Uitslagen turnkampioenschap Alleen de favoriete was verrast met kampioenschap Drie Terneuzenaren stapten boos op Sandra deLeuw oppermachtig bij turnsters in Middelburg Linksbuiten schoot uit zijn slof... O. MAANDAG 20 DECEMBER 1982 PZC/sport 16 KOUDEKERKE - Drie jonge Zeeuw se schakers hebben zaterdag de dienst uitgemaakt tijdens het twaalfde kersttoernooi van Koude- kerke. Dankzij veel koelbloedigheid trok de 23-jarige Hans Groffen het meest profijt van zijn schaaktalen ten tijdens enkele zenuwslopende „vluggertjes", die tenslotte de be slissing moesten brengen. De orga nisatoren van de schaakclub Koude- kerke hadden samen met wedstrijd leider Geert van Oorschot drie vrij wel gelijkwaardige viertallen sa mengesteld, die de hoofdgroep vormden. Hans Groffen, de 17-jarige Johan de Wolf en de 26-jarige Jimmy van de Vreede kwamen tenslotte als winnaars van de drie viertallen te voorschijn. Zij mochten in enkele snelschaakparlijtjes (bedenktijd vijf minuten per speler) uitmaken wie toernooi winnaar zou worden. Er bleken slechts twee „vlugger tjes" nodig: eerst versloeg Groffen (met wit) Johan de Wolf en daarna trad hij (met zwart) onmiddellijk aan tegen Jimmy van de Vreede, die ook moest capituleren. Het snel schaakpartijtje tussen Van de Vree de en De Wolf was toen niet meer nodig. De hoofdprijs was voor Hans Groffen. De schaakclub Koudekerke beschik te voor dit traditionele evenement over een schitterende accommoda tie: de grote en sfeervolle zaal van hotel Walcheren. Vorig jaar nog moest het evenement gehouden wor den in het vervallen en ongezellige verenigingsgebouw, waarin de deel nemers als haringen in een ton zaten. Burgemeester S. Francke, die het toernooi opende, complimenteerde de schaakclub terecht met deze ac commodatie. Opnieuw stond de ge zelligheid voorop in dit evenement, waarin voor alle 133 deelnemers een prijs was te verdienen, dankzij vele sponsors. Dissonant Een kleine Terneuzense afvaardi ging zorgde niettemin voor een dis sonant. Onder aanvoering van Wil- fried Vleeskens verlieten drie scha kers uit Terneuzen na één ronde ont stemd dit toernooi. De Zeeuws-Vla mingen hadden de onvrede aan zich zelf te wijten. Jeugdspeler Erik Jan sen (16) had zich pas vrijdagavond na tien uur bij de organisatie aange meld, hoewel de inschrijving al en kele dagen gesloten was. Niettemin werd zijn aanmelding geaccepteerd. Zaterdagmorgen (het toernooi zou om tien uur beginnen l meldde Jan sen zich echter niet aan, bleek echter wel aanwezig maar stelde zich te laat met de organisatie in verbin ding. Inmiddels was de indeling ech ter definitief een feit. Wel wilde de toemooileiding de 16-jarige Terneu- zenaar nog bij de jeugd indelen, maar daar voelde hij niets voor. Temeuzenaar Kamminga (ingedeeld in groep 19) stelde voor, dat hij de eerste partij in zijn groep zou spelen en dat Erik Jansen de tweede en der de ronde van hem over zou nemen. Daar ging iedereen mee akkoord. Ge zelligheid kent geen tijd Maar zie, na de eerste ronde vonden deze drie le den van Temeuzen het welletjes. Vleeskens was het er niet alleen niet mee eens dat Erik Jansen niet was ingedeeld, hij vond ook dat Kammin- ga in een te lage groep was geplaatst. En dus verliet het drietal ontstemd het toernooi. Met veel genoegen schaakten de 130 anderen door. De beste De 23-jarige Hans Groffen was dui delijk de beste schaker tijdens dit evenement. Deze ex-VIissinger komt nu voor de schaakclub Middelburg uit. Hij woont overigens nog in Utrecht, waar hij na drie jaar een streep heeft gezet onder zijn studie sociologie: „Maar ik blijf wel in Utrecht en volgend jaar kies ik waarschijnlijk voor een andere stu die. Nu werk ik parttime op een lage re school in Utrecht Tussen de mid dag moet ik kinderen bezig houden die overblijven". Groffen is ook nog lid van de schaakvereniging Paul Keres in Utrecht. In zijn viertal ver sloeg hij zaterdag al zijn tegenstan ders: Henk Massink, Bert Henderik- se en Simon Sanderse. De 62-jarige Jan de Lange uit Goes ging voortreffelijk van start in een van de twee andere viertallen uit de hoofdgroep. Achtereenvolgens ver sloeg hij Ad Kögeler en Paul van Rooijen. Maar in de laatste partij moest hij capituleren voor Jimmy van de Vreede, die met een half pun tje meer winnaar van die groep werd. Vlissinger Michael Wise ging uitste kend van start in de derde groep. Hij versloeg achtereenvolgens Maarten Westerweele en Johan de Wolf, maar in de laatste partij moest hij capitule ren voor Peter Monté, de winnaar van het toernooi van vorig jaar. Ten slotte werd Johan de Wolf winnaar in deze groep. Er werd in niet minder dan 25 viertal len gestreden, terwijl bij de jeugd (deelnemers uit Kruiningen, Sou burg, Koudekerke, Vlissingen en Middelburg) acht groepen in actie kwamen. Uitslagen De uitslagen: groep la 1 Hans Groffen, 2 Henk Massink, 3 Simon Sanders, 4 Bert Hcndcriksc, groep lb: 1 Johan de Wolf. 2 Michael Wise, 3 Peter Monté, 4 Maarten Westerweele, groep lc; 1 Jimmy van de Vreede. 2 Jan de Lange. 3 Paul van RooU- en, 4 Ad Kögeler. De winnaars van de ove rige groepen zijn: groep 4: M. de Smit, groep 5: M. van Eekhout; groep 6: P. v.d. Borgt; groep 7: B. Steijn; groep 8: J. Rijn tjes; groep 9: H Geertse; groep 10: K. Slings; groep 11: A. Arendse, groep 12: M. de Waal; groep 13: L. Boone; groep 14 B. Cock; groep 15: A, de Best; groep 16; C. Brouwer; groep 17: F. Beerens; groep 18 P. Kodde; groep 19: W. v.d. Bos; groep 20; W. Bommeljé, groep 21: S. van Keulen; groep 22; A. Boone, groep 23: E. Oreel; groep 24: W Krljnsen; groep 25. B. de Hoop. Groepswinnaars b(j de jeugd waren: groep I E. Spel; groep II: F. Hijlkema; groep III: S. Poleij, groep IV: D. Brouwer, groep V; W van Leeuwen; groep VI Riemens; groep VII; R, Goolman, groep VIII: K. Leer Topsport Arthur van Reijmersdal (VTV) 8.80 Turners 1 Martin Hoff (VTV) 8 65 2. Johan Droogers (VTV) 8 05 3. Hans Bommeljé (VTV) 8.00 Turners junioren 1 Peter v. Broekhoven (VTV) 8.00 2 Sjaak Koole (THOR) 7.40 3. André Goedegebuure (Volh-) 6.65 Jeugdtumers 1Evert Vermandei (THOR) 8.20 2. Robert Kokêlaar (Astrow) 7.05 3- René Adam (VTV) 7.60 8.50 9 00 8.45 7.55 8-40 7.90 7.65 8.25 6.40 7.90 7.35 7.65 totaal voltige 7.80 49.55 8.25 51 30 7.80 4855 7.40 4795 8.35 49.75 780 45.50 7.00 44.95 Jongens 1. Mark v. d. Kerk (Volh7,90 8.25 6.60 8.15 6 20 2 Remco Eckhardt (VTV) 7 95 6 40 6 20 7 25 6 65 3 Angelo Roelandt (THOR) 6.35 8.25 6.00 7.05 4.15 Turnsters sprong brug o.baik vr.oef. 1 Sandra de Leuw (Kwiek i 8 40 8 80 8.75 8 15 2. Helen Derksen (Veerkracht) 8 40 8.35 7 05 7 45 3. Conny Huysmans (Pr Hendnk) 8.20 8 00 7.65 6.95 Turnsters-junioren l.E Erna v. d Spek (Delta Sp.) 9.00 7.80 8 35 8.80 2 Monique v d. Spek (Delta Sp.) 8 30 8 35 40 8.40 3/4. Astrid v. d. Spek (Delta Sp.) 8 40 7.35 8.00 8.15 3/4. Monique de Vries (Volh.) 8.10 7.65 7.85 8.30 Jeugdturnsters 1. Monique Raaymakers (Veerkr.)7.25 5.85 6.65 7 35 2. nonka Neefs (Veerkracht) 7.25 5.80 6.55 7.30 3. Jacqueline Ventevogel (MTV) 7.10 6.20 6.05 7.50 Een overzicht van de hoofdgroep-viertallen tijdens het kerstschaaktoernooi in Koudekerke. Rechts van onderen naar boven: Hans Groffen, Simon Sanders, Johan de Wolf, Michael Wise en Paul van Rooijen. Links van onderen naar boven: Bert Henderikse, Henk Massink en Maarten Westerweele. MIDDELBURG - De drie beste turnsters. Vlnr Helen Derksen. Sandra de Leuio en Conny Huysmans MIDDELBURG - De favoriete was verrast. Sandra de Leuw gold zaterdag in de evenementenhal De Kruitmolen in Middelburg als dé kanshebster voor de Zebra-titel bij de turnsters. Toen ze dat kampioenschap inderdaad met enorme overmacht op haar naam schreef, stond daar dan ook niemand van te kijken. Met uitzondering dan van de 18-jarige Vlissingse turnster zelf. Nadat ze met een fraaie afsprong van de evenwichtsbalk haar laatste onderdeel had afgesloten, maakte ze met trainster Sonja de Waal van de vereniging Kwiek uit Bruinisse een vreugdedansje op de sporthalvloer. „Ik heb gewoon veel mazzel gehad," vond ze zelf. De verbazing over het verbluffende ge mak (meer dan drie punten verschil met nummer twee. Helen Derksen van Veerkracht uit Prinsenbeek) waarmee ze zegevierde, was wel een beetje te ver klaren. „Ik studeer sinds deze zomer aan de mode-academie in Amsterdam en dat kost meer tijd dan ik eerst had gehad. Toen ik er naar toe ging, hoopte ik dat er een kans was om daar één keer per week bij een club in die buurt te gaan trainen, maar dat zit er niet in. Ik heb nog het geluk dat ik vrijdags vrij ben, zodat ik dan hier bij mijn eigen vereniging kan trainen. Veel is het niet en ik weet ook niet hoe mijn rooster er volgend jaar uit zal zien," betoogde Sandra de Leuw. Goede hout De training op dc dag voor dc wedstrij den in Middelburg (georganiseerd door MTV '69) had haar hoop op pro longatie van de titel tot het nulpunt teruggebracht. „Het ging echt heel erg slecht. Er lukte helemaal niks," vertel de ze. Trainster Sonja de Waal was daardoor overigens niet uit het veld geslagen. „Ik zag altijd maar: een slechte generale repetitie, is meestal een goede uitvoering. Vandaag is wel gebleken dat Sandra uit het goede hout is gesneden. Ze is bijna 19, traint al een half jaar lang drie uur per week minder Je moet een goede mentaliteit hebben om dit dan nog zo te kunnen." Hoewel er door die minder intensieve voorbereiding dus alle reden was om MIDDELBURG - Tijdens de Zebra tumkampioenschappen schoot bij de turners-junioren een linksbui ten uit zijn slot. Peter van Broekho ven (VTV). nog niet zo lang geleden uit de topsport-groep gezet en uit op revanche, was in zijn leeftijds groep oppermachtig. Zijn negen voor de sprong (een tsukahara, die hij een jaar lang niet meer had ge sprongen en alleen bij het insprin gen had geprobeerdbewees zijn klasse. Maar Van Broekhoven voelt er niks voor om alles op te geven om de topsport-groep weer te bereiken. Hij is ook linksbuiten in het elftal van VCK B2 uil Koudekerke en dat voetballen bevalt hem best. .JUs ik wil dat ik weer in de topsport kom, zal ik met voetballen moeten stop pen. En eerlijk gezegd, doe ik het allebei erg graag," zei hij. een beetje ongerust te zijn, straalde de Vlissingse turnster een groot zelfver trouwen uit. Het best kwam dat tot uit drukking tijdens het laatste onderdeel: de evenwichtsbalk. Na de 8.80 voor de burg, de 8.40 voor de paardsprong en 8.15 voor de vrije oefening („Die was iets minder omdat ze last had van een lichte enkelblessure", verklaarde Sonja de Waal) kon de eindoverwinning haar ei genlijk al niet meer ontgaan. Bruggetje Zekerheid in de laatste oefening, is dan meestal het devies. Maar desondanks handhaafde ze - een beetje tegen het advies van Sonja de Waal - het gewaag de 'bruggetje voorover'. „We hadden af gesproken dat ik het weg zou laten als er daarvoor iets mis zou gaan en ik bij voorbeeld naast de balk zou komen. Maar dat gebeurde niet," stelde Sandra de Leuw. En haar balk-oefening liep goed, getuige de 8.75. En dat terwijl haar belangrijkste opponente Helen Derksen driemaal voortijdig ongewild met de mat in aanraking was gekomen en daardoor een zwake 7.05 scoorde. „Ach," relativeerde de mode-studente haar winst, „bij mij zat het mee en bij de anderen mislukte er juist veel," Bij de turnsters-junioren was trainer Ron de Waal (een zoon van Sonja de Waal) uiterst succesvol met drie Delta Sport-meisjes. De zusjes Erna, Monique en Astrid van der Spek uit Bruinisse werden achtereenvolgens eerste, twee de en derde. Die derde plaats moest overigens worden gedeeld met Moni que de Vries van Volharding. De Waal was in zijn nopjes met dat resultaat, vooral omdat het voor hem de eerste wedstrijd was als hoofdtrainer van de Zierikzeese club. Stimulerend Duidelijk werd nog eens onderstreept dat hij een talentrijke groep heeft, die bovendien niet zo erg moeilijk te moti veren valt. Met Cariannc Berrevoets, de succesrijke Schouwse turnster die zaterdag het niet talrijk opgekomen publiek op enkele schitterende demon straties tracteerde, heeft men een lich tend voorbeeld dat alleen maar stimu lerend kan werken. „We gaan met de club naar interlands om te zien wat Carianne allemaal weer bijgeleerd heeft en op de terugweg zeggen ze dan dikwijls: dat willen wij ook leren," zei De Waal. Ema van der Spek draaide een paar uit stekende oefeningen en scoorde zelfs een negen met haar paardsporng. Al leen de brug ongelijk was wat minder. Die begon ook uiterst ongelukkig met een val tijdens de opsprong. „Er zijn er in die leeftijdsgroep in Nederland maar vier die de salto voorover op de lage legger doen. Op het nationaal clubkam pioenschap lukte het haar als enige, hier ging het fout." aldus Ron de Waal. Desondanks kwam haar zege niet in ge vaar. Beoordeling Evenmin verrassènd waren de eind standen bij de turners en turners-junio ren, waar het Vlissingse VTV bijna tra ditiegetrouw de dienst uitmaakte. Win naar bij de turners werd Martin Hoff met een score van 51.30 punten. „Ik sta van onze jongens te kijken," was de reactie van trainer Adrie Neuféglise, „want eigenlijk waren ze nog helemaal niet zo ver. Ze hebben beter gepresteerd dan ik had verwacht." Hoff had 2.75 voorsprong op zijn naaste belager Jo han Droogers. „Te veel," oordeelde hij zelf. „Het gekke is dat juryleden met kennelijk nog al eens erg hoog beoorde len." Dat komt door de uiterst sierlijke wijze waarop Martin Hoff zijn oefeningen af werkt. De in elkaar overvloeiende be wegingen stemmen de jury duidelijk gunstig. „Ik heb zelf Martin eens móe ten jureren en je begint eigenlijk al met een met hem bonuspunten te geven voor de fraaie uitvoering," gaf trainer Neuféglise toe. Hoe dan ook, voor Mar tin Hoff zijn betere tijden aangebroken. Vorig seizoen ging verloren omdat hij door de militaire dienst niet voldoen de kon trainen en tot zes weken gele den kampte hij met gebroken midden- handsbeentjes. Die problemen zijn voorbij en hij zal nu proberen weer op zijn vroegere niveau te komen. In pun tentotaal bleef hij zelfs de enige top sporter Arthur van Reijmersdal voor, hoewel hij door zijn indeling in die ho ge klasse strenger werd beoordeeld. T""" MIDDELBURG - Erna van der Spek was haar tweeling zus- middelburg - Spectaculaire afsprong van Arthur van Reij- jes Monique en Astrid de baas mersdal na zijn brug-oefening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 16