Verspreide acties tegen trendvolgersplannen Shell handhaaft prijscompensatie Keuze plaats kruisraket niet nodig voor eind '83 Vegin en Gasunie: gordijnen dicht levert nog steeds besparing op PZCfi het weer Amerikaan slachtoffer van autobom in Bondsrepubliek GAK, ZIEKENFONDSEN EN SOCIALE VERZEKERINGEN DE RUITER: KAMER TIJDIG INGELICHT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PZC/binnen -buitenland UTRECHT (ANP) - Bij een aantal kantoren van het GAK, ziekenfondsen en uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringen hebben woensdag volgens de dienstenbond FNV en de Unie BLHP in totaal 2300 werknemers deelgenomen aan de staking tegen het voornemen van minister De Koning (sociale zaken) hen tot trendvolgers aan te wijzen. In totaal telt deze sector 6500 werkne mers. De dienstenbond FNV en de Unie BLHP, die tot staking en werkonder breking hadden opgeroepen, waren te vreden over de opkomst. In Amsterdam kwamen ruim duizend werknemers van GAK, SFB en ziekenfondsen bijeen voor een protestvergadering. De grootste groep werd in Amsterdam genoteerd. Tweehonderd werknemers van het GAK, zevenhonderd van het sociaal fonds bouwnijverheid en zes honderd van verschillende ziekenfond- Thatcher: Amerikaans militair centrum in Engeland (van onze correspondent) LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher heeft woensdag het Lagerhuis schriftelijk bevestigd dat de Verenigde Staten bij het stadje High Wycombe een militair commandocen trum willen inrichten dat in oorlogs tijd door het Amerikaanse opperbevel in Europa kan worden gebruikt. De premier omschreef de taak van het centrum als 'het bieden van logistieke steun aan Amerikaanse legereenheden ln Europa ten tijde van oorlog'. Ze ont kende krantenberichten dat het huidi ge militaire hoofdkwartier van de Ame rikanen in Europa (Eucom) in zijn tota liteit zal worden overgebracht van het Westduitse Stuttgart naar High Wy combe. Deltagebied Hoog water uur cm uur cm Donderdag 16 dcc. Vlissingen 2.20 214 14.33 225 Temeuzen 2.40 236 14.55 248 Zierikzee 3.09 158 15.58 174 Hansweert 3.26 247 15.43 263 Wemeldlnge 4.07 185 16.20 202 Kreekrak 4.04 215 16.16 237 Bruinlsse 4.34 188 16.49 206 Vrijdag 17 dec. Vlissingen 2.50 219 15.07 226 Temeuzen 3.13 243 15.30 249 Zierikzee 3.45 161 16.42 174 Hansweert 3.57 253 16.18 264 Wemeldlnge 4.39 188 16.56 202 Kreekrak 4.37 219 16.53 238 Bruinlsse 5.07 193 17.23 208 Laag water uur Donderdag 16 dec. Vlissingen 8.51 198 Temeuzen 9.16 210 Zierikzee 9.31 158 Hansweert 9.43 228 Wemeldlnge 9.45 180 Kreekrak 10.00 210 Bruinlsse 10.03 175 uur cm Vrijdag 17 dec. Vlissingen 9.31 197 Temeuzen 9.56 208 Zierikzee 10.08 156 Hansweert 10.26 225 Wemeldinge 10.23 154 Kreekrak 10.39 209 Bruinlsse 10.37 174 21.00 182 21.29 194 21.46 138 21.57 213 22.03 159 22.19 187 22.17 156 uur cm 21.34 176 22.02 188 22.17 133 22.31 207 22.37 154 22.54 181 22.52 151 sen gaven gehoor aan de stakingso- proep. In een gezamenlijke resolutie spraken de werknemers zich uit tegen het regeringsbeleid. Er werd verder gestaakt in Tilburg, Eindhoven, Alkmaar. Den Haag. Rijs wijk en Arnhem. In Venlo zijn handte keningen verzameld en heeft men een ROTTERDAM - Shell wil de salarissen van haar personeel volgende maand gewoon verhogen met de 2,06 procent prijscompensatie waarop het op 1 januari recht heeft. Het concern voelt er niets voor de betaling op te schorten om daar mee tijd te scheppen voor overleg over mogelijkheden voor herverdeling van arbeid als maatregel ter bestrijding van de werkloosheid. In kringen van de vakbeweging wordt de houding van Shell gezien als een regel rechte aanslag op het 'centraal akkoord' dat onlangs tussen de overkoepelende organisaties van werkgevers en werknemers werd gesloten. In de Industriebond van het CNV leeft de vrees dat men met de opstelling van Shell „de eerste helft van een (door de regering te nemen) loonmaatregel al in de zak" heeft. De directie van Shell-raffinaderij in Pernis en Shell Chemie in Moerdijk liet de vakbeweging woensdag weten dat zij niets voelt voor een opschorting van de uitbetaling van de prijscompensatie. Zij zegt onder de huidige omstandigheden geen mogelijkheden te zien voor maatregelen die de arbeidstijd kunnen verkorten om zodoende ruimte te maken voor meer personeel. Weliswaar sluit het centrale akkoord het uitbetalen van de prijscompensatie niet uit, maar het akkoord mikt er wel op dat het laten zitten van de prijscompensatie leidt tot een zodanige herverdeling van het werk, dat meer mensen aan de slag kunnen komen Shell meent dat zij met haar toezegging voor arbeidstijdverkorting in de vol- continudienst per 1 oktober 1983 al genoeg invulling heeft gegeven van 3 uur aan het centraal akkoord- De vakbeweging vindt dat een onjuiste houding, omdat het daarbij gaat om afspraken die al in 1980 zijn gemaakt. Daar is de nieuwe situatie overheen gekomen. Shell wil wèl nagaan hoe iets aan de jeugdwerkloosheid kan worden gedaan door jongeren gelegenheid te geven een opleiding in het bedrijf te volgen en arbeidservaring op te doen. Voorts wil Shell meedenken over deeltijdbanen, hoewel het bedrijf meent dat daar in een organisatie als die van de Shell weinig mogelijkheden toe zijn. telegram naar de tweede kamer ge stuurd. Het personeel van het GAK in Goes heeft haar verontrusting over de kabi netsplannen verwoord in een brief aan de tweede kamer. De brief, die werd ver gezeld van 142 handtekeningen, werd opgesteld door de dienstenbond FNV Zeeland in Goes. Trendvolgers zijn groepen werknemers in vooral de welzijnssector. Hun lonen komen niet door vrije onderhandelin gen tot stand. Zij volgen de ambtena rensalarissen. De mensen ln de sociale verzekeringsbedrijven vrezen dat nu het slecht gaat met onze economie en ambtenaren en trendvolgers extra moeten inleveren, ook hun rechten en arbeidsvoorwaarden extra zullen wor den aangetast. De dienstenbond CNV deed niet mee aan de staking. De bond betwijfelt het nut van een dag staken en vindt het bovendien een te zwaar middel, omdat de kamer nog over het voorstel van De Koning moet beslissen. „Het neigt naar een politieke actie en dat is niets voor ons", aldus een woordvoerder. Conflict Britse gezondheidszorg ten einde LONDEN - Aan het loonconflict in de Britse gezondheidszorg, dat acht maanden heeft geduurd, is gisteren een definitief einde gekomen. Verpleeg sters en andere werkers in de gezond heidszorg hebben zich neergelegd bij het laatste loonaanbod dat hen door minister Fowler (gezondheidszorg) is gedaan. Dat betekent een grote nederlaag voor de vakbonden. Het loonaanbod van Fowler houdt in, dat verpleegsters over het afgelopen jaar een salarisverhoging van 7,5 pro cent krijgen en over het jaar daarop van 4,5 procent Voor de overige werkers in de gezondheidszorg zijn die percenta ges respectievelijk 6 en 4,5. De bonden hadden 12 procent geëist Weersvooruitzichten van het KNMI voor donderdag f m maandag. Wisselvallig weer en regen- of sneeuw buien. Middagtemperatuur ongeveer 4 paden. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven de Azoren en een diepe depressie tussen IJsland en Noorwegen wordt over onze omgeving een krachtige westelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming wordt veel bewolking aangevoerd waaruit af en toe regen vall. De temperatuur is vandaag onge veer 8 graden. Er blijft veel wind. De harde overwegend zuidwestelijke wind draait geleidelijk verder naar het wes ten en kan vanmiddag zelfs noordwest worden. Boven open water is deze wind nu en dan stormachtig. Vooruitzichten voor vrijdag: ook na morgen blijft het weer onder invloed van een depressie bij Noorwegen. Het blijft wisselvallig met enkele buien en het wordt koeler. Nautisch bericht V/ind: zuidwest tot west 6 tot 8, later west tot noordwest; zicht: matig, in de middag goed; temperatuur kustwater: 6 gradenafwijking waterstanden: tij dens hoogwater vanmiddag omstreeks anderhalve meter verhoging; maxi mumgolfhoogte monding Scheldes: on geveer 2 meter. ZON EN MAAN 17 december zon op 08.42 onder 16.29 maan op 10.18 onder 18.11 Brandweerlieden aan het nablussen van de ontplofte auto. BONN (AFP) - In Darmstadt in de Bondsrepubliek is De bom ontplofte op het ogenblik waarop het slachtoffer woensdag een 27-jarige Amerikaanse militair gewond door de ontploffing van een bom in zijn auto. Het is de derde aanslag van deze aard op Amerikaanse militai ren in twee dagen. De militair, die brandwonden aan de benen opliep, is in een Amerikaans hospitaal opgenomen. wilde starten op een Amerikaans militair terrein in Darmstadt. De wagen werd geheel vernield. Dinsdag ontploften twee autobommen in Butzbach en Hessen en in Frankfort, waardoor een Amerikaan werd gewond. Gisteren werd in gebouw 'De Hoeksteen' te Amsterdam een protestmanifestatie gehouden door personeel van het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Dit uit protest tegen de plannen van het kabinet om werknemers bij deze instellingen tot trendvolgers te maken. DEN HAAG - Vóór volgend najaar hoeft geen plek te worden aangewezen voor de plaatsing van eventuele kruisraketten in Nederland, verwacht minister De Rui ter (defensie). Hij denkt dan ook niet met de Tweede Kamer over de voorberei dingen te hoeven praten, voordat de defensienota in het parlement aan de orde komt. Dit schrijft de bewindsman in een brief aan de Tweede Kamer, die was toege zegd tijdens de debatten over de rege ringsverklaring. De Ruiter wil zich hou den aan de toezegging van zijn voorgan ger Van Mierlo, dat de Tweede Kamer wordt ingelicht zodra de voorbereidin gen van een passieve in een actieve fase overgaan. Volgens minister De Ruiter breekt de actieve voorbereidingsfase aan, als af spraken moeten worden gemaakt op rijks- of gemeentelijk niveau. Hij ver wacht dat niet voor komend najaar. Nu al heeft overleg plaats met Amerikaan se functionarissen over zaken die bij de plaatskeuze van belang zijn bodemge steldheid, ruimtelijke, bevolkings- en verkeerstechnische aspecten. Dat is allemaal passieve voorbereiding. (Slot van pagina 1) kering aan de echte minima in de loop van 1983. Trendvolgers Minister De Koning houdt vast aan zijn plan om ook de werknemers bij de omroep, de ziekenfondsen en de uit voeringsorganen van de sociale verze keringen „trendvolgers" te maken, waardoor de overheid kan beslissen over hun arbeidsvoorwaarden. PvdA en WD zijn daar tegen, maar de minister gaf geen krimp. De Koning vindt dat alle groepen werknemers, die worden betaald door of via de overheid, ook arbeidsvoorwaarden moeten heb ben die door de overheid worden vast gesteld. „Het kabinet tilt zwaar aan de ze gelijke behandeling", aldus De Ko ning. De betrokkenen zijn daar fel tegen, om dat zij dan meer dreigen te moeten inle veren dan de werknemers in het parti culiere bedrijfsleven, net als de ambte naren. Minister De Koning was van die kritiek niet onder de indruk. „De collectieve uitgaven moeten nu eenmaal omlaag, dat is het doel". Vol gens de minister zou het niet laten door gaan van dit kabinetsvoorstel de schat kist in 1983 100 miljoen gulden schelen, en in latere jaren wellicht zelfs 300 tot 400 miljoen. Minister De Koning liet weten twijfels te hebben of de regering wel moet ingrij pen in de inkomensontwikkeling (bij voorbeeld de beperking van de vakan tietoeslag), wanneer werkgevers en werknemers het niets vrijwillig eens worden. „Het is twijfelachtig of een wettelijke regeling kan bereiken wat de sociale partners niet willen", zei De Koning. „Wij vinden dat de verantwoordelijk heid van de sociale partners zo scherp mogelijk moet worden afgebakend". De Koning wilde ook weer niet zover gaan een ingreep door de regering uit te slui ten. De Koning rekent erop dat de sociale partners hun eigen verantwoordelijk- heid zullen nemen. Dan moet de rege ring ook terughoudend zijn. Hij wees er overigens op dat FNV en CNV wèl be reid zijn tot beperking van het vakan tiegeld. De werkgevers zijn tegen. CDA en PvdA lieten woensdag al weten een eventueel ingrijpen door de overheid niet te willen uitsluiten. De WD vindt dat de overheid geen looningreep op dit punt mag plegen wanneer werkgevers en werknemers het niet eens worden. PVDA De socialist Woltgens noemde de kabi netsvoorstellen woensdag onaanvaard baar. Hij verweet het kabinet geen reke ning te houden met het aflopen van de solidariteitsheffing. Minister De Ko ning gaf dat toe, maar zei dat dit al bij het invoeren van deze heffing was afge sproken. Als de solidariteitsheffing wèl wordt meegeteld betekent dit dat alle inko mens boven het minimumloon er iets minder op achteruit zouden gaan (van 0,2 procent voor modaal tot 1.1 procent voor de hoogste inkomens). Dat was de PvdA een doom in het oog. D'66 verzet zich tegen de afbouw van de wao-toeslagen. Woordvoerster me vrouw Groenman vindt dat het kabinet dit verkregen recht niet mag afpakken op puur financiële redenen. Ook D'66 gelooft dat het kabinet de effecten van de koopkrachtverdeling te gunstig voorstelt Buikema (CDA) liet weten alleen in te stemmen met de bevriezing van de kin derbijslag vanaf het tweede kind van wege de verslechterde financiële posi tie van de overheid. Het betekent vol gens hem dat een nieuw offer gevraagd wordt van (vooral jonge) gezinnen met meer dan twee kinderen. aldus de minister, waarbij incidenteel ook inlichtingen worden gevraagd aan lagere overheden. WDM De helft van de dienstplichtigen vindt dat er in ons land geen nieuwe kruisra ketten mogen komen. Ruim driekwart van de soldaten vindt dat militairen met gewetensbezwaren tegen kernwa pens werk dat met die wapens te maken heeft mogen weigeren. Dat blijkt uit een enquête die de soldatenvakbond WDM de afgelopen maand onder vijf honderd dienstplichtigen op acht land- maehtkazemes heeft gehouden. Volgens de WDM kunnen de resulta ten van de steekproef als representa tief worden beschouwd voor de me ning van de circa 40.000 dienstplichti gen die onze krijgsmacht telt. De solda tenvakbond ziet de uitslag als een be langrijke steun voor het beleid van de WDM inzake kernwapens: terugdrin gen en uiteindelijk afschaffen. West-Duitsland - De DDR steunt de kleine Westduitse communistische par tij met 5 miljoen mark per maand, be richtte donderdag de Westduitse rege ring In een mededeling van het minis terie van binnenlandse zaken staat dat het geld op verkapte wijze naar de Bondsrepubliek wrd overgemaakt. Een woordvoerder van de sterk pro-Russi sche communistische partij in Düssel- dorf sprak de beschuldiging tegen. (Van onze redactie economiei DEN HAAG - De lagere inkomensgroe pen hadden zich behoorlijk wat gas- geld kunnen besparen als zij zich ener- giebewuster zouden gedragen. Dit gaat temeer op, omdat deze huishoudens fi nancieel het zwaarst worden getroffen door stijgende energieprijzen. Hogere inkomens gedragen zich wel meer energiebewust. Toch kunnen we alle maal nog veel meer besparen, al was het allemaal door deze gemakkelijke maatregel: gordijnen dicht. Dit en nog veel meer blijkt uit intensie ve onderzoeken, die Gasunie en Vegin (vereniging van gasdistributiebedrij- ven) hebben verricht bij 3000 huishou dens. Duidelijk werd dat in het stook- seizoen 1980-1981 de Nederlanders al weer zuiniger met hun aardgasverwar ming omsprongen dan een jaar eerder. Men bespaarde gemiddeld 9 procent, dat kwam vooral door „verbeterd ge drag" en ook een beetje door meer wo ningisolatie. Uit de cijfers blijkt ook dat naarmate het inkomen lager is de besparing min der was. zodat men dus een groter deel van zijn budget voor de gestegen prij zen moest bestemmen. De hogere „so ciale klassen" blijken erin te zijn ge slaagd de gestegen gasprijzen voor een groot deel door lager verbruik te com penseren. Dit geldt zowel voor centrale als voor lokale woningverwarming. In 1980 werd per aansluiting (koken en baden niet inbegrepen) gemiddeld 2840 kubn.... uieter per jaar gebruikt, in 1981 was dat 2640 en in 1982 2400. Het gemid deld gasverbruik voor verwarming is nu ongeveer 15 procent lager dan in het stookseizoen 1979-1980. Berekend werd dat in alle met gas verwarmde huizen in het vorige stookseizoen meer dan een miljard kuub minder werd gestookt dan een jaar tevoren. Gordijnen Dat betekende een tegenwaarde aan kosten van een half miljard gulden. Maar het moet mogelijk zijn van het huidige verbruik nog een kwart af te knabbelen. Voor een deel heeft men dat zelf in de hand. De allereenvoudigste, niets kostende maatregel is: gordijnen sluiten. Ook weinig moeite vergt het ut lutiiuostaat wat lager te zetten en zich iets warmer te kleden. Verder kan men bijvoorbeeld de nevenvertrekken niet verwarmen in matige winters. Velen hebben zich kennelijk, gezien de verbruiksdaling, al wat energiebewus- ter opgesteld. Ook is het aantal wonin gen waarin werd geisoleerd (vooral met dubbel glas en in de spouwmuren i al flink gestegen. Toch vinden de onder zoekers dat het Nederlandse woningbe stand nog maar matig van isolatie is voorzien. Vooral de huursector blijft achter, dat kunnen de verbruikers dus niet altijd helpen De interesse voor gasbesparende toe stellen op bestaande ketels en voor nieuwe besparende ketels begint lang zaam op te komen. Deze voorzieningen zijn pas op de markt Dit jaar werden, met overheidssubsidie, al ongeveer 7000 van deze nieuwigheden verkocht. Ook van deze mogelijkheden kan in de toekomst nog meer besparing worden verwacht. Prijzen Nu hoeft men niet bang te zijn dat door verdere besparingen ook de prijzen na venant zullen stijgen. Gasunie en Ve gin verzekerden woensdag, bij de pre sentatie van deze gegevens, nog eens dat hier geen verband kan worden ge legd. De prijs wordt (overigens ook po litiek) bepaald aan de ontwikkeling van de olieprijs en dat hoort onafhan kelijk van begrotingsoverwegingen te gebeuren. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. temeuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08.00-17.00 uur. "s Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61,20;franco per post f 72,-; per maand 21.-; losse num mers 0.80 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v, PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 29