PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Winst SPD in Hamburg is harde klap voor Kohl Eerste vlucht van Beek naar VS ging niet door Klein deel van losgeld gevonden na arrestatie 9 ontvoerders MEERDERHEID IN DEELSTAA T ANC pleegt aanslag op kernreactor Zuid-Afrika ORANJE-ZEGE SCHAATSEN GESTAAKT Zuidwesterstorm Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Harde zuidwestelijke wind. aan de kust en op het IJsselmeer zuidwes terstorm. 225e jaargang no. 297 Maandag 20 december 1982 HILVERSUM (ANP) - Oud-premier Van Agt is bij een in opdracht van de AVRO Voor het eerst werd ook een'wereldburger'gekozen. Dal werd Lech Walesa met 18 gehouden etiquéte, voor de vijfde maal in successie 'Man van het jaar' geworden, procent voor premier Margaret Thatcher en oud-premier Helmut Schmidt, ieder Hij kreeg 14 procent van de uitgebrachte stemmen. Tweede werd koningin Beatrix met 15 procent. Koningin Beatrix en president Reagan delen de vierde plaats, elk met 8 procent, derde en vierde Lubbers en Den Uyl ieder met 4 procent. met 4 procent (Van onze correspondent) HAMBURG - Tweeëneenhalve maand voor de verwachte Bondsdagverkiezingen in West-Duits- land hebben de sociaaldemocraten (SDP) zondag verrassend de absolute meerderheid gehaald bij deelstaatverkiezingen in Hamburg. De SPD behaalde de absolute meerderheid van meer dan 50 procent en ging ruim 78 procent omhoog ten opzichte van de verkiezingen van juni van dit jaar. De CDU verloor meer dan 4 procent en kreeg ruim 40 procent. De Groene alternatieve lijst ging even eens achteruit, zij het gering, tot 6,8 pro cent. De liberale FDP werd vrijwel ge halveerd tot ongeveer 2.6 procent en komt vanwege het niet bereiken van de kiesdrempel van 5 procent wederom niet in het parlement. sociale politiek" van de nieuwe West- duitse CDU-CSU-FDP-regering in Bonn bij de kiezers in Hamburg zeer slecht is aangekomen. Von Dohnanyi bedankte uitdrukkelijk ex-Bondskanselier Helmut Schmidt, die in zijn woonplaats intensief aan de verkiezingsstrijd voor de SPD heeft meegedaan. Toch was Klaus von Dohnanyi van me ning dat uiteindelijk zijn succesvolle re gionale hervormingspolitiek de door slag voor de overwinning van de SPD Dit alles betekent dat de SPD nu 64 van de in totaal 120 zetels in het stadsparle- ment heeft veroverd en dus alleen een regering kan vormen. Daarmee is de si tuatie van 1978 teruggekeerd. De CDU krijgt 48 zetels en de Groene altematie- e lijst 8. De SPD-burgemeester van Hamburg, Klaus von Dohnanyi, zei dat het verkiezingsresultaat een persoonlij ke nederlaag voor CDU-bondskanselier Helmut Kohl is. Hij gelooft dat de „on- zware storm De storm die zondag in Zeeland woed de heeft betrekkelijk weinig schade aangericht. Dijken en duinen kwamen er vrijwel ongeschonden vanaf. Wel raakte een groot aantal schepen in moeilijkheden kruiswerk De provinciale vereniging Het Zeeuw se Kruis vreest, dat de bezuinigingen in de gezondheidszorg zullen leiden tot een achteruitgang van de kwaliteit van het kruiswerk. De vereniging hield zaterdag de algemene vergadering in Westkapelle. gladheid Plotseling opkomende gladheid heeft in het afgelopen weekeinde veel weg gebruikers verrast. Auto's botsten en belandden in sloten. Een Temeuze- naar ramde met zijn auto een benzine station. libanon-israël Israel heeft zijn eis laten vallen dat on derhandelingen over de terugtrekking van buitenlandse troepen in Libanon plaatshebben in Jeruzalem.Het Israë lisch militair gezag heeft zondag een avondklok ingesteld voor de Grote Markt en omgeving in de stad Nabloes op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. Zaterdag schoten Israëlische sol daten een Arabische jongeman dood toen zfj probeerden een einde te ma ken aan een betoging door mlddelba- re-scholieren surinamers strijdbaar Zondag riepen sprekers op een pro testmanifestatie in de Jaarbeurshal op tot fel verzet, tegen het 'terreurreglme' van Bouterse en de zijnen. Ruim dui zend demonstranten, merendeels Su rinamers. namen aan de protestmani festatie deel. De 8-december-bewe- King, waarin tal van Surinaamse orga nisaties in Nederland hun krachten hebben gebundeld, kondigden aan te blijven strijden 'tot de laffe massa moorden zijn gewroken'. PAGINA 7 gouden cabaret De stad Amsterdam heeft de cabare tiers Marijke en Silo Hoving met goud onderscheiden Het echtpaar staat vijfentwintig jaar op de planken Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12.13,15 en 16. KAAPSTAD (UPI) - De verboden Zuidafrikaanse verzetsbeweging 'Afrikaans 'nationaal Congres' (ANC) heeft dit weekeinde vier krachtige explosies teweeg gebracht bij de eerste Zuidafrikaanse kerninstallatie in de buurt van Kaapstad, zo heeft de politie zondag in Kaapstad bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan en is er geen gevaar van radioactiviteit voor het personeel of het pubüek. De installatie, een hogedrukwaterreactor van Franse makelij, staat te Koeberg, op 48 km ten noorden van Kaapstad. De betrokken maatschappij. Escom. kon nog geen schatting geven van de schade of zeggen of de installatie volgens plan in maart aanstaande in gebruik kan worden genomen. Er waren vier ontploffingen waarvan de eerste zich zaterdagmiddag en de laatste zich zondagochtend vroeg voordeed. Een van-de explosies was in het voornaamste elektriciteitsstation van de installa tie, op circa 1 8 meter van de reactor, aldus een woordvoerder van Escom. Bondscoach Kees Rijvers heeft zich toch laten beïnvloeden. In zijn visie zou Ben Wijnstekers van Feyenoord tijdens de interlandwedstrijd tegen Malta opereren als laatste man. Maar onder de druk van de spelers wijzigde Rij vers de opstelling met Ben Wijnstekers, maar Hugo Hovenkamp speelde in de kwalificatiewedstrijd in Aken als libero Daardoor konden Boeve en Wijnstekers op de hun vertrouwde plaatsen aantreden: als vleugelverdedi gers. Die speelwijze was reeds eerder door Johan Cruijff als de beste moge lijkheid aangegeven. Tegen het nietige, maar niettemin gevreesde Malta bleek Nederland tenslotte oppermachtig. Oranje zegevierde met 6-0 en heeft nu de leiding in de groep. Kees van Kooten had een belangrijk aandeel in de overwinning. Op de foto scoort hij met een harde kopbal het tweede doel punt voor Nederland. Doelman Bonello is er te laat bij Pagina 9. De schaatsinterland tussen Noorwegen en Nederland in Stavanger moest zondag op de tweede dag worden gestaakt. De organisatie stuurde in het noodweer de schaatsploegen nog wel op het ijs. maar moest later de inter land stilleggen. Nederland leidde op dat mome nt Pagina 11 heeft gegeven. Hij wees met name op de bestrijding van de werkloosheid. De Hamburgse CDU-lijsttrekker Wal- ther Leisier Kiep erkende dat zijn partij een „duidelijke" nederlaag had gele den. „Wij zijn er niet in geslaagd om de verstandige besluiten van de regering in Bonn aan de man te brengen en om gekeerd heeft de SPD daar met bang makende argumenten op ingespeeld", aldus Kiep. In Bonn verklaarde SPD-voorzitter Willy Brandt dat de verkiezingsuitslag heeft duidelijk gemaakt dat er in de Bondsrepubliek geen rechtse meerder heid bestaat. CDU-secretaris-generaal en minister van familiezaken en ge zondheid. Heiner Geissler. merkte op dat de Union (CDU en CSU) de tijd voor de waarschijnlijke Bondsdagverkiezin gen van 6 maart moet benutten om de kiezers er nog krachtiger van te overtui gen dat er voor West-Duitsland maar één alternatief is, namelijk voortzetting van een regering onder Helmut Kohl. Geissler verving voor de televisie zijn chef Kohl, die naar hij zei verhinderd was aan het debat tussen de partijvoor zitters deel te nemen. FDP-chef en minister van buitenland se zaken Hans-Dietrich Genscher zei dat uit de verkiezingen in Hamburg is gebleken dat de huidige bondsregering alleen maar kan blijven bestaan als de liberalen bij de komende bondsdag verkiezingen de kiesdrempel van 5 procent bereiken. Lawines - Minstens zes mensen zijn zondag gewond geraakt tijdens lawines in de Oostenrijkse Alpen bij Graz en Innsbruck. Op de Glainalm bij Graz werden dne mensen onder de sneeuw bedolven. Wachtende passagiers op het vliegveld Beek in Zuid Limburg. MAATSCHAPPIJ ZONDER VLIEGTUIG BEEK (ANP) - Rond de vijftig passagiers - in hoofdzaak Westduitsers en Amerikanen - plus nog enkele Belgen en Nederlanders zijn zondagmiddag gestrand op het vliegveld Beek vanwaar zij naar Amerika hadden willen vliegen. De vlucht bleek niet door te gaan vanwege problemen bij de pas enkele maanden op het Zuidlimburgse vliegveld gevestigde maatschappij US Air Service. Deze maatschappij zou zondag de eerste vlucht van een wekelijkse verbinding tussen Zuid- Limburg naar Washington en Miami hebben uitgevoerd. Ruim de helft- van de in totaal 103 passagiers die voor de eerste vlucht hadden geboekt, kon nog tijdig wor den gewaarschuwd dat zij niet naar Beek hoefden te komen. Van de wel naar Beek gekomen pas sagiers zijn deze op zeven na aan an dere reismogelijkheden geholpen. Het zevental is naar zijn woonplaats Frankfurt teruggekeerd. Gepro beerd wordt om komende week ook alternatieve mogelijkheden te zoe ken voor de passagiers die nog niet naar Amerika konden vertrekken. De directeur van US Air Service, de Duitser Hohen Leitner, is kort gele den naar Amerika vertrokken. Hij zou daar nog enkele zaken moeten regelen, maar kwam verleden week. vrijdag tot de ontdekking dat het door zijn maatschappij gecharterde toestel van de Amerikaanse maat schappij Yet Charter Service niet naar Beek zou vertrekken. Volgens de commercieel manager van vliegveld Beek. Willem Kikken, staat dat in verband met organisato rische kwesties, onder meer omdat US Air Service niet meteen 40.000 dollar kon betalen als garantie voor retourvluchten van de door Yet Charter Service vervoerde passa giers van Beek naar Amerika. Volgens de politiefunctionarissen van de dienst luchtvaart van de rijks politie is er meer aan de hand van het uitvaUen van een vlucht. De politie is gestart met een justitieel onderzoek naar mogelijke oplichting. Manager Kikken van de luchthaven verklaarde dat er van oplichting geen sprake is. „De directeur van US Air Service is er heus niet met het geld vandoor. Dat staat nog op de bank. Teleurgestelde AFCENT-militairen die in Amerika hun kerstdagen wil den doorbrengen, hebben zich type machines en andere goederen van hel kantoor van US Air Service in Beek proberen toe te eigenen als compensatie voor betaalde reiskos ten. Tegen hen is de militaire politie moeten optreden. ONTVOERDE MEVROUW VAN DER VALK VERBLEEF IN BRUSSEL Van onze verslaggevers) NULAND - De ontvoerde me vrouw Antonia van der Valk heeft drie weken lang vastge zeten in een flat in een buiten wijk van Brussel. In het be wuste pand werden zondag morgen vroeg drie Italianen aangehouden. Een woordvoer der van de rijkspolitie in Ros malen deelde gisteravond mee dat op basis van „een aantal ge gevens" kan worden opge maakt dat mevrouw Van der Valk daar moet hebben verble ven. Naast de drie gearresteerde Italianen in België zaten zondagavond in het West- duitse Konstanz aan het Bodenmeer nog zes mensen vast (dne met de West- duitse en twee met de Italiaanse natio naliteit) van de in totaal twaalf perso nen die al enkele minuten na de vrijla ting van mevrouw Van der Valk vrijdag nacht werden aangehouden De leider van de groep in Konstanz, Giancarlo Tomei (35), heeft inmiddels zijn aandeel in de ontvoering bekend en verklaarde tegen betaling de onder- handelingsgesprekken met de familie Van der Valk te hebben gevoerd. Tomei had bij zijn aanhouding enige tienduizenden guldens op zak. Dit is het enige geld dat tot nu toe boven wa ter is gekomen. De politie in de Zuid- duitse stad maakte dit weekeinde be kend dat de ontvoering in Konstanz zou zijn voorbereid weken durende gevangenschap. De be handeling die mevrouw Van der Valk van ontvoerders had gekregen om schreef zij als „afschuwelijk". Na deze korte verklaring vertrok zij met haar man naar een onbekende bestemming in het buitenland om weer wat op ver haal te komen. Kort na de vrijlating van mevrouw Van der Valk werden in Konstanz de Ita liaan Giancarlo Tomei en de Italiaanse Michela Castello (30) aangehouden. Als vermoedelijke medeplichtigen arres teerde de politie de Wetsduitse vnendin van Tomei, Ursula Pflugler, haar moe der Anna Bader, haar zuster Renate Pflugler en Michael Janke. Tomei. Castello en Ursula Pflugler zijn in staat van beschuldiging gesteld. Zes andere personen die bij invallen in verschillen de panden werden opgepakt, zijn dit weekeinde weer in vrijheid gesteld. Zondagochtend konden in Brussel de in Konstanz woonachtige Italiaan Cat Berro (33) en twee andere Italianen als verdachten worden ingerekend. De Bel gische politie nam de door Berro ge bruikte auto met een kenteken uit Kon stanz in beslag. Waar de voortvluchtige ontvoerders, die mevrouw Van der Valk vrijdag avond laat in Eindhoven loslieten, zich ophouden is nog een raadsel. De politie startte vrijdagavond een klopjacht op het duo. Vast staat in ieder geval wel dat behalve deze twee ontvoerders er vooralsnog nog een of meerdere aan een arrestatie zijn ontkomen. Nederlandse politiefunctionarissen zijn naar Kon stanz vertrokken om de aldaar aange houden verdachten te horen. Een tent, opgezet in een kleine kamer, (Slot zie pagina 3 kolom 2) Emotioneel Tijdens een chaotische persconferen tie liet mevrouw Van der Valk (511 zon dagmiddag in het motel van de familie in Nuland zich voor het eerst in het openbaar zien. Overmand door emo ties kon zij slechts enkele zinnen uit brengen. Zij bedankte politie en pers voor het beheerste optreden tijdens haar drie )e heer en mevrouw Van der Valk tijdens een persbijeenkomst, die zondagmiddag n Nuland werd gehouden. Ontvoerders wilden de heer Van der Valk HILVERSUM (ANP) - De ontvoer ders van mevrouw Van der Val- Van de Capelle hadden het eigen lijk gemunt op de heer Van der Valk. Dat zei de schoonzoon van het echtpaar. Joep van den Nieu- wenhuijzen. zaterdagavond in het AVRO-tclevisieprogramma 'Mies'. Toen het echtpaar Van der Valk in de nacht van 26 op 27 november thuis was gekomen, ging de heer des huizes meteen naar bed Zijn vrouw wilde nog wat huishoudelij ke karweitjes verrichten. Toen ze daarmee bezig was in de keuken, drongen daar vier gewapende man nen binnen. „Ze vroegen waar de heer Van der Valk was Mijn schoonmoeder zei. dat hij net naar het vlakbij gelegen motel was ge gaan. De mannen reageerden dara- rop met de mededeling dat ze dat niet hadden gezien. Mijn schoon moeder zei dat dat heel goed moge lijk was, omdat hij door een andere deur de woning had verlaten", al dus Van den Nieuwenhuizen in het tv-programma. De overvallers vroegen daarop aan mevrouw Van der Valk wie ze was. „Mijn schoon moeder zei dat ze een serveerster was. Het viertal geloofde dat niet. Toen het duidelijk was wie ze voor zich hadden, hebben ze haar mee genomen". aldus Van den Nieu- wenhuijzen. Volgens hem heeft de heer Van der Valk gedurende de drie weken die de ontvoering heeft geduurd, nog aangeboden om de plaats van zijn vrouw in te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1