I FN V-nota: kernenergie is te duur en te onveilig %Hp1f Gemengde gevoelens in Westen over ykerstgebaary van Andropov pzefi Kortingen alleen voor werk en na overleg Nazi-groet bij graf Rudel VVD en Jaap Metz leggen ruzie bij BIJDRA GE ENERGIEDISCUSSIE het weer Politie beschermt Den Uyl eeN&. DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 PZC/binnen-buitenland (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De energievoorziening moet niet te veel afhankelijk worden gesteld van kernener gie en steenkool. Kernenergie is te duur en te onveilig. Er kan meer aan energiebesparing worden gedaan. Zon en wind zijn goede alternatieve energiebronnen. Dat zijn de hoofdlijnen in de nota 'Ener gie, ons een zorg!', waarmee de FNV haar bijdrage voor de Brede Maat schappelijke Discussie Energiebeleid. De nota vindt het 'voorlopig onge wenst' op grote schaal kolen toe te pas sen. Het aandeel van 40 procent in de elektriciteltsproduktie, waarop de overheid mikt, is te hoog. Toepassing van steenkool is gewenst in kleinere eenheden, verspreid over het land, met minimale milieubelasting. In het alge meen pleit de FNV voor kleinschalige energievoorzieningen. Ketelbouw Omdat de grote ketelbouw voor wat de werkgelegenheid betreft baat heeft bij overschakeling op steenkool in grote centrales moet het proces naar kleine eenheden geleidelijk gaan. Kolenge- stookte eenheden moeten vooral ook voor stroomopwekking in de industrie worden benut. Het energiebeleid moet meer samen hang gaan vertonen, zegt de FNV-nota. De overheid moet een einde maken aan de "wildgroei' van adviesinstansties en onderzoekcentra, die alle op dit terrein werken. Om tot doelmatigheid van de energievoorziening - en tegelijkertijd betere spreiding van de produktie- te komen moeten de nutsbedrijven wor den gereorganiseerd. Belangrijkste beleidsdoeleinden moe ten zijn: verscheidenheid van energie bronnen en besparing. Wat de bronnen betreft, behalve terughoudendheid op steenkoolgebied moeten we zuinig aan doen met (vooral) olie en ook met aard gas. Niettemin is de FNV ervoor tijde lijk wat meer aardgas af te zetten. Met de opbrengst zou stimulering van alter natieve mogelijkheden en besparings inspanningen kunnen worden betaald. In bestaande woningen kunnen verbe teringen worden aangebracht die tot 40 Deltagebied Hoog water donderdag 23 december EK 15.17 uur cm uur cm Vlissingen 6.54 157 19.36 165 Terneuzen 7.16 180 19.59 186 Zlerikzee 7.57 122 20.43 137 Hansweert 7.56 193 20.35 202 Wemeldinge 8.27 140 21.02 159 Kreekrak 8.28 165 21.01 186 Brulnisse 8.58 143 21.32 162 vrijdag 24 december uur cm uur cm Vlissingen 7.54 148 20.39 158 Terneuzen 8.15 171 21.00 180 Zlerikzee 8.55 117 21.46 131 Hansweert 8.50 186 21.36 195 Wemeldinge 9.20 134 22 03 153 Kreekrak 9.21 157 22.01 179 Brulnisse 9.50 137 22.31 156 Laag water donderdag 23 december EK 15.17 uur cm uur cm Vlissingen 0.45 145 13.35 182 Temeuzen 1.15 158 13.59 193 Zlerikzee 1.49 119 14.23 162 Hansweert 1.40 175 14.17 207 Wemeldinge 1.58 137 14.24 181 Kreekrak 2.16 161 14.41 210 Bruinisse 2.15 187 14.46 179 vrijdag 24 december uur cm uur cm Vlissingen 1.43 146 14.37 183 Temeuzen 2.12 158 14.59 194 Zlerikzee 2.45 120 15.22 163 Hansweert 2.34 174 15.15 208 Wemeldinge 2.53 140 15.23 181 Kreekrak 3.10 163 15.40 210 Brulnisse 3.09 139 15.44 179 procent minder energiekosten opleve ren. Voor nieuwbouw zou een combina tie van isolatie- en zonne-energievoor- zieningen kunnen leiden tot een warm tebehoefte, die tussen de 10 en 20 pro cent van de huidige ligt. Kernenergie Zo terughoudend de FNV reageert op steenkool, zo afwijzend benadert zij kernenergie. De huidige technologie, waarbij men geen behoorlijke oplos singen heeft voor opslag van afval en opwerking van gebruikt materiaal, biedt geen uitkomst. Bovendien is kernenergie lang niet zo goedkoop als sommigen zeggen. Kosten voor verwerking en opslag van radioactief afval en voor ontmanteling van centrales zullen dermate hoog zijn dat kernenergie op dit moment geen keuze rechtvaardigt. Dat geldt ook voor de beide bestaande kerncentrales. De FNV schort haar oordeel over (even tuele) sluiting of stillegging van Borsse- le en Dodewaard op tot het rapport van de commissie-Beek over dit onderwerp er is. Kleinverbruikers Wat de kleinverbruikerstarieven be treft, de FNV kiest voor een stelsel, waarin ieder verzekerd is van een ze kere basishoeveelheid tegen een rede lijke prijs. Bovenmatig gebruik zou tot een hogere prijs kunnen leiden. Zo'n systeem kan bijdragen tot vermindering van de woonlastendruk, terwijl energiezuinig gedrag zo wordt gestimuleerd. Een der gelijk tarievenstelsel moet wel aan iso latievoorzieningen worden gekoppeld. De FNV wil geleidelijk de dekking van de overheidsuitgaven door aardgasba ten afbouwen. Daardoor wordt voorko men dat bij uitputting van deze bron nen de gemeenschapsvoorzieningen onder extra druk komen. De beschikba re opbrengsten moeten worden besteed voor versterking van de economie. Winsten van energiebedrijven, die niet nodig zijn voor verantwoorde bedrijfs- DEN HAAG (ANP) - WD-voorzitter Jan Kamminga en tweede-kamerlid Jaap Metz hebben de ruzie over de ver klaring van Erica Terpstra woensdag bijgelegd, zo blijkt uit een schriftelijke verklaring van Kamminga en Metz sa- Zjj delen mee dat de zaak - ontstaan over in het weekblad De Tijd vermelde geruchten dat Metz zich de fractie heeft 'ingechanteerd' - nu is afgedaan op een wijze die ook voor Jaap Metz 'volledig bevredigend' is. „De WD stelt er prijs op langs deze weg publiek te verklaren dat Jaap Mets Ed Nijpels op geen enke le wijze gechanteerd heeft en dat de bronnen waarop De Tijd beroept, on juiste informatie verstrekt hebben", al dus de liberalen. Weersvooruitzichten van het KNMI voor vrij dag tot en met maandag: Veel bewolking en af en toe regen of motre gen. Middagtemperatuur vrijdag ongeveer 3 graden, daarna rond 8 graden. Het wordt vandaag koud, maar vrij zonnig weer, buien komen bijna niet meer voor. Dit komt omdat het Azoren- hogedrukgebied zich via Engeland naar onze omgeving uitbreidt. Dit heeft een gunstige invloed op het weer. De wind is matig en komt uit westelijke richting, de temperatuur wordt onge veer 4 graden Celsius. Vooruitzichten voor vrijdag: zuidwestelijke rnnd, ho gere temperaturen, 's middags toene mende bewolking en in de kerstnacht regen. Nautisch bericht V/ind: west 2-4 Bft; zicht: goed; tempe ratuur kustwater: 5 graden; afwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximum golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een meter bij hoog wa ter. ZON EN MAAN 24 december zon op 08.46 onder 16.32 maan op 13.25 onder 00.51 DORNHAUSEN (UPI, DPA) - Bezoe kers van de begrafenis woensdag in het Beierse Dornhausen van Hans-Ulrich Rudel, de succesvolste oorlogsvlieger van de Nazi-Duitsers, hieven Nazilie deren aan en brachten de Hitlergroet toen de kist met Rudels lijk de aarde inzakte. Rudel, die maandag op 66-jarige leeftijd overleed, had de hoogste militaire on derscheiding gekregen, die speciaal voor hem was gecreëerd. Zijn 'presta tie', tijdens de tweede wereldoorlog, be stond uit 2530 vluchten naar de Russen. Onder meer vernietigde hij 519 Sowjet- tanks en schakelde hij drie Russische oorlogsschepen uit. Hierdoor kreeg hij de bijnaam 'Adelaar vanhet Oostfront'. Ongeveer 2ÜÜÜ mensen woonden de be grafenis bij. Velen zongen 'Deutschland Deutschland über alles' mee. Rudel was, als bewonderaar van Adolf Hitler, voering moeten ook voor energiebespa rende investeringen en alternatieve energiesystemen worden gebruikt. In dit verband bepleit de noodzaak ver snelling van onderzoek en toepassing van zonne-energiesystemen en wind turbines. Vooral windenergie, gecombi neerd met opslag, kan een veel grotere bijdrage leveren, aldus de FNV-nota. AMSTERDAM - PvdA-politicus Joop den Uyl wordt sinds maandagavond bewaakt nadat hij telefonisch is be dreigd met een aanslag op zijn leven. De bedreigingen komen uit Surinaam se kringen die als pro-Bouterse wor den aangeduid. De bewaking van de socialistische frac tieleider wordt gecoördineerd door de binnenlandse veiligheidsdienst in sa menwerking met de politie. De gemeen tepolitie van Amsterdam heeft de zoge naamde statische bewaking Ingesteld in de vorm van een politiewagen bij de woning van de heer Den Uyl in Buiten- veldert. De rijkspolitie van het district Den Haag begeleidt de politicus van Amsterdam naar Den Haag en terug. In het gebouw van de Tweede Kamer waar de rijksrecherche geen verant woordelijkheid heeft, wordt de bewa king overgenomen door de veiligheids dienst van het parlement. Dagelijks wordt door alle betrokkenen nagegaan of en hoe deze bescherming wordt voortgezet. Het hoofd van de veiligheidsdienst van de Tweede Kamer zegt: „Je moet dit soort dingen niet overdrijven. Dat is ook niet prettig voor de betrokkene en zijn gezin". De 5-jarige Ferry Weber begeleidt, op de schoot van de minister, de zingende kinderen op zijn trompetje. Rechts: Ferry's 10-jarige zusje, Joyce, die optrad als woordvoerdster. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman wil maar een deel betalen van de 135.000 gulden die nodig is om de kindertelefoons in Groningen, Rotterdam, Utrecht, Heerlen en Venlo volgend jaar te behouden. Hoeveel geld dat precies is heeft de minister woensdag middag, toen hij op zijn ministerie bezoek kreeg van ongeveer 30 kinderen van de actiegroep Kindervuist uit het hele land, niet gezegd. Woordvoerder Flater (14 jaar) van Kindervuist heeft het idee dat de kinderen een beetje door de minister aan het lijntje zijn gehouden. De groep kinderen, uiteenlopend in leeftijd van 5 tot 15 jaar, heeft de minister gewezen op de noodzaak van de kinder telefoons. Zij bliezen op toeters en zongen liedjes. Ver spreid over het land zijn in totaal 17 kindertelefoons waar jonge en oudere kinderen anoniem met hun grote en kleine problemen terecht kunnen. Voor een groot deel worden de telefoons bediend door vrijwilligers. COLLECTIEVE SECTOR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal niet „zon der meer" korten op de salarissen van bepaalde groepen ambtenaren en trendvolgers om begrotingsproble men het hoofd te bieden. Wel zal in het overleg met de vakbonden worden be keken of in bepaalde sectoren loon kan worden ingeleverd voor herverdeling van werk. Minister De Koning (sociale zaken) zei dit woensdagavond in de Tweede Ka mer tijdens een kort debat over uitla tingen van minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) eerder de ze week. Eensgezind verzette de Kamer zich tegen de suggestie die Brinkman wekte, dat begrotingsproblemen kun nen worden opgelost door op de salaris sen van bepaalde groepen (hij noemde de gezinszorg) te korten. Loon voor werk Hoewel de minister in beginsel vast houdt aan een centraal arbeidsvoor waardenbeleid voor de gehele collectie ve sector, sluit hij aparte regelingen voor afzonderlijke sectoren niet uit. „We zullen moeten kijken of in bepaal de sectoren valt te komen tot een ruil van loon tegen werk", zei hij, met een beroep op het regeerakkoord waarin werkgelegenheid boven inkomen gaat. CDA en WD steunden gisteren een mo tie van de PvdA. waarin staat dat de korting op de onderwijssalarissen niet het karakter van een precedent mag krijgen. Kortingen „zonder meer" op salarissen om de begroting van een de partement rond te krijgen, worden ver worpen. Daarbij hielden CDA en WD echter nadrukkelijk dezelfde deur open als minister De Koning, om in overleg met de bonden tot kortingen te komen. Onderwijs Met alleen de fracties van de regerings partijen voor. nam de Tweede Kamer de voorstellen van Deetman voor de korting op de onderwijssalarissen aan. De twee CDA'ers die aanvankelijk een voorbehoud tegen de korting maakten (Van der Sanden en Van Baars), stem den toch ook voor. Zij lieten uiteinde lijk het zwaarst wegen dat de korting ontslagen kan voorkomen. Voorstellen van de PvdA om de kor ting afhankelijk te maken van de hoog te van het inkomen, werden verwor pen. De korting zal nu voor alle onder wijskrachten 1,85 procent bedragen. Huishoudelijk, administratief en tech nisch personeel op scholen met een sa laris van minder dan 3066 gulden bruto per maand is van de maatregel uitge zonderd. (ADVERTENTIE) geliefd bij rechtsextremistische organi saties in de bondsrepubliek. Na de oor log ging hij naar Argentinië, waar hij een belangrijke bijdrage zou hebben ge leverd aan de uitbreiding van de lucht macht. Het ministerie van defensie in Bonn zei dat iuchtmachtpiloten was verboden over het kerkhof te vliegen. Het onder zoekt berichten dat enkele vliegers dat verbod in de wind hebben geslagen. Groene Betaalcheques en de Groene Betaaipas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. (Van onze correspondenten) BRUSSEL, DEN HAAG, BONN, GE NEVE - Hoewel je van de Russische leider Joeri Andropov als goed com munist niet kunt verwachten dat hij kerst viert, weet hij met zijn laatste voorstellen voor nucleaire wapenbe heersing toch aardig in te spelen op de gebruikelijke „vrede op aarde"-sfeer in het Westen. Hoe aantrekkelijk zou het deze dagen niet zijn, te geloven dat de Russen werkelijk wat over hebben om de nucleaire dreiging in Europa te verminderen. De reacties op Andropovs voorstel om het aantal Russische SS-20-, SS-4- en SS-5-atoomraketten in Europa te be perken tot de omvang van de Britse en Franse kernmachten waren gemengd. De bereidheid van de Sowjet-Unie om met voorstellen te komen voor de on derhandelingen in Genève over beper king van deze nieuwe atoomarsenalen in Europa, werd door de meeste des kundigen wel gewaardeerd, de inhoud van de voorstellen echter niet. De woordvoerder van de Amerikaanse president Reagan hield zich met zijn reactie: „We zullen ze bestuderen", aar dig op de vlakte. De felste reacties kwa men uit Groot-Britannië en Frankrijk, de enige twee Europese landen met een eigen kernmacht. Wie echter aan de nu cleaire troetelkinderen van president Mitterrand en premier Thatcher komt, kan meteen lik op stuk krijgen, zo bleek. Londen noch Parijs wensen hun nucleaire wapens betrokken te zien bij de onderhandelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De Britse en Franse kernmachten val len met hun gezamenlijke aantal van 162 kernwapens voor de langere af stand natuurlijk geheel in het niet bij de duizenden nucleaire projectielen die zo wel de Verenigde Staten als de Sowjet- Unie opgesteld hebben. Kernwapens zijn echter geen gewone wapens. Eén Britse of Franse atoombom kan een stad als Moskou met de grond gelijk maken. Als er oorlog in Europa zou uit breken, dan weten de Russen dat ze bij een aanval op Frans of Brits grondge bied een gevoelige klap terug kunnen krijgen, ongeacht de vraag wat de Ame rikanen doen. Dat vinden de huidige re geringen in Parijs en Londen een veilig idee en ze zijn daarom niet van plan daaraan te tomen. Nederland Nederland reageert aanmerkelijk po sitiever dan de NAVO-bondgenoten op de jongste wapenbeheersingsvoorstel- len van de Russische leider Andropov. „Het zijn serieuze voorstellen, die se rieuze behandeling verdienen", zei mi nister De Ruiter (defensie) woensdag in de vaste commissie voor defensie van de Tweede Kamer. De minister is van mening dat de voorstellen aanto nen dat de Sowjet-Unie onderhandelen belangrijk vindt. Een grote doorbraak bij de onderhan delingen in Genève verwacht De Ruiter er echter niet van. De voorstellen van Andropov (aan Sowjet-zijde evenveel raketten voor de middellange afstand als het aantal Franse en Britse kernwa pens bij elkaar) behelzen volgens De Ruiter immers dat de Russen een fors overwicht in Europa zouden houden. De Westduitse regering vindt dat de ontwapeningsvoorstellen van Sowjet- partijchef Andropov zorgvuldig onder zocht moeten worden. Daarna dient er binnen het westerse bondgenootschap over gepraat te worden. Pugwash, de beweging die wel het col lectieve geweten wordt genoemd van wetenschapsmensen, vindt Moskou's nieuwste ontwapeningsvoorstel een stap in de goede richting. Dat zegt dr Herbert Scoville, een van de 39 weten schapsmensen uit zestien landen, on der wie vijf Russen en acht Amerika nen, die samen deze dagen in Genève vergaderden in het kader van Pugwash. Scoville was ooit mede-directeur van het Amerikaanse wapenbeheersing en ontwapeningsagentschap ACDA, is voormalig CLA-topman, en nam na zijn pensionering de leiding op zich van de Amerikaanse wapenbeheersingsver- eniging, Hij was in de jaren '70 ontwape ningsonderhandelaar in Genève bij de zogenaamde SALT-I-bespreklngen over strategische wapens. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote tel.'(01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag tlm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling. (011861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.-: per maand 21,-; losse num mers 0,80 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro; 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 29