PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premie kinderbijslag twee procent omhoog PZC Duizenden Surinamers op de been bij begrafenissen slachtoffers Vijfhonderd banen weg bij DMV-Campina Benoemen commissaris geen vriendendienst Protest bezuiniging onderwijs Record-buit in New York UBINET WIL OOK AOW-PREMIE VERHOGEN Vrouw ontvoert baby in Zaanstad Grote meerderheid VN voor bevriezing aantal kernwapens TIEN MAN MINDER IN MIDDELBURG VS HERZIEN BETREKKINGEN Eerst mist In de ochtend nog op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Mor genmiddag van het westen uit toene mende bewolking maar tot de avond droog. 225e jaargang no. 292 Dinsdag 14 december 1982 9 advertentierubriek over uitgaan. Meer r adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck GRONINGEN (ANP)-Ongeveer dui zend leerlingen van het buitenge woon onderwijs hebben samen met ouders en leerkrachten maandag morgen op de Grote Markt in Gro ningen geprotesteerd legen voorge nomen bezuinigingen op hel taxi vervoer voor het buitengewoon on derwijs. Aan het protest namen ook ongeveer honderdvijftig taxichauf feurs deel. Zij hadden hun wagen op de Grote Markt geparkeerd. Het protest was gericht tegen het voorstel van het kabinet het taxiver voer van de leerlingen van deze scho len niet meer te financieren. Dat le vert een bezuiniging op van dertig miljoen gulden. De leerlingen in het buitengewoon onderwijs gaan vaak per taxi naar school, omdat zij vanwege hun han dicap of hun leeftijd niet in staat zijn met het openbaar vervoer zelfstan dig naar school te gaan. Zoals gemeld wordt vandaag, dins dag. massaal gestaakt in het onder wijs tegen de voorgenomen korting op de salarissen. De Protestants Christelijke Onderwijsbond (PCO) doet als enige bond ook ditmaal niet mee. tZie ook pagina 2> NEW YORK tUPIi- Twee met kara bijnen geioapende en met skimas kers onherkenbaar gemaakte ban dieten hebben bij een inbraak in een gebouw in New York waarin een geldtransportfirma is onderge bracht, het voor Amerika recordbe drag van 8 miljoen dollar buitge maakt. Volgens een politiewoord voerder braken de mannen zon dagavond laat via het dak in het gebouw in. Zij overmeesterden de enig aanwezige bewaker en ont kwamen met 8 miljoen dollar in bil jetten van 50 en 100 dollar uit de kluis. De bewaker, die werd gekne veld, bleef ongedeerd. Bij het on derzoek in de zaak is de FBI, de Amerikaanse landelijke recher che, ingeschakeld. De directie van het bedrijf Sentry Armored Car- Courier' ontdekte de diefstal pas maandagochtend om een uur of ze ven. toen het gebouw open ging. Het vorige Amerikaanse inbraak record dateerde van 22 april 1981, toen vier mannen 3,3 miljoen dollar stalen van de First National Bank of Arizona in Tucson Leerlingen lieten luchtballons op. waaraan kaartjes waren bevestigd met daarop de tekst: .Meneer de minister, het buitengewoon onderwijs moet blijven". OEN BOSCH iANPi - De nieuwe commissaris van de koningin in Noord-Brabant rtoet worden benoemd conform de daarvoor geldende procedure en niet worden (tkozen door vriendjes. Dat zei mevrouw H. Sengers. fractievoorzitter van de VVD tn de Brabantse staten, maandag tijdens de begrotingsbehandeling hjverklaarde hel bijzonder incorrect te vinden ten opzichte van de koningin en de minister van binnenlandse zaken dal nu al publiekelijk icordt gezegd ime de nieuwe Brabantse commissaris zal zijn Onlangs heten zowel professor P Steen kamp als minister-president Lubbers met zoveel worden uelen dat de huidige commissaris van de koningin. Van der Harten, naar alle waarschijnlijkheid zul worden opgevolgd door Van Agt. De functie van commissaris van de koningin van Noord-Brabant komt in mei volgend jaar vacant. De AOW-premie gaat als gevolg van het terugtrekken van de rijksbijdragen om hoog naar 11.45 procent. Daarmee komt op de salarisstroken de inhouding voor AOW en AWW (de Algemene We duwen- en Wezenwet waarvoor de pre mie een fractie omlaag gaat) op 12.8 procent (thans 12,6) Voor het Kinderbijslagfonds is volgend jaar door het terugtrekken van de rijks bijdragen 2,2 procent meer premie no dig. Hoewel deze premie (in tegenstel ling tot die voor de AOW) tot dusver geheel voor rekening van de werkgever kwam, wil de regering haar voortaan helemaal voor rekening van de werkne mer laten komen. Die zal dus niet alleen voor de 2,2 procent moeten opdraaien maar ook voor de 1.8 procent die de werkgevers tot dusver betaalden. De hele premielast, van om en nabij 4 pro cent zal op de schouders van de werkne mers terechtkomen. Ook daar geldt on dertussen de bepaling dat de premie inkomensgrens met 4100 gulden om hoog gaat tot 61.150 gulden. Buiten deze premiewijzigingen komen cr nog wat premieveranderingen aan. De Tweede Kamer debatteert er deze week over en zal daarbij ook moeten aangeven hoe zij over de werkgevers en dc werknemers worden verdeeld. In liet algemeen is dc bedoeling dat de premielast voor de werkgever wat wordt verlicht, waartegenover een verzwaring van de premiebetaling door de werknemer zal moeten staan. Honderden doden bij aardebeving in Noord-Jemen SANA'A (ANP) - Een zware aardbe ving heeft maandag in Noord-Jemen aan enkele honderden mensen het le ven gekost, zo is in de hoofdstad Sana'a bekendgemaakt. De beving die zich in de ochtend voor deed en 40 seconden aanhield, trof voor al het gebied Dhamar. op circa 100 km ten zuiden van Sana'a. Volgens een offi cieel communiqué werden in deze streek 77 dorpen getroffen, waarvan verscheidene volkomen werden ver woest. Radio-Sana a sprak in de eerste berichten van 335 doden en ongeveer 300 gewonden. De beting had een kracht van zes op de schaal van Richter van negen, aldus het observatorium van Golden in de Amerikaanse staat Colorado. ZAANSTAD (ANP) - De 45-jarige me vrouw M. H. uit Zaanstad heeft tegen over de politie bekend dat zij afgelo pen zaterdag een baby van acht dagen heeft weggenomen van de afdeling gy naecologie van het Zaanse Johannes- zickcnhuis. Dit heeft éen woordvoerder van de poli tie in Zaanstad maandagmorgen mee gedeeld. De vrouw verklaarde dat zij vanuit een gevoel van grote eenzaam held tot haar daad was gekomen. De baby werd zaterdagmiddag bij de afdeling gynaecologie vermist Bij een onderzoek trof de politie het kind zon dag aan bij mevfouw M. H. De vrouw Is in verzekerde bewaring gesteld DEN HAAG (ANP) - De kinderbijslagpremie zal volgend jaar 2,2 procent omhoog moeten, de AOW-premie zal 0,45 procent hoger uitvallen. Dat valt op te maken uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid maandag heeft ingediend bij de tweede kamer. premie hoeft te worden betaald, te ver- den premie moet worden betaald; over hogen met 4100 gulden. Dat houdt in, het meerdere is geen premie meer ver dat straks over maximaal 61.150 gul- schuldigd. NEW YROK (REUTER/DPA/ANP) - De Algemene Vergadering van de VN sprak zich maandag met grote meerderheid uit voor twee - niet bindende - resoluties waarin wordt opgeroepen tot een bevriezing van het aantal kernwapens. Het was voor de eerste maal dat de Algemene Vergadering een dergelijke oproep deed. De premieverhogingen zijn een gevolg Tan de plannen van het kabinet om te stoppen met het betalen van rijksbij dragen aan de fondsen waaruit AOW en kinderbijslag worden uitgekeerd. Ditjaar stortte de overheid nog 850 mil joen gulden in het Ouderdomsfonds ivoor de AOW-uitkeringen) en 4,15 mil jard in het Kinderbijslagfonds. Om het geldtekort van de staat te verkleinen, wil de regering in één klap van die bij dragen af Om de fondsen niet met de strop daar van te laten zitten, moeten de premies ervoor extra omhoog. Dat staat nog los van de verhoging van de premie-inko mensgrens. Het voornemen is immers om het bedrag waarboven verder geen PAGINA 2 In een van de resoluties worden de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie ge vraagd te stoppen met het produceren en plaatsen van kernwapens. Ook wor den de twee supermogendheden ver zocht de produktie te staken van splijt bare materialen voor militaire doelein den. Deze resolutie werd aanvaard door 117 landen, 17 staten stemden tegen en er waren 8 onthoudingen. De Algemene Vergadering aanvaardde ook een twee de resolutie waarin bij alle staten die kernwapens bezitten wordt aangedron gen op een bevriezing van de atoombe wapening Voor dez-e resolutie stemden 122 landen, 16 staten stemden tegen en er waren 6 onthoudingen. De VS en de meeste andere westerse landen verzetten zich tegen de twee re soluties met het argument dat een be vriezing op het huidige niveau de voor sprong in stand zou houden die de Sow jet-Unie volgens hen heeft inzake op land gestationeerde strategische raket ten en inzake de middellange-afstand- raketten in Europa. De westerse landen zijn tevens van mening dat een bevrie zing de lopende wapenonderhandelin gen in Genève zouden ondermijnen. 'Zie ook pagina 3) ontslagen Zuidchemie in Sas van Gent wil 33 man ontslaan Het bedrijf vraagt col lectief ontslag voor werknemers van 57.5 jaar en ouder. De directie van Zuidchemie noemt de ontslagen on vermijdelijk, omdat het bedrijf flinke verliezen lijdt. PAGINA 3 vrij onderhandelen De trendvolgers willen 'vrij' kunnen onderhandelen over werkgelegen- heldsafspraken in ruil voor loonruim te Minister De Koning houdt vast aan Het uitgangspunt van het kabinet: be vriezing van de salarissen, net als bij het overheidspersoneel PAGINA 7 veerhavens cultuurbegroting Een meerderheid in de tweede kamer «11 het behoud van de toneelgroepen Proloog en De Nieuwe Komedie. Mi nuter Brinkman wil zijn bezuinigings plannen in die richting bijstellen, maar dan moet de Raad voor Kunst «n alternatieve bezuiniging voordra- Japanse markt Japan is niet bereid zijn grenzen ver der te openen voor produkten uit de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Na drie dagen onder- landelen met 'Europa' deden de Ja panse gesprekspartners slechts de toe zegging te zullen proberen de Japanse uitvoer naar de EEG te beteugelen Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport. 11 Radio en televisie: 13. financiën, economie: 15. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP GPD) - Bij de begrafenissen van de stoffelijke overschotten van veertien slachtoffers van het bloedig optreden van de Surinaamse militairen zijn maandagmiddag (maandagavond Ned. tijd) duizenden Surinamers op de been gekomen. De slachtoffers werden tege lijkertijd ter aarde besteld op vier ver schillende begraafplaatsen, afhanke lijk van de geloofsovertuiging van de slachtoffers. Vooral bij de algemene begraafplaats Annetteshof en de hindoebegraafplaats Sarwadai die vlak naast elkaar liggen aan de Verlengde Coppenamestraat. dicht bij het door de militairen in puin geschoten Moederbondgebouw. had zich een grote menigte mensen verza meld. Op de hindoebegraafplaats wer den de ex-militairen Rambocus en de advocaat Baboeram en R. Sohansing begraven. Op Annettes hof vond dc teraardebestelling plaats van de populaire ex-minister Andre Kamperveen. Moederbondleider Cyriel Daal en journalist Bram Behr. De me nigte aan de Verlengde Coppename straat werd door aanwezigen geschat op meer dan tienduizend. Veel Surina mers waren niet of pas op het laatste moment door mondelinge overlevering op de hoogte van het tijdstip van de teraardebestellingen. De autoriteiten hadden de families, die de uitvaart plechtigheid met zelf mochten verzor gen. pas op het laatste moment een tijd stip genoemd Dilom te voorkomen dat zich massale oplopen zouden voordoen Met name aan de Verlengse Coppena mestraat hadden zich echter in de loop van de middag toch al duizenden men sen verzameld. Vele inwoners van Para maribo haastten zich nog op het aller laatste moment naai de plechtigheden. Het stoffelijke overschot van een vijf tiende slachtoffer, de journalist Frank Wijngaarde. zal. indien de Surinaamse militaire autoriteiten toeslemming ge ven. naar Nederland worden overge bracht. Wijngaarde zou de Nederland se nationaliteit hebben. Herdenking Met een minuut stilte, het zingen van hun volkslied en het luisteren naar toe spraken hebben maandagavond naar schatting achthonderd Surinamers in gebouw De Hoeksteen in Amsterdam de slachtoffers van de executies in Suri name herdacht. De bijeenkomst was georganiseerd door de landelijke orga nisatie van Surinamers in Nederland (Loson) en vooral bedoeld ter herden king van de journalist Bram Behr De Verenigde Staten hebben maandag in een scherpe verklaring hun veront waardiging uitgesproken over de ge beurtenissen in Suriname en gezegd dat zij hun betrekkingen met dat land in al hun aspecten opnieuw in overwe ging nemen. De Surinaamse ambassa deur in de Amerikaanse hoofdstad. Henricus A. F. Heidweïller, werd vrij dag naar het ministerie van buiten landse zaken ontboden om die bood schap in ontvangst te nemen. De Verenigde Staten hebben voor 1982 anderhalf miljoen dollar aan economi sche hulp voor Suriname beschikbaar gesteld, waarvan nog geen cent is uitge geven. De VS vinden de situatie in Suriname kennelijk zo ernstig, dat het Pentagon onmiddellijk is begonnen met de voor bereiding van evacuatieplannen voor Amerikaanse onderdanen. Dat gebeurt in overleg met de Nederlandse autori teiten. Bezorgdheid De Europese Gemeenschap is bezorgd over de ontwikkelingen in Suriname. De ministers van buitenlandse zaken van de Gemeenschap hebben dit maan dag in Brussel uitgesproken nadat zij door de Nederlandse minister Van den Broek waren ingelicht over de recente gebeurtenissen in Paramaribo. De Eu ropese landen beraden zich op ambte lijk niveau over een krachtiger stel- lingname. mogelijk in dc vorm van een speciale schriftelijke verklaring. (Zie ook pagina 3) (Van één onzer verslaggevers VEGHEL/MIDDELBURG - Bij het zuivelconcern DMV-Cam pina, een coöperatie met 21 be drijven verspreid over Zuid- Nederland, verdwijnen 450 tot 500 arbeidsplaatsen. Zes bedrijven worden gesloten en twaalf andere worden ingekrompen. Ook de enige Zeeuwse vestiging van de zuivelgigant ligt in de tfoek waar de klappen vallen: Van de 35 mensen die nu nog in het distributiecentrum in Middelburg werken, worden er binnen afzienbare tijd tien overbodig. Dit zijn de gevolgen van een grootscheeps reor ganisatieplan, dat de directie van het bedryf maandagmiddag tijdens een persconferentie in het hoofdkantoor in Veghel bekend heeft gemaakt De vak bonden zijn woedend en overwegen de rechter in te schakelen. De directie van DMV-Campina noemt als belangrijkste reden voor de reorga nisatie het feit. dat het bedrijf de ruim negenduizend aangesloten melkvee houders niet genoeg kan uitbetalen. Al jaren krijgen deze melkveeboeren veel minder per aan de fabriek geleverde li ter melk. dan de agrariérs die aan ande re melkfabrieken verkopen. Verder wordt met de voorstelde maatregelen een rendementsverbeteri ng nage streefd, waardoor DMV-Campina beter kan concurreren met de drie andere Ne derlandse zuivelconcerns. In de derde plaats is de reorganisatie een uitvloei sel van de grootscheepse fusie tussen een aantal Zuidnederlandse zuivelfa brieken. Vier jaar geleden werden een groot aantal melk-, boter- en kaasfa- (Slot zie pagina 5 kolom 3) De hereniging van een moeder mei haar dochter De aanpassing van de veerhavens van Vllssingen en Breskens zal het vervoer over deze verbinding eind '84, begin '85 gedurende vier maanden ontwrichten. Hel geschikt maken van de aanlegin- nchtingen voor 'dubbeldekkers' bete kent in ieder geval dat zwaar verkeer niet door de veerboten kan worden overgezet. PAGINA 9 polen 'vrij' Alle gedetineerden in Polen zullen «■aarechijnlijk met Kerstmis worden nijgelaten en de staat van beleg wordt ipoudejaarsdag opgeschort Het Pool se parlement zal de betreffende voor stellen binnenkort bespreken Met 229 passagiers aan boord is gisteren de SLM DC 8 uit Paramaribo op Schiphol teruggekeerd. Op de foto wachtende Surinamers in de aankomsthal van de luchthaven in de hoop dat er familieleden in het toestel zitten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1