PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering VS verwerpt voorstellen Andropov Erica Terpstra was een van de bronnen De Tijd Herstel prins Claus meer tijd Nieuwe steunaanvraag RSV van 300 miljoen Rijksdaalder eigen bijdrage per recept pta gDE5 Onderzoek 'belastingfraude' Walesa RUSSISCH O VER WICHT BLIJFT Beatles-herinnering STAATSBEZOEKEN OPGESCHORT Kamer: geen bijstand 16- en 17-jarigen Een beslissende 'kamer-week' Winterse buien Wisselend, bewolkt en winterse buien. Uiddagtemperatuur ongeveer vier graden. Wind uit west tot noordwest, in het binnenland matig, kracht vier, aan de kust en boven het IJsselmeer krach- 225e jaargang no. 299 Woensdag 22 december 1982 pe^eatltalM. ■UjHIirt 148 4463 A£ goes 01100 20620 WARSCHAU (RTR)- De Poolse justitie stelt een onderzoek in naar een belastingfraude die Lech Walesa zou hebben gepleegd als leider van de nu verboden vakbond Solidari teit. Dat heeft een regeringswoordvoerder dinsdag in War schau meegedeeld. Hij zei dat- daarover was gesproken toen Walesa vorige week donderdag vanuit zijn woning in Gdansk naar het belasting kantoor ter plaatse was gebracht. Walesa kon toen niet zijn toespraak houden bij het monument in Gdansk voor de slachtoffers van de rellen van december 1970 in enkele Noordpoolse steden. Walesa zei dinsdag dat de beschuldiging van belastingfraude nergen op slaat. In Polen zullen tegen Kerstmis de laatste geïnterneerden worden vrijgelaten, zo heeft de officiële woordvoerder Jerzy Urban dinsdag op een persconferentie in Warschau bekendgemaakt. WASHINTON (AP, RTR) - De V.S. heeft dinsdag het jongste wapenbeheersingsvoorstel van de Russische leider Andropov van de hand gewezen. Volgens de regering Reagan blijft de Sowjet- Unie in het bezit van 260 op West-Europa gerichte SS-20 raketten, „terwijl ons de mogelijkheid wordt ontzegd aan die bedreiging het hoofd te bieden". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken Hughes omschreef het voorstel van Andropov als 'onaanvaardbaar'. Andropov deed dinsdag tijdens een zit- president Reagan heeft zijn handteke- van de MX-raketten, zo heeft het Witte ning gezet onder het wetsontwerp dat Huis dinsdag bekendgemaakt. Maan- voorziet in de aanvulling van de natio- dagavond had het Congres het wetsont- nale begroting van de V.S., waarin geen werp aanvaard, maar toen was het nog geld is opgenomen voor de produktie niet zeker hoe Reagan daarop zou rea- tlng van de Opperste Sowjet de sugges tie het Russische arsenaal SS-20 raket ten te beperken tot het peil van de geza menlijke Frans-Britse kernbewapening van 162 stuks, op voorwaarde dat vol gend jaar niet wordt overgegaan tot plaatsing van 572 kruis- en Pershing-II- raketten in 5 Westeuropese landen. ,We kunnen er niet mee akkoord gaan. datde Sowjet-Unie een overwicht krijgt op de Verenigde Staten vanwege het feit, dat de Britten en Fransen een eigen nationale afschrikkingsmacht handha ven", zei de woordvoerder geren. Hij had zijn veto kunnen uitspre ken, dat door een meerderheid van Se naat en Huis van Afgevaardigden onge daan had kunnen worden gemaakt. Er werd echter aan getwijfeld of een dergelijke meerderheid gevonden zou kunnen worden, wat zou betkekenen dat er een geheel nieuw wetsontwerp moest worden opgesteld. Het Congres had grote moeite met de door Reagan gevraagde middelen voor de produktie van de MX-raketten en het heeft die uiteindelijk ook niet opgenomen in de aanvulling op de begroting. Het is er wel mee akkoord gegaan dat er 2,5 mil jard dollar wordt uitgetrokken voor onderzoek, ontwikkeling en testen van de raket. rekencentrum Vrijdag wordt het nieuwe 'Verbruikers Informatie Systeem (VIS)' van de PZEM officieel in gebruik genomen. Dit nieuwe volautomatische reken centrum maakt het mogelijk dat de energieverbruikers hun nota in de toe komst maandelijks zullen ontvangen. PAGINA 3 landbouwprijzen De landbouwprijzen zullen het volgen de seizoen met gemiddeld 5,5 procent (in Nederland door allerlei kortingen gemiddeld 1,8 procent) stijgen. Vol gens minister Braks van landbouw z(jn deze voorstellen van de Europese Commissie 'een aanvaardbaar uit gangspunt' voor verdere onderhande lingen in de Europese ministerraad. windmolen Bij de opening van de windweek in Hoek van Holland heeft minister van economische zaken Van Aardenne meegedeeld dat hij aan een samenwer kingsverband van drie bedrijven de opdracht zal geven een grote windmo len te ontwikkelen. Half volgend jaar moet er een voorontwerp op tafel lig gen. De drie bedrijven moeten ook de marktmogelljkheden voor de windmo len verkennen PAGINA 11 allesbrander De "romantische allesbrander' is een onrendabele en kostbare luchtvervui- ler De overheid moet dringend eisen stellen aan de meer dan driehonderd kachels en haarden, die momenteel onder de meest uiteenlopende bena mingen in Nederland te koop zijn PAGINA 13 handhal De Belgische nationale handbalploeg heeft de oefenwedstrijd tegen de Ne derlandse eredlvlsionlst Van E(jme- ren/Hermes met 25-22 verloren Het duel in 's-Gravenpolder - voor België een onderdeel van de voorbereiding op het B-wk-handbal in Nederland - was van een matig gehalte. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 14 Radio en televisie: 15. Financiën: 17. DEN HAAG - Het scheepsbouw- en me taalconcern Rijn-Schelde-Verolme raakt door het uitblijven van een op lossing voor zijn problemen zo ver door zijn geld heen, dat het op korte termijn een nieuwe steun in de rug be hoeft van de staat. Het gaat om ruim driehonderd miljoen gulden. Van RSV is bij het ministerie van eco nomische zaken al een eerdere aan vraag om hulp in behandeling. Die da teert van begin dit jaar en omvat veel meer. Die aanvraag heeft er toe geleid dat organisatiebureaus RSV hebben onderzocht om te kunnen nagaan op welke wijze het concern kan worden voortgezet. Nieuwe onderzoeken zou den nog nodig zijn. De minister van economische zaken zou de Tweede Kamer aanvankelijk de ze week laten weten welke richting hij voor RSV meent te moeten kiezen om daarop vervolgens de steunverlening te baseren. Die beslissing is echter nog niet gevallen. Vandaag voert de minis ter achter gesloten deuren tussentijds overleg met de Tweede-Kamercommis sie voor economische zaken. Het is ondertussen met onwaarschijn lijk dat delen uit het concern zullen worden gelicht en zullen worden ver kocht aan andere concerns of als zelf standig bedrijf zullen worden voortge zet. Reorganisatie van het concern zou zeker duizend mensen hun baan gaan kosten. Bram Speyer, wijt het voor een belang rijk deel aan het uitblijven van betaling (Slot zie pagina 6 kolom 7) Schadevergoeding - Een Zweedse farmaceutische firma, Kabi/Vitrum, heeft aan dertien vrouwen in totaal 650.000 kronen schadevergoeding uit betaald omdat zij na het gebruik van anticonceptiepillen moeilijkheden met het spreken hadden gekregen. LONDEN - De Britse Susu Robinson is eigenaresse geworden van een ont werp voor een monument voor de Beatles. Op de foto houdt ze het bronzen beeldje -gemaakt door A. Curran in 1978- in haar handen. Het hele project ging uiteindelijk niet door omdat er niet genoeg geld bijeen gebracht kon worden. Het beeldje 'The Beatles in Mathew streel' maakte deel uit van een veiling rock 'n roll herinneringen bij de veiling Sotheby. WOEDENDE METZ DREIGT MET OPSTAPPEN i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Erica Terpstra is het VVD-Tweede-Kamerlid dat volgens het weekblad De Tijd de geruchten over chantage door het WD-kamerlid Jaap Metz van VVD-fractieleider Ed Vervlochten Een groot probleem bij een reconstruc tie van RSV is dat de verschillende on derdelen sterk in elkaar vervlochten zijn. Consequentie daarvan is dat ge zonde delen gemakkelijk kunnen wor den leeggezogen door de niet floreren de. Daardoor is het al voorgekomen dat de werf De Schelde voor meer dan een half miljard gulden heeft moeten opdraaien voor verliezen die elders in liet concern werden geleden. Dat soort consequenties wil men in de toekomst zien te vermijden. Dat RSV langzaam aan weer in grote financiële nood zou komen, werd overi gens verwacht. De onderhandelaar bij RSV voor de vakbond Unie BLHP. Nijpels heeft bevestigd. De VVD-top weigert echter maatregelen tegen haar te nemen. Metz is daarover zo woe dend, dat hij overweegt de WD te ver laten. De WD zal zich vandaag beraden op de ontstane situatie. Metz heeft dinsdag avond laat - na een hoog oplopende ru zie met de WD-top - tegen de zin van de leiding van de WD-fractie een ver klaring uitgegeven. Metz constateert dat mevrouw Terpstra kennelijk niet de werkelijke 'bron' van het chantagever- haal is geweest voor De Tijd. Hij is heel boos „dat de WD-leiding, met name voorzitter Kamminga en fractieleider Nijpels, geprobeerd heeft met deze ver klaring van Terpstra de aandacht af te leiden van de werkelijke bronnen". Vol gens hem blijkt uit het verhaal in De Tijd van 17 december dat een 'promi nent WD-er' het chantageverhaal doet, terwijl een vooraanstaand kamer lid (Terpstra, red.) van de liberalen het bevestigt. Mocht Metz uit de WD-frac tie stappen, dan zal hij als eenling lid van de Tweede Kamer blijven. Erica Terpstra heeft toegegeven met een redacteur van De Tijd gesproken te hebben. Zy bestrijdt echter de bron van de chantage-verhalen te zijn. Nijpels en WD-voorzitter Kamminga stellen in een verklaring dat zij „in haar contac ten met De Tijd niet voorzichtig heeft (Slot zie pagina 6 kolom 5) KAMERMEERDERHEID AKKOORD: Het VVD-lid voor de tweede kamer Enca Verkerk-Terpstra DEN HAAG - Het herstel van prins Claus zal langer duren dan aanvanke lijk werd aangenomen. In verband hiermee is het voorgenomen staatsbe zoek in februari van koningin Beatrix en prins Claus aan Denemarken afge zegd. Ook de voorbereidingen voor of ficiële bezoeken aan andere landen volgend jaar zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Prins Claus brengt de kerstdagen en Oud en Nieuw door met zijn gezin in de Oostennjkse wintersportplaats Lech. Direct daarna zal hij voor verdere be handeling van z(jn klachten van de pressieve aara terugkeren naar dc uni versiteitskliniek in Bazel. De rijksvoorlichtingsdienst (RVD) deelde dinsdag mee dat prins Claus het in 1983 rustig aan zal moeten doen ter bevordering van een definitief herstel. De prins zal zijn werkzaamheden die nen te beperken en zware inspanningen moeten vermijden De RVD zegt in een communique dat het herstel van prins Claus.langere tijd zal vergen". De eerste helft van januari zal hij zeker nog moeten verblijven in de kliniek in Bazel alwaar hij wordt behan deld door de psychiater dr. Kielholz, DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) kan zijn plan om ziekenfondsverzekerden per 1 februari een eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept te laten beta len per 1 februari 1983 uitvoeren. Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met deze ombuigings maatregel, zo bleek dinsdag. De zie kenfondsen echter hebben het inmid dels zeer moeilijk met de uitvoering ervan. Van der Reijden kwam vooral in bot sing met PvdA en PPR. die hem verwe ten dat het om „een louter financiële transactie" gaat. Dat ontkende de be windsman. Hij gaf drie redenen: poging om de eigen verantwoordelijkheid van verzekerden voor hun ziektekosten te vergroten, verschuiving van gemeen- schapslasten door verhoging van parti culiere uitgaven, en beïnvloeding van het verbruik. Volgens de staatssecretaris is weten schappelijk aangetoond dat eigen bij dragen het verbruik afremmen. Hij heeft zijn aanvankelijke plan om f 1.25 per afgeleverde hoeveelheid medicij nen te berekenen, verlaten om de uit voerders van de regeling tegemoet te komen. De apothekers en apotheek- houdende huisartsen zagen grote prak tische problemen op zich afkomen, vooral ook voor patiënten die veel me dicijnen moeten gebruiken. Het be stuur van de vereniging voor Nederand- se ziekenfondsen zal vandaag een standpunt bepalen CDA, VVD en de kleine rechtse partijen stemmen met de eigen bijdrage in, zo bleek tijdens het debat. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer (CDA, VVD) heeft geen problemen met het voorstel van de re gering om de bijstandsuitkering aan werkloze jongeren van 16- en 17-jari gen af te schaffen. Deze jongeren zullen weer voor rekening van de ouders moe ten komen, die daarvoor kinderbijslag kunnen krijgen. Zowel mevrouw Ter Veld (pvda) als de D'66'er Nypels maakten er bezwaar te gen dat de regeling al meteen op 1 ja nuari ingaat en dan ook de jongeren treft die al sinds 1 juli van dit jaar werk loos zijn. De Eerste Kamer stelde gisteren de stemming uit over het voorstel om de kinderbijslag afhankelijk te maken van de leeftijd De Eerste Kamer had er ern stige bezwaren tegen dat zij nu over dit voorstel moest praten, terwijl in de Tweede Kamer het debat over de uitke ring voor 16- en 17-jarigen - dat ook een wijziging van de kinderbijslagwet be vat - nog niet is afgehandeld Lklok en de eigen achter in* I stand behandelt de tweede [■STiv-AiJ kamer deze laatste werkweek [LwJ.».) voor de kerstvakantie een reeks (voorgenomen) maatre gelen van het kabinet die stuk voor stuk bepalend zijn voor ons aller koop krachtpositie in het komende jaar Dat haastwerk op het laatste nippertje is zo'n beetje traditie geworden aan het Haagse Binnenhof. Ieder jaar opmeuw tegen kerst verkijkt de kamer zich op de eigen agenda. Als gevolg van allerlei vertragingen in het overleg tussen kabi net en parlement, van tussentijdse ac tuele zaken en van achteraf misschien wel onverklaarbare oorzaken is een op hoping in het werk ontstaan. Maar dan komt er een moment, waarop geen ver der uitstel meer mogelijk is Bij de jaar wisseling is dat het geval. Uitblijven van beslissingen kan op zulke ogenblik ken vergaande gevolgen hebben voor het huishoudboek van de overheid. Vandaar dat deze week in snelle vaart voorstellen door de tweede kamer wor den gejaagd, die bedoeld zijn om de overheidstekorten terug te drukken, besparingen in het stelsel van sociale zekerheid moeten Opleveren, maar die ieder voor zich tot een beduidende te ruggang in de particuliere inkomens en de sociale uitkeringen zullen leiden. Maatregelen, kortom, die in de afgelo pen maanden op veel verzet zijn gestuit en tot veel discussie (ook in het parle ment) aanleiding hebben gegeven. Dat er anno 1983 niet meer aan drastische bezuinigingen (en dus voor iedereen stappen terug) zou zijn te ontkomen, was inmiddels duidelijk. De vraag waar het nog om draaide bleef hoe die lasten verzwaringen het rechtvaardigst moe ten (en kunnen) worden verdeeld. Eind deze week zal veel van waarte gen heftig is geprotesteerd in beslui ten zijn omgezet. Ziekenfondsverzeker den zullen een eigen bijdrage voor ge neesmiddelen moeten gaan betalen De premies voor een aantal sociale fondsen gaan stevig omhoog. De salarissen van ambtenaren en de sociale uitkeringen zullen worden 'bevroren'. In het onder wijs zal de omstreden extra korting op de salarissen worden doorgevoerd. Mi nister Brinkman van welzijn en volks gezondheid heeft al aangekondigd dat hij in deze sectoren tot soortgelijke maatregelen wil overgaan. In de onder handelingen tussen vakbeweging en werkgevers over nieuwe CAO's 1983 zal moeten worden uitgemaakt waarvoor de prijscompensatie bestemd is. In het centraal akkoord zijn daarover aanbe velingen gedaan. Minister De Komng van sociale zaken en werkgelegenheid heeft eergisteren in de tweede kamer nog gezegd dat hem een tweedeling voor ogen staat: de helft- van de prijs compensatie voor winstherstel in de be drijven, de andere helft voor arbeids tijdverkorting. Wat daarvan uiteinde lijk terecht zal komen zal in de komen de maanden duidelijk moeten worden. In ieder geval wordt de uitbetaling per 1 januari aanstaande in een aantal be drijfstakken al opgeschort. Van gewicht in dit geheel is de ont wikkeling van het prijspeil in 1983. Minister Van Aardenne van economis- sche zaken heeft gisteren aangekon digd dat hij een aanzienlijk soepeler prijsbeleid wil gaan voeren dan tot dus ver het geval was. In handel en indus trie wil hij de prijzen komend jaar zo veel mogelijk vrij laten en wat de over- heidstarieven betreft houdt hij een al gemene bovengrens van 4 procent stij ging aan. Bovendien zal het profijtbe ginsel in de tarieven van gemeenten en dienstverlening van de overheid meer en meer doordringen. Met deze vrijere teugel (achteraf zal worden bekeken hoe het uitpakt) komt de minister de ondernemers een eind tegemoet, maar staat hjj haaks op de opvattingen van consumentenorganisaties en vakbewe ging Met acties als een 'prijsalarm' en scherp verweer tegen stijgingen van overheidstarieven in de afgelopen tijd is van deze kant al een poging gedaan om een dam op te werpen tegen nog meer aanslagen op de koopkracht van vooral de laagstbetaalden. De minister daarentegen is nogal optimistisch in zijn verwachtingen. Hij gaat ervan uit dat als gevolg van concurrentiefacto- ren in 1983 met niet meer dan 4 procent prijsstijging over de hele linie rekening behoeft te worden gehouden. Maar meer als koffiedik kijken lijkt dit toch niet. Tel bij dat alles nog de oplopende woonlasten en energieprijzen (met uitzondering van de olieprijzen dan) en het koopkrachtbeeld voor 1983 begint duidelijk te worden. Ieder kan aan de gang met zijn eigen rekensommetje. Wat de afgelopen maanden dwars tegen alle protesten en acties in scherp naar voren is gekomen is dat uitwijkmoge lijkheden nog nauwelijks aanwezig zijn. Jaren achtereen bleek het mogelijk om op het laatste moment allerlei maatre gelen van ongeveer dezelfde aard te ver zachten. weg te protesteren of onge daan te maken. Die ruimte was er nu niet meer. Vandaar dat deze laatste ver- gaderweek van de tweede kamer in 1982 per saldo een erg beslissende zal blijken te zijn. vdM Veiligheid veerboten - De ANWB pleit voor spoedig overleg van overhe den en scheepvaartmaatschappijen over betere op het publiek afgestemde richtlijnen ten aanzien van de veilig heid aan boord van veerboten. Met ont zetting zegt de toeristenbond kennis te hebben genomen van het tragisch on geval begin deze week van de twee veer boten op de Noordzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1