht zal dit grote so ciale spanningen teweeg brengen in Su riname. zo verwacht Clïin, Over dc termijn \v aarop al deze effec ten voelbaar zouden zijn valt alleen bij benadering iets te zeggen. De schattin gen lopen uiteen van enkele weken tot maanden. De eerstvolgende overma king van Nederlands ontwikkelings gelden was gepland voor de tweede helft van januari. Het betreft de over making van een bedrag van 60 miljoen gulden voor het eerste kwartaal van 1983. bedoeld voor in totaal 58 projec ten in Suriname (er zijn naar schatting 100 projecten in uitvoering). Daaron der zijn een drietal grote landbouw projecten, een vuilnisophaal- en ver werkingsbedrijf, dc bouw van scholen en de ontwatering van Paramaribo. Aandelen RSV korte tijd uit handel op beurs ROTTERDAM - De handel in aan delen RSV is gisteren voor korte tijd gestaakt. Op grond van een be kendmaking van het bedrijf, dat 'op basis van de beschikbare ze kerheden' getracht wordt nieuwe leningen te krijgen mocht gedu rende de eerste beursperiode niet in RSV aandelen gehandeld wor den. Nog voor het einde van dit jaar ver wacht de raad van bestuur met na dere mededelingen te kunnen ko men. Er gingen geruchten op de beurs dat het bedrijf door de kas- moeiltjkheden uitstel van betaling zou moeten aanvragen, maar in de tweede termijn mochten de aande len toch weer verhandeld worden -^.adempauze om bij te ko- Yy 11 men van de harde nuchter- - -j held en de 'nieuwe zakelijk- I heid' die tegenwoordig de sa menleving lijken te beheer sen. Op geen ander moment in het jaar valt het bezige leven, waarin we mee- hollen of dat we. om welke reden dan ook uitgerangeerd, aan ons zien voor bijtrekken zo ver stil als juist met kerst De dagelijkse aandacht-trekkers van buitenaf laten ons even in de steek. Het werk rust. in veel gevallen. De politiek is op reces. Het protest zwijgt een ogen blik, Zorgen om gezondheid, werk. in komen en wat ons verder vrijwel doorlo pend bezighoudt, krijgen een tijdelijke omzwachteling mee. De onstuitbare stroom nieuws uit buitenland, binnen land. onze stad. dorp of wijk zakt plotse ling in tot een absoluut minimum. Kerst verkleint als het ware onze dage lijkse leefwereld. En zo ontstaat er een zeldzaam stukje ruimte in de tijd. om na te denken. Overbodige luxe mag dat niet heten. Immers: veel van wat et maal na etmaal op ons afstormt, ons opslorpt en ons soms volledig in beslag neemt, krijgt nauwelijks gelegenheid om redelijk verwerkt te worden. Stress, oververmoeidheid, onrust en agressie (de kwalen van vandaag) zijn er niet het zelden het gevolg van. Gespeelde nuch terheid. kille zakelijkheid of. nog erger, ongeïnteresseerdheid fungeren nogal eens als afweermiddelen tegen de lawi ne van bezigheden, zorgen, bemoeienis sen en ook leegtes. In de rust van kerst dient zich daarom een van die weinige gelegenheden aan om de oogst van een jachtig jaar aan gebeurtenissen, persoonlijke bele vingen en indrukken op zijn diepere waarden te onderzoeken. Te weinig tijd om na te denken is een regelrecht ge vaar voor werkelijke betrokkenheid Meer en meer komt de laatste tijd de vraag op waar nu al en straks zeker de grenzen liggen van ons opnamevermo gen m de moderne informatiemaat schappij. Tussen de kerstboodschap pen uit de mond van wereldlijke en ker kelijke leiders op 25 december 1981 en die van morgen ligt een jaar van veel oorlog en weinig vrede, een jaar van veel politieke gruwelen en barbaars heid (Polen. Afghanistan. Zuid-Afrika. Ierland, Suriname) en van weinig hoop volle internationale ontwikkelingen, een jaar van immens groeiende werk loosheid en nog weinig zicht op econo misch herstel, een jaar van groot scheepse armoede en zeldzame over daad, een jaar van toenemend geweld en vaak onmachtige pogingen om dat te bestrijden, kortom, een jaar van te genstellingen en onrechtvaardigheden. We zien het als het ware allemaal ge beuren. Televisie, radio en krant bren gen ons er vlakbijWe registreren het en praten erover. Maar nemen we ook echt de moeite om te beseffen wat er aan de hand is? Op één en dezelfde dag twee bench- ten gelezen. „Een rapport van Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, brengt aan het licht dat per jaar 14 miljoen kleine kinderen sterven aan ondervoeding en ziektes. Dat is onge veer 40 duizend kinderen per dag." En kele pagina's verderop: „Uit een proef schrift van een Wagemngse landbouw ingenieur blijkt dat veel mensen zich onnodig dik maken over hun gewicht Een paar kilo boven het 'ideale' gewicht hoeft de gezondheid niet in gevaar te brengen." Leggen we nog de verbanden tussen het één en het ander, tussen voedseloverschotten en honger in de wereld? Of gaan we er maar aan voorbij omdat er toch weinig aan te veranderen blykt? Acties van instellingen als Am nesty International (tenslotte Nobel prijswinnaar) tegen onrecht en vertrap ping van mensenrechten hebben onze sympathie Maar beseffen we eigenlijk dat Nederland als een oase van vrijheid en menswaardigheid een steeds zeldza mer verschijnsel in de wereld begint te worden? Solidariteit is gaandeweg een van de meest gebezigde begrippen bij ons praten en doen geworden. Maar heeft de werkelijke inhoud ervan niet sterk te lijden aan inflatie? Het heet dat er tegenwoordig nog nauwelijks taboes zijn We wennen elkaar er aan om 'over al gewoon over te praten'. Maar wat le vert die onbevangenheid op zich nu ei genlijk op'' In en tussendoor de dagelijkse be slommeringen. waarop onze aan dacht is gericht, zijn de mogelijkheden om daadwerkelijk betrokken, bewogen of geïnteresseerd te zijn beperkt. In veel gevallen rest ons ooggetuige te zijn. Ooggetuige bij wat de wereld veraf aan nieuws oplevert. Ooggetuige bij wat in eigen land de gemoederen bezighoudt. Ooggetuige zelfs bij wat in eigen omge ving, in familie- of kennissenkring aan de oppervlakte komt. Steeds vaker is er de klacht dat het toch allemaal niet meer te volgen en bij te benen valt. De dagelijkse lading feiten en gebeurtenis sen. die op ons afkomt snelt het bevat tingsvermogen voorbij Dat leidt tot verkokering en eenzijdigheid in de be langstelling Sommigen beginnen zich bewust af te sluiten voor wat er om hen heen gebeurt. Liever geen belangstel ling dan als resultaat ervan louter on rust. onvrede, teleurstelling en verwar ring. is In die gevallen de redenering Op zoek naar nieuw zicht op de samenhang van alle tegenstrijdigheden die de sa menleving bepalen is het soms hard no dig even de pas in te houden. Wensen we elkaar toe dat kerst 1982 een rust punt wordt voor onze oriëntatie op de verwarring in de wereld van vandaag vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1