December-beweging: harde strijd tegen Desi Bouterse MAANDRENTE-DEPOSITO'S Drie weken opgesloten in tent pzefi Israël: Jeruzalem geen onderhandelingsplaats het weer PZC/. AMBASSADEUR TERUG NAAR PARAMARIBO Opschorting staat van beleg in Polen op 31 december REGERING VOOR NORMALISERINGSVERDRAG MAANDAG 20 DECEMBER 1982 binnen-buiten land DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix bracht zondag een kort bezoek aan prins Claus, die momenteel voor behandeling in de universiteitskliniek in Bazel ver blijft. De koningin keerde dezelfde dag nog terug. De rijksvoorlichtingsdienst beeft dat meegedeeld. Het was de tweede keer deze maand dat de koningin haar man bezocht. Vorige week zaterdag zijn prins Willem-Alexander en mr. Pieter van Vollenhoven bij prins Claus geweest. Prins Claus is sinds eind november in de universiteitskliniek voor een voortgezette behandeling door prof. dr. P. Kielholz. Hij werd daar 1 oktober wegens klachten van depressieve aard opgenomen en keerde na een behandeling van vier weken door prof. Kielholz weer in ons land terug Aanvankelijk zou de prins eind januari voor een korte nabehandeling naar Bazel terug gaan. Aangezien prins Claus zich echter nog niet honderd procent fit voelde is na raadpleging van prof. dr. S. J. Nijdam besloten de nabehandeling niet na, maar voor de kerstvakantie te doen plaatsvinden. De prins zal samen met zijn gezin de kerstvakantie in de Oostenrijkse wintersport plaats Lech doorbrengen, aldus de RVD UTRECHT (ANP) - „Ik heb begrepen dat u eensgezind van plan bent Bouterse op te ruimen. Wees sterk, ik reken op u". Donderend applaus klonk op in de flauw verlichte Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs, toen Edgar Wijngaarde, oud-minister van justitie van Suriname, wiens zoon door het bewind-Bouterse werd doodgeschoten, deze woorden sprak. Wijngaarde was een van de sprekers die zondag op een protestmanifestatie in de Jaarbeurshal opriep tot fel verzet te gen het 'terreurregime' van Bouterse en de zijnen. Ruim duizend demonstran ten, merendeels Surinamers, namen aan de protestmanifestatie deel. De 8 December-beweging, waarin tal van Surinaamse organisaties in Nederland hun krachten hebben gebundeld, kon- Deltagebied Nautisch bericht Wind: zuidwest 7 tot 9 Bft, zicht: matig, later goed, temperatuur kustwater: 6 graden Celsius, afwijking waterstan den: een geringe verhoging, maximum golfhoogte monding Scheldes: onge veer een meter. ZON EN MAAN 21 december zon op 08.45 onder 16.30 maan no 12.31 onder 22.30 uur cm uur cm Maandag 20 dec. Vlissingen 4.39 198 17.04 198 Temeuzen 5.02 221 17 24 220 Zierikzee 5 46 148 18.35 157 Hansweert 5 46 231 18.10 236 Wemeldinge 6.27 171 1844 182 Kreekrak 6.27 200 18.43 214 Bruinisse 6.51 178 19.15 190 dinsdag 21 december cm Vlissingen 5.16 182 17.50 186 Temeuzen 5.42 206 18.11 207 Zierikzee 6.20 139 19.07 150 Hansweert 6 24 218 18.51 223 Wemeldinge 7.03 160 19.23 174 Kreekrak 7.04 187 19.23 204 Bruinisse 7.31 165 19.56 180 Laag water Maandag 20 dcc. Vlissingen 11.15 188 23.18 153 Temeuzen 11.43 198 23.47 165 Zierikzee 12.06 157 Hansweert 12,09 213 Wemeldinge 12.17 179 m Kreekrak 0.05 167 12.34 209 Bruinisse 0.08 138 12.36 172 HOOG EN LAAG WATER dinsdag 21 december Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert, Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 11.54 186 1222 197 0.12 119 0.13 182 0.29 139 0.47 164 0.49 136 digden aan te blijven strijden „tot de laffe massamoorden zijn gewroken" Het gesprek dat het comité christelijke kerken (CCK) in Suriname afgelopen vrijdag had met legerleider Bouterse, heeft niet het gewenste resultaat opge leverd. Dit staat in een verklaring van het CCK, die zondag in alle christelijke kerken in Suriname is voorgelezen. In de boodschap wordt gezegd dat het CCK tegenover Bouterse naar voren heeft gebracht dat „in sunname een harde lijn wordt gevolgd, zoals die voor komt in landen met een totalitair ka rakter, waar de rechten en vrijheden van de mens niet zijn gewaarborgd." Volgens het CCK hebben angst, onze kerheid en vertwijfeling een verlam mende invloed op het leven van alle dag en zal het nodige tijd kosten voordat de samenleving zich van de recente ge beurtenissen heeft hersteld. De ambassade van Suriname in Neder land heeft zondagochtend bekendge maakt dat de ambassadeur, de heer H. Herrenberg, zondag naar Paramaribo is vertrokken „voor besprekingen in verband met recente gebeurtenissen in zijn land". Hoe lang de ambassadeur in Suriname zal blijven is niet meege deeld. Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag: Wisselend bewolkt en buien. Middagtempe- ratuur ongeveer zes graden, later enkele gra den lager. Afnemende wind. Weersverwachting voor het deltage bied voor 20 december 1982 Tussen IJsland en Schotland ontwik kelde zich gisteren een actieve stormde- pressie. Het stormveld strekte zich uit tot aan onze kust. De zuidwesterstorm bereikte voor de kust kracht tien. Om dat over de gehele Noordzee erg hoge windsnelheden optraden uit zuidelijke richtingen, ontstonden er enorme ver lagingen van de waterstanden. De hoogwaterstanden kwamen op veel plaatsen-in Zeeland niet boven NAP. Dit is iets wat maar hoogst zelden voor komt. De eerstgenoemde stormdepres- sie komt vandaag ten westen van Schotland te liggen. De storing is nu wel aan het opvullen, maar kleine randsto- ringen veroorzaken ook vandaag nog stormachtige wind. Er zijn opklarin gen, die nogal dikwijls afgewisseld wor den door buien. De temperatuur in de middag zal omstreeks zes graden Cel sius worden. Vooruitzichten voor dinsdag: dinsdag draait de wind naar west en neemt daarna geleidelijk af. Toch blijft er nog veel wind die dag. De temperatuur wordt ook weer lager en de buien ko men weer in de vorm van hagel en sneeuw. WARSCHAU (DPA) - De staat van beleg in Polen wordt op 31 december opgeschort, zo heeft de staatsraad zondag besloten. Dit gebeurde nadat het parlement zaterdag zonder tegenstemmen instem de met de opschorting van de staat van beleg en akkoord ging met een aantal wetten, die de autoriteiten verregaande bevoegdheden geven op te treden tegen de oppositie en hen machtigen de staat van beleg onmiddellijk in te voeren, wanneer dat nodig is. De opschorting van de staat van beleg gaat gepaard met de opheffing van enkele straffe maatregelen die sinds de instelling van de staat van beleg op 13 december vorig jaar van kracht waren, zoals de preventieve internering. Wel van kracht blijven verscheide ne andere bepalingen, zoals het verbod voor arbeiders om hun werkkring te verlaten. De maatregelen tegen hen die 'ongeregeldheden uitlokken', wor den verscherpt. De meuwe wetten geven de autoriteiten zelfs zoveel be voegdheden dat er volgens waarnemers niet veel verandert. Suriname heeft in een officiële nota die zaterdag naar Den Haag is gestuurd, geëist dat Nederland de ontwikkelings samenwerking met het land voortzet. Volgens de nota zijn de uitgangspunten die golden bij het sluiten van het ver drag inzake ontwikkelingssamenwer king (in 1975) nog steeds van toepas sing. Het militair gezag besluit de nota met op te merken dat geen politieke voorwaarden van enige politieke aard de „eenzijdig maatregelen van Neder land rechtvaardigen". De nota komt een dag na een scherpe aanval van legerleider Bouterse op Ne derland in een vraaggesprek voor de Surinaamse televisie. Bouterse reageerde toen op wat hij noemde „de economische pressie uit het buitenland" op de Surinaamse sa menleving. De bevelhebber noemde on der meer de berichtgeving in de Neder landse pers over de gebeurtenissen in Sunname 'leugenachtig'. Het zou slechts ten doel hebben onrust te zaai en onder de bevolking, aldus Bouterse. VEENDAM (ANP) - De politie van Veendam heeft drie inwoners van die plaats aangehouden die verdacht wor den van diefstal van gouden sieraden en munten ter waarde van een kwart miljoen gulden. De gouden siera den en munten bevonden zich in een koperen pot die de politie aantrof in de tuin van één van de verdachten, de 54-jarige B. D. Deze man, de 32-jarige D. N. en zijn 14- jarige zoon D. N. zijn gearresteerd en zitten vast op het Veendamse politiebureau. Men kivam de koperen pot op het spoor na de aanhou ding op heterdaad van de 54-jarige B. D. in Staphorst. De politie verraste B op het moment dat hij met twee meis jes, de 15-jarige N. en haar evenoude nichtje, in een wo ning in Staphorst aan het inbreken was. Uit het onder zoek bleek dat dit drietal ook betrokken was geweest bij een gouddiefstal kort geleden in Emmen. De politie sluit nieuwe arrestaties niet uit. Er wordt verband vermoed tussen de recente vondst en een reeks diefstallen van gouden sieraden en munten, die twee jaar geleden in Veendam aan het licht kwam. Gladheid oorzaak veel ongelukken ROTTERDAM (ANP) - Door gladheid hebben zich in Rotterdam in de nacht van zaterdag op zondag 35 verkeerson gelukken voorgedaan, waardoor twee mensen om het leven kwamen en 16 licht tot zwaar gewond werden. Een van de slachtoffers was de 18-jarige W. F. A. Luijsterburg uit Rotterdam, die na een autobotsing door de achter ruit werd geslingerd en vervolgens werd geschept door achterop komend ver keer. Het tweede slachtoffer was de 43- jarige W. Mandos uit Zwijndrecht. JERUZALEM (RTR) - Israël heeft zijn eis laten vallen dat onderhandelingen over de te rugtrekking van buitenlandse troepen in Libanon plaatsheb ben in Jeruzalem. Dit heeft een woordvoerder van de regering ADVERTENTIEl Een beleggingsvorm waarbij u gedurende 5 of 10 jaar een vaste hoge rente ontvangt. Rente die per maand wordt uitbetaald. Minimum-inleg f 20.000,-. Huidig rentepercentage: Ik wil graag nadere informatie thuisgestuurd krijgen over Maandrente-deposito's. Hr./Mevr.*: I I Straat: Postcode/Plaats: Effectieve rente: 7.50%. Voor nadere informatie, bel 020 - 5918017. Of vul de bon in. In bezit van postrekening: ja/nee* *doorhalen wat niet van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro/rijkspostspaarbank, postbus 41900. Ajj 1009 CD AMSTERDAM. rijkspostspaarba zondag bekendgemaakt. Dit houdt in dat het belangrijkste obstakel voor overleg nu is verdwenen. De woordvoerder sprak na kabinetsbe raad waarop de regering ook haar goed keuring hechtte aan een overeenkomst die minister van defensie Sharon heeft bereikt over de normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Libanon De Israëlische pers bevestigde zondag het bestaan van dit stuk. Overigens staat er volgens de kranten geen handtekening onder en heeft Liba non het rechtstreekse overleg tegenge sproken. Het document heeft volgens de pers betrekking op opheffing van de staat van oorlog tussen Israël en Liba non en opening van de grens voor pu bliek en goederen. De Jerusalem Post schreef dat de Israë lische troepen In Libanon zich voor een deel zouden terugtrekken ,,nog voordat het politieke overleg begint." Kweekreactor - Als gevolg van een defect is de snelle kweekreactor 'Phe- nix' in het Zuidfranse Marcoule donder dag voor de tweede maal dit jaar auto matisch uitgeschakeld. Naar het bu reau voor kernenergie (CEA) in Parijs bekendmaakte, bestaat er geen gevaar voor het personeel of het milieu. Even als eind april is nu, volgens de CEA, uit het secundaire koelsysteem natrium ontsnapt dat zich begon te verbinden met het water uit de stoomgeneratoren. Het Israëlisch militair gezag heeft zon dag een avondklok ingesteld voor de Grote Markt en omgeving in de stad Nabloes op de bezette Westelijke Jor- daanoever. Zaterdag schoten Israëlische soldaten een Arabische jongeman dood toen zijn probeerden een einde te maken aan een betoging door middelbare-scholieren. Nabij het vliegveld van Beiroet zijn zondag twee jeeps van het Israëlische leger beschoten, zo heeft een Israëli sche militaire woordvoerder bekend gemaakt. Hij zei dat de inzittenden niet werden getroffen. Zij hadden het vuur beant woord. Wie hen had beschoten, was niet bekend. (Slot van pagina 1) is drie weken lang de verblijfplaats ge weest van de ontvoerde mevrouw Van der Valk. Een groot deel van de tijd zat zij daar vastgeketend. De vrouw werd vele malen met de dood bedreigd. Op een persconferentie zaterdagmor gen vroeg in het bureau van de rijkspo litie in Rosmalen verklaarde de hoofd officier van justitie in Den Bosch. mr. A. Pfeill dat door een „perfecte" interna tionale samenwerking met de politie korpsen in West-Duitsland, België, Luxemburg. Italië en Zwitserland de ontvoeringszaak tot een goed einde was gebracht. Pfeill wilde niets prijsgeven van de opsporingstechnieken. „Die kunnen ons in een soortgelijk geval nog eens prima van pas komen". Bekend is dat de Nederlandse Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) uit Den Haag de internationale samenwer king heeft gecoördineerd. Al gauw bleek dat de bende uit louter crimine len bestond en er geen politieke motie ven aan de ontvoering ten grondslag la gen. Vorige week maandag hadden de kid nappers weer contact met de familie Van der Valk in Nuland opgenomen. Sinds 7 december had het gezin niets meer van hen gehoord. De woordvoer der van de ontvoerders - een vaste man die steedm verschillende talen sprak- gaf de opdracht dat de oudste dochter van de ontvoerde vrouw. Marijke van der Valk (29), en haar man Harry Hein- richs het losgeld moesten wegbrengen. Via een honderden kilometers lange omweg moest het echtpaar Heinrichs het geld droppen in de buurt van de Duitse stad Trier. Heinrichs en zijn vrouw reden via België naar Luxem burg waar ze de Westduitse grens pas seerden. De opdracht was de koffer met het losgeld achter een boom te depone ren. Totdat vrijdagavond de telefoon in Nu land ging en de Eindhovense politie meldde dat mev.uu» .an der Valk springlevend in de woning zat waar ze naartoe was gelopen, was de familie in onzekerheid over haar lot. Voor mentale ondersteuning bij de verwerking van het ontvoeringsdra ma is de psychiater Avinga ingescha keld. Hij heeft ervaring op dit gebied opgedaan bij de nazorg van de slacht offers van de treinkapingen enkele ja ren terug. Mevrouw Van der Valk werd op vrijdag avond 27 november ontvoerd. Na haar vrijlating vertelde zij de politie dat vier mannen met pistolen haar woning in Nuland waren binnengedrongen en haar hadden gedwongen om mee te gaan. De bendeleden beweerden dat zij het huis al weken ln de gaten hadden gehouden. Van den Nieuwenhui jzen, zei zaterdag morgen: „Onze restaurantketen ver keerde toch al in financiële moeilijk heden, en als we het geld niet terug krijgen, ontstaan er mogelijk ernstige problemen. De hele familie heeft borg moeten staan om het losgeld bij elkaar te krijgen. En we praten hier dus niet over knikkers". De ontvoerders hebben vijftien keer te lefonisch contact gehad met Joep van den Nieuwenhuijzen. Bij de persconferentie in het bureau van de rijkspolitie in Rosmalen was ook minister van justitie F. Konhals Altes, die de politie in alle toonaarden prees. Een hartelijke omhelsing van de heer en mevrouw Van der Valk, tijdens de pers conferentie in Motel Nuland zondagmiddag. Drie van de ontvoerders van mevr. Van der Valk, die al spoedig konden worden ingerekend: ivlnr) de 35-jarige Giancarlo Tomei, de 30-jange Michela Castello en de 33-jarige Franco Cat Berro, alle drie uit Italië afkomstig. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, fel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150)94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abon nementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21.-. losse num mers 0,80 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23