ezuinigingen op landbouw oor NCB onaanvaardbaar Experimentele vooropleiding ballet Zeeuwse Muziekschool Forse straf voor rijden tijdens ontzegging en onder invloed Vier weken voor strooptocht op campings in Westerschouwen Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. PZC/provincie 7 ID- EN TUINBOUW VOGELVRIJ Grote belangstelling afscheid bankdirecteur ZATERDAG AUDITIE IN MIDDELBURG Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel mee. IDAG 10 DECEMBER 1982 (ADVERTENTIE) Oom Jan blijkt valser dan wolken over de land- en tuin- dreigen. vanwege de bezuinigin- lij wees erop datin 1983 19miljoen n op de landbouwbegroting bezui- noet worden, maar in de jaren er- g eens vele honderden miljoenen ns, oplopende tot 10 percent van idbouwbegroting in 1986. „Dan in één klap een totale ontwrich- an het in vele jaren moeizaam op- iwde landbouwbeleid meende houwers. Hij zei dat de ingrijpen- ruinigingen leiden tot een achter bedrijfsontwikkeling en een aandacht voor de middel- en kleinere bedrijven Dat gebeurt in samenwer king met de rijksvoorlichtingsdienst. ;URG - Het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christen Boerenbond (NCB) vindt de rgenomen bezuinigingen op de landbouwbegroting onaanvaardbaar. Als de plannen door- n,dan is in beginsel elke beleidsvorm binnen land- en tuinbouw vogelvrij verklaard. Dat geldt ronderzoek, onderwijs, voorlichting, landinrichting, bedrijfsontwikkeling, keuringskosten czondheidszorg. De agrariërs hebben er begrip voor dat aan enige bezuiniging niet te ontko- valt, maar de land- en tuinbouw moet géén extra portie te verteren krijgen. Eén en ander ■kuit opmerkingen van ir. A. J. Latijnhouwers, voorzitter van de NCB, tijdens de donderdag in iurg gehouden algemene vergadering. icb-voorman stelde vast dat er voor het teruglopende ledenaantal van de NCB vertelde dat er thans nog 24.500 gewone leden en 2.771 buitenge wone leden zijn. Tien jaar geleden was dat nog respectievelijk 30.500 en 2.768. Het aantal gewone leden daalde met ge middeld 600 per jaar. Heijmans kondig de aan dat de positie van de buitenge wone leden nader wordt bekeken. Voor zitter Latijnhouwers liet weten dat wordt onderzocht of ook de vrouwen van de mannelijke NCB-leden in de toe komst lid kunnen worden. Dat gebeurt in overleg met de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO). ig van de concurrentieposi- Algemeen secretaris Heijmans gaf aan dat de NCB de hoogste voorrang op het terrein van de sociaal-economische voorlichting, toekent aan individueel gevraagde informatie en groepsvoor- lichting Hij maakte gewag van speciale Heijmans Dit jaar is hiervoor een apart programma opgezet in Zeeland en West-Brabant, om met name de on dernemers van akkerbouwbednjven met een grootte van 15-30 hectare de mogelijkheid te geven om in kleine groepen van 15 a 25 personen onderüng van gedachten te wisselen over hun si tuatie. speciaal wat betreft inkomen en vermogen en hoe hierin verbetering is aan te brengen" De secretaris onder streepte dat de dienstverlening aan de agrarische gezinnen in de toekomst een zeer gericht programma vereist. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG - Voor de politierech- het lichaam kunnen vertraqen. Boven- ir.de bt akkint itijnhouwers beklemtoonde dat iede bedrijfsontwikkeling en een [concurrentiepositie de land- en duw in Nederland, juist een voor taande plaats hebben bezorgd in en buitenland. Alleen daarom tte hij te forse besparingen fout ishet paard achter de wagen span s' is de kip met de gouden eieren tenDe NCB-voorzitter merkte tagransch Nederland met arguso- e voorbereiding en behandeling e landbouwbegroting 1984 moet n.om te voorkomen dat het verder faaarts gaat. Latijnhouwers vond d over het stellen van prioriteiten het toekomstige landbouwbeleid ist „Ik ga er namelijk van uit, dat linder ingrijpende bezuinigingen rschikking van het tot nu toe ge- beleid nodig zullen maken". uinigingen irzitter van de NCB ging uitvoe- op de ontwikkelingen in deEuro- kmccnschap (EG) en de gcvol- an bezuinigingen door de EG de land- en tuinbouw. Hij voor edat de boeren te maken krijgen ngrijpende veranderingen in het Hiuwbeleid, waardoor veel van taande zekerheden ondermijnd d te worden. ijnhouwers noemde onder meer atregelen ter beperking van de die; het terugbrengen van (leprijzen; een mager prijsbe- ij voorzag dat nog een lange, jke weg zal moeten worden afge- oordat volgend jaar de EG-prij- 83/'84 definitief zullen kunnen i vastgesteld. is de algemene vergadering vroeg Isdrs. A T. Heijmans aandacht itgewonde bij sing Nieuwerkerk iIRKniK - Een automobilist rksland heeft woensdagmiddag reeks kwart over vier lichte ver ingen opgelopen bij een botsing kruising van rijksweg 18 met de weg onder Nieuwerkerk. De arts rsle hulp verleende achtte het raadzaam de man, L. de J„ voor zoek te laten opnemen in het Ro- liszickenhuis in Zierikzee. geluk gebeurde toen A. IJ. uit and, komende van de Stolpweg. over wilde steken, maar naar zijn zeggen, door de laag e zon in zijn uitzicht werd belem- Niet alleen kwam IJ. in botsing eauto van De J., die over de rijks eed, maar reed tevens een ver- Icht omver Op de kruising is men met het aanleggen van verkeers- De beide auto's werden ver- iel gegadigden or recreatie- oject op de ibbelaarsbank NEMAIRE - Bij de rijks- Si voor de IJsselmcerpolders ling Grevclingenbekken in neraaire hebben zich 21 gega- en aangemeld voor vestiging een recreatieproject op de >elaarsbank aan de Brou- dam. Allen krijgen nog voor rsldagen uitgebreid informa- ateriaal toegezonden en ver- s ruim twee maanden de i aan de hand daarvan plan tte maken. waarna een selec- t de definitieve kandidaten orden opgemaakt. C van der Perk, hoofd van de ing Grevelingenbekken van MP. noemt het aantal binnen ben reacties boven verwach- Bepaald hoopvol, al moeten ituurhjk afwach ten of er inder- gsgadigden stand zullen hou- aldus Van der Perk. 5 Kabbel aars bank is de moge- dd aanwezig tot het stichten tploiteren van een jachthaven 100 boten en een verblijfsre- «eproject. De voorkeur van de gaat uit naar het ontwikkelen heide onderdelen door één ge- de Het totale uit te geven ter- leslaat ongeveer 25 hectare, van een gedeelte uit land en edeelte uit water (voormalige laven i bestaat De gemeente ereecie heeft voor het gebied •Wtemmmgspian vastgesteld. Inbraak in kantine voetbalvereniging MIDDELBURG - Onbekenden hebben dinsdag of woensdag ingebroken in de kantine van de voetbalvereniging Zee- landia aan de Nadorstweg in Middel burg. Dat werd woensdagavond om ze ven uur ontdekt waarna aangifte volg de bij de gemeentepolitie. Toegang is verschaft door het inslaan van een ruit. Meegenomen werden drie sloffen siga retten en een doos snoep. De waarde daarvan bedroeg 125 gulden. Voorts werd er 'braakschade' aangericht. Winkeliers in Vlissingen gaven f 400,- voor ramschip Schorpioen VLISSINGEN - De Stichting Ramschip Schorpioen in Vlissingen heeft donder dag een bedrag van 400 gulden ontvan gen, dat werd uitgereikt namens een aantal Vlissingse middenstanders. Me vrouw W. van Son van de stichting nam het bedrag, dat het batig saldo vormde van de door 42 winkeliers ge houden Sint Nicolaasactie, in ont vangst uit handen van W. F. de Bruijne die optrad namens de winkeliers. Tijdens de bijeenkomst in coffee-shop St Jacob in de Kerkstraat in Vlissingen werden tevens de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de drie hoofdprijzen van de Sint Nicolaasactie. Deze actie werd in de drie weken voorafgaande aan vijf december gehouden en werd ge steund door 42 Vlissingse winkeliers. Mevrouw Van Son nam het bedrag na mens de stichting in ontvangst en zei erg blij te zijn met de door de Vlissingse middenstand getoonde steun aan het Schorpioenproject. „De reactie van de middenstand is mede aanleiding ge weest om het Schorpioenproject door te zetten. We vonden bij de midden stand een gewillig oor voor onze plan nen, maar daar is het met bij gebleven. Men heeft ontzettend veel voor ons ge daan". aldus mevrouw Van Son. Vrij willigers van de stichtingbeginnen van daag, vrijdag, met de verkoop van kerstbomen op de Oude Markt in Vlis singen. Een deel van het bedrag dat per kerstboom betaald moet worden komt ten goede aan de stichting. Na de overhandiging van het geldbe drag reikte de heer De Bruijne de eerste drie prijzen van de actie uit. De eerste prijs, een video-recorder, is gewonnen door P. van de Riet uit Vlissingen. De tweede prijs, een electrische naaima chine ging naar L J. Schuijt uit Vlissin gen en de derde prijs, een casette be stek. was voor de heer M. Nieuwenhuize uit Oost-Souburg. C. VOLP VERLIET NA 20 JAAR BONDSSPAARBANK Boogert. Deze stelde dat de heer Volp als vertrouwensman bij uitstek had ge golden Hij bood het echtpaar een vakantiereis naar keuze aan. De voor zitter van de Nederlandse Spaarbank- bond. mr W. F. van Leeuwen, verraste de directeur met de 'gouden draag- speld' van de organisatie vanwege zijn inzet voor het spaarbankwezen Fusies Mr H. Schiphorst, voorzitter van de raad van bestuur van de Centrum- bank. wees erop dat de heer Volp voor de fusie met de Centrumbank ook die tussen de Nutsspaarbanken van Vlis singen en Middelburg had meege maakt. De Centrumbank ontstond me de door fusie van de Amsterdamse en Rotterdamse spaarbanken waarbij het ging om een hoofdstad en een haven stad die als tegenpolen gelden. Volgens de heer Schiphorst gold voor Middel burg en Vlissingen hetzelfde. Tijdens een kort dankwoord verklaarde de heer Volp 'beduusd' te zijn door de betoonde belangstelling. Hij bracht dank uit aan allen die hem hadden bij gestaan. „Door de fusie met de Cen trumbank is er een einde gekomen aan een periode van 164 jaar zelfstandig heid, vandaar een zekere weemoed. Dat legt een extra zware verantwoording op de nieuwe fusiepartner, de Centrum bank" aldus de heer Volp MIDDELBURG - Meer dan vierhon derd personen bezochten donderdag de receptie die de heer C Volp werd aangeboden vanwege zijn afscheid als directeur van de Zeeuwse Bondsspaar bank. De heer Volp was twintig jaar de leidinggevende figuur bij de bankin stelling die 30 november een fusie aan ging met de Centrumbank. Namens het personeel werd hij toege sproken door adjunct-directeur de heer J. Langstraat. Deze memoreerde de sterke groei die de bank onder de lei ding van de heer Volp had doorge maakt. Niet alleen wat kapitaal, maar ook voor wat het personeelsbestand be treft Twintig jaar geleden was er naast de directeur eén medewerker. Nu zijn er ongeveer 160 personeelsleden. De heer Langstraat wees er "sterk op dat de scheldende directeur zich gekenmerkt had door steeds in het middelpunt van de mensen te blijven staan. Hij hoopte dat nu de tijd gekomen zal zijn dat me vrouw Volp in het middelpunt wordt ge steld omdat het privéleven er veel bij in is geschoten Als blijk van waardering werden me vrouw Volp vervolgens bloemen aange boden. Haar echtgenoot kreeg een foto reportage van de gebeurtenissen rond de fusie-overeenkomst met de Cen trumbank. Namens het bestuur van de Zeeuwse Bondsspaarbank sprak voorzitter L. W. Jaloezie, chantage, intriges en krokodilletranen, nu gewoon aan de huiskamertafel Want het Dallas Familiespel brengt gegarandeerd het „slechtste" uit elk van u naar boven. U krijgt het Dallas Familie spel gratis bij de Presto Print fotovakman. Maar, alléén als u bij hem een fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken. Als dat met naar chantage ruikt rTCStOmnt Avondgebed Terneuzen TERNEUZEN - Morgen (zaterdag) wordt in de Grote Kerk van Terneuzen het tweewekelijkse avondgebed gehou den. Aanvang 19 uur. ter in Middelburg stond donderdag een hardnekkige verkeerszondaarH. J. B. (54) uit Groede terecht, die bij een eer der vonnis al eens een rijontzegging van vijf jaar opliep, maar desondanks zijn auto niet kon laten staan en in no vember vorig jaar achter het stuur in de kraag werd gevat. In mei dit jaar was het van hetzelfde laken een pak. waarbij kwam dat hij ook nog onder invloed (2,27) verkeerde. Kort nadien zat hij opnieuw onder invloed achter het stuur (1,55). Hij werd overeenkom stig de eis door mr G. H. Nomes veroor deeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden waarvan 2 maanden voor waardelijk en een rijontzegging van 2 jaar. Daarnaast werd hij nog beboet met 450 gulden voor het rijden zonder geldig rijbewijs, dat inmiddels was verlopen. Hoewel men bij justitie wel wat gewend is wat betreft drankgebruik in combi natie met autorijden wekte het bloedal- coholgehalte van J. C L. B (431 uit Scherpenisse wel enige verbazing (3,32 promille). ..Zoiets komen we maar zel den tegen", aldus officier van justitie mr C M. P Nijmeijer. Op de Molendijk bij St. Maartensdijk nam verdachte de bocht te ruim. wat een aanrijding tot gevolg had „U mag blij zijn dat u nog leeft en de weggebruikers die u tegen kwamen ook voegde de officier hem toe. Zijn eis luidde twee weken gevan genisstraf en een jaar rijontzegging. Zijn advocaat mr Van Tuin bracht naar voren dat B kalmerende middelen ge bruikte die de afbraak van alcohol in dien zei hij geen heil te verwachten van qevangemsstraf en verzocht deze voor waardelijk op te leggen. B. zelf gaf te kennen dat hij zijn rijbewijs niet kan missen. Politierechter mr Nomes volg de ln zijn vonnis geheel de eis van de officier. Moelijkheden D. K, (37) uit Middelburg werd vorig jaar augustus met 1.57 promille alco hol in zijn bloed aan het stuur betrapt. Hij verklaarde dat moeilijkheden rond de bezoekregeling van zijn kinderen na de scheiding hem naar de fles hadden doen grijpen. De officier was echter van mening dat men problemen in de privésfeer niet maq afwentelen op de rug van anderen. Omdat K. zeker zijn baan zou kwijtraken als hij zijn auto niet zou kunnen gebruiken en hij nog niet eerder voor een dergelijk feit met justitie in aanraking was geweest, vroeg de officier hem de 9 maanden ri j- ontzegginq geheel voorwaardelijk op te leggen met als bijzondere bepaling dat hij in de eerste 9 maanden van de proeftijd tijdens de weekeinden niet mag rijden. Op dit punt sloot mr No mes zich aan bij de eis. De gevraagde boete van 1500 gulden verminderde hij tot 1200 gulden. C. G. de J. (24) uit Temeuzen bleek bü een routinecontrole in zijn woonplaats 1,39 promille in zijn bloed te hebben. Daarvoor werd hij conform de eis ver oordeeld tot 4 maanden rijontzegging en 800 gulden boete. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG - Voor een aantal dief stallen die zij vorig jaar juli op cam pings in Westerschouwen pleegden kregen de 25-jarige M. L. uit Oud-Beij- erland en P. C. (22) uit Heinenoord don derdag van de politierechter in Mid delburg mr G. H. Nomes, beiden 8 we ken gevangenisstraf waarvan 4 weken voorwaardelijk Het tweetal had die zomer de kampeerterreinen in de Schouwse Wesmnek afgestroopt. De 'S-HEERENHOEK - Het Aannemings- en Staalcon structiebedrijf Gebroeders De Jonge uit 's-Hecrenhoek beschikt sinds kort over een mobiele breckinstallatic. Deze machine verwerkt grof puin, dat wordt vermalen, bijvoorbeeld voor de fundering van wegen of parkeer terreinen. Met de bouw is een bedrag gemoeid van drie kwart miljoen gulden. De breekinstallatïe is 20 meter lang. drie meter breed en vijf meter hoog. De machine werd bij Gebroeders De Jonge in eigen beheer ontworpen en gebouwd tenlastegelegde feiten waren volgens officier van justitie mr C. M. P. Nij meijer nog slechts een bloemlezing van wat er allemaal gebeurd was. In de nacht van 29 op 30 juli stalen zij een auto van het parkeerterrein van de camping Eureka in Renesse. Na de eige naar gevolgd te hebben namen zij de sleutel uit de tent mee. Op de Duinhoe ve in Haamstede stalen zij spullen uit de tent van een jeugdige kampeerster. Van een jongeman die daar kampeerde namen zij de hele tent met inhoud mee en op de Bremhoeve in Renesse werden enkele Duitse kinderen het slachtoffer van hun rooflust. De behandeling van de zaak leek nog even in het honderd te lopen omdat de reclasseringsrapporten wel de raadslie den van de beide mannen tijdig hadden bereikt, maar nog niet in de rechtbank dossiers terechtgekomen waren. Na een korte schorsing waarin officier en poli tierechter zich alsnog van de inhoud er van op de hoogte stelden kwam de offi cier tot zijn eis, die door politierechter mr G. H. Nomes volledig werd gevolgd. Ook werd de schadeclaim van de besto len kampeerder van 535 gulden toege wezen. Het tweetal zal hem dit bedrag gezamenlijk moeten vergoeden. S. F. O. (20) uit Terneuzen kreeg voor twee gevallen van mishandeling 500 gulden boete en drie weken gevange nisstraf voorwaardelijk. Op 14 novem ber van het vorig jaar sloeg hij een ca- fémaat, met wie hij een oude vete had, 14 dagen het ziekenhuis in. De vecht partij leverde het slachtoffer onder meer een hersenschudding en gekneus de ribben op. Het tweede slachtoffer was een homosexuele jongen die vol gens O. bij het uitgaan van de disco handtastelijk jegens hem zou zijn ge worden. „Een leuk smoesje", noemde de officier dat. Hij eiste de straf die door mr Nomes conform werd opge legd. P. J. D. (20) uit Temeuzen verdacht een 15-jarige jongen ervan dat hij wel meer zou weten van diefstal van onderdelen van zendapparatuur uit zijn auto. Dat was voor hem aanleiding de knaap van zijn fiets te sleuren en hem een afram meling te geven. Ook de fiets moest het daarbij ontgelden. Verder waren er bij D thuis drie illegale 'bakjes' gevonden. De officier wilde dat bestraft zien met 800 gulden boete, een week voorwaar delijk en erbeurdverklaring van de zen ders. In het vonnis werd de boete 300 gulden minder. ADVERTENTIE MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziek school houdt zaterdag een dansauditie voor kinderen, die aan de vooroplei ding voor ballet als vakstudie willen deelnemen. De inspectie voor de Kunstzinnige Vorming wil met ingang van januari een vooropleiding tot dansvakstudie in Zeeland van de grond krijgen. Deze vooropleiding is bedoeld voor kinderen uit de 4e, 5e en 6e klas van de lagere school. De mu ziekschool heeft de balletdocenten in Zeeland en geïnteresseerde ouders uit genodigd zaterdagmorgen naar het ge bouw van de muziekschool in de Kui perspoort te Middelburg te komen, met de kinderen. Daar is dan van 11.00 tot 13.00 uur een dansauditie, die onder leiding staat van Agnes Kwik. Mevrouw Kwik houdt toezicht op het gebeuren namens de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur. De inspecteur van Kunstzinnige vor ming van WVC. sectie dans, zal aanwe zig zijn om de nodige informatie te ver strekken. „Het is een unieke kans voor Zeeland en voor de kinderen om in deze provincie een vooropleiding voor ballet te krij gen". verklaarde directeur G W. Berg man van de Zeeuwse Muziekschool. In de Randstad - voornamelijk Rotter dam, Den Haag en Amsterdam - is er een grote concentratie van dansvakop leidingen. Kinderen, die deze opleidin gen wilden volgen, moesten dus een reis naar de randstad ondernemen: „Dank zij de maatregel van de ministeries hoeft dat in de toekomst, niet meer no dig te zijn. Het is de bebedoeling dat die dansvakopleiding wordt opgenomen in het vakkenpakket van de Zeeuwse Mu ziekschool. Maar deze nieuwe balletop leiding wordt wel als het ware 'ge stuurd' door het ministerie van WVC", aldus de heer Bergman. Hij schetste de maatregel als 'een tegemoetkoming aan de provincie' Belemmering Bij hel ministerie van Welzijn. Volks gezondheid en Cultuur (hel voormali ge CRM) nam men aan dat die concen tratie van dansvakopleidingen in de randstad een belemmering was voor jong talent m Friesland. Groningen. Limburg en Zeeland om aan zo'n oplei ding dee I te nemen. Niet alleen de grote woonafstand speelde daarbij een rol. Dat deed ook de leeftijdsgrens die de dansvakopleidingen hanteerden voor de vooropleiding (10 jaar). Daarbij kwam nog de onbekendheid van de ou ders met de eisen die een dansvakop leiding stelt voor de audities. En ook was er grote aarzeling bij de ouders omtrent de mogelijkheden tot uitoefe ning van ballet-dans als beroep. Om al deze hinderpalen weg te nemen heeft het ministerie nu het intiatief ge nomen om een experiment te starten dat moet leiden tot spreiding van de vooropleiding over (wat men in Den Haag noemt) de uithoeken van het land' „Als er dus voldoende belangstel ling is van de kant van ouders, leerlin gen en dansdocenten. dan gaan we ja nuari volgend jaar een vooropleiding tot balletdanser- of danseres starten aan de Muziekschool in Middelburg" zegt de heer Bergman ..Van hun 10e jaar af tot en met hun 12e jaar kunnen kinderen met talent aan deze vooroplei ding in Zeeland deelnemen. De ouders zullen we zoveel mogelijk betrekken in het experiment, zodat we mee hen kun nen zorgen voor een gunstige beïnvloe ding van het gezindskiimaataldus de Muziekschooldirecteur. De heer Bergman heeft ook een beroep gedaan op de docenten van balletscho len in Zeeland om gemotiveerde en ge talenteerde kinderen, die zij onder hun hoede hebben op de mogelijkheid van de vooropleiding tot professioneel bai- ietdansenes) te wijzen. Het experiment - dat düs wordt gedaan in de provincie Zeeland. Friesland. Gro ningen en Limburg - zal vakkundige be geleiding krijgen- Het ministerie heeft hiertoe uitgenodigd de Scapino Dans- academie en de Nel Roos Academie voor Ballet, beiden te Amsterdam „Wil het plan slagen, dan is het gewenst dat talentvolle kinderen de kans wordt gegeven aan de Zeeuwse vooropleiding deel te nemen", zegt de heer Bergman Hij hoopt dan ook op een grote belang stelling voor de auditie - eigenlijk meer een open les - zaterdag in de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg. Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is,wordt nu abonnee op een dijk van een krant. Twee weken voor niets. Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Markt 51,4331 LK, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. Ja, noteer mij als abonnee op de PZC Met de betaling wacht ik tot na de 1 ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken gratis de PZC. J Naam: Adres: Postcode/Plaats. Datum: Handtekening: -'mNIPPC. ENVEl- ZONDE R POSTZEGEL OPSTUREN AAN*DEWViaAL^ËÜ^TOÜRANT ANTWOORDNUMMER 2 4330 VB MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9