PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid naar 14 procent Inkomensbeleid van kabinet ongewijzigd PZC Protest in Paramaribo tegen actie militairen TIEN BEAUFORT m Actie voor kindertelefoons 'Annie' in première Voetbalfan beboet met bijdrage aan Stichting '40 - 45 UITBREIDING GROEP TRENDVOLGERS Intimidatie in Gdansk aan vooravond bijeenkomst Storm Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Temperatuur dalend tot onge veer 6 graden. Harde westenwind. aan de kust en op het IJsselmeer wester storm. 225e jaargang no. 294 Donderdag 16 december 1982 vandaagop pagina 16 De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. AMSTERDAM - Deze grote boom verloor woensdagavond zijn evenwicht tijdens zware stormvlagen Het resultaat voor de eigenaar van dit toch al kleine wagentje dat op de Korte Prinsegracht in Amsterdam geparkeerd stond is triest te noemen. VLISSINGEN - De zware zuidwester storm heeft woensdag op de Wester- schelde en op de rede van Vlissingen schepen in moeilijkheden gebracht. Op verschillende plaatsen in de pro vincie veroorzaakte de storm overlast door het omwaaien van bomen en der gelijke. Rijkswaterstaat adviseerde rond halftien 's avonds voor de sector Schelde een beperkte dijkbewaking in te stellen. In de loop van de dag zwol de storm aan tot windkracht 10 beaufort. Na middernacht nam de wind iets in kracht af en ruimde naar wcst-noord- west. Verwacht werd echter dat dc storm vandaag weer in kracht zal toe nemen. In Vlissingen ontstond tegen de avond schade aan het leegstaande pand van (Slot zie pagina 5 kolom 1) Ambtenaren zetten Vlaardingen in het duister ROTTERDAM - De Rotterdamse politierechter, mevrouw Lensink-Bosman, heeft woensdag tijdens een snelrechtprocedure de 22-jange Feyenoord-sup- porterJ W. van de B. uit Dordrecht wegens discrimerende uitlatingen veroor deeld tot een geldboete van duizend gulden als hij niet binnen zes maanden een bedrag van vijfhonderd gulden overmaakt aan de Stichting '40- 45 De Feyenoord-fan had op 20 november tijdens de voetbalwedstrijd Feye- noord - Ajax voor iedereen zichtbaar een T-shirt met hakenkruis gedragen. Bovendien had hij de Hitler-groet gebracht en geroepen 'dood aan de joden De politierechter week in haar vonnis aanzienlijk af van de eis van de officier van justitie, mr R. Gerding. Zij argumenteerde dat de gedragingen en uitla tingen van Van de B het Nederlandse volk hebben beledigd Daardoor was de noodzaak ontstaan voor een 'zichtbare straf Mr. Gerding had tegen de supporter een voorwaardelijke straf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaargeeist plus het verbod tot bijwonen van tien wedstrijden van de thuisclub. UTRECHT - In Utrecht is woensdag het officiële start sein gegeven voor een actie tegen de dreigende ophef fing van vijf kindertelefoons. Deze vijf tclefoonadres- sen in Groningen, Rotterdam. Utrecht, Heerlen en Ven- lo, verdwijnen als het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) geen 135.000 gulden subsidie geeft die nodig zijn om in 1983 te blijven bestaan. De actie houdt in dat er uit het hele land. onder hei motto 'laat eens wat van je horen' nieuwj aarskaar ten worden gestuurd naar minister Brinkman van WVC. Het is de bedoeling dat alle kaarten begin januari tegelijk worden aangeboden aan de minister Er zijn in ons land in totaal zeventien kindertelefoons waar jonge en oudere kinderen met hun grote en kleine problemen anoniem terecht kunnen. De telefoons stammen uit 1979. toen in het kader van het jaar voor het kind tot een dergelijk initiatief werd besloten. De telefoons worden voor een groot deel bemand door vrijwilligers, en de financien komen van de rijksoverheid, gemeenten en particuliere fondsen. Op Schiphol is woensdagochtend voor de tweede maal sinds de gebeurtenissen van afgelopen week in Suriname een KLM SLM-toestel ui' Paramaribo aangeko men Aan boord waren 168 passagiers, onder wie Edgar Wijngaarde. de vader van de omgebrachte journalist Frank Wijngaarde <41 jaari De geëmotioneerde oud-minister van financiën in Suriname Wijngaarde zei bij aankomst dat de militaire autoriteiten in Paramaribo geen toestemming hebben willen geven voor het overbrengen naar Nederland ran het stoffelijk overschot van zijn zoon ,Jk had in Nederland zeker sectie laten verrichten door dr. Zelden- rust. Frank heeft veel schoten gehad Volgens Wijngaarde zal het moeilijk zijn voor het Surinaamse volk weerstand te bieden De hele top is nu weggevaagd". DEN HAAG (ANP) - Van de af hankelijke beroepsbevolking, de mensen die voor hun inko men zijn aangewezen op werk in loondienst, was eind novem ber veertien procent werkloos. Na een correctie voor seizoensinvloe den un de wintermaanden ligt de werk loosheid altud wat hoger dan in de zo mermaanden) komt het percentage weklozen op 13.7 procent. Dat blijkt uit iivi ui ociusmarktverslag over de maand november van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid Zoals het ministerie al eerder bekend maakte ligt het totale aantal werklozen op 611.616. voorseizoen gecorrigeerd op 600.300 Erna oKiuuci uiuioeg het aantal men sen dat een werkloosheidsuitkering ontving 560.000. Een maand eerder lag het aantal werk lozen met een uitkering nog 20.000 lager en een jaar eerder was het 155.000 lager Van de 560 000 mensen hadden 138.000 personen een ww-uitkenng (80 procent van het inkomen gedurende een half jaan 238 000 hadden een wwv-uitke- ring «75 procent gedurende twee jaari en 184 000 een rww-uitkering (bij standsniveau) <Zie ook pagina 2# methadon VLAARDINGEN (ANP) - Woensdag avond hebben 53 werknemers van het Vlaardingse GEB de stad Vlaardingen tot half elf in het duister gehuld. De betreffende ambtenaren, allen lid van de ambtenarenbond ABVAKABO, wa ren lot deze actie overgegaan in ver band met de op handen zijnde korting op de ambtenarensalarissen. De christelijke vakbonden hebben niet aan de stakingsactie deelgenomen, maar hebben zich wel solidair ver klaard. Het ontbreken van straatverlichting heeft overigens niet geleid tot bijzon derheden. Wel zijn enige tientallen tele foontjes binnengekomen van mensen die de actie afkeurden, met name waar het de (on)veiligheid op de wegen be trof. aldus de politie. De politie had in verband met de actie een aantal extra mensen ingezet. Het gemeentebestuur heeft eerder deze week flink geprotes teerd tegen de actie. B. en w van Vlaar dingen stelde dat ABVAKABO for meel verantwoordelijk voor het geval de actie tot verkeersongevallen zou lei den. kinderbijslag met 5 procent te verho gen. de benzine-accijns te verhogen en de wao-toeslagen langzamer af te bou wen. Ruding en De Koning ontraadden elk van deze voorstellen, omdat die vol gens hen leiden tot verdere lastenver zwaringen. Een hogere kinderbijslag zou bovendien ook de hoge inkomens bevoordelen, aldus De Koning. Hetzelfde lot trof het WD-voorstel om de hogere belasting op dubbele inko mens (de „tweeverdieners") te laten vallen en in ruil daarvoor de verho ging van het minimumloon te beper ken. Volgens De Koning zou dat de in komensverhoudingen juist weer scheef trekken, omdat de lagere inko mens dan weer meer moeten inleveren. Staatssecretaris Koning (financiën) noemde het zwaarder belasten van de dubbele inkomens in een echtpaar „een belangrij ke stap naar een nieuwe tarief structuur in de belastingen, die is toe gesneden op de huidige maatschappe lijke omstandigheden". Maar het belangrijkste argument noemde Koning het dat de opbrengst van deze maatregel niet kan worden ge mist. Dat geld - 225 miljoen gulden - wordt gebruikt voor de eenmalige uit- (Slot zie pagina 3 kolom 5) GDANSK (AFP/RTR) - Intimidatie van de bevolking door een letterlijk alom tegenwoordige politie in uniform dan wel in burger bepaalde woensdag aan de vooravond van de zestiende de cember de sfeer in Gdansk. Dit gold ook voor vakbondsleider Lech Walesa. Walesa's huis werd zeer zwaar bewaakt. Hij liep het risico gearresteerd te wor den nog voordat hij de bijeenkomst ter herdenking van de gevallenen van de cember 1970 bij de Lenin-werf zou kun nen bijwonen, waartoe zijn onder gronds gegane vakbond Solidariteit voor vandaag, donderdag had opgeroe pen. en daar voor het eerst na zijn ont slag uit internering zou kunnen spre ken. Dit kwam doordat hij dinsdag nog woensdag gevolg gaf aan een oproep voor de justitie te verschijnen. Deze op roep hield kennelijk verband met door de autoriteiten gemelde onregelmatig heden in de boeken van wat indertijd de afdeling Gdansk van Solidariteit was. Deze werden breed uitgemeten op de televisie en in de pers. Walesa zou daar voor verantwoordelijk zijn. omdat hij indertijd, toen Solidariteit nog niet bui ten de wet was gesteld, naast het lande lijk voorzitterschap van de bond ook voorzitter van de afdeling Gdansk was. Het effect van methadon op de ont wenning van herotneverslaafden wordt op losse schroeven gezet door een onderzoek van het methadonteam van de gemeente Utrecht Het ver strekken van methadon leidt bijna nooit rechtstreeks tot 'afkicken'. Ver slaafden blijven vaak naast methadon heroïne gebruiken. PAGINA 13 failliet Er komt een eind aan het betaald voet bal in Amersfoort. De gelijknamige sportclub is failliet De vereniging trekt zich met onmiddellijk Ingang te- nig uit de competitie betaald voetbal. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 14, 15 en 17. Radio en televisie: 19. Financiën, economie 21 tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet is niet bereid zelf nog wijzigingen aan te brengen in de inkomensbeleid voor 1983. De ministers De Koning (sociale zaken) en Ruding (financiën) wezen woensdagavond alle voorstellen daartoe uit de Tweede Kamer van de hand. PAGINA 2 werkloosheid gestegen De werkloosheid in Zeeland is in de maand november fors toegenomen. Het aantal mensen zonder baan steeg van 11.000 naar 12.000. Het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening schrijft de stijging vooral toe aan sei zoensinvloeden. PAGINA 3 zuinig geweest In het stookselzoen '80-'81 ls Neder land opnieuw veel zuiniger geweest met het verbruik van aardgas voor ver warming. Gemiddeld werd negen pro cent bespaard. Uit een onderzoek van dc Gasunie en de vereniging van gas- distributiebednjven Vegin blijkt dat mensen met lage inkomens relatief moeilijk konden bezuinigingen op hun gasverbruik. Volgens Vegin en Gasu nie kunnen we gemakkelijk nog meer besparen en wel volgens het motto: 'Gordijnen dicht'. PAGINA 7 haven uitgebreid De Zevenaarhaven in Temeuzen wordt uitgebreid Met geld van het Ha venschap Temeuzen. de provincie en het fijk zal de haven met tweehonderd meter worden verlengd. Het project kost vijftien miljoen gulden. PAGINA 11 uitgaven ziekenhuizen De ziekenhuisbesturen gaan in princi pe akkoord met het plan van staatsse cretaris Van der Reijden om volgend ■jaar te beginnen met budgetbewaking voor de ziekenhuizen. De staatssecre taris wil op die manier de groei van de ziekenhuistarieven beperken. ROTTERDAM-In het Rotterdamse Cinerama ging woensdagavond op feestelijke wijze de filmmusical 'Annie'in première. De opbrengst van dezepremière komt ten goede aan de Unicef-actie 'Kans vooreen kind'. Koningin Beatrix, die de voorstel ling bijwoonde, kreeg van de 7-jarige Tanja Gielbert van het Rotterdamse Majo- rettenpeloton een boeketje aangeboden. Rechts van de koningin staat dr C. Bóer- tien, commissaris van de koningin in Zeeland, die namens het Unicef-bestuur m Nederland de voorstelling bijwoonde. BETOGERS VRAGEN AMBASSADEUR HULP Dit betekent dat het kabinet, ondanks grote bezwaren van WD, PvdA en D'66, vasthoudt aan het zwaarder be lasten van de dubbele inkomens. Het voorstel van de WD om deze verhoging in te ruilen tegen een mindere stijging van het minimumloon wees minister De Koning af. Ook de voorstellen van de PvdA voor een eerlijker inkomensverhouding ma ken geen schijn van kans. Op basis van het kabinetsbeleid leveren de laagste Inkomens volgend jaar 3,5 procent in, cn de hoogste 1.5 procent. De PvdA wil de die verhouding vrijwel omdraaien. Alleen het CDA gaat vooralsnog met alle voorstellen van het kabinet ak koord. Minister De Koning zei gisteren zeer aarzelend te staan tegenover het wette lijk opleggen van een beperking van het vakantiegeld. Tenslotte wil het kabinet niet terugkomen om zijn voornemen de groep trendvolgers uit te breiden met onder meer het omroeppersoneel. „Elke verdere koopkrachtverbetering van overheidswege zal leiden tot een hogere lastendruk of een stijging van het financieringstekort", zei minister Ruding. Dat laatste zou volgens hem „volstrekt onaanvaardbaar zijn" Een algemene koopkrachtverlichting zou een belastingverhoging met 0,75 procent vereiseh, aldus Ruding. Maar de collectieve lastendruk heeft het ma ximum bereikt. De drukverzwaring is in 1983 aanzienlijk, maar nog net aan vaardbaar Er is nu geen ruimte meer voor verdere lastenverzwaringen ten behoeve van wat dan ook, zei Ruding. De PvdA stelde woensdag voor de infla tiecorrectie verder te beperken, de uit gestelde verhoging van de sociale uit keringen en het minimumloon met 1,84 procent alsnog volledig door te voeren (het kabinet wil slechts 1 procent), de PARAMARIBO (ANP)- Enkele duizen den Surinamers hebben woensdag middag in het centrum van de hoofd stad Paramaribo gedemonstreerd te gen het bloedige optreden van de mili tairen afgelopen week. De betoging was oorspronkelijk georganiseerd door vrouwenorganisaties ondanks een nog altijd geldend samenscho lingsverbod. Velen sloten zich bij de stille optocht aan. De betoging werd na ongeveer drie kwartier besloten op het Onafhanke lijkheidsplein met het zingen van het Surinaamse volkslied. Een aantal demonstrerende vrouwen droeg rouwkleding. De politie poogde een aantal malen vergeefs de optocht te stoppen. Tot incidenten kwam het ech ter niet, aldus de zegslieden in Parama ribo. Ook het gecontroleerde Suri naamse persbureau SNA maakte mel ding van een demonstratie en sprak van een vredesmars. Later werd nog vernomen, dat enkele demonstranten bij het vlaggenmonu- ment op het Onafhankelijkheidsplan vergeefs gepoogd hebben de Surinaam se vlag halfstok te hangen en die van Cuba te verbranden. Toen de Nederlandse ambassadeur Hoekman op het balkon van de ambas sade verscheen om de demonstratie ga de te slaan, riepen groepen betogers 'Help ons. help ons'. De demissionaire minister van leger en politie, Ivan Graanoogst, heeft naar aanleiding van de demonstratie erop gewezen, dat cr nog steeds een samen scholingsverbod geldt. Politiecommissaris Vnj verklaarde dat de politie woensdag niet had ingegre pen met het oog op het feit. dat een groot aantal vrouwen aan de demon stratie meedeed. Volgens hem zal bij herhaling 'met grote gestrengheid wor den opgetreden tegen overtreders van de maatregelen in verband met de noodtoestand'. Ofschoon de autoriteiten in Paramari bo voortdurend spreken van 'normali satie'. bleven ook woensdag alle scho len gesloten. Volgens een zegsman kwam nauwelijks tien procent van de leerlingen op (dinsdag was dat nog ruim twintig procent). De leerlingen werden wegens de gebrekkige belangstelling weer naar huis gestuurd. Bij het bau- xietbedrljf Suralco wordt nog steeds ge staakt en in de overige sectoren ver schijnen de mensen wel op het werk. maar voeren, met als vorige dagen, wei nig uit. Binnen het leger blijken vooral span ningen te zijn ontstaan bij jonge dienst plichtigen na het militaire optreden van vorige week. aldus een betrouwba re bron bij het leger. Volgens deze bron worden ook de kerkhoven bewaakt •waar maandag de vijftien slachtoffers zijn begraven. Dit om acties te voorko men. Vele Surinamers leggen bloemen als stil protest. De Verenigde Staten hebben woensdag stappen ondernomen om de staf te be schermen van hun ambassade in Para maribo naar aanleiding van het optre den van de Surinaamse militairen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1