Modelovereenkomst VNZ met artsen en tandartsen Huren bungalows stijgen onaanvaardbaar snel GoudenKerst voor winkeliers HYPOTHEEK GEKOPPELD AAN LOONPEIL Advies universiteiten over opheffing aantal studierichtingen "lnleveren?lkdoenietanders. Maar van m'n Echte Boter blijven ze af.' Politiekogel ketste af op tand soldaat PZC/binnen-buitenland 11 WAARBORG VOOR HULP AAN PATIENT Nieuw weerstation KNMI Volgende week overleg Israël-Libanon MERING NOG NIET IN TEKEN VAN RECESSIE Kerncentrale Brokdorf wordt afgebouwd DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 ARNHEM - Het pensioensfonds PGGM werkt aan een voor Nederland nieuwe hypotheekvorm voor woningen, waarvan de maandelijkse lasten niet gekoppeld rijn aan de geldende rente maar aan het algemene loonpeil. Het voordeel is dat de huiseigenaar zich geen zorgen hoeft te maken over eventuele sterke inkomensda lingen- Het pensioenfonds wil de nieuwe hypotheekvorm voorlopig alleen nog verstrek en aan gegadigden voor een project van 130 vrije sectorwoningen in Arnhem, «aarvan de bouw begin volgend jaar begint. Mogelijk past de PGGM de nieuwe hypotheekvorm toe op alle woningen die het pensioenfonds bouwt (jaarlijks tus sen 500 en 1500 woningen). Het pensioenfonds PGGM wil op dit moment de details van de nieuwe hypotheek vorm niet uitleggen Uitgelekt is dat de aanvangslasten van de nieuwe hypotheek laag gehouden worden. Bij de hypotheek hoort een al vaker toegepaste verzekering die de schuldenaar beschermt tegen plotselinge inkomensdalingen door werkloosheid, ziekte of over lijden. ZEIST (ANP) - In Zeist zijn woensdag modelovereenkomsten getekend tussen de vereniging van Nederlandse ziekenfondsen, (VNZ) de landelijke huisartsen vereniging (LHV) en de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde. zouden moeten stoppen. De ledenver gadering van de LHV was daar tegen, en uiteindelijk is deze bepaling dan ook niet in de overeenkomst opgenomen. Dat geldt ook voor de rechten van de patiënt: die zullen nog nader worden uitgewerkt. Over het modelcontract tussen de VNZ de huisartsen is ongeveer 25 jaar overleg gepleegd, waarvan vooral het üatste jaar, onder druk van de zieken fondsraad, intensief. Volgens de zieken fondswet zijn dergelijke overeenkom sten nodig als basis voor de individuele overeenkomsten tussen plaatselijke aekenfondsen en medewerkers. Op die Banier moet het ziekenfonds namelijk de hulp waarop de verzekerden recht lebben, waarborgen. Het modelcon- tract zal nu aan de ziekenfondsraad worden voorgelegd voor de wettelijke vereiste goedkeuring. Het 'tarieven- deel' moet worden goedgekeurd door het centraal orgaan tarieven gezond heidszorg. Bij het overleg tussen VNZ en LHV is lang gepraat over een bepa ling, dat huisartsen van 65 jaar en ouder deling" hulp mag verlenen. Het zieken fonds betaalt du niet alles, maar voor bijvoorbeeld de jeugd geldt wel een aanmerkelijk uitgebreider pakket dan voor de doorsnee-ziekenfondsverzeker- artsen en de huisartsen overeenstem ming is bereikt over een modelover eenkomst, terwijl in de onderhande lingen met de specialisten „een op gaande ontwikkeling bespeurbaar" is. De besprekingen met de apothekers zijn nog in volle gang. maar de VNZ verwacht dat ook met hen begin 1983 overeenstemming kan worden bereikt. Tandartsen Goede wil Landbouwschap: EG-voorstellen zijn te mager DEN HAAG (ANP) - Het landbouw- sthap vindt dat de dinsdag gepubli- «erde vootstellen van de Europese (ommissie voor de landbouwprijzen 1983-1984 voor ons land te mager uit- rallen. Als de natuur volgend jaar niet op nieuw voor meevallers zorgt zal de rela tieve vooruitgang van de boereninko- mens hierdoor teniet worden gedaan, aldus het woensdag door het schap ge publiceerde commentaar. Voor ons land valt het prijzenpakket volgens het Khap erg bescheiden uit door een aan passingvan de zogenoemde groene wis selkoers met 2.3 procent. Producenten ran melk, graan en koolzaad krijgen daarnaast te maken met een strafkor- tingomdat eerder vastgestelde produk- tledrempels zijn overschreden. In ons land blijft voor deze categorie daardoor minder dan een procent over. liet landbouwschap acht het wel posi tief, dat de Europese commissie in het prijsbeleid geen nieuwe elementen heeft geïntroduceerd, zoals verschil in heffingen ten laste van de meeste pro- duktieve bedrijven. Wel is het schap ian oordeel dat de nu gevolgde metho diek om bepaalde landbouwprodukties "«ontmoedigen via een combinatie van geringe prijsaanpassing en kortingen op de lange duur onhoudbaar is. Randmeren van [Jsselmeer zijn ernstig vervuild ALMERE (ANP) - De randmeren in Zuidelijk Flevoland zijn ernstig ver ruild met voornamelijk fosfaten ter wijl de algengroei daar hand over hand toeneemt. Het is daarom dringend gewenst dat fosfaatbeperkende maatregelen wor den genomen en dat de algengroei doel gericht wordt aangepakt. Zuiveringsin stallaties zullen uitgerust moeten wor den met apparatuur die fosfaten kan rerwijderen. Dit stelt het hoofd van het district noord van de hoofdafdeling op pervlaktewater van het rijksinstituut zuivering afvalwater (RIZA). ir. J. A. W. de Wit. Hij zegt dit naar aanleiding van een door het waterloopkundig labora torium in Delft gemaakt waterkwali- leitsmodel van het IJsselmeer Daaruit blijkt dat algengroei en fosfaten in steeds toenemende mate voorkomen in bet IJsselmeer, en dat de randmeren daarbij de kroon spannen. „De priori teit om deze ontwikkeling te bestrijden gaat eerst naar de randmeren uit. In de flnter wordt het water daar doorspoeld fflet IJsselmeerwater, maar dat is niet toereikend. In het buitenland zullen maatregelen genomen dienen te wor den, terwijl de landbouwer minder listig met chemische meststoffen zal moeten omspringen. Patiëntenrechten zijn wel vastgelegd in het modelcontract met de tandart sen. Een ervan is, dat een patiënt voor af toestemming moet geven voor een behandeling en dat hij, om dat te kun nen doen, goed moet worden geïnfor meerd. De tandarts is daartoe verplicht, maar ook het ziekenfonds moet zijn verzeker den regelmatig op de hoogste stellen van de inhoud van de verstrekking tandheelkundige hulp en de voorwaar den waaronder die hulp wordt verleend. Het modelcontract garandeert de pa tiënt een vrije tandartsenkeuze met inachtneming van de beperkingen die de ziekenfondswet wat dit betreft op werpt. Ook het verzekerde pakket is be perkt. In het modelcontract staat, dat de tandarts slechts met eenvoudige middelen en „volgens de beginselen van de systematische rationele behan- In februari 1982 is de wet tarieven ge zondheidszorg in werking getreden Al in november 1981 constateerde de zie kenfondsraad, dat overeenkomsten die niet schriftelijk waren vastgelegd niet rechtsgeldig konden zijn. De raad be sloot echter daar in 1982 nog geen finan ciële gevolgen aan te verbinden zodat de ziekenfondsen de medewerkers ge woon konden betalen. Na 1 januari 1983 zou er zonder schriftelijke overeen komst echter geen sprake van betalin gen meer kunnen zijn. Nu blijkt echter dat alle noodzakelijke modelcontrac ten er per 1 januari nog niet zijn of ieder geval nog niet kunnen zijn goed gekeurd door de ziekenfondsraad Bij de raad ligt daarom een voorstel om partijen, „gezien hun goede wil om tot overeenstemming te komen" in 1983 nog een kwartaal respijt te geven. Dit voorstel is gebaseerd op een brief van de NVZ, die meldt dat met de tand- DE BILT (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en water staat. heeft, woensdag in De Bilt een nieuw sateUietontvangststalion bij het KNMI officieel in gebruik genomen. Het nieuwe ontvanststation kan gede tailleerde beelden van weersatellieten opvangen. Zulke waarnemingen zijn van belang bij het maken van weersvoorspellingen op korte termijn, vooral voor specifiek gebruik zoals bij kustwerken, scheepvaart en luchtvaart JERUZALEM - De onderhandelingen tussen Israël en Libanon zullen volgen de week beginnen. Het openen van offi ciële onderhandelingen, die met Ame rikaanse deelneming afwisselend in Is raël en Libanon zullen plaatsvinden, is mogelijk geworden nadat Isral de voor Libanon onaanvaardbare eis om in Je ruzalem te onderhandelen had laten allen. In Libanon zal in Chalde onderhandeld worden, even ten zuiden van Beiroet, in Israël zal het Kiriat Shmoneh zijn. in Noord-Galilea. Premier Begin heeft Ki- nat Shmoneh uitgekozen als een sym bool, omdat deze plaats het meest te lijden had van Palestijnse raketbe schietingen in het verleden. Korter werker - Werkgevers en werk nemers in de omroep zijn het er woens dag over eens geworden de prijscom pensatie per 31 december 1982 (2,28 pro cent) te blokkeren en dat geld in de loop van het volgend jaar te gebruiken voor het realiseren van arbeidstijdverkor ting Over een zelfde afspraak met be trekking tot het verlagen van de vakan tietoeslag van 8 procent naar 7.5 pro cent kon men het woensdag nog niet eens worden. De Britse marine doet regelmatig routine-onderzoeken naar de visvangst in Britse wateren. Op de foto zijn leden van het visserij beschermingssqua dron te zien na het controleren van de vangsten van de Txjroco. afkomstig uit Cornwall. Meestal verloopt een dergelijk onderzoek vrij gladjes, maar met het oog op de Deense opsteUing in het Europese visserijgeschil zijn de Britten blijkbaar van mening dat enig vlagvertoon geen kwaad kan. Tijdens de kerst zal het squadron op volle sterkte zijn om de honderden trawlers binnen de territoriale wateren te inspecteren. KONSUMENTEN KONTAKT: (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De huurprijzen voor ge zinsbungalows in het hoogseizoen stij gen onaanvaardbaar snel. Uit een on derzoek van Konsumenten Kontakt in een vijftal bungalowparken blijkt dat een vijf- tot zespersoons bungalow in het hoogseizoen van 1983 gemiddeld 7 procent duurder wordt ten opzichte van dit jaar. Huren van meer dan dui zend gulden per week zijn geen uitzon dering meer. Deze verhuur valt nog steeds onder het prijsbeleid In de prijsbeschikking voor 1983 heeft het ministerie van economi sche zaken bepaald, dat de prijzen van vakantiebungalows in 1983 met maxi maal 5 procent mogen stijgen. Deze re geling is voor wat het hoogseizoen be treft „zonder meer een lachertje", zegt Konsumenten Kontakt Huurverho gingen van meer dan 10 procent zijn heel gewoon. In de parken 't Zeepe. Burgh-Haamste- de (Zeeland) en De Turkse Tent (Texel, eigendom van Euroase) noteerde de consumentenorganisatie zelfs een stij ging van 18.7 nrocent. Deze extreme verhogingen zijn moge lijk, omdat de recreatieparken op een gemiddelde van 5 procent over het hele jaar mogen komen. Dat betekent in ve le gevallen: prijsverlaging in het stille voor- en naseizoen en prijsverhoging in het drukke hoogseizoen. Ook komen veel parken onder de 5 pro cent uit door ontheffing van de prijsbe schikking bij het ministerie te vragen. Volgens Konsumenten Kontakt lijkt het ministerie die ontheffingen „als ap pels uit te delen". Zodoende maakt het departement de prijsbeschikking tot een „vodje papier" Daarom wordt gepleit voor minder kwistigheid in het verlenen van ont heffingen. Anders dreigt een bungalow in het hoogseizoen ontbetaalbaar te worden voor het modale gezin. NOODZAKELIJKE BEZUINIGING DEN HAAG (ANP) - Van de opleidin gen in ons land voor tandheelkunde, sterrenkunde, farmacie, sociale en fy sische geografie en geologie dient er telkens één te worden opgeheven om 31,5 miljoen gulden te besparen. Bij so ciale wetenschappen en letteren moet 25 en 20 miljoen worden bezuinigd en daarbij zal ook wel niet aan opheffin gen zijn te ontkomen. De taakverde lingscommissie onderwijs (TVC) heeft dit woensdag meegedeeld. Voor godgeleerdheid moet concentra tie van universitaire en niet-universi- taire opleidingen worden bekeken. De studies geneeskunde moeten inkrim pen zodat 50,7 miljoen gulden wordt 'opgebracht'. Voor overige studierich tingen kan worden volstaan met uitruil van specialismen, bij voorbeeld bij na tuurkunde, scheikunde, biologie die respectievelijk 5.7 en 12,5 miljoen moe ten inleveren, en met afslankingen. Hiermee heeft de taakverdelingscom- missie aangegeven hoe te werk moet worden gegaan om door taakverdeling en -concentratie met ingang van 1987 ruim een kwart miljard gulden op het wetenschappelijk onderwijs te bezuini gen. Minister Deetman van onderwijs DEN HAAG (ANP) - Zo het geen witte kerst wordt, kan de levensmiddelen en detailhandel toch uitkijken naar een 'gouden' kerst. De Nederlandse consument heeft klaarblijkelijk 'be sloten' dit jaar de kerstviering - nog - niet in het teken van de recessie te la ten staan. Grootwinkelbedrijven en verenigingen van detailhandelaren spraken woens dag van een nu al goede tot zeer goede omzet. In enkele gevallen is de omzet al boven het niveau van vorig jaar uit ge stegen. De woordvoerster van het Ahold-concern (Albert Heijn. Alberto en Miro) sprak van een grotere omzet dan vong jaar. vjnaanKs bet ontbreken van belangrijke wijzigingen in het as sortiment. aldus de woordvoerster Een zelfde geluid komt uit de hoek van het KBB-concem (Bijenkorf, Maxis en He- ma). Volgens de KBB-woordvoerder hebben de bedrijven nu al een onver- >3llJtCl'S wachte omzet geboekt. De verwachting is ook hier dat de verkopen die van vo rig jaar zullen overtreffen. Opvallend noemde hij de belangstelling voor de kunstkerstboom, zij het dat de klanten zeer kieskeurig zijn. De kunstboom moet de werkelijkheid, wat kwaliteit en kleur betreft, zo dich mogelijk benade ren. Ook nu, net zoals in november, is er minder speelgoed verkocht, veei ver kocht worden sfeerartikelen, boeken, platen, kleding en cosmetica, aldus KBB Ook de slijters laten over het algemeen geen negatieve geluiden horen. De eer ste globale indruk wijst uit dat de situa tie vergeleken met vong jaar december, stabiel is. aldus de verenigde Neder landse slijters. Volgens de woordvoer der lopen vooral de speciaalzaken goed, wat de indruk wekt dat de consument de slijter als specialist herontdekt. De parfumeriehandel ziet geen noemen- waardige veranderingen in de omzet van voorgaande jaren. De speelgoed- handel herstelt zich van de klap die zij in november kreeg te incasseren, toen de cijfers zo'n twintig procent lager ble ven dan vorig jaar. Een woordvoerder van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Speelgoedhandelaren zei toen te verwachten dat er een verschuiving zou komen naar de kerstdagen. Het ziet er echter naar uit dat in december ver geleken met vong jaar een normale om zet gehaald wordt, waardoor het omzet verlies van november niet meer wordt ingelopen en wetenschappen heeft dit voorge schreven en vroeg de instellingen zelf een plan daartoe te ontwikkelen. De colleges van bestuur van de univer siteiten en hogescholen stelden hier voor de TVC in, die haar eerste stap naar taakverdeling bekend heeft ge maakt. Het is niet meer dan een eers'e stap, omdat de TVC nog slechts heefi aange geven welk soort taakverdeling (ophef fing, uitruiling of afslanking) bij welke studierichting vanuit landelijk oog punt moet worden toegepast en wat daarbij de globale opbrengst moet wor den, In 1987 dient de totale opbrengst 258,1 miljoen per jaar te bedragen, wat een geraamd verlies van meer dan 2500 arbeidsplaatsen inhoudt. Per studierichting moet nu overlegd worden om te komen tot voorstellen waar en hoeveel per vestiging zal wor den bezuinigd. In januari moeten deze voorstellen bij de TVC liggen, die rond 1 maart haar eindrapport moet uit- brengen. Dit zal een taakverdelings plan bevatten dat dient ter voorberei ding van het ministeriële beleid. De universiteiten en hogescholen kunnen zich er ook nog over uitspreken. KIEL (Reuter) - De regering van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein heeft toestemming gegeven voor het afbouwen van de kerncentrale bij Brokdorf aan de Elbe. Minister van ar beid Walter Braun deelde dinsdag avond mee dat de laatste vergunning die nog nodig was nu is verleend. Het is meer dan acht j aar gel eden dat de vergunningen voor de eerste drie fasen van de bouw werden afgegeven. Over de vierde en laatste vergunning is al die tijd geharreward tussen voor- en tegen standers van kernenergie. De laatste fa se bestaat in de installatie van de ma chines en de elektronische apparatuur. De centrale mag dus worden afge bouwd. maar voor het aanbrengen van de spüjtstofiading en de inwerkingstel ling zijn afzonderlijke vergunningen no dig, aldus Braun. De SPD heeft laten weten dat zij niet aan de verlening van een vergunning voor het aanbrengen van de splijtstoflading zal meewerken als zij in de regering van de deelstaat terugkeert. In maart zijnerweer verkie zingen. President-directeur Horst Kramer van Nordwestdeutsche Kraftwerke AG. de eigenares van de centrale, heeft meege deeld dgt de Investeringskosten nu op 1,3 miljard mark worden geraamd. Als er geen verdere vertraging in de inge bruikneming van de installatie komt blijft het daar bij. De ingebruikneming is voorzien voor 1986 of 1987. N AM - De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) gaat in Ten Arlo (ge meente Zuidwolde) een nabehande lingsstation bouwen, waarin het con densaat wordt verwijderd uit het gas. dat wordt aangeboord in de velden bu Coevorden en de wijk-Wanneperveen. De bouw van het station gaat tussen de 80 en 90 miljoen gulden kosten. (ADVERTENTIE) Voor veel mensen is Echte Boter het laatste waar ze op bezuinigen. Geen wonder. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Niet te versmaden. AGENT BIJNA OVERREDEN ARNHEM - De 18-jarige dienst plichtige soldaat R. M. A. H. uit Leidscliendam, gelegerd in de Oranjekazerne te Arnhem, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het geluk van zijn leven gehad. Een kogel uit een politiepistool drong door zijn wang en ketste via een tand door de voorruit van de auto waarin hij zat. De soldaat zat in de wagen van zijn 19-jarlge plaatsgenoot P. A. M. v.d. S„ eveneens dienstplichtig mili tair, die even daarvoor geprobeerd had een Arnhemse politieman om ver te rijden. Slechts met een nood sprong wist de agent te voorkomen dat hij onder de wielen van de auto terecht kwam. Ineen bliksemsnelle reactje trok de agent zijn pistool en schoot de voorbijrijdende auto door de zijruit waar de kogel op de tand afketste. Behalve een gaatje in zijn wang en een loszittende tand, liep de militair verder geen letsel op. Ook een salvo van vijt an dere kogels richtte geen schade aan. Na een wilde achtervolging door Arnhem-noord werd de vluchtauto door personeel van de groep bijzon dere opdrachten (GBO) klemgere den. Een andere wagen die bij deze zaak is betrokken, is nog spoorloos. De militairen waren zwaar onder invloed van alcohol (volgens een blaasproef 1,8 promille), Bij het zien van de surveillancewagen dachten ze dat er een alcoholcon trole werd gehouden. Vlakbij de twee auto's aangeko men startte de bestuurder van een van de auto's de motor en reed met flinke vaart langs de politieman nen weg. Op dat moment trok de andere auto met gillende banden op en reed op de politieman af. Na zijn noodsprong waarmee hij zijn leven redde, trok de man zijn pi stool en schoot het leeg op de vluchtwagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11