PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe stappen tegen Suriname Schelde wil werktijdverkorting voor hele bedrijf Massaal protest tegen korting op onderwijs Aardverschuiving teistert Ancona DEMONSTRATIE JONGEREN LOOPT UIT OP RELLEN UsMtwpaJurim, tlwekt: demi/ze autn adria DIRECTIE HOUDT REKENING MET AANZIENLIJKE VERLIEZEN IN 1983 KABINET KRIJGT UNANIEME STEUN Vee! wind Veel bewolking en af en toe regen of motregen.cMiddagtemperaluur onge veer 8 graden. Krachtige, aan de kust harde lot stormachtige wind uit zuid- vest tot west. 225e jaargang no. 293 Woensdag 15 december 1982 150 4463 AE goes 01100 20440 VLISS1NGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen komt op korte termijn met voorstellen over arbeidstijdverkorting. Dit heeft directeur drs C. Harlog van de KMS dinsdag desgevraagd bevestigd. Het bedrijf wil op deze manier de stagnatie in verschillende opdrachten opvangen. Nu gebeurt dat door een •wachtgeldregeling', waardoor personeel zonder werk kan thuisblijven met behoud van volledig loon. Er wordt rekening gehouden met een aanzienlijk verlies in 1983. door uitstel van enkele orders. Het betreft onder meer de vervolgopdrachten van de koninklijke marine voor de zogenaamde M-fregat- 1. Met de bouw van de eerste kan pas in 1987 worden begonnen, zo blijkt nu uit antwoorden van minister De Ruiter op vragen in de Tweede Kamer over de defensiebegroting. In principe wordt volgens directeur Hartog arbeidstijdverkorting aangevraagd voor het gehele bedrijf <3500 werknemers). De ondernemingsraad is daarvan op de M-jV€QCLtt£n hoogte gesteld. Concrete plannen voor aanvragen zijn echter nog niet ingediend. De ondernemingsraad liet welen daarom nog niet te kunnen reageren, omdat de maatregelen moeten worden beoordeeld aan de hand van de financiële situatie van het bedrijf. Van verschillende kanten is aangedrongen op het meer naar voren halen van de nieuwe marine-opdrachten, met name om de continuïteit bij de Nederlandse marinewerven te garanderen. Uit de antwoorden van minister De Ruiter blijkt nu. dat hij daaraan nog niet denkt De zogenaamde M-fregatten (multi-purpose fregatten) worden de opvolgers van de schepen uit de Wolf-klasse en vormen samen het nieuwe grote marine-project na de Kortenaer-fregatten. waarmee Rijn-Scheldc-Verolme binnenkort klaar zal t Slot zie pagina 2 kolom 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Surinaamse machthebbers hebben het voor deel van de twijfel, dat Nederland hen sinds de staatsgreep van februari 1980 heeft gegeven, verspeeld. Dat is de unanieme me- g van de regering en de Tweede Kamer. De regering studeert nog op nieuwe maatregelen tegen het bewind van Bouterse. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei dit dinsdag in een verklaring tot de Tweede Kamer. Zowel de minis ter als alle fractie-woordvoerders spra ken hun afschuw en ontzetting uit over de gebeurtenissen in Suriname. Een Interdepartementale commissie zet momenteel alle mogelijkheden voor sancties tegen Suriname op een rijtje. Van den Broek zal daarover morgen, donderdag, mededelingen doen. wan neer hij uitvoerig met de Kamer-com missies voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking overleg voert over de toestand in Suriname. De regering zal alle betrekkingen met Suriname herzien, aldus Van den Broek, omdat Nederland geen daden van repressie wil ondersteunen of me deplichtig wil zijn aan onderdrukking van de mensenrechten. De bewinds man begon zijn verklaring met het ui ten van de „diepste gevoelens van deel neming" met de nabestaanden en vrienden van „degenen die door het mi litaire bewind op of sinds 8 december ter dood zijn gebracht". Alle fracties veroordeelden in de scherpst mogelijke bewoordingen de executies en arrestaties in Suriname. De regering werd lof toegezwaaid voor de snelle en krachtige wijze waarop zij vorige week op de gebeurtenissen in Suriname heeft gereageerd, onder meer door het opschorten van de ont wikkelingshulp. De sprekers van de grote partijen en de minister zeiden het regime In Suriname aanvankelijk het voordeel van de twij fel te hebben gegeven. Nederland heeft volgens Van den Broek beseft dat de parlementaire democratie in Suriname direct na de onafhankelijkheid in 1975 onbevredigend functioneerde, en heeft - ook na februari 1980 - aanvaard „dat nieuwe staten tijd en ruimte behoeven om de inrichting van hun maatschappij naar eigen aard en inzicht vorm te ge ven". De onzekerheid daarover heeft binnen de Nederlandse samenleving tot soms verhitte discussies geleid over de vraag in hoeverre ons land de verschillende samenwerkingsvormen met Suriname mocht gebruiken om in dat land een ontwikkeling in democratische rich ting te bevorderen, zo zei Van den Broek. „Sinds 8 december is die discussie ver stomd", zei hij. „De vraag is nu of Ne derland kan blijven samenwerken met Slot zie pagina 3 kolom 4) DEN HAAG - Leden van de Mobiele Eenheid lopen dinsdag op het Binnenhof in de richting van tegen bezuinigings maatregelen demonsterende jongeren. Sommige demonstranten hadden met stenen en stokken ruiten van het Twee de Kamergebouw ingegooid. DEN HAAG - Dc demonstratie die gisteren door enkele duizenden jon geren in Den Haag werd gehouden is uitgelopen op rellen en gevechten niet de politie. De naar schatting 5000 jongeren waren naar het Bin nenhof getogen om te protesteren te gen de kabinetsplannen om de RWW-uitkering voor 16- en 17-jari- gen en de WWV voor jongeren onder de 23 jaar af te schaffen. In de vroege ochtenduren al kwam de politie in actie toen een kamer op het departement van sociale zaken werd bezet door jongeren. Bij die gelegen heid werden 10 bezetters aangehou- (Slot zie pag. 8 kol. 6) woningbouw Staatsecretaris Brokx van volkshuis vesting heeft zijn goedkeuring gege ven aan de bouw 1600 woningen in Zee land in 1983. Deze toewijzing is onge veer de helft van het door Zeeland ge vraagde aantal. korter werken UClUOl^UVCIIWl l>Illg UtlllgUVIflilgU VUUI een groot deel van het personeel. De crisis in staalindustrie scheept het be- drijf op met grote voorraden. inkomensverdeling De kabinetsvoorstellen voor de inko mensverdeling voor 1983 lijken aanlei ding voor een frontale botsing tussen de coalitiepartners CDA en WD. De liberalen hebben grote problemen met de kabinetsplannen. PAGINA 11 geen opleving Er zal volgend jaar geen opleving ko men waarvan onze economie kan pro fiteren. Deze verwachting uit het Cen traal Planbureau in een bijstelling van de prognoses. De verwachting berust op voorlopige cijfers. Het kabinetsbe leid zou pas na voortzetting van de door het CPB gesignaleerde tendens moeten worden veranderd. magnesium geneest Na tien jaar onderzoek beveelt de Utrechtse pharmacoloog prof dr G Charbon magnesium aan als een mid del tegen een groot aantal ziektever schijnselen Magnesium werkt als vaatverwijder en kan aangewend wor den bij bloeddrukproblemen en ver schillende hart- en vaatziekten PAGINA 17 pijp door wadden Het kabinet heeft een tracé gekozen voor de pijpleiding waardoor olie uit het Nederlands deel van Noordzee naar de Eemshaven vervoerd zal wor den. De leiding zal vanaf het continen taal plat langs Schiermonnikoog naar de Groningse kust lopen. Binnendijks gaat het dan verder naar de Eemsha ven. Milieu-organisaties noemen de keuze van het kabinet de meest scha delijke. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. DEBAT INHOUDING 1,65 PCT UITGESTELD DEN HAAG (ANP) - Tussen de 30.000 en 40.000 onderwijskrachten en sym pathisanten uit het hele land hebben dinsdagmiddag in Den Haag deelgeno men aan een protestmanifestatie tegen de aangekondigde bezuinigingsplan nen van minister Deetman van onder wijs en wetenschappen. Dat de behandeling van het noodwetje, dat de extra inhouding van 1,65 procent op de onderwijssalarissen mogelijk moet maken, door de tweede kamer een voerende onderwijsbonden in het ge heel niet. „We hebben het parlement een duidelijk signaal gegeven en daar was het ons om te doen De actie werd gevoerd door dezelfde on derwijsbonden, die ook in november de onderwijsstaking van een week organi seerden: de algemene bond van onder wijzend personeel (ABOP), de katho- leieke onderwijs vakorganisatie (KOV), het Nederlands genootschap van lera- ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van donderdag gaat Shell de prijzen voor super- en normale benzine opnieuw verlagen. Een liter superbenzine wordt 2,4 cent goedkoper en gaat dan bij de zelftankstalions van deze maatschappij 163,4 cent kosten. De normale benzine gaat eveneens 2.4 cent per liter omlaag tot 157,4 cent. Andere maatschappijen zullen deze prijsda ling zeer waarschijnlijk volgen. De woordvoerder van Esso deelde dinsdag mee. dat er nog geen beslissing is genomen, maar zei dat deze maatschappij zich in het algemeen concurre rend opstelt ten aanzien van de benzineprijzen Een verlaging tot het niveau van Shell ügt volgens de woordvoerder in de lijn van de verwachtingen De prijzen van dieselolie, gasolie en huisbrandolie worden door Shell, even eens met ingang van donderdag, met 1.4 cent per liter verhoogd Volgens Shell zijn de prijsaanpassingen een gevolg van de prijsontwikkelin gen op de internationale produktenmarkt. ren (NGL), de Unie van MTO-veremgin- gen en de ambtenarenbond ABVA/KA- BO De protestactie begon met een manifes tatie op het malieveld, waarna het grootste deel van de demonstranten via de Raamweg naar een dependance van het ministerie van onderwijs en weten schappen aan de Oostduinlaan trok. Daar werden in twee houten kisten af schriften van een petitie achtergelaten, die donderdagmorgen op het Binnen hof zullen worden aangeboden. In de petitie, gericht aan de leden van de tweede kamer, wordt de kortings- wet een onrechtvaardige en ongelijke behandeling van de mensen in het on derwijs genoemd. „Door deze nationale actiedag doen de leden van de actievoerende onderwijs bonden en van de ambtenarenbond een laatste klemmend beroep om opnieuw uw verantwoordelijkheid waar te ma ken. Dnngend verzoeken wij u op te ko men voor het goed recht van het onder wijspersoneel- een behandeling gelijk aan die van de overige ambtenaren en daaraan gelijkgestelden Op grond van rechtvaardigheidsoverwegingen en vanuit uw verantwoordelijkheid dient dit wetsvoorstel categorisch te worden verworpen", aldus de petitie Debat De omstreden wet zou dinsdag door de tweede kamer worden behandeld, maar terwijl de demonstranten door Den Haag trokken werd in de tweede kamer de behandeling ervan een week opgeschoven. Woordvoerders van de demonstrerende organisaties lieten dinsdagavond weten, dat dit hun niet zoveel kon schelen. De deelnemers aan de onderwijsmani- festatie waren met naar schatting van de politie 450 bussen uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen Ook extra treinen en verlengde treinen voer den duizenden onderw ijskrachten naar Den Haag. De meeste leerkrachten na men deel aan de demonstratie naar de dependance van het ministerie van on derwijs en wetenschappen aan de Oost duinlaan. Een groep van naar schatting 10.000 man wilde echter per se naar het Binnenhof Daar kwamen de proteste rende onderwijzers terecht in de pro testdemonstratie van jongeren. De eigenlijke demonstratie verliep zonder problemen. tZie ook pagina 91 Inwoners van Ancona voor hun vernielde kuizen Eensgezindheid over Suriname vftOA/ xTierkant achter het stand- 'ïr-rr 1 V punt van de Nederlandse I regering heeft de tweede ka- mer gistermiddag in zeldza- H me eensgezindheid zijn af schuw en ontzetting uitge sproken over het barbaarse optreden van het militaire Bouterse-bewind in Suriname. En even unaniem was ver volgens de steun aan de snelle en doel treffende maatregelen, die het kabinet als antwoord op het brute geweld in Pa ramaribo heeft aangekondigd op schorting van de ontwikkelingssamen werking en stopzetting van alle militai re bijstand. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken trof het voltallige parlement aan zijn kant met het argu ment dat 'ontwikkelingssamenwerking nooit een ondersteuning voor repressie ve regimes zal mogen worden noch zal mogen leiden tot medeplichtigheid aan ernstige schendingen van de rechten van de mens' Van diepe bewogenheid met de slachtoffers van het niets ont ziende Bouterse-optreden en van emo tie over de in koelen bloede uitgevoerde executies in een land waarmee Neder land zoveel persoonlijke bindingen heeft getuigden gistermiddag de toe spraken vanuit vrijwel alle fracties in dit kamerdebat over de jongste gebeur tenissen in Suriname. Hoe cynisch Bou terse en zijn handlangers vorige week in en rondom het fort 'Zeelandia' in Para maribo met hun arrestanten zijn omge gaan sprak misschien nog het best uit de verklaring van minister Van den Broek over het bezoek van de Suri naamse ambassadeur in Den Haag. Herrenberg, aan het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken. Her renberg stond bij die gelegenheid te verzekeren dat 'voor alle betrokken ar restanten een behoorlijke rechtsgang was verzekerd' op hetzelfde moment dat reeds een aantal van hen was gefu silleerd. Duidelijker dan gistermiddag aan het Haagse Binnenhof gebeurde had Nederland geen positie kunnen kie zen tegenover de huidige machtheb bers in Suriname. In het kamerdebat werd er van verschillende kanten aan herinnerd dat de houding tegenover het sinds 1975 staatkundige onafhankelij ke Suriname er steeds één is geweest in het spanningsveld tussen terughou dendheid en gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de ontwikkeling van het land. Terughoudendheid om niet de schijn te wekken in een jong onafhanke lijk land toch nog half de lakens te wil len uitdelen. Samen verantwoordelijk omdat dit beginsel tenslotte was vast gelegd in het verdrag tussen Nederland en Suriname, waarin de ontwikkelings samenwerking op een groot aantal ter reinen is geregeld. Binnen die grenzen van rechtstreekse betrokkenheid, met bovendien nog zoveel Surinaamse men sen in Nederland aanwezig, kon het ge beuren dat Nederland na de staats greep van 25 februari 1980 het door mili tairen beheerste proces van de revolu tie krediet gaf. Er was tenslotte geloof in terugkeer van de democratie, een punt waarop vanuit Nederland steeds werd gehamerd. Achteraf blijkt dat ver trouwen misplaatst. Ieder uitzicht op democratie heeft onder de stengun van Bouterse plaats gemaakt voor terreur, geweld, intimidatie en jacht op mensen, van wie er nu tientallen zonder vorm van proces zijn afgemaakt. De mede verantwoordelijkheid voor de ontwik keling van Suriname kon onder deze omstandigheden dan ook niet anders tot gelding komen dan door iedere vorm van zaken doen met Bouterse 'de leider zonder volk', zoals hij werd om schreven) af te kappen. Het spreekwoord 'de revolutie ver slindt haar eigen kinderen' is vori ge week in Suriname verbijsterend hard werkelijkheid geworden. Voor een land dat als gevolg van economische moeilijkheden en politieke instabiliteit zijn inwonertal toch al zover had zien slinken, een land dat kampt met gebrek aan kader en nu in één klap is beroofd van een belangrijk stuk kritische weer baarheid komt die realiteit dubbel hard aan. Met opschorting van de ontwikke lingssamenwerking en nog een aantal andere maatregelen, rechtstreeks ge richt tegen 'bevelhebber' Bouterse c.s. en tegelijk een stuk betekenisvolle soli dariteit met de bevolking van Surina me kan Nederland een poging onderne men de spiraal van geweld te doorbre ken en terugkeer naar democratische verhoudingen te bevorderen. Boven dien mag mobiliseren van zo groot mo gelijke internationale druk op het mili taire gezag in Paramaribo met uitblij ven Nederland speelt een voorname rol als het erom gaat te voorkomen dat de bevolking van Suriname in de beangsti gende omstandigheden van het mo ment aan haar lot wordt overgelaten. Het kamerdebat van gisteren was in ie der geval van duidelijke waardigheid. Met ingehouden adem volgen velen de gebeurtenissen ginds vdM ANCONA (RTR) - Een reusachtige aardverschuiving beweegt zich sinds maan dagavond ten noorden van de Italiaanse havenstad Ancona in dc richting van de Adriatische Zee. Ongeveer 3.500 mensen hebben tot dusver hun woning moeten ontruimen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan Volgens geologen is het aan een beweging van de aardkorst te wijten dat over een breedte van circa zes kilometer een enorme hoeveelheid grond en rots voortschuift Verscheidene ge bouwen zijn vernield, terwijl andere werden meegenomen, zonder dat zij in elkaar vielen Doordat kabels werden vernield, is het merendeel van de bevolking van de onge veer 100.000 inwoners tellende stad van elektriciteit verstoken Ook de water- en gas voorziening is gestoord. De voornaamste spoorlijn langs de Italiaanse oostkust is tussen Ancona en Bolog na vernield De rails steken op sommige plaatsen vier meter in de lucht. Tien jaar geleden was dezelfde streek door eendergelijke aardverschuiving getrof fen. Stijgend dodental in Noord-Jemen SANA'A (AFP) - Het dodental als ge volg van de zware aardbeving die maandagochtend Noord-Jemen trof. stijgt nog steeds. Dinsdagavond werd van officiële zijde in de hoofdstad Sa na's meegedeeld, dat er tot dusver 1082 doden zijn geteld en 1140 gewonden. Premier Abdel Karim Al-Iriani ver klaarde dat 142 steden en dorpen ge heel of gedeeltelijk zijn verwoest door de beving die 40 seconden aanhield-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1