Vrees voor verlies van kwaliteit in kruiswerk Storm velt bomen Gladheid verrast weggebruikers PZC/Pr<>v'ncie i Terneuzenaar mishandeld Jongen (15) aan gevolgen van val overleden Gs willen vernietiging vergunning van CVI Reorganisatie Zeeuwse Kruis bijna voltooid almanak Noorse krans op graf jhr mr De Casembroot ZEEUWSE VOORZITTER IN WESTKAPELLE: Klokkengebeier verontrust Goesenaren ERNSTIG GEWONDE BIJ SEROOSKERKE Kerstshow Boonè Bouwmaterialen MAANDAG 20 DECEMBER 1982 varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Signaleringsmeldingen Volgens verzekeringseisen mei TBBS-afleveringsbewijs WISSE VAREL B V. 01100-27072, Verrijn Sluartweg 3, 4462 GE Goes TBBS-erkend beveiligingsbedrijf Ruit zomerwoning Groede vernield GROEDE - Onbekenden hebben een grote zijruit van de zomerwoning van de heer Van der A. uit Papendrecht ver nield. De vernieling werd vrijdag bij de politie gemeld. De schade bedraagt dui zend gulden De zomerwoning staat aan de Scherpbierseweg in Groede. TERNEUZEN - De Terneuzenaar J L. is in de nacht van vrijdag op zaterdag mishandeld bij een ruzie over een meis je in de omgeving van Noord- en Arse naalstraat in zijn woonplaats. De jongt man liep kneuzingen aan zijn elleboog en gezwollen handen op. De politie ver baliseerde twee verdachten, O. C. enZ. G. uit Temeuzen. MIDDELBURG- In de nacht van zater dag op zondag is in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis de vijftienjarigeR Stuurman uit Middelburg overleden. De jongen was op 2 december 's avonds laat door een trapgat gevallen in een in aanbouw zijnde woning in Reyershove. Hij kwam daarbij met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht en liep schedel letsel op. Hij werd in coma overge bracht naar het Dijkzigtziekenhuis ffi Rotterdam en is niet meer bij bewust zijn geweest. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn bijzonder ont stemd over de handelwijze van het gemeentebestuur van Sas van Gent over het afgeven van een zogenaamde aanlegvergunning aan de CVI (Cen traal Vuilverwerkende Industrie) in Sas van Gent. gs hebben daarom het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer verzocht deze vergunning zo spoedig mogelijk bij de Kroon voor vernieti ging voor te dragen. Het gaat om de vergunning voor de stortplaats in de Dekkerspolder. Al in 1980 bepaalden gs dat de storthoogte van vuil niet hoger mocht zijn dan 2,50 meter boven NAP (Normaal Amsterdams Peil). Destijds ging Sas van Gent daarmee akkoord. En ook de CVI verklaarde toen dat bij een dergelijke storthoogte een rendabele exploitatie mogelijk zou zijn gs zijn verder van mening dat de aanlegvergunning in strijd met de wet is verleend en daarom ook geen rechtsgeldigheid heeft. De vergunning die het gemeen tebestuur van Sas van Gent aan CVI heeft verleend geeft toestemming tot een storthoogte van 4,50 boven NAP In een zaterdag uitgegeven persbericht verklaren gs dat zij zeer verbaasd en ontstemd zijn over de afgegeven aanlegvergun ning, temeer daar gs het besluit van Sas van Gent 'slechts zijdelings hebben vernomen', aldus de provinciale verklaring. WESTKAPELLE - Voorzitter J. D. de Kam van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis vreest, dat de bezuinigingen in de gezondheidszorg zullen lei den tot een achteruitgang van de kwaliteit van het kruis werk. Hij zei dat zaterdag tij dens de algemene vergadering van de Zeeuwse kruisvereni ging in Westkapelle. „Nu de overheid als gevolg van de eco nomische malaise steeds meer gedwon gen wordt de tenng naar de nering te zetten, komt de gezondheidszorg steeds meer onder invloed van de poli tiek. Alom klinkt de roep tot beheer sing; beheersing van de kosten en in het verlengde daarvan beheersing van de voorzieningen. Ook het kruiswerk zal niet ontkomen aan de toenemende poli tieke invloed. Dit vereist een actief be leid, zowel met het oog op de kostenbe heersing als met het oog op de afstem ming van de zorg op de behoeften van de bevolking", aldus De Kam. Een bedenkelijk aspect van de politie ke toenemende politieke invloed is, dat alle aandacht uitgaat naar de manier waarop de tekorten zoveel mogelijk te ruggedrongen kunnen worden. Daar door ontstaat het gevaar, zo betoogde De Kam. dat de inhoud van de zorg te weinig aandacht zal gaan krijgen. „De toenemende politieke invloed be tekent echter nog meer: vele instellin gen en organisaties zullen op hun be staansrecht worden getoetst. Ook voor WESTKAPELLE - De reorganisatie - met name aan de top binnen de provin ciale vereniging Het Zeeuwse Kruis is nagenoeg voltooid. Voorzitter J. D. de Kam zei dat zaterdag in Westkapelle. Die reorganisatie is vooral doorge voerd naar aanleiding van de grote in terne problemen die zich het afgelopen jaar bij Het Zeeuwse Kruis hebben af gespeeld. Voorzitter De Kam zei tijdens de alge mene vergadering dat de nieuwe orga nisatiestructuur in grote lijnen is vast gesteld. Wat nog rest is de invulling van taak- en functieomschrijvingen. Inmid dels is ook een nieuwe directeur alge mene zaken (per medio maart '83) be noemd. Het is de huidige directeur van het Sociaal Centrum te Goes, P. P. J. den Boer. Het Zeeuwse Kruis heeft nog steeds met huisvestingsmoeilijkheden te kampen. Er is een tijdelijke oplossing gevonden door achter het kantoor aan de Beatrixlaan in Goes enkele noodge bouwen neer te zetten. Hiermee worden vooral de diëtisten en administratief personeel aan een betere huisvestiging geholpen. Volgens De Kam laat het zich echter aanzien dat binnen afzienbare tijd opnieuw ruimteproblemen ont staan. Diefstal uit auto VROUWENPOLDER - Terwijl de Belg H van B. zat te vissen achter de Veerse- gatdam in Vrouwenpolder werden uit zijn geparkeerde auto enkele goederen gestolen Dat gebeurde zaterdagmid dag omstreeks half drie. De Belg miste een set sneeuwkettingen en een bedrag van honderd gulden. STRANDHOTEL W VLISSIIMGEN 1^4 Prettige kerstdagen en een geslaagd diner ZEEUWSE Reiger De Vlissingse mevrouw, die een riant uitzicht heefl op nog een stuk je ongerepte natuur aan de rand van Vlissingen, was verleden week bijzonder ingenomen met het be zoek van een grote reiger in haar tuin. De niet zo vaak in deze con treien gesignaleerde vogel scheen, tot groot genoegen van de bewoon ster. een ongekende voorliefde te hebben voor haar fraai aangelegde tuin. Bijna de hele week kwam de grijs blauw gevleugelde vriend soms een- en zelfs tweemaal per dag op visite en liep dan voornaam en op hoge poten door de, helaas, wat verregende tuin. Aan het eind van de week was de vogel plotsingen verdwenen. Zo ook de goudvissen in de met steentjes omlijnde ■vijver. GAPINGE - Twee oud-commando's uit Noorwegen hebben zaterdagmor gen een krans gelegd op het graf van de voormalig commissaris der konin gin in Zeeland jhr. mr A. F. C. de Casembroot De kranselegging vond plaats op de begraafplaats in Gapinge. De twee Noren, Rolf Herman Even- sen en Arne Sörbye, landden op 1 november 1944 met hun 'Interallied commando-unit' op de kust van Westkapelle en hadden vóór die landing al contact met de heer De Casembroot, die tot 1940 burgemeester was van Westkapelle en daarna een leidende rol speelde in het verzet op Walcheren. De Noren legden de krans uit eerbetoon voor de oud-commissaris die op 10 februari 1965 overleed. Zij zeiden: „We hebbel altijd grote bewondering gehad voor het werk dat hij in die oorlogsjaren heeft gedaan". De Noren waren vrijdag al in Westkapelle om daar voor de vijftiende maal, de traditio nele Noorse kerstboom aan die gemeente te overhandigen. Bij de kranslegging zaterdag in Gapinge waren tevens de weduwe van de heer De Casembroot en de burgemeesters van Westkapelle en Veere, de heer H. van Maldegem en mevrouw G. van Montfrans-Hartman, aanwezig. De plechtigheid bij het graf van jhr mr De Casembroot. Op de voorgrond vlnr. burgemeester Van Maldegem van Westkapelle. naast hem burgemees ter Van Montfrans van Veere, rechts mevrouw De Casembroot en, mei krans, de Noorse oud-commando Sörbye. GOES - In verband met de volkskerstzang in de Grote Kerk in Goes werden zondagavond, terwijl er een zware storm woedde, om zeven en om negen uur de kerkklokken geluid. Dit sfeervolle klokkengebeier werd echter niet door iedereen als zodanig erva ren. Bij de Goese gemeentepolitie regende het telefoontjes van verontruste mensen, die zich afvroegen of er soms een dijk was doorgebroken. De politie kon de mensen geruststellen met de mededeling dat het slechts ging om een kerstviering. op de Nieuwendijk in Vlissingen ging een oude boom tegen de vlakte, terwijl een andere, die dreigde neer te gaan. door de brandweer omver werd gehaald. De omgevallen boom richtte vrijwel geen schade aan het kruiswerk betekent dit een herbe zinning op haar taak en plaats in de eerstelijns-gezondheidszorg". Bezuiningen in de kraamzorg zijn on afwendbaar, aldus De Kam. Daarop vooruitlopend is al een vacaturestop voor kraamverzorgsters ingevoerd. het aantal deeltijdbanen is uitgebreid en in '83 zullen geen leerling-kraam verzorgsters worden opgeleid. Binnen kort wordt van het ministerie van wel zijn. volkgezondheid en cultuur een uitspraak verwacht over een verkorte duur van de kraamzorg. „Hoezeer we de verkorting van de kraamzorg be treuren. een uitspraak zal een eind ma ken aan de onzekerheid waarin we nu verkeren". Voorzitter mevrouw H. van Leeuwen (het voormalige tweede-kamerlid voor het CDA) van de Nationale Kruisver eniging zei zaterdag in Westkapelle. dat bezuinigingen in de gezondheidszorg simpelweg onafwendbaar zijn. Dat zal de werkers in de gezondheidszorg er toe dwingen te zoeken naar wegen om op de meest efficiënte manier met de beschik- f bare middelen en mankracht om te gaan. Door deze ontwikkeling zal de ge zondheidszorg de komende jaren onder zware druk komen te staan, zei zij m een inleiding. Temeer, omdat zorginstellin gen zoals de kruisverenigingen in de na bije toekomst (onder meer ten gevolge van een sterke vergrijzing van de bevol king) geconfronteerd zullen worden met een toenemend aantal hulpvragen. De verantwoordelijkheid voor die zorg kan niet alleen op de schouders van de professionele werkers gelegd worden, vond mevrouw Van Leeuwen. „De be trokkenheid van de bevolking bij de hulpverlening zal moeten worden ver groot. In Nederland moet weer een mentaliteit van 'omzien naar elkaar' groeien". IADVERTENTIE Zuiderparklaan in Temeuzen. Zijn auto werd licht beschadigd. Bij een aanrij ding op de Hulsterweg in Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag de perso nenauto van R. H. uit Hulst vernield. Het ongeluk gebeurde, doordat de au tomobilist H. door de gladheid de macht over het stuur verloor, tegen een woning botste, daarna doorschoot te gen een geparkeerde auto om vervol gens in een tuin tot stilstand te komen. Op rijksweg 60, nabij Terhole, botste de automobilist L. F. uit Hulst met zijn au to tegen een boom. De auto werd ver nield. Nat pak Door de plotselinge gladheid op de Zeeuwse wegen liepen verschillende automobilisten ook een nat pak op, omdat zij met hun auto in de sloot be landden. In Middelburg raakte auto mobilist P. V. uit Kortgene met zijn au to in de sloot ter hoogte van de Leliën- daalseweg. In een bocht raakte de auto in de slip, schoof van het wegdek via de berm de sloot in. De bestuurder liep geen letsel op. De auto werd zwaar be schadigd. Zaterdagavond omstreeks 23.15 uur be landde de automobilist P. F. uit Sas van Gent door de gladheid met zijn auto nabij Driekwart, in een drie meter diepe sloot. De man kon zichzelf weer op het droge brengen. Zijn auto moest uit het water worden getakeld. In Nieuwerkerk raakten ook twee au to's door de gladheid in de sloot. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam R. M. M. uit Kerkwerve op de Verseputse- weg met zijn auto in het water terecht, toen hij met zijn auto door de sneeuw slipte. De auto werd vernield. Op de Ka- pelleweg te Nieuwerkerk overkwam J. T. R. uit Nieuwerkerk in de nacht van zaterdag op zondag hetzelfde. Ook zijn auto werd vernield. In de nacht van zaterdag op zondag rond kwart voor twaalf sloeg op rijks weg 58 tussen Middelburg en Oost-Sou burg een personenauto over de kop. De auto. bestuurd door A. van A. uit Vlis singen, raakte als gevolg van de glad heid in een slip, sloeg over de kop en belandde vervolgens in de berm. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto moest worden wegge sleept. van 16 t/m 31 dec. Uw keuken nog in '82 besteld: door ons in '83 GRATIS gesteld. Boone, Korendijk 20, Middelburg De boulevard Bankert moest enige tijd worden afgezet, doordat bij res taurant 'De Lamme Goedzak' en een daarnaast gelegen woning enkele pannen van het dak waaiden. Met de ladderwagen kon de Vlissingse brandweer erger voorkomen. Ook in de Verkorte Nieuwstraat moest de brandweer er aan te pas komen om loszittende dakpannen weer op hun plaats te brengen en van een woning in de Verkuijl Quakkelaarstraat De Vlissingse brandweer moest zondagmiddag verschillende malen uitruk ken voor het weghalen van omgewaaide bomen, zoals hier in de Verlengde Van Dishoekstraat. VLISSINGEN - Verschillende wegge bruikers zijn afgelopen weekeinde ver rast door plotselinge gladheid als ge volg van opvriezing van natte wegge deelten en lichte sneeuwval. In één ge val viel daarbij een ernstig gewonde te betreuren. Het uitrukken van strooi wagens markeerde dit weekeinde op de wegen het begin van het wintersei zoen. De 19-jarige mevrouw L. K. uit Wissen- kerke raakte vrijdagavond om tien voor twaalf ernstig gewond, toen zij op de Vrouwenpolderseweg richting Seroos- kerke met haar auto tegen een boom terechtkwam. De bestuurster kwam in een flauwe bocht door de gladheid in een slip en raakte de macht over het stuur kwijt. Bij de botsing liep zij een hersenschudding, een scheurtje in de schedel en diverse kneuzingen op. Zij werd overgebracht naar het Bethesda- ziekenhuis in Vlissingen. De auto werd vernield. Een slippende automobilist, F. de F. uit Temeuzen, verwoestte in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 3.50 uur een deel van het benzinestation 't Zwaantje aan de Guido Gezellestraat in Temeu zen. De man nam in zijn vaart enkele pompen en een lichtbak mee. Hij werd niet gewond. De auto werd vernield. Kort na dit ongeluk, omstreeks 4.00 uur, ramde mejuffrouw E. N. uitTemeu- zen de vlaggemast van hetzelfde benzi nestation. Ook haar auto liep schade op. J. R. uit Temeuzen raakte vrijdag avond door de gladheid in een slip tus sen de Reuzenhoeksedijk en de Dit bleef over van de installaties van het benzinestation t Zwaantje in Temeuzen, nadat een bestuurder die door de gladheid slipte, het benzinestation had geramd. VLISSINGEN - De storm die zondag aanwakkerde tot windkracht 9 met uitschieters tot II Beaufort, heeft in Zeeland betrekkelijk weinig schade aangericht. Wel moesten met name in Vlissingen enkele bomen het ontgel den en daar moest de brandweer ook in actie komen in verband met weg waaiende dakpannen. Op de Westerschelde kwamen enkele schepen in de problemen. De veerdienst Kruiningen-Perkpolder ging rond vijf uur 's mid dags uit de vaart. Ook de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder liet het in de loop van de dag afweten. Er ontstond nagenoeg geen schade moest een strip zink worden vastge- aan duinen en dijken, wat te danken zet. was aan de zuidelijke windrichting waardoor het water eerder langs dan ZCC VUCWt tegen de kust werd gestuwd. Er was dan ook geen bijzonder hoge water stand te verwachten, zodat extra voorzorgsmaatregelen achterwege konden blijven, aldus een woord voerder van provinciale waterstaat. De meeste schade veroorzaakte de storm nog in Vlissingen, waar op ver scheidene plaatsen bomen omwaai den en de brandweer verschillende malen moest uitrukken om het ge vaar van rondvliegende dakpannen te voorkomen. Op de Nieuwendijk ging even voor vijf uur zondagmid dag een grote boom tegen de vlakte, die de Nieuwendijk volledig versper de. Een neervallende tak beschadig de daarbij de winkeldeur van de aan de overkant van de straat gevestigde kapsalon. Een tweede boom, die eveneens dreigde af te knappen, werd door de brandweer neergehaald om schade aan de aldaar geparkeerd staande auto's te voorkomen. Aan de Verlengde Van Dishoekstraat ging eveneens een boom omver. De scheepvaart op de Westerschelde ondervond weinig problemen van de harde zuidenwind. Slechts enkele schepen kwamen in moeilijkheden. De Japanse supertanker 'Gloire' (55.717 brt) en de motortanker 'Rade Koncar' (36.295 brt), die in het anker- Everingen lagen, moesten bij bet anker halen om assistentie vra gen van sleepboten. Vanwege de harde wind werden de loodsdien- stcn op zee rond het middaguur ge staakt. De rivierloodsen daarente gen konden hun werkzaamheden normaal voortzetten. Een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen meldde gisteravond dat de zuiderstorm vanmorgen vroeg enigszins zou gaan ruimen, maar la ter. waarschijnlijk al vanavond, weer aan zal wakkeren tot windkracht 10. De wind draait dan ook naar het zuid-westen en later in de week nog verder naar het noord-westen. Er wordt echter voorlopig geen extra hoge waterstand verwacht. Door de noord-westelijke stroming kan de ko mende dagen koudere lucht worden aangevoerd met daarin sneeuw buien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2