Project 'Mensen zonder baan' pakt ook arbeidsprojecten aan Scholengemeenschap Walcheren winnaar zaalkorfbaltoernooi Albert Goeman Sint-Philipsland in centrale dienst gemeentewerken Mogelijk woonwagenkamp sportcomplex Hansweert IN SPORTHAL 'DE BEVELANDEN' IN GOES 'DE MOSSELTON' Een extra jurkje voor de a.s. feestdagen WISSEL SCHOUWEN SOCIAAL-ECONOMISCHE A CTIVITEITEN PZC/ I VARKENSFILET-ROLLADE |3.70l VERSE KIPPEBOUTEN RQn ORIGINELE ACHTERHAM 1 7fl GOES: Korte Kerkstraat 9. Openingstijden: di. Wm vr. van 8.30-18 uur Zaterdag van 8.30-16 uur. HEINKENSZAND - Het project TVlen- sen zonder baan' op de Bevelanden is in allerlei opzichten aan het groeien. Niet alleen zijn nn alle Noord- en Zuid- Bevelandse gemeenten, behalve Wis- senkerke, aangesloten, ook de aard van de activiteiten is aan het veranderen. Tot voor kort werden vooral educatie ve activiteiten en zaken in de sociaal- culturele sfeer aangepakt. Het ligt ech ter in de bedoeling van de stuurgroep die het project begeleidt om meer te gaan doen aan activiteiten in de con crete arbeidssfeer. Die worden om schreven als sociaal-economische acti viteiten. Volgens de voorzitter van de stuur groep, de Borselse wethouder drs. P. J. Vollaard, gaat het er gewoon om dat werkloze mensen straks op een voor hen zinvolle manier bezig zijn: „Die laatste categorie projecten is vooral be stemd voor haanlozen die niets voor een cursus spinnen of zo, voelea Vaak zijn dat mensen die zich nuttig willen maken in de maatschappij. Aan die ar beidsprojecten is nóg een belangrijk voordeel verbonden. Doordat die acti viteiten in de praktijk niet afwijken van normale werkomstandigheden worden de haanlozen in de gelegenheid gesteld ervaring op te doen. Dat laatste blijkt maar al te vaak noodzakelijk, voor het met goed gevolg doorlopen van een sol licitatieprocedure. Keer op keer moe ten jongere werklozen, zoals bijvoor beeld schoolverlaters laten horen dat ze geen ervaring hebben, waarmee meest al in figuurlijke zin de deur van het be treffende bedrijf voor hen wordt geslo ten. Onder het motto „Je kunt haanlozen niet veroordelen tot het zitten achter de geraniums" draait de stuurgroep nu en kelejaren. Aanvankelijk begon het pro ject een samenwerking tussen de ge meenten Goes, Borsele en Reimers- waal. Voor die tijd werden in de indivi duele gemeenten wel eens activiteiten ontplooid. De stuurgroep is meer en meer tot de conclusie gekomen dat werklozen behoefte hebben aan activi teiten in de arbeidssfeer. „Ze willen weer wat doen. Veel van hen vinden het om allerlei redenen zinnig om weer te kunnen werken. Het gevaar van werk loosheid is namelijk datje wordt geïso leerd, bijvoorbeeld van je collega's, en alleen nog maar een heel beperkt aan tal mensen ontmoet," vertelt Vollaard. Hij voegt er aan toe dat veel haanlozen er achter zijn gekomen dat arbeid niet alleen bedoeld is voor het verwerven van een inkomen. Arbeid kan, zo legt hij uit, bijdragen aan het besef dat een per- Extra openstelling museum Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Streekmuseum 'De Meestoof aan de Bierenstraat in Sint-Annaland is tijdens de kerst vakantie zeven dagen open voor het pu bliek. De openingstijden van deze extra openstelling zijn 15.00 tot 17.00 uur. De dagen, dat men terecht kan, zijn 24,27, 28, 29, 30 en 31 december en 3 januari. SINT-PHILIPSLAND - De gemeente Sint-Philipsland zal met ingang van 1 januari toetreden tot de gemeenschap pelijke regeling 'centrale dienst bouw en woningtoezicht gemeentewerken Walcheren/Noord-Beveland'. Daarmee wordt een proefperiode van twee jaar omgezet in een definitieve zaak. Al in 1979 verzocht de gemeente Sint-Phi lipsland tot de gemeenschappelijke re geling toe te mogen treden. De leden raad van 'Gemeentewerken Walche ren/Noord-Beveland' had daar aan vankelijk twijfels over, gelet op de gro te afstand tussen Sint-Philipsland en het overige deel van de dienst. Daarom is besloten een proefperiode van twee jaar op te zetten om de ervaringen te bekijken. Nu, na twee jaar, blijken die ervaringen zodanig positief dat de ledenraad van de dienst heeft besloten Sint-Philips land toe te laten als volwaardig lid. In de kleinste gemeente van Zeeland wordt overigens wel met een aangepas te organisatie gewerkt, waardoor de ta melijk grote afstand tussen de centrale vestigingsplaats Serooskerke (W) en Sint-Philipsland niet van invloed is op het kostenaspect. Met de toetreding van SintrPhilipsland gaat de dienst met ingang van 1 januari 1983 ook anders heten. De nieuwe naam wordt 'Centrale dienst gemeentewer ken'. Daarnaast blijft als officiële naam gehandhaafd 'Centrale dienst bouw en woningtoezicht gemeentewerken op Walcheren. Noord-Beveland en Sint- Philipsland'. In de gemeente Sint-Philipsland heeft de dienst de afgelopen twee jaar werk zaamheden verricht tegen betaling van de kosten door de gemeente. In de toe komst is het de bedoeling dat voor vast op het noord-Zeeuwse eiland een dis trictsopzichter wordt gestationeerd. soon zinvol bezig is in en voor de maat schappij. Concurrentie In het project 'Mensen zonder baan' staat voorop dat de activiteiten die door werklozen worden uitgevoerd niet concurrentievervalsend voor het bedrijfsleven mogen zijn. Om dat goed in de gaten te houden is een speciale commissie in het leven geroepen, met daarin ondernemers, die per activiteit bekijkt of men concurrentieverval send werkt. „Daarnaast moet het pro ject maar eens van het imago af, aldus Vollaard, „dat bijvoorbeeld gemeen ten het project kunnen gebruiken om goedkope arbeidskrachten te bemach tigen". De werkzaamheden die de vrijwilligers van het project aan gaan pakken, kun nen uiteen lopen. Toch denkt Vollaard vooral aan activiteiten voor verenigin gen en clubs die zelf geen geld hebben om het werk te betalen. Als voorbeel den noemt hij het opknappen van een muziektent in Kattendijke of het slo pen van oude gebouwen. In de praktijk zullen opdrachtgevers zeggen dat het om projecten gaat die, financieel onuit voerbaarzijn, als daarvoor het reguliere bedrijfsleven moet worden ingescha keld. Overigens wil het invoeren van het so ciaal-economische aspect binnen het project 'Mensen zonder baan' niet zeg gen dat de andere twee facetten verge ten zullen worden. Er zullen nog wel de gelijk cursussen worden georganiseerd en ook wordt nog het nodige gedaan in de sociaal culturele sfeer. Onder dat laatste valt bijvoorbeeld het uitgeven van een krant voor werklozen die in Reimerswaal in elkaar gezet wordt. In die krant staat wat er op de Bevelanden voor werklozen te doen is. Er wordt ge probeerd het blad te verspreiden op plaatsen waarvan verwacht wordt dat daar werklozen komen. Overigens kunnen haanlozen met sug gesties of vragen terecht in het Borselse gemeentehuis in Heinkenszand, waar het project 'Mensen zonder baan' ge huisvest is. Bij het project en de activi teiten, zijn ook de directeuren van de verschillende sociale diensten betrok ken. Baardozen houden hun uitkering als ze meedoen aan een van de activitei ten van het project 'Mensen zonder baan'. GEMEENTE REIMERSWAAL: KRUININGEN - Burgemeester en wet houders en de commissie van ruimte lijke ordening van Reimerswaal, zien het voormalig sportcomplex in Hans- weert-Oost als een gunstige plaats voor de vestiging van een woonwagen kamp. Dit zei burgemeester H. Boer van Reimerswaal dinsdagavond tij dens een gemeenteraadsvergadering in bet gemeentehuis in Kruiningen. Een definitief standpunt of raadsvoor stel zal evenwel nog even op zich laten wachten. Een en ander werd bespro ken naar aanleiding van vragen van het CDA-raadslid J. A. C. Aerts-De Jongh. De gemeenteraad zag dinsdag geen on overkomelijke bezwaren in het maken van enkele voorzieningen voor het woonwagengezin De Vriese op de ge noemde plaats. Wel meende A. P. Brui- nooge (sgp) het te moeten betwijfelen of er voor het gezin De Vriese indertijd geen plaats was op het woonwagen kamp in Tholen. Wethouder I. N. Lin- derberg (pvda) stelde dat uit een offi cieel antwoord van het woonwagen schap Midden- en Noord-Zeeland bleek dat het kamp in Tholen vol zat. „Wij kunnen niets anders dan daar in ver trouwen", aldus de wethouder. Het raadslid Aerts-De Jongh hield voorts een pleidooi voor de vrijwillige brandweer in Rilland. Ze drong er by b en w op aan een gedeelte van de oude openbare lagere school in Rilland ie be houden om by de brandweerkazerne te betrekken. Dit had de Rillandse brand weercommandant schriftelyk aan het dagelijks bestuur van Reimerswaal ge vraagd. Het college achtte het verzoek uit kostenoogpunt niet te realiseren. Wethouder Lindenberg wees erop dat er nog andere ruimte voor het korps aanwezig is in Rilland. Als voorbeeld noemde hij het oude do rpshuis. Ook de WD'er L. C. van Weele sprak zich, van wege de financiële gevolgen, uit tegen het idee van de Rillandse brandweer commandant. Tarieven De Reimerswaalse raad ging verder moeiteloos akkoord met de verhoging van de tarieven van de gemeentefijke buitensportaccommodaties met vier procent. Ook het beschikbaar stellen van 15.000 gulden voor een oriënterend bodemonderzoek by een garagebedrijf in Hansweert-West stuitte vrijwel niet op problemen. De raad kon zich boven dien vinden in het treffen van een aan tal voorzieningen rond het Oude Plein in Kruiningen, in de omgeving van het nieuwe bejaardentehuis, de bejaarden woningen en het terrein van de bank. De totale kosten van deze werkzaamhe den bedragen 277.000 gulden, waarvoor dinsdagavond 50.000 gulden beschik baar werd gesteld. Oud papier-actie SINT-ANNALAND - Leden van de mu ziekvereniging Accelerando uit Sint- Annaland houden maandag 27 decem ber een oud papier-actie in het dorp. Afdeling Smerdiek ZLM hield een vergadering SINT-MAARTENSDIJK - De afdeling Smerdiek van de ZLM, hield onder voorzitterschap van D. Vermaas een vergadering. De heer Vermaas keek te rug op het landbouwjaar '82 en consta teerde dat er tamely ke goede opbreng sten waren met als toppers tarwe en gerst. Voorts sprak de voorzitter zijn be zorgdheid uit over de prijsvorming van de landbouwprodukten. Tydens een regiovergadering van de ZLM in Etten-Leur werden vier leden van de afdeling Smerdiek als lid van verdienste gehuldigd. J. Quaak. J. v. d. Vaate, mejuffrouw B. A v. d. Vate en mejuffrouw A. M. v. d. Vate ontvingen een speld en diploma, omdat zy 50 jaar lid waren van de landbouworganisatie. MAC Tholen hield kerstrit THOLEN - De Motor- cn Automobiel- club Tholen hield de jaarlijks kerstrit, waaraan 45 personen deelnamen. De rit bad een lengte van 18 kilometer en voerde door Tholen en omliggende pol ders. De uitslag is: 1. F. Simons, 34 strafpunten; 2. J. van Vossen, 47 strpt; 3. C. Jansen, 52 strpt: 4. J. Overbeeke, 54 strpt; 5. G. Minheere, 58 strpt. Na de rit was er in het Hof van Holland in Tholen nog een feestelyke byeen- komst met onder meer een bingo en een verloting. Tevens werd de clubkam pioen bekend gemaakt. M. Viryé uit Tholen behaalde deze titel, tweede werd A. van Loo uit Kapelle en derde J. van Weele uit Tholen. De volgende rit is zaterdag 22 januari. GOES-Het eerste team van de christe lijke scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg sleepte voor de vierde keer de wisselbeker van het zaalkorf baltoernooi voor het voortgezet onder wijs in de wacht. Het evenement speel de zich dinsdag af in sporthal 'De Beve landen' in Goes. De winnaar in de tweede poule was de Stedelijke Scho lengemeenschap uit Middelburg. Dit team verdedigde de vorig jaar gewon nen wisselbeker. Aan de wedstrijden namen zeventien ploegen deel, van scholen uit Middel burg, Vlissingen en Goes. Nieuwelingen hierby waren de teams van de Labora- toriumsehool uit Goes, De Wellinge uit Middelburg en de Prins Willem Alexan der mavo uit Vlissingen. De organisatie van het toernooi was in handen van Stieneke Andriesse en Jaap Ruster, le den van de school-zaalkorfbalcoramis- sie van de korfbalvereniging TOGO uit Goes. Zy deden dit voor de negende keer. De publieke tribune was goed bezet. ZLM Poortvliet hield vergadering POORTVLIET - De afdeling Poortvliet van de ZLM hield een algemene leden vergadering in Tolrust' in Poortvliet. Afdelingsvoorzitter M. Burgers consta teerde dat de opbrengsten over het af gelopen jaar zeer goed waren. ZLM- voorlichter J. Markusse hield een praatje over bedrijfsopvolging. Op 28 januari wordt de gezinsavond gehou den samen met de plattelandsvrouwen. Verscheidene scholen hadden gezorgd voor een grote schare supporters. Een jeugdige speler liep een enkelblessure op. Hy werd voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. T. Stuijts clubkampioen van hengelclub Tholen THOLEN - Tydens een byeenkomst in café Tol in Tholen werden de clubkam pioen van de hengelsportvereniging 'De Pieterman' bekend gemaakt. Voor zitter Jan Verkerke deelde wisselbekers uit. Bij de senioren ging het clubkam pioenschap naar Tino Stuyts, tweede werd Adrie Mosselman en de derde plaats was voor Cees Verkerke. By de jeugd was de eerste plaats voor José van As, tweede werd Leon van Elzakker en derde Marcel van As. Jaap Ruster reikte de bekers uit aan de zegevierende ploegen. Iedere deelne mer kreeg ter herinnering een vaantje overhandigd. Organisatrice Stieneke Andriesse vertelde dat de belangstel ling voor korfbal in Zeeland toeneemt en sprak van een geslaagd evenement. Het toernooi kenmerkte zich door een redelijk spelpeil. Oorzaak hiervan was, dat er enkele geroutineerde spelers van bekende korfbalverenigingen mee speelden. De totale uitslag luidt poule I (boven 15 jaar). 1. Christelijke Scholengemeenschap Walcheren 1 uit Middelburg. 2. Stedelijke Scholengemeenschap 1 uit Middelburg; 3. Christelijke Lyceum voor Zeeland uit Goes. Poule 2 (onder 15jaar): 1 Stedelijke Scholen gemeenschap 2 uit Middelburg; 2. Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren 3 uit Middelburg; 3. Christelijke Scholengemeen schap 2 ook uit Middelburg. Stuntverkoop 1e kwaliteit kerstbomen iedere gewenste lengte nu 5 gulden WINKELCENTRUM DE BUSSEL Goes-Zuid Beide kerstdagen is Markt 7B, Kruiningen geopend voor 'n goed/fijn en be taalbaar menu v.a. f 29,90 tot 59,- Een goede gelegenheid voor het hele gezin. Graag reserveren, maar niet noodzakelijk. 01130-3015 Openingstijden van 12.00 tot 24.00 uur. Wij heten u welkom WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 streek Naast onze (voordelige) winterkollektie brengen wij alweer een mooie kollektie vooijaarsjaponnen deux-pieces rokken en blouses Uitstekend geschikt voor de komende feestdagen. Wij wensen u PRETTIGE FEESTDAGEN en heffen het glas, op een voor u allen VOORSPOEDIG, GELUKKIG GEZOND 1983. Bevorder dit laatste door het nuttigen van natuurzuivere voedinqs- waren en dranken. Een goede raad bestaat uit 3: Drink liever wat minder, maar beter! Beter 1 glas wijn zonder hoofdpijn dan 2 met! t OLÖ/t, Proost, op C; Wijnkoperijl slijter Lepelstraat 11 -V Yerseke C telefoon 01131-1689 Carel Gelderblom (1) en Hugoo Sunke presenteren vol trots hun boekje. ZIERIKZEE - Schouwenaren en Dui velanders die geïnteresseerd zijn in ei gentijdse jeugdpoëzie kunnen de kerst dagen doorbrengen met een geïllu streerd gedichtenbundeltje van 'eigen bodem'. De Bruse student en prille dichter Hugoo Sunke (20) en de 19-jari ge aankomend illustrator Carel Gel derblom uit Zierikzee vinden dit zo'n gekke gedachte nog niet, aangezien het bundeltje naar hun oordeel een uitge sproken 'positieve strekking* heeft. Hun 30 gedichtjes en 25 tekeningen in Kerstzangdienst in Stavenisse STAVENISSE - In de Nederlands her vormde kerk in Stavenisse wordt van daag. woensdag, een kerstzangdienst gehouden. Ds B. den Butter heeft de leiding. Het christelyk gemengd koor 'Immanuel' uit Tholen en het christe lyk gemengd koor 'Laudate Dominus' uit Stavenisse, beide onder leiding van Iz. Riedijk, verlenen muzikale mede werking aan de dienst. De aanvang is 19.30 uur. Volkskerstzangdienst in Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - In het re- creatiecentrum 'Haestinge' in Sint- Maartensdijk wordt vandaag, woens dag, een volkskerstzangdienst gehou den. Het 'Smalstads Mannenkoor" en de muziekvereniging 'Euterpe' uit Sint- Maartensdijk verlenen muzikale mede werking. Burgemeester E. Baerends verrieht de opening en voorts is er een meditatie en een declamatie. IJsclub Sint-Annaland hield ledenvergadering SINT-ANNALAND - Onder voorzitter schap van J. Boon hield de ijsclub in Sint-Annaland een ledenvergadering. Er waren twaalf personen aanwezig. De heer Boon kon meedelen dat het aantal leden is gestegen met 89 en het totaal aantal bedraagt nu 1196. J. Kurvink en Iz. Vroegop werden in het bestuur her kozen. David Hage werd als nieuwe baancommissaris aangewezen. zwart-wit zyn dan wel ontsproten aan actuele, soms 'triest' stemmende the ma's, maar de y verige makers presente ren ze met enig nadrukkelyk enthou siasme onder de naam 'Wakker Blij ven'. „En daarmee willen we de lezers bewust aansporen by het lezen niet in negativisme te vervallen", zegt Carel Gelderblom. Hugoo Sunke, in zyn woonplaats Brui- nisse overigens meer algemeen bekend als Martin van Driel, gewaagt van ge dichtjes die 'in heldere taal' problemen van deze tyd beogen te verwoorden. „Maar met de bedoeling de mensen te manen wakker te büjven en te ontko men aan de greep van het doemdenken. Want er zyn nog genoeg positieve din gen in de wereld om je voor in te zetten", zegt hy. Studies De dichtende jonge Bruènaar reist da gelijks van het Duivelandse vissers dorp naar Rotterdam, waar hij stu deert aan een school voor middelbaar economisch en administratief onder wijs (meao). Na zijn studie wil hij graag overstappen naar een sociale academie, en daarna aan de slag zien te komen als cultureel werker, het liefst onder jongeren. Hugoo schrijft zyn gedichtjes vaak ln de bus naar huls, of onderweg naar de Maasstad, waar Carel Gelderblom nog in het brugjaar van de academie voor beeldende kunsten zit en op kamers woont. Beiden noemen hun bundeltje 'Wakker BUjven' overigens een by uit stek Zeeuws produkt. „Want Hugoo de poneerde zijn gedichtjes op myn woon adres in Zierikzee en daar heb ik in vakantie en weekeinden alle tekenin gen gemaakt", vertelt Carel, die op de academie de grafische vakken wil gaan studeren. „En dit was tevens een leuke manier om in die richting alvast enige praktische ervaring op te doen". Hugoo Sunké en Carel Gelderblom zijn bijzonder trots op hun eerste bundeltje waarvan er deze week 500 verschenen bij alternatieve drukkerij 'De Vrije Hardingsvelder' en waarin ze ook nog ruimte vrij maakten voor enige ge dichtjes van vriendin Maja uit 's-Heer Hendrikskinderen, en tekeningetje van de Zierikzeese Marcella Padmos Het jeugdige artistieke gezelschap ach ter 'Wakker Bly ven' hoopt intussen da; al het dichten en tekenen enig weerklank bij de mensen zal mogen vit den. „Al was het voorlopig alleen maa; in Bru en Zierikzee en omgeving". „We hebben 'Wakker BUjven' voort voor anderen willen maken, in de hoo; dat die zich erin herkennen", zo geve ze in dit verband nog als 'positieve over weging' mee. Bijeenkomst over aardappelteelt in Sint-Annaland SINT-ANNALAND - De verenigiiï voor bedrijfsvooriichting Tholen a Sint-Philipsland' houdt morgen, dot derdag, in het dorpshuis in Sint-Arm land een kijk- en praatbijeenkomi over de aardappelteelt. Er wordt éénc ander verteld over de aardappelteelta er is gelegenheid om met de voorlid ters van gedachten te wisselen. De b? eenkomst begint om 13.30 en duurt ts 16.30 uur. Kerstmiddag ouderen in Poortvliet POORTVLIET - In 't Ouwe Raeduus in Poortvliet wordt morgen, donder dag, het kerstfeest voor de bejaarden gehouden. De aanvang is 14.30 uur. In het dorpshuis in Stavenisse is mor gen, donderdag, ook een kerstviering voor de ouderen. Ds den Butter heeftde leiding en kerstviering begint om 14.15 uur. In Sint-Maartensdyk is de kerst viering voor ouderen in de 'Haestinge' De aanvang is 14.00 uur. Klaverjasclub in Sint-Maartensdijk houdt wedstrijd SINT-MAARTENSDIJK - De klaver jasclub 'De Pendelaars' houdt vrijdag 24 december een kerstwedstrijd waar aan een ieder kan deelnemen ln caS 'Smerdiek' in Sint-Maartensdijk. Dt aanvang is 20 uur. 1 fiV 1 JA 1 ÏSn do' 23 en vrij, KILO WiiWII 100 GR. lifUl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 30