PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politie verhindert toespraak Walesa Opnieuw demonstraties tegen bewind Bouterse Omroeppersoneel geen trendvolger Levenvorm op maan Jupiter mogelijk Op naar de 108 VRIJ NA ARRESTVAN NEGEN UUR 7 Brandweer blokkeert IJtunnel SAN FRANCISCO (UPI) - Geleerden van de NASA hebben op een bijeenkomst in Sm Francisco gezegd dat het vermoedelijk mogelijk is op de maan Europa van de planeet Jupiter primitief leven in stand te houden. De geleerden die op Mars en Jupiter naar een plaats hebben gezocht waar leven in stand zou kunnen blijven zijn hierin teleurgesteld Europa is iets kleiner dan onze maan en is bedekt met een vijf kilometer dikke ijskorst, die op een 50 km diepe oceaan drijft. Door scheuren in het ijs dnngt het zonlicht rechtstreeks tot het water door Dat zou voldoende moeten zijn om aardse organismen vijf tot tien jaren achtereen in leven te houden, voordat het ijs weer te dik wordt en het zonlicht tegenhoudt. TTet heeft even geduurd, i -Limaar de laatste dagen is er plotseling sprake van oplo- - pende temperatuur in de ver- -j houding tussen de twee par tijen (CDA en WDl, die sa men het nog maar zo jonge kabinet- Lubbers overeind houden Oorzaak het herlevend 'loyalisme' binnen de ge lederen van de christen-democratische fractie in de tweede kamer. Nog maar een week geleden stond WD-leider Ed Nijpels op een bijeenkomst van het Ne derlands Genootschap van Hoofdre dacteuren in Den Haag hoog op te ge ven over de 'uitstekende verstandhou ding' tussen zijn partij en het CDA. De stemming in de tweede kamer over het standpunt van de Nederlandse regering tegenover de Zweeds-Mexicaanse reso lutie in de Verenigde Naties ten aanzien van de bevriezing ('freeze') van alle kemwapenarsenalen was toen al achter de rug. Bij die gelegenheid vielen elf CDA-ers 'uit de boot', de oude loyalis ten aangevuld met nieuwe kamerleden die een voorbehoud wensten te maken. Op gezag van de nieuwe CDA-fractielei- der Bert de Vries had Nijpels aangeno men dat hij. afgaande op die stemming, niet bang hoefde te zijn voor een nieuwe vorm van min of meer georganiseerd af wijkend stemgedrag binnen het CDA. De liberalen zijn namelijk allergisch voor dit verschijnsel, eenvoudigweg omdat het in de periode 1977-'81 zoiets was als de nagel aan de doodskist van het toen optredende CDA-WD-kabi- net van Van Agt en Wiegel. Of dat nieu we schrikbeeld voor de WD inderdaad van zeer voorbijgaande aard is, lijkt in tussen helemaal niet zo zeker Vandaar dat Nijpels intussen nchting CDA alle registers heeft opengetrokken. In een interview met het weekblad 'De Tijd' verlangt hij van het kabinet een ferme opstelling" tegenover de CDA-uitval- lers. In komend jaar zou het namelijk best eens kunnen gaan spannen rond om het kabinet, wanneer in de kamer de kwestie van het actieve voorbereidings- besluit over de kernwapens aan de orde komt. Voor de publieke tribune heeft CDA- leider De Vries de opgeklopte taal van Nijpels over het vorige week naar buiten gekomen 'nieuwe loyalisme' eerst stevig afgeroomd, maar toch is de top van de christen-democraten aller minst gelukkig met deze ontwikkeling. Dat blijkt uit een brief van het dagelijks bestuur van het CDA aan de tweede kamerfractie met daarin de oproep om in de toekomst verdeeld stemgedrag te vermijden. Na heftige verzekeringen tij dens de verkiezingscampagne (van de kant van CDA-lijsttrekker Van Agt en -voorzitter Bukman) dat met 'harde hand' zou worden opgetreden tegen een verdeeld naar buiten tredende partij is de actie van elf CDA-ers die een eigen weg gaan nogal hard aangekomen. De Vries noemt het verschijnsel voorzich tig 'niet zeer positief Zoveel is wel dui delijk dat hij er, net als Lubbers de vori ge keer, moeite mee zal krijgen. Al is de meerderheid waarop het huidige CDA- WD-kabinet steunt natuurlijk aan zienlijk royaler dan die waarmee het ka binet Van Agt-Wiegel destijds steeds opnieuw tussen alle klippen moest zien door te zeilen. Daarom zal de CDA-frac- tie binnenkort in conclaaf gaan om 'elk aar diep in de ogen te kijken'. Als het aan de nieuwe voorman De Vries van het CDA ligt moet het binnen zijn club mogelijk zijn dit soort signalen van een dreigende tweespalt 'door een proces van geven en nemen' te vermijden Een daadwerkelijk telkens terugkerende georganiseerd optreden van de 'dissi denten' in het CDA wordt in de eerste plaats als een slechte zaak voor de par tij ervaren. Bovendien komt de rege ringssamenwerking met de WD er hoe dan ook flink door onder druk te staan Met zijn openlijke aanval op een te rugkerend 'dissidentenwezen' bin nen het CDA heeft Nijpels zijn rege ringspartner heel duidelijk een schot voor de boeg gegeven. Tijdens het de bat over de regeringsverklaring van het kabinet-Lubbers heeft de WD-fractie zich bijzonder rustig gehouden. Er was volgens Nijpels weinig reden voor op vallend politiek vertoon: het CDA kwam de afspraken uit het regeerak koord met de WD zonder daarop af te dingen na. Enkele weken nadien zijn er toch wel enkele 'vuiltjes' in de onderlin ge verhouding die de WD aanleiding geven om duidelijk de eigen positie te bepalen: het voorschot op de behande ling van de kemwapenkwestie via het afwijkend stemgedrag van de 'nieuwe loyalisten' in het CDA en de nadere bij stelling van de koopkrachtontwikke ling voor de verschillende inkomens groepen. Voor de WD-leider heeft het samenregeren met het CDA de eerste deuken opgelopen. Het ka* hem alleen maar van pas komen dat ook de CDA top van de ontwikkeling in eigen gele deren is geschrokken. De 'loyalisten' zijn er weer vdM Bommenwerper VS neergestort SACRAMENTO WASHINGTON AFPi - Donderdag is in Californie kort na de start van de lucht machtbasis Mather bij Sacramen to een bommenwerper van het ty pe B-52 van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht neergestort. De B-52 had geen kernwapen aan boord. Buien i Wisselend bewolkt en enkele buiten, mogelijk met hagel of onwee r. Middag- temperatuur omstreeks 4 graden. Vnj krachtige zuidwestenwind. kracht 5, 1 langs de kust af en toe hard, kracht 7. 225e jaargang no. 295 Vrijdag 17 december 1982 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 Het afwijkend stemgedrag In Rotterdam hoopt vandaag Dirk van der Kooy zijn 107e verjaardag te vieren. Hij is daarmee de oudste mannelijke inwoner van Neder land. Ipg-o verslag Zowel b en w van VUssingen als Willem Muller Shlpbrokers verzetten zich donderdag voor de Raad van State te gen het verzoek tot schorsing van de vergunning van LPG-overslag in het Sloegebied. De Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, die het verzoek had in gediend. vindt de overslag onaan vaardbaar. PAGINA 3 crisis in eg Het Europarlement haalde donderdag een streep door de oplossing van de Britse begrotingsproblematiek, die de Europese Gemeenschap al vanaf 1979 van de ene crisis in de andere gestort heeften die nu met veel pijn en moeite geregeld leek voor dit jaar De EG ge raakt in een crisis PAGINA 7 onderwijs in het nauw De bezuinigingen van minister Deet- man brengen het Zeeuwse voortgezet dag- en avondonderwijs in het nauw. Vooral de activiteiten op zogenaamde nevenlokaties zullen het moeten ont gelden. PAGINA 13 tarieven De Consumentenbond vraagt aan dacht voor het feit dat de lagere over heden hun financiële zorgen afwente len op de consument. Gemeenteraden hebben vaak te weinig inzicht in de gevolgen van de tariefe verhoging voor het huishoudbudget De Consumen tenbond wil een apart departement voor het prijsbeleid PAGINA 15 jo jansen NAC-trainer Jo Jansen keert zijn ver eniging aan het eind van het seizoen de rug toe. Jansen: Na tien jaar wil ik wel eens wat anders NAC neemt een alles behalve florissante positie in op de ranglijst van de eredivisie PAGINA 17 hockeyers verder I Door een Indrukwekkende 6-3 over- winning op wereldkampioen Pakistan j heeft het Nederlandse hockeyeiftal be slag gelegd op een plaats in de halve j finales van het tienlandentoemooi in Melbourne Roderick Bouwman had Nieuws uit Zeeland: 2,5 en I Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15 en 17. I Radio en televisie: 19. I Financiën, economie: 21 WENEN - Lech Walesa is na een arrest van ongeveer negen uur donderdagavond door de Poolse autoriteiten voor zijn huisdeur afgezet. De voormalige vakbondsleider, die donderdagmorgen werd gearresteerd, zei na thuiskomst dat hij de hele dag in een auto door zijn woonplaats Gdansk was gereden. „Dit is een nieuw vorm van interneren. De rit was zo lang dat mijn achterwerk zeer doet", aldus Walesa, Walesa werd donderdagmorgen thuis gearresteerd vanwege zijn herhaalde weigering mee te werken aan een 'on derzoek naar onregelmatigheden in de boekhouding' van de voormalige vak bond Solidariteit' Walesa zou donder dagmiddag een toespraak hebben ge houden bij het monument dat in Gdansk is opgericht ter ere van de ge sneuvelde arbeiders in de opstanden van 1970. Reeds in de nacht van woensdag op donderdag stond voor het flatblok in een buitenwijk van Gdansk waar de Walesa's wonen een legervrachtwagen met leden van de speciale oproerpolitie (Zomo) geparkeerd. Tenminste twee le den van de veiligheidsdienst in burger en twee politieagenten met machinege weren brachten de gehele nacht door in het trappenhuis op de tweede verdie ping voor de woning van het gezin. Rond half elf gebeurde wat eigenlijk te verwachten was. Walesa werd in zijn woning beetgepakt en snel weggevoerd in een zwarte Mercedes met een War- schaus kenteken Donderdagmorgen vroeg had Danuta Walesa in een telefoongesprek ver klaard dat haar man het huis pas zou Prins Bernhard bij Mies op de bank HILVERSUM (ANP) - Prins Bernhard komt morgen - zaterdag - als enige gast op de bank in het televisieprogramma 'Mies' van Mies Bouwman. De opname zal echter niet zoals gebruikelijk direct tijdens de uitzending vanuit 't Spant in Bussum komen, maar wordt eerder op de dag gemaakt op paleis Soestdijk. De prins, die antwoord zal geven op de ge bruikelijke tien vragen van Mies Bouw man, heeft ingestemd met de opname, omdat het de 25ste keer is dat het pro gramma wordt uitgezonden. verlaten kort voor de herdenkings plechtigheid bij het monument. De autoriteiten in Warschau en Gdansk hadden eerder laten weten al les in het werk te zullen stellen de her- AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen personeelsleden van de Amsterdamse brandweer hebben donderdagmorgen kort na zeven uur de IJtunnel in twee richtingen geblokkeerd uit protest tegen de bcvriezingsplannen van de rege ring op de salarissen van ambtena ren en trendvolgers. De verkeerslichten voor de tunnel werden op rood gezet, waarna de brandweerlieden zich voor de in gang opstelden. Ook de bussen van het gemeente vervoersbedrijf konden niet meer door de tunnel. Omstreeks kwart voor negen 's ochtends hieven de brandweerlie den de blokkade op. Zij begaven zich in optocht naar de bij de tun nel gelegen brandweerkazerne, waar zich inmiddels ook ongeveer twintig vrachtwagentjes van de dienst publieke werken en het ge meentelijk energie bedrijf verza meld hadden, het personeel daar van kwam zijn solidariteit met de actie van de brandweerlieden be tuigen. Rond half tien stonden er ten gevol ge van de blokkade nog steeds files in Amsterdan-Noord richting cen trum. De actie werd ondersteund door de ambtenarenbond Abva Kabo. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister De Koning (sociale zaken) zal afzien van zijn voornemen om het omroeppersoneel onder te brengen in de categorie van de trendvolgers. De bewindsman verbindt hieraan de voorwaarde dat deze groep wel de loon ontwikkeling in het bedrijfsleven zal volgen. De Koning komt hiermee tege moet aan een eis van de WD-fractie in de Tweede Kamer en de gehele linkse oppositie Het besluit van het kabmet betekent dat de groep van de trendvolgers niet zal worden uitgebreid met de 35.000 werknemers van de omroep, de zieken fondsen en de bedrijfsverenigingen Een definitieve regeling zal nu later ge troffen worden. Minister De Koning be sloot zijn opstelling te wijzigen tijdens het debat over de inkomensverdeling voor 1983. Volgens de WD'er De Korte moeten de trendvolgers minstens de loonontwik keling van het bedrijfsleven volgen. Het liefst ziet hij - net als overigens de mi nister - dat zij de ontwikkeling van de ambtenareninkomens op de voet vol gen, maar De Korte wil dat niet dwin gend voorschrijven. Zowel het omroeppersoneel als werkne mers by de fondsen hebben deze week actie gevoerd tegen de voorgestelde statuswijziging, waarvan zij een finan ciële aderlating vreesden Dinsdag leid de dat tot pnkacües waardoor de ver schillende NOS-joumaals pas enige mi nuten later uitgezonden werden. Woensdag staakte een deel van het per soneel bij de ziekenfondsen en het GAK. De regeringspartijen CDA en VVD ei sen verder dat het kabinet de korting op de uitkering voor langdurig ar beidsongeschikten niet in één keer doorvoert. De beide partijen willen daardoor verhinderen dat de ontvan gers van bepaalde toeslagen op 1 ja nuari zo'n elf procent inleveren. Zij hebben een wijzigingsvoorstel inge diend waarbij de toeslagen in twee ter mijnen worden afgebouwd. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) verzette zich fel tegen dit plan. dat erop neerkomt dat de toeslagen op 1 januari gehalveerd worden. Pas op 1 juli moeten de toeslagen dan volledig ver dwijnen. De woordvoerders van beide fracties dienden hun amendement in, ondanks een afwijzende reactie van de staatsse cretaris De Graaf. De opbrengst van de voorgenomen maatregel zal nu in 1983 zo'n f 60 miljoen lager uitvallen. Dit te kort willen CDA en WD dekken door geld uit het arbeidsongeschiktheids fonds te halen. De VVD zal zich voorlopig blijven ver zetten tegen het voornemen van het ka bmet om de belastingen voor dubbele inkomens te verhogen. Het kabinet zal pas na nieuwjaar een wetsontwerp hier over indienen, omdat de maatregel per 1 april dient in te gaan. De maatregelen waar de Tweede Ka mer deze week over vergadert, moeten in totaal leiden tot een bezuiniging van f 3.5 miljard. Naar het zich laat aanzien zal het kabinet de voorstellen vrijwel ongeschonden door de Kamer krijgen. In de week na Kerstmis beslist de Eer ste Kamer over de plannen. ILLEGALE KRANT GEEFT LIJST 23 VERMISTEN (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Een grote groep Surinamers heeft voor de tweede achtereen volgende dag in Paramaribo betoogd tegen de gewelddadige dood van vijftien Surinamers door het militair bewind vorige week dinsdagnacht. Ondanks het samenscholingsverbod verzamelden zich donderdag evenals woensdag in eerste instantie enkele honderden vrouwen in rouwkleding aan de rand van het centrum van Para maribo. Na een stille tocht langs de Amerikaanse ambassade trok de stoet in de richting van de Nederlandse am bassade die in het centrum van de stad is gelegen. Hier werden de demonstran ten tegengehouden door agenten. Via een omweg bereikten zij uiteindelijk toch het Onafhankelijkheidsplein. Ondertussen hadden zich honderden jongeren aangesloten bij de demonstra tie, terwijl personeel van winkels en be drijven langs de kant van de weg him steun betuigden. De vrouwen deelden ook pamfletten uit ondertekend met „Vrouwen van Suriname". Hierin wordt opgeroepen tot een algemene staking en sluiting van de scholen. Ook werden er leuzen geroepen als „Weg met Bou terse" en „Weg met Cuba". Agenten die de vrouwen probeerden te gen te houden, werden omarmd en weg geduwd. waarna de stoet bij de Lim a Postraat, waar de Nederlandse ambas sade is gelegen, stuitte op een cordon van oproerpolitie gewapend met hel men. schilden, knuppels en geweren. Toen er een traangasgranaat werd afge vuurd. gooiden jongens met stenen. Hierop schoot de politie enige losse flodders af. Er zouden enkele arrestaties onder jon geren verricht zijn, aldus politiecom missaris Vrij. Tot de sympathisanten van de demon strerende vrouwen behoren vooral jon geren en studenten die nu al vier weken geen onderwijs meer hebben gehad. Bij het bauxietbednjf Suralco wordt nog steeds gestaakt. Evenals vorige da gen verschijnen de meeste Surinamers wel op hun kantoor of fabriek, maar ge dragen zij zich passief. De nationale voorlichtingsdienst deel de mede dat sinds gisteren de grenzen met de buurlanden Guyane en Frans- Guyana officieel weer zijn opengegaan nadat eerder deze week het luchtruim (Slot zie pagina 3 kolom 2y PARAMARIBO - Een van de muren van het radiostation ABC in de Surinaamse hoofdstad, waarin kennelijk met een zwaar wapen - een flink gat geschoten werd. denkingsplechtigheid tegen te gaan. De tekst van de toespraak die Walesa had willen uitspreken, was al enkele dagen in omloop en was ook in handen gekomen van westerse corresponden- ter De inhoud van de toespraak was beslist geen oproep tot revolutie, maar meer een dringend verzoek aan de ar beiders op legale manier verder te gaan om hun rechten op een onafhan kelijke vakbond te veroveren. Om twee uur 's middags verlieten de eerste arbeiders van de vroege-ploegen- dienst de Lenin-werf, waar vlakbij het immens grote monument staat. On danks een overweldigende gewapende en gehelmde politiemacht werden er bij het monument bloemen en kransen ge legd en spreekkoren aangeheven met leuzen als „Wij willen Lech", en werden Poolse patriottische liederen gezongen. In de omgeving van het spoorwegsta tion verzamelden zich talrijke mensen die naar het monument wilden optrek ken. maar politieversterkingen ver sperden hen de weg. Het duurde niet lang voordat de straatstenen door de lucht vlogen en een gescandeerd „Ge stapo. Gestapo" met traangas en wa terkanonnen werd beantwoord. Het hele gebeuren rondom Walesa lijkt intussen sterk op provocatie van de kant van de overheid, met als doel de opschorting van de oorlogstoestand op 31 december opnieuw naar een later tijdstip te verschuiven Op de 12e verjaardag van de arbeidersopstand van 1970 in Gdynia, leggen arbei ders donderdag in die Poolse stad kransen bij het herdenkingsmonument dat aan de opstand, waarbij doden vielen, herinnert De Poolse vakbondsleider Lech Walesa is donderdagochtend in zijn woning gear resteerd en later vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1