Overdracht 'Bewaerschole' Haamstede 17 december Stichting welzijn voor ouderen Goes brengt informatiegids uit 10,98 9,95 54,78, 12,95 Raad Goes praat over betaald parkeren B en w van Kortgene willen deelnemen aan mensen zonder baan I I (NICOLAS) Albert Goeman WISSEL BEVELANDEN PZC/ SPECIAAL BORDEAUX ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 streek WEGWIJS IN DOOLHOF DIENSTVERLENING De 'Bewaerschole' in Haamstede, nu als cultureel centrum. NIEUW CULTUREEL CENTRUM HAAMSTEDE - Het eerste cultureel centrum voor niet-commerciéle doel einden op Schouwen-Duiveland staat in Haamstede op een steenworp af stand van het Slot Haamstede. Het ge bouwtje is inmiddels door de gemeen teraad ter herinnering aan een vroege re bestemming 'Bewaerschole' ge doopt en wordt vrijdag 17 december door burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer namens de gemeente Westerschouwen officieel overgedra gen aan de stichting Westerschouwen Cultureel. Kerstsamenkomst in Krabbendijke KRABBENDIJKE - De afdeling Goes en omgeving van de vereniging gehan dicaptenzorg van de gereformeerde ge meente houdt Vandaag, zaterdag, een kerstsamenkomst. Ds Chr. van der Poel verricht de opening en de heer Van den Bovenkamp verzorgt het kerstverhaaL De samenkomst, die wordt gehouden in de vergaderzaal van de gereformeerde gemeente in Krabbendijke, begint om 14.30 uur. Plastisch chirurg hield lezing voor werkgroep in Goes GOES - Dr J. M. Vaandrager, plastisch chirurg, hield voor de After Care werk groep voor borstamputatie-patiënten in Goes. Dat gebeurde in de kantine van het Goese ziekenhuis Sint-Joanna. De chirurg ging uitgebreid in op de za ken, die bij het maken van een nieuwe borstvorm komen kijken. Hij legde uit dat de operatie afhankelijk is van de verschillende lichamelijke hoedanighe den en dat deze niet bij alle patiënten hetzelfde wordt uitgevoerd. In Nederland - zo zette Vaandrager uit een - wordt een borstreconstructie aan geraden minstens een jaar na de ampu tatie, De werkgroep After Care bestaat uit een groep vrouwen, die zelf borst kanker hebben gehad en zich inzetten voor hun lotgenoten. Deze gebeurtenis zal zich afspelen in de ridderzaal van Slot Haamstede en wordt omlijst met spel door de barok- fluitiste Mia Dreese, en voordracht door de dichter Albert Donk. Verder presen teert de stichting Westerschouwen Cul tureel bij deze gelegenheid in de 'Be- warschole' een door streekarchivaris Wiebe Keikes ontworpen en in te rich ten tentoonstelling, geënt op de samen voeging in 1961 van vijf Schouwse dor pen tot één gemeente Westerschouwen. Het gezicht van de toeristengemeente zal worden getoond door middel van prent, document, kaart en foto. waarbij al de vijf voormalige gemeenten aan bod komen. De eerste tentoonstelling komt tot stand met medewerking van gemeente, streekarchivariaat, Staats bosbeheer, Natuuronumenten, het Gre- velingenmuseum Dreischor en rijkswa terstaat. Het historische schoolgebouwtje da teert uit 1874 en was aanvankelijk een bewaarschool voor 'kinderen van min vermogenden'. Het is destijds geheel gerestaureerd, staat op de monumen tenlijst en heeft de laatste jaren dienst gedaan als gemeentelijk mortuarium. Gemeentewerken Westerschouwen heeft het interieur van de 'Bewaerscho le' de afgelopen maanden geheel opge knapt en de plantsoenendienst deed hetzelfde met de omgeving. Zo is het achterterras vergroot en gefundeerd en omgeven met een hek in aangepaste stijl. Ook het voetpad langs de gracht tussen het cultureel centrum en Slot Haamstede is bijgewerkt teneinde een aantrekkelijke wandelroute te creëren. Het centrum is beveiligd met een alarminstallatie. Eigen bevolking De werkgroep, belast met de voorbe reiding van inrichting en gebruik van het pandje Weststraat 18 als cultureel centrum, onder leiding van wethouder J. de Feijter, vindt de nieuwe staat van de 'Bewaerschole' erg geschikt voor het houden van culturele manifesta ties. Voorop staat dat het gebruik ten goede komt aan de eigen bevolking, verklaart archivaris en werkgroeplid Keikes. „De bedoeling is een vrij intensief ge bruik. ook buiten het seizoen. Ander zijds heeft het centrum een nog wat ex perimentele opzet aangezien met de niet-commerciele strekking voors hands nog de nodige ervaring moet worden opgedaan Het uitgangspunt is de 'Bewaerschole' gratis in gebruik te geven aan niet-com- merciële personen, verenigingen en in stellingen. En de werkgroep heeft in dit verband reeds aangegeven het tot de gemeentelijke taken te rekenen, om voor het onder de aandacht te brengen van kunst en cultuur aan de bevolking, jaarlijks een bedrag uit te trekken. NOG VOOR ZOMER 1983 den voor een parkeerplaatsje op de Grote Markt en de Singels raat te Goes. De kans bestaat ook dat op ande re plaatsen in de Ganzestad parkeerau tomaten of -meters zullen komen te staan. Verscheidene raadscommissies zijn er namelijk voorstander van ook in het Koepoortgebied, op de Oostwal en op het Kolveniershof bij het nieuwe winkelcentrum De Wijngaard betaald parkeren in te voeren. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil daar in het voorjaar op terugkomen. In verband met het betaald parkeren zijn in de Singelstraat twee en op de Grote Markt een parkeermeter nodig. De kosten daarvan bedragen bijna 80.000 gulden. Verder moet aan de in richting van beide parkeergebieden het een en ander worden veranderd. Daar mee is bijna 24.000 gulden gemoeid In de Singelstraat zijn tachtig parkeer plaatsen beschikbaar. Op de Grote Markt negentig. Betaald parkeren is al leen zinvol als ook goed wordt gecon troleerd of iedereen zich wel aan die speciaal daarvoor opgestelde parkeer en parkeergeldverordening houdt. Daarom zal volgend jaar het verschijn sel parkeerwachter zijn intrede doen in Goes. Het college van burgemeester en wethouders wil er twee aanstellen: ie der voor twintig uur per week. Deze par keerwachters moeten niet allen bekeu ringen uitschrijven, maar ze krijgen ook de taak de automaten geregeld te con troleren, het geld er uit te halen en de parkeerkaartjes bij te vullen. Berekend is dat de invoering van betaald parke ren in de Singelstraat tn up de Grote Markt jaarlijks ruim een ton gaat kos ten. Daar staat een voorzichtig geschat te opbrengst van ruim 140 000 gulden tegenover, ts en w wijzen er evenwel op dat de exploitatieberekening deels ge baseerd is op aannamen. Afgewacht moet maar worden wat de werkelijke resultaten zullen zijn. Vergadering De gemeenteraad van Goes praat woensdag 22 december over de invoe ring van betaald parkeren. De raads vergadering in het stadhuis begint om 19 uur. Aan de orde komen onder meer ook voorstellen die betrekking hebben op de renovatie van 51 woningen in de EvertsenstraafCatsstraat en van 12 woningen aan de Westsingel/Schenge- straat. Op de raadsagenda staat voorts het subsidieverzoek van de stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs in Hendrik Ido Am bacht, B en w stellen voor dit verzoek af te wijzen. Zangavond in Borssele BORSSELE - In de kerk van de gerefor meerde gemeente in Borssele wordt vanavond, zaterdag, een zangavond ge houden. Het koor 'Deo Juvante' uit Kruiningen onder leiding van de heer P. Baaijens, het kinderkoor 'Zanglust' uit Borssele onder leiding van mevrouw T. Paardekooper, het zangkoor 'Ethan' uit Borssele onder leiding van de heer J van Zweeden, en organist J. Walhcut verlenen muzikale medewerking. De aanvang is 19.30 uur. Kerstbijeenkomst voor bejaarden in Yerseke YERSEKE - Het Leger des Heils in Yer seke houdt maandag 20 december in de zaal aan de Dominicusstraat een kerst bijeenkomst voor bejaarden. De aan- vane is 19 00 uur Volkskerstzang Grote Kerk Goes GOES - Op zondag 19 december wordt in de Grote Kerk te Goes de jaarlijkse volkskerstzang gehouden. Aan deze dienst werken mee het Smalstadsman- nenkoor uit Sint-Maartensdijk, de brassband Excelsior uit Kloetinge en het hervormd kinderkoor uit Wemel- dinge. De meditatie wordt verzorgd door ds. J. van Veen, predikant van de vrij evange lische gemeente te Goes, de schriftle zing door kapiteine R. J. F. Mondeel van het Leger des Heils en de declama tie door mevrouw Scheffer. De aanvang van de volkskerstzang is 19.30 uur. De medewerking van de ziekenomroep ra dio Nomen Nescio zal de dienst recht streeks uitgezonden worden in de zie kenhuizen Bergzicht en St.-Joanna en de bejaardenhuizen Randwijck, Gast huis en Schild en Hof. Ook via de kerk telefoon van de hervormde en gerefor meerde kerken kan meegeluisterd wor den. Kortgeense raad praat over bouw woningen in Kats KORTGENE - De gemeenteraad van Kortgene praat donderdag 16 decem ber over de aankoop van panden en grond voor de bouw en renovatie van enkele woningen in Kats. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente Kortgene is het vrijwel zeker - gelet op het geringe aantal woningen en de hui dige lijst met woningzoekenden - dat er een behoefte bestaat voor de te bou wen huizen in het dorp. Het is de bedoeling dat er aan de Dijk- straat ruimte wordt gemaakt voor 2 wo ningwetwoningen en aan de Kerkstraat voro 3 woningwetwoningen. De maxi mumhuurprijs voor de onderkomens met waarschijnlijk twee slaapkamers, zal 400 gulden bedragen. Een ander pand aan de Kerkstraat zou na aan koop drastisch gerenoveerd kunnen worden om vervolgens ook aan huur ders toe te wijzen. Voorts komen tijdens de raadsvergarireing aan de orde de vaststelling van het jaarprogramma 1983 specifiek welzijn en de vervaardi ging van plattegronden van Noord-Be veland. De bijeenkomst begintom 19.30 uur. Kerstconcert COLIJNSPLAAT - Zaterdag 18 decem ber is er in de Nederlands hervormde kerk een kerstconcert waaraan mee werken de brassband 'Wilhelmina' uit Colijnsplaat, dirigent C. Cevaal en het kerkkoor 'Harpe Davids', onder leiding van P. Karman. Het concert begint om 19.00 uur. Zangdienst in Grote Kerk Goes GOES - In de Grote Kerk in Goes wordt zondagmiddag een zangdienst gehouden. Bekende adventsliederen vormen het thema van de bijeenkomst. Voorganger is ds. Smeets uit Kamper land. K. van Eersel, cantor-organist, heeft de leiding van de samenzang F. D. Bonebakker verleent muzikale mede werking aan het gebeuren door de dwarsfluit te bespelen. Aanvang: 17 uur. Antiek gestolen uit huis in Noordwelle NOORDWELLE - Uit een woning aan de Stoofweg in Noordwelle is in de nacht van donderdag op vrijdag voor drieduizend gulden aan antieke goede ren gestolen. Men was de woning, die bewoond wordt door M. van R„ binnen gedrongen door een raam te forceren joES - De weg vinden in de wereld van de dienstverlening valt niet altijd mee. Zeker niet voor ouderen die de leeftijd van 65 jaar zijn gepasseerd. De stichting welzijn voor ouderen (SWO) in Goes en Noord-Beveland probeert verandering te brengen in deze situa tie. Janny Blaas van de stichting stelde Van onze adverteerders Vernieuwde winkel Lamain Sport Goes GOES - De sportzaak Zentra Sport in de Lange Kerkstraat te Goes, heeft een andere naam gekregen; Lamain Sport. Tegelijkertijd is het interieur grondig veranderd. De consument kan vanaf vandaag, zaterdag, in de nieuwe win kel terecht. De heer A. Lamain, die 6 jaar geleden met zijn zaak begon, wil zich in de toekomst meer toe gaan leg gen op sportmode. „Door de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van met name wintersportkleding is het zaak de presentatie zo overzichtelijk moge lijk te maken. In de oude zaak was dat niet meer zo goed mogelijk, zodat we aan een verbouwing toe waren", aldus Lamain. Die, overigens ingrijpende, verbouwing is in korte tijd tot stand gebracht. Door toepassing van nieuwe kleuren en spe ciale verlichting is een ruimtelijk effekt ontstaan, waardoor de winkel groter lijkt dan hij in werkelijkheid is. Er is naar gestreed om de klant een zo groot mogelijk assortiment kwaliteits- sportkleding te bieden, in een zeer over zichtelijke winkel. Iedere klant krijgt op de openingsdag een attentie aange boden ter herinnering aan deze dag. Diefstal bij twee bedrijven in Goes GOES - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag twee electrische schrijfmachines ontvreemd bij Merison bv in Goes. De gestolen goe deren vertegenwoordigen een waarde van 2800.-. De daders kwamen binnen door een zijraam. Bij de firma Krijger in Goes werden in dezelfde nacht een ge reedschapskist en een autoradio-cas setterecorder gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. een informatiegids samen, die ais weg wijzer moet dienen in hel 'doolhof. Het boekwerkje is gratis verkrijgbaar bij verschillende hulpverleners in het werkgebied van de stichting (Goes, Kortgene en Wissenkerke). „We heb ben gemerkt dat de ouderen de ontwik kelingen vaak moeilijk kunnen vol gen", vertelt medewerkster Janny Blaas. „We wilden alles eens duidelijk uitleggen". De drie gemeenten, waar de gids vanaf maandag te vinden is. tellen zo n 5800 bejaarde inwoners. Het is daarom niet verwonderlijk dat de oplage van het schrijven 1300 exemplaren omvat. „We zijn wel benieuwd of we nog reacties krijgen", zegt de samenstelster. Mocht dit het geval zijn, en bevalt het boekje de mensen, dan zal bekeken worden of de gids voor een jaarlijkse - herziene - uitgave in aanmerking komt. Oud-voorzitter L. H. de Leeuw van de stichting heeft als laatste werk voor de SWO een voorwoord voor de gids ge schreven. Hij zet een en ander uiteen over het werk van de stichting. De laat ste vier jaar is het werk van de stichting in een stroomversnelling geraakt, aldus De Leeuw. „We ontdekten al inventari serend dat zeer veel instanties op een breed terrein hulpverlening aan oude ren boden zonder voldoende inzicht in eikaars activiteiten". Volgens de oud voorzitter hebben de activiteiten van de SWO reeds geleid tot meer en beter overleg tussen veel hulpverleners en meer invloed van de ouderen ten op zichte van het totale pakket van dienst verlening. dat 'hun eigen leefomstan digheden zo duidelijk mee bepaalt'. plussers, die in januari Begint" Het gaat om een serie van tien bijeenkomsten om de twee weken; op de maandagmid dag. Belangstellenden kunnen op 10 ja nuari voor meer informatie terecht in het gebouw van de Protestants Maat schappelijke Dienstverlening aan de Zonnebloemstraat in Goes. Het is de bedoeling dat de groep tijdens de bij eenkomsten van gedachten wisselt over 'zinvol verder leven'. De onderwerpen die aan de orde kun nen komen, zijn gezondheid, alleen staand weduwe of weduwnaar zijn, vrijetijdsbesteding en specifieke za. ken als erfkwesties. De gesprekslej. ding berust bij Huib van Iwaarden van de PMD en Janny Blaas. De mensen, die de informatiemiddag willen bijwonen, kunnen zich vóór 25 december opgeven bij de stichting welzijn voor ouderen aan de Ostendestraat in Goes. VOORSTEL AAN RAAD Onderwerpen De 'informatiegids voor ouderen' telt 62 pagina's. In zeven hoofdstukken doet de samenstelster een en ander uit de doeken over onder meer de bejaar denbonden, zaken die bij financiën ko-" men kijken, huisvestingsproblema tiek en sociaal medische dienstverle ning. Behalve adressen en telefoon nummers, zijn ook de werkwijzen van de verschillende instellingen in het schrijven opgenomen. Ouderen die iets willen weten over bijvoorbeeld huur subsidies, sociale rechten of het gaan wonen in een bejaardentehuis; ze kun nen dit verduidelijkt zien in de gids. Een totaal andere bezigheid van de stichting is de contactgroep/gespreks groep in Goes voor niet werkende 60- KORTGENE - De gemeente Kortgene gaat wellicht deelnemen aan het pro ject 'mensen zonder baan'. Burgemees ter en wethouders van de gemeente stellen dit donderdag 16 december voor tijdens een raadsvergadering in het gemeentehuis in Kortgene. De hui dige deelnemers aan het project zijn de Bevelandse gemeenten Borsele, Goes cn Reimerswaal. De regionale stuur groep werkloosheid heeft in een brief in het afgelopen voorjaar al de ge meenten Kapelle, Kortgene en Wissen kerke benaderd en verzocht of deze ge meenten per 1 januari 1983 aan het pro ject deel willen nemen. Dit om 'mensen zonder baan' een 'compleet Bevelands karakter' te doen geven. B en w vinden dat in een tijd van econo mische teruggang - zoals deze - het me de de verantwoordelijkheid is van de lokale overheid alles te doen voor het opzetten en stimuleren van sociaal-eco nomische, culturele en educatieve acti viteiten voor haanlozen. Volgens het dagelijks bestuur van Kortgene is ver lenging van het project een noodzaak geworden Bovendien zou het aanbeve lenswaardig zijn wanneer alle Noord- en Zuidbevelandse gemeenten aan het project zouden deelnemen, aldus het voorstel. Dit zou 'mensen zonder baan' meer draagvlak geven en bovendien zouden eventuele deelnemers niet meer geweigerd behoeven te worden. Inmid dels heeft Wissenkerke evenwel al laten weten met aan het baanlozenproject mee te willen doen. De begroting 1983 van het project sluit met een totaal aan lasten van 366,733,15 gulden. Volgens het Kortgeense college moet de huidige gemeentelijke subsidie van 35.250 gulden ook in 1983 voldoen de zijn. Afhankelijk van het inwonertal zou elke gemeente haar bijdrage moe ten leveren. De doelgroepen van 'men sen zonder baan' zijn RWW, WAO, AWW. WW, WWV- uitkeringsgerechtig den en schoolverlaters. Het gaat erom bij de activiteiten de nadruk te leggen op zaken als bevordenng van de ar beidsgeschiktheid, zinvolle tijdsbeste ding, mogelijkheden voor de werkloos heidsbestrijding en bewustwordingvan de haanloze voor wat betreft de eigensi- tuatie en mentaliteitsverandering. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, Een grote kollektie speciale maten 46 V* t/m 60V* 47 t/m 57 O N HET FYSIOTHERAPEUTISCH CENTRUM PARLEVLIET deelt u mede dat per 1 december 1982 de fysio- therapeutische praktijk in Noord-Beveland met vestigingen in COLIJNSPLAAT en KATS is overgenomen door de fysiothera peuten mevrouw J. M. Deusing-Eckhardt en de heer L. J. M. Deusing, Katse Groeneweg 2 4485 PH Kats Tel. 01109-395 privé Tel. 01109-740 praktijk A. M. Kunst, G. A. Parlevliet Met ingang van dinsdag 14 december a.s. is de afdeling burgerzaken weer in het oorspronke lijk kantoor gevestigd. U kunt dit bereiken rechts van de hoofdingang van het stadskan toor aan de Oostwal 31, naast de drukwerkwinkel van Pitman. Het kantoor is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en op dinsdagmiddag van 13.30 uur tot 16.00 uur. Het gemeentebestuur van Goes GEMEENTE GOES Zet zelf 'n kleintje in de PZC. Réserve Nicolas 1979 r De keus van de Nicolas keldermeester 1 elegant soepel, zacht Chateau rla VieiUe Cure '781 Cotes de Fronsac elegant karaktervol mooi bouquet J3£5- J0(95 Chateau LtVieille Cu» 'Ü-*' Wijnkoperijl slijter Chateau 'la Tour du HauP Moulin '76 Haut Médoc - Cm Bourgeois vol en krachtig, erg mooi J4s9T Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 1982 sei°o Lepelstraat 11 Vpr^pkp telefoon 01131-1689 'cAo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 36