Jaruzelski schort de oorlogstoestand op PZC Protestdemonstraties van Surinamers in Nederland Russisch voorstel voor verminderen kernwapens Bergingsploeg aangevallen na ongeluk met helicopter NOG VOOR HET EINDE VAN DIT JAAR PZC 1 sport vandaag VS WILLEN NULOPTIE HANDHA VEN Jongen wurgt bejaarde vrouw ZEEUWS VOETBAL JAN TIMMAN J0HAN CRUIJFF Noordoostelijke wind In de ochtend nog op veel plaatsen mist. Overigens veel bewolking, maar in de middag enkele opklaringen en in ie kustprovincies mogelijk een bui. hliddagtemperatuur rond 2 graden. Matige noordoostelijke wind DEN HAAG - Kabinetsformateurs zouden de status en de staatsrechte lijke positie van minister moeten krijgen, met de daarbij behorende verantwoordingsplichting tegen over het parlement. De Tweede Ka mer heeft dan een grotere mate van inspraak in de formatie dan nu en kan zich ook uitspreken over het vertrouwen dat in de persoon wordt gesteld. Dat schrijft dr. Maasm het deze week te verschijnen boek ..Kabinetsforma ties van 1959 tot 1973". De kabinets formatie wordt zo een zaak die zich geheel tussen parlement en forma teur afspeelt, waardoor ook de kwest- baarheid van het staatshoofd bij for maties kan worden weggenomen, al dus Maas. Volgens de schrijver, die daarmee het werk van de Nijmeegse hoogleraar professor Duynstee voortzet, moet een systeem geschapen worden waardoor de Koning!m) meer afstan delijk bij de formatie betrokken wordt. Maas gelooft dat de invloed van de koningin gedurende de forma ties van de laatste decennia groot ge weest is. vooral bij het benoemen van (in)formateurs en kandidaat-pre- (Van onze correspondent! WENEN - In een 22 minuten durende toespraak heeft de Poolse leider generaal Jaruzelski zondag avond voor de Poolse radio en televisie aangekondigd dat de oorlogstoestand in Polen tegen het eind van het jaar zal worden opgeschort. Hij beloofde ook dat een eind zal worden gemaakt aan de interneringen en liet doorschemeren dat amnestie zal worden verleend aan degenen die de oorlogswetgeving hebben overtreden. Hij zei echter niet wanneer. Jaruzelski zei verder dat de oorlogstoe stand niet meteen kan worden beëin digd en dat een terugkeer naar een nor malisering geleidelijk moet plaatsvin den, maar dat de opschorting van de oorlogstoestand - ongeveer acht van de oorspronkelijk 38 beperkende maatre gelen blijven van kracht-een belangrij ke stap is in de goede richting. heeft aan de vooravond van de eerste verjaardag van het alkondigen van de oorlogstoestand in Polen, in een bnef de Poolse autoriteiten uitgedaagd. Wa lesa eist in een brief aan generaal Jaru zelski amnestie voor allen die zijn gear resteerd en zijn veroordeeld op beschul diging de decreten op grond van de noodtoestand te hebben overtreden. Walesa De voorzitter van de Poolse verboden vakcentrale Solidariteit, Lech Walesa, onderzoek Jeugd en Muziek Zeeland wordt finan cieel doorgelicht. In besprekingen met gedeputeerde staten is gebleken dat deze organisatie 'aanzienlijk hogere tekorten heeft dan in een eerder sta dium was meegedeeld'. De precieze schuldenlast van J en M is niet be kend, maar tijdens de begrotingsbe handeling in provinciale staten sprak gedeputeerde Boersma van 'een over schrijding van ongeveer een ton' werk Rijn-Schelde-Verolme Montage in Vllssingen is blij met de NSM-order voor het monteren van pijpleidingen en apparaten voor de nieuwe ammo- niakfabriek in Sluiskil. De opdracht biedt 150 mensen ongeveer een jaar werk. Er is een bedrag mee gemoeid van 12 miljoen gulden PAGINA 3 één lijn Volgens CDA-fractieleider De Vries mogen er binnen zijn fractie best me ningsverschillen bestaan, maar moet bij stemmingen vanuit gesloten gele deren worden opgetreden. Vorige week kozen bij stemmingen over het kemwapenbeleid elf CDA'ershde kant van de oppositie Met hen volgt nog een gesprek, zei De Vries Een groep Limburgse CDA-leden heeft gedreigd een nieuwe partij op te richten als de elf Kamerleden niet worden ge royeerd voorzitter Elli Izeboud is de nieuwe voorzitter van het partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland. De com munisten die verontrust zijn over de vernieuwende koers van de CPN zijn van plan hun activiteiten binnen de partij te verhevigen De groep besloot verder een eigen weekblad uit te'ge- PAG1NA 7 schitterend De Amerikaanse show All of him' van Herman van Veen verdwijnt na een week van Brodway Vooral de vernieti gende kritiek in de New York Times ligt aan de basis van het besluit de tweede speelweek te schrappen. De Amerikaanse wereldster Shirley Ma- cLatne was onder de indruk van het optreden van de Nederlandse cabare tier 'Hij Is een heel groot talent, schit terend' Herman van Veen zelf is uiter mate tevreden: 'Ik kan hier mijn leven 'ang werken, het doel is geslaagd' Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10,11,12,13 en 14. RSV-werf Heusden maakt melding van nieuwe order ROTTERDAM/HEUSDEN (ANP) - De directie van de Verolmewerf in Heusden is in een vergevorderd staduim van onderhandelingen met een Nederlandse reder over een order voor de bouw van twee chemicaliëntankcrs. Dit heeft de vice-president van de raad van bestuur van RSV, A. Rij ke, zaterdag in Raamsdonkveer meegedeeld ter gelegenheid van de tewaterlating van het zware lading schip 'Dok Express 20', dat in op dracht van de gelijknamige rederij in Rotterdam (90 procent eigen dom van Van Ommeren) bij de Ver olmewerf in Heusden is gebouwd. De naam van rederij Broere uit Dordrecht werd genoemd en de re derij bevestigt nieuwbouwplannen te hebben. Broere zou zich echter voor de or der nog geenszins op de RSV-werf vastgelegd hebben. Het gaat om een order van naar schatting tien tallen miljoenen guldens. Ook wil hij rehabilitatie van al degenen die hun baan om politieke redenen zijn kwijtgeraakt, bijvoorbeeld omdat zij weigerden Solidariteit te veroordelen Walesa riep ook op tot een nieuw vak- bondsbeleid, dat gebaseerd is op pluri formiteit. zodat arbeiders de keuze heb ben tussen verschillende vormen van vakbondswezen. Dit zijn enkele voorwaarden, aldus Wa lesa, voor de leiders, de kerk en de vak verenigingen om tot elkaar te komen en te proberen een behoorlijke overeen komst te bereiken, die Polen terug brengt naar een normaal leven. Debat De Sejm, het Poolse parlement, komt vandaag, op de eerste verjaardag van het afkondigen van dc oorlogstoe stand, bijeen. Dc commissie voor dc voorbereiding van de parlementaire agenda, die afgelopen vrijdag verga derde, heeft besloten dat het parle ment zal debatteren over het opschor ten van de oorlogstoestand, en niet, zo als gehoopt, het opheffen ervan. Ver wacht wordt dat dc opschorting, die zal gelden voor een proefperiode van (Slot zie pagina 4 kolom 5) In de Mozes en Aaronkerk hebben zondagmiddag honderden mensen, vooral Surinamers, de herdenkingsdienst bijgewoond die daar werd gehouden ter nagedachtenis van de Surinamers die de afgelopen dagen in Suriname zijn omgekomen DEN HAAG. AMSTERDAM - Het is zondag op verschillende plaatsen in ons land tot felle protesten gekomen van in Nederland woonachtige Surina mers tegen de executies waarmee het militaire bewind een aantal politieke tegenstanders uit de weg heeft ge ruimd. In Den Haag demonstreerden tweedui zend mensen bij de Surinaamse ambas- (Van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn vooralsnog niet geneigd in te gaan op een Russisch compromis-voorstel over kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Naar verluidt zou dc Sowjet-Unie bij dc hervatting van dc onderhandelingen in Geneve, eind januari, willen aanbieden zijn eigen wapenbestand in deze sector van 600 tot 250 te verminderen als de NAVO zou afzien van de opstelling van 572 nieuwe Pershing-2 en kruisraketten. De Amerikanen echter willen vasthou den aan Reagans plan de nieuwe NA- VO-wapens te ruilen voor de ontman teling van alle Sow,jet-wapens met een bereik van 1600 tot 4800 kilometer: de zogenaamde nul-optie. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Richard Burt, zei onlangs dat het een grote vergissing zou zijn, als de VS deze positie zouden prijsgeven. Het is niettemin duidelijk, dat binnen de Amerikaanse regering mogelijke compromissen worden over wogen De VS willen daarbij het begin sel van gelijkwaardigheid in de bewape ning onder geen voorwaarde prijsge ven. Compromis In opdracht van het Witte Huis zou de Amerikaanse onderhandelaar Paul Nit- ze in Genève per memorandum zijn her innerd aan zijn onderhandelingsman daat Naar het heet zou hij zich al te ver op het pad naar een compromis hebben begeven, toen zijn tegenspeler de kan sen voor een Russisch tegenvoorstel peilde Binnen de Amerikaanse rege- iSlot zie pagina 4 kolom 6) sade. en in Amsterdam werd een her denkingsdienst ter nagedachtenis van de slachtoffers gehouden in de Mozes en Aaronkerk, die door honderden belang stellenden werd bijgewoond. De Surinaamse ambassadeur in Neder land. Henk Herrenberg, zei gisteren „al le begrip" te hebben voor de protesten. Hij zou deze doorgeven aan de autori teiten in Paramaribo. In de hoofdstad is zondagavond een do- denwake begonnen, eveneens ter nage dachtenis van de omgebrachte Surina mers. De bedoeling is dat deze wake dag en nacht zal doorgaan, tot en met zondag 19 december. Gisteravond be vonden zich ongeveer honderd mensen, meest Surinamers. voor het gebouw van het Surinaamse consulaat, waar de dodenwake wordt gehouden Bij de demonstratie in Den Haag wer den enige ongeregeldheden gemeld. Demonstranten gooiden uit woede ste nen door de ruiten, en hier en daar kwam het tot een schermutseling met de poütie. Er werden twee demonstran ten gearresteerd vanwege openlijk ge weldpleging. en een politieagent te paard raakte gewond door een steen in de nek. De rust keerde daarna snel te rug rond de Surinaamse ambassade. Na het Nederlandse besluit om de ont wikkelingshulp naar Suriname op te schorten, overweegt Washington nu een zelfde stap te ondernemen. Amen- ka heeft dit jaar 1,5 miljoen dollar uitge trokken voor hulp aan Suriname. Mi nister van buitenlandse zaken Shultz verklaarde aan het eind van zijn bezoek aan Nederland zaterdag dat hij „met ontzetting" had kennis genomen van de gebeurtenissen in Suriname De binnen de "8-Decemberbeweging' samenwerkende organisaties hebben de mogelijkheid geopperd van het in stellen van een regering-in-balling- schap. De landelijke organisatie van Surina mers in Nederland (LOSON) heeft giste ren van de Nederlandse regering geëist dat alle diplomatieke banden met Suri name worden verbroken, en dat de am bassadeur uit Paramaribo moet wor den teruggetrokken. In de verklaring van de LOSON wordt ook melding gemaakt van het verblijf in Suriname van honderden Cubaanse militairen, die ook verantwoordelijk zouden zijn voor de executies. Er is geen enkele aanwijzing uit Suriname zelf die een bevestiging van dit gerucht zou kunnen vormen. Uit Paramaribo zelf worden voort gaande zoekacties cn arrestaties van de militairen bericht. Het officiële do dencijfer dat bekend gemaakt is maakt melding van 15 slachtoffers. Dit aantal komt overeen met het aantal doden dat opgebaard ligt in het Academisch Zie kenhuis van Paramaribo. Getuigen hebben verklaard dat de slachtoffers wonden hebben die erop duiden dat ze van voren en van dichtbij zijn neerge schoten. (Zie ook pagina 3) FINSTERWOLDE (ANP) - De 75-jarige weduwe F. M. Mentinga-Evers uit Fin- sterwolde is in de nacht van zaterdag op zondag in haar slaapkamer door verwurging om het leven gekomen. In verband hiermee is de 17-jarige jongen T. K. N'., eveneens uit Fiiisterwoldc. aangehouden. Vandaag wordt hij aan de officier van justitie voorgeleid en wordt sectie op het stoffelijk overschot verricht De wrakstukken van de Nicaraguaanse helikopter die donderdag jl. bij San Andres Bocay neerstortte MANAGUA (RTR) - Rechtse guerrillastrijders die er door dc regering van worden beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het naar beneden halen van een helikopter met kinderen, hebben het bergingswerk van dc 75 dode kinde ren bemoeilijkt. Dit is zaterdag vernomen in militaire krin gen in Managua. Aanvallen van de guerrillastrijders hielden pas op toen de regering vrijdagavond versterkingen naar het gebied stuur de om de bergingsploegen te beschermen Het aantal personen dat donderdag is omgekomen bij hei neerstorten van een Nicaraguaanse helikopter is gestegen tot 84. nadat bergingsploegen de lijken van negen vrouwen in het wrak hebben ontdekt Op de Zeeuwse velden was er maar weinig voetbal le beleven door de vele afgelastingen. Zo ging het complete programma voor zondag niet door (en dus ook de derby Vlissingen-Middelburg nieh. Toch was er nog een ver rassing te noteren. Promotiekandidaat Arnemuiden verloor op eigen veld volkomen onverwacht met 0-1 van AZVV Pagina 13. Jan Timman heeft verzuimd de tweekamp met Viktor Kortsjnoi te winnen. In de vijfde en voorlaatste partij zag hij een winnende voortzetting over het hoofd De partij eindigde daardoor in remise Ook hel laatste duel werd door beide grootmeesters remise gehouden. De tweekamp eindigde daardoor onbeslist Pagina 11. Opnieuw heeft Johan Cruijff met een schitterende lob een bijna beslissend doelpunt voorAjax gescoord. In de uitwedstrijd tegen Fortuna Sittard plaatste Soren Lerby de bal uit een vrije trap plotseling naar de vrijstaande Johan Cruijff die met de buitenkant van de voet de Lim burgse doelman passeerde. Hoewel Ajai tenslotte nog met duidelijke cijfers won (l-3i waren de Amsterdam mers af en toe toch aan de rand van een nederlaag Zo miste Smeets bij een stand van l-l een strafschop voor Fortuna. Dankzij deze zege is Ajax herfstkampioen ge worden. Feyenoord boekte een opvallende triomf een 6-1-zege op NAC. PSV raakte verder achterop door een 0-0-gelijkspel bij AZ. Pagina 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1