PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontwikkelingshulp aan luriname opgeschort Onderwijsbonden: dinsdag staking GROOT Zware averij Russisch schip bij aanvaring op rede Vlissingen Prijspeil bleef gelijk, inflatiecijfer daalt F= ONTZETTING OVER EXECUTIES PROMINENTEN bort: 11- Veel boekingen naar Suriname ongedaan gemaakt KORTING NAAR DRAAGKRACHT AFGEWEZEN Automobielbedrijf Winterse buien y/isselend bewolkt en enkele winterse buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 7graden. Wind uit west tot noord-west aan de kust nu en dan hard 25e jaargang no. 290 Bterdag 11 december 1982 ocês tyocb</a</eafot ■trut 5-7 4460 ac Goes Ttieioon Ol iVan onze redactie economie fl haAG - De inflatiegraad in ons id daalt nog steeds. Gemiddeld zijn kosten van levensonderhoud tussen lf oktober en half november niet ge- jen. De eerste elf maanden van dit irsteeg het prijsindexcijfer met nau- lijks 4.5 procent. Er is een kans dat het gehele jaar de stijging van het jspeil nog iets lager zal zijn. blykt uit de cijfers die het CBS vrij- bekendmaakte over de ontwikke lt blijkt i ■fcbekem ling van het gemiddeld prijzenpakket. Het inflatietempo is tot 6,2 procent ge daald (was een maand eerder 6.4). Voor dit jaar was aanvankelijk een gemiddel de inflatiegraad van 6 tot 6,5 procent geraamd, later bijgesteld tot 6.25 Er is een kans dat 1982 met ongeveer 6 pro cent wordt afgesloten. Het prijspeil steeg van december 1981 tot november van dit jaar met 4,56 pro cent. Het merendeel der stijgingen speelde zich in de eerste maanden van dit jaar af. gedurende de laatste zes maanden kwam slechts een toeneming van 1,7 procent tot stand. Omdat meestal in het laatste tijdvak (novem- ber-december) de stijgingen zeer gering zijn. dan wel uitblijven, zal het jaar ver moedelijk gunstig eindigen. Mede omdat er weer benzineprijsverla gingen zijn geweest is het niet ondenk baar dat de prijspeilstijging nog lager dan 4.5 procent uitkomt. Het gecorri geerde prijsindexcijfer (na aftrek van een deel der kosten voor de medische verzorging en zonder invloed van belas tingen en subsidies) daalde tussen ok tober en november zelfs met 0.1 pro cent. Tussen half oktober en half november stegen koffie, thee en verse groenten in prijs, waardoor een „invloed" van 0,2 procent ontstond. Onder de artikelen die in prijs daalden was benzine (in vloed-0,1 procent) de voornaamste. Al met al hieven de stijgingen de dalingen op. Di onze correspondenten) beste daar zijn werk kan doen". Er permanent contact met Den Haag. N HAAG, BRUSSEL, PARAMARIBO - De Nederlandse regering schort alle ontwikkelingshulp junilitaire steun aan Suriname op. In een boodschap aan Paramaribo veroordeelt Nederland de Ontslag president jze waarop de militaire machthebbers in Suriname zijn opgetreden ten scherpste. De regering reekt zijn grote ontzetting uit over de executie van een aantal vooraanstaande Surinamers. (eLandelijke Organisatie voor Surinamers in Nederland (LOSON) heeft de executies in Surina- jeineen verklaring gekenschetst als „een afschuwwekkend dieptepunt in het proces van intimi- [tieen onderdrukking, dat door de legerleiding is ingezet". Er is sprake van een „brede golf van sst en afkeuring onder de Surinamer in Nederland". r Lubbers zei vrijdag na afloop jnhet wekelijkse kabinetsbreaad, dat [regering „de consequenties voor de bouw )e bedrijvigheid en de werkgelegen heid in de Zeeuwse bouw gaan aan- lenlflk sneller achteruit dan landelijk het geval is. Uit een enquctc blijkt dat viervijfde van de Zeeuwse bouwbedrij ven in oktober voor niet langer dan viermaanden werk in portefeuille had. PAGINA 3 ommanilopost Ie Verenigde Staten hebben plannen d in Groot-Brittannié een reserve- Dofdkwartier te bouwen. Daarop zou etAmerikaanse commando zich kun- i terugtrekken, als het hoofdkwar tier in Bondsrepubliek door vijan delijkheden zou moeten worden opge ien. Het VS-hoofdkwartier blijft verlgens wel in Stuttgart. 'AGINA li rust De rustdag - donderdag - heeft Jan hmman kennelij k meer deugd gedaan dan Viktor Kortsjnoi. Timman won net wit de vierde partij in de schaak- weekamp Met nog twee partijen te leien is de stand nu weer gelijk (2-2) n de strijd weer helemaal open. voortzetting van ontwikkelingshulp" beziet. Intussen wordt elk ambtelijk overleg over lopende ontwikkelings projecten opgeschort en zal geen geld naar Paramaribo worden overgemaakt. Over de precieze gevolgen voor de Ne derlandse hulp aan Suriname (jaarlijks 250 miljoen gulden), zal het kabinet vol gende week donderdag met de Tweede Kamer overleggen. Daarbij gaat het volgens Lubbers om een afweging tus sen aangegane verplichtingen en het uitgangspunt dat ontwikkelingshulp geen ondersteuning van onderdruk kende regimes mag zijn of mag leiden tot medeplichtigheid aan ernstige schending van de rechten van de mens. Naast de bevriezing van de ontwikke lingshulp, zal Nederland een stokje ste ken voor verdere leveranties van mili tair materieel aan Suriname. Er zullen ook geen nieuwe militaire opleidingen aan Surinamers worden gegeven, ter wijl nog wordt bekeken of de lopende opleidingen worden afgemaakt. Tenslotte schort de regering de aanvul lende uitkeringen op de salarissen van Surinaamse militairen die vroeger in Nederlandse dienst waren op. Intussen zal worden bekeken of die uitkeringen kunnen worden herzien of beëindigd. In haar verklaring aan het adres van Paramaribo noemt de Nederlandse re gering het optreden van de Surinaamse militairen „in strijd met de meest ele mentaire begrippen van de rechts staat". Daarbij herinnert ze er aan dat de Surinaamsde ambassadeur in Den Haag nog donderdag verzekerde dat al le gearresteerde personen een behoor lijk proces zouden krijgen. Volgens Lubbers geeft de Nederlandse regering geen instruktie aan Neder landse ontwikkelingswerkers in Suri name om eventueel te vertrekken. Dit mede in verband met hun veiligheid. De Nederlandse ambassadeur in Parama ribo blijft op zijn post, „omdat hij het De waarnemend president van Surina me, rar. Fred Ramdat Misier, heeft vrij dag zijn ontslag aangeboden aan het militair gezag. Op verzoek van leger leider Bouterse blijft hij tot 1 januari aan. Ex-premier Heijhorst verklaarde vrij dagavond dat zijn regering al was afge treden vóór het bekendworden van de executies. Hij zei dat zijn kabinet ont slag had ingediend om „politieke rede- Bouterse heeft in een toespraak een „nieuw, aan de gewijzigde omstandig heden aangepast regeerprogram" aan gekondigd. Vervolgens zal een „uiter- (Slot zie pagina 3 kolom 2) MOSKOU (AFP/TASS) - De Russi sche kosmonauten Valentin Lebe- dev en Anatoli Berezovoj zijn vrij dag veilig op aarde teruggekeerd. Dat heeft het Sowjetpersbureai Tass meegedeeld. De twee kosmonauten hebben hun tocht tot een goed einde gebracht. Hij duurde 211 dagen, de langste ruimtevlucht in de geschiedenis. De kosmonauten vertrokken op 13 mei. De landing in een Sojoez-cap- sule in Kazachstan werd niet door de Sowjettelevisie uitgezonden. De kosmonauten waren in goede ge zondheid, maar ze zouden de eerste dagen niet kunnen lopen wegens langdurige gewichtloosheid in de ruimte. Het vroegere ruimterecord bedroeg 185 dagen, behaald door de Russische kosmonauten Leonid Popov en Valeri Rjoemin in okto ber 1980. |b(ebmari zullen ziekenfondsverze- :n voor medicijnen een eigen bij- van gemiddeld C'2.50 per recept "en betalen. Per verzekerde (me kkerden inbegrepen) mag nooit *rdan maximaal 125 gulden per ka- "■"ar Jaar worden betaald voor ge- aiddelen. Staatssecretaris Van «Reljden verwacht dat deze maatre- meer kleinverbruikers en be- f «ren slagen er niet meer in hun ener- (-rekening tijdig te betalen. Gas- en utriclteltsbedrijven hebben mo- enteeel meer dan een miljard gulden soed van afnemers die in gebreke j ppbleven. Het aantal huishoudelij- 1 (afsluitingen bedraagt ongeveer 2 JJ°,opKn totaal van 4.3 miljoen aan- BUngen. «euws uit Zeeland: 2, 5, 7 09. i linnen- en buitenland: 3 13. iadioen televisie: 23 en 25. inanciën: 12. ?terdagkrant: 15. 16, 17. 9 en 21. PARAMARIBO - De waarnemend presi dent van Suriname, mr Fred Ramdat Misier, heeft, vrijdag zijn ontslag aange boden aan het militair gezag. Op ver zoek van legerleider Bouterse blijft hij tot 1 januari a.s. aan. AMSTERDAM - De recente ge beurtenissen in Suriname hebben tot een run geleid op de Surinaam se reisbureaus in Nederland. Blij kens informatie van deze bureaus komen vele aanstaande vakantie gangers hun geld terughalen voor reizen naar Suriname die ze voor de komende weken hebben ge boekt. Er wordt gesproken over een strop voor de reisbureaus, die in de tien duizenden guldens loopt Volgens de KLM is het luchtruim boven Suriname nog altijd geslo ten, gisteren viel reeds de lijndienst naar Paramaribo uit en de voor vandaag geplande vlucht wordt ook niet uitgevoerd. De KLM en de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM zullen zondag een retourvlucht vanuit Amsterdam naar Paramaribo uit voeren. De Surinaamse autoritei ten hebben voor deze ene vlucht speciale toestemming verleend. VLISSINGEN - Het Russische vracht schip Alexandrovsk (5400 brt) en de Pa namese bulckcarrier Kara Career (9300 brt) zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in zwaar stormweer met elkaar in aanvaring gekomen op de Wcstcrsschelde, voor het Badstrand van Vlissingen. Het Russische schip liep daarbij een gat aan het voorschip op van twintig bij tien meter en helde door het binnenstromende water sterk naar voren. Het schip kwam vervol gens op het badstrand terecht, maar kon snel worden vlotgetrokken door de sleepboot 'Zwitserland'. De storm, waarbij stoten werden gemeten tot windkracht 12, heeft ook andere sche pen op de Westerschclde in moeilijkhe den gebracht. Op de rede van Vlissin gen lagen dertig tot veertig schepen te wachten, in verband met een opvaar- (Slot zie pagina 2 kolom 5) DEN HAAG - Het kabinet is bereid de eerder aangekondigde korting per 1 ja nuari van 1,65 procent op de onder- wijssalarissen in te houden op basis van draagkracht. Minimum-inkomens zouden dan 1,22 procent inleveren, ter wijl mensen met een inkomen van tweemaal modaal er 2,06 procent op achteruit zouden gaan. Minister Deetman van onderwijs heeft de bereidheid om een gedifferentieerd tarief in te voeren uitgesproken in de memorie van antwoord op het wetsont werp dat de korting op de salarissen van het onderwijspersoneel regelt. De nieuw berekeningsmethode zaJ wel tot gevolg hebben dat de korting pas me dio februari kan worden ingehouden. In het ontworpen systeem van korting naar draagkracht lopen de inhoudin gen uiteen van 0.06 procent (jeugdsala rissen bendeden f 1514 per maand) tot 3.15 procent voor inkomens boven de f 14.313 per maand. De uiteindelijke be sparing komt bij deze vorm van inhou ding toch uit op 1,65 procent, zijnde een bedrag van ruim 277 miljoen gulden dat nodig is om het tekort op de begroting van Onderwijs weg te werken. draagkracht berekenen van de korting af omdat het principe van ongelijkebe- handeling ook dan met voeten getre den wordt en het is juist dat principe dat de bonden aan het actievoeren heeft gezet. De voor dinsdag aangekondigde onaer- wijsstaking gaal definitief door Daar toe besloten de onderwijsbonden vrij dag tijdens vergaderingen waarbij niet alleen minister Deetman. maar ook de politieke partijen het zwaar te verduren kregen. Geen goed woord had men over voor de onbuigzaamheid van de minis ter. De onderwijsbonden wijzen het naar ABOP-voorzitter Van den Bosch zei in Afwijzing Amsterdam: ..Het negatieve advies van de Raad van State over de korting van 1.65 procent is vernietigend. Toch wordt het wetsontwerp onverdroten in gediend. Ons antwoord zal op 14 de cember duidelijk zijn". Dinsdag zal de Tweede Kamer het betreffende wetje behandelen. Van den Bosch betreurt het dat de bij het CNV aangesloten pro testantse bond PCO ook dinsdag niet aan de staking meedoet. Tijdens de algemene vergaderingen van de Katholieke Onderwijs Vakorga nisaties iKOV) en het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NLG) in Eind hoven bleek duidelijk dat de onderwijs bonden het meest voelen voor de sug gestie van de PvdA om de salariskor ting in te trekken en het gat in de begro ting te dichten door de scholen later de financiële voorschotten uit te betalen. Deetman voelt daar niets voor. In de memorie van antwoord zegt hij dat die voorschotheffïngen een ïhcidenteel ka rakter dragen, terwijl het bezuinings- probleem op onderwijs structureel is De fracties in de Tweede Kamer van PvdA. CDA en D'66 hadden aangedron- <Slot zie pagina 6 kolom 1) Polen: een jaar noodtoestand T~\it weekend is het precies -L'een jaar geleden, dat de militairen in Polen de macht - - -1 aan zich trokken, de noodtoe- stand afkondigden en de naar democratische vernieuwin gen strevende onafhankelijke vakbond Solidariteit verboden. Tegelijkertijd werden duizenden vooraanstaande le den van de vrije vakcentrale opgepakt en gevangen gezet. Honderden van hen zijn intussen vrijgekomen, maar even- zovele leiders van de vakbond zijn tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van staatsondermij- nende activiteiten. De (communisti sche) militairen, die de falende commu nistische regering een jaar geleden op zij zetten, hebben Polen een jaar lang met harde hand geregeerd Demonstra ties tegen de regering en vóór de terug keer van de door Solidariteit afgedwon gen vrijheden werden hardhandig de kop ingedrukt. De nauwelijks twee jaar oude vakbond is deze herfst bij wet ver boden en momenteel wordt hard ge werkt aan de oprichting van de door de regering en communistische partij ge controleerde vakbonden, de eenheids vakcentrales. In nauwelijks twaalf maanden tijd is Polen teruggegleden in de donkere jaren van weleer, waarin het woord van de communistische macht hebbers ijzeren wet is. Tot rechtstreeks ingrijpen van de 'broederlanden' van het Warschaupakt - op grond van de zogeheten Brezjnevdoctrine een reële mogelijkheid - is het niet gekomen: de militaire vazallen in Warschau konden het karwei zelf klaren. Enkele weken ge leden heeft het regime een akkoord ge sloten met de rooms-katholieke kerk. als gevolg waarvan de leider van de ver boden vakbond Solidariteit Lech Wale sa op vrije voeten werd gesteld. Aan de vooravond van één jaar noodtoestand moet worden vastgesteld, dat de mili tairen land en volk van Polen stevig in hun greep houden. De ondergang van Solidariteit - uitgegroeid tot een bond met meer dan tien miljoen leden op zijn hoogtepunt - lijkt compleet. Walesa is vrij man. maar daar is ook alles mee gezegd. Hij is nu een leider zonder ach terban, een hoofd zonder lichaam. Het regime ziet hem dan ook niet langer meer als een gevaarlijk man. Zou het regime een andere mening zijn toege daan. dan zou de voormalige leider van Solidariteit niet in vrijheid zijn gesteld. Wat heeft het militaire avontuur van Jaruzelski en de zijnen het Poolse volk gebracht De optelsom is weinig bemoedigend. Vanuit communistisch standpunt, gezien is het allemaal niet zo slecht. Immers. Polen is niet langer meer het onbetrouwbare buitenbeen tje. De militaire regering heeft de orde hersteld. De waarden van het commu nisme hebben weliswaar geleden, maar ze zijn niet werkelijk aangetast. De mili taire regering is een loyaal lid van de internationale communistische ge meenschap. Dat telt voorlopig voor de machthebbers in het Kremlin, die de koers van de communistische landen bepalen. Hoe het volk er over denkt is een zorg voor later. Datzelfde Poolse volk lijdt onder de huidige situatiefun damentele democratische vrijheden zijn weer een onbereikbare droom ge worden en de economische toestand is ronduit desastreus De kosten van le vensonderhoud zijn dit. jaar pijlsnel op gelopen, zonder dat er op enigerlei wijze een redelijke compensatie tegenover staat. Tal van hoognodige goederen vallen onder het hoofdstuk schaarste- arükel. Honger en koude zijn ook deze winter weer het deel van dit zwaar be proefde volk. Tegen die achtergrond is het een goede zaak, dat Nederland blijft voortgaan met humanitaire hulpverle ning in de vorm van voedsel en medicij nen. Meer dan ooit verdient Polen onze aandacht. De mensen zijn terneergesla gen; zij hebben geen enkel vertrouwen meer in de toekomst van hun land. Po len juist nu in de steek laten zou getui gen van een cynische, verwerpelijke mentaliteit De Polen moeten weten dat zij niet alleen staan: dat ze vrienden hebben in de voor hen onbereikbare Westerse wereld. Solidair zijn met de Polen kan dit volk helpen een moeilijke winter door te komen De laatste tijd werd druk gespecu leerd over eventuele opheffing van de noodtoestand of op zijn minst een versoepeling van het strakke, militaire keurslijf. Dat zal een eerste stap zijn op de lange weg naar normalisering van de betrekkingen tussen regering en volk. Het regime zal die stap echter alleen doen als het van oordeel is. dat er geen gevaar meer te duchten is van contra revolutionaire krachten en anti-com munisten. Wie de regering a's zodanig beschouwt werd een jaar geleden dui delijk: de voormannen van de onafhan kelijke vakbond Solidariteit, die het Poolse communisme een menselijk ge zicht wilden geven. De afgelopen maan den is dit soort mensen onder zware druk van de regering komen te staan. Het is niet te verwachten, dat zij weer snel de half december vorig jaar afge broken draad zullen oppakken. Wat dat betreft kan de regering zonder veel pro blemen de noodtoestand beëindigen Wat echter blijft is de repressie van het regime. Een jaar geleden meende Jaru zelski met grove middelen te moeten ingrijpen om het Poolse volk tot de communistische orde te roepen. Van daag de dag Is de situatie niet wezenlijk verbeterd; wèl veranderd, zij het niet ten goede Wat het communisme een maal in zijn klauwen heeft, laat het ntet gemakkelijk los Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1