PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mevrouw Van der Valk is weer veilig thuis PZC Duisenberg herverdelen verwerpt werk WESTEN Geen gecoupeerde hond op expositie NA BETALING VAN 12,5 MILJOEN GULDEN RELLEN ROND VERGADERING CENTRUMPARTIJ vandaag Eigen bijdrage medicijnen rijksdaalder BOTSING IN SER MET WIM KOK Winterse buien Wisselend bewolkt en buien met hagel of sneeuw Middagtemperatuur onge veer 4 graden Matige westenwind. 225e jaargang no. 296 Zaterdag 18 december 1982 MENSWEAR Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij ts voor stander van invoering van een verbod waardoor gecoupeerde honden afgesne den staart en oren) niet meer op tentoonstellingen mogen pronken. Dit blijkt uit een vrijdag uitgegeven communiqué van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren en van het ministerie. Ploeg heeft zijn opvatting over het coupe ren van honden geuit in zijn eerste gesprek met de dierenbescherming. In dat onderhoud heeft de staatssecretaris een aantal toezeggingen gedaan Zo zal hij streven naar afschaffing van legbatterijen voor kippen Uiterlijk in 1993 moeten ze allemaal zijn verdwenen. Hiermee zet Ploeg het beleid van zijn voorgan gers De Koning en Van der Stee voort. Als het in de EG niet lukt om de negen andere lidstaten voor dit plan te winnen, zal hij proberen met het grootst mogelijke aantal voorstanders gemeenschappelijk iets te regelen NULAND - Mevrouw A. van der Valk-Van der Capelie (51) uit Nuland is vrijdagavond om half twaalf door haar ontvoerders in de omgeving van Eindhoven vrijgelaten. Zij verkeerde volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Rosmalen, voor zover dat op het eerste moment was te bezien, in goede gezondheid. Mevrouw Van der Valk pzem-tarieven De voorstellen tot verlaging van de PZEM-tarieven voor kleinverbruik zijn van de baan. De gemeentelijke aandeelhouders van de elektriciteits maatschappij hebben hun voornemen ingeslikt. PAGINA 3 korten onderwijs De regering is bereid te praten over salariskorling naar inkomen in het on derwijs. Een dergelijke regeling zou geen invloed hebben op de totale om vang van de bezuinigingsmaatregel. PAGINA 11 elfstedentocht Tot de Elfstedentocht zullen in de toe komst maximaal driehonderd wed strijdschaatsers toegelaten worden De overige schaatsenthousiasten zul len bl) de ten hoogste 16.000 toerrijders worden ingedeeld. PAGINA 13 de ruimte in De vrijlating vond plaats, nadat de fa milie Van der Valk in de Westduitse plaats Trier een losgeld van 12,5 mil joen gulden had overhandigd. Afgelopen donderdag hadden de ont voerders een termijn gesteld, waarbin nen het losgeld moest worden overhan digd. Nog diezelfde dag werd de som van 12,5 miljoen gulden in de omgeving van Trier overhandigd, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Rosmalen. Eerder hadden de ontvoer ders een losgeld van tien miljoen gul den geëist. De vrijlating van mevrouw Van der Valk vond nog net binnen de termijn, die de ontvoerders hadden ge steld, plaats. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Rëijden (volksgezondheid) wil per 1 februari 1983 op geneesmiddelen voor ziekenfondsverzekerden een ei gen bijdrage invoeren van 2,50 gulden per recept (afgeleverd medicijn) in plaats van, zoals hij vorige week had aangekondigd, van 1,25 gulden per hoeveelheid geneesmiddelen. Het gaat om een tijdelijke regeling: na een hall jaar bekijkt de staatssecretaris op nieuw, of het toch niet 1,25 gulden per hoeveelheid moet worden. Een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft dit vrijdag meegedeeld. Vrij dag zijn op het ministerie gesprekken gevoerd met de organisaties van apo thekers. huisartsen en ziekenfondsen over de - omstreden - eigen-bijdragere geling. De staatssecretaris is - voorlopig - van zijn '1,25-plan' teruggekomen omdat de apothekers en de apotheekhoudende huisartsen, die de bijdrage moeten gaan innen, hebben gedreigd er niet aan te zullen meewerken omdat er veel meer administratieve rompslomp aann vast zit dan een bijdrage per recept (waar. ze overigens principieel ook te gen zijn). Op het ministerie wordt nog gewerkt aan een notitie voor de kamer, die waar schijnlijk volgende week met de staats secretaris zal discussieren over de jong ste ontwikkelingen met betrekking tot de eigen bijdrage op geneesmiddelen. Mevrouw Van der Valk werd in de om geving van Eindhoven vrijgelaten. Ze belde vervolgens bij een particuliere woning aan. van waar vandaan zij haar familie en de politie opbelde. Mevrouw Van der Valk werd vervolgens naar het politiebureau van Eindhoven overgebracht. Mevrouw Van der Valk werd op zater dagochtend 27 november uit haar wo ning in Nuland ontvoerd Het huis staat pal naast motel Nuland aan de rijksweg Nijmegen-Den Bosch. Mevrouw Van der Valk is de echtgenote van een van de eigenaars van het Van der Valk-con cern, dat 23 motels in Nederland exploi teert. Mevrouw Van der Valk kwam zaterdag ochtend 27 november "s ochtend om twee uur met haar echtgenoot thuis De heer Van der Valk ging direct naar bed, zijn vrouw bleef nog even op. Rond zes uur werd hij opgebeld met de medede ling dat zijn vrouw was ontvoerd en dat er een losgeld werd geëist In de eerst e week van de ontvoering he ten de kidnappers weten een losgeld van tien miljoen gulden te eisen. Een Duits sprekende man voerde namens de ontvoerders de onderhandelingen met de heer J. van den Nieuwenhuizen, schoonzoon van de ontvoerde vrouw Aan het einde van de week deed de fa milie Van der Valk een beroep op de media niets meer over de ontvoering te publiceren, omdat daardoor het leven van mevrouw Van der Valk gevaar liep. Noordjemenieten uit het Dhamar-district bergen vrijdag eén van de bijna 2500 slachtoffers van de aardbeving van afgelopen maandag. Meer dan 300.000 personen zijn dakloos geworden. De EG-commissie in Brussel heeft vrijdag besloten een bedrag van 1,3 mil joen gulden ter beschikking te stellen voor een speciale hulpactie ten behoe ve van de Arabische republiek Jemen die vorige week door een aardbeving werd getroffen. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking Schoo maakte vrijdag bekend dat Nederland medicijnen en 165 extra grote tenten naar het getroffen gebied zal sturen Eerder deze week zijn vijfdui zend dekens gestuurd Door de aardbeving zijn zeker 2500 mensen omgeko men en 30.000 dakloos geworden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Met zijn opmerking dat herverdeling van het thans beschikba re werk geen oplossing biedt voor de werkloosheid is vrijdag de president van de Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg, in botsing gekomen met voorzitter W. Kok van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). Duisenberg en Kok bleken gisteren vol strekt met elkaar oneens bij de behan deling in de Sociaal-Economische Raad (SER) van het rapport dat een SER-commissie had uitgebracht over de 'Ontwikkeling van de Nederlandse Economie'. Het stuk is bedoeld als een advies aan de regering. Het had overi gens al een half jaar geleden vastge steld zullen worden In het advies worden verschillende we gen aangegeven waarlangs de huidige economische crisis bezworen zou kun nen worden De varianten dragen ech ter elk de kenmerken van de kring waarin zij zijn geboren. Zo verschillen ze naar de mate waarin werkgevers, werknemers en onafhankelijken (door de Kroon benoemde leden van de SER) de problemen beschouwen. Duisenberg liet onomwonden weten geen heil te zien in herverdeling van de arbeid als methode om de crisis te be dwingen. „Herverdeling kan het aantal werklo zen weliswaar enigermate doen dalen, maar er komt geen enkele bijdrage aan het heractiveren van de economie uit voort. Aan de spiraal van afbraak van WASHINGTON DPAi - Amerikaanse geleerden zijn er voor de eerste maal in geslaagd genen van een dier op een an dere soort over te brengen Zij hebben daarmee supermuizen geteeld die bijna tweemaal zo groot zijn als normaal De geleerden hebben hun experiment be schreven in het tijdschrift 'Nature' van donderdag. Zg zeggen een gen van rat ten te hebben gebruikt dat deproduktie van groeihormoon regelt De experi menten zijn uitgevoerd in laboratoria in San Diego. Seattle en Philadelphia De geleerden menen dat de methoden van gentransplanlatie van grote bete kenis kan worden voor de veeteelt, om dat daardoor grotere dieren kunnen worden gefokt die sneller groeien. Het is echter tot dusver nog niet gelukt ge nen te verplanten tussen grotere die- Wubbo Ockels. de Groningse wis- en natuurkundige die in 1977 werd aange wezen als wetenschappelijk astronaut bi) het Europees ruimtevaartbureau ESA, zal in 1985 megaan op de eerste volledig Europese vlucht van het mimtelaboratorium dat een groot aantal wetenschappelijke proeven gast doen in de ruimte. De vlucht van zeven dagen zal naar verwachting starten op 25 juni 1985. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 8 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 Financiën, economie: 12 Zaterdagkrant: 15, 16. 17 19 en 21 Radio en televisie: 23 en 25 AMSTERDAM-UTRECHT i ANP) - Een door de Centrumpartij te houden bijeen komst heeft vrijdagavond in Utrecht en Amsterdam geleid lot acties van anti fascisten. Enige honderden leden en sympathisanten van anti-fascisme comités hielden zich rond tien uur op bij het zalencomplex van Krasnapolsky in Amster dam. In dat complex werd een vergadering gehouden door de Centrumpartij, die een zaal huurde onder de naam 'Ecologische beweging' Een woordvoerster van Kras napolsky verklaarde, dat de Centrumpartij in feite binnengedrongen is Krasna polsky was er - kort voor de vergadering - namelijk achter gekomen, dat het ging om een vergadering van de Centrumpartij De Centrumpartij had aanvankelijk de bedoeling vrijdagavond in Utrecht bijeen te komen Onder de naam 'Wetenschap pelijk bureau prof dr. G de Leeuw' was een zaal gehuurd in het jaarbeurs Congres centrum. De Jaarbeurs kwam daar tijdig achter en zegde de verhuur van de zaal af. De Utrechtse anti-fascisme beweging in Utrecht had lucht van een en ander gekregen en verscheen met circa 150 mensen - naar later bleek vergeefs - bij de Jaarbeurs. Deze groep reisde vervolgens naar Amsterdam, waar medestanders werden opgetrommeld Terwijl de politie met beide partijen onderhandelde om te proberen een botsing te voorkomen, drong een deel van de anti-fascistische de monstranten de hotehngang van Krasnapolsky op de Dam binnen. Een vijftiental manschappen van de ME werkte de binnendringers daarna het hotel uit aldus een woordvoerder van de politie. Tijdens de ongereldheden bij het hotel werd met stenen gegooid, waardoor een politieman werd gewond De aanhangers van de Centrumpartij maakten van de verwarring gebruik om het zalencomplex via de diverse uitgangen te ontvluchten. Volgens de woord voerder ging het om ongeveer honderd man. Een demonstrant tegen de aanwezigheid van de Centrumpartij polsky in Amsterdam wordt vrijdagavond door een politiehond holel Krasna in zijn arm gebe Manipulaties in Bonn De leden van de Westduit se Bondsdag hebben gis- de marktsector (het bedrijfsleven) en uitdijen van de collectieve sector (de to tale uitgaven van de overheid en de so ciale verzekeringen) wordt er geen halt door toegeroepen. Na verloop van tijd zal de werkloosheid weer even hoog zijn als eerst", aldus Duisenberg. „In principe kan men de maatregel nog wel een of meerdere malen herhalen, maar het is duidelijk dat zo'n beleid, hoezeer het ook kan bijdragen tot tijde lijke verzachting van de sociale proble matiek van de werkloosheid, op den duur geen oplossing kan bieden FNV-voorzitter Kok bleek het vol strekt met hem oneens. „Wel degelijk helpt het", zo zei hij. Herverdelen van arbeid brengt het aantal werklozen omlaag en zorgt daarmee voor een da ling in de collectieve uitgaven: het be drag aan uitkeringen zakt en in het verlengde daarvan kunnen de premies en de overheidsbijdragen voor de werkloosheids (en bijstands)fondsen omlaag. Loonpost Duisenberg meent echter dat herverde ling van het werk geen wezenlijke ver sterking van het bedrijfsleven tweeg brengt. Weliswaar zal de loonpost voor het al werkzame personeel dalen, maar het voordeel daarvan zou geheel op gaan aan de lonen en bijkomende kos ten voor de mensen die het werk moe ten opvangen dat anderen, die korter gaan werken, moeten laten liggen „Dat geld kan dus niet worden aangewend voor versterking van de bedrijven Kok kreeg wat dat betreft nog een pil te slikken. De Tilburgse hoogleraar prof. dr. Schouten (Kroonlid van de SER) liet weten dat hij zijn eigen 'plan- Schouten' openlijk afviel. In zijn oor sprong kwam het plan neer op het inle veren van de prijscompensatie (of an derszins verlagen van lonen) waar tegenover - ter bescherming van de koopkracht van de mensen - een verla ging zou moeten staan van het totaal aan belastingen en sociale premies. Nadere berekeningen (onder opnieuw verslechterde economische omstandig heden! hadden Schouten echter ge leerd dat het effect op het werkloos heidscijfer minimaal zou zijn Ook in een afruil van de prijscompensatie le gen werktijdverkorting (met. waar mo gelijk. opvulling van de leegkomende uren en nieuw personeel i ziet hij geen heil meer Voor Schouten blijft nog slechts één weg over: een internationa le aanpak, waarin zijn eigen plan dan echter wel weer een rol zou kunnen krij gen teren via een grondwettelijke ■manipulatie' het vertrouwen in de regering-Kohl opge- zegd. waardoor de weg is vrij gemaakt voor nieuwe verkiezingen, zo als Kohl bij zijn aantreden in septem ber al had beloofd. Het laatste woord is nu aan president Carstens. de enige man die de Bondsdag kan ontbinden Manipulatie van de grondwet is een zware beschuldiging aan het adres van diegenen, die gistermiddag een rol speelden in het door Kohl uitgedachte scenario Dat de socialisten geen ver trouwen hebben in de nieuwe bonds kanselier is duidelijk: zij immers zijn drie maanden geleden door een tussen tijdse politieke koersverleggmg van de liberale FDP - tot dan al meer dan der tien jaar vaste coalitiepartner van de SPD - in de oppositie gedrongen. An ders ls het met de bondsdagleden van de CDU-CSU en van de FDP Toen Kohl de vertrouwenskwestie stelde, onthielden zijn partij-en coalitiegeno ten zich massaal van stemming Zonder de vereiste meerderheid in de Bonds dag kan kanselier Kohl niet veel anders doen dan president Carstens vragen tot ontbinding van het parlement over te gaan en nieuwe verkiezingen uit te schrijven Dank zij de truc met de ver trouwenskwestie zullen de Westduit sers 6 maart van het volgend jaar een nieuwe Bondsdag moeten kiezen Kohls nederlaag van gisteren moet hem straks opnieuw aan de macht brengen. De enige onzekere factor is en blijft het Westduitse electoraat, maar zoals de papieren er nu voorstaan gaat de CDU-CSU 6 maart een overwinning tegemoet De voorwaarden waaronder de Bondsdag kan worden ontbonden zijn uiterst beperkt Slechts wanneer de kanselier aftreedt - Kohl heeft dit ge weigerd - of als komt vast te staan dat de regering niet meer over een werkba re meerderheid beschikt is de Bonds president - en hij alleen - gerechtigd de Bondsdag naar huis te sturen. Het staat allemaal omschreven in de grondwet. De roep om nieuwe verkiezingen was enkele maanden na de machtswisseling in Bonn zo groot geworden, dat Kohl voorwaarde nummer twee heeft aange grepen om daadwerkelijk tot verkiezin gen te komen. En hoe verlies je de meer derheid Door tegen je vrienden te zeg gen, dat ze als de vertrouwenskwestie wordt gesteld zich van stemming moe ten onthouden. Partijdiscipline doet in zo'n geval de rest. In feite maakt Kohl - en met hem in het 'complot' zitten alle kopstukken van zijn partij en van de FDP - op een oneigenlijke wijze ge bruik van een artikel in de grondwet. Dat. hebben de samenstellers nu juist niet bedoeld, maar staatsrechterlijk ge zien is er geen vuiltje aan de lucht. For meel is Kohl niet over de schreef ge gaan. moreel gezien is het een bedenke lijke zaak, dat staatslieden en politici op een dergelijke wijze moeten manipu leren. De vraag is dan ook gerechtvaar digd of de grondwet moet worden ver anderd. De Bondsdag zou bijvoorbeeld zichzelf via een meerderheidsbesluit kunnen ontbinden. Dat klinkt eenvou diger dan het is, want de Westduitsers zijn uiterst gevoelig ten aanzien van hun grondwet Niet voor mets is de ont binding van een zo belangrijk lichaam als de Bondsdag aan stringente voor waarden verbonden De dagen van de republiek van Weimar - tussen 1918 en 1933 - zijn nog niet vergeten. De grond wet van toen bood geen enkele waar borg tegen de elkaar snel opvolgende parlementsontbindingen als gevolg van politieke instabiliteit veroorzaakt door de vele. elkaar bestrijdende partij en. Het bleek in die jaren vrijwel onmo gelijk een regering te vormen, die enke- lejaref» achtereen kon blijven zitten De Duitsers verloren alle vertrouwen in de democratie, mede waardoor zij de weg baanden voor Hitier en zijn horden Te gen die achtergrond is het alleszins be grijpelijk. dat de opstellers van de na oorlogse grondwet juist op het punt van de parlementsontbinduig vele en moei lijk te nemen dammen hebben opge worpen Overigens is Kohl niet de eer ste. die naar een oneigenlijk middel grijpt Ruim tien jaar geleden ging Wil ly Brandt hem al voor Vóór Brandt pleit, dat hij slechts over een krappe meerderheid in de Bondsdag beschikte in tegenstelling tot Kohl nu. die met de steun van zestig FDP-leden comforta bel in het zadel zat Op dit moment neemt de combinatie van de christendemocraten van Kohl een uiterst name positie in. Dc sociaaldemocraten zijr. verdeeld en hebben in Schmidt een leider van kaii- ber verloren, hetgeen bij de komende verkiezingen ongetwijfeld veel stem men zal kosten. De Liberalen lijken de rekening te moeten betalen De radica le ommezwaai in september is niet ai- leen binnen de partij hard aangeko men. maar ook het kiezersvolk laat de liberalen massaal in de steek. Een graadmeter voor wat in maart staat te gebeuren, kunnen de deelstaatverkie zingen van zondag m Hamburg zijn. Als de liberalen daar opnieuw niet de drem pel van vijf procent halen, moet het erg ste worden gevreesd voor deze partij De Groenen zullen naar alle waar schijnlijkheid de SPD van een zege a: houden, vooropgesteld, dat de socialis ten al in slaat zijn de CDU-CSU-vloed te stuiten Het heeft er alle schijn van. dat Helmut Kohl na zes maart met een ver sterkte fractie m de Bondsdag terug keert. Het is zelfs niet onmogelijk dat de christen-democraten geen coalitiepart ner nodig hebben om het land te rege ren Als die al beschikbaar is Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1