RIJVERS WIJZIGDE ORANJE ONDER DRUK VAN SPELERS KNVB verdient twee ton aan uitwedstrijd piL- o Malta werd met 6-0 onder de voet gelopen Minder kans voor Spanje en Ierland op veel doelpunten wi jHpp- \M te Gouden speld Jan Keizer BAS GOUD OVERLEDEN MAANDAG 20 DECEMBER numi BBféapI t Kees Rijvers, geflankeerd door Koolhof rechtsen assistentcoach Baan, volgt de wedstrijd tegen Malta. Kooten in duel met doelman Bonello van Malta. De bal vliegt over thee rechtvaardigt de mening dal zelfs Hans van Breukelen op krukken hier simpel de nul gehandhaafd zou heb ben. Voor Oranje stond meer op het spel dan het handhaven van de nul. een overwin ning, liefst met grote cijfers. Rijvers wil de dat bereiken via het opstellen van twee echte vleugelspelers en een bonki ge spits. De verkiezing van Kees van Kooten boven de topscorer in de com petitie Jurri Koolhof werd fel bekriti seerd. maar gezegd moet worden dat de coach dat juist gezien heeft. De robuus te aanvoerder van de Eagles had een aandeel in de eerste treffer, hij werd ge vloerd en Edo Ophof knalde de straf schop tegen de touwen Vier jaar ouder Van Kooten maakte zelf de tweede en AKEN - Bondscoach Kees Rijvers en de invloed op zijn selectiebeleid. Een kwes tiedie tijdens het ruim eenjarige dienstverband van de kleine Brabander nimmer m actueel is geweest als vooraf aan de interland tegen voetbaldreumes Malta. De bekendmaking van de 26 geselecteerden voor de EK-kwalificatiewedstrijd, van een pupillenteam werd overgeschakeld naar een elftal met veteranen. Een omme- iwaai gemaakt onder druk van het sectiebestuur, zo heette het. 'ervolgens de mogelijke rentree van lohan Cruijff en de dikke vinger die hij si de pap eiste Neerlands beste op de stoel van de bondscoach. En tenslotte sisten de geselecteerden van Oranje in de voorbereidingsdagen op het sport centrum in Sittard zoveel invloed op de bondscoach uit te oefenen dat hij zijn tactiek wijzigde. Donderdagavond wrd Bennie Wijnstekers als laatste man door Rijvers genoemd. Tegen Mal ta diende attent gespeeld te worden en dus zag hij in de snelle, goed tackelende tn agressieve Feyenoorder een prima ausputzer. En kijk: wie schoof zondag middag in het koude Aken naar het plaatsje achter de verdediging. Alk maarder Hugo Hovenkamp. Storm tegen Van invloed op het duel was de zater dagavond laat doorgevoerde omzetting nauwelijks, daarvoor liggen de kwali teiten van de Zuideuropese voetbald- verg op een te laag niveau. Na een 4-0- mststand bepaalde Nederland met de storm tegen de eindstand op 6-0. Een resultaat dat Ierland en Spanje, die hun kwalificatiewedstrijd op het eiland in de Middellandse Zee moeten afwerken, nletzullen halen. Met de thuiswedstrijd tegen de eilandbewoners over een jaar op het programma moet Nederland in kwalificatiegroep 7 het beste doelsaldo kunnen bewerkstelligen. En hoe vaak heeft Nederland met. via een positieve doelsaldo kwalificatie afgedwongen De tactische ommezwaai werd volgens Rijvers veroorzaakt door de opstelling van Malta. De coach zei donderdag nog dat Malta niet een tegenstander was om de tactiek op af te stemmen, maar uterdag handelde hij niet naar die op merking. Joe Xuereb maakte bij Rij vers veel indruk toen hij op Sicilië Malte van IJsland zag winnen. En die speler stond niet in de opstelling die de bondscoach zaterdagavond onder de neus geschoven kreeg. Rijvers conclu deerde dat zijn collega Scerri op rechts nauwelijks mankracht inzette en daar bad hij als bewaking voor de snelle Joe tweemensen geposteerd, Hugo Hoven- kamp en Peter Boeve. Rijvers was bang'verklaarde aan voerder Bennie Wijnstekers, ,,dat die 'wee elkaar in de weg zouden lopen, bei óen zonder directe tegenstander. Om óle reden hebben we in samenspraak bet elftal omgezet" En dan lachend. Ree, het is echt niet zo dat hij alsnog met Cruijff gebeld heeft". Maestro Bennie Wijnstekers, Hugo Hoven- kmp, Michel van de Korput en Piet Schrijvers schoven met de bondscoach fond de tafel en vonden de oplossing, Hovenkamp laatste man, een plaats óie hij sinds het vertrek van Metgod bij AZ inneemt. Wijnstekers als rech- 'orverdediger en Peter Boeve op links. Ru toevallig de posities die zij ook bij bun dagelijkse werkgever innemen, boe. met Cruijff heeft de bondscoach daarover niet gebeld, zeker is wel dat «Ajacicd in de formatie zoals hij gis pen in Aken opdraafde meer vertrou wen gehad zou hebben. Hoe de „mae- Jho" het gedaan zou hebben zal de vo- "5e week op de trainingen bij Ajax best doorgenomen zijn en om die reden ^n de invloed van Cruijff op het tac- llsch concept nog wel eens groter ge feest zijn dan hij dinsdagochtend na het „nee" tegen de bondscoach kon be vroeden. Drie Ajacieden - Edo Ophof. Peter Boe ve, Plet Schrijvers, verder Michel van de Korput en Hugo Hovenkamp - had den ver voor de opstelling van Malta Kees Rijvers beïnvloede een gesprek gehad. Het resullaal daarvan lieten zij aanvoerder Bennie Wijnstekers weten: ieder op zijn eigen stekkie. Het gebeur de. Hovenkamp: „Rijvers heeft onze mening gevraagd. We hebben hem mee gedeeld hoe wij het zagen, hij heeft ge luisterd. Ik vind dat heel erg goed" Bravoure De laatste man van AZ (..ik weet heus dat volgende keer Krol speelt") voet balde met veel bravoure, scoorde een fraai doelpunt en nchtte enkele scho ten uit de tweede lijn iets te hoog. Peter Boeve op links vormde met Pierre Ver meulen een gevaarlijker vleugel dan Bennie Wijnstekers op rechts met Mi chel van de Korput. De voor het Ita liaanse Torino spelende ex-Feyenoor- der wist zonder directe tegenstander niet goed wat te doen. liep verloren rond en hoefde het zweet in ieder geval niet uit het Oranje te wringen. Malta stelde niets voor. Een middel matige eerste divisieclub noemde Hu- go Hovenkamp het. Men kwam niet tot een gericht schot op het doel van Schrijvers. Vier terugspeelballen in de eerste helft en wat opraapwerk na de VOLENDAM - Scheidsrechter J an Kei zer heeft zaterdagmiddag uit handen van de voorzitter van de schcidsrcch- terscommissie. Leo van der Kroft, de gouden speld van de KNVB ontvangen. Dat gebeurde luttele ogenblikken na dat de afdeling Noord-Holland van de KNVB de jubilerende arbiter de zilve ren KNVB-speld had overhandigd. Die dubbele KNVB-onderscheiding viel Jan Keizer ten deel op zijn receptie ter gelegenheid van het 25 jaar actief zijn als scheidsrechter in zowel het amateur- als betaalde voetbal Velen uit de scheidsrechterswereld. zowel na tionaal als internationaal waren zater dagmiddag naar Volendam gekomen om de jubilerende fluitist de hand te drukken de zesde treffer, raakte nog eens de lat en had een aandeel in de twee doelpun ten die Dick Schoenaker aantekende De 34-jarige aanvaller snelde met zijn bewaker bij voorzetten naar de eerste paal in de wetenschap dat achter hem Dick Schoenaker zou opduiken, het verschil met de Eagles was hem opge vallen „Daar moet je de bal raken, mis je dan weel je dat de kans verkeken is Raakte ik hier de bal niet, dan wist ik dat Schoenaker achter me zat. Doel punten konden niet uitblijven Oranje scoorde na zeventien minuten de eerste treffer, daarna liep het snel op. Vermeulen, Gerald Vanenburg en Kees van Kooten raakten paal en lat en voor de rest voorkwam doelman Bo nello met enkele flitsende reacties dat het bijna vier jaar ouder geworden Ne derlandse elftal (gemiddelde leeftijd in de oefenwedstrijd tegen Frankrijk 23,5. nu 27) de dubbele cijfers baalde. Verdienste van de ploeg was dat men geconcentreerd voetbalde tot het laat ste fluitsignaal. De gretigheid bleef, in eerste helft toen Nederland meer in ge vecht was met de Akense modder dan met de opponent en ook na de rust toen windkracht acht goed voetballen on mogelijk maakte. Zes-nul tegen Malta, een uitslag waar aan geen conclusies verbonden mogen worden. „Voor ons was in deze partij weinig eer te behalen", concludeerde aanvoerder Bennie Wijnstekers. Hoe wel, een schamele 1-0 had het geroep om een andere bondscoach en om een rentree van Johan Cruijff aangewak kerd. nu werden de spandoeken „Haan terug in Oranje". „Rijvers rot op" en „Acqoy steunt de ellende" weggestopt, wat dat betreft werd het duel tegen Mal ta op het juiste moment gepland Scoreverloop Malta - Nederland 0-E (0-4). 21 Ophof straf schop) 0-124 Van Kooten 0-2,34 Hovenkamp 0-3.39 Schoenaker 0-4.51 Schoenaker 0-5. 70 Van Kooten 0-5. Scheidsrechter Pauly (W- Dl toeschouwers: 15.000. Malta: Bonello. Consignlio (80 Mario Farru- giai, Schembri, Holland en Edwin Farrugia, Salerno. Fabri en Raymond Xuereb (32 De- giorgio). Emanuel Farrugia. Spiten-Gonzi en George Xuereb Nederland. Schrijvers. Wijnstekers. Hoven kamp. Ophof en Boeve, Van de Korput. Schoenaker en Vanenburg (67 Gullit). Hof man (67 Koolhof). Van Kooten en Vermeulen. De stand in groep 7 is. Nederland 3 2 1 0 5 9-2 Spanje 2 1 1 0 3 4-3 Ierland 3 1113 6-5 Malta 2 10 12 2-7 IJsland 4 0 13 12-6 - Eerstkomende wedstrijd Spanje - Nederland STRAATSBURG - Europees kampioene Bettine Vriesekoop heeft bij de interna tionale tafeltenniskampioenschappen van Frankrijk in Straatsburg een totale Chinese triomf verhinderd. De Hazerswoudse zegevierde in de finale van het dames enkelspel sensationeel over de nummer vier op de wereldranglijst, Gi Baoxiang: 21-17, 12-21, 14-21, 21-18, 21-19. Eerder in het toernooi bad zij ook al twee Chinese dames verslagen: Zhi-Li, die voor het eerst in Europa speelde en Geng Li Juan, de 22e op de wereldranglijst, waarop Vriesekoop zelf twaalfde staat. kelspel te bereiken. In de halve finales versloeg de 21-jarige Hazerswoudse speelster de Chinese Geng Lijuan in vijf games 17-21, 21-19, 21-11, 17-21, 21-19 Bettine Vriesekoop wordt gevreesd door China. Met de Pool Andrzej Grub- ba kwam zij ook in de finale van het gemengd dubbelspel. In de eindstrijd waren Hui-Yuan en Li-Juan te sterk in drie sets 21-15. 17-21 en 23-21. De 17- jarige Zweed Jan-Ove Waldner pres teerde bijna hetzelfde bij de heren als Vriesekoop bij de dames. De jongeling, met niet minder dan tien zeer getructe opslagen in zijn arsenaal haalde wel de finale, maar moest daarin zijn meerdere erkennen in Jiang Jialing. De overige Chinezen had hij tot vertwijfeling ge bracht. Net als Vriesekoop verbleef Waldner eeq paar maanden in de Chine se volksrepubliek. Zijn commentaar: „Om de Chinezen echt te verslaan moet je er drie jaar in plaats van drie maan den trainen." De overwinning van Nederlands sportr vrouw van het jaar was opmerkelijk, omdat ze zojuist een zwaar trainings kamp in Gdansk beëindigde. Terug in Nederland kreeg Vriesekoop een griep aanval te verduren. Straatsburg was voor haar een internationaal contact in de voorbereiding op het wereldkam pioenschap in Tokio volgend jaar Daartoe heeft zij de trainingsarbeid in middels opgevoerd tot zeven uur per dag. In Straatsburg maakte Bettine Vriesekoop duidelijk, dat als er iemand in de wereld de Chinese hegemonie in het tafeltennis voor dames doorbreekt, zij dat zal zijn. Vriesekoop bereikte zaterdagmiddag als enige Nederlandse de achtste fina les. De Europese kampioene versloeg de Frangaise Patricia Germain in drie games. Ellen Bakker en Stefien van Gennip werden uitgeschakeld door res pectievelijk de Chinese Gi Bao-Xiang en de Hongaarse Gabriella Szabo. Geen van beide speelsters won een set. Bij de laatste zestien koppels in het he ren dubbelspel bevond zich na zaterdag ook geen Nederlandse combinatie meer. Jaap van Spanje, die met de Zwitr ser Walker speelde, werd in twee games uitgeschakeld door de Zweden Waldner en Lindh. Ron van Spanje en Bob Pot- DORDRECHT - In de nacht van vrij- ton sneuvelden tegen de Zweed Bengt- dag op zaterdag is Bas Goud in zijn son en de Fransman Martin, eveneens woonplaats Dordrecht overleden, in twee games. Beter ging het zaterdag Goud bekleedde in de Koninklijke Ne- in het gemengd dubbelspel. Bettine derlandse Wielrenunie (KNWU) diver- Vriesekoop en de Pool Grubba drongen se functies. Vanaf 1969 was hij voorzit- door tot de kwartfinales. Eerst wonnen ter van de sportcommissie. Hij werd 61 zij in twee games van het Noorse koppel jaar. Johansen/Flokeson, daarna in drie sets Op wielergebied heeft Bas Goud vele van de Hongaren Molnar en Magos. Bettine Vriesekoop bereikte zaterdag avond de halve finales van het dames enkelspel door een zwaar bevochten overwinning op de Chinese He Zhi-Li: 3-2. Met Vriesekoop drongen drie Chi nese dames door tot de laatste vier: Gi Bao-Xiang, Tian Jingen Geng Li-Juan. Zij wonnen alle drie in drie games van speelsters uit de Sow jet-Unie, respec tievelijk Flioeva Boelatova, Inna Ko- valenko en Valentina Popova. Bettine Vnesekoop slaagde er zondag morgen in de finale van het damesen- verdiensten op zijn naam Al in zijn jeugd trad hij toe tot wielerclub De Mol ui Dordrecht, waar hij later jarenlang de voorzittershamer hanteerde. Na een periode, waarin hij als consul de belan gen van de Zuidhollandse wlelervemi- gingen behartigde, werd hij in 1969 ge kozen tot voorzitter van de sportcom missie. Goud trad vele keren op als chef d'equipe van de ploegen voor de wereld kampioenschappen en Olympische spelen. Een grote rol speelde hij jaar lijks bij de organisatie van de clubkam pioenschappen in Dronten. René. Hofman (midden in duel met de Maltees Fabn. Scheidsrechter Pauli kijkt AKEN - Ook na de 6-0 overwinning van Oranje zondagmiddag in net winderige Tivoli-stadion van Aken wilde bondscoach Kees Rijvers geen enkele consequentie verbinden aan het spel van zijn selectiespelers. En zeker wilde Kees Rijvers niet ingaan op de vraag hoeveel van deze spelers straks over een tweetal maanden opnieuw zal worden geselec teerd wanneer Oranje in - vermoedelijk - Sevilla de volgende EK-k wali- fïcatiewedstrijd tegen de Spanjaarden wacht. Rijvers: „De komende weken zijn er voldoende feestdagen voor han den om daar eens rustig over na te denken Een erg verstrekkende beoordeling kan naar aanleiding van dit duel bovendien maar moei lijk worden gemaakt". De Oranje-bondscoach wilde wel waardering opbrengen voor het feit dat dit team tot het einde toe was blijven proberen zoveel mogelijk treffers te produceren. „Vergeten mag natuurlijk niet worden dat Ne derland hier ondanks alles een uit wedstrijd speelde en elk gescoord doelpunt straks wel eens goed van pas kan komen. Ik zie het namelijk nog niet zo snel gebeuren dat Span je en Ierland, die hun uitwedstrij den wel op Malta moeten spelen, met grote cijfers daar zullen win nen Nu wij in Aken speelden had dat tot gevolg dat de wedstrijd niet als een nachtkaars is uitgegaan. Ik althans heb maar weinig toeschou wers voortijdig dit stadion hier zien verlaten". Ban gebroken Alleen de eerste twintig minuten kende Oranje aanvallend wat pro blemen. hoewel de Limburgse Oranje-supportersschare bij voortduring smeekte de Oranje leeuw niet in zijn hempje te laten staan. Kees Rijvers: „Ik heb toen inderdaad alleen maar wat voor zetten gezien, waarvan het rende ment nihil was. Pas na die straf schop was kennelijk de ban toch wat gebroken en werd er met meer overleg gespeeld, zodat Malta geen kans meer kreeg zich Keer op keer voor het eigen doel te hergroepe ren". Bewondering had Rijvers voor het spel van doelman John Bonello van Malta, die na de rust steeds beter in zijn spel kwam en daarmee zijn aanvankelijk onzekere optreden uit de eerste speelhelft volledig wegwiste. Oranje kon aan de ruststand van 0-4 nog maar twee treffers toevoe gen. Die geringe produktic in de tweede helft moet grotendeels op het conto moet worden geschreven van.deze Bonello, hoewel hij van de andere kant ook weer niet over geluk had teklagen dat Vanenburg en Van Kooten in een riante positie beiden de lal troffen en de voor Vanenburg in het veld gekomen Gullit vlak voor tijd de bal nog naast kanjerde. Kees Rijvers: „Dat Gullit en Kool hof tijdens de tweede helft werden ingezet voor Vanenburg en Hof man, was vooraf zo in de spelers groep afgesproken, omdat ik ook tijdens deze wedstrijd liefst zoveel mogelijk spelers in actie wilde zien komen" Dat die tweede helft slechts de helft aan doelpunten op leverde van de eerste 45 minuten, daaraan wilde Rijvers nu ook weer niet zo zwaar tillen ,,De kansen kwamen er wel En dat vind ik op zich toch wel een pluspunt, omdat er na de rust pal tegen die raar draaiende wind moest worden op getornd en de grasmat er nu ook weer niet zo perfect bij lag dat alle gewenste acties altijd uitvoerbaar waren" AKEN - Dank zij de komst van de offi cieel opgegeven 15.000 locschouwers naar de EK-kwalificatiewedstrijd lus sen Malta en Nederland in het West- duitse Aken kon behalve bondscoach Kees Rijvers ook penningmeester Gil les Kruijsveldt van het sectiebestuur betaald voetbal gisteren een positieve balans opmaken. Na aftrek van de kos ten verdient de KNVB namelijk, voor ccn niet gering gedeelte door de Lim burgse oranje-supporters die in groten getale op dit duel waren afgekomen. 200.000 gulden aan deze wedstrijd. Voorzitter Eric Vilé: „Deze uitwedstrijd stond begroot voor 130 000 gulden Nu we echter dichter bij huis konden blij ven hebben we dat bedrag bij lange na niet uit behoeven te geven, zodat we hier - zelfs na aftrek van de 100.000 gul den die we Malta toegezegd hebben wanneer ze bereid waren deze wedstrijd in Aken te komen spelen in plaats van op Sicilië - een redelijke winst hebben gemaakt" De winst werd onmiddellijk na dc wedstrijd geschat op een kleine twee ton, waarbij dan de opbrengst aan re clame en de bijdrage van de televisie. Eric Vilé: „Onnodig te zeggen dat die extra inkomsten ons uiteraard bijzon der goed van pas komen. Na de wed strijd in Rotterdam tegen Frankrijk stonden we op de begroting een kleine vier ton in de min. Wanneer alle afreke ningen binnen zijn zou er dus een mo gelijkheid bestaan dat we dat bedrag kunnen halveren. Met de thuiswed strijd over enkele maanden tegen Zwe den nog in het vooruitzicht kan moge lijk die min-post helemaal worden weggewerkt". Overigens waren de meningen van de Duitsers en Nederlanders enigszins ver deeld over het werkelijke aantal toe schouwers by deze wedstrijd. De West duitsers lieten officieel weten dat in to taal 15.000 bezoekers op dit duel waren afgekomen- Gezien het feit evenwel dat het Akensé Tivoli-stadion 30.000 toe schouwers kan herbergen en het sta dion redelijk goed (zeker driekwart) be zet was, viel de schatting van de KNVB beduidend hoog uit: tussen de 20.000 en 22.000 toeschouwers. Ongetwijfeld zal - nu ook de KNVB elke cent hard nodig heeft - hierover nog wel het een en an der te doen zijn wanneer straks de def nitieve afrekening volgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9